גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חצי שנה לפני הבחירות בהודו: הממשלה "שיפצה" את נתוני התמ"ג

התוצאה - הפחתת נתוני התוצר לפני כהונת ראש הממשלה מודי כדי שהנתונים שלו ייראו טובים יותר

נרנדרה מודי / צילום: רויטרס
נרנדרה מודי / צילום: רויטרס

עונת הבחירות בהודו קרובה, וכן נתוני התמ"ג "מתעדכנים" שוב. הממשלה חישבה מחדש את נתוני התוצר הלאומי שכבר חושבו מחדש לפני כמה חודשים. התוצאה היא הפחתה של נתוני התוצר לפני עלייתו לשלטון של ראש הממשלה נרנדרה מודי, כדי שהנתונים שלו ייראו טובים יותר.

בעוד פחות מחצי שנה ייערכו בהודו הבחירות הכלליות, שיקבעו אם מודי ומפלגת הימין ההינדית שלו, בהרטייה ג'נאטה, תקבל כהונה נוספת בשלטון. לכן, האופוזיציה בראשות מפלגת הקונגרס הלאומי משוכנעת שהשינויים הם פוליטיים ולא כלכליים.

"נתוני התמ"ג המתוקנים הם בדיחה", צייץ בטוויטר חבר הפרלמנט וראש הממשלה לשעבר פי. צ'ידמבראם, ממפלגת הקונגרס, "והם בדיחה גרועה".

לשכת הסטטיסטיקה הגיבה בהודעה שהשינויים בנתונים אינם ממניעים פוליטיים. לדבריה, הם משקפים את הפרקטיקה העולמית העדכנית הטובה ביותר למדידת תוצר מקומי גולמי. שר האוצר ארון ג'ייטלי הגן אישית על לשכת הסטטיסטיקה.

"הלשכה היא גוף אמין במיוחד. היא שומרת על עצמאות מוחלטת ממשרד האוצר", הוא אמר לתקשורת המקומית בראיון טלוויזיה. "הנתונים החדשים כוללניים ומשקפים הרבה יותר את הכלכלה ההודית".

הדיון על ביצועיו הכלכליים היחסיים של מודי הוצת באוגוסט, עם הדיווח הראשון על שינוי תחשיבי התמ"ג משנת 1994 ואילך.

ב-2015 נעשה שינוי בבסיס וברכיבי התמ"ג, בחישוב של שלוש שנים בלבד, שהעלה מאוד את הצמיחה הכלכלית בימיו של מודי בשלטון. הנתונים שפורסמו באוגוסט, לעומת זאת, הצביעו על צמיחה גבוהה יותר בימי הממשלה הקודמת בראשות מפלגת הקונגרס, ביחס לכל תקופה שבה כיהן מודי. האופוזיציה הציגה זאת כהוכחה ליכולת הניהול העדיפה שלה את הכלכלה. הממשלה השיבה שיהיו שינויים נוספים בנתונים.

הם הגיעו ביום ד' שעבר, והתסריט התהפך. לפי התיקון הקודם, הכלכלה צמחה ב-7.7% בחמש השנים האחרונות של שלטון מפלגת הקונגרס, וב-7.35% בשלטון בהרטייה ג'נאטה ושותפיה מאז 2014. התיקון החדש מצביע על צמיחה של 6.7% בלבד בשנה בכהונת מפלגת הקונגרס הלאומי.

"אני חושש שכל התרגיל הזה מטיל צל על האמינות של נתוני התמ"ג ההודי", אמר מילן ויישנב, עמית מחקר בכיר בתוכנית דרום אסיה בקרן קרנגי לשלום בינלאומי. "כשאפילו פקידי ממשלה בעבר ובהווה מגרדים את הראש, ברור שיש בעיה".

ראש הממשלה מודי עלה לשלטון בהבטחה לשפר את הכלכלה השלישית בגודלה באסיה, והתמ"ג הוא כלי חשוב למדידת הצלחתו בכך. בסקירה מ-2015, ויישנב חישב שכל עלייה של נקודת אחוז בנתון הצמיחה הכלכלית משפר את סיכויי מפלגת השלטון לנצח בבחירות ב-8%.

תרגילי התמ"ג חושפים את מודי להאשמות שהממשל שלו מבצע מניפולציות בנתונים הכלכליים כדי לשפר את סיכויים להיבחר שוב, אומרים אנליסטים. ניו דלהי מואשמת גם בהפעלת לחצים על הבנק המרכזי ההודי ליישם מדיניות תומכת בצמיחה. הבנק המרכזי נוטה להתמקד באינפלציה ובבעיית החובות הרעים במגזר הבנקאי.

בבחירות האחרונות במדינות מחוז, מפלגות האופוזיציה הרבות קראו תיגר על הרקורד הכלכלי של מודי, והכלכלה תהיה כנראה מוקד מערכת הבחירות בשנה הבאה, שייערכו לכל המאוחר באמצע מאי. 

עוד כתבות

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

קרקע למכירה, בנימינה / צילום: בר אל

מדיניות רמ"י: תמריץ שלילי ליישובים חקלאיים

התמריצים המוצעים לחקלאים תמורת השבת קרקעות חקלאיות עשויים להצטמצמם משמעותית אחרי הבחירות

סקר הסקרים

נתניהו מתחזק וכך גם הרשימה המשותפת: סקר הסקרים בפעם האחרונה לבחירות מועד ג׳

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

תומס פיקטי / צילום: רויטרס - Christian-Hartmann

"מספר קטן של מיליארדרים שהם סוג של אלים מרכזים בידיהם את כל הכוח"

פרופ' תומס פיקטי, כוכב הרוק של הכלכלה, רוצה להמציא מחדש את השיטה וטוען: העושר לא חלחל, הימין והשמאל התנתקו מהבוחרים וצריך מס רכוש שיממן מענק לכל אזרח ● ברקע, פרשה מעברו ששבה לכותרות ● ראיון בלעדי ל-G

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

יאיר נתניהו פרסם רמיזות בוטות כלפי צעירה שהופיעה בסלפי עם גנץ

יאיר נתניהו צייץ בטוויטר תמונות של צעירה שהצטלמה סלפי עם גנץ והוסיף "מישהו יודע מי זאת?" ● בעקבות כך, הצעירה סבלה מהטרדות חמורות ברשת החברתית וכעת היא שוקלת להגיש תביעה נגדו

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 26 בפברואר

אתמול באיכילוב: 4 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מירוץ הפנקייק בעיר אולני שבאנגליה / צילום: אלסטיר גרנט, AP

מקרב יריות ועד מירוץ פנקייק: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

יועץ בכיר של כחול לבן: "לגנץ אין אומץ לתקוף באיראן"

בהקלטה שפורסמה בחדשות 12 על ידי עמית סגל נשמע ישראל בכר, יועץ אסטרטגי מוכר, טוען כי "גנץ מסכן את ישראל" ● בכר יעץ בעבר גם לליכוד ולמפלגות אחרות ● כחול לבן: "צר לנו כי תעשיית השקרים מבית היוצר של נתניהו ממשיכה לפעול גם הערב"

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

חולה מאומת בישראל; האפיפיור נצפה חולה במיסת ענק באיטליה

האדם חזר מאיטליה לפני 4 ימים והוא יועבר לאשפוז בשיבא במתקן ייעודי ● מאתמול: כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים חייב בבידוד ● נשיא התאחדות התעשיינים: "מרגיש שהאירוע אינו מנוהל וההחלטות גורמות לנזקים גדולים להתנהלות העסקית"

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

התפרקות בנעילת המסחר בוול סטריט: צניחה של 4.6% במדדים בדרך לשבוע הגרוע מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בניו יורק השלימו נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס הגרמני צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● יפן תקפיא את הלימודים בבתי הספר עד לאביב

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

בעקבות משבר הקורונה: אל על נערכת לפיטורי 1,000 עובדים

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין הורה לסמנכ"לים בחברתו לגבש תוכנית מיידית לפיטורי עובדים ● היום דיווחה החברה על הפסקת טיסותיה לאיטליה ולבנגקוק ועל דחיית השקת הטיסה לטוקיו ● בנוסף דיווחה אל על כי נזקי משבר הקורונה עלולים להסתכם בפגיעה של עשרות מיליוני דולרים בהכנסות

נגיד הפד - ג'רום פאוול/ צילום: רויטרס

אל תפחדו מ"יפניזציה": תשואות האג"ח בשפל וזה לא אומר כלום על הצמיחה

התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים ירדה היום לשפל היסטורי על רקע החשש מנגיף הקורונה ● תשואות אג"ח אולטרה־נמוכות מעידות יותר על עמדותיהם המשתנות של בנקאים מרכזיים מאשר על התחזיות לצמיחה כלכלית

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

אל על מבטלת את הטיסות לאיטליה ולתאילנד ודוחה את השקת הקו לטוקיו

הטיסות לאיטליה מבוטלות למשך שבועיים החל ממחר, והטיסות לבנגקוק יבוטלו החלק מיום שני ועד ה-27 במרץ ● השקת הקו לטוקיו נדחתה ל-4 באפריל

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

גנץ פיטר את היועץ ישראל בכר בעקבות פרסום הקלטת

אתמול פורסמה ב"חדשות 12" קלטת שבה נשמע בכר אומר שגנץ יחשוש לתקוף את איראן וכי הוא יהיה ראש ממשלה לא אמיץ ● כחול לבן: "בכר נקלע למארב מתוכנן שכלל ניצול אישי, שימוש באמצעים פסולים והונאה - שיטופלו בציר המשפטי"