גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גם בענף הדיגיטל: נשים מרוויחות פחות מגברים

סקר שערכה סוכנות הפרסום פיאלקוב דיגיטל בקרב מאות עובדים בתעשיית הדיגיטל מגלה: 64% מהנשים בענף מרוויחות פחות מ-12 אלף שקל, זאת לעומת 50% מקרב הגברים ● במקביל, נרשמה ירידה מדאיגה גם בחלקן היחסי של נשים בתחום: 59% גברים לעומת 41% נשים בלבד

מאשה דשקוב, בעלת חברת דיגיטלנט / צילום: ליאת מנדל
מאשה דשקוב, בעלת חברת דיגיטלנט / צילום: ליאת מנדל

חדשנות, יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה הם מוטיבים מרכזיים בענף הדיגיטל, שלמרות היותו מתקדם הוא נחשב עדיין ל"צעיר" יחסית הן בשל גילאי המועסקים בו והן בשל מספר השנים המועט שהוא קיים. עם זאת, בכל הנוגע להשתכרות הנשים בו, הוא נגוע בחוליים של תעשיות מסורתיות.

סקר של סוכנות הפרסום פיאלקוב דיגיטל, שמנתח את שכרם של עובדים מעל ל-18 מתחום הדיגיטל ברחבי הארץ ומתפרסם זו השנה הרביעית ברציפות ב"גלובס", מגלה כי זו השנה השנייה שמצביעה על התייצבות במשכורות בענף. מהנתונים עולה כי 73% מכלל הנשאלים היו בגילאי 35-23, וכי השכר הממוצע בענף עלה מ-13,540 שקל ל-13,620 שקל - עלייה מינורית.

תוצאות-סקר-אתר

לדברי אור פיאלקוב, הבעלים של סוכנות הפרסום, "מגמת היציבות בשכר מצביעה על כך שבשוק כבר לא משלמים סכומים גבוהים לעובדים ללא ניסיון. תחום הפרסום הממומן תופס חלק הולך וגובר מתחום הדיגיטל, והעתיד של התעסוקה בענף נמצא בתחום הפרסום הממומן על כל נגזרותיו ופחות על ניהול עמודי סושיאל".

כמו כן אומר פיאלקוב כי "תחום האנליטיקה לא צומח כמצופה (גם מבחינת שכר וגם מבחינת כמות עובדים) - דבר שמצביע שהבאזז שנוצר ממנו בשנים האחרונות לא הביא מספיק תועלת".

עם זאת, הסקר כאמור חושף כי גם בדיגיטל נשים מרוויחות פחות מגברים: 64% מהנשים בענף מרוויחות פחות מ-12 אלף שקל, זאת לעומת 50% מקרב הגברים. עם זאת, בדרגים הגבוהים פערי השכר בין גברים לנשים מצטמצמים, במיוחד כשמדובר במשכורות גבוהות מעל הממוצע בשוק.

כמו כן, 11% מהנשים מרוויחות יותר מ-20 אלף שקל - עלייה של 4% לעומת השנה שעברה, זאת לעומת 19% מהגברים (ירידה של 4% לעומת אשתקד). במקביל, נרשמה ירידה מדאיגה גם בחלקן היחסי של נשים בתחום: אם בשנה הקודמת הנתונים הצביעו על יחס של 53% לעומת 47% לטובת הגברים, הרי שהשנה הפער גדל משמעותית - 59% גברים לעומת 41% נשים בלבד.

קל לתלות את הסיבה לפער במשכורות בשוביניזם גברי, אך לנשים ולסוגי המקצועות שבהם הן בוחרות להתמחות יש חלק חשוב בכך. ניתוח התחומים בדיגיטל מעלה כי מקצועות שנתפסים כ"אנליטים", כמו למשל ניהול קמפיינים דיגיטליים, נמצאים במגמת עלייה הן מבחינת הביקוש לעובדים והן מבחינת השכר המוצע. עם זאת, נשים נוטות לבחור פחות בתחומים כאלה ומעדיפות את תחומי ניהול התוכן למיניהם, שבהם השכר מלכתחילה נמוך יותר, ובשנה האחרונה גם הביקוש להם פוחת.

הנשים מפסידות פעמיים

זה לא סוד שפייסבוק "הרגה" כמעט לחלוטין את הפרסום האורגני, ולכן כדי להשיג תוצאות על מפרסמים לשלם הרבה יותר עבור חשיפת התוכן שלהם. כך שהם מעדיפים להשקיע יותר בעלויות המדיה ובטיוב הנתונים על-ידי מנהלי קמפיינים ופחות בתוכן עצמו. וכך הנשים מפסידות פעמיים - תחומי ההתמחות של חלק לא מבוטל מהן גם "שווים" כיום פחות וגם מבוקשים פחות.

מאשה דאשקוב, בעלת חברת דיגיטלנט המכשירה ומסייעת בקליטת רבים מהעובדים הנכנסים לתעשיית הדיגיטל, מספרת כי בכל הקשור לתחומים האנליטיים יותר כמו PPC (מנהלי קמפיינים דיגיטלי - ע.ב.ל), שנשלטו בעבר באופן מובהק על-ידי גברים ביחס של 70:30 - בחודשים האחרונים המגמה השתנתה, וניתן לראות גם בתחומים אלה יחס שווה יותר המגיע לעתים אפילו ל-50:50. לעומת זאת, לדבריה, בתחומי התוכן לא נרשם עדיין שינוי, והיחס הוא 90%-80% לטובת הנשים.

ה-PPC נחשב כיום לתחום החם היום בתעשיית הדיגיטל, מה שעשוי להעיד על ההתבגרות של התעשייה ביחס לעצמה, אך גם על הפער שבין ישראל לשווקים מפותחים מבחינה דיגיטלית. אם חוזרים לעולם המסורתי, אזי PPC עוסק יותר ב"מכירה" ופחות בתדמית - להגיע לאדם הנכון עם ההצעה הנכונה. אבל בעולם קיימת סוג של התפכחות מההסתכלות הזו, והחלה לחלחל ההבנה שכדי להצליח לאורך זמן חייבים - גם בדיגיטל - להשקיע בבניית מותג. 

בישראל, שהפרסום הפרוגרמטי הגיע אליה באיחור אלגנטי יחסית, עדיין נלהבים מאוד מהתחום, ולכן הזינוק הגדול בעובדים בו. עם זאת, פריחת אנשי ה-PPC מולידה תחלופה גבוהה מאוד של עובדים, לצד מצוקה גדולה של מעסיקים שמחפשים כוח-אדם מתאים. הסיבה לכך היא שמדובר במקצוע קשה, תובעני, כזה שדורש יכולות אנליטיות ועבודה תחת לחץ, תוך הסתגלות מהירה לשינויים ולקליטת דברים חדשים. כל אלה גורמים לשחיקה גבוהה של העובדים, שלאחר שנה-שנתיים מעדיפים לרוב לחפש תפקיד בצד הלקוח.

"זה התחום הכי חם, מדיד ושקוף של תעשיית הפרסום המודרנית", אומרת דאשקוב. "בכל רגע נתון המפרסם יודע כמה הוא שם ומה הוא קיבל. אצל המפרסמים יש רצון לראות תוצאות כמה שיותר מהר, ולכן כולם עושים את זה. אבל אני מאמינה שעולם התוכן עדיין לא אמר את המילה האחרונה. תוכן הוא הכרחי כזרוע שיווקית. הוא זה שמייצר מודעות ותדמית שהם הבסיס לקצירת הביקושים של ה-PPC. אבל אנחנו בישראל קצרי ראייה. מסתכלים על כאן ועכשיו, על פתרונות מהירים, ולא משקיעים מספיק בתוכן שיביא לשיפור התוצאות בטווח הארוך".

אופיר כהן, מנכ"ל יוניברסל דיגיטל, דווקא סבור כי ישנה סיבה אחרת לגידול המשמעותי בכמות עובדי ה-PPC. לדבריו, כמות הכסף שמופנית לפלטפורמות הדיגיטליות דוגמת גוגל ופייסבוק הולכות וגדלות, ובארץ, למשל, 50% מההוצאה בדיגיטל מועברת אליהן. "כך שצריך אנשים שינהלו את הכסף הזה". עם זאת, הוא מעריך כי הגידול באנשי ה-PPC יתייצב. 

עלייה מתמשכת באחוז הפרילנסרים 

פעמים רבות הדיגיטל נתפס כתחום שכולם מרוויחים בו שכר יפה ולמעלה מכך, אבל הסיבה היא ככל הנראה המשכורות הגבוהות שמרוויחים בתחומים המשיקים של ההייטק, בדיגיטל של חברות בינלאומיות, או במשרות בכירות בפרסום הישראלי. מנתוני הסקר עולה כי למעלה ממחצית מהעובדים - כ-55% - מרוויחים עד 12 אלף שקל.

כמו כן, למרות השאיפה של רבים בתעשייה לעבוד בחברות בינלאומיות, רובם (83%), כך לפי הסקר, עובדים בחברות ישראליות, ורובם - כ-89% - מתעסקים ב-PPC כאמור, במדיה חברתית או בשיווק דיגיטלי. לשאיפה לעבוד בחברה בינלאומית יש סיבה כלכלית אמיתית: אותם עובדים נהנים משכר שהוא גבוה בלמעלה מ-6,200 שקל בממוצע מהשכר הממוצע בחברות ישראליות.

מבחינת השכר, לפי התשובות שהתקבלו בסקר הכי כדאי לעבוד בקניית מדיה, בשיווק דיגיטלי או בשיווק שותפים - תחומים שבהם עומד ממוצע השכר על כ-17-14 אלף שקל.

אחת התופעות שמעניין לשים אליהן לב היא עלייה מתמשכת וקבועה באחוז הפרילנסרים, כאשר השנה הם מהווים כ-19% מכלל תעשיית הדיגיטל, זאת לעומת 17% בשנה שעברה. למרות שמדובר בכמעט מחמישית העובדים שאינם שכירים, הפער בין כמות הפרילנסרים בארץ לזאת שבעולם גדול. מסתבר כי העלייה בכמות הפרילנסרים היא מגמה עולמית. כך למשל, 33% משוק העבודה בארה"ב הם פרילנסרים, וההערכות הן שעד שנת 2020 הם יהוו 50% מהשוק.

מבחינת מיקום בארץ, גם בתחום זה נרשמו הבדלים מהשנה שעברה ונתוני הסקר מגלים כי חל גידול בכמות העוסקים בתחום בפריפריה - 26% לעומת 29% השנה.

השנה נרשמה גם עלייה גדולה בכמות העובדים שעברו קורסים מקצועיים: 60% מהעוסקים בתחום. עם זאת, מבחינת השכר, הם עדיין מרוויחים פחות מעובדים שלא למדו קורס מקצועי. לכאורה מדובר בנתון לא הגיוני, אך הסיבה לכך היא שככל שתעשיית הדיגיטל צעירה - כך תעשיית הקורסים בדיגיטל צעירה עוד יותר.

מרוצים מהשכר החודשי 

אז הכשרה דיגיטלית אולי לא מקפיצה את ממוצע השכר, אבל בעלי תארים אקדמיים דווקא כן מרוויחים יותר. מהסקר עולה כי 70% מהעוסקים בענף הם בעלי תואר ראשון - מה שמעלה להם את השכר ב-1,200 שקל בממוצע; ו-31% מחזיקים בתואר שני, מה שמעלה להם את השכר ב-3,300 שקל בממוצע.

חלק גדול מהנשאלים - כ-71% - הביע שביעות-רצון מהשכר החודשי, אך עם זאת נראה כי התחלופה הגבוהה של העובדים בשנים הקרובות לא צפויה להשתנות. ניתן ללמוד על כך מהעובדה ש-40% מהנשאלים דיווחו כי היו מעוניינים להחליף את העבודה, ואילו 17% הצהירו כי הם מעוניינים להפוך לעצמאיים. 53% סיפרו שהם מחפשים עבודה בתחומים אחרים.

בנוסף מצביע הסקר על כך של-42% מהעוסקים בענף יש ניסיון של פחות משנתיים (זאת לעומת 38%), מה שמצביע על גידול בכמות האנשים בלי ניסיון שעובדים בתחום. 

עוד כתבות

בנין בבית הכרם בירושלים אשר מתוכנן להיות מוסב לבית החלמה ליולדות לאוכלוסייה החרדית  / צילום: תמונה פרטית

מאבק תכנוני או קרב על אופי השכונה הירושלמית: האם יוקם בית החלמה חדש ליולדות בבית הכרם

חברת מ.ק.ש אחזקות החלה בעבודות על מנת להסב בניין בשכונה הירושלמית לבית החלמה ליולדות לאוכלוסייה החרדית ● אלא שתושבי השכונה התנגדו למהלך והעירייה חזרה בה מהאישור הראשוני שניתן למהלך ● כעת נדרש בית המשפט להכריע בנושא

דוחות ובתחשיבי מדד ה–FFO / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

נדל"ן מניב: למה היקף המסים נותר זעום ביחס לפעילות החברות

אחת האקסיומות שרווחות בענף הנדל"ן היא כי חברות נדל"ן מניב אינן משלמות מסים שוטפים, אך ככל שעלות הריבית על החוב והאינפלציה הצטמצמו והמרווח הפיננסי גדל, כבר לא די בהכרה בהוצאות הפחת כדי להגיע להפסד לצורכי מס ● אז למה היקף המסים השוטפים, כפי שמקבלים ביטוי בדוחות הכספיים המבוקרים ובתחשיבי מדד ה-FFO, נשאר זעום ביחס להיקף פעילות החברות בסקטור?

דב בהרב / צילום: תמר מצפי

לידר שוקי הון בעקבות הערכות על מגעים למכירת גילת: "פועלת בשוק שצומח מאוד; יש יותר אינטרנט בכל מקום"

לדברי מחלקת המחקר של בית ההשקעות, "גילת נמצאת בפוזיציה חיובית מאוד. מתוכננים לעלות אלפי לוויינים שיכסו שטחים נרחבים בעולם, וצריך טכנולוגיה וציוד שיתאימו לזה" ● קרן פימי מורווחת בכ-100 מיליון דולר "על הנייר" מהשקעתה בחברה

מנור וכפיר גינדי/צילום: צילום: דן שטרן

רשות ני"ע חתכה ביותר מרבע את שווי חברת הקנאביס של האחים גינדי

חברת קאנומד, שפועלת למזג לתוכה את חברת ביופארם, מועמדת למחיקה ממסחר בבורסה בתוך שבוע אם לא תגייס 18 מיליון שקל, כדי לצאת לפחות מרשימת השימור

הפגנת התושבים. "הוותמ"ל דורסת הכול ממילא" / צילום: Avinary production

"כבר לקחו שטחים ולא בנו, אז למה עוד קרקע?"

מועצת קריית עקרון מתפשטת בדילוגים לכיוון כפר ביל"ו ● התושבים חוששים שתוכנית הוותמ"ל תביא לאובדן הפרנסה, הזהות הכפרית והנוף

מנכל בזק דודו מזרחי / צלם: רונן טופלברג

בזק צפויה להחליט השנה על כניסה לפרויקט החשוב בתולדותיה

על פי המסתמן, החברה תיכנס השנה לפרויקט הסיבים האופטיים גם במקרה שמשרד התקשורת לא ישלים עד הסוף את מדיניותו בנושא ● שר התקשורת דוד אמסלם הורה להמשיך ולקדם את ההכנות לאישור הפרויקט אך הוא ישאיר את החתימה הסופית על המדיניות לשר התקשורת הבא

אבי בן טל (מימין) ויוסי ורשבסקי / צילומים: יח"צ Ynet ואביב חופי

הדרמה בצמרת רשת: לאן מכוונים בעלי המניות, ומה אפשר ללמוד מהמינוי של בן טל

ההחלטה של בעלי המניות ברשת 13 להיפרד מיוסי ורשבסקי לא הפתיעה איש בתעשיית המדיה ● אבי בן טל המנכ"ל החדש חתום על הצלחות רבות ב-ynet ונחשב לבעל הבנה רבה בדיגיטל אולם פחות בתחום הטלוויזיה ● "גלובס" מנתח את הרקע ואת ההשלכות של המהלך

משאית של חברת ביכורי השדה / צילום: איל יצהר

טיוטת תשקיף ביכורי שדה חושפת: כך עושים הון ממלפפון

לקראת הנפקת המניות הראשונית פרסמה ביכורי שדה החזקות, שבשליטת האחים אילן וששון שבע, טיוטת תשקיף שחושפת פרטים על אודות שוק הפעילות המרכזי שלה – שיווק ירקות ופירות טריים לרשתות ולמוסדות

אליזבת' וורן ואיימי קלובושר / צילומים: רויטרס, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

"הניו יורק טיימס" תומך באליזבת וורן ואיימי קלובשר לנשיאות ארה"ב

בעיתון כתבו כי החליטו לתמוך בשתי מועמדות דמוקרטיות לנשיאות ולא רק באחת, מאחר ש"ברגע הרה-גורל זה, גם המודל הרדיקלי וגם המודל הריאליסטי זקוקים לשיקול רציני מחדש" ● "מי ייתן והטובה ביותר תנצח"

קריסטלינה איבנובה גורגייבה-קינובה, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית / צילום: Charles Platiau, רויטרס

קרן המטבע הבינלאומית הנמיכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית

באוקטובר האחרון התחזית של קרן המטבע היתה לצמיחה עולמית של 3% ל-2019 ושל 3.4% ל-2020 ● כעת, הורידה הקרן את התחזית לשיעור צמיחה של 2.9% ו-3.3% בהתאמה

שמואל האוזר, ענת גואטה וחדוה בר / הדמיה: רמי חכם

רשות ני"ע מחכה למהפכה טכנולוגית: היכן יש יותר עורכי דין ממתכנתים?

וגם: אריק פינטו מצטרף לסטארט-אפ טכנולוגי

 

איתמר בן גביר, ראש עוצמה יהודית / צילום:

בן גביר הודיע שהוא מתמודד עד הסוף: "הציעו לי תפקיד של שגריר"

"הציעו לי גם תפקידים בקק"ל, בהסתדרות הציונית, בלשכת עורכי הדין, אפילו תפקיד שגריר", כך אמר איתמר גביר במסיבת עיתונאים היום ובה אמר כי יתמודד בבחירות לכנסת ה-23 במסגרת מפלגת עוצמה יהודית

בניה למגורים בכפר יונה ש/ צילום: איל יצהר

"דירה להשכיר" רכשה 120 דירות בכפר יונה ונהריה

בנק מזרחי טפחות יעמיד לשתי העסקאות מימון בהיקף כולל של כ-108 מיליון שקל לתקופה של עד 5 שנים

לי איאקוקה / צילום: רויטרס

26 מיליון דולר והבית של לי איאקוקה יכול להיות שלכם

אייקוקה קנה את הבית בלוס אנג'לס ב־4.25 מיליון דולר ב־1993, זמן קצר לאחר פרישתו מתפקיד יו"ר קרייזלר; כעת הוא נמכר ע"י בנותיו ● הנכס, בעל 4 חדרי שינה ודירת למגורי צוות העובדים, מעוצב בסגנון עכשווי ובו ספרייה בציפוי עץ, חדר אוכל גדול שמוביל לגן וסוויטה עם סלון צמוד ושני חדרי אמבטיה

יובל לנדסברג / צילום: אמיר מאירי

התרגיל של סנו יעלה לה יותר ממיליון שקל

התובעים טענו כי החברה גרעה כ-7% מהמידות שעליהן היא הצהירה על גבי האריזה ● כעת תגדיל את המוצרים כפיצוי: ניילון נצמד במארז זוגי באורך כולל של 60 מטר יגדל לאורך כולל של 66 מטר ומארז של ניילון נצמד באורך של 150 מטר יוגדל לאורך של 160 מטר

מפגינים מוחים נגד הכנס בעיירה סמוכה לדאבוס./צילום: רויטרס  Arnd Wiegmann

עד כמה הדיבורים על כדור הארץ יהפכו באמת למעשים

גם בדאבוס מבינים שאי אפשר להמשיך לקדם "עסקים כרגיל", ושמשהו חייב להשתנות ● "העולם בצומת דרכים כה קריטית, ועלינו לפתח 'מניפסט דאבוס 2020'" ● פרשנות

כריסטיאן טיזמן מחברת לנובו, מציג את המסך המתקפל של החברה ב־CES / צילום: Steve Marcus, רויטרס

המחשבים האישיים שוב בקדמת הבמה: האם המסך המתקפל יציל את השוק המדשדש?

הסמארטפונים המתקפלים של סמסונג ו-וואויי עדיין לא נוחלים הצלחה, אך יצרניות המחשבים החליטו לאמץ את טרנד המסכים המתקפלים ● האתגרים לא מעטים - ממערכת הפעלה לא מותאמת ועד בעיות פיזיות - אך היצרניות מקוות שהמסכים האלו יחזירו את הדומיננטיות של המחשבים האישיים

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

"הטלת האגרות אומנם הפחיתה סטטיסטית תביעות סרק, אבל גם צמצמה הגשת תביעות טובות"

"גלובס" ממשיך ובודק את השפעתן של הטלת האגרות על שוק הגשת התובענות הייצוגיות, והפעם באמצעות עורכי דין העוסקים בנושא • מהי עמדתם בנוגע לרפורמה, ומה הם מציעים לעשות בעתיד כדי להפחית עוד יותר את הגשת תביעות הסרק? • חלק שני בסדרה

קצינים/ צילום: דובר צהל

העליון: המדינה תחשוף נתונים נוספים על הפנסיה של משרתי הקבע

פסק הדין ניתן במסגרת ערעור של תנועת "הצלחה" נגד משרד הביטחון והאוצר, בדרישה לחשוף פרטים שהושחרו בנספחי הסכם כחלון-יעלון

אופיר כץ, הליכוד / צילום: דוברות הכנסת

האם אחוזי ההצבעה באזורי ליכוד מסורתיים ירדו?

ח"כ אופיר כץ מהליכוד אמר כי "במקומות שהליכוד מקבל בהם מעל 30%, הייתה בספטמבר ירידה באחוז ההצבעה" ● האם הקמפיין האגרסיבי בספטמבר כשל במשיכת המצביעים בערי הליכוד? הנה המספרים ● "המשרוקית של גלובס"