גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מתיק 1000 עד הקשרים עם מוזס ואלוביץ: כל ניגודי העניינים של פרקליט ראש הממשלה, עו"ד פיני רובין

הוא נתן עדות בתיק 1000 לאחר שרקח את חוק מילצ'ן, מתחזק קשרים הדוקים עם נוני מוזס ("ועם קבוצת ידיעות אחרונות") ועם שאול אלוביץ - ועכשיו הוא גם הפרקליט של ראש הממשלה ● פיני רובין מתערבב בתיקי נתניהו, ואין מי שיעצור אותו - אולי רק לשכת עורכי הדין

עו"ד פיני רובין / צילום: איל יצהר
עו"ד פיני רובין / צילום: איל יצהר

שלל התיקים בעניינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מספקים שלל תקדימים. "אף פעם לא היה דבר כזה", הפכה להיות הססמה הרשמית כמעט של תיקי ראש הממשלה 1000, 2000 ו-4000. לפני 10 ימים עשה היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, היסטוריה כאשר פרסם - 40 יום בלבד לפני הבחירות - את החלטתו הסופית והרשמית בתיקי נתניהו, לפיה בתיק 1000 (תיק המתנות) ובתיק 2000 (תיק נתניהו-מוזס) יועמד נתניהו לדין במרמה והפרת אמונים; ובתיק 4000 (בזק-וואלה) הוא יועמד לדין בקבלת שוחד. הכול בכפוף לשימוע.

וכך, לראשונה בתולדות ישראל, ראש הממשלה מכהן צפוי להיות מואשם בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. לראשונה, מערכת בחירות תתנהל בצל כתב אישום פלילי. לראשונה, מתייחסת מערכת אכיפת החוק אל סיקור מוטה כאל תמורה שיכולה להיחשב כקבלת שוחד.

אבל יש עוד כמה דברים שקורים בתיק הזה לראשונה. אחד מהם סובב סביב זהות עורך הדין האחרון שגייס נתניהו לצוות ההגנה שלו - עו"ד פיני רובין, מעורכי הדין הבכירים והוותיקים בישראל. בנוגע לגיוס הזה עולות - לראשונה - טענות לניגודי עניינים חוצי תיקים לכאורה של הפרקליט הבכיר.

רובין, ראש פירמת עורכי הדין גורניצקי, הוא המייצג, בה"א הידיעה, של בעלי ההון בארץ. כמעט כל בעלי ההון, השמנה והסולתה, עברו דרך משרדו. אז ברור שהוא עורך הדין המושלם עבור ראש ממשלה. מי אם לא הוא? "הבעיה" לכאורה סביב הייצוג של נתניהו על-ידו התחילה כשהתברר שהוא עורך הדין של אחד משני הבנקים הגדולים בארץ, הפועלים, כמו גם של בעלת השליטה לשעבר בו שרי אריסון; שהוא מוכר את בזק מטעם הבנק ומחזיק בכשליש מניות "ידיעות אחרונות", ומגונן על בעל השליטה ארנון (נוני) מוזס מניסיונות הדחה מבית; והוא גם חתום על חוק מילצ'ן המפורסם - שלדבריו, נכון יותר היה לקרוא לו "חוק רובין" - המעניק מקלט מס חמים ונוח לעשירים שעולים או חוזרים לארץ.

עליית המדרגה בתיק - החלטת היועמ"ש - החזירה את כל הטענות הללו אל קדמת הבמה, היות ועכשיו כבר לא מדובר בייצוג ערטילאי בתיקים שאולי יתגבשו לכדי כתב אישום ואולי לא. נתניהו אמנם זכאי להליך שימוע שיכול לשנות את התמונה, אך ברור כי בשלב זה צוות ההגנה של ראש הממשלה כבר צריך לצלול לעומקו של ההליך הפלילי, לקרוא את כל חומר הראיות שהועבר אליו ולבחון כיצד הוא יכול להפריך אותו. האם רובין יכול לקחת חלק משמעותי בהליך הזה בכל התיקים או שעליו להימנע מלדון בחלק מהם לאור החששות הנטענים לניגודי עניינים לכאוריים? האם יש בעיה בעקבות רשת הקשרים העסקיים והמשפטיים שטווה פרקליטו של ראש הממשלה, שלכדה בתוכה גם נגיעות ב"ידיעות אחרונות" וקשר לנוני מוזס וגם קשר לבעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ - הכוכבים הראשיים בפרשות סביב נתניהו?

אז יש מי שיגיד שאין עם זה בעיה בכלל, ויש מי שחושב שיש בעיה דרמטית. ממשרד גורניצקי נמסר בתגובה לשאלות על ניגודי העניינים האפשריים כי "ניכר מהשאלות שהופנו לעו"ד רובין כי שואלן אינו מכיר מספיק את הנושא או את עו"ד רובין. עו"ד רובין התבקש על-ידי ראש הממשלה לייצגו ורובין יפעל כדין בכל אשר ילך.

"ברור שאין ניגודי עניינים אל מול אלוביץ ואל מול ארנון מוזס, ולא מן הנמנע, שגם אל מול מילצ'ן לא יהיו ניגודי עניינים. למותר לציין, שאם וככל שיהיו ניגודי עניינים - הוא לא ייצג באותם עניינים בהם יהיה מנוע".

מטעם המדינה לא הובעה כלל עמדה בנושא. היועץ המשפטי שותק נוכח טענות ניגוד העניינים שעלו וכך גם פרקליט המדינה. אז מי בעצם אמור לענות על השאלה האם יש ניגודי עניינים? התשובה המיידית לכך היא: לשכת עורכי הדין, שאחראית על כללי האתיקה של עורכי הדין תלונה בעניין כבר הוגשה ללשכת עורכי הדין על-ידי התנועה לטוהר המידות. מתי פרקליט המדינה יתערב? מתי היועמ"ש יתערב? אחרי שהם יבחנו ויענו בחיוב על השאלה האם יש בייצוג על-ידי רובין חשש לשיבוש הליכי משפט. אם זה היה ברור שהתשובה היא "כן", הם כבר היו מזדעקים. ייתכן שלאחר הגשת האישומים, ככל שיוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה, המצב ישתנה.

תיק 1000

מסר עדות במשטרה ועשוי לשמש עד תביעה בתיק המתנות

כפי שחשף חן מענית ב"גלובס", עו"ד פנחס רובין העיד במשטרה במסגרת פרשה 1000, שעוסקת בקשרים שבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובין אנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר. על-פי החשד, במסגרת קשרים אלה קיבל נתניהו טובות הנאה בהיקף ניכר ובשווי כספי גבוה, ובמקביל נקט פעולות שונות לטובת מילצ'ן, שעימו היה בקשרי חברות.

בהתאם להכרעת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, וכתב החשדות שהוציא תחת ידיו, צפוי נתניהו לעמוד לדין בכפוף לשימוע במסגרת פרשת 1000 בגין עבירה של מרמה והפרת אמונים, בעוד שהתיק נגד מילצ'ן נסגר.

בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

הקשר של רובין לתיק 1000 אינו שולי כלל ועיקר, והוא עובר דרך "חוק מילצ'ן", שהוא אחד מהעניינים המרכזיים שנחקרו במסגרת הפרשה. לפי החוק, עולה חדש או תושב חוזר, כמו למשל ארנון מילצ'ן, זכאי לפטור מתשלום מס ומדיווח על הכנסות בחו"ל למשך 10 שנים.

על-פי החשד שנחקר במסגרת פרשת 1000, נתניהו ניסה לפעול להארכת הפטור האמור ל-20 שנה, וכל זאת על רקע יחסיו הקרובים עם מילצ'ן. עקב התנגדות אנשי האוצר שאינם מסתירים מאז חוקק החוק את הסתייגותם העזה ממנו, לא צלח לבסוף ניסיונו האמור לכאורה של נתניהו.

רובין נודע כמי שהיה הרוח החיה מאחורי קידום חוק מילצ'ן. ביולי 2018 אף אמר בראיון למוסף G של "גלובס" כי נכון היה יותר לקרוא לחוק האמור "חוק רובין", ללמדנו על התפקיד המרכזי שמייחס לעצמו רובין בקידום החוק.

לכל זאת יש להוסיף כי עוד בטרם נחקר מילצ'ן באזהרה במסגרת פרשה 1000, סיפק לו רובין ייעוץ משפטי בקשר לחקירתו.

ככל שיידחו טענותיו של נתניהו בשימוע שצפוי להיערך לו בתיק 1000, ויוגש נגדו כתב אישום במסגרת הפרשה, עשוי רובין אף לקבל זימון מהתביעה להעיד במשפט. בכך, רובין עשוי למצוא עצמו במצב של ניגוד עניינים לכאורה בייצוג של ראש הממשלה, שכן לא ייתכן מצב במסגרתו סנגורו של נאשם מעיד נגדו באותו משפט.

על-פי ההערכות, רובין צפוי לנסות "לרפא" את הפוטנציאל לניגוד עניינים בייצוגו את נתניהו באמצעות הימנעות מעיסוק בפרשה 1000 ויעסוק בעיקר בייצוג נתניהו מול החשד בפרשת 4000. 

תיק 2000

כונס של מניות "ידיעות אחרונות" שבבעלות מוזס

רובין מעורב בעקיפין גם בייצוג של העיתון "ידיעות אחרונות", אותו עיתון שהמו"ל ובעל השליטה שלו, ארנון (נוני) מוזס, צפוי לעמוד לדין בכפוף לשימוע בעבירה של מתן שוחד לנתניהו במסגרת פרשה 2000.

בהתאם להכרעת מנדלבליט, במסגרת פרשה 2000, שעוסקת בפגישות שקיימו נתניהו ומוזס, ובמהלכן דנו השניים על אודות שינוי הסיקור לטובת נתניהו וקידום הצעת חוק אשר תצמצם את פגיעת עיתון "ישראל היום" במוזס, צפוי גם נתניהו לעמוד לדין בכפוף לשימוע, וזאת בגין עבירה של מרמה והפרת אמונים.

רובין, יחד עם עו"ד ירון אלכאוי ממשרד גורניצקי, משמש ככונס נכסים שמינה בית המשפט למחזיק מטעם בנק הפועלים במניות שהיו בעבר בבעלותו של איש העסקים אליעזר פישמן בעיתון - 34% ממניות ההון של העיתון.

בתחילת השנה פורסם כי מוזס מעוניין לרכוש מניות אלה ובכך להעלות את החזקותיו בעיתון ל-66%, אך נכון לעכשיו הן עדיין מוחזקות על-ידי בנק הפועלים באמצעות רובין, ומקביל פונה מוזס לגופים מוסדיים בבקשה שיסייעו לו לגייס את הסכום הדרוש לצורך רכישת המניות האמורות, המוערך בכ-300 מיליון שקל.

על רקע פרשת 2000, במהלך שנת 2018 העלתה משפחת יודקובסקי, המחזיקה 17% ממניות "ידיעות אחרונות", דרישה בפני דירקטוריון העיתון להדיח את מוזס מתפקידיו בעיתון, אך דרישה זו נבלמה הודות להתנגדותו של רובין למהלך באסיפת בעלי המניות של העיתון. 

תיק 4000

שימש מנהל מיוחד ביורוקום - מייצג את ראש הממשלה בתיק בזק

הקשר של רובין לתיק 4000 הוא לכאורה הקשר המופרך והרחוק ביותר, אך גם עשוי להיות זה שיועיל לנתניהו יותר מכול. קודם כול כי רובין הוא מומחה לרגולציה, אבל יותר מזה הוא הוא מכיר ובקיא בתהליכים הרגולטוריים שהתרחשו בעניינה של קבוצת בזק, ואשר עומדים במרכז חקירת תיק 4000 - התיק הכבד והמרכזי שבו מסובך נתניהו בחשד לשוחד.

תיק 4000 עוסק בעיקרו בחשד לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים לכאורה שבוצעו על-ידי נתניהו ועל-ידי שאול אלוביץ, בעל השליטה בקבוצת בזק ובאתר וואלה. החשד המרכזי הוא שראש הממשלה התערב ופעל בהחלטות רגולטוריות המיטיבות עם אלוביץ ועם בזק; ובמקביל דרש, במישרין ובעקיפין, להתערב בתוכני אתר "וואלה" באופן שייטיב עם ראש הממשלה ועם משפחתו.

במסגרת תפקידיו כעורך הדין של בנק הפועלים, שימש רובין כאחד המנהלים המיוחדים של קבוצת יורוקום (יחד עם עורכי הדין אמנון לורך ואורי גאון), החברה בראש הפירמידה המחזיקה בבזק. מה שאומר שרובין ועמיתיו מכרו את בזק - כאשר חיפשו לה קונה בעקבות מפלתו הכלכלית של אלוביץ.

בשורה התחתונה מוכר רובין את בזק מטעם בנק הפועלים, ולכן גם מכיר היטב את שאול אלוביץ עצמו ואת כל המהלכים שקרו בחברה בשנים האחרונות. בראיון למגזין G של "גלובס" ביולי 2018, לפני שידע שהוא יימנה עם צוות ההגנה של נתניהו, נשאל רובין מה הוא חושב על מה שקרה לאלוביץ ברמה האישית, וענה: "נכמרים רחמיי. בעוד שאותו אישית אני מכיר לטובה, את האירועים שמייחסים לו כלל אינני מכיר. תקוותי שהדברים יבואו על מקומם בשלום".

עוד כתבות

עו"ד שלמה הייזלר / צילום: יח"צ

משרד המשפטים משיק מערכת למניעת גניבת קרקעות

לפי הערכות בכל שנה עולות טענות לגניבה באמצעות זיופי מסמכים של מאות קרקעות ● את היוזמה מובילה הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין ● עו"ד חגי אדורם: "זה איתורן לדירות המגורים"

ראש ממשלת ספרד, פדרו סנצ’ז/ צילום: רויטרס

לא רק בישראל: מה אפשר ללמוד ממקרים אחרים בעולם שבהם העם החליט שלא להחליט

32 נגד 32? זה מזכיר כמעט את הבחירות הכורדיות של 1992 ● אבל תיקו, או כמעט-תיקו, מתרחש בארצות דמוקרטיות לעתים קרובות להפתיע ● הנה מה שאפשר ללמוד מניסיונן של דמוקרטיות אחרות ● שימו לב בייחוד לספרד, החוזרת והולכת לבחירות בפעם השנייה בתוך חמישה חודשים ● ניתוח

תעשיית הסטארט-אפ הישראלית משגשגת/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

"הצלחה עסקית לא חייבים להתחיל מאפס"

בעולם העסקי, גראז' עבר תהליך רומנטיזציה כי הוא מסמל התחלות חדשות, אבל שכחנו שהוא משמש קודם כל לתיקונים. זה מה שאנחנו מנסים לעשות בעולם העיתונות ● דבריה של יו"רית "גלובס" בכנס ג'רני

רה"מ בנימין נתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

אחרי האכזבה מתוצאות הבחירות נתניהו לא יטוס לעצרת האו"ם

ראש הממשלה נתניהו הודיע היום שלא יטוס לעצרת האו"ם בשל הנסיבות הפוליטיות ● לשכת ראש הממשלה הודיעה כי במקום נתניהו שר החוץ ישראל כ"ץ ינאם בעצרת האו"ם

חיסונים / צילום: שאטרסטוק

לידיעת מתנגדי החיסונים: המחוזי בת"א דחה בקשת אם לבטל החלטה המורה לה לחסן את בנה ב"חיסון המחומש"

שופטי בית המשפט לענייני משפחה משרטטים מזה תקופה את גבולות התערבות המשפט בטיפול של הורים בילדיהם בתחום החיסונים, על רקע הסירוב של הורים רבים לחסן את ילדיהם ● כעת, מתקבל גיבוי להכרעותיהם גם בביהמ"ש המחוזי

מריוס נכט / צילום: תמר מצפי

מריוס נכט בכנס ג'רני: "התחום הרפואי בישראל עדיין נחשב מסוכן, כהימור בינארי"

את הדברים אמר מריוס נכט בפאנל בנושא יזמים והזדמנויות כלכליות, שנערך היום בכנס ג'רני 2019 ●  בפאנל השתתפו גם אייל ולדמן, מייסד ומנכ"ל מלאנוקס, דיוויד ואה, מנהל משותף של תחום בנקאות ההשקעות ושוקי הון בצפון ודרום אמריקה, וליהיא סגל, מנכ"ל חברת DayTwo

חיים סבן/ צילום: אמיר מאירי

האם חיים סבן עשוי לאבד את השליטה בפרטנר?

מהחלטה שקיבל השופט חגי ברנר, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, עולה כי קבוצת סבן נמצאת בהפרה של ההסכם שלה מול חברת האצ'יסון ואינה משלמת לה ריבית בסך 10 מיליון שקל

משמאל לימין: אלונה בר און, תומר בר זאב, אור בוקובזה, לו קרנר, יובל שחר וגיא יאמן / צילום: איל יצהר, גלובס

איך ייראה העתיד הטכנולוגי שלנו בעוד חמש שנים מהיום

מה צופן לנו העתיד בתחומים כמו נדל"ן, תיירות, עיתונות, קריפטו ובמזון? ● שבע תחזיות קצרות להשפעות של הטכנולוגיה על חיי היומיום שלנו ● כנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס"

 

ראש הפד, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס

הפד שוב התערב בשוקי הכספים: האם זה רק בגלל גורמים טכניים?

הפד הזרים מיליארדי דולרים לשוק הריפו כדי לבלום עליית ריביות שעוררה חשש ממחסור פתאומי במזומנים ● מה הוא שוק הריפו, מה הקשר בין הריביות שלו לריבית של הפד, ולמה האירועים האחרונים הפכו לשיחת היום בשווקים

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

בפעם השנייה מאז המשבר הפיננסי של 2008: הפד מוריד ריבית; רומז על QE

בהמשך להורדת הריבית בחודש יולי האחרון, ובהתאם לציפיות השוק, הפד מוריד את הריבית ● לגבי המשך השנה, הפד לא צופה הורדה נוספת של הריבית, וחושף חילוקי דעות בין חברי וועדת השוק הפתוח ● טראמפ ממהר לתקוף בטוויטר ● פאואל: "לא צופים מיתון"

משמאל לימין: רובי חן מיונדאי, איל מילר, יובל בהרב, יאיר שניר, איתי פרישמן, טוני סיף וגרהם סטוקהוייזן / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"אף אחד לא רוצה להשקיע בחברה שתסגר עוד שנה או שנתיים"

כך אמר איל מילר מסמסונג נקסט בפאנל "איך למנף את המשקיעים האסטרטגיים שלך?" שהתקיים בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס"  ● גרהם סטוקהוייזן, מקרן ההשקעות האירופית של קוקה קולה: "הדבר הראשון שכל קרן תאגידית מחפשת הוא הפוטנציאל הכלכלי"

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

בחברה החרדית והערבית יצאו להצביע, אבל זה לא מבטיח להם שלטון

אחרי החרם של הציבור הערבי בבחירות מועד א', חזרה הרשימה המשותפת לתמונה - ובגדול • השיח האזרחי על תקציבים ותשתיות מכניס אותם לפוליטיקה הישראלית • המפלגות החרדיות חזקות, אבל השאלה היא אם יוכלו להשתלב בממשלת אחדות • אולי לאריה דרעי יש דרך לשלב בין גנץ לנתניהו והחרדים

מודי שפריר / צילום: רפי דלויה

מודי שפריר: הקמת ממשלת אחדות - אינדיקציה חיובית לשקל

הקמת ממשלת אחדות תצמצם מאד את הסחטנות הפוליטית ותגביר את היציבות הכלכלית והפוליטית", כך אמר האסטרטג הראשי של בנק מזרחי טפחות ● שפריר מעריך כי כספים קואליציוניים אשר הובטחו בעבר למפלגות החרדיות ימצאו את דרכם לצמצום הגירעון, אך הממשלה החדשה לא תצליח להימנע מהעלאות מסים

מתוך אסון יערות האמזונס / צילום: Victor Moriyama/Greenpeace

כריתת היערות מחמירה, 5 שנים אחרי שמדינות וחברות התחייבו לפעול להפסקתה

דו"ח חדש קובע: העולם מפסיד במאבק נגד בירוא יערות, כדור הארץ מאבד שטח יער בגודל בריטניה בכל שנה עם יותר מ-64 מיליון דונם של עצים שאבדו מאז שנת 2014 ● זאת, למרות התחייבויות של ממשלות לצמצם של לפחות מחצית מאבדן היערות טבעיים עד 2020

חניה במרכז תל אביב/ צילום: shutterstock

תושב ששילם מעל 81 א' ש' לקרן החניה של ת"א, ביקש לבטל החיוב. מה קבע ביהמ"ש?

אמו של התובע העבירה לקרן החניה של ת"א את כ-81 אלף שקל לטובת בניית חניון בסמיכות לנכס שלה ● התובע דרש את הכסף בחזרה בטענה שלא נבנה חניון בהתאם להוראות תקנות החניה ● אך בית המשפט העליון קבע כי הכספים ששולמו לקרן של עיריית תל אביב, על פי תכנית מתאר מקומית, שולמו כדין

אדם נוימן / צילום: רויטרס, Eduardo Munoz

האם WeWork יכולה להסתדר בלי הנפקה?

למה בעצם התעקשו ב-WeWork על הנפקה, ומה המשמעות של דחייתה מבחינת החברה?

בניין שדרות תל החי 98 קריית שמונה  / צילום: אייל הצפון

הפודטק יחכה: תנובה ושותפותיה טרם מצאו מבנה להפעיל בו את החממה בצפון

השותפות שזכתה במכרז של רשות החדשנות לתמיכה בגובה 100 מיליון שקל להפעלת החממה, נאלצה להשיק אותה במתנ"ס של קריית שמונה ● זאת לאחר שלא הגיעה להבנות עם בעלי הנכסים בצפון ● החממה: "המבנה המקורי נבחן מחדש היות שלא עמד בקריטריונים של נגישות"

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

אבי לוי מגדיל החזקות בלהב אל.אר: רכש כ-4.83% תמורת 5.9 מיליון שקל

לאחר הרכישה יגדלו אחזקותיו לכ-14.67% ● המניות נרכשו במחיר של 1.91 שקל למניה ● בנוסף רכש לוי אופציות להמרה למניות החברה שבמידה ויממשם יגדלו אחזקותיו בחברה לכ-19%

טראמפ ונתניהו בדאבוס / צילום: Carlos Barria, רויטרס

דונלד טראמפ: "לא דיברתי עם נתניהו מאז הבחירות"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הבהיר הערב כי לתוצאות הבחירות בישראל ולממשלה שתקום בעקבותיהן אין כל השלכה על יחסו לישראל

פאנל "הסיפור מאחורי מגה-גיוסים" בכנס ג'רני / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"גם אם חברות גייסו המון כסף, הן לא חייבות לזרוק אותו"

כך אמר ניסים טפירו, מייסד שותף וסגן נשיא בחברת הסטארט-אפ Next Insurance, בפאנל "הסיפור מאחורי מגה-גיוסים" שנערך היום בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● ניר זוהר, נשיא וסמנכ"ל התפעול ב-Wix: "הגיע הזמן להתפתח מסטארט-אפ ניישן להייטק ניישן"