גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"ענף קמעונאות המזון בעל פוטנציאל למיזוגים ומשקף הזדמנות צמיחה לרשתות עם נזילות גבוהה"

בחברת המחקר רוסאריו מעריכים כי צמיחת פעילות הרשתות המובילות בישראל תימשך השנה, בדומה לשנה שעברה ● בחברה מסמנים את שופרסל כמניה המועדפת עליהם, ממתינים ל"הבשלת התוכניות" של רמי לוי, צופים כי רשת ויקטורי תגדיל את שיעורי הרווחיות ורואים את ההשקעה בטיב טעם כ"אופציה כמעט בינארית"

סופרמרקט / צילום: תמר מצפי
סופרמרקט / צילום: תמר מצפי

כמגמה, רשתות קמעונאות המזון הבורסאיות סיכמו שנת פעילות חיובית, כפי שעלה מדוחותיהן הכספיים ל-2018 שפורסמו באחרונה. עתה, ברוסאריו ייעוץ ומחקר מביטים לעתיד בחיוב ומעריכים כי צמיחת פעילות הרשתות תימשך גם השנה.

ההנחה ברוסאריו היא כי בענף, שהוא "עדיין מבוזר יחסית ובעל פוטנציאל למיזוגים ורכישות", קיימת "הזדמנות צמיחה לרשתות מובילות בעלות יכולת נזילות גבוהה". רכישות אפשריות שכאלה, לפי רוסאריו, "מגדילות את שטחי המסחר ואת כוחם של הרשתות מול הספקים ומנצלות את היתרון המשמעותי לגודל בין היתר על-ידי שיפור רווחיותן".

הרשתות הבורסאיות, הכוללות את שופרסל , רמי לוי , ויקטורי  וטיב טעם , נהנו כמגמה בסיכומה של 2018 מעלייה בהיקפי המכירות שלהן וגם מעליות מחירים. ברוסאריו סבורים כי מגמה זו תמשיך ללוות את השוק.

את השינוי במחירי המזון מייחסת לילך גראוס, אנליסטית הקמעונאות ברוסאריו, בין היתר למחירי התשומות (עלויות שכר, סחורות ואנרגיה), מסים ומבנה שוק. להערכתה, "גורמים אלה ימשיכו לדחוף את עליית המחירים כלפי מעלה גם בשנת 2019".

לילך גראוס/ צילום: יחצ

עליית המחירים, לפי גראוס, "תמשיך להיות הדרגתית ומתונה בין היתר על-ידי הקטנת מוצרים ללא הפחתת מחיר, השקה של מוצרי פרימיום עליהם ניתן לגבות מחיר גבוה יותר וייקור רוחבי של קטגוריות מוצרים". 

מחירי היעד של רוסאריו למניות רשתות קמעונות המזון

לא צופים מלחמת מחירים נוספת

אחרי עליות דו-ספרתיות של כ-20%-30% שרשמו מניות שופרסל, רמי לוי ו-ויקטורי בשנה האחרונה, ברוסאריו מסמנים את שופרסל כמניה המועדפת עליהם. זאת "בזכות המהלכים האסטרטגיים שהובילה והציבו אותה במקום של מובילת שוק וקובעת אסטרטגיה" וכן בזכות תשואת דיבידנד של קרוב ל-3%. בהתאם לתפיסתם, מחיר היעד שמעניקים ברוסאריו למניית שופרסל הוא הגבוה ביותר ביחס לשווי השוק שלה, מבין המתחרות.

גראוס מציינת בעניינה של שופרסל כי "כרשת הקמעונאית הגדולה בישראל, שופרסל ניצבת בפני אתגרים שמידת החשיפה שלה לחלקם, גבוהה יותר מזו של יתר המתחרות שלה בענף. בעוד מתחרותיה פתחו בשנים האחרונות שטחי מסחר חדשים והגדילו את הכנסותיהן, שופרסל הייתה במגמה של צמצום שטחים. מבחינה זו, שנת 2018 היא שנת מפנה עבור הרשת".

עוד מעריכים ברוסאריו כי "גם ב-2019 שופרסל תמשיך ליהנות מסביבה תחרותית יחסית נוחה, בייחוד בזירה העירונית. אנו מעריכים כי אין בכוונת המתחרים (ובראשם רשת יינות ביתן) לפתוח במלחמת מחירים נוספת".

לגבי תחומי הפעילות של שופרסל שאינם בתחום המזון, ברוסאריו צופים כי "תחום הפיננסים יעבור לרווחיות גבוהה יותר השנה, לאחר שב-2018 היו הוצאות מעבר של כרטיסי האשראי". בנוגע לרשת הפארם שלה, Be, הצפי ברוסאריו הוא כי "מגזר פעילות זה עדיין יהיה הפסדי ב-2019, והחל משנת 2020 הרשת תתחיל לקצור פירות".

חיוביים גם לגבי המתחרות

נוסף לשופרסל, ברוסאריו חיוביים גם לגבי המשך פעילות המתחרות. בעניינה של רמי לוי ברוסאריו מציינים כי אחרי הדוחות הכספיים האחרונים "המראים שיפור בכל הפרמטרים, אנו ממתינים ל'הבשלת' התוכניות העתידיות של הרשת במטרה להרחיב את פריסתה במרכזי הערים, בין היתר על-ידי רכישת הפלטפורמות 'קופיקס' ו'גוד פארם'".

בכל מקרה, מדגישים שם, "הרשת ממשיכה לצמוח בשורת ההכנסות ועדיין בעלת מבנה הוצאות רזה ביחס למתחרה הגדולה שלה שופרסל, ולכך יתרון ביצירת הרווח".

לגבי האתגרים וההזדמנויות ברמי לוי, ברוסאריו מציינים "בצד אחד את הפידיון הממוצע הגבוה למ"ר ומנגד שיעורי רווח גולמי נמוכים ביחס למתחרותיה".

למרות זאת, גראוס מוסיפה כי "השימור על מבנה הוצאות רזה, בדגש על מטה צר (למרות העלייה בשכר ובהוצאות התפעוליות בשנים האחרונות) מאפשר לרשת להגיע לשיעורי רווח תפעולי גבוה ביחס למתחרותיה". היא מציינת עוד כי עבור דוחות 2018 חילקה רמי לוי דיבידנדים בהיקף של 95 מיליון שקל, המשקפים תשואה של כ-3.65%.

לגבי ויקטורי, ברוסאריו צופים כי הרשת "תמשיך לצמוח בשורת ההכנסות ותגדיל את שיעורי הרווחיות שלה על פני השנים הקרובות, כתוצאה מגידול בשטחי המסחר שלה, שיפור תנאי הסחר מול הספקים והעלאת מחירים מתונה שמתאפשרת בתנאי השוק הנוכחיים".

הערכתה של גראוס היא כי "גודלה ונזילותה הגבוהה תאפשר לה 'לנצל' הזדמנויות לרכישת סניפים... ולהמשיך ולצמוח בשורת ההכנסות ולשפר את הרווחיות".

נוסף להתרחבות באמצעות רכישת סניפים, ברואסריו מציינים כי ויקטורי פועלת בכמה מישורים אחרים להגדלת הפעילות, בהם הרחבת כמות החברים במועדון הלקוחות שלה,"לרבות באמצעות שיתוף-פעולה עם ישראכרט", שיווק תווי קנייה לוועדי עובדים והרחבת פעילות היבוא המקביל.

עוד פועלים ברשת "להרחבה ושיפור הפעילות בתחום האונליין", ובעניין זה מוסיפים ברוסאריו כי ויקטורי "הציבה לעצמה יעד של הגעה לרווחיות תפעולית בתחום כבר במהלך 2019".

לגבי טיב טעם, שבניגוד למתחרות סיכמה את 2018 במגמה שלילית ועם שחיקה בהכנסות וברווחים, ברוסאריו מגדירים את 2019 כ"שנת מבחן עבור הרשת". בחברה מציינים כי ניצבים בפניה "אתגרים גדולים ובראשם ההתייעלות התפעולית", ורואים את ההשקעה בה "כאופציה כמעט בינארית מבחינת סיכוי-סיכון".

במבט קדימה על הכיוון בו צועדת טיב טעם, גראוס מציינת כי "אנו רואים חשיבות רבה בצמצום ההוצאות התפעוליות והגדלת המכירות. עם סיום תוכנית הרה-ארגון וסיום כהונתו של המנכ"ל עדי כהן, הרשת ניצבת בפני אתגרים גדולים, וביניהם ההתמודדות עם התחרות הענפית ושיפור הפרמטרים התפעוליים. כעת, חובת ההוכחה היא על הבעלים לייצוב הרשת בשנת 2019 ואילך". 

עוד כתבות

יוני שסטוביץ ואיציק אברכהן / צילום: רפי דלויה

הקרב על הבושם: BE של שופרסל תייבא מותגים של המתחרה שסטוביץ

רשת הפארם Be, מקבוצת שופרסל, תחל לשווק את מותגי הבישום CK, נרסיסו, מון בלאן ואברקרומבי • מבחינת שסטוביץ מדובר באובדן מכירות לרשת הפארם השנייה בגודלה

ג'ודי ניר מוזס / צילום: לם וליץ

הפוגה במאבק השליטה ב"ידיעות": ג'ודי שלום ניר מוזס מיישרת קו עם אחיה על רקע כתב האישום

אחותו של המו"ל הודיעה לעליון כי היא מושכת את הערעור שהגישה על ההחלטה שלא להתיר לה לעיין במסמכי עסקת "ידיעות אחרונות", בעקבות כתב האישום שהוחלט להגיש נגד אחיה ● עורך דינה: "ג'ודי היא אשת משפחה, ובשעת צערו של אחיה היא לא תצטרף לצרים עליו"

נחום איצקוביץ / צילום: איל יצהר, גלובס

מנהל רשות ההשקעות עזב כנס לאחר מחאה של עשרות משתתפים

כנס משותף למשרד הכלכלה והתעשייה ולעיריית קריית שמונה שהתקיים היום בקריית שמונה התפוצץ זמן קצר לאחר שהחל, וזאת לאחר שעשרות ממשתתפיו התפרצו בצעקות ובשריקות לעבר מנהל רשות ההשקעות, נחום איצקוביץ'

בוריס ג’ונסון/  צילום: רויטרס

לקחי בריטניה: איך נפלו החומה האדומה והחומה הכחולה

בדומה למה שהוא עשה במשאל העם על ברקזיט, בבריטניה חזר המעמד העובד והעדיף ימין קשוח על פני שמאל קיצוני ● זה מה שעשו האמריקאים בבחירות 2016, האם זה מה שהם יעשו ב-2020? ● ומה ישראלים יכולים ללמוד משיטת בחירות ש"מזייפת" את התוצאות לטובת הגדולים?

דוד מחלב, מנכ"ל פוינטר. מחפש הזדמנויות / צילום: רוני שיצר

מה שכח לספר לנו דוד מחלב, מנכ"ל פוינטר לשעבר

מנכ"ל הפעילות הבינלאומית של פוורפליט, דוד מחלב, יעזוב את התפקיד בסוף חודש ינואר ● מחלב יישאר "על הפיירול" של החברה עד יוני 2021 וימשיך ויקבל עד אז שכר והטבות

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

רה"מ נתניהו השתבח במדיניות הדיור ושיא המחירים נשבר

מדד מחירי הדירות רשם עלייה נוספת של 0.6% נוספים ובסך הכל ב-2.6% בשנה האחרונה, וב-3% מתחילת 2019 ● אפשר להאחז במדד, אבל יעד הורדת מחירי הדירות כבר לא ייושם בממשלה הנוכחית ויותר סביר, שהשיא יוסיף להשבר בחודשים הקרובים ● פרשנות

מסוט אוזיל, כוכב ארסנל שהתבטא נגד מחנת הריכוז בסין / צילום: ג'ון סיבלי, רויטרס

אחרי הסכסוך המתוקשר עם ה-NBA, גם הכדורגל האנגלי מסתבך עם סין

חברת השידור הממלכתית הסינית הראשית, CCTV, הורידה משידור את משחק הכדורגל בין ארסנל ומנצ'סטר סיטי, וזאת בשל אמירה של כוכב ארסנל כנגד מעצר מוסלמים במחוז שינג'יאנג

קרן שתוי, מנכ"לית הולמס פלייס / צילום: יוני רייף

הולמס פלייס תקים יחד עם צמח המרמן קאנטרי קלאב בכפר-סבא

שתי החברות יקימו חברה ייעודית משותפת שתתכנן ותקים מועדוני "פמילי" של הולמס פלייס, הראשון שבהם בשכונת כפר-סבא הירוקה, שיחל לפעול בעוד כשנתיים ● הולמס פלייס וצמח המרמן יחלקו ביניהן את הרווחים מייזום הפרויקט, שעלות הקמתו מוערכת בכ-45 מיליון שקל

אבי ניר, מנכ"ל קשת ויוסי ורשבסקי, מנכ"ל רשת / צילומים: רפי דלויה, תמר מצפי, יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משבר חריף בין קשת לרשת על רקע הדרך לחישוב הרייטינג

המשבר, ששיאו בפיצוץ פגישה שהתקיימה בין שתי בעלות הרישיון, עלול להשפיע על מכירת הפרסום בטלוויזיה החל מינואר 2020

פרופ' אביעד הכהן, פרופ' איילת בלכר־פריגת והשופטת אסתר חיות / צילום: כפיר קרן

נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות מסבירה מה השלכות המחסור בעובדות ועובדים סוציאליים

לרגל ציון 30 שנה לחתימת ישראל על האמנה הבינלאומית לזכויות הילד, נערך בשבוע שעבר במרכז האקדמי "שערי מדע ומשפט" כנס בינלאומי בנושא

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הצעירים נהרו בחגים לחתום על רכישת דירות במחיר למשתכן

אוקטובר 2019 ייחשב לחודש שיא מבחינת היקפי מכירת דירות חדשות, על אף חגי תשרי שנחגגו בו ● זאת, עקב כמות גדולה של דירות במחיר למשתכן שנמכרו בחודש זה

עוזי נסים/  צילום: איתן טל

"לפעמים אני לוקח הלוואות גישור כדי לשלם מע"מ"

עוזי נסים (45) הוא עצמאי בתחום המחול ● "בעיית מוסר התשלומים מאוד מקשה" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

גולן יוכפז / צילום: איל יצהר, גלובס

יש חיים אחרי חדשות 13: גולן יוכפז מקים עם אולפני הרצליה מיזם תוכן חדש

המיזם החדש יתמקד בתחומי התחקיר העיתונאי, התיעוד הדוקומנטרי, הדוקו-דרמה והאקטואליה ● יוכפז, שכיהן כשש שנים כמנכ"ל חדשות עשר ובהמשך כמנכ"ל חדשות 13, הוא עיתונאי מנוסה עם רקע רחב בחדשות ותחקירים

שלט חוצות של קמפיין משותף של פרטנר TV ואמזון פריים וידאו / צילום: באדיבות זניט

אמזון רוצה אתכם גם במסך: יוצאת בקמפיין משותף עם פרטנר TV

סלקום לא נותרה אדישה למהלך של המתחרה, והיא מכריזה היום על חתימת הסכם עם אמזון בישראל להפצת אפליקציית אמזון פריים וידאו על גבי ממיר סלקום, ותאפשר גם גישה ישירה מכפתור ייעודי בשלט לתכני אמזון

ילדים בטהראן עוטים מסיכות נגד זיהום אוויר / צילום: STR New, רויטרס

זיהום אוויר כבד הביא לסגירת בתי הספר בטהראן

מדובר בזיהום גבוה פי 6 מהמותר עפ"י ארגון הבריאות הבינלאומי

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

אבי לוי מפנה חלק מתמורת המכירה של מניות מליסרון לרכישת השליטה בחברת להב אל.אר

מנכ"ל מליסרון לשעבר, שמכר את עיקר מניותיו בענקית הנדל"ן המניב תמורת כ-280 מיליון שקל, צפוי להשקיע כ-100 מיליון שקל במניות חברת הנדל"ן והאנרגיה הירוקה, והוא יהפוך לבעל השליטה בה, במקום אלי להב ואיליק רוז'נסקי

גרטה תונבורג / צילום: Susana Vera, רויטרס

עם מי הסתבכה גרטה טונברג בדרכה הביתה לשבדיה?

הנערה השבדית שסייעה לשנות את דעת הקהל העולמית במאבק נגד ההתחממות הגלובלית ונבחרה לדמות השנה של מגזין "טיים" זכתה לנזיפה מלא אחרת מאשר הרכבת הגרמנית

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

המדדים בתל אביב דורכים במקום; מניית איי.אפ.אפ צונחת בכ-5%

איי.אפ.אפ דיווחה על הסכם מיזוג מחייב עם עסקי התזונה ומדעי החיים של דופונט ● הכשרת הישוב נחלשת לאחר זינוק של 10% אתמול על רקע הנפקה מוצלחת ● מניית להב עולה לאחר הדיווח אתמול על רכישת השליטה בה בידי מנכ"ל מליסרון לשעבר אבי לוי

מיכאל מלכיאלי, ש”ס / צילום: שלומי יוסף

האם התוכנית לשיקום שכונות הפסיקה לפעול?

נציג ש"ס מצדד בתמ"א 38 בטענה שפרויקט שיקום שכונות מת. השמועות על מותו היו מוקדמות ● "המשרוקית של גלובס"

משה כחלון / צילום: איל יצהר

דווקא בשלהי כהונתו של כחלון "מחיר למשתכן" מציגה שיא במכירת דירות

בליל נתונים ממשלתיים שפורסמו היום מציג שיאי מכירות בתוכנית, קיצור משך הזמן לרכישת דירה ואת ממוצע ההנחות מול דירות "רגילות" • "גלובס" עושה סדר במספרים