גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה עומד מאחורי השנה הגרועה של המשקיע האגדי וורן באפט, ואילו עצות ניפק אמש למשקיעים

רווחי ברקשייר האתאווי נפלו בחדות ב-2018 בין היתר בגלל מחיקת נכסים לא צפויה של החברה הבת קראפט-היינץ ● וגם, מה חושב באפט על הכלכלה האמריקאית ועל הסיכון למתקפת סייבר

וורן באפט / צילום: צילום: רויטרס, Rick Wilking
וורן באפט / צילום: צילום: רויטרס, Rick Wilking

המשקיע המפורסם ביותר בעולם עבר את אחת השנים הגרועות בקריירה שלו ב-2018.

חברת ברקשייר האתאוויי של וורן באפט דיווחה בשבת האחרונה שהיא עברה להפסד של 25.4 מיליארד דולר ברבעון הרביעי בגלל מחיקה לא צפויה של נכסים של החברה הבת קראפט-היינץ, והפסדי השקעות לא מגולמים.

אבל ברקשייר רשמה רווח תפעולי של 5.7 מיליארד דולר, עלייה מ-3.3 מיליארד דולר בשנה הקודמת, בזכות רווחים מעסקי הרכבות, האנרגיה ועוד שלה. לגבי כל השנה, החברה דיווחה על רווח תפעולי של 24.8 מיליארד דולר, שיא היסטורי, לפי מכתבו השנתי של באפט לבעלי המניות.

באפט בן ה-85 לא הציע במכתבו החדש רמזים בנוגע למי שיירש אותו בבוא היום כמנכ"ל ברקשייר, אך הוא שיבח את סגניו כיו"ר, אג'יט ג'אין וגרג אייבל, באומרו שההחלטה לקדם אותם בשנה שעברה הייתה צריכה להתקבל עוד קודם לכן. השניים קודמו בינואר 2018 לתפקיד סגני יו"ר, והיום הם אחראים על רוב הפעילות היומיומית של החברה. אחד משניהם אמור להחליף את באפט כמנכ"ל.

"ברקשייר מנוהלת היום הרבה יותר טוב מאשר כשאני לבדי פיקחתי על הפעילות", כתב באפט.

איגרתו השנתית לבעלי המניות נקראת על ידי רבים וטובים בוול סטריט, הודות לתובנותיו על השווקים, השקעות והכלכלות האמריקאית והעולמית. המכתב השנה היה קצר מהרגיל, ודן בעיקר בעסקיה של ברקשייר.

כרגיל, באפט נשמע אופטימי בנוגע לכלכלה האמריקאית וכתב שהמדינה תשגשג ללא קשר לאיזו מפלגה פוליטית תהיה בשלטון. באפט, דמוקרט ותיק, כתב שהצלחת הכלכלה האמריקאית במרוצת הזמן תורמת לכולם. "זה מעבר לשחצנות לעסק או יחיד אמריקאים להתרברב שהם 'עשו הכול לבדם'", כתב באפט, והוסיף: "האמריקאים יהיו עשירים ובטוחים יותר אם כל המדינות בעולם ישגשגו".

ברקשייר דיווחה על רווח נקי של 4 מיליארד דולר ב-2018, ירידה מ-44.94 מיליארד דולר ב-2017. הרווחים גאו ברבעון האחרון של 2017 בזכות רפורמת המס שהנמיכה את התחייבויות המס הדחויות של ברקשייר על השקעות במניות שהיא מחזיקה כעת.

רווחי החברה תנודתיים במידה חריגה מפני שהיא מחזיקה במניות רבות בחברות כמו בנק וולס פארגו ואפל. חוק חשבונאות שנכנס לתוקף השנה מחייב את ברקשייר לשקף רווחים או הפסדים לא מגולמים ממניות בשורת הרווח שלה.

קראפט-היינץ תרמה 2.7 מיליארד דולר להפסד של ברקשייר ב-2018, מול רווח של 2.9 מיליארד דולר ב-2017. קראפט-היינץ הורידה ביום ה' את השווי של כמה מהמותגים הגדולים שלה, חשפה שמתנהלת נגדה חקירה של רשות ניירות ערך הפדרלית וקיצצה את הדיבידנד שלה.

ההון העצמי של ברקשייר למניה עלה ב-2018 ב-0.4%, מסרה החברה, לעומת מינוס 4.4% בתשואה הכוללת של מדד 500 P&S עם הדיבידנדים.

באפט עודד מסורתית את בעלי המניות להקדיש תשומת לב להון העצמי של ברקשייר ופחות תשומת לב לשווי שוק שלה, אך במכתבו החדש הוא כתב ששווי השוק הוא כעת המדידה הרלוונטית יותר של החברה.

ברקשייר לא עקפה משמעותית את ביצועי מדד 500 P&S בשנים האחרונות. היא לא ביצעה רכישה גדולה זה שלוש שנים, ובאפט מתקשה לאתר חברות גדולות לקנייה במחיר סביר. כאשר ברקשייר ממשיכה לגדול ולצבור מזומנים, באפט מצוי תחת לחץ לבצע עסקאות גדולות יותר ויותר כדי לשפר את רווחיותה. הרכישה הגדולה ביותר שלה בשנה שעברה הייתה בהיקף 2.5 מיליארד דולר, של חברת ביטוח למקרי רשלנות רפואית מניו יורק.

הר המזומנים ברקשייר, שמושקע בעיקר באג"ח אוצר אמריקאי, גדל לכמעט 112 מיליארד דולר בסוף השנה, והרבעון הרביעי היה השישי שבו הוא עלה על 100 מיליארד דולר.

באפט לא סיפק הנחיה מסוימת לגבי השימוש שהוא יעשה בהר המזומנים שלו, ואמר שברקשייר צפויה להשקיע יותר במניות מאשר בעסקאות קניית חברות ב-2019. "מניות רבות מציעות הרבה יותר ערך לכסף שלנו מכפי שיכולנו להשיג בקניית עסקים בשלמותם", הוא כתב. "אבל אנחנו ממשיכים בכל זאת לקוות לעסקה בגודל של פיל".

ברקשייר קנתה חזרה מהציבור קצת יותר מ-400 מיליון דולר במניות שלה ברבעון הרביעי, לעומת buybacks בסך 928 מיליון דולר שהיא ביצעה ברבעון השלישי. המשקיעים קיוו שהיא תוציא יותר מזומנים על קניית מניות שלה.

כמה מ-60 החברות הבנות של ברקשייר השלימו רכישות, אך הן נוטות להיות קטנות. ברקשייר הוציאה מיליארד דולר על עסקאות ב-2018, ירידה מ-2.7 מיליארד דולר בשנת 2017. 

כה אמר באפט

112 מיליארד דולר במזומן

"ברקשייר תישאר תמיד מבצר פיננסי. לעיתים המניה שלנו תרד, אך לעולם לא אסתכן בלהיתפס עם מחסור במזומנים".

רוצה לקנות, "המחירים בשמיים"

"מקווים להעביר הרבה מהנזילות העודפת שלנו לעסקים שברקשייר תהיה הבעלים הקבועים שלהם, אבל המחירים בשמיים. ממשיכים לקוות לעסקאות בגודל של פיל".

רכישה חוזרת של מניות

"לא סביר שבמרוצת הזמן, ברקשייר תהיה רוכשת משמעותית של מניות שלה מהציבור, בעסקאות במחירים שמעל ההון העצמי אך מתחת לאומדן ערך החברה שלנו".

לעולם לא מנסים "לקלוע" למספר רבעוני

"ברקשייר מעולם לא הייתה צריכה 'לקלוע' למספר רבעוני כלשהו. ההימנעות מהשימוש ברוח הרפאים הזו משגרת מסר חשוב למנהלים הרבים שלנו".

סכנות החוב

"אנחנו משתמשים בחוב במשורה. בסבבים נדירים ובלתי ניתנים לחיזוי, האשראי נעלם והחוב הופך לקטלני. מבחינת ברקשייר, אסטרטגיה כזו תהיה טירוף".

סיכוני התקפות סייבר

"הפתעת ביטוח גדולה יכולה לבוא ממקור מסורתי או ממתקפת סייבר עם השלכות הרסניות. כשיתרחש מגה-אסון, נשלם את חלקנו בהפסדים ולמחרת נחפש להוסיף עסקים".

"הרוח הגבית" האמריקאית

"מכירים בשמחה בכך שחלק גדול מהצלחת ברקשייר היה פשוט מוצר של מה שצריך לכנות "הרוח הגבית האמריקאית". אנחנו מאוד בני מזל, שיש לנו כוח כזה מאחורינו".

עוד כתבות

בניין של קבוצת רכישה / צילום: רפי קוץ

מתי מארגן קבוצת רכישה צריך לשלם מס רכישה?

מכה נוספת למארגני קבוצות רכישה: ועדת ערר קבעה כי מארגן שהחזיק יחידות קרקע ברשותו עד שיימכרו, יצטרך לשלם מס רכישה על מלוא עלות הדירות הגמורות, כמו כל חבר אחר

נפגעי הקורקינטים - סופ"ש 13-14 בדצמבר

בסופ"ש באיכילוב: 15 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

עובדים של יקב כישור / צילום: אנטולי מיכאלו

והיה העקוב לכישור: הזמינו לכם בקבוק של היין הזה לסילבסטר

מהיינות של יקב כישור לא מתפעלים רק בגלל הסיפור של הקמתו ועובדיו בעלי הצרכים המיוחדים, אלא בעיקר כי הם מצוינים

דודי אפל / צילום: אמיר מאירי

נדחתה על הסף תביעת דודי אפל נגד מיכאל צ'רנוי וזאב רום

ביהמ"ש קבע כי התביעה על סך 239 מיליון שקל שהגיש דודי אפל התיישנה זה מכבר, שכן מטענות שהעלה אפל בהליכים קודמים עולה כי כל העובדות הנדרשות לצורך הוכחת תביעתו, שנוגעת לעסקה שהתרחשה ב-2001, היו ידועות לו כבר אז

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

לקראת השבוע בשווקים: סין וארה"ב צפויות לקבוע מועד לחתימה; "הדרך להסכם סחר כולל עדיין רחוקה"

אחרי זינוק של 11% מהשפל באוגוסט, האם הליש"ט תמשיך לזנק על רקע הברקזיט המתקרב? ● הדרמה בשוק הריפו נמשכת ● שלל נתוני מאקרו יפורסמו בעולם, בהם הריבית ביפן והייצור בסין ● בשוק המקומי, בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח ● התחזית השבועית של "גלובס"

הדרימליינר של אל על / צילום: סיון פרג'

מטוס אל על עבר תאונה בלאס וגאס ונחבל בכנף; אין נפגעים

התאונה התרחשה בשעה שמטוס הדרימליינר בואינג 787-9 "באר-שבע" נגרר לעמדת החניה, אחרי שנחת בלאס וגאס בטיסה מת"א ● בעת התאונה המטוס היה ריק מנוסעים ומאנשי צוות

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

הקטר שעדיין מושך את המשק: יצוא ההייטק עלה ב-12%

יצוא השירותים של ענפי ההייטק ברבעון השלישי של 2019 הסתכם ב-7.2 מיליארד דולר ● התחדשה העלייה במספר המשרות הפנויות במשק

משרדי גוגל ישראל צילום: / shutterstock

עובדי הסטארט-אפ ניישן: מקום לעשירים בלבד או כלי למוביליות חברתית

תוצאות מבחני פיזה הראו כמה קשה לצמצם לסמוך על ההייטק שיצמצם פערים בישראל, הסטארט-אפ ששווה כבר קרוב ל-2 מיליארד דולר, ולמה גוגל גלאס לא עבדו? ● כל מה שקרה השבוע בהייטק

הפגנה באמסטרדם למען המאבק בהתחממות כדור הארץ  / צילום: EVA PLEVIER, רויטרס

ללמוד מהולנד: כך מתכוננות הערים בארץ השפלה למשבר האקלים

הערים הסמוכות לים עלולות להתכסות במים אם מגמת ההתחממות הנוכחית תימשך ● לכן, אין זה מקרי שהן אלה שמקדמות בנייה ירוקה, תחבורה נקייה ופתרונות לניקוז מים

קונסטנט דולהרט / צילום: שלומי יוסף

בינה מלאכותית ומתיחת ענק באינסטגרם: ראיון עם האמן ההולנדי שמנהל מערכת יחסים עם הטכנולוגיה

קונסטנט דולארט מהולנד הבין שהדרך להעביר מסרים על טכנולוגיה היא באמצעות שימוש בה ● הוא יצר תמונה של אנגלה מרקל באמצעות בינה מלאכותית וכדי להבין את המניעים של חברות הטכנולוגיה הוא גייס במימון המונים והקים חברה משלו

פרופ' ציון חגי / צילום: איל יצהר

"תוך עשור אנחנו צפויים למחסור של 5,000 רופאים"

פורטפוליו עם פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית, על מצב מערכת הבריאות, על כך שאין מול מי לנהל מו"מ, ועל הסיבה שקולטים סטודנטים מחו"ל כשיש מחסור בתקנים

רחוב הקניות המקושט/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תענוגות של חורף: כך חוגגים בבודפשט את חג המולד

השילוב של שוקי כריסמס מקושטים, מעיינות חמים, יופי אדריכלי, אוכל טוב ומחירים זולים הופך את בודפשט ליעד אידאלי לחופשה אורבנית עונתית קצרה

רון קובי ראש עיריית טבריה/  / צילום: שלומי יוסף

בג"ץ דחה את עתירת רון קובי: השימוע יתקיים היום אחה"צ

ראש עיריית טבריה טען כי מכיוון שאנו בתקופת בחירות ובממשלת מעבר, יש להורות על ביטול השימוע שאמור להיערך היום במשרד הפנים עקב אי-הצלחתו להעביר את תקציב העירייה לשנת 2019 ● השופט נעם סולברג דחה את בקשתו על הסף

נחום איצקוביץ / צילום: איל יצהר, גלובס

מנהל רשות ההשקעות עזב כנס לאחר מחאה של עשרות משתתפים

כנס משותף למשרד הכלכלה והתעשייה ולעיריית קריית שמונה שהתקיים היום בקריית שמונה התפוצץ זמן קצר לאחר שהחל, וזאת לאחר שעשרות ממשתתפיו התפרצו בצעקות ובשריקות לעבר מנהל רשות ההשקעות, נחום איצקוביץ'

אלון חסן / צילום: אמיר מאירי

דעה: למה אלון חסן לא יחזיר את השכר שקיבל כשהושעה, למרות שהורשע בפלילים

עמדת ההסתדרות בנוגע לפיטורי אלון חסן, ובפרט בכל הקשור להשבת השכר, היא עניין שכדאי לשים אליו לב ● דעה

שלט חוצות של קמפיין משותף של פרטנר TV ואמזון פריים וידאו / צילום: באדיבות זניט

אמזון רוצה אתכם גם במסך: יוצאת בקמפיין משותף עם פרטנר TV

סלקום לא נותרה אדישה למהלך של המתחרה, והיא מכריזה היום על חתימת הסכם עם אמזון בישראל להפצת אפליקציית אמזון פריים וידאו על גבי ממיר סלקום, ותאפשר גם גישה ישירה מכפתור ייעודי בשלט לתכני אמזון

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין ערן אייל הודה בהונאה בגיוס של 42 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי

מנכ"ל ומייסד הסטארט-אפ Shopin הודה באישומים שהגישה נגדו התביעה הכללית בניו יורק, לאחר שהואשם גם ע"י רשות ני"ע האמריקאית כי הונה מאות משקיעים בהנפקת מטבע דיגיטלי שביצע לפני כשנתיים ● ביהמ"ש הורה לאייל להשיב כמיליון דולר למשקיעים

מלון פאבליקה / צילום: עודד סמדר, יח"צ

טוכמאייר ורוזן רוכשים מאיסתא את חלקה בבית המלון פאבליקה בהרצליה תמורת 142 מיליון שקל

העסקה, הכוללת מכירת 66.6% מהזכויות במלון, תניב לאיסתא רווח של 38 מיליון שקל ● פאבליקה הוא מלון חדש, הכולל כ-160 חדרים, ושותף בו הקבלן ראובן אלה

תיירת  / צילום: שאטרסטוק

100 הערים בהן ביקרו הכי הרבה תיירים: מי בראש הרשימה, ולאיזה מקום הגיעו ירושלים ות"א?

חברת המחקר הבריטית Euromonitor International ערכה בדיקה מעמיקה בקרב 400 ערים וגיבשה את רשימת הערים שנהנו מהכי הרבה תיירות נכנסת ● הערים מאסיה שולטות ברשימה, לונדון מאבדת מעט ממעמדה, ואילו ירושלים התמקמה במקום טוב באמצע

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

מבוי סתום במו"מ: ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה בבנק הפועלים

לטענת ההסתדרות, הרקע לסכסוך הוא מבוי סתום במו"מ על הסכם שכר; חלוקת דיבידנדים בסך מיליארד שקל לבעלי המניות על רקע מכירת המניות בישראכרט, ללא תגמול לעובדים; והליכי התייעלות של ההנהלה, שהרעו את תנאי העובדים ● פועלים: "שלב הדיונים טרם מוצה"