גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אם לא תהיה ברירה נלך למלחמת עולם נגד הגבלת זכות השביתה של עובדים"

כך אמרו בכירי ההסתדרות בדיון חירום שכינס היו"ר ארנון בר-דוד בעקבות היוזמה לחקיקת חוק בוררות חובה ● המאבק נגד היוזמה תופס את ההסתדרות במצב פגיע ללא פטרון פוליטי, עם בעלי ברית מוחלשים ועם יו"ר חדש שעדיין לא ביצר את מעמדו הפנימי ● נתניהו: "אין שום הצדקה לכך שקומץ אנשים ישביתו את הרכבות למיליוני אזרחי ישראל ולחיילי צה"ל. זה לא יהיה"

ארנון בר-דוד \ צילום: תמר מצפי
ארנון בר-דוד \ צילום: תמר מצפי

"פנינו להידברות, אבל אם לא תהיה ברירה נלך למלחמת עולם נגד הגבלת זכות השביתה של עובדים" - כך אמרו היום (ב') בכירים בהסתדרות במהלך דיון חירום סוער שכינס יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, בעקבות היוזמה לחקיקת חוק בוררות חובה במשק. לפי נוכחים בדיון, בר-דוד אמר כי "בוררות חובה היא צעד אנטי-דמוקרטי ולא חוקתי. זו חוכמה קטנה מאד להכניס את המשק למלחמות מיותרות. אני מקווה שהממשלה שתקום תסתכל בעיניים של העובדים ותנהל דו שיח לרפורמות ושלא יבחנו את סבלנותנו. אם לא תהיה ברירה נלך לשנים קשות".

דיון החירום נערך בעקבות דבריו של שר התחבורה ישראל כ"ץ אתמול על הצורך בחקיקת חוק בוררות חובה לעובדים בשירותים חיוניים, דברים שהדליקו רמזור אדום בבית ההסתדרות בתל-אביב. היוזמה עדיין לא נכנסה לקווי היסוד של הממשלה הבאה שיקים בנימין נתניהו, אבל הקרב התקשורתי והציבורי עליה כבר החל, ומהווה מבחן כוח אמיתי וראשון ליו"ר ההסתדרות החדש בר-דוד, שיוצא לקרב בתנאי פתיחה לא-קלים.

בהסתדרות הוחלט לפעול בשלב זה במישור הפנים-ארגוני ובמישור הפוליטי בשיחות להרגעת המצב. התייעצות נוספת תיערך אחרי חג הפסח. משתתפים בדיון הביעו זעם גם על ההתבטאויות של כ"ץ נגד עובדי הרכבת ואמרו כי "הרכבת קורסת לא בגלל העובדים אלא בגלל ההנהלה ומשרד התחבורה שמנסים להפיל על העובדים את האחריות למחדליהם". היום החלה לפעול ועדת הבדיקה שמונתה על-ידי בר-דוד בראשות השופט בדימוס אמנון סטרשנוב במטרה לבחון את האירועים שהובילו את הנהלת הרכבת להורות ביום שישי בבוקר על הפסקת תנועת הרכבות בכל הארץ, בשל מה שכינתה ההנהלה מצב של חשש לפגיעה בבטיחות הנוסעים. בוועד העובדים איימו להגיש תביעת דיבה נגד ההנהלה וטענו כי לא היה שום קשר בין  היעדרותם של עובדים הקשורים למערכת הבקרה על תנועת הרכבות לבין הצעדים הארגוניים שיזם הוועד.

ההסתדרות איבדה בעלי ברית רבים

המאבק נגד יוזמת בוררות החובה תופס את ההסתדרות במצב פגיע ללא פטרון פוליטי, עם בעלי ברית מוחלשים ועם יו"ר חדש שעדיין לא ביצר את מעמדו הפנימי ולא יצר הרתעה מול הממשלה. מצד שני גם סדר היום הכלכלי של הממשלה הבאה עדיין אינו ברור.

החששות בהסתדרות לקראת הבחירות היו כבדים והתמקדו בשני מנהיגי מפלגות קטנות: נפתלי בנט ומשה פייגלין, שכבר פירט את תכניותיו המבצעיות למלחמה בהסתדרות לאחר שייכנס ללשכת שר האוצר. אחרי שגם פייגלין וגם בנט נשארו מחוץ לכנסת, בהסתדרות לא יכולים להתלונן על כפיות טובה מצד הבוחר. מנגד, נתניהו שמעמדו התחזק, הזכיר במהלך הבחירות את השקפת עולמו הכלכלית והקפיד להכניס לרשימת המסרים המצומצמת של הליכוד את העובדה שיו"ר ההסתדרות לשעבר אבי ניסנקורן הוא האישיות הכלכלית הבולטת ברשימת כחול לבן.

נתניהו טען בעבר כי בוררות חובה היא הדרך היחידה להעלות את המשק על מסלול של צמיחה מואצת. ב-2016 למשל גרס כי הצעת התקציב שהציג לו האוצר פגומה משום שאינה כוללת יוזמת בוררות חובה. הנסיון הקודם של נתניהו להוביל מהלך בוררות חובה נעשה במסגרת המגעים להקמת הממשלה הקודמת, והובל על-ידי מי שעמד אז בראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל. הצעת החוק כבר נוסחה לפרטים ועמדה בפני הכנסה לקווי היסוד של הממשלה - אך מי שמנע זאת אז היה מנהיג כולנו שר האוצר משה כחלון. הפעם מעריכים במערכת הפוליטית כי אין מכשול פוליטי של ממש בפני קידום החוק, מלבד אולי החשש של נתניהו מהתדמית האנטי-חברתית שדבקה בו בעת כהונתו כשר אוצר.

בתרחיש שבו הוא חוזר להיאבק בהסתדרות ימצא נתניהו את עצמו בזירה ללא יריבים משמעותיים. בתוך הליכוד נחלש מעמדו של חיים כץ על-רקע החקירות וההתרחקות ממוקד הכוח שלו, התעשייה האווירית. כחלון לאחר שבעל בריתו ניסנקורן הפנה לו עורף, אינו צפוי למהר ולקשור את גורלו בגורל יו"ר ההסתדרות הנוכחי למרות שאהדתו הבסיסית לעבודה המאורגנת אינה צפויה להשתנות. ואולם גם בתרחיש שבו כחלון נשאר שר אוצר הוא יהיה רק צל חיוור של מה שהיה בממשלה היוצאת, כשקיבל מנתניהו בכתב מנדט להיות בפועל ראש ממשלה כלכלי.

גם בכנסת אין כרגע מחנה ברור שיילחם למען ההסתדרות והעבודה המאורגנת. השדולה החברתית ספגה מהלומה קשה בבחירות וזקוקה נואשות לפנים חדשים: מפלגתה של אורלי לוי לא עברה את אחוז החסימה. דוב חנין וזהבה גלאון כבר אינם בכנסת. שלי יחימוביץ' מזוהה עם האופוזיציה בהסתדרות ומפלגת העבודה חלשה, המומה ומלקקת את פצעיה. ניסנקורן אינו חבר ברביעיית ההנהגה של כחול לבן ואין לו "יד על ההגה" במפלגת האופוזיציה הראשית.

בר-דוד יצטרך להפגין יצירתיות פוליטית כדי להיחלץ מהמיצר. להסתדרות יש עדיין לא מעט ידידים בתוך הליכוד ומחוצה לו ייתכן יהיה מקום ליצירת ברית עם המפלגות החרדיות, שישמחו לקבל בתמורה לתמיכתן עזרה מההסתדרות בנושאים כמו עצירת עבודות בשבת, למשל בחברת רכבת ישראל.

באוצר בונים על בר-דוד

באוצר דווקא תולים לא מעט תקוות בבר-דוד כפרטנר במשא-ומתן, משום שהוא נחשב פרגמטי לא פחות מקודמו ניסנקורן, אך בניגוד אליו, לאיש של הוועדים שצמח מהשטח. באוצר מציינים כי בתפקידו הקודם כיו"ר הסתדרות המעו"ף בר-דוד קידם הסכמים קיבוציים יצירתיים בשלטון המקומי.

בר-דוד נכנס לתפקידו לפני שלושה שבועות בלבד, ובחירתו לוותה בקולות צורמים מצד האופוזיציה בהסתדרות שדרשה לערוך בחירות כלליות לתפקיד. בר-דוד צמח בתנועת הצופים ובארגון עובדי עיריית תל-אביב ונקודת הציון הבולטת בתקופתו שם הייתה שביתת עובדי התברואה של עיריית תל-אביב במחאה על הכנסת קבלני ניקיון פרטיים. השביתה הסתיימה בסופו של דבר בהסדר שאפשר לקבלני הניקיון לפעול במתחמים מוגדרים, הסדר שבר-דוד רואה בו דוגמה לכלל הרשויות המקומיות.

במאבק מול בוררות חובה יש לבר-דוד הצעת פשרה, מינוי בתי הדין לעבודה כמגשרים, מדובר בהחזרת הגלגל אחורה לאחר שנציב התלונות על השופטים השופט בדימוס אליעזר ריבלין אסר בנובמבר האחרון על בתי הדין לעסוק בגישור. בהסתדרות היה מי שהעיר ספק בצחוק כי העובדה שמדובר בהוראה שנתן שופט לשעבר בבית המשפט העליון תסייע לרתום למהלך את תמיכתם של יריב לוין ושאר שונאי בג"ץ בליכוד. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כתב היום בחשבון הפייסבוק שלו הצהרה לוחמנית כלפי הרכבת: "הרכבת צריכה לנסוע. אנחנו הנחנו פסי רכבת, ואין שום הצדקה לכך שקומץ אנשים ישביתו את הרכבות למיליוני אזרחי ישראל ולחיילי צה"ל. זה לא יהיה".

אבל מההצהרה עולה כי הגבלת זכות השביתה וחובת הבוררות לא תהיה חלק מקווי היסוד של הממשלה, אלא תגובש תוכנית בידי ועדה. לפי נתניהו, "עוד השבוע אקים צוות שימנע השבתת שירותים חיוניים במדינה ויאפשר את חופש התנועה לכל אזרחי ישראל".

עוד כתבות

שחקני NBA / צילום: רויטרס

הבום של מייקל ג'ורדן: מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

לקראת הסדר בפרשת משככי הכאבים בארה"ב? דיווח: טבע וחברות נוספות מציעות פיצויים בכ-50 מיליארד דולר

לפי הדיווח, חמש חברות שעסקו בייצור ובהפצה של משככי הכאבים מציעות לשלם פיצויים בסכום של כ-22 מיליארד דולר במזומן ועוד כ-28 מיליארד דולר בתרופות ובשירותים

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

אופניים ברכבת ישראל / צילום: רכבת ישראל

אופניים אאוט, קורקינטים אין: הכללים החדשים של רכבת ישראל

החל מה-1 בדצמבר תוגבל העלאת אופניים שאינם מתקפלים לרכבות בשעות השיא בבוקר ואחה"צ ● המגבלה לא תחול על אופניים מתקפלים שארוזים בתיק נשיאה ייעודי ועל קורקינטים

נחל הקיבוצים / צילום: יותם יעקובסון

כמעיין המתגבר: פארק המעיינות מציין 60 שנה בפסטיבל חגיגי

פסטיבל המעיינות חוגג השנה עשור להקמתם של פארק המעיינות ושביל המעיינות, וגם 60 שנה לגן השלושה (הסחנה), בשפע של פעילויות, הופעות, תערוכות ואירועים מיוחדים בחול המועד סוכות

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

שלט של כריסטיאן דיור על קניון בסין / צילום: Darley Shen, רויטרס

מכבדת את עיקרון סין האחת: דיור מתנצלת על השמטת טייוואן משטח המעצמה

מותג האופנה כריסטיאן דיור קיים מצגת באוניברסיטה שכללה מפה של סין ללא טייוואן, שסין רואה בה מחוז סיני מורד - מה ששם את החברה במרכז שערורייה פוליטית שהובילה להתנצלותה

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו, המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו", אמר פנס

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

שווי המשכורת השנתית של מנכ"ל מיקרוסופט: 43 מיליון דולר

משכורתו של נאדלה גבוהה ב-66% לעומת משכורתו בשנה שעברה, שעמדה על 26 מיליון דולר, אך היא נמוכה יותר ממשכורתו ב-2014, שהייתה 84.3 מיליון דולר, השנה בה נכנס לתפקיד

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק