גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כך הפכה פוקסקון הטייוואנית עיירה קטנה בוויסקונסין על פיה, ואז חזרה בה

יצרנית הרכיבים לאייפון קיבלה תמריצים נדיבים להקמת מפעל, אך התוכניות לא התממשו, והמקום ותושביו מלקקים את הפצעים

יו“ר פוקסקון, הנשיא טראמפ ומושל וויסקונסין בהנחת אבן-הפינה למפעל / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque
יו“ר פוקסקון, הנשיא טראמפ ומושל וויסקונסין בהנחת אבן-הפינה למפעל / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

10 קילומטרים ממערב לאגם מישיגן, במאונט פלזנט, וויסקונסין, מצוי אתר בנייה בגודל של חצי סנטרל פארק שבמנהטן, להקמת מפעל צגי ה-LCD של חברת פוקסקון הטייוואנית בהשקעה של 10 מיליארד דולר.

קבלני משנה כבר העבירו בולדוזרים על 75 בתים בעיירה, ופינו אלפי דונם של אדמות חקלאיות. צוותים נוספים מרחיבים את הכביש הבין-מדינתי 94 ממילווקי לאילינוי, כדי לאפשר גישה לאלפי עובדים ומשאיות אוטונומיות. הרשויות המקומיות בכפרים ובמחוזות כבר לוו כ-350 מיליון דולר עד כה כדי לקנות אדמות ולבצע שיפורי תשתית, כמו צינורות ביוב ותעלות מים למניעת הצפות.

רק דבר אחד חסר כאן: פוקסקון עצמה.

נכון ל-31 בדצמבר 2018 הוציאה פוקסקון, שהתפרסמה כספקית הגדולה של אפל, מקופתה רק 99 מיליון דולר, 1% מההתחייבות המוצהרת שלה, לפי הרשומות האחרונות של וויסקונסין. החברה צפתה שהמפעל יעסיק 2,080 עובדים בסוף 2019, אך נכון לסוף השנה שעברה האתר העסיק פחות מ-200 עובדים.

האפקט שיש לכך על העיירה הוא מוחשי: דירוג החובות שלה ירד, הפוליטיקה המקומית הפכה ללוהטת, ושכנים החלו להסתכסך על רקע תפיסות הקרקע.

פוקסקון אומרת רשמית שהיא עומדת מאחורי ההתחייבות המקורית שלה ליצירת מקומות עבודה. עוד נמסר שהחברה העניקה בחודשים האחרונים חוזים בשווי 34 מיליון דולר לבניית תחנות חשמל וכבישים.

קהילות ברחבי ארה"ב מתמודדות על הענקת תמריצים לפרויקטים כאלו של הקמת אתרי ייצור או מחסנים, אבל כמה פרויקטים גדולים קרסו לאחרונה. אמזון ביטלה קבלה של חבילת תמריצים בהיקף 2.5 מיליארד דולר מהעיר ניו יורק להקמת מטה שני בעיר. ג'נרל אלקטריק החזירה 87 מיליון דולר לרשויות בבוסטון, אחרי שהיא צמצמה משמעותית את הקמת המטה שלה בעיר זו.

הפרויקט של פוקסקון הוא מהגדולים בארה"ב שמתבצע בעסקת תמריצים מכספי ציבור ומוצע לחברה זרה. מדובר על חבילה של יותר מ-4 מיליארד דולר בהקלות מס ובהשקעות של המדינה ושל הרשויות המקומיות.

27,000 תושבי העיירה נשארו ספקנים בנוגע לסיכוי שהפרויקט יושלם בקנה-המידה שהובטח. הספקות הללו גברו כאשר גו אמר החודש שהוא מוותר על הניהול יומיומי של החברה שהקים, כדי להתמודד על נשיאות טייוואן.

ב-23 באפריל, לפני שבוע, אמר מושל וויסקונסין, שפוקסקון הודיעה לו שהיא תבקש לשנות את החוזה שלה עם המדינה. באותו יום הודיעה החברה לעיתונות שהיא מעוניינת לבדוק "תחומים של גמישות במסגרת ההסכם הקיים", למרות שהיא נשארה מחויבת להעסקה של 13,000 מתושבי וויסקונסין.

לפי פקידים מקומיים, החברה עדיין משקיעה באופן פעיל. היא הקימה בניינים רב-שימושיים במקום, ומשתמשת בבניין נוסף כמרכז קורסים והכשרה.

הצעה נשיאותית

האודיסיאה של פוקסקון במאונט פלזנט החלה בהצעה נשיאותית. טראמפ ריחף במסוק מעל וויסקונסין בתחילת 2017, אחרי שנשא נאום בסגנון "נבנה את אמריקה, נעסיק אמריקאים" במפעל כלי עבודה מקומי. הוא הביט באתר ייצור נטוש במחוז ראסין שבדרום מערב המדינה. הוא שמע שיו"ר פוקסקון מתכנן להרחיב את פעילות החברה שלו, וכשהם נפגשו כעבור זמן מה, הוא הציע לו לבדוק את המקום, הצעה שאומצה על ידי מושל המדינה דאז, סקוט ווקר.

מחוז ראסין היה בעבר מן העשירים בוויסקונסין, והומצאו בו מוצרים ושירותים כמו פינוי אשפה מתקדם וחלב מאלט. המחוז הזה איבד מקומות עבודה עם שקיעת המגזר היצרני. העיירה ראסין סובלת משיעור אבטלה גבוה במיוחד.

פוקסקון הציעה להמציא מחדש את האזור כ"פארק המדע והטכנולוגיה של עמק וויסקונסין", שיהיה התשובה המקומית לעמק הסיליקון בקליפורניה.

הרשויות המקומיות והמדינה וכן ארגונים לפיתוח כלכלי גיבשו עסקה מורכבת שבה הציעה המדינה 2.85 מיליארד דולר בזיכויי מס, שישולמו באופן מצטבר אם פוקסקון תעמוד ביעדי גיוס כוח עבודה והשקעה. מאונט פלזנט הסכימה לקחת הלוואה כדי לקנות את הקרקעות לפרויקט בתוך שנה, ולעמוד בלוחות זמנים אגרסיביים לניקוי השטח ולהכנת התשתיות הנחוצות.

ביולי 2017 הודיעו טראמפ וגו שפוקסקון בחרה בוויסקונסין כאתר המפעל החדש שלה, ובאותה שנה חתמו הרשויות השונות על חוזי התמריצים ויעדי התעסוקה וההשקעה.

הכפר קנה מאות נכסים, גם תוך איומים בהפקעתם. הוא סיכם על עסקאות עם רשויות מחוז ראסין, רשות המים וחברת החשמל המקומית להבאת התשתיות לאתר המפעל. הגוף המחוקק של וויסקונסין הסכים לעקוף כמה דרישות תכנון, למשל בנושא הטמנת פסולת ללא סקר סביבתי נדרש. המדינה קיבלה מענק פדרלי של 160 מיליון דולר להרחבת הכביש הבין-מדינתי 94, עשרות שנים לפני התכנון המקורי.

לפי דובר מאונט פלזנט, הכפר השלים את העבודות הציבוריות במועדים שנקבעו לכך או לפניהם.

קרע בין שכנים

רוב השכנים חתמו על העסקאות ופינו את בתיהם. ההחלטות גרמו לקרע בין חברים, שכנים ובני זוג.

סוכנות הדירוג מודי'ס הפחיתה את דירוג האשראי של מאונט פלזנט באוגוסט האחרון, בגלל חובותיו של הכפר לפרויקט. בינואר מסרה הסוכנות שגיוס העובדים המינימלי של פוקסקון הוא איתות שלילי לכפר, וציינה שהחברה "ממשיכה לשנות את היקף הפרויקט שלה".

לשכת המסחר במילווקי מסרה שבחוזה עם פוקסקון יש סעיף שהוא למעשה ביטוח. פוקסקון התחייבה לשלם מסים מ-2023 על ערך נכסים של לפחות 1.4 מיליארד דולר, בין שהם נבנו או לא. לכן היא אמורה לשלם 31 מיליון דולר בשנה, או 886 מיליון דולר עד 2047, בערך הסכום שהכפר התחייב להשקיע. 

עוד כתבות

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

הביקורת עשתה את שלה: עסקים קטנים יוכלו לקבל אשראי מוגדל מקרן הסיוע

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, קבע כי עסקים קטנים בעלי מחזור מכירות שנתי של עד 25 מיליון שקל יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת מקרן הסיוע המיוחדת שהקים האוצר ● עפ"י ההנחיה החדשה, עסקים אלה יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת בגובה עד 16% ממחזור המכירות השנתי

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הסגר החל; משרד הבריאות ירחיב את מספר הבדיקות בבתי האבות

ממחר ב-15:00 ועד מחרתיים ב-7:00 לא ניתן יהיה לצאת מן הבית לצורך הצטיידות במזון ● תוקף ההחמרות הוא עד יום שישי ב-6:00 ● צו משרד הבריאות לחבישת מסכות ייכנס לתקוף בראשון בבוקר ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,248; מספר המתים - 65

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

77 ימים של סגר מאימת הקורונה. היום תושבי ווהאן יצאו לחירות. כך זה נראה

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

תעשיית התיירות מקבלת תמיכה? פלטפורמת Airbnb גייסה מיליארד דולר

אחרי ההשקעה הזו עולה סך היקף ההשקעות בחברה ל-5.4 מיליארד דולר

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות חדות בסיום המסחר בוול סטריט לאחר שסנדרס פרש מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש