גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"תוצרת איטליה" זה מבוקש: גוצ'י ופראדה נלחמות על הידיים שתופרות את תיקי היוקרה

גוצ'י, פראדה ועוד שורה ארוכה של מותגי יוקרה אחרים משקיעים במפעלים ובאנשים של עיירה קטנה בפרברי פירנצה, ככל שהביקוש העולמי למוצרי עור משובחים עולה

תיקים של גוצ‘י / צילום: רויטרס, Arko Datta
תיקים של גוצ‘י / צילום: רויטרס, Arko Datta

סקנדיטי, הפרבר של פירנצה שמתאפיין במבני תעשייה בלויים, נעשה צפוף כאשר יותר ויותר בתי אופנה יוקרתיים נלחמים על יתרון באחד התחומים החשובים של התעשייה הזו: תיקי העור היקרים.

ענקיות מוצרי יוקרה, מפראדה עד ברברי, משתלטות בהתלהבות על בתי מלאכה וסדנאות, מרחיבות את המפעלים שלהן ובונות מפעלים חדשים בסקנדיטי (Scandicci), מוקד ייצור מוצרי העור באיטליה. האומנים כאן מייצרים תיקים, ארנקים, נעליים ועוד אביזרי עור "תוצרת איטליה" עבור קונים וקונות מניו-יורק עד בייג'ין.

עם תיאבון עולמי למוצרי עור משובחים שרק מתגבר, המותגים חשים שהם צריכים להשתלט על שרשראות האספקה שלהם, כדי להיות בטוחים שהם יוכלו לייצר די מוצרים - ולהביא מוצרים חדשים לשוק מהר יותר כדי להגיב לטעם ההפכפך של הלקוחות.

כותרות האופנה עוסקות בדרך-כלל בתצוגות הבגדים של אופנאים על מסלולי ההליכה, אך תעשיית האביזרים הנלווים מכניסה שליש מכל הכנסות תחום מוצרי היוקרה האישיים. תיקי יד במיוחד מניבים שולי רווח מהגבוהים בתעשייה, מפני שהם יקרים ובו-זמנית לא דורשים שטח תצוגה גדול בבוטיקים. ושלא כמו נעליים, הם לא צריכים להיות במידות שונות.

שרשרת האספקה של מוצרי עור משובחים מצויה זה עשרות שנים בהגמוניה של סדנאות משפחתיות קטנות, שמייצרות לפי חוזים עם מותגי היוקרה הגדולים. כעת, המותגים מגיעים למסקנה שהם צריכים מודרניזציה כדי להתמודד. רבים מהם קונים את קבלני המשנה שלהם, בונים את המפעלים שלהם ומכשירים את העובדים שלהם במיומנויות המלאכה הזו.

בום של תיקים

התעסוקה עלתה ב-12%

כל זה הופך את סקנדיטי, עיירה של 50,000 תושבים במרחק 6 ק"מ ממרכז פירנצה, למקום עסוק מאוד. התעסוקה בייצור בעיירה עלתה ב-12% בשנתיים האחרונות, וזו פינה אופטימית בכלכלה איטלקית קפואה. התקתוק הקבוע של מכונות התפירה יכול להישמע עד שעות הערב וגם בסופי שבוע מן הסדנאות ומבתי המלאכה, שעובדים שעות נוספות כדי לייצר את תיקי היד, הארנקים, פנקסי העור והחגורות.

"סקנדיטי לא באווירה של איטליה", אומר ראש העיר שלה, סנדרו פלאני.

גוצ'י, המותג הגדול והפעיל ביותר באזור פירנצה, קנה 12 מקבלני המשנה שלו בשנה האחרונה, והוא מתכנן לקנות עוד שמונה. הוא פתח מפעל ששטחו 3,500 מ"ר בסקנדיטי ב-2018 ומתכנן להרחיב את המטה שלו בעיירה הסמוכה קאסלינה.

"אנחנו צריכים להיות בטוחים שמותגים אחרים לא גונבים לנו ספקים", אמר מנכ"ל גוצ'י, מרקו ביצארי. "עם כל הצמיחה שלנו, אנחנו צריכים להגן על האומנים שלנו, כדי שהם לא יעבדו בשביל מישהו אחר".

תשלובת מוצרי היוקרה השוויצית פיננסייר רישמון, הבעלים של מותגי קרטיה ואחרים, מרחיבה מפעל שלה בסקנדיטי שייצר מוצרי עור של כמה מותגים. פראדה פתח בשנים האחרונות סדנה גדולה באזור ושיפץ מפעל שייצר בעבר קישוטים לחג המולד. מותג אופנת העילית הפריזאית Balmain פתח לאחרונה סדנה של 40 עובדים. סלין, המותג הצרפתי שבבעלות תשלובת LVMH (לואי ויטון מואה הנסי), פותח סדנה למוצרי עור בעיירה הסמוכה ראדה.

מנהלים במגזר הזה אומרים כי אזור פירנצה נהנה מכך שכל חלקי שרשרת האספקה של מוצרי העור מרוכזים בו: סדנאות בסקנדיטי, מפעלי עיבוד עורות ממערב במחוז פיזה ומפעלי ציוד שמפוזרים באזור. "המותגים לא צריכים ללכת לעשרה מקומות שונים כדי להשיג את מה שהם צריכים", אמר אוגוסטינו אפוליטו, דובר קונפידוסטריה פירנצה, התאחדות התעשייה של האזור.

ערך העובדים עלה

העלייה בהשקעה במגזר הזה ייקרה את ערך העובדים בעלי המיומנויות הנדרשות לייצור מוצרי העור. המקצוע הזה קשה יותר ללמידה בהשוואה לייצור בגדים מוכנים ללבישה, והוא מחייב לפחות כמה חודשים של הכשרה. קשה גם להחליף אומנים של מוצרי עור במכונות, אמרים מנהלים בענף.

משפחתו של מסימיליאנו גריני היא הבעלים של אלמקס, מפעל בסקנדיטי שמייצר תיקים עבור סן לורן, בלנסיאגה, גוצ'י ועוד מותגים. הוא אומר שהלקוחות שלו מעלים מעת לעת את הרעיון של לקנות את אלמקס, אבל הוא אומר להם שהוא מתכוון להמשיך לנהל אותו עוד שנים רבות.

"זה החיים שלי", אומר גריני, שאביו הקים את המפעל ב-1986.

גריני, בן 49, גייס בשנתיים האחרונות כ-100 עובדים חדשים, והגדיל את כוח העבודה ל-230 איש. הוא רוצה לשכור עוד, אבל התחרות על עובדים מצד המותגים הגדולים מסבכת את מאמציו. השכר בתפקידים חשובים כמו גזירת העור שמשמש לייצור תיקי היד עלה ב-10% עד 20% בשלוש השנים האחרונות, הוא אומר.

"האסטרטגיה החדשה של המותגים היא ליצור תנועה של עובדים מהמפעלים שלנו לשלהם" אומר דויד רולי, נשיא חברת מוצרי עור סמוכה לסקנדיטי.

המותגים חוששים שמיומנויות חיוניות ימותו כאשר הבעלים של הסדנאות והמפעלים המשפחתיים יזדקנו, וילדיהם לא ימשיכו אותם. לכן הם מעוניינים במיוחד לקנות את הספקים שלהם, או חלקים מהם, בעיקר כדי להבטיח שהעסק ימשיך להתקיים.

"השווי של חברת ייצור כאן לא מתבסס על המפעל והמיכון, אלא בעיקר על הידע של העובדים", אמר קרלו מאצי, יו"ר פראדה.

גם בתי ספר מקצועיים ללימודי תעשיית מוצרי העור מנסים לגייס יותר תלמידים. גוצ'י ופראדה הקימו אקדמיות משלהם להכשרת אומני תיקי יד. גריני מאלמקס אומר שיש מאגר של תלמידים כאלה לגייס ממנו עובדים, אך הם יהיו זקוקים לעוד שנים של הכשרה נוספת במהלך העבודה.

"בית הספר האמיתי הוא החברה או המפעל עצמם", הוא אומר. "להכשיר אומן זה עניין של מינימום 5 שנים". 

עוד כתבות

פסיכולוגיה  / צילום: שאטרסטוק

אין לכם זמן לפסיכולוג? הבוס יביא לכם אחד למשרד

יותר ויותר חברות גדולות בארה"ב מתחילות לספק טיפול נפשי לעובדיהן, במקום העבודה ● "כולנו מפחדים, כולנו נלחמים. אם לא נדבר על זה, זה יהרוס לנו את החיים", אומרת מנהלת מוצר מחברת סרנר

העומס הרגשי של עובדי שירות לקוחות / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בוטים לא היו עומדים בזה: העומס הרגשי של עובדי שירות לקוחות

מחקר שמובילה פרופ' ענת רפאלי מהטכניון בדק כיצד משפיעים רגשות הלקוחות על עבודת נותני שירות בשיחות צ'ט, וואטסאפ ומסרונים ● הממצאים: רגשות שליליים, אף שהם מיעוט מהשיחות, מאטים באופן משמעותי את העבודה ● האם בוטים יכולים להיות פתרון?

ירון בלוך/ צילום:עמרי מירון

הפספוס החוץ-בנקאי של לאומי: לאומי פרטנרס מובילה את הנפקת מימון ישיר לפי שווי כפול מזה שבו מכרה את חלקה

פחות משנתיים לאחר שלאומי פרטנרס מימשה את חלקה במימון ישיר לפי שווי של 750 מיליון שקל, מונפקת חברת האשראי הצרכני לפי שווי כפול ויותר ● במקום אקזיט של 300 מיליון שקל, נותרה לאומי פרטנרס "תקועה" עם החזקה במניות חברה פרטית מקבוצת צור שמיר

סינמה סיטי חדרה / צילום: דוד חיון

סינמה סיטי פותחת מתחם בחדרה בהשקעה של כ-50 מיליון שקל

מדובר במתחם השביעי של הקבוצה ● המתחם ייפתח היום את שעריו לקהל הרחב, והוא כולל כ-1,600 מושבים, 11 אולמות ואולם VIP בשטח כולל של 2,500 מ"ר

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

פרשנות: כמו בחוק דירה שלישית - רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש

רשות המסים מתכוונת לבצע שינוי מהפכני בתחום מיסוי הנדל"ן - שינוי הגדרות התא המשפחתי לצורכי מס רכישה ומיסוי מקרקעין בכלל ● האופציה המובילה היא זו שהופיעה בחוק דירה שלישית: כל הנכסים שייכים לשני בני הזוג

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

התמתנו הירידות בניו יורק; וול סטריט בדרך לרשום את השבוע הגרוע ביותר מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בני יורק משלימים נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● שר הבריאות הגרמני אחרי יו"ר ה-FDA: "המדינה על סף מגפה"

אופיר שריד, מנכל מליסרון  / צילום: סיון פרג'

"אנחנו בשנת שיא": מנכ"ל מליסרון החדש עונה למספידי תחום האופנה

ברקע הדוחות החיוביים של הקבוצה, מנכ"ל מליסרון אופיר שריד בראיון ראשון ● לא חושש מהתחרות מול האונליין, עונה לרשתות הגדולות שמבקרות את הדוכנים בקניונים, ומציע פתרון יצירתי לעודף התחרות בענף

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

טראמפ על משבר הקורונה: "רמת הסיכון של ארה"ב נמוכה ביותר"

במסיבת עיתונאים חלק טראמפ על קביעת ה-CDC שהתפשטות הנגיף לארה"ב היא "בלתי נמנעת" ● תומכי טראמפ: CDC גרם לבהלה כדי לחולל נפילות שערים בוול סטריט במטרה לפגוע בנשיא

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 26 בפברואר

אתמול באיכילוב: 4 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

רשף לוי בפרסומת לקוטג' תנובה / צילום: יח"צ

ממש לא טריוויאלי: קוטג' תנובה – הפרסומת הזכורה והאהובה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של תפוזינה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית עם השקעה של כ-1.04 מיליון שקל

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

הנחת אבן הפינה לביה"ח בקריית אתא / צילום: עופר עמר

דעה: חגיגות הנחת אבן-הפינה לבית החולים בקריית אתא הן לא יותר מעבודה בעיניים

מה הרעיון בהנחת אבן-הפינה לבית החולים אזורי ארבעה ימים לפני הבחירות? כלום, בלוף מוחלט ● שוב עובדים עלינו בעיניים, כי בשנים הקרובות לא יוקם בית חולים בקריית אתא

ביטקוין / צילום: רויטרס

שוק הקריפטו נדבק בקורונה? הביטקוין ירד לשפל של חודש

שער הביטקוין נע הבוקר סביב 8,700 דולר, לאחר שירד ב-14% בשבועיים האחרונים, אבל הוא עדיין גבוה ב-30% משהיה בתחילת 2020 ● נראה כי התפשטות וירוס קורונה בעולם מדאיגה גם את משקיעי המטבעות הדיגיטליים

שיר זכאי-חורש  / צילום: גליה חרמון

אחרי שנתיים וחצי: סמנכ"לית הדיגיטל של תנובה מסיימת את תפקידה

שיר זכאי-חורש עוברת לתפקיד מנכ"לית הפעילות בישראל של חברת שילוט החוצות JCDecaux ● זכאי-חורש הייתה הראשונה בתפקיד CDO בתנובה, וככל הידוע טרם מונה לה מחליף

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

הצעת חוק: עיריות ייגבו היטלי השבחה בגובה 25% בלבד בפרויקטי פינוי-בינוי

הנה עוד רפורמה שמחכה לממשלה הבאה: במשרד המשפטים וברשות להתחדשות עירונית מבקשים להסדר בחקיקה את סוגיית היטלי ההשבחה בפרויקטים של פינוי-בינוי ● כיום כל רשות קובעת בעצמה את המדיניות, שמשמעותה בפועל גבייה או אי גבייה של עשרות מיליוני שקלים מכל פרויקט