גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ועד העובדים הגיש תביעת דיבה בסך מיליון שקל נגד רכבת ישראל

כתב התביעה מתייחס לאירועי ה-12 באפריל במסגרתם הושבתה תנועת הרכבות בארץ ● בוועד העובדים טוענים כי הפרסומים על מעורבות הוועד בהשבתה הם שקריים, "במטרה להסיט את הדיון מהכשלים ומהמחדלים של הנהלת הרכבת" ● הנהלת הרכבת בתגובה: "תביעת-סרק"

גילה אדרעי, יו"ר ועד עובדי רכבת ישראל / צילום: אוריה תדמור
גילה אדרעי, יו"ר ועד עובדי רכבת ישראל / צילום: אוריה תדמור

בוועד עובדי רכבת ישראל שומרים על "שקט תעשייתי", אבל המתיחות והעוינות מול ההנהלה ממשיכות לגאות. אתמול (ג') בערב הגיש ועד עובדי הרכבת, באמצעות עו"ד סיגל פעיל, תביעת דיבה (פרסום לשון הרע) בסך מיליון שקל נגד הרכבת, המנכ"ל בפועל אורי שריר וסמנכ"ל הנוסעים בועז הירש.

העילה היא ההשבתה ביום שישי, 12 באפריל, אותה מייחסים בהנהלה לוועד, ובוועד - להנהלה. לטענת הוועד, ההנהלה פרסמה "דברי-בלע ופרסומים שקריים בעלי תוכן מסית ופוגעני במכוון וביודעין, כאילו ועד העובדים הוא האחראי לעצירת תנועת הרכבות ביום שישי 12.4.2019, באמתלה שקרית וזדונית שהוביל היתחלות של שמונה פקדים, דבר שלא היה ולא נברא, והכול מתוך מטרה ברורה, שלא לומר מוצהרת, לגנות את ועד העובדים ואת העומדים בראשו ולפגוע בתדמיתם ובשמם הטוב, בכוונה ממשית לבזות אותם בקרב הציבור הרחב ולהאשימם במסכת שקרים ובדיות".

לפי הוועד, מטרת הפרסומים הייתה "להסיט את הדיון מהכשלים ומהמחדלים הניהוליים של הנהלת הרכבת, כפי שעלו באופן חמור וברור בדוח מבקר המדינה, ומכשליה הניהוליים היומיומיים". 

נזכיר כי ב-12 באפריל עצרה תנועת הרכבות בכל רחבי הארץ למשך כשעתיים, אחרי שלמשמרת במרכז הבקרה הארצי (משוא"ה) לא התייצבו מספיק פקדים. ועד העובדים והנהלת הרכבת מציגים שני נרטיבים הפוכים לגבי הסיבות לאותה השבתה: בהנהלה טוענים כי הפקדים הודיעו על "מחלות מדומות", בהיקף שלא נראה בעבר, במטרה לפגוע בעבודת הרכבת. הם עשו זאת בהנחיית הוועד, ולא הותירו להנהלה ברירה אלא לעצור את תנועת הרכבת.

מנגד, בוועד טוענים כי הם אינם אחראים להיעדרות העובדים, אלא דווקא ניסו לפתור את המשבר ולמצוא עובדים למשמרת. לטענתם, ההשבתה היזומה הייתה מהלך של ההנהלה, שנועדה לטפול אשמה על הוועד ולהחליש את כוחו לקראת דיוני בית הדין לעבודה בבקשות שהגישה ההנהלה ולהפעיל לחץ פוליטי על ההסתדרות.

בדיקת "גלובס" העלתה כי למעשה, אם הייתה "היתחלות", היא הייתה יוזמה מקומית של עובדי המשוא"ה ולא של ועד העובדים. מספר העובדים המצומצם במשמרת לא איפשר את הפעלת הרכבות באותו בוקר, אך אפשר היה להפוך את המשבר לקטן יותר ולצמצם את הפגיעה בנוסעים, לולא המתיחות הקשה והיעדר התקשורת בין ההנהלה והוועד. ההנהלה החליטה שלא לפנות לוועד או להסתדרות, כדי שלא לאפשר להם דריסת רגל בניהול החברה ובפתרון משברים, בטח לא במשבר שהם מייחסים לוועד. הוועד, מצד שני, לא יצא נגד מחלות מדומות של עובדים, ולכן עובדי המשוא"ה אולי הרגישו שיש להם גיבוי.

בעקבות ההשבתה החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו להקים צוות לבחינת הגבלת זכות השביתה בשירותים חיוניים, ושר התחבורה ישראל כ"ץ איים כי יפעל להדחת יו"ר ועד עובדי הרכבת,גילה אדרעי. השבוע אף התקיימה הפגנה נגד המחיר שמשלמים הנוסעים על סכסוכי העבודה ברכבת, עם קריאה ליישום חוק בוררות חובה בשירותים ציבוריים. ח"כ שרן השכל מהליכוד נאמה בהפגנה.

ההסתדרות הקימה צוות לבדיקת אירועי אותו בוקר, בראשות השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, שגובה עדויות מעובדים ולא זוכה לשיתוף-פעולה מהנהלת הרכבת, שלא רוצה ליצור מצב שבו ארגון עובדים בוחן את התנהלותה.

כתב התביעה שהגיש הוועד מתייחס גם לפרסום תמונתה של אדרעי במשוא"ה באותו יום שישי. לפי כתב התביעה, "תיעודה ופרסום תמונתה באמצעי התקשורת, ללא ידיעתה וללא הסכמתה, נועדה בראש ובראשונה ליצור מצג שקרי לציבור כאילו אדרעי נתפסה 'בשעת פעולה' במקום האירוע, זאת למרות שיו"ר ההסתדרות ויו"ר איגוד עובדי התחבורה הודיעו מיידית למנכ"ל אורי שריר כי אדרעי התייצבה במקום ופועלת לשינוי החלטת הנתבעים אשר נוצרה על-ידם, לעצור את תנועת הרכבות. אלא שבמטרה לפגוע בתובעים ובמיוחד באדרעי, הציגו הנתבעים את אדרעי כאילו נכחה במקום עוד בשעה בה הודיעו על הפסקת תנועת הרכבות, וכאילו היה זה במטרה להורות לעובדים להיות 'חולים'".

הוועד דורש מהרכבת לפרסם התנצלות פומבית, לשלם מיליון שקל בתוספת שכר-טרחה לעורכי הדין וגם לפרסם את הקלטות שיחות הטלפון מהמשוא"ה מיום האירוע, שלדבריהם מוכיחות את צדקתם. 

עו"ד סיגל פעיל, המייצגת את ועד עובדי רכבת ישראל, מסרה: "אתמול הגשנו, בשם ועד העובדים והעומדים בראשו, תביעת דיבה בסך מיליון שקל נגד הנהלת רכבת ישראל ומנהלים ברכבת שהתבטאו התבטאויות שקר של ממש, מתוך כוונה וידיעה שמדובר בדברים שהם אינם אמת, וזאת כדי להטעות את הציבור לחשוב חשיבה שקרית ומכפישה נגד ועד עובדי הרכבת והעומדים בראשו. מדובר על האירוע שהיה ביום שישי 12.4 וימים לאחר מכן. אנחנו מצפים מבית הדין לעבודה שיגרום להנהלת הרכבת לתת את הדין על המעשים החמורים שהיא עשתה נגד עובדיה ונגד נציגות העובדים". 

הנהלת הרכבת: "תביעת-סרק" 

מהנהלת רכבת ישראל נמסר בתגובה לתביעת הדיבה: "מדובר בתביעת-סרק לצרכים תקשורתיים, ותכליתה לשרת את מאבקה של גילה אדרעי, לנוכח התחקיר המתבצע כעת על אירועי אותו יום, של השופט סטרשנוב.

"צר לנו כי בשבוע בו מחודש המשא-ומתן בוחרת אדרעי להמשיך ולהתכחש לפגיעה החמורה שגרמה לציבור הנוסעים, באמצעות שלל תופעות בלתי חוקיות ואלימות, לרבות עצירת רכבות פראית ואלימה תוך שימוש ברשת החירום, בידי סגן יו"ר הוועד, ליאב אליהו, החתום על התביעה.

"ההתנצלות היחידה של הנהלת הרכבת היא כלפי הנוסעים, אשר נפגעו באופן חמור בשבועות האחרונים כתוצאה ממעשי ראשי הוועד, אשר הגיעו לשיאם עם הפגיעה בפיקוד הרכבת, לאחר היתחלות בלתי חוקית של עובדים.

"אנו קוראים לגילה אדרעי וסגניה להמשיך ולשמור על השקט התעשייתי, כפי שהורה להם בית הדין לעבודה, ולהגיע לשולחן המשא-ומתן בתום-לב". 

עוד כתבות

חיסכון פינסיוני / צילום: שאטרסטוק

רשות שוק ההון מעדכנת את לוחות התמותה וזה הולך לפגוע בפנסיה שלכם

רשות שוק ההון יוזמת עדכון שיביא לשינוי במקדם תוחלת החיים, שלפיו נקבע גובה קצבת הפנסיה החודשית ● הדבר צפוי להוביל לקיצוץ של אחוז בקצבה לחוסכים בקרנות הפנסיה החדשות ● בקרנות הוותיקות הקיצוץ עלול להגיע לשיעור כפול - 2% ● חברות הביטוח ייאלצו להגדיל עתודות במאות מיליוני שקלים

אורסולה פון דר ליין, נשיאת הנציבות של האיחוד האירופי / צילום: וינסנט קסלר, רויטרס

פון דר-ליין נבחרה לנשיאת הנציבות האירופית; מבטיחה "ניו דיל ירוק" לאירופה

הפרלמנט האירופי הצביע ברוב של 383 חברי פרלמנט (מתוך 747 חברים) בעד המינוי ● פון דר-ליין (60) היא הנשיאה הראשונה של הנציבות המגיעה מגרמניה, הכלכלה הגדולה ביותר באיחוד, מזה יותר מ-50 שנה ● היא צפויה להחליף בתפקיד את ז'אן-קלוד יונקר מלוקסמבורג ב-1 בנובמבר

מערכת ברק 8 / צילום: באדיבות התעשייה האווירית

התעשייה האווירית חתמה על חוזה בהיקף 50 מיליון דולר עם חיל הים ההודי

במסגרת החוזה, התעשייה האווירית תספק שירותי תחזוק שוטפים וחלפים לתתי מערכת הקשורות למערכת טילי ההגנה ברק 8 ● רפאל דיווחה כי החלה בייצור מכלולים הקשורים למערכת טילי ההגנה של תע"א בהיקף כולל של כ-100 מיליון דולר

אמיר אוחנה / צילום: לשכת עורכי הדין

האם משרד החינוך כבש את צמרת התקציבים של משרדי הממשלה?

משרד החינוך היה ידוע כמספר 2 הנצחי של ספר התקציב, אך לפי שר המשפטים אמיר אוחנה "בשנה האחרונה, תקציב החינוך עבר את תקציב הביטחון. זה לא היה בתולדות המדינה" ● בדקנו האם זה נכון ● המשרוקית של "גלובס"

סטודנטים לרפואה בשיבא. מוסדות הלימוד לא עומדים בקצב השינויים / צילום: יחידת צילום שיבא

הנתונים נחשפים: איך יכול להיות שציוני ההסמכה של כל הרופאים בישראל זהים?

הסוד השמור של הפקולטות לרפואה: ציוני הסטודנטים בפקולטות השונות מעידים כי תוכניות הלימודים החדשות מוכיחות את עצמן • פרופ' רבקה כרמי, לשעבר נשיאת בן־גוריון, "פסיכומטרי גבוה לא מעיד על טיבו של רופא. התוכנית השש שנתית היא פאסה"

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

מנכ"ל האוצר: "האגו זו המחלה הישראלית ובמגזר הממשלתי זה מגיע לרמות מטורפות"

במסגרת הרצאה על איך מקדמים רפורמות מתח מנכ"ל האוצר שי באב"ד ביקורת נוקבת על המגזר הציבורי ● "לצערי אין בממשלה אחריותיות. אם אתה טוב אתה לא מתוגמל בשום דבר. אם אתה רע אף אחד לא יודע. אם לא כתבו עליך כלום בדוח המבקר ולא הגעת ל-433 – אז אתה מצויין"

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

חידוש המתיחות בין ארה"ב לסין שולח את אסיה לירידות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אמש כי יש עוד דרך ארוכה בשיחות הסחר עם סין ואיים בהטלת מכסים ● הביטקוין מתקרב לשפל של חודש

לוגו מפלגת נעם / צילום: צילום מסך מיוטיוב

מפלגת ימין חדשה נגד ההכרה במשפחות חד מיניות

שמה של המפלגה החדשה הוא "נעם – עם נורמלי בארצנו", ומקימיה הם ברובם תלמידי הרב צבי טאו מישיבת הר המור ● במפלגה מדגישים את המאבק נגד הכרה במשפחות חד מיניות: ""מדובר על עתיד ילדנו כבעלי משפחות נורמליות, מדובר על יהדותם של נכדינו ומדובר על היכולת להיות עם נורמלי בארצנו"

הרובוט "יגאל"/ צילום: Trax

הכירו את "יגאל": הרובוט החדש של שופרסל שיעזור לרשת לסדר את המדפים

רשת הקמעונאות הגדולה בישראל משתפת פעולה עם הסטארט-אפ טראקס, ותכניס לסניפיה רובוטים שיעקבו בזמן אמת אחר המלאי, במקביל למערכת חכמה של מצלמות שפריסתן תגדל ל-15 סניפים במקום שלושה כיום ● עלות כל רובוט נאמדת בכ-20 אלף דולר, ובחברה מעריכים כי המהלך ישפר בכ-5% את זמינות המוצרים

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

ראש בראש: הנפילה של מניית טבע אתמול אפשרה לנייס לעקוף אותה בשווי

נייס אף היא חברה דואלית, וכשעקפה את טבע בשווי השוק היא הפכה לחברה הישראלית השנייה בגודלה אחרי חברת אבטחת הסייבר צ'ק פוינט - ששווייה כמעט כפול, ועומד על 18.3 מיליארד דולר

בועז מעוז/ צילום: אדוארדו גארסיה

אחרי 20 שנה בסיסקו: בועז מעוז עבר לגוגל לנהל את פעילות הענן המקומית

בתפקידו האחרון ניהל מעוז את פעילות המכירות הגלובלית של סיסקו בתחום ה"אינטרנט של הדברים"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

לקראת הפתיחה בת"א: טבע חוזרת עם פער שלילי

הנשיא טראמפ שלח את המדדים לירידות קלות של עד 0.38% לאחר שאמר כי "יש עוד דרך ארוכה" בשיחות הסחר עם סין ואיים בהטלת מכסים ● יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאואל חיזק את הירידות כשדיבר בפריז וחזר על דבריו לפיהם "יפעל בצורה הולמת" כדי לשמור על ההתרחבות הכלכלית

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

רשות שדות התעופה מזהירה: השרב הכבד יעכב את לו"ז ההמראות

מחר צפוי לשרור שרב כבד ורשות שדות התעופה פירסמה הודעה בקרב חברות התעופה שמזהירה על עיכובים בהמראות בגלל תנאי מזג האוויר

הקונגרס האמריקאי / צילום: שאטרסטוק

"הדיון היום הוא כדי לוודא שיהיו לנו גם את הגוגל, הפייסבוק, האמזון, והאפל הבאות"

נציגי ענקיות האינטרנט, ביניהן גוגל, אפל, אמזון ופייסבוק, העידו היום בשימוע מול תת-הוועדה להגבלים העסקיים בבית הנבחרים האמריקאי ● זו הפעם הראשונה בה חברות הטכנולוגיה הגדולות צריכות לענות על שאלות של נבחרי הציבור בארה"ב בכל הנוגע לטענות כי הן מפרות את חוקי ההגבלים העסקיים

האסטרונאוט באז אולדרין מהלך על אדמת הירח, 1969 / צילום: רויטרס

אפולו 11 מציינת 50 שנה: כל מה שצריך לדעת על החללית ששינתה את פני ההיסטוריה

התקציב של הפרויקט, שכר האסטרונאוטים, צופי הטלוויזיה, המדינות שבמרוץ, וכל שוברי הקופות הקולנועיים שמאחורי משימת החלל האמריקאית "אפולו 11", שמציינת יובל להמראתה

ניר שטרן/ צילום: תמר מצפי

הדור החמישי ייאלץ לחכות? סלקום חותכת את ההשקעה בתשתיות ב-150 מיליון שקל

בשיחה עם אנשי בית ההשקעות לידר, אמר מנכ"ל סלקום ניר שטרן שהחברה מתכוונת לצמצם את ההשקעה בתשתיות ב-25% ולחזק את תזרים המזומנים שלה • חלק מהנוכחים במפגש יצאו בתחושה שסלקום מתכוונת לצמצם את החזקותיה במיזם הסיבים IBC ולהכניס משקיעים נוספים

בני דרייפוס / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מנכ"ל משרד הבינוי ללמ"ס: נתוני המכירות שפירסמתם לא מציאותיים

בתחילת השבוע פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) כי בין החודשים מרץ למאי השנה נמכרו 5,310 דירות חדשות בלבד ● במכתב שהעביר המנכ"ל בני דרייפוס ללמ"ס נכתב כי לפי נתונים שבידו בתקופה זו נמכרו 9,600 דירות חדשות

אורי לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

מגבלת שכר הבכירים קוסמטית ולא מבריחה מועמדים

מועמדים פנימיים וחיצוניים, מנהלים מיומנים יותר או פחות, ידעו חד-משמעית מה יהיה שכרם אם יתמנו לתפקיד המנכ"ל בהפועלים ודיסקונט ● האיומים והאזהרות שמגבלת השכר בפיננסים תבריח מועמדים טובים התבדו ● פרשנות

רפי פרץ/ רובי קסטרו - וואלה חדשות

רפי פרץ חוזר בו: "טיפולי המרה הם דבר פסול וחמור, זוהי עמדתי"

פרץ שיגר מכתב בתפוצת מנהלי בתי הספר בארץ ובו כתב: "מעולם לא הצעתי לעשות טיפולי המרה אליהם אני מתנגד נחרצות אני יודע שטיפולי המרה הם דבר פסול וחמור"

חברת טבע / צילום: רויטרס

מינוף - כך תעשו את זה נכון: הדוגמאות של טבע ובזן

מינוף הוא לא מלה גסה, והוא יכול להשיא ערך ולהעלות את התשואה על ההון ● אך מינוף בלתי נשלט שמנוהל בצורה לא נכונה וללא התחשבות בשינויים מהותיים בעתיד עלול גם לחנוק חברות ולהביא לקריסתן