גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מדד הפחד: חוסר הביטחון גדל, והחזקת כלי הנשק באירופה עולה

העלייה בחוסר הביטחון שמרגישים אזרחים ברחבי היבשת גורמת לגידול במספר מבקשי הרישיונות להחזקת נשק וכן במספר כלי הנשק הלא חוקיים שנמצאים בה

תערוכת נשק/ צילום: muchamed abd el ghany רויטרס
תערוכת נשק/ צילום: muchamed abd el ghany רויטרס

כשמאות נשים הותקפו מינית בערב השנה החדשה בכמה מערי גרמניה לפני שלוש שנים, קרולין מאתיה החליטה שזה הזמן להגן על עצמה. הסטודנטית בת 26 מברלין הגישה במהירות בקשת אישור לנשיאת אקדח, מחשש שנשים רבות נוספות יחשבו לעשות כך ויציפו את מערכת הבקשות לאישור.

"אם לא אעשה זאת כעת, אצטרך אולי לחכות עוד חצי שנה", היא אמרה לעצמה.

בעלות על כלי נשק נמצאת בעלייה ברחבי אירופה, יבשת שעד לאחרונה סבלה מהרבה פחות פשיעה אלימה בהשוואה לחלקים אחרים של העולם. עד לא מכבר היה נדיר לראות שוטר בריטי חמוש, למשל.

המגמה החדשה נובעת במידה רבה גם מתחושת אי הביטחון בעקבות אירועי הטרור, שרבים מהם בוצעו באמצעות נשק חם. יש ממשלות שמציעות חנינה למחזיקי נשק לא חוקי, ולמעשה מסייעות בכך לתפוצת הנשק.

אירופה רחוקה עדיין מתפוצת כלי הנשק והאלימות של אמריקה הלטינית או של ארה"ב, שמובילה בעולם בתחום הזה. הבעלות של אזרחים על נשק חם בכל העולם עלתה ב-32% בעשור שהסתיים ב-2017, ל-857.3 מיליון אקדחים ורובים, לפי "סקר הנשק הקטן", גוף מחקר מז'נבה. אירופה מהווה פחות מ-10% מהסך הזה.

אבל המפנה באירופה הוא מהיר, וראוי לציון גם בגלל הגבלות לאומניות נוקשות. במרבית מדינות אירופה, רישיונות נשק מחייבים בדיקות רקע יסודיות, אימונים מתועדים במטווחים ובדיקות של רגולציה (מבחני תיאוריה). בבלגיה, בצרפת ובגרמניה, אפשר להשתמש באקדחים ברישיון אך ורק במטווחים. היתרים לנשיאת נשק מחוץ למטווחים קשה מאוד להשיג.

ייתכן שהדרישות המחמירות הללו אחראיות לעלייה בנשיאת הנשק הלא חוקי ברחבי היבשת, אומרים מומחים.

מספר כלי הנשק הלא רשומים באירופה עלה על מספר כלי הנשק הרשומים, 44.5 מיליון לעומת 34.2 מיליון ב-2017, לפי סקר הארגון מז'נבה. נשק לא חוקי רב מגיע מאזורי מלחמה לשעבר, כמו מדינות יוגוסלביה לשעבר. אחרים נרכשים באינטרנט, בין היתר מספקים בארה"ב.

"אירופה היא השוק הגדול ביותר לנשק באינטרנט המחתרתי, שמניב הכנסות גבוהות פי חמישה לעומת ארה"ב", לפי דוח מעודכן של חברת Rand.

גם האלימות המזוינת בעלייה

עם עוד נשק מגיעה גם עוד אלימות מזוינת. נתוני המשטרות הארציות בצרפת, בגרמניה ובבלגיה מצביעים על עלייה בהפרת חוקי הנשק מאז 2015. לאירופה אין סטטיסטיקה כל-יבשתית.

שוד מזוין ופשעים נוספים קשורים לעתים תכופות בנשק לא חוקי, ואילו נשק חוקי ורשום נוטה להופיע בנתוני רצח ואלימות במשפחה, מסר נילס דוקה ממכון השלום הפלמי (בלגיה). "ברור שנשק לא חוקי מצוי בעיקר בשימוש של עבריינים", לדבריו.

ביולי 2016 רצח יורה בן 18 תשעה בני אדם במינכן, בנשק שהרשויות קבעו שהוא נרכש בצורה לא חוקית באינטרנט המחתרתי.

בגרמניה, מספר כלי הנשק הרשומים כחוק עלה בכ-10% ל-6.1 מיליון בחמש השנים 2013-2017, לפי מרשם הנשק הלאומי. הרישיונות לנשיאת נשק מחוץ למטווחים עלו פי שלושה, ל-9,285 בלבד, באותה תקופה.

רישיונות לאקדחים ורובים שמזכירים נשק אמיתי אך יורים גז מדמיע או כדורי סרק רועמים כדי להפחיד תוקפים הוכפלו בשלוש השנים 2015-2017 ל-557,560, לפי המרשם הזה.

הסטודנטית מתיה רכשה אקדח אוויר, ויש לה רישיון לשאת אותו עליה. מאז היא הפכה לקלעית ספורט עם תחמושת חיה במטווחים, וכעת היא הגישה בקשה לנשיאת נשק אמיתי. יש לה גם בלוג וידאו יומי שבו היא ממליצה על הגנה עצמית מזוינת.

עלייה בהיתרי הנשק בבלגיה

בבלגיה, היתרי נשק וחברות במועדוני ירי נמצאים בעלייה בשלוש השנים האחרונות. כמות הבקשות להיתרי ירי במטווחים כמעט הוכפלה אחרי מתקפת הטרור של המדינה האיסלאמית בפריז בנובמבר 2015, וארבעה חודשים לאחר מכן בבריסל.

בפריז, המחבלים המתאבדים השתמשו גם בתתי מקלע כדי "לקצור" מבלים במסעדות ובמועדוני לילה - שנרכשו בשוק השחור והעקבות שלהם הובילו לחנות בסלובקיה.

בלגיה הידקה במשך שנים את הרגולציה בתגובה לאלימות עם כלי נשק, כמו מסע ההרג של בן 18 ב-2006 עם רובה. "לפני 2016 אפשר היה לקנות רובה פשוט באמצעות כרטיס זיהוי", אומר סבסטטיאן דה תומאז, בעלים של שני מטווחים בבריסל, שעבד בעבר בחנות נשק.

"הם נתנו לי לירות בכל כלי הנשק של אבי החורג כשהלכתי איתו למטווח", אמר ליונל פנינגס, אמן בלגי שהגיע עם אביו לאחד המטווחים של תומאז. הוא זוכר שבעבר הוא יכול היה בקלות לירות כמה כדורים בנשק של אביו החורג. "היום זה קפדני הרבה יותר", הוא אומר. "אתה יכול להשתמש רק באקדח שיש לך רישיון עבורו".

בלגי שרוצה רישיון להחזקת נשק חייב לעבור כמעט שנה של אימונים ומבחני תיאוריה, בתוספת בדיקות פסיכולוגיות, אמר דה תומאז. הוא מטיל ספק באפקטיביות של המדיניות הזו. "עם כל התקפת טרור, החקיקה נהיית הדוקה יותר. בשוק השחור הכול נשאר כמו שהיה". 

עוד כתבות

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב

הרחוב הישראלי שוקק בימי קורונה, לאחר שחרור ההגבלות / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

המגמה נמשכת: 10 נדבקים מאובחנים ביממה האחרונה

מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עומד על 16,717 בני אדם. 279 נפטרו, ו-14,153 החלימו ● מספר הנדבקים בעולם עומד על 5,453,135

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בעליות; על בד זינקה ב-31% לאחר הדוחות

מחזור המסחר הסתכם בכ-812 מיליון שקל ● עליות בולטות נרשמו במניות פרשמרקט, אלוני חץ, קמהדע , אלקו ופוקס ● לאומי: "בנק ישראל צפוי, במסגרת הודעת הריבית השבוע, לשוב ולהעלות את תחזית הצמיחה לשנת 2020 ולהפחית את היקף הירידה הצפויה בתוצר"

דביר בנדק בקמפיין מזרחי טפחות / צילום: יח"צ

פיקדון קורונה: כיצד הקמפיינים של הבנקים במשבר השפיעו על תדמיתם?

משבר הקורונה תפס את העולם הכלכלי בהפתעה ואילץ את הבנקים לקבל בזריזות החלטות שקשורות בשיווק, בפרסום ובאופן התקשורת עם הצרכנים ● מחקר שערכה סאפיו בקרב כ-100 מותגים מעלה תוצאות מעניינות ביחס לאסטרטגיות השונות שהבנקים נקטו ● מי המנצח הגדול?

סניף איקאה חדש באשתאול / צילום: יח"צ

למרות משבר הקורונה: איקאה פותחת חנות שישית בישראל

היקף ההשקעה בהקמת חנות איקאה באשתאול נאמד ב-390 מיליון שקל, והיא תשתרע על כ-25 אלף מ"ר

שלומי בן דוד, אמן אשליות / צילום: פיני סילוק

"מענקים? זה לא מכסה אפילו הופעה אחת"

שלומי בן דוד, אמן אשליות בן 34 מכפר מעש ● "לכל אמן כיסא ריק הוא כמו קרע קטן בלב" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מיום חמישי 10,687 איש הודיעו על חזרה לעבודה

מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק נרשמו בשירות התעסוקה 100,625 דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על 169,930

דונלד טראמפ. לתדהמת אמריקה, ובניגוד לחוקה, הוא הכריז כי הוא חופשי לאכוף את רצונו על 50 המדינות / צילום: Evan Vucci, Associated Press

טראמפ שוקל הקמת ועדה שתבדוק הטיה אנטי ימנית במדיה חברתית

"השמאל הקיצוני מחזיק בשליטה מלאה בפייסבוק, אינסטגרם, טוויטר וגוגל", צייץ טראמפ ב־16 במאי, והוסיף שהממשל שלו "פועל כדי לתקן את המצב הלא חוקי הזה"

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אלשטיין צפוי להגיש בקרוב מתווה הסדר חוב באי.די.בי

באסיפת מחזיקי האג"ח המובטחות העריך היועץ הפיננסי של אי.די.בי כי המתווה, על חוב של 2 מיליארד דולר, יוגש עד סוף חודש מאי

בניין מלמ תים בפתח תקוה / צילום: בר אל

פסק בוררות יקטין ב-9 מיליון שקל את רווחי מלם תים

הפסק נוגע להסכם מ-2008, להקמת מערכת "שער עולמי" לאגף המכס והמע"מבמשך כ-3 שנים ובהיקף של כ-120 מיליון שקל, שבהמשך הוארך והורחב ל-175 מיליון שקל ● הסכום יקוזז מרווחי הרבעון הראשון השנה, ולטענת החברה קיים לה כיסוי ביטוחי בגינו

סבסטיאן קורץ/ צילום: רויטרס

קרע באיחוד האירופי: "ארבע החסכניות" נגד צרפת וגרמניה

קאנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ מוביל את ההתנגדות להצעת צרפת וגרמניה, לפיה תוקם קרן שיקום לנזקי משבר הקורונה שתמומן ע"י גיוס חוב משותף של כל חברות האיחוד האירופי ● הולנד, אוסטריה, דנמרק ושבדיה יצאו רשמית נגד המהלך: "לא נסכים לאיחוד המבוסס על חובות"

ג'ייסון ויליאמסון / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: מה אפשר ללמוד על המשבר הנוכחי מהטלפון בשפעת הספרדית

סטארט-אפים מוכנים לקחת סיכונים ואין להמעיט בחשיבותם ובתרומתם לחדשנות גם בזמנים קשים ● לכן ממשלות והחברות הגדולות צריכות לתמוך בפעילותם

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

צפי לפתיחה מעורבת בבורסה בת"א לאחר העליות אתמול

היום אין מסחר בוול סטריט לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● עונת הדוחות נמשכת ● מגמה מעורבת בבורסות אסיה ● שטראוס ומבנה פרסמו דוחות לרבעון הראשון

השר משה 40, רמת גן / הדמיה: שרפן

"אנחנו רק שמונה דירות, אבל לא היה פשוט עם כל הדיירים"

במקום 8 דירות בבניין שנמצא ברחוב השר משה 40 ברמת גן, בבניין החדש יהיו 24 דירות ● הדיירים יקבלו דירות גדולות יותר עם מעלית, חניה ומרפסת

רועי מן וערן זינמן / צילום: איל יצהר, גלובס

השווי זינק פי חמישה בשנתיים: מה עומד מאחורי הנסיקה של מאנדיי הישראלית?

בעלי מניות במאנדיי, שמפתחת מערכת לניהול פרויקטים, מכרו מניות בעשרות מיליוני דולרים לפי שווי של 2.7 מיליארד דולר ● אמנם חלק מהלקוחות הפסיקו את פעילותם, אך מגפת הקורונה דווקא המריצה את החברה ● המייסד והמנכ”ל רועי מן: "בתוך השינוי הזה יש מלא הזדמנויות"

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13  / צילום: ינאי יחיאל

הקרב על הנרטיב: ועד חדשות 13 והנהלת רשת ממשיכים להחליף האשמות

מנכ"ל רשת 13 אבי בן טל שלח מייל לעובדים, בו הבהיר כי הימנעות מקיצוצים פירושה פשיטת רגל, והתייחס גם לסוגיית שידור פתיחת משפטו של נתניהו ● ועד חדשות 13 לא נשאר חייב והוציא מיד מכתב תגובה חריף בו האשים את בן טל בחוסר דיוק ובהטעיה

רכבת ישראל / צילום: יח"צ

דחייה נוספת בהפעלת הרכבת: תחזור לפעילות רק בעוד שבועיים

הרכבות ישובו לפעילות מלאה ב-8 ביוני ● עם זאת, כבר מסוף השבוע קיבולת האוטובוסים תעלה ל-75%

יפעת קריב, מנכ"לית קנביט / צילום: איל יצהר, גלובס

חדשות הקנאביס: השקעת מוסדיים בשיח; קנביט חתמה על הסכם ההפצה בגרמניה

כשבועיים עברו מאז האישור הרשמי של יצוא הקנאביס, החברות מצטיידות במזומנים, חותמות על הסכמים ונערכות עם מלאי, ובמקביל פועלות לקבל את ההכרה גם מהצד השני של הגבול

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

אנרג'יאן משיבה לשטיינמץ: "לא היה לו חלק בעסקת מאגרי הגז – מהלך תאב בצע"

חברת האנרגיה אנרג'יאן ומנכ"לה מתיוס ריגאס הגישו כתב הגנה לתביעתה של שותפות צבר של שטיינמץ, שדרשה ממנה יותר מחצי מיליארד שקל, בטענה כי אנרג'יאן וריגאס עשקו אותה כשדחקו אותה מהבעלות על "כריש" ו"תנין" • "שטיינמץ ביקש לרתום את החברה לשטות במדינה"

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

למה ממשלות לא מתלהבות ממעקב הקורונה של גוגל ואפל?

למה שתי ענקיות הטכנולוגיה קבעו כללים כל כך נוקשים למערכת המעקב שלהן אחרי התפשטות הקורונה ואיך אפשר לבקש מאזרחי המדינה לשתף עם הממשלה את המיקום שלהם ומידע אישי נוסף מבלי לעורר חשדות בנוגע להגנת הפרטיות?