גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה עומד מאחורי השנה הגרועה של המשקיע האגדי וורן באפט, ואילו עצות ניפק אמש למשקיעים

רווחי ברקשייר האתאווי נפלו בחדות ב-2018 בין היתר בגלל מחיקת נכסים לא צפויה של החברה הבת קראפט-היינץ ● וגם, מה חושב באפט על הכלכלה האמריקאית ועל הסיכון למתקפת סייבר

וורן באפט / צילום: צילום: רויטרס, Rick Wilking
וורן באפט / צילום: צילום: רויטרס, Rick Wilking

המשקיע המפורסם ביותר בעולם עבר את אחת השנים הגרועות בקריירה שלו ב-2018.

חברת ברקשייר האתאוויי של וורן באפט דיווחה בשבת האחרונה שהיא עברה להפסד של 25.4 מיליארד דולר ברבעון הרביעי בגלל מחיקה לא צפויה של נכסים של החברה הבת קראפט-היינץ, והפסדי השקעות לא מגולמים.

אבל ברקשייר רשמה רווח תפעולי של 5.7 מיליארד דולר, עלייה מ-3.3 מיליארד דולר בשנה הקודמת, בזכות רווחים מעסקי הרכבות, האנרגיה ועוד שלה. לגבי כל השנה, החברה דיווחה על רווח תפעולי של 24.8 מיליארד דולר, שיא היסטורי, לפי מכתבו השנתי של באפט לבעלי המניות.

באפט בן ה-85 לא הציע במכתבו החדש רמזים בנוגע למי שיירש אותו בבוא היום כמנכ"ל ברקשייר, אך הוא שיבח את סגניו כיו"ר, אג'יט ג'אין וגרג אייבל, באומרו שההחלטה לקדם אותם בשנה שעברה הייתה צריכה להתקבל עוד קודם לכן. השניים קודמו בינואר 2018 לתפקיד סגני יו"ר, והיום הם אחראים על רוב הפעילות היומיומית של החברה. אחד משניהם אמור להחליף את באפט כמנכ"ל.

"ברקשייר מנוהלת היום הרבה יותר טוב מאשר כשאני לבדי פיקחתי על הפעילות", כתב באפט.

איגרתו השנתית לבעלי המניות נקראת על ידי רבים וטובים בוול סטריט, הודות לתובנותיו על השווקים, השקעות והכלכלות האמריקאית והעולמית. המכתב השנה היה קצר מהרגיל, ודן בעיקר בעסקיה של ברקשייר.

כרגיל, באפט נשמע אופטימי בנוגע לכלכלה האמריקאית וכתב שהמדינה תשגשג ללא קשר לאיזו מפלגה פוליטית תהיה בשלטון. באפט, דמוקרט ותיק, כתב שהצלחת הכלכלה האמריקאית במרוצת הזמן תורמת לכולם. "זה מעבר לשחצנות לעסק או יחיד אמריקאים להתרברב שהם 'עשו הכול לבדם'", כתב באפט, והוסיף: "האמריקאים יהיו עשירים ובטוחים יותר אם כל המדינות בעולם ישגשגו".

ברקשייר דיווחה על רווח נקי של 4 מיליארד דולר ב-2018, ירידה מ-44.94 מיליארד דולר ב-2017. הרווחים גאו ברבעון האחרון של 2017 בזכות רפורמת המס שהנמיכה את התחייבויות המס הדחויות של ברקשייר על השקעות במניות שהיא מחזיקה כעת.

רווחי החברה תנודתיים במידה חריגה מפני שהיא מחזיקה במניות רבות בחברות כמו בנק וולס פארגו ואפל. חוק חשבונאות שנכנס לתוקף השנה מחייב את ברקשייר לשקף רווחים או הפסדים לא מגולמים ממניות בשורת הרווח שלה.

קראפט-היינץ תרמה 2.7 מיליארד דולר להפסד של ברקשייר ב-2018, מול רווח של 2.9 מיליארד דולר ב-2017. קראפט-היינץ הורידה ביום ה' את השווי של כמה מהמותגים הגדולים שלה, חשפה שמתנהלת נגדה חקירה של רשות ניירות ערך הפדרלית וקיצצה את הדיבידנד שלה.

ההון העצמי של ברקשייר למניה עלה ב-2018 ב-0.4%, מסרה החברה, לעומת מינוס 4.4% בתשואה הכוללת של מדד 500 P&S עם הדיבידנדים.

באפט עודד מסורתית את בעלי המניות להקדיש תשומת לב להון העצמי של ברקשייר ופחות תשומת לב לשווי שוק שלה, אך במכתבו החדש הוא כתב ששווי השוק הוא כעת המדידה הרלוונטית יותר של החברה.

ברקשייר לא עקפה משמעותית את ביצועי מדד 500 P&S בשנים האחרונות. היא לא ביצעה רכישה גדולה זה שלוש שנים, ובאפט מתקשה לאתר חברות גדולות לקנייה במחיר סביר. כאשר ברקשייר ממשיכה לגדול ולצבור מזומנים, באפט מצוי תחת לחץ לבצע עסקאות גדולות יותר ויותר כדי לשפר את רווחיותה. הרכישה הגדולה ביותר שלה בשנה שעברה הייתה בהיקף 2.5 מיליארד דולר, של חברת ביטוח למקרי רשלנות רפואית מניו יורק.

הר המזומנים ברקשייר, שמושקע בעיקר באג"ח אוצר אמריקאי, גדל לכמעט 112 מיליארד דולר בסוף השנה, והרבעון הרביעי היה השישי שבו הוא עלה על 100 מיליארד דולר.

באפט לא סיפק הנחיה מסוימת לגבי השימוש שהוא יעשה בהר המזומנים שלו, ואמר שברקשייר צפויה להשקיע יותר במניות מאשר בעסקאות קניית חברות ב-2019. "מניות רבות מציעות הרבה יותר ערך לכסף שלנו מכפי שיכולנו להשיג בקניית עסקים בשלמותם", הוא כתב. "אבל אנחנו ממשיכים בכל זאת לקוות לעסקה בגודל של פיל".

ברקשייר קנתה חזרה מהציבור קצת יותר מ-400 מיליון דולר במניות שלה ברבעון הרביעי, לעומת buybacks בסך 928 מיליון דולר שהיא ביצעה ברבעון השלישי. המשקיעים קיוו שהיא תוציא יותר מזומנים על קניית מניות שלה.

כמה מ-60 החברות הבנות של ברקשייר השלימו רכישות, אך הן נוטות להיות קטנות. ברקשייר הוציאה מיליארד דולר על עסקאות ב-2018, ירידה מ-2.7 מיליארד דולר בשנת 2017. 

כה אמר באפט

112 מיליארד דולר במזומן

"ברקשייר תישאר תמיד מבצר פיננסי. לעיתים המניה שלנו תרד, אך לעולם לא אסתכן בלהיתפס עם מחסור במזומנים".

רוצה לקנות, "המחירים בשמיים"

"מקווים להעביר הרבה מהנזילות העודפת שלנו לעסקים שברקשייר תהיה הבעלים הקבועים שלהם, אבל המחירים בשמיים. ממשיכים לקוות לעסקאות בגודל של פיל".

רכישה חוזרת של מניות

"לא סביר שבמרוצת הזמן, ברקשייר תהיה רוכשת משמעותית של מניות שלה מהציבור, בעסקאות במחירים שמעל ההון העצמי אך מתחת לאומדן ערך החברה שלנו".

לעולם לא מנסים "לקלוע" למספר רבעוני

"ברקשייר מעולם לא הייתה צריכה 'לקלוע' למספר רבעוני כלשהו. ההימנעות מהשימוש ברוח הרפאים הזו משגרת מסר חשוב למנהלים הרבים שלנו".

סכנות החוב

"אנחנו משתמשים בחוב במשורה. בסבבים נדירים ובלתי ניתנים לחיזוי, האשראי נעלם והחוב הופך לקטלני. מבחינת ברקשייר, אסטרטגיה כזו תהיה טירוף".

סיכוני התקפות סייבר

"הפתעת ביטוח גדולה יכולה לבוא ממקור מסורתי או ממתקפת סייבר עם השלכות הרסניות. כשיתרחש מגה-אסון, נשלם את חלקנו בהפסדים ולמחרת נחפש להוסיף עסקים".

"הרוח הגבית" האמריקאית

"מכירים בשמחה בכך שחלק גדול מהצלחת ברקשייר היה פשוט מוצר של מה שצריך לכנות "הרוח הגבית האמריקאית". אנחנו מאוד בני מזל, שיש לנו כוח כזה מאחורינו".

עוד כתבות

הקורונה מוסיפה לקיטוב בין הדורות / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

פרשנות: האם הקורונה תפתח חזית חדשה במלחמה הבין-דורית?

צלילים צורמים בוקעים משאלה מפחידה שהקורונה עלולה להביא לפתחנו: האם "בני 60 ומעלה" יישלחו אל מחוץ לאיגלו? האם קוד אתי בן 2,000 שנה לא יצליח לפתח נוגדנים מפני המחיר הכלכלי?

אזרחים רוסיים עם מסכות במוסקבה / צילום: AP Photo, AP

"הרוסים משתמשים במגפת הקורונה כדי לעורר תסיסה חברתית"

שבעה מחברי בית הנבחרים האמריקאי קוראים לאיחוד האירופי להטיל סנקציות על האוליגרך הרוסי יבגני פריגוז'ין, בנימוק שהוא קשור למעורבות הקרמלין בבחירות בארה"ב ומעורב גם בהפצת מידע כוזב על מגפת הקורונה

מגדל פאנקייקס / צילום: שאטרסטוק | א.ס.א.פ קריאייטיב

להמתיק את הגלולה של ההסגר: זה הזמן לקינוח

הסגר, הבידוד והימים הארוכים בסמיכות למקרר מוציאים מאנשים תשוקות חבויות, אבל דומה שדבר אחד מאחד את כולם: הכמיהה למתוק

יועז הנדל/ צילום :איל יצהר

דעה: האם האוזר והנדל יוכלו להצטרף לקואליציה? התשובה עשויה להיות חיובית

האם יתאפשר גם לצבי האוזר ויועז הנדל, שתרמו במידה רבה ליצירת התנאים לממשלת אחדות, אך שנבחרו מטעם מפלגת תל"ם, להצטרף לקואליציה מבלי שהצטרפות שכזו תהפכם ל"פורשים"?

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הערכה: הממשלה תושבע עוד בשבוע הבא; צפויה לכלול גם את עמיר פרץ

עקרונות ההסכם להקמתה של ממשלת האחדות קובעים כי היא מיועדת לכהן שלוש שנים, כשבחצי הראשון של כהונתה ימשיך נתניהו להיות ראש הממשלה, ויוחלף בספטמבר 2021 על ידי גנץ

ארונות קבורה קבוצתיים של קורבנות מגפת הקורונה ממתינים למשאיות שיעבירו אותם לבית קברות, ברגמו, איטליה. / צילום: Claudio Furlan, Associated Press

שוב עלה משמעותית מספר המתים מקורונה באיטליה: 969 ביממה

מספר מקרי הקורונה בעולם מתקרב ל-550 אלף ● כ-25 אלף איש מתו מהנגיף ברחבי העולם ● כ-128 אלף אנשים החלימו

גומורה / צילום: באדיבות הוט

המאפיה האיטלקית, מלחמת וייטנאם והקומיקאי הגדול בארה"ב: חמש המלצות צפייה

המאסטר פיס, הישראלית, הדוקומנטרית, המרתקת והחשובה. המלצות בינג' מנחמות

אנשים שומרים על מרחק זה מזה ברומא, איטליה / צילום: Andrew Medichini, AP

הקורונה ממשיכה להכות באיטליה: יותר מ-10 אלף מתים מתחילת ההתפרצות

889 בני אדם מתו באיטליה ביממה האחרונה ● 832 בני אדם מתו ב-24 השעות האחרונות בספרד ● הסגר בגרמניה יימשך לפחות עד ה-20 באפריל ובצרפת הסגר הוארך עד ה-15 באפריל ● 260 מתים בבריטניה ב-24 השעות האחרונות

אחמד טיבי / צילום: Ammar Awad, רויטרס

פרשנות: האביב הערבי הגיע לכנסת ישראל

איך הפכו חברי הרשימה המשותפת מקבוצה של עסקנים, שאף אחד לא סופר, לכוח הפוליטי השלישי בגודלו בכנסת, למה כוח העל של בנימין נתניהו יכול לסייע למאבק בקורונה ומי ניסה לשכנע את יולי אדלשטיין לכתוב נאום שמציג אותו כמרטיר

עובד עם מסכה בכרם ענבים בסן פליפה, צ'ילה / צילום: IVAN ALVARADO, רויטרס

מעל ל-600 אלף נדבקים ברחבי העולם; 3,460 מתוכם בישראל

מספר הנדבקים בעולם עומד על 617,351 איש, מתוכם, 137,336 איש החלימו ● היקף הקורבנות בעולם עלה ל-28,377 ● בישראל יש 3,460 נדבקים, מתוכם 50 במצב קשה

שלט חוצות מותקן בדרום אפריקה ומבקש מאנשים להישאר בבתיהם / צילום: נארדוס אנגלברכט, AP

הנגיף בעין המצלמה: 10 תמונות מהעולם שהדהימו אותנו השבוע

מה שהיה נראה כאילו הוא לקוח מסרט אימים גרוע או סיוט לילי מעיק מתגלה בכל יום, שעה ודקה כמציאות המסויטת שבתוכה אנחנו חיים ● וירוס הקורונה נישא על גבי הישגיה של הגלובליזציה וחדר כמעט לכל מקום על פני הגלובוס ● גלובס מציג את השבוע שהיה מסביב לעולם בתמונות

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

אפליקציית הקורונה של אפל: שיתוף הפעולה של ענקית הטק עם ממשלת ארה"ב

אפליקציית הקורונה כבר זמינה בחנות האפליקציות של אפל, וישנו גם אתר באוויר אליו אפשר להתחבר ממערכת הפעלה של ווינדוס או אנדרואיד, כך שהשירות זמין לא רק למשתמשי אפל

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

"לא פוסל את האפשרות שארקיע, ישראייר ואל על יתמזגו בסוף לחברה אחת"

"מה שקורה כיום הפך אותי לפסימי. בארה"ב המדינה מזרימה כסף למשק, אבל בישראל יש ממשלת מעבר שלא יכולה לקבל החלטות", אומר יו"ר ארקיע אבי חורמרו ● כשרוב עובדי ארקיע בחל"ת, ו-15 המלונות בראשם הוא עומד סגורים, חורמרו מעריך: "את המשבר הזה יצליחו לשרוד רק הגדולים"

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

בזבוז בימי קורונה: כמה תעלה הממשלה הגדולה של נתניהו וגנץ?

במסגרת אישור תקציב המדינה 2019 קיבלה הממשלה החלטה לצמצם בהדרגה את מספר משרדי הממשלה מ-29 ל-17 החל משנת 2020 ● אך כעת מסתמן שכחלק ממשלת האחדות של נתניהו וגנץ מספר המשרדים יזנק ל-30, ואיתו גם הגירעון, שיעלה ב-700 מיליון שקל

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה בלחץ? מימש מניות קבוצת דלק בהפסד אחרי נפילה של עשרות אחוזים בערך הקבוצה

בעל השליטה בקבוצת דלק מימש השבוע מניות דלק בכ-5.7 מיליון שקל ● רק בחודש פברואר האחרון רכש תשובה מניות הקבוצה בכ-44 מיליון שקל, מאז מניית דלק התרסקה

חיטוי נגד קורונה בהודו / צילום: Rajesh Kumar Singh, AP

בהודו בודקים שיטה מפתיעה כדי להתמודד עם המחסור במיטות בביה"ח

אם האב טיפוס יוכתר כהצלחה, חברת הרכבות מתכננת כי בכל אזור בהודו יוסבו עשרה קרונות שינה בשבוע בניסיון להתמודד עם המגפה העולמית ● השבוע הודיע רה"מ מודי כי 1.3 מיליארד תושבי המדינה ייכנסו לסגר כללי שיימשך 21 ימים

“אריק איינשטיין - אוהב להיות בבית" / צילום: עטיפת האלבום

שירים מימים אחרים: 3 אלבומים למשבר הקורונה

הביתי, המשוררי והמנוכר. תזכורת ל–3 אלבומים שהגיע הזמן לחזור אליהם

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אל תשכחו את ה-QA: תקלה גם באפליקציית המגן של משרד הבריאות

אחרי שבבוקר דווח על תקלה בהעברת נתונים בבדיקות הקורונה, כעת נודע שישנה תקלה באפליקציה שאמורה לזהות שהות בקרבת חולי קורונה ● שלושה רופאים ממערך בריאות הנפש קיבלו הודעות שנחשפו לחולי קורונה, אך במיקום שבו לא ביקרו מעולם

אנגלה מרקל במסיבת עיתונאים על נגיף הקורונה / צילום: מישל טנטוסי, רויטרס

"שליטה בהתפרצות": גרמניה שוקלת לאמץ המודל הדרום-קוריאני של בדיקות מקיפות

נכון לעכשיו, אמרה אמש הקאנצלרית אנגלה מרקל, קצב ההכפלה של מספר החולים בגרמניה עומד על חמישה ימים, כך ש"מוקדם לדבר על הקלת בתקנות" ● היא ציינה כי אם הקצב יואט לעשרה ימים, ידונו הרשויות בהקלת הצעדים

איגנץ זימלווייס. הכרה מאוחרת  / צילום: Associated Press

זמלווייס אמר לשטוף ידיים: הכירו את הרופא הראשון שהבין את חשיבותם של סבון ומים

שטיפת ידיים עם סבון נראית בנאלית בימינו, אך היא גילוי חדש יחסית בהיסטוריה של הרפואה ● התיאוריות של איגנץ זמלווייס ההונגרי על חשיבות השמירה על היגיינה נדחו על ידי הקהילה הרפואית בתחילת המאה ה-19, הוא הושמץ וסיים את חייו באופן טרגי