גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מלחמות הסחר של ארה"ב-סין ירדו לפסים אישיים

בתו של מייסד ענקית הסמארטפונים הסינית וואווי, מנג וואנז'ו, נעצרה בקנדה ומבוקשת להסגרה בארה"ב ● החשד: וואווי הפרה את הסנקציות על מכירת מוצרים לאירן ● הבורסות במזרח הגיבו בירידות ● לאחרונה השיקה ארה"ב קמפיין במטרה להמריץ את בנות בריתה להטיל מגבלות דומות על החברה הסינית

סמנכ"לית הכספים של וואווי טכנולוג'יס, מנג וואנז'ו / צילום: Alexander Bibik, רויטרס
סמנכ"לית הכספים של וואווי טכנולוג'יס, מנג וואנז'ו / צילום: Alexander Bibik, רויטרס

הרשויות הקנדיות בוונקובר עצרו את סמנכ"לית הכספים של וואווי טכנולוג'יס, מנג וואנז'ו. המעצר נעשה לבקשת ארה"ב, בגין הפרה לכאורה של הסנקציות האמריקאיות נגד איראן. זהו המהלך האחרון שנוקטת וושינגטון נגד ענקית הטכנולוגיה הסלולרית הסינית. בעקבות ההתרחשויות הבורסות במזרח הרחוק הגיבו בירידות חדות. 

סין מחתה בתוקף על מעצרה של מנג וקראה לארה"ב ולקנדה לשחררה. ארה"ב, מצדה, מבקשת את הסגרתה של מנג כדי להביאה למשפט פדרלי בניו יורק.

וואנז'ו נעצרה בוונקובר ב-1 בדצמבר. היא בתו של מייסד וואווי, רן ז'נגפיי, ומכהנת גם כסגנית יו"ר החברה. מעצרה התבצע בנקודה קריטית ביחסי ארה"ב-סין. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג הסכימו בשבוע שעבר על הפוגה זמנית בסכסוך הסחר במטרה לגבש הסדר באמצעות מו"מ. ארה"ב הציגה בפני סין חששות נוספים - החל מריגול וכלה בגניבת קניין רוחני, ובמדיניותה הצבאית של בייג'ינג בים סין הדרומי. 

במסגרת הלחץ בענייני הסחר, ארה"ב פתחה בקמפיין נגד וואווי שנחשבת מבחינתה לאיום על הביטחון הלאומי האמריקאי, בשל קשריה לכאורה עם ממשלת סין. ב-12 החודשים האחרונים נקטה וושינגטון שורת מהלכים להגבלת פעילותה העסקית של וואווי בשטח ארה"ב, ולאחרונה אף השיקה קמפיין שכנוע בינלאומי יוצא דופן במטרה להמריץ את בנות בריתה להטיל מגבלות דומות.

"הסלמה נגד וואווי"

מנג בת ה-46 היא בתו של מייסד ענקית הטלקום הסינית, ולאחרונה החל להתבסס מעמדה כמחליפתו הפוטנציאלית. היא אזרחית סינית שהייתה ידועה בשם האנגלי קתי מנג, לפני ששינתה אותו לסברינה מנג לפני כמה שנים. היא הצטרפה לחברה ב-1993 והחזיקה במגוון תפקידים בחטיבות ראיית חשבון. "סין תחשיב זאת להסלמה נגד וואווי ולהסגרה חוץ-טריטוריאלית", אמר ג'יימס מלבנון, מנהל קבלנית שירותי הביטחון SOS International. "יהיה לחץ פנימי עצום בסין להשיב את מנג למולדתה".

בשל הפרופיל הגבוה של מנג, מוטל כעת הרבה יותר על כף המאזניים לא רק מבחינת וואווי - אלא גם מבחינתן של ארה"ב וסין שפתחו במאמץ חדש ליישוב המתח ביניהן בתחומי הסחר והטכנולוגיה.

חברות טכנולוגיה סיניות אחרות כבר נענשו השנה בגין הפרת הסנקציות וגניבה לכאורה של סודות מסחריים בתחום עיצוב השבבים. מעצרה של מנג גם מנחית מהלומה אישית על אביה, רן ז'נגפיי בן ה-74, לשעבר מהנדס צבאי שהקים את וואווי לפני יותר משלושים שנה. הוא הפך את וואווי לאחת מאימפריות העסקים הסיניות הפרטיות הגדולות ביותר, גם מבחינה בינלאומית.

לאחרונה הגבירה וושינגטון את מאמציה לצמצם את הדומיננטיות העולמית של וואווי בתחום ציוד רשתות הטלקום, מחשש שהמערכות של הענקית הסינית עלולות לשמש את בייג'ינג לצורך ריגול. וואווי דוחה מזה זמן רב את טענותיה של ארה"ב.

מנג נעצרה בנמל התעופה בוונקובר במסגרת חניית ביניים קצרה, במסגרת חקירת חשד לפיה וואווי הפרה את הסנקציות על מכירת מוצרים לאירן. עם היוודע דבר המעצר, בחברה מסרו כי אין שום מידע לגבי התנהגות בלתי חוקית מצדה של מנג, והוסיפו כי וואווי מצייתת לחוקים ולתקנות בכל מקום שבו היא פועלת. 

באפריל דיווח "וול סטריט ג'ורנל" שמשרד המשפטים האמריקאי פתח בחקירה פלילית של פעילותה העסקית של וואווי באיראן. ב-2007 כיהנה מנג כמזכירת מועצת המנהלים של חברת החזקות של וואווי, שהחזיקה בבעלות על סקייקום טק (Skycom Tech), חברה הונג קונגית עם פעילות באיראן.

הרשויות האמריקאיות חושדות שוואווי מפירה את הסנקציות נגד איראן לפחות מאז 2016, כשארה"ב ערכה חקירה נגד יריבתה הקטנה של וואווי, החברה הסינית ZTE Corp, בחשדות דומים. משרד המסחר שחרר מסמכים פנימיים של ZTE שהוכיחו שהחברה בדקה כיצד ניהלה יריבה שזוהתה בשם "F7" עסקים דומים.

השנה העניש משרד המסחר האמריקאי את ZTE בגין הפרת תנאי הסנקציות, וכמעת גרם לסגירת החברה לאחר שאסר על חברות אמריקאיות למכור לה אספקה. לאחר מכן המתיק את העונש, אחרי ש-ZTE הסכימה לשלם קנס, לערוך שינויים בצוות ההנהלה שלה ולממן צוות של פקחים תאגידיים אמריקאים.

במסמך מאוגוסט 2011 נאמר שהצעתה של F7 לרכוש את החברה האמריקאית 3Leaf נתקלה בהתנגדות מצדה של וושינגטון. זוהי אינדיקציה חזקה לכך ש-F7 היא למעשה וואווי, שניסתה לרכוש את 3Leaf אז, אך נסוגה מכוונתה לאחר שצוות ביטחון לאומי אמריקאי המליץ לאסור את ביצוע העסקה.

שנייה בעולם בייצור סמארטפונים

וואווי היא היצרנית הגדולה בעולם של ציוד למגדלי תקשורת סלולרית, רשתות אינטרנט ותשתיות טלקום קשורות. היא ניצבת במקום השני בעולם ברשימת יצרניות הסמרטפונים. במשך שנים טענה וושינגטון שממשלת סין עשויה לאלץ את וואווי להשתמש בחומרה שהיא מוכרת ברחבי העולם לצורכי ריגול או שיבושי תקשורת. פקידים אמריקאים אומרים שהם מגבירים את המאמצים לבלום את פעילותה של וואווי, מכיוון שחברות התקשורת האלחוטית ברחבי העולם עומדות להשתדרג ל-G5, טכנולוגיה אלחוטית חדשה שתחבר לאינטרנט מספר גדול בהרבה של פריטים - רכיבים במפעלים, מכוניות אוטונומיות וחפצים שנמצאים בשימוש יומיומי כמו מכשירים לבישים לניטור מצב הבריאות. אותם פקידים אמריקאים אומרים כי אינם רוצים להעניק לבייג'ינג את הפוטנציאל להתערב ביקום ללא הרף באמצעות מכשירים מחוברים.

וואווי: מספרים

וואווי טוענת זה זמן רב שהיא חברה שנמצאת בבעלות עובדיה, וכי מעולם לא עסקה בריגול או בסבוטז' עבור כל ממשלה שהיא, וכי מעשים כאלה יסכנו את פעילותה העסקית. החברה אמרה שהיא אינה מציבה סיכונים גדולים יותר מיריבותיה, בהינתן העובדה שהן משתמשות באותה שרשרת אספקה.

עם זאת, כמה מבנות בריתה הקרובות ביותר של אמריקה, כולל מרבית המדינות בברית שיתוף המידע המודיעיני Five Eyes - שכוללת מדינות דוברות אנגלית - הולכות בעקבות ארה"ב. באוגוסט אסרה אוסטרליה על כניסתה של וואווי לרשתות G5 האוסטרליות. בשבוע שעבר מנעה ניו זילנד מאחת מחברות התקשורת האלחוטית הגדולות שלה להשתמש בציוד של וואווי. אתמול הודיעה BT Group הבריטית כי היא מסירה ציוד וואווי מהרשת שלה, לאחר שיומיים קודם לכן תהה ראש שירות הביון הבריטי אם על בריטניה להשתמש בציוד סיני. 

עוד כתבות

שאול מרידור, משה כחלון / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת קדנציה נוספת יחד? כחלון והממונה על התקציבים באוצר ערכו פגישת פיוס

שר האוצר משה כחלון והממונה על התקציבים במשרד, שאול מרידור, שיקמו לאחרונה את מערכת היחסים ביניהם • המשבר בין השניים נולד בזמן מערכת הבחירות, על רקע דיווחים שמרידור נפגש עם בני גנץ • מנגד, המנכ"ל שי באב"ד צפוי לפרוש מתפקידו כבר בחודש הבא

ברודקום / צילום: רויטרס, Mike Blake

ברודקום צנחה בחדות בצל חקירה של ועדת הסחר הפדרלית

ועדת הסחר הפדרלית האמריקאית בודקת חשד להפרת תנאי התחרות בתחום מכירות מתגי רשת ושבבי WiFi ● מוקדם יותר דווח כי ברודקום, יחד עם חברות טכנולוגיה נוספות בארה"ב, יפסיקו את העבודה מול חברת הטכנולוגיה הסינית וואווי

אמיר הלוי / צילום: יח"צ - חן גלילי

"מי שחשב שיבואו יותר תיירים לא מכיר את חוקי המשחק פה"

כך אומר אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות, בשיחה עם "גלובס" לסיכום הפעילות סביב האירוויזיון בת"א ● "בפועל אף אחד לא יודע באמת כמה תיירים הגיעו, אבל ללא ספק צריך להפיק לקחים. אחת מהמסקנות היא שאם רוצים למשוך אירועים גדולים, צריכים להגדיל את היצע פתרונות הלינה"

חלקו האחורי של העגורן נפל. התאונה באתר הבניה ביבנה / צילום: ג'וזף

הפורום למניעת תאונות עבודה: "ללא הכשרה מוסדרת וחוקית, כל אדם עם ארגז כלים יכול להרכיב ולפרק עגורן"

תאונת העבודה שהתרחשה אתמול ביבנה במהלכה נהרגו ארבעה עובדים בעת פירוק עגורן הציפה עוד כשל באתרי הבנייה: אין רגולציה כוללת על הפעלת עגורנים בישראל • כך שבעוד שתקנות רבות קובעות כיצד להפעיל עגורנים, כיום אין שום דרישה בהסמכה כדי לבנות ולפרק אותם

עמי ברלב, מנכ"ל ביקום (בי קומיוניקיישנס) / צילום: יח"צ

בדרך לשליטה בבזק: סרצ'לייט צלחה את אסיפות האג"ח האינדיקטיביות של ביקום ואינטרנט זהב

בהצבעות מחזיקי האג"ח של שתי החברות זכתה אמש הצעתה של קרן ההשקעות האמריקאית לרוב של 80% עד 100%, שמאפשר את פתיחת המו"מ בין הצדדים על השגת הסדר מחייב

וואוואי / צילום:   Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

חברות הטכנולוגיה מתנתקות מוואווי. מה יקרה למשתמשים?

לפי דיווחים, גוגל, אינטל, ברודקום, קוואלקום ו-Xilinx הודיעו על ניתוק יחסים עם החברה הסינית וואווי בעקבת צו נשיאותי של טראמפ ● למה זה קרה דווקא עכשיו? איך זה ישפיע על המשתמשים? והאם מדינות וחברות נוספות יצטרפו לחרם? ● "גלובס" עושה סדר

משחקי הכס/ צילום:Helen-Sloan

בלי ספוילרים לפרק האחרון: סיכום שמונה עונות של משחקי הכס במספרים

הערב ישודר בישראל פרק הסיום של סדרת המופת שכבשה את העולם שגרף צפיות שיא של 19.3 מיליון צופים ● הסדרה זכתה ב-47 פרסי אמי עד כה ● האלימות בסדרה הקצינה ככל שהתקדמו הפרקים ● ומה היה פרק הזמן המועט ביותר שדמות שרדה על המסך לפני שמתה ● סיכמנו לכם את עונות הסדרה בלי אף ספוילר

איתי בן זאב / צילום: איל יצהר

העימות בין הנהלת הבורסה לעובדים מחריף: ההנהלה השעתה שלושה חברי ועד

בתגובה כינסו הבוקר ועד עובדי הבורסה וההסתדרות אסיפת עובדים, וטענו ל"פגיעה בשירות שנגרמת ללקוחות כתוצאה מהחלטותיו החד צדדיות של המנכ"ל בן זאב"

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

"הניסיון של קבוצה מקושרת לדבר בשם כלל עורכי הדין - ראוי לגינוי"

לא כולם מסכימים עם דרך המאבק של עורכי הדין שמתנגדים לחוק החסינות והתאחדו יחדו כדי נגד יוזמות חקיקה של הממשלה הנכנסת ● עו"ד נדב העצני: "אני סבור שדווקא ההגנה על הדמוקרטיה מחייבת לעשות רפורמה יסודית במערכת המשפט"

פניציה ירוחם / צילום: שלומי יוסף

משרד הכלכלה מגבש תוכנית סנקציות נגד משתתפי החרם החרדי על פניציה

יוטלו על חברות ויקבים שמשתפים פעולה עם החרם החרדי, שמאיים על המשך פעילותה של החברה g בכיר במשרד הכלכלה: “החברות יצטרכו להבין שהחרם הוא תגובה לא מידתית על סוגיה שולית, שכן אין מפעל זכוכית אחד בעולם שמסוגל לעצור את פעילותו פעם בשבוע”

בנימין נתניהו, אביחי מנדלבליט / צילום: איל יצהר, אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

השימוע הולך ומתרחק: נתניהו מבקש דחייה של השימוע בשנה שלימה

זאת בנימוק כי דרוש זמן על-מנת להתכונן להליך כיאות ● נתניהו: "ועדת ההיתרים מונעת ממני מימון ומדליפה מידע באופן הפוגע בפרטיותי" ● היועמ"ש וסנגורו של נתניהו החלו במגעים בניסיון להגיע למועד מוסכם לעריכת השימוע

יובל יועז / צילום: איל יצהר

עו"ד יובל יועז: "הדלפות זה חלק מהמשחק הדמוקרטי, זה לא דבר שצריך להפחיד את בית המשפט"

את הדברים אמר עו"ד יועז בשם עמותת "חוזה חדש" בדיון שהתקיים היום בבית משפט השלום בת"א, ובו נדונה בקשת העמותה להסיר או לכל הפחות לצמצם את צו איסור הפרסום הגורף שניתן בתיק 4000, בו חשוד רה"מ בנימין נתניהו (בכפוף לשימוע) בקבלת שוחד

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

נעילה שלילית בבורסה: ת"א 35 איבד 0.7%, נייר חדרה צנחה 9.5% אחרי הדוחות

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ● סנטימנט שלילי בוול סטריט הכביד על תל אביב ● חברה לישראל וכיל ירדו 3% ו-2% בהתאמה ● מחזור המסחר הסתכם בכמיליארד שקל

דורון מלר, ארנה ברי, ויני אלשטיין ומאשה ניב / צילום: ברונו שרביט

מי דיברו על חקלאות מתקדמת ועל מדידת האושר של עכברים?

בשבוע שעבר בכנס החדשנות החקלאית ברחובות דנו בחידושים האחרונים בנושאים שונים מעולם החקלאות, בהם: הצורך להאכיל את אוכלוסיות העולם הגדלה, פיתוח תרופות מקאנביס, פיתוחי מזון חקלאי שלא יעורר אלרגיות, השפעת אריזות הפלסטיק על המזון, ואפילו על הדרך למדוד אושר ואישיות בקרב בעלי חיים

כדורים, גלולות, קפליות, נוגדי דכאון / צלם רויטרס / צלם: רויטרס

גם לתרופה צריך אפליקציה: Happify הישראלית תשתף פעולה עם סאנופי בתחום ש'מעבר לתרופה'

החברה שגייסה עד כה 25 מיליון דולר תהיה השותפה של חברת התרופות הצרפתית סאנופי בפיתוח הצעד הבא בעולם התרופות - אפליקציות שמסייעות לפעילות התרופה ומשפרות את הצלחת הטיפול הרפואי ● המוצרים הראשונים מיועדים לטיפול בחולים הסובלים מדיכאון וחולי טרשת נפוצה

נעם קופל/  צילום: איל יצהר

בית המשפט: הביטקוין הוא לא מטבע אלא נכס שחייב במס

בפסק הדין קבע בית המשפט המחוזי בלוד כי עדיין רחוקה הדרך עד שניתן יהיה להתייחס לביטקוין, או למטבע דיגיטלי אחר, כאל "מטבע חוץ", באופן זה שאף יהיה ראוי להעניק לו את אותו טיפול מיסויי שניתן למטבעות המסורתיים ● פסק הדין דחה את הערעור של נועם קופל, מייסד סטארט-אפ הבלוקצ'יין DAV, שרכש מטבעות ביטקוין ב-2011 ומכר אותם ב-2013 ברווח של 8.27 מיליון שקל

 יו“ר דויטשה בנק  פול אכלייטנר  והמנכ“ל כריסטיאן זווינג / צילום: רויטרס Kai Pfaffenbach

תקציר תולדות הבנק שקרס: דויטשה בנק בשפל היסטורי

העמדת מימון לגורמים מפוקפקים, שרשרת של שערוריות פיננסיות ותשלום קנסות כבדים הם רק חלק מבעיית התדמית הקשה שמלווה את דויטשה בנק כבר שנים. אבל גם כשמנייתו נסחרת בשפל של יותר משלושים שנה, קברניטיו עדיין משוכנעים שלא דרוש שינוי מהותי בהתנהלותו

השאטל יפואית של עיריית תל אביב / צילום: עיריית תל אביב

סגירת שדרות ירושלים ביפו: העירייה תפעיל שאטל חינמי

השדרה ביפו תיסגר לתנועת מכוניות החל מיום חמישי הקרוב ● שירות "יפואית" של עיריית תל אביב יפעל במסלול מעגלי סביב השדרה הסגורה

אלדד פרשר / צילום: שלומי יוסף

אחר שסגר בקנס את הפרשה האמריקאית: מזרחי טפחות מציג גידול ברווחי הרבעון ל-404 מיליון שקל

הבנק לא מחלק דיבידנד בגין תוצאות הרבעון הראשון של 2019, אבל צופה שישוב לחלק דיבידנד כבר ברבעון השני ● תיק האשראי צומח באופן אבסולוטי, אך קטן ביחס לפיקדונות

ארי שטיינברג, המנכ”ל החדש של מועדון הצרכנות של חברי הסתדרות המורים / צילום: מרכז השלטון המקומי

מנכ"ל חדש למועדון הצרכנות של חברי הסתדרות המורים

ארי שטיינברג מונה למנכ"ל של מועדון הצרכנות "אשמורת 360" ויחליף את המנכ"ל הוותיק יורם אביזוב שפורש מתפקידו