גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תקדים: קבלן לא רשם דירות בטאבו 20 שנה - ויפצה דיירים שלא רכשו ממנו דירה ישירות

לפני 20 שנה בנתה חברת נאות חן בניין בן 46 דירות בחדרה ולא פעלה לרישום הדירות בטאבו ● כחלק מתביעה שהגישו דיירים נגדה בעניין, טענה החברה כי בחוזה המכר נכתב שהיא "תשתדל" לבצע רישום ● כעת נקבע כי היא תפצה דיירים בעשרות אלפי שקלים, כולל דיירי דירות יד שנייה

הבניין ברחוב ששת הימים בחדרה / צילום: פאול אורלייב
הבניין ברחוב ששת הימים בחדרה / צילום: פאול אורלייב

לאחר 20 שנה שחברה יזמית לא ביצעה רישום בית משותף בבניין מגורים בחדרה, החברה תשלם לבעלי הדירות פיצוי כספי של 10-30 אלף שקל לדירה. חלקם בעלי דירות יד שנייה, כלומר לא דיירים שרכשו דירות ישירות מהחברה.

מדובר בבניין בן 46 דירות שהקימה החברה ברחוב ששת הימים 14 בחדרה, שאוכלס בשנות ה-90. בשנת 2012 הגישו 12 בעלי דירות בבניין לבית המשפט המחוזי בחיפה תביעה נגד החברה, בטענה כי לא ביצעה רישום בית משותף בטאבו.

בתביעה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין יניב דרי ודבורה מאירסון גרסון, ביקשו בעלי הדירות למנות את עו"ד דרי ככונס נכסים לביצוע הרישום, וכן דרשו פיצוי מצד החברה בסך 50 אלף שקל לכל בעל דירה. את התביעה הגישו גם רוכשי דירה יד ראשונה וגם רוכשי דירה יד שנייה.

התובעים נימקו את טענתם בכך שאם חובת הרישום לא תחול על רוכשי דירות יד שנייה, המשמעות היא כי לחברות הנדל"ן לא יהיה אינטרס לבצע את הרישום, אלא להמתין כי כל רוכשי הדירות יד ראשונה ימכרו אותן הלאה, וכך לא יתבצע רישום בית משותף לעולם.

בשנת 2014 קיבל בית המשפט המחוזי בחיפה את התביעה ומינה את עו"ד יניב דרי ככונס נכסים להשלמת רישום הבית המשותף בבניין, וכן קבע כי החברה תשלם פיצוי כספי בסך 50 אלף שקל לכל אחד מהתובעים בגין הפרת חובתה להשלים את רישום הדירות בבית המשותף.

חברת נאות חן הגישה ערעור על פסק הדין לבית המשפט העליון וכן בקשה לצו עיכוב ביצוע. בית המשפט העליון דחה את הבקשה לעיכוב ביצוע, אך השופטת אסתר חיות החזירה את הדיון בערעור לבית המשפט המחוזי, בטענה כי בפסק הדין לא ניתנה הנמקה לגבי האבחנה בין רוכשי דירות יד ראשונה לרוכשי דירות יד שנייה. בינתיים בפרק זמן של 9 חודשים כונס הנכסים עו"ד יניב דרי ביצע רישום בית משותף, באופן שהדירות בבניין נרשמו על-שם כל אחד מהבעלים, לרבות בעלי הדירות שלא הגישו תביעה.

בית המשפט המחוזי בחיפה דן שנית בערעור שהגישה נאות חן, לאור הוראת בית המשפט העליון, ובפסק דין שניתן בינואר 2018 ביצע אבחנה בין רוכשי דירות יד ראשונה, שיקבלו פיצוי בסך 30 אלף שקל - לבין רוכשי דירות יד שנייה, שיקבלו פיצוי בסך 100 אלף שקל בלבד.

נאות חן הגישה ערעור עם על פסק הדין המנומק שנתן בית המשפט המחוזי, וטענה נגד עצם חיובה בתשלום פיצויים. לחלופין טענה כי היא אינה מחויבת כלפי רוכשי דירות יד שנייה שלא התקשרו איתה בהסכם כלשהו ורכשו דירת יד שנייה כשידעו כי לא קיים רישום בית משותף. לחלופין טענה כי גם הסכומים שנפסקו גבוהים, מאחר שלא הוכח כל נזק.

לטענת נאות חן, היא לא הייתה מחויבת ברישום בית משותף, מאחר שחוק המכר המחייב קבלן לבצע רישום בפרק זמן מוגדר, נכנס לתוקף רק בשנת 2011 ולא חל רטרואקטיבית על פרויקטים שהוקמו לפני כן.

עוד טענה נאות חן כי בחוזה עם הדיירים צוין כי החברה תפעל "ככל הניתן" לבצע רישום בית משותף, כלומר "תשתדל" לבצע רישום בית משותף, אך לא צוין כי הוא מחויב בביצוע הפעולה. על כן טענה החברה כי היא אינה חייבת בתשלום כל פיצוי לבעלי הדירות.

מנגד הגישו גם התובעים ערעור על פסק הדין, בטענה כי סכומי הפיצוי שנפסקו נמוכים מדי, וכי יש לחייב את החברה בפיצוי בסך 50 אלף שקל לכל בעל דירה, כפי שקבע בית המשפט המחוזי בפסק הדין הראשון.

בית המשפט העליון, בהרכב של 3 שופטים - יצחק עמית, נעם סולברג ודוד מינץ - דחה את ערעור החברה וקבע כי היא הייתה מחויבת ברישום בית משותף, על אחת כמה וכמה לאחר שעברו 20 שנה.

השופטים דחו את הטענה לחובת "השתדלות" לביצוע רישום הדירות, וקבעו כי למרות שחוק המכר לא חל על הפרויקט המדובר, הפסיקה אינה יכולה להתעלם מחוק המכר ומשמעותו.

בית המשפט העליון קיבל למעשה את העובדה שחובת רישום בית משותף חלה גם כלפי רוכשי דירות יד שנייה ולא רק ראשונה, בדומה לתחום ליקויי הבנייה. השופטים קבעו כי אכן יש קושי לקבוע מה הנזק שנגרם לתובעים בגין אי-רישום הדירות בבית המשותף, אך קבעו כי בסופו של יום אי-רישום במשך זמן כה ממושך גורם לרוכש הדירה נזק בבואו למכור את הדירה או לעשות בה פעולה רישומית כלשהי.

יחד עם זאת, השופטים דחו את הערעור שכנגד והחליטו לא להתערב בהחלטת בית המשפט המחוזי להפחית את גובה הפיצוי.

עוד כתבות

מוקי שנידמן / צילום: יוסי כהן

פעילויות הפיננסים של משפחת שנידמן: מימון ישיר ממשיכה לצמוח, איי.די.איי ביטוח מאכזבת את המשקיעים

מאז שנודע אשתקד על עזיבתו של המנכ"ל הקודם, רביב צולר, השילה מניית איי.די.איי ביטוח כ-36% מערכה ● רווח של כ-35 מיליון שקל למימון ישיר ברבעון הראשון

בית המשפט העליון/ צילום: גיל יוחנן

כ-130 מומחי משפט מהאקדמיה מצטרפים למאבק נגד יוזמות החקיקה של הימין

אחרי ששלשום התכנסו עורכי דין מהשוק הפרטי ואיימו להשבית את מערכת המשפט במחאה על יוזמות החקיקה של הימין, היום הודיעו מומחי משפט מהאקדמיה על הקמת "הקואליציה של הפקולטות למשפטים למען שלטון החוק" ● מנגד, עורכי דין ומשפטנים שסבורים אחרת חתמו על עצומה בעד "חוקי המשילות"

השר לוין במו"מ הקואליציוני / צילום: הליכוד

ישראל ביתנו: יש התקדמות במו"מ הקואליציוני עם הליכוד

בישראל ביתנו סירבו לפרט איזה התקדמות חלה בנושא תיפקוד שר הביטחון והגעה להכרעה אל מול החמאס ● עוד היום נפגש בכנסת השר יריב לוין עם נציגי ש"ס ויהדות התורה, השר לשעבר אריאל אטיאס וח"כ אורי מקלב

בתי הזיקוק בחיפה / צילום: איל יצהר

בזן מזהירה: חשש לקושי באספקת בנזין כבר בימים הקרובים

החברה מזהירה מפני אפשרות שבימים הקרובים לא תוכל לספק ללקוחותיה בנזין העומד בתקן הישראלי, בעקבות פקיעת ההיתר הזמני שניתן לדור כימיקלים להזרמת MTBE – תוסף חיוני לייצור בנזין ● דיסקונט ברוקראז': "קשה להאמין כי בעקבות החלטת עיריית חיפה יאפשרו הפסקת בנזין סדירה לאורך זמן למשק"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עם רוח גבית מהצמיחה במשק, הריבית הנמוכה והרגולטור: דוחות חזקים לחברות המימון החוץ בנקאי

ארבע מחמש החברות הנסחרות בתחום, למעט האחים נאוי שטרם דיווחה, הציגו גידול חד ברווח הנקי ברבעון הראשון של 2019 ● הרווח של פנינסולה צמח ב-45.6% וזה של אס.אר. אקורד קפץ ב-83% ● שוהם ביזנס, הקטנה בתחום, הציגה זינוק של 89% ואופל בלאנס הסתפקה בעלייה של 25%

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

רוצים לדעת למה החליט מנדלבליט על דחיית השימוע של נתניהו? הנה ההסבר של משרד המשפטים, ללא תיווך התקשורת

חצי שנה לאחר שנפתח, פונה היום משרד המשפטים בדף הפייסבוק שלו לציבור בהסברים לגבי החדשות שהסעירו היום את המדינה: קיום השימוע לראש הממשלה נתניהו באוקטובר הקרוב ● וכן, גם אולמרט מוזכר שם

אילוסטרציה: shutterstock

האם דין ביטקוין כדין כל מטבע אחר, ומה הבשורה למשקיעים? כל מה שצריך לדעת על פסיקת ביהמ"ש

ביהמ"ש המחוזי בלוד פסק לטובת רשות המסים וקבע כי יש לראות בביטקוין נכס ולא מטבע, ולכן הרווחים ממנו חייבים במס רווחי הון ● "גלובס" מנתח את ההשפעות של פסק הדין על המסחר במטבע הווירטואלי הפופולרי, ובודק מה צריך לעשות מי שלא דיווח עד כה לרשות המסים על החזקותיו במטבעות וירטואליים

מרכז הסחר העולמי בבחריין / צילום: REUTERS/Hamad I Mohammed

דיל המאה של טראמפ: למה אנשי עסקים פלסטינים מפחדים להגיע לכינוס בבחריין?

בראש המסרבים איש העסקים הפלסטיני בשאר אל-מאסרי, המוכר כיזם של העיר החדשה רוואבי בגדה ● מקצתם הודיעו על כך ברשתות החברתיות תוך שהם מציגים את מכתב ההזמנה של שר האוצר האמריקני מנוצ'ין ונשבעים שלא יגיעו ולא יפרו את הקו הרשמי ואת הקונצנזוס הפלסטיני

אייל לפידות, נתי סיידוף / צילום: אמיר מאירי, אבי שאולי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

סיידוף יירד מהעץ? האם שיכון ובינוי תדחה את ההצבעה על אישור תנאי השכר החריגים לבכירים

החברה מבקשת לאשר תנאי שכר משודרגים ליו"ר תמיר כהן ולמנכ"ל היוצא משה לחמני, אך התרחיש הסביר הוא שהיא תיאלץ לדחות את ההצבעה בשל התנגדות חברת הייעוץ אנטרופי וייתכן אף כי תידרש להקטין את היקף התגמול ● אשר למנכ"ל אייל לפידות, הדירקטוריון יוכל לאשר את חבילת התגמול שלו, גם אם לא יושג הרוב הנדרש באסיפה הקרובה ● ניתוח "גלובס"

אוריאל לין / צילום: תמר מצפי

אוריאל לין לכחלון ולדרעי: לשנות את השיטה לעדכון גובה הארנונה

תרעומת במגזר העסקי עקב החלטת משרד הפנים להעלות את הארנונה ב-2.58% לשנת 2020: בעקבות ההחלטה, נשיא איגוד לשכות המסחר קורא לשרי האוצר והפנים לפעול לשינוי השיטה שלפיה גובה הארנונה מתעדכן לפי נוסחה המתבססת על מדד השכר במגזר הציבורי ועל מדד המחירים לצרכן

בנק הפועלים דיגיטל / צילום: יחצ

עדיין בלי בלוקצ'יין: בנק הפועלים השיק ערבות בנקאית דיגיטלית ללקוחות עסקיים

השירות החדש, שעל פיתוחו עבד הבנק בשנתיים האחרונות, מאפשר הפקה ושליחה של הערבות הבנקאית כקובץ דיגיטלי ללא צורך בהגעה לסניף ● ל"גלובס" נודע כי הבנק בוחן אפשרות להפיק את הערבויות על פלטפורמת בלוקצ'יין, שתפותח על ידי IBM או מיקרוסופט, שעמה אף השלים פיילוט ב-2017

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

דחייה של שלושה חודשים: מנדלבליט קבע - השימוע לראש הממשלה נתניהו ייערך בתחילת אוקטובר 2019

רה"מ ביקש לדחות בשנה את מועד השימוע בתיקים 1000, 2000 ו-4000, אך היום קבע מנדלבליט כי השימוע יידחה ב-3 חודשים בלבד, וזאת בנימוק שדחייה כה משמעותית מנוגדת לאינטרס הציבורי ● לפי ההערכה, משמעות הודעת היועמ"ש היא שהחלטתו הסופית האם להגיש כתב אישום נגד נתניהו תתקבל רק בתחילת שנת 2020 או אפילו מאוחר יותר

דורון ספיר, רמי לוי, ערן יסעור וליאור כלפון. על כשלונות ובנייה מחדש / צילום: מורן מיטלקה

מי צפה על אצטדיון בלומפילד ולמה הוא מצפה?

וגם: דירקטוריון פעילות החומוס של שטראוס באירופה ניגב חומוס בישראל ● הרשת החברתית

הבניין ברחוב לייב יפה, הרצליה/ צילום: כדיה לוי

צו פירוק זמני לחברת עקיבא מאיר: מכרה דירות ללא ודאות שיוקמו

כחלק מההחלטה התייחסה השופטת עירית וינברג-נוטוביץ' לממצאים שעלו בהליך, לפיהם נעשו מעשים לא כשרים בכספי רוכשים, וקבעה כי ממצאים אלה "לא נסתרו", ועל כן פירוק החברה נועד גם בכדי "להגן על הציבור ועל מתקשרים פוטנציאליים עם החברה"

רחוב ברודצקי נתניה / צילום: אלון רון

הריסה ובנייה בנתניה: 60 דירות במקום 24

השכנים התעניינו בשלט שהוצב בבניין הסמוך - ושני הבניינים התארכנו יחד לפרויקט הריסה ובנייה

עמוס שוקן/ צילום: יוסי כהן

הזוכים בפרס סוקולוב לעיתונות: רוני לינדר גנץ ויוסי ורטר

הפרס היוקרתי הוענק לכתבת הבריאות של דה מרקר והפרשן הפוליטי של עיתון הארץ ● השופטים נימקו את זכייתה של לינדר גנץ בסיקור מקצועי, ובכך שבמסגרת עבודתה העיתונאית לא הסתפקה בחשיפות ודיווחים אלא גם יצרה סיקור אינטנסיבי מכוון בניסיון להוביל שינוי ● ורטר זכה בפרס בעקבות פרסום סיפורים בלעדיים וחשיפות מאחורי-הקלעים של הסצינה הפוליטית

דני כהן - ראש החטיבה הבנקאית בנק לאומי / צילום: איל יצהר

יו"ר הפועלים מחפש בחוץ מועמדים לתפקיד המנכ"ל? פנה לדני כהן שפרש מלאומי

חרף העובדה שבעשורים האחרונים היה נהוג למנות מנכ"ל משורות הבנק, ל"גלובס" נודע כי בבנק הפועלים מקדמים גם את האפשרות למנות מנכ"ל מבחוץ ● היו"ר עודד ערן נפגש השבוע עם דני כהן, עד לא מזמן אחד מבכירי לאומי, שסירב להצעה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 טיפס 0.7%, עזריאלי קפצה 3.3% אחרי הדוחות

ת"א 90 עלה ב-0.6%, מדד הבנקים איבד 0.3% ● שוהם ביזנס התחזקה אחרי הדוחות ●  גזית גלוב שרשמה עלייה ב-NOI ברבעון הראשון ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.2 מיליארד שקל

יצחק אנג'ל, מנכל אורמת / צילום: איל יצהר

חרף ההסתייגויות: אושרה מדיניות התגמול לבכירי אורמת

בעלי המניות של החברה הצביעו ברוב של כ-66% בעד התגמולים לבכירי החברה – הצבעת "Say on Pay"

יחיאל שמן באסיפת ועד עובדי פלאפון / צילום: עובדי החברה

פיצוץ במשא-ומתן בין עובדי פלאפון להנהלה

העובדים לא מוכנים להמשיך המו"מ על איחוד פעילויות עם ההנהלה וקיימו אסיפת חירום