גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ארה"ב רוצה שגם המשקיעים הקטנים יקבלו נתונים במהירות

הפירמות הפיננסיות הגדולות נהנות ממערכות הזנה לפי הזמנה של נתוני מסחר מהבורסות, ואילו המשקיעים הקטנים נשענים על מערכת ההזנה הפומבית של נתוני המסחר, שהיא איטית בהרבה ● יו"ר רשות ניירות ערך של ארה"ב הצהיר שהרשות תעבוד על הצעות להפוך את הזנת נתוני השוק הזולה יותר למהירה יותר, ואת מבנה העמלות תמורת נתוני מניות לשקוף יותר

ג'יי קלייטון, יו"ר רשות ני"ע של ארה"ב / צילום: רויטרס
ג'יי קלייטון, יו"ר רשות ני"ע של ארה"ב / צילום: רויטרס

הממשל האמריקאי רוצה שלמשקיעים הקטנים תהיה גישה טובה יותר למידע בזמן אמת על מחירי מניות - במסגרת מאמץ להפחית את היתרון של החברות הגדולות, שמשלמות הרבה תמורת הזנת נתונים במהירות רבה יותר. כך אמר בסוף השבוע יו"ר רשות ניירות ערך של ארה"ב (SEC), ג'יי קלייטון.

לדבריו הרשות מתכננת להציג הצעות ל"ניעור" המערכת הכפולה הקיימת של הזנת נתונים. כיום הפירמות הפיננסיות הגדולות נהנות ממערכות הזנה לפי הזמנה של נתוני מסחר מהבורסות, ואילו המשקיעים הקטנים נשענים על מערכת ההזנה הפומבית של נתוני המסחר, שהיא איטית בהרבה, כדי לקבל את החלטות המסחר.

המהלך צפוי להתקבל בברכה על ידי ברוקרים ומשקיעים, ולעורר התנגדות של בורסות המניות, שנשענות גם על מערכות ההזנה היקרות והאולטרה מהירות שהן מוכרות לשחקנים המוסדיים הגדולים שיכולים לממן אותן. "ההודעה הזו הייתה במידה רבה ירייה לכיוון הבורסות", אמר ג'ו וולד, מנכ"ל Clearpool Group, חברת ברוקראז' אלקטרוני מניו יורק.

מניות החברות שמנהלות את שלוש הבורסות הגדולות ירדו בתגובה לידיעה. מניית נאסד"ק איבדה ביום ו' 2.9%, מניית אינטרקונטיננל אקסצ'יינג', הבעלים של בורסת ניו יורק, איבדה 1.6% ומניית Cboe שווקים עולמיים (בורסת האופציות בשיקאגו) ירדה ב-0.4%. המניות הפיננסיות במדד S&P 500 נשארו יציבות.

הזנת נתוני המניות האיטית יותר - שזוחלת דרך אתרי חדשות העסקים וערוצי הכבלים, למשל - לא מעניקה למשקיעים הקטנים מידע מהיר מספיק כדי להתחרות בשווקים המודרניים במהירות גבוהה, אומרים המבקרים.

קלייטון וברט רדפירן, הממונה הבכיר ביותר על השווקים ב-SEC, נאמו ביום ו' בבית הספר לעסקים באוניברסיטת פורדהם בניו יורק. הם אמרו שהרשות תעבוד על הצעות להפוך את הזנת נתוני השוק הזולה יותר למהירה יותר, ואת מבנה העמלות תמורת נתוני מניות לשקוף יותר.

רדפירן אמר גם שה-SEC מעוניינת ביותר תחרות מצד הזנת הנתונים הזולה, ובכך הוא העניק תוקף לתלונה של סוחרים, שקונסורציום הבורסות שמוכר נתוני שוק הוא מונופול שאין לו אינטרס לספק מידע מהיר יותר. הוא דיבר על כך שההזנה הציבורית תוכל לעבור שדרוג שיכלול נתונים נוספים חדשים, שזמינים כעת רק דרך מערכות ההזנה היקרות של הבורסות ללקוחות המוסדיים.

קלייטון אמר שהרשות תבדוק האם נתוני המניות "יצטרכו לעבור שדרוג כדי לעמוד טוב יותר בצרכי המשקיעים ומשתתפי השוק בשווקים המודרניים של ימינו".

סדרת התנגשויות בין הבורסות לרגולציה

ההכרזה היא המטח האחרון במסגרת חילופי האש בין הרגולציה בתחום ניירות הערך והבורסות בארה"ב בשאלה איך הן עושות עסקים.

בורסת ניו יורק (NYSE), נאסד"ק ו-Cboe תבעו את ה-SEC בבית משפט פדרלי לערעורים בפברואר במטרה למנוע מהרשות זה להשיק תוכנית ניסוי (פיילוט) לקביעת עמלות מסחר נמוכות יותר מכפי שהן היום.

העמלות הללו מהוות חלק נכבד מהעסקים של הבורסות. זו מערכת בשימוש רחב של עמלות והחזרי עמלות שנקראת בעגת השוק " maker taker" ("עושה השוק מקבל"). הבורסות משלמות לברוקרים ולסוחרים החזרי עמלות עבור כמה הזמנות של מניות, וגובות עמלות ללא החזרים על הזמנות אחרות.

המבקרים אומרים שהמערכת פוגעת במשקיעים, כי היא מעודדת ברוקרים לשגר את הוראות המסחר של הלקוחות לבורסות שמשלמות את ההחזרים הגבוהים ביותר, ולא לבורסות שנותנות ללקוחות את מחיר המניה הזול ביותר.

במסגרת התוכנית שתנסה ה-SEC, שעשויה להימשך שנתיים, יקוצצו העמלות שהבורסות יכולות לגבות על מסחר במאות מניות - מה שיפחית גם את ההחזרים על העמלות הללו. מניות אחרות לא יושפעו מכך.

נאסד"ק ו-NYSE מנהלות עוד קרב משפטי נפרד עם SEC, אחרי שהרשות סירבה באוקטובר לשתי בקשות שלהן להעלות את העמלות על נתונים שוק מסוימים, בנימוק שההעלאה אינה מוצדקת.

פעולותיה של ה-SEC מאיימות על עסקי מפתח של ICE (החברה האם של NYSE), נאסד"ק ו-Cboe, שמטפלות ביחד בכ-60% מנפח המסחר במניות בארה"ב. ההכנסות מעסקי הנתונים השונים של ICE ונאסד"ק מתחרות בהכנסות שלהן מהמסחר עצמו במניות (עמלות המסחר).

"Cboe תמכה תמיד בהזנת נתונים ציבורית חזקה, מהירה ומאורגנת היטב", אמר בריאן הרקינס, אחד ממנהלי יחידת השווקים של הבורסה משיקגו. דוברת של NYSE מסרה: "אנחנו שמחים על כך שה-SEC מקדמת כמה המלצות שלנו, למודרניזציה של תשתית הנתונים בשוק המניות האמריקאי, כולל בנייה מחדש של מנגנון ההזנה הציבורי כדי לשפר את מהירותו". דובר של נאסד"ק אמר: "אנחנו מצפים להמשך העבודה עם רשות ניירות הערך לטובת האינטרסים הטובים ביותר של השווקים, המשקיעים והחברות הרשומות למסחר שלנו, אבל אנחנו נתנגד לה בסעיפים שלא עומדים במבחן הזה".

הבורסות התנגשו עם סוחרי מניות במהלך שימועים פומביים בנושא נתוני שוק ב-SEC באוקטובר.

ראשי הבורסות הגנו על מערכת העמלות שלהן וטענו שהסוחרים מנסים רק להפחית עלויות ולהגדיל את רווחיות עסקיהם. לדבריהם, העמלות נחוצות כדי להשקיע במערכות מחשבים מתוחכמות שמעבדות מיליארדי מסרים אלקטרוניים בכל יום.

הסוחרים לוחצים על ה-SEC לשבור את האחיזה של הבורסות במערכת ההזנה הזולה של נתוני המניות. "הגברת המהירות של המערכת הזו, תוך העשרתה בנתונים נוספים, ופתיחה שלה בפני חלופות תחרותיות יניבו שוק מניות נורמלי יותר", אמר וולד. 

עוד כתבות

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

הברקזיט מסתבך: האיחוד האירופי החל בהליך משפטי נגד בריטניה

האיחוד האירופי החל בהליכים לאחר שהממשלה הבריטית החלה להעביר בפרלמנט חוק שנוגד את הסכם הברקזיט ● הברקזיט צפוי להיכנס לתוקף בסוף השנה, אך שני הצדדים עדיין לא הגיעו להסכמה בנוגע לטיב הסחר ביניהם אחרי הפרישה

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

"לא מתקנים עוולה בעוולה": למה באמת אוסרים על טיסות בסגר

בראיון לרשת ב', נימקה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות את ההחלטה למנוע מהציבור לטוס בכך ש"יש אנשים שלא יכולים לזוז, ויש אנשים שיכולים לקנות כרטיס טיסה" ● דבריה עוררו סערה בקרב חברות הטיסה ואף בקרב אפידמיולוגים

שירה איסקוב / צילום: פייסבוק

"עד הערב הגענו ליעד. אז שמענו שהשופט נענה לבקשת הבעל לא לפרסם את שמו"

חנה רדו תכננה לגייס 360 אלף שקל עבור שירה איסקוב, שבעלה ניסה לרצוח אותה • בינתיים כבר יש יותר מ-1.2 מיליון שקל • זמן סולידריות, מדור חדש שמציג אנשים ועסקים שעושים טוב באמצע המהומה

ערן דוד, בעלים של עסק להתקנת מערכות מולטימדיה ואביזרים לרכב     / צילום: תמונה פרטית

"המדינה תיכנס לכאוס אמיתי בעוד חצי שנה. עסקים פה יקרסו על ימין ועל שמאל"

לערן דוד יש עסק להתקנת מערכות מולטימדיה ואביזרים לרכב בפתח תקווה ● "המשבר הגיע במרץ 2020 וריסק אותנו לגורמים. חטפתי את המכה ביום אחד, בבום" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

רקדני הבלט הלאומי בצ'כיה עם מסכות פנים / צילום: David W Cerny, רויטרס

עכשיו גם אסור לרקוד? מחקר חדש מראה שהסיכון להידבק עולה

פרופ' דוד קטושבסקי מהיחידה להנדסה סביבתית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב טוען כי הריקוד עלול להגדיל את הזמן שבו הווירוסים שוהים באוויר

שריל סנדברג / צילום: איל יצהר, גלובס

שריל סנדברג ורייצ'ל תומאס בטור מיוחד: "הקורונה מציבה חברות ונשים בצומת דרכים"

חברות יכולות להתעלות על עצמן ולטפל בשחיקה, או לאבד נשים ולהחזיר את הרבגוניות המגדרית שנים אחורה

הפגנות נגד ראש הממשלה בכיכר דיזנגוף / צילום: שני אשכנזי

עימותים במחאה נגד נתניהו בתל אביב, רכב פגע במפגינה

המפגינים, שהתכנסו תחילה בכיכר הבימה, צעדו ברחבי העיר ונהדפו על ידי כוחות המשטרה ● הם טענו כי רכב פגע בשתי מפגינות ונמלט מהמקום ● מארגני המחאה: "ההסתה מפי ראש הממשלה מביאה למתקפה נפשעת" ● המשטרה: "בודקים את הדיווח, לא אותר אירוע כזה"

פרופ' רוני גמזו / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

פרופ' רוני גמזו: "40% מהמאומתים – בחברה החרדית"

בתדרוך לתקשורת, ציין פרויקטור הקורונה גמזו כי "בשלב הזה אנחנו מצפים להפחתה של התחלואה אחרי שיא של תחילת סגר" ● לטענתו, הסגר אפקטיבי: "רואים בצורה ברורה פחות תנועה ומגעים" ● "אם אדלשטיין יבקש ממני להישאר אחרי ה-1 בנובמבר, אני אשקול את זה"

טד ליווינגסטון / צילום: רויטרס

בית משפט בארה"ב: Kik הפרה חוקי ניירות ערך בגיוס 100 מיליון דולר ב-ICO

בית המשפט בניו יורק קיבל את בקשת SEC לתת פסק דין בהליך מקוצר נגד חברת המסרים המיידיים הקנדית Kik בגין הנפקת המטבע הדיגיטלי שביצעה ב-2017 ● בשנה שעברה סגרה החברה את מרכז הפיתוח שלה בישראל ופיטרה את רוב עובדיה

תלוש משכורת / צילום: תמר מצפי

בניכוי כל המפוטרים והיוצאים לחל"ת מצבנו מעולה: השכר הממוצע במשק ביולי עמד על 11,651 שקל

השכר הממוצע במשק בחודש יולי דומה לממוצעי מאי ויוני וגבוה בכ-7% מהשכר הממוצע בחודש מרץ ערב משבר הקורונה ● העלייה בנתוני השכר הממוצע אינה מעידה על עלייתה בשכרם של העובדים, אלא נובעת מהפסקת עבודתם של כחצי מיליון שכירים כתוצאה ממשבר הקורונה

רכב של יוניפי"ל נוסע בדרום לבנון / צילום: Aziz Taher, רויטרס

לראשונה מזה שלושים שנה: מו"מ אזרחי-מדיני בין ישראל ללבנון

שר האנרגיה יובל שטייניץ אישר שהמדינות תקיימנה מגעים ישירים בתיווך אמריקאי על גבולות המים הכלכליים שביניהן

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

עליות בוול סטריט; פייבר מזנקת בכ-9% לשיא חדש, וויקס עולה ב-4%

מדד מנהלי הרכש לסקטור התעשייה בארה"ב עמד בספטמבר ברמה של 55.4 נק' ● אמזון עולה ב-2% על רקע המלצה חיובית שקיבלה המניה ● אנלייבקס מזנקת ב-43% לאחר תוצאות טובות בטיפול בחולי קורונה קשים

חניון היבדק־וסע בת"א, יולי. צריך לשכלל ולייעל את התשאול האפידמיולוגי / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

מעסיקים וארגוני עובדים לבג"ץ: "המדינה צריכה לקחת אחריות על ימי הבידוד"

ממשיכות להצטבר הטענות נגד ההסכם המטיל את עלות ימי הבידוד על העובדים, המעסיקים והמדינה ● המתנגדים להסכם מגיעים הן ממגזר העצמאים והמעסיקים והן מצד ארגוני העובדים – אשר נמצאים בד"כ משני צידי המתרס ● כולם דורשים דבר אחד: שהמדינה תישא בעלות כל ימי הבידוד

דיון בוועדת החוקה / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

תקנות הסגר: קבוצות של 20 בהפגנות, אך בלי הגבלה על מספרן

ועדת החוקה דנה היום בתקנות החדשות לסגר ●  נציגת משרד המשפטים בדיון הסבירה כי אין הגבלה על מספר הקבוצות בהפגנות ובתפילות כל עוד יש בניהם "מרחק סביר" ● סגן שר הבריאות יואב קיש: "הגענו למעל 9,000 מאומתים ו-854 חולים קשים"

בנייה במרכז תל אביב / צילום: גיא ליברמן, גלובס

ירידה של 41% בעסקאות נדל"ן באזור תל אביב ברבעון השני

סקירת אגף הכלכלנית הראשית באוצר לרבעון השני מצביעה על שפל של 15 שנים ברכישת דירות ● עיקר הפגיעה היא בנכסי יוקרה במרכז ● בניגוד לפרסומים על גל תושבי חוץ שרוכשים כאן דירות בתקופת הקורונה, דווקא נרשם בתקופה זו שפל היסטורי

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

ראש הממשלה מינה את ירדן ותיקאי כיועץ חיצוני להסברת הקורונה

ירדן ותיקאי שימש כמנהל מטה ההסברה במשרד ראש הממשלה עד 2019 ופרש אחרי 11 שנים רצופות בתפקיד, כעת הוא חוזר ללשכת ראש הממשלה בתפקיד ייעוץ חיצוני להסברה בתחום הקורונה

תלמידי ישיבה בבני ברק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הסיבה האמיתית שבגללה רקדו בישיבות החרדיות במוצאי יום כיפור

הבחורים בני ה-17 ו-18 מהחברה החרדית נשארו בישיבות במשך חודש וחצי ברציפות, במתווה מיוחד ומחמיר של משרד הבריאות, שאכן הסתיים במספר נדבקים מזערי ● ריקודי השמחה שלהם במוצאי יום הכיפורים לא היו זלזול בהנחיות אלא דווקא ביטוי לשמירה על כללי הבריאות

ישראלים מבלים על חוף הים בתל אביב, החודש / צילום: Amir Cohen, רויטרס

חודש ספטמבר בישראל: החם ביותר מאז החלו מדידות הטמפרטורה

בחלקו הראשון של החודש שרר גל חום ששבר שיאים הן בערכי הטמפרטורה שנמדדו בו והן בהמשכו ● באופן כללי, מדובר בחודש הרביעי החם ביותר שנמדד בישראל ב-70 השנה האחרונות בהשוואה לכלל חודשי העבר

עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה / צילום: איל יצהר

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה: אין מניעה שנתניהו יגביל הפגנות

בתגובה לפנייה שהגישה קבוצת "מבצר הדמוקרטיה" כתבה זילבר כי "אכן קיים קושי מסוים בעיסוק של נבחרי הציבור בנושא, אולם בהינתן העובדה שהממשלה מורכבת ממילא מנבחרי ציבור - אין מנוס מהמסקנה שבנסיבות מסוימות מעורבותה בנושא היא בלתי נמנעת"

כרטיסי אשראי / צילום: שאטרסטוק

חברות כרטיסי האשראי סיכמו על מתווה לדחיית החזרי הלוואות: למי הן יוכלו לסרב?

ישראכרט, כאל ומקס סיכמו על מתווה אחיד לדחיית החזרי הלוואות של לקוחות פרטיים לתקופה של עד 3 חודשים ● בכפוף לשיקול דעת החברה תתאפשר גם דחייה בהחזרי הלוואות לעסקים בעלי מחזור של עד 25 מיליון שקל לשנה ● המתווה טרם נכנס לתוקף