גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דראגי שוב מנסה לחלץ את גוש האירו מאוזלת-היד של מנהיגיו

החששות מהחמרה של ההאטה בגוש גרמו לבנק המרכזי האירופי להשיק תוכנית תמריצים חדשה - בתפנית חדה מכוונותיו הקודמות, אבל בלי צעדים מצד הממשלות בגוש, ההשפעה שלה תהיה כנראה מוגבלת

מריו דראגי./ צילום:  רויטרס Vincent Kessler
מריו דראגי./ צילום: רויטרס Vincent Kessler

בינואר, ג'ורג'יו קפרינו, אחד מבעליה של יבואנית צעצועים בצפון-מזרח איטליה, ביקש מהבנק שלו להגדיל את קו האשראי שבו הוא משלם לספקי הצעצועים שלו. לפני שנה, הבנק היה משיב לבקשה בתוך פחות מחודש, הוא אומר.

היום, כשאיטליה במיתון, קפרינו עדיין ממתין לתשובת הבנק, והעצבנות שלו גוברת מיום ליום. הספקים לא ישלחו לו שום דבר אם הוא לא ישלם להם, הוא אומר.

הבנק המרכזי האירופי מקווה שתוכנית תמריצים חדשה שלו תשמור על זרימת האשראי לעסקים בגוש האירו כמו העסק של קפרינו, ותמנע מהכלכלה המקרטעת של הגוש גלישה למיתון בשנה הבאה.

בשבוע שעבר, נשיא ה-ECB, מריו דראגי, השיק תוכנית שמיועדת לספק מימון זול לבנקים אירופיים עד שנת 2023.

אירופה מאיטה

מהלך מפתיע

המהלך המפתיע של הבנק המרכזי להשיק תמיכה חדשה באשראי שלושה חודשים בלבד אחרי שהבנק סיים את תוכנית קניית אג"ח המדינה האירופיות שלו בהיקף 2.5 טריליון אירו, ממחיש היטב את המפולת בכלכלת גוש האירו - ואת תלותו הנמשכת של הגוש במדיניות מוניטרית אולטרה-מקילה.

התרחבות כלכלת גוש האירו, שנמשכה חמש שנים, מדשדשת מאז שהמחזור העסקי רשם שיא בסוף 2017. ההאטה בסין פגעה בגוש שתלוי מאוד ביצוא לצורך צמיחה - 7% מהיצוא הגרמני מופנים לסין.

מחאות אלימות בצרפת, העלייה בחובות הגבוהים ממילא של איטליה והיחלשות בביקוש הבריטי לפני הברקזיט האמור לצאת לפועל בסוף חודש זה הניעו את ה-ECB להפחית את תחזית הצמיחה בגוש האירו. הבנק המרכזי האירופי צופה כעת שכלכלת הגוש תתרחב ב-1.1% בלבד השנה, ירידה מ-1.7% שהוא צפה בדצמבר. אפילו שיעור האבטלה בגוש שהוא הנמוך ביותר זה עשור לא ייצר צמיחה בהוצאות הצריכה.

תחזית חלשה

התחזית לגוש האירו כה חלשה, שהמשקיעים לא צופים שה-ECB יעלה את הריביות שלו עד שנת 2020 לכל הפחות. הריביות על כמה אג"ח מדינה גרמניות הן כעת שליליות.

הלוואות הבנקים למשקי בית ולעסקים הואטו בסוף השנה שעברה, וקטעו בכך עלייה מתמשכת מאז שה-ECB השיק לראשונה תמריצים מוניטריים, כולל הלוואות זולות, ב-2014.

כעת, ה-ECB רוצה לתמוך בכלכלה בשלב העדין הנוכחי. ארה"ב וסין מצויות בשיחות סחר חשובות מאוד, בריטניה עסוקה בדיונים על הברקזיט שלה, ומפלגות נגד הגירה או לאומניות מצפות להישגים גדולים בבחירות לפרלמנט האירופי במאי.

אם הברקזיט - הגירושים של בריטניה מהאיחוד האירופי - יתנהל בצורה חלקה, וארה"ב וסין יסדירו את מלחמת הסחר שלהן, הכלכלה האירופית תוכל להתאושש, אומרים כלכלנים.

"כעת אנחנו בתחום אפור בין האטה ברורה בצמיחה למיתון כלכלי", אמר יירג קרמר, הכלכלן הראשי של קומרצבנק, הבנק השני בגודלו בגרמניה במונחי הלוואות. קומרצבנק צופה שכלכלת גרמניה, שמהווה 30% מהתמ"ג של גוש האירו, תצמח השנה ב-0.6% בלבד.

בינואר, התעשייה הקלה בגרמניה ספגה ירידה של 9% בהזמנות בהשוואה שנתית, עם ירידה של 11% בהזמנות מחוץ לאירופה.

אחרי יצירת מקומות עבודה ב-2018, כמה יצרנים גרמנים מתכננים כעת לקצץ את כוח העבודה שלהם. שפלר, יצרנית רכיבים תעשייתיים ולכלי רכב, הודיעה על קיצוצי משרות ביום רביעי האחרון, במסגרת תוכנית לשיפור הרווחיות.

"אנחנו מצפים שסביבת העסקים, בייחוד בתעשיית הרכב, תישאר תובענית ומאתגרת מאוד", אמר מנכ"ל החברה קלאוס רוזנפלד. "ואנחנו צופים האטה נוספת בכלכלה העולמית".

בצרפת, שבדרך כלל לא חשה את נחת זרועה של ההיחלשות בביקוש מסין, המחאות האלימות נגד רפורמות השוק של השיא עמנואל מקרון גרמו לחסימת צירי תנועה ולעיכוב משלוחים.

אפקטיביות מוגבלת

האפקטיביות של המימון הזול החדש של ה-ECB עלולה להיות מוגבלת, אומרים כמה כלכלנים, כתוצאה מאי הוודאות של התחזית הכלכלית. אי הוודאות הזו מגבילה את ההלוואות יותר מאשר אי יכולתם של בנקים להשיג מימון.

היתרון המיידי של הכרזת ה-ECB על תוכנית העידוד החדשה נבע ממחיר האירו, שחולשתו עשויה לסייע ליצואנים להתמודד עם הירידה בביקוש למוצריהם בסין ובמקומות אחרים מחוץ לגוש האירו.

אך חולשת האירו אינה יכולה לקזז את השפעת החולשה בביקוש עד כדי כך. נתונים שפורסמו שלשום (ו') על ידי מנהל המכס הכללי בסין הראו שהיבוא של מדינה זו ירד בפברואר ב-5.2% בהשוואה שנתית, בהמשך לירידה של 1.5% בינואר.

כלכלנים אירופים רבים אומרים שמול האטה חדשה וחריפה יותר, ה-ECB יוכל לעשות מעט מאוד. ריבית המפתח שלו היא כבר שלילית, והוא כבר קנה החזקה גדולה באג"ח מדינה אירופיות. האחריות על עצירת הגלישה למיתון תצטרך להיות של ממשלות גוש האירו.

"אין הרבה דברים מהותיים שה-ECB יכול לעשות", אמר דרק שומאכר, הכלכלן הראשי של בנק נטקסיס בפרנקפורט. "מה שמשמעותי זו מדיניות תקציבית".

גרמניה, הולנד, אוסטריה וכמה מדינות קטנות יותר יכולות להגדיל את ההשקעות שלהן בחצי נקודת אחוז מהתוצר הכלכלי לאורך שלוש שנים בלי להפחיד את בעלי אג"ח המדינה ולגרום לעליית עלויות המימון שתפגע בצמיחה, לפי OECD.

אבל אפילו תמריץ תקציבי מתואם כזה, יחד עם כמה רפורמות שנחוצות כבר זה זמן כדי להגדיל את התחרות במגזר השירותים שסובל מרגולציה מוגזמת, יוסיפו רק רבע נקודת אחוז להתרחבות הכלכלית של גוש האירו השנה ובשנה הבאה.

הרתיעה של הממשלות הלאומיות לפעול מסבירה למה ה-ECB לקח על עצמו לטפל במשקל כה כבד מאז פגיעת המשבר הפיננסי של 2008, כפי שדראגי עצמו ציין ביום ה'. "קל יחסית לייעץ מהי המדיניות הנכונה. בחברה דמוקרטית קשה הרבה יותר ליישם את העצה", הוא אמר. 

פאואל מחזק את הצעדים של דראגי: אין צורך לשנות את הריבית, נמתין ונראה

הפדרל ריזרב אינו צריך לשנות לפי שעה את מדיניות הריבית שלו, על רקע לחצי המחירים המרוסנים, שוק העבודה החזק בדרך כלל בארה"ב וההאטה בצמיחה הכלכלית העולמית, אמר יו"ר הבנק המרכזי, ג'רום פאואל, שלשום (ו') בלילה.

"ללא שום דבר באופק שדורש תגובה מיידית, הבנק המרכזי אימץ גישה סבלנית של נמתין ונראה לפני כל מחשבה על שינוי מדיניותו", אמר פאואל בנאום שהכין מראש במכון למחקר מדיניות כלכלית בסטנפורד, קליפורניה.

הנהלת הפד העלתה את ריבית ההלוואות קצרת מועד בדצמבר לטווח של 2.25%-2.50%, אך גנזה מאז תוכניות להעלאה נוספת, אחרי ששוקי ההון ירדו בסוף השנה שעברה על רקע החשש מהאטה בצמיחה העולמית.

נאום פאואל בא אחרי הודעתו המפתיעה של הבנק המרכזי האירופי על תוכניות חדשות להמריץ את כלכלת גוש האירו לפני שההאטה בו תעמיק. גם הבנקים המרכזיים של קנדה ואוסטרליה ציינו בשבוע שעבר שהסיכונים לתחזיות הכלכליות שלהם הם בעלייה.

דברי פאואל באו גם אחרי דוח תעסוקה מעורב בארה"ב, שהראה שבפברואר כמעט לא נוצרו משרות חדשות במשק, אך שיעור האבטלה ירד והשכר עלה, בקצב השנתי הטוב ביותר זה כמה שנים.

בכירי הפד העלו בשנה שעברה את הריביות לקראת "רמה נייטרלית", שאינה תומכת בצמיחה ואינה גורמת להאטה. פאואל אמר שלשום שריבית הבנצ'מארק של הבנק המרכזי מצויה כעת "בתוך טווח האומדנים הרחב של הריבית הנייטרלית", ושעמיתיו בוועדת הריבית של הבנק המרכזי "מסכימים באופן כללי שהמדיניות הזו היא נאותה". 

עוד כתבות

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

טראמפ: מופתע שנתניהו וגנץ עוזבים את הקמפיין; לא נשמע כדבר הזה

נשיא ארה"ב לכתבים: "אני משוכנע שהפלסטינים יגיבו תחילה בשלילה על התכנית, אבל למעשה התכנית הזו חיובית מאוד מבחינתם" ● מכריז: נפרסם מתווה תכנית השלום לפני בואם נתניהו וגנץ לבית הלבן ● בכיר בחמאס: התכנית האמריקאית תחולל אינתיפדה חדשה

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - “רובע החדשנות” בב”ש / צילום: HQ אדריכלים

בחיפה ובב"ש מפנטזים על חדשנות ועסקת ענק לשפיר. כותרות הנדל"ן

בחיפה הציגו השבוע את תוכנית הענק "עמק החדשנות", ובבאר שבע הציגו את "רובע החדשנות", האם יימצאו תקציבים תואמים? שפיר ואוריין ניצחו ארבע קבוצות חזקות וייבנו את מרכזי הלוגיסטיקה העצומים של צה"ל ● ומחיר למשתכן יצאה לדרך בפעם העשירית

מייק פנס / צילום: קרלוס באריה, רויטרס

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס: השואה - הכתם הגדול ביותר בהיסטוריה

פנס נאם בטקס המרכזי של 'פורום השואה' ביד ושם ואמר: "אי אפשר לבקר באושוויץ, ולחצות ולראות את הנעליים, את המשרפות, את קרון הרכבת ואת תצלומי הנשים, גברים וילדים מובלים לתוך המוות בלי לשאול 'איך הם יכלו לעשות זאת'"

היועץ לביטחון לאומי לשעבר של ארה"ב, ג'ון בולטון ורה"מ נתניהו בבקעת הירדן / צילום: קובי גדעון לע"מ

דעה: סיפוח? בקעת הירדן תחילה

המחלוקת בישראל ביחס לגורלם העתידי של השטחים הפכה במשך שנים למחלוקת ביחס לזכויותיהם בהווה של המתיישבים בשטחים אלה ● עד כמה מוצדק הפער המשפטי שקיים בין ערי הקו הירוק ליישובים שמחוצה לו, ומה משמעותו האמיתית של רעיון סיפוח? ● דעה

איציק ברוך, בעלים של קבוצת יובלים / צילום: כפיר זיו

קולנוע אורות ברעננה ימכר ב-165 מיליון שקל; במקומו: פרויקט מגורים ומשרדים

חברת "רמות בעיר", בשליטת איציק ברוך וישראל לוי, חתמה על אופציה לרכישת המתחם ● התב"ע הקיימת על הקרקע, בשטח של 5.6 דונם, מיועדת למגורים, מסחר ומשרדים בשטח כולל של כ-21 אלף מ"ר

הרשי פרידמן / צילום: תמר מצפי

אזורים ריט בדרך לבורסה: ביקושים של 285 מיליון שקל ממוסדיים

בהודעה לבורסה אמש עדכנה אזורים כי היא תשקיע כ-260 מיליון שקל בהון של אזורים ריט, שתונפק לפי שווי חברה של כ-220 מיליון שקל

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

כחול לבן: עדיין לא החלטנו אם להיענות להזמנת הבית הלבן

בהודעת הבית הלבן אתמול נכתב ששני הצדדים כבר הסכימו לבוא, אולם בכחול לבן הבינו היום שמדובר בהפקה שנועדה לשרת את נתניהו וחוששים ממופע ראווה גדול למען ראש הממשלה המכהן אשר יציג את בני גנץ ככינור שני

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בירידות: פנינסולה ומיטב זינקו ב-8% ו-10% בהתאמה

מדד ת"א 35 איבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90 ● מיטב דש קפצה לאחר שרכשה מניות פנינסולה במסגרת ההנפקה ב-115 מיליון שקל ● נייס איבדה 2.8%, אנלייט ירדה ב-1.7%, דלק ירדה בכ-1%, טבע קפצה ב-2.6% ואופקו הלת' בזינוק של 7%

אופל גרנדלנד / צילום: יח"צ

דור ביניים חביב: הקרוס-אובר של אופל הוא רק שלב בדרך לדגמי 2020

הקרוס-אובר של אופל שנחת בישראל בסוף 2019 שומר על עיצוב אטרקטיבי ותא נוסעים שימושי בתוספת של מערכת הנעה חסכונית, אם תמצאו סולר מוזל

תצוגת האופנה האחרונה של ז'אן-פול גוטייה / צילום: Charles Platiau, רויטרס

ארון קבורה, דוגמניות על וחזיית הקונוסים של מדונה: ז'אן-פול גוטייה נפרד

אחרי 50 שנה של קריירה פורצת דרך, מעצב העל ז'אן-פול גוטייה צעד אתמול בפעם האחרונה על המסלול בתצוגת אופנה מרהיבה ● צפו בתמונות

 פרופסור ניקולס ברנס / צילום: איל יצהר

"האיום על ישראל משמעותי, אבל היכולת של ארה"ב לעזור לה נחלשה": הראיון המדאיג עם היועץ של ג'ו ביידן

פרופ' ניקולס ברנס, לשעבר תת מזכיר המדינה והיום יועץ לקמפיין של ג'ו ביידן, מודאג מהמצב במזה"ת ומבקר את המדיניות של הנשיא ● ראיון

נתניהו וריבלין בעת הצילום המשותף של המנהיגים שהשתתפו בארוחת הערב בבית הנשיא / צילום: רויטרס, POOL

פרשנות: החמימות שגילו מנהיגי העולם לא הפשירה את יחסי נתניהו-ריבלין

בערב קר רשמה ישראל הישג דיפלומטי כשהצליחה לכנס בבית הנשיא רשימה נכבדה של מנהיגים בינלאומיים ● בערב כזה אי אפשר להכחיש את כישרונו המוכח של נתניהו לדיפלומטיה בינלאומית ● למרות ההצלחה, הנוכחים בארוחה היו צריכים לגלות דיפלומטיה ביחסים עם הנשיא ורה"מ ● פרשנות

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת לאחר אות הרגעה מארגון הבריאות העולמי

אינטל זינקה אחרי הסגירה בעקבות דוחות טובים ● ארגון הבריאות העולמי: "מוקדם לדבר על אירוע חירום בריאותי ברמה בינלאומית" ● נטפליקס זינקה 7% ● נעילה שלילית בבורסות אירופה בצל החשש מהתפרצות נגיף הקורונה שגרר עד כה 17 מקרי מוות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בינואר

אתמול באיכילוב: 7 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

נתניהו וטראמפ בפגישתם בבית הלבן / צילום: Kevin Lamarque, רויטרס

הבית הלבן מודיע: נתניהו וגנץ יבקרו בבית הלבן בשבוע הבא

בהודעה נמסר: "ארה"ב וישראל הן שותפות חזקות וביקורו של ראש הממשלה מהווה הזדמנות לדון על סוגיות ביטחון לאומי ונושאים אזוריים"

כריסטין לגארד / צילום: שאטרסטוק

ההחלטה הראשונה השנה של לגארד: הריבית באירופה ללא שינוי

הריבית על הפיקדונות נותרה על מינוס 0.5%, והבנק צופה כי הריביות ישארו בטווח הנוכחי ואף יירדו עד אשר האינפלציה תעלה ל-2% ● הבנק הודיע על בחינה מחודשת של המדיניות המוניטרית לראשונה מאז 2003

יעל טרויכין / צילום: יונתן בלום

"חייבים למצוא דרכים חדשות להתגונן מפני האקרים. אין פתרון קסם שיכול להרוג מכשפות ומפלצות בבת אחת"

יעל טרויכין, שמכהנת כמנכ"לית חברת סייבר כבר בגיל 26, מספרת ל"ליידי גלובס" איך היא מתאמנת 30 פעם לפני פיטורי עובד, מתי שווה לצאת עם כפיף לדרינק כדי לבנות אמון, וכן, גם על הפחד לאכזב וליפול

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

"הבשורות" של נחום ביתן: במגעים עם עדי צים לקבלת הלוואת ענק

בעל השליטה ביינות ביתן שנקלע לקשיים בישר הערב במכתב לעובדים כי בקרוב צפויות בשורות טובות לחברה. ל"גלובס" נודע כי מדובר במגעים עם חברת המימון החוץ בנקאי של עדי צים בתיווך רוסאריו קפיטל

צילום: יונתן בלום

דעה: כריך של רִיק

מה בין יום השואה ליום הפרטיות מלבד סמיכות מקרית על לוח השנה? ● דעה

ארז נץ / צילום: כפיר זיו

ארז נץ עזב נוחות וכסף בשביל הרוקנרול

ארז נץ, כבר בן 62 ובלי קוקו, סוגר מעגל עם שלום חנוך כגיטריסט שלו, מופיע בעולם עם "אינפקטד משרום", ובארץ במופע שורשים, וגם מספיק להיות מורה לגיטרה נחשק