גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שנה מוצלחת לקמעונאיות המזון: צמיחה בהכנסות ושיפור ברווחים בסיכום 2018

רשתות המזון הישראליות נהנו בשנה שעברה מעליית מחירי הספקים הגדולים והבינוניים - מגמה שצפויה להימשך השנה ● רשת טיב טעם בולטת לשלילה, עם צניחה ברווח התפעולי ומחיקת הרווח הנקי ● ברבעון הראשון של 2019 עלולה להירשם סטגנציה וייתכנו אף ירידות בכמה מהרשתות, על רקע עיתוי חג הפסח

סופרמרקט / צילום: תמר מצפי
סופרמרקט / צילום: תמר מצפי

רשתות קמעונאות המזון הבורסאיות סיכמו שנת פעילות מוצלחת ב-2018, עם צמיחה בהכנסות ושיפור ברווחים, שנתמכה גם בהתרחבות לפעילויות חדשות. זאת על רקע סביבת פעילות נוחה יחסית, שבאה לידי ביטוי בין היתר בעליית מחירים מתונה ורגיעה באינטנסיביות התחרות. 

אחרי שנים של סטגנציה וצמיחה איטית, הרשתות נהנו מעליית מחירים שביצעו הספקים הגדולים והבינוניים, שאפשרה גם להם לשפר את שורת הרווח. שוק מוצרי הצריכה סיכום עלייה במכירות הכספיות של 4% לפי נתוני סטורנקסט, קצב הצמיחה הגבוה ביותר מאז שנת 2013, ועליית מחירים של קרוב ל-1% - שצפויה להימשך גם ב-2019.

עם זאת, הרבעון הראשון ב-2019 עשוי להביא איתו סטגנציה ואולי אף ירידות עבור חלק מרשתות המזון, על רקע עיתוי חג הפסח שנופל השנה ברבעון השני בשל השנה המעוברת.

השיפור בתוצאות 2018 ממשיך את הכיוון שהציגו הרשתות גם בסיכומה של 2017. נוכח תנאי השוק והשקט היחסי בתחרות ביניהן, ולמרות קריסת רשת קו-אופ בשנה החולפת בהמשך לקריסת מגה ב-2015, נראה כי תנאי השוק הנוכחיים ימשיכו לתמוך בתוצאות גם בשנה הנוכחית.

לעומת שופרסל , רמי לוי  ו-ויקטורי , שתוצאותיהן מתאפיינות במגמות המוזכרות ותמכו בעליות דו-ספרתיות במניותיהן, תוצאות טיב טעם  היו הפוכות, ובהתאם גם ביצועי מנייתה. 

תוצאות רשתות קמעונות המזון ל2018

לפניכם כמה מהמספרים הבולטים בסיכום תוצאות הרשתות ל-2018:

12% הוא שיעור העלייה ברווח הגולמי, שהציגה שופרסל בסיכום שנתי, הגבוה ביותר מבין המתחרות, לסכום של כ-3.5 מיליארד שקל.

שופרסל, מובילת השוק מבחינת היקפי פעילות, נהנתה בסיכום שנתי מצמיחה של 8% בהכנסותיה, שהגיעו ל-12.8 מיליארד שקל. השיפור בשורה הגולמית נרשם אחרי שהרשת נהנתה משיפור תנאי הסחר, עלייה בנתח המותג הפרטי, שינוי בתמהיל מבצעים, התייעלות בפעילות המרכז הלוגיסטי (מרלו"ג) ושרשרת ההפצה וכן איחוד פעילות רשת הפארם Be.

עוד נהנו משיפורים נאים ברווח הגולמי המתחרות ויקטורי ורמי לוי, שגם הן הציגו שיפור בהכנסות.

בויקטורי מציינים מגמות דומות לאלה של שופרסל ובהן שיפור תנאי סחר, שינוי תמהיל סל הקניות וכן שינוי חיובי בפעילות האונליין. לעומת זאת, אצל רמי לוי מדווחים על "מבצעי מכירה מעמיקים" במטרה לשמור על המחירים הזולים, וכן על הוצאות בגין הפעלת מרלו"ג, שמנעו שיפור בשיעור הרווח הגולמי מהמכירות, למרות העלייה בהיקפו.

אצל טיב טעם נרשמה יציבות ברווח הגולמי השנתי, אחרי שחיקה קלה בהכנסות בעקבות צמצום שטחי מסחר וניסיון להתמקד בלקוחות רווחיים. אולם עיקר הנזק נרשם בצניחה חדה ברווח התפעולי ובמחיקת הרווח הנקי.

24% הוא שיעור העלייה ברווח הנקי שרשמה בסיכום שנתי רשת רמי לוי, הנושאת את שם בעל השליטה והמנכ"ל שלה, לסכום של 137 מיליון שקל. נותן זה הוא כמחצית מהרווח הנקי השנתי של שופרסל, שנשחק ב-4% והסתכם ב-265 מיליון שקל, על מחזור הכנסות גדול בכמעט 140% מזה של רמי לוי.

בסיכום שנתי נהנתה רמי לוי מצמיחה דומה ברווח התפעולי, תוך שיפור שיעורו מהמכירות. זאת לאחר שהצליחה לצמצם את שיעור הוצאות התפעול, מה שתמך גם בעלייה הנאה בשורה התחתונה.

לעומת זאת אצל שופרסל, שבשנה האחרונה חדלה להיות חברה עם בעלת שליטה בעקבות מכירת נתח ממניותיה על-ידי דסק"ש (שנותרה בעלת המניות הגדולה), איחוד פעילותה של רשת Be הגדיל את הוצאות הרשת.

נוסף לכך, שופרסל נפגעה מעלויות השקת כרטיס אשראי בעקבות החלפת חברת כרטיסי האשראי המונפקים ללקוחותיה לחברת כאל במקום לאומי קארד. כך שהרווח התפעולי נשחק, וכך גם הרווח הנקי.

בויקטורי, שבשליטת משפחת רביד, השיפור בהכנסות וברווח הגולמי השתרשר גם לשורה התפעולית ולרווח הנקי. טיב טעם, כאמור, בלטה לשלילה, עם צלילה של 40% ברווח התפעולי השנתי שלה, שהסתכם ב-17 מיליון שקל.

הצניחה ברווח התפעולי הושפעה מעלייה בהוצאות הרשת, אליהן נוספו הוצאות רה-ארגון - שכללו בין היתר הוצאות פחת, ירידת ערך נכסים, הפחתת מוניטין ועלויות פינוי סניפי רשת עדן טבע מרקט שנסגרו. אלה, יחד עם עלייה בהוצאות המימון שלה, הובילו למחיקת רווחיה השנתיים.

על רקע התוצאות הכספיות השליליות, טיב טעם נפרדה מהמנכ"ל שלה, עדי כהן, אותו החליף בעל השליטה חגי שלום. ברקע לפרידה עומדים בין השניים גם חילוקי דעות משפחתיים.

1,295 עובדים נוספו לרשת רמי לוי בסיכום שנתי, לכ-6,900 - עלייה של כ-26% לעומת פחות מ-5,600 בסוף 2017. זאת בשל "תוספת עובדי המרלו"ג, פתיחת שני סניפים, עובדי קופיקס ועובדי גוד פארם". אצל שופרסל, שמספר העובדים שהיא מעסיקה הוא יותר מכפול, העלייה הייתה מתונה. אצל ויקטורי וטיב טעם נרשמה ירידה במספר העובדים בסיכום שנתי. 

עוד כתבות

לאן נעלם דוח הגירעון באתר משרד האוצר? / צילום מסך של אתר משרד האוצר, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

האם המסמך עם תחזית הגירעון של האוצר הועלם כדי לא לפגוע בסיכויי הליכוד בבחירות?

המסמך, שהוצג השבוע בפני ישיבת הממשלה, נעדר מאתרי הממשל הרשמיים ובניגוד לשנים קודמות אינו זמין לציבור הרחב ● אולי זה קשור לכך שבליכוד רואים בו מסמך פוליטי שיכול לפגוע בסיכויי ההצלחה בבחירות

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה סגרה את היום בעליות: ת"א 35 קפץ 0.7%, פריגו ואלוני חץ הובילו את העליות

טבע, שקפצה ב-20% בשני ימי המסחר הקודמים, הוסיפה 0.3% לערכה ● אלוני חץ זניקה ב-3.5% ושיכון ובינוי ב-2.2% ● לאומי שוקי הון: "הסכם הסחר בין סין לארה"ב מגולם במלואו במחירי המניות"

צילום: יוסי זמיר

ביקור התזמורת: איך הגיעו פסנתרים לרחובות הערים בישראל ולמה השכנים מיואשים?

יזמים יצרו אותם בטכנולוגיה ייחודית, מפעל הפיס מימן והעיריות והמועצות האזוריות מתגאות בהנגשת המוזיקה במרחב ● כולם מרוצים מהפרויקט שמציב פסנתרי רחוב ביישובי ישראל, חוץ מכמה שכנים שמיואשים מהקקופוניה

 צילום: מאיר כהן

"אין לי הרבה חברים, אמירה שמצחיק להגיד בעולם של עוקבים ורשתות חברתיות, אבל זאת האמת”

לי בירן אינו רק ליבי מכוכב נולד, סלב נוער, זמר עם סינגל טרי וכוכב סדרות למבוגרים, אלא גם יזם ואיש עסקים, שסדרת היוטיוב שיצר זכתה בפרס

שדרות בפארק / הדמיה: סטודיו אנטון ברונשטיין, יח"צ

אור ירוק לבניית שכונה בת למעלה מאלף דירות בצפון שדרות

ארבע שנים אחרי שאושרה תוכנית לבניית שכונה חדשה בת למעלה מ-1,000 דירות בצפון העיר, חתמה הוועדה המקומית על מתן היתרי בנייה למאות דירות ● "ראש העירייה: "למרות שגרת חירום של 20 שנה העיר מתפתחת"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: השבוע ביאסת קשות, יולי אדלשטיין

השבוע לימד אותנו יולי אדלשטיין שאם תנסה להשאיר את העוגה שלמה, בסוף תאכל אותה ● דעה

פוסום שנפגע בשריפה באוסטרליה / צילום: רויטרס

סיכונים חדשים והקלה אפשרית: גשם וברד באוסטרליה הבוערת

יבשת של קיצון: הממטרים הכבדים הגיעו לאוסטרליה, אך לצד ההקלה בשריפות הם מייצרים בעיות חדשות

אבי ניר / צילום: תמר מצפי

קשת 12 יוצאת למהלכים דרמטיים בשוק התקשורת. מה עומד מאחוריהם ומהם הסיכונים

ערוץ הטלוויזיה החזק בישראל מקדם במקביל שני מהלכים שעשויים לייצר טלטלה בשוק התקשורת ולהוות מנועי צמיחה לחברה ● מהם הסיכונים בהקמת N12 ובחבירה לאקספון?

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

בחזרה לתקופת הנייר: האיסור של טראמפ על עיתונאים למניעת זליגת מידע פנים

החל מחודש מארס השנה יאסר השימוש בטכנולוגיה כלשהי על ידי עיתונאים בחדרי הכינוס של מחלקת העבודה האמריקאית לפני פרסום הודעות, וזאת על מנת למנוע זליגת מידע טרם פרסום ההודעה לציבור

טראמפ בעצרת בחירות באריזונה / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

דעה: כשהשקר הופך לחלק אינטגרלי ממערכת ההפעלה של הממשל

בחלוף שלוש השנים הראשונות של דונלד טראמפ בבית הלבן, אנו חייבים להזכיר לעצמנו: לא, זו אינה נשיאות נורמלית ● ברד הכזבים הבלתי פוסק שממטיר טראמפ (15,413 מאז השבעתו על פי ה'שקר-מטר' של "וושינגטון פוסט") עלול להקהות את החושים, וזו אולי המטרה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

בעזרת הפד? בשלושת החודשים מאז שהחל לקנות שטרי אוצר, מדד 500 S&P טיפס ב-11%

האם אלון מאסק מטסלה, שמנייתה הכפילה את עצמה בתוך רבעון, צריך לשלוח פרחים לפדרל ריזרב? לא בטוח בכלל ● אז מה גרם לזינוק בשוק המניות?

מתחם המרכז הקהילתי בשכונת גילה בירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / הדמיה: איי אל וויופוינט

מאות מיליונים לורטהיימרים, ומה מחפשת הראל בסן פרנסיסקו. כותרות הנדל"ן

רכישה נדל"נית רביעית בחמש שנים לחברת הביטוח הראל בסן פרנסיסקו, מה הם מחפשים שם? איזה אייקון אדריכלי בירושלים עומד לעבור מן העולם, הכתבה הכי מתסכלת שעורכת מוסף הנדל"ן שלנו, הלית ינאי-לויזון, כתבה, והאם התגלה העיוות הגדול ביותר של תוכנית מחיר למשתכן

אור פירון–זומר/ צילום: דניאל אדרי

מפיקת הלוויות שגייסה כבר 2 מיליון שקל: "מוטל עלינו לחנך את השוק"

אור פירון-זומר הקימה מיזם חלוצי להפקת לוויות, ובתוך ארבע שנים כבר גייסה 2 מיליון שקל ● בארוחת ערב שערכה לחברותיה היא אומרת: "העבודה שלנו כרוכה בשיתוף פעולה עם גורמים שלא תמיד רוצים בקיומנו, כי אנחנו מערערים את המצב הקיים"

הכדורסלן ספנסר דינווידי מקבוצת ברוקלין נטס ב-NBA  / צילום: רויטרס

כוכבי ה-NBA מחממים את הביטקוין: מחירו בשיא של חודשיים

אתמול השיקה קבוצת סקרמנטו קינגס פלטפורמה למכירות פומביות המבוססת על טכנולוגיית בלוקצ'יין ● הכדורסלן ספנסר דינווידי מנהל מגעים עם ה-NBA, שמתנגדת למכירת אג"ח דיגיטלית המגובה בחוזה שלו בברוקלין נטס ● הביטקוין עלה ב-20% מתחילת 2020

קופקסון 40 מ״ג / צילום: יחצ

הסוף של משפט טבע-פרוניורון? העליון דחה את ערעור טבע

לאחר מעל עשור של התדיינות משפטית, כשפרונוירון האשימה את טבע בסיכון חיי חולים, וטבע האשימה את מייסדת פרונוירון בסילוף תוצאות ניסויים, אושרר פסק הדין של המחוזי: טבע ביצעה ניסוי שלא תוכנן היטב, ועליה להחזיר לפרוניורון את הרישיון לקופקסון על התוויות שאינן טרשת נפוצה

סתיו שפיר / צילום: יח"צ

לא מבינים איך סתיו שפיר מצאה את עצמה ללא בעלי ברית ומחוץ לכנסת? זה ההסבר

חברת הכנסת סתיו שפיר, שצמחה במחאה החברתית, הביאה רוח לחימה אקטיביסטית גם לכנסת • אלא שאויבים שצברה מימין ומשמאל טוענים שהיא עסוקה רק בתדמית • למרות שפרשה, שפיר עוד לא אמרה את המילה האחרונה ● ניתוח

בית חולים אסף הרופא - מיטות אישפוז / צילום: איל יצהר

שווים יותר ושווים פחות: למה נסגרה המרפאה לטרשת נפוצה באסף הרופא ומה זה אומר על הקשר בין הון לרפואה?

בתי החולים מפעילים מרפאות באמצעות קרנות המחקרים, מה שמאפשר הגמשת תקנים והזרמת כספים. אבל מה קורה כשיש הפסדים? סגירת המרפאה לטרשת נפוצה באסף הרופא, כשלא ברור כמה חולים טופלו בה ומה היה מצבה הכלכלי לאשורו, מציגה את הבעיה שבשיטה

מייסדי אפסגון, ניצן שפירא ורן רבנזפט / צילום: אביב קורט

הסטארט-אפ הישראלי-אמריקאי אפסגון גייס 16 מיליון דולר לאיתור שגיאות באפליקציות ענן

אפסגון הוקמה ב-2017 ע"י ניצן שפירא ורן רבנזפט, ועד היום גייסה כ-20 מיליון דולר בסך-הכול ● הפלטפורמה שפיתחה החברה מספקת ניתוח אוטומטי מלא של אפליקציות ענן בסביבת מיקרו-סרוויסים

דיוני הוועדה המסדרת בראשות ח"כ אבי ניסנקורן / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

הגשת הרשימות ודיוני חסינות - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

באיזה מקום גדי יברקן, איזה אותיות יופיעו על הפתק של האיחוד בשמאל וכמה חברים יש בוועדת הכנסת? 10 שאלות מהסיפורים הפוליטיים של השבוע

טראמפ בעצרת בחירות בוויסקונסין, השבוע / צילום: רויטרס

פרשנות: שנת הבחירות החלה: האם אמריקה תצביע גם הפעם לפי פנקס הצ'קים

כל מה שאנחנו יודעים על תבניות התנהגות פוליטיות בארה"ב מחייב אותנו להניח שדונלד טראמפ ייבחר מחדש ● "האמריקאים מצביעים בעד פנקס השיקים שלהם", ושנות טראמפ מציינות גאות ותעסוקה כמעט מלאה ● למרות זאת, כל הסקרים חוזים את תבוסתו ● הסיבה: סלידה מהתנהגותו ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד