גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ועד העובדים הגיש תביעת דיבה בסך מיליון שקל נגד רכבת ישראל

כתב התביעה מתייחס לאירועי ה-12 באפריל במסגרתם הושבתה תנועת הרכבות בארץ ● בוועד העובדים טוענים כי הפרסומים על מעורבות הוועד בהשבתה הם שקריים, "במטרה להסיט את הדיון מהכשלים ומהמחדלים של הנהלת הרכבת" ● הנהלת הרכבת בתגובה: "תביעת-סרק"

גילה אדרעי, יו"ר ועד עובדי רכבת ישראל / צילום: אוריה תדמור
גילה אדרעי, יו"ר ועד עובדי רכבת ישראל / צילום: אוריה תדמור

בוועד עובדי רכבת ישראל שומרים על "שקט תעשייתי", אבל המתיחות והעוינות מול ההנהלה ממשיכות לגאות. אתמול (ג') בערב הגיש ועד עובדי הרכבת, באמצעות עו"ד סיגל פעיל, תביעת דיבה (פרסום לשון הרע) בסך מיליון שקל נגד הרכבת, המנכ"ל בפועל אורי שריר וסמנכ"ל הנוסעים בועז הירש.

העילה היא ההשבתה ביום שישי, 12 באפריל, אותה מייחסים בהנהלה לוועד, ובוועד - להנהלה. לטענת הוועד, ההנהלה פרסמה "דברי-בלע ופרסומים שקריים בעלי תוכן מסית ופוגעני במכוון וביודעין, כאילו ועד העובדים הוא האחראי לעצירת תנועת הרכבות ביום שישי 12.4.2019, באמתלה שקרית וזדונית שהוביל היתחלות של שמונה פקדים, דבר שלא היה ולא נברא, והכול מתוך מטרה ברורה, שלא לומר מוצהרת, לגנות את ועד העובדים ואת העומדים בראשו ולפגוע בתדמיתם ובשמם הטוב, בכוונה ממשית לבזות אותם בקרב הציבור הרחב ולהאשימם במסכת שקרים ובדיות".

לפי הוועד, מטרת הפרסומים הייתה "להסיט את הדיון מהכשלים ומהמחדלים הניהוליים של הנהלת הרכבת, כפי שעלו באופן חמור וברור בדוח מבקר המדינה, ומכשליה הניהוליים היומיומיים". 

נזכיר כי ב-12 באפריל עצרה תנועת הרכבות בכל רחבי הארץ למשך כשעתיים, אחרי שלמשמרת במרכז הבקרה הארצי (משוא"ה) לא התייצבו מספיק פקדים. ועד העובדים והנהלת הרכבת מציגים שני נרטיבים הפוכים לגבי הסיבות לאותה השבתה: בהנהלה טוענים כי הפקדים הודיעו על "מחלות מדומות", בהיקף שלא נראה בעבר, במטרה לפגוע בעבודת הרכבת. הם עשו זאת בהנחיית הוועד, ולא הותירו להנהלה ברירה אלא לעצור את תנועת הרכבת.

מנגד, בוועד טוענים כי הם אינם אחראים להיעדרות העובדים, אלא דווקא ניסו לפתור את המשבר ולמצוא עובדים למשמרת. לטענתם, ההשבתה היזומה הייתה מהלך של ההנהלה, שנועדה לטפול אשמה על הוועד ולהחליש את כוחו לקראת דיוני בית הדין לעבודה בבקשות שהגישה ההנהלה ולהפעיל לחץ פוליטי על ההסתדרות.

בדיקת "גלובס" העלתה כי למעשה, אם הייתה "היתחלות", היא הייתה יוזמה מקומית של עובדי המשוא"ה ולא של ועד העובדים. מספר העובדים המצומצם במשמרת לא איפשר את הפעלת הרכבות באותו בוקר, אך אפשר היה להפוך את המשבר לקטן יותר ולצמצם את הפגיעה בנוסעים, לולא המתיחות הקשה והיעדר התקשורת בין ההנהלה והוועד. ההנהלה החליטה שלא לפנות לוועד או להסתדרות, כדי שלא לאפשר להם דריסת רגל בניהול החברה ובפתרון משברים, בטח לא במשבר שהם מייחסים לוועד. הוועד, מצד שני, לא יצא נגד מחלות מדומות של עובדים, ולכן עובדי המשוא"ה אולי הרגישו שיש להם גיבוי.

בעקבות ההשבתה החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו להקים צוות לבחינת הגבלת זכות השביתה בשירותים חיוניים, ושר התחבורה ישראל כ"ץ איים כי יפעל להדחת יו"ר ועד עובדי הרכבת,גילה אדרעי. השבוע אף התקיימה הפגנה נגד המחיר שמשלמים הנוסעים על סכסוכי העבודה ברכבת, עם קריאה ליישום חוק בוררות חובה בשירותים ציבוריים. ח"כ שרן השכל מהליכוד נאמה בהפגנה.

ההסתדרות הקימה צוות לבדיקת אירועי אותו בוקר, בראשות השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, שגובה עדויות מעובדים ולא זוכה לשיתוף-פעולה מהנהלת הרכבת, שלא רוצה ליצור מצב שבו ארגון עובדים בוחן את התנהלותה.

כתב התביעה שהגיש הוועד מתייחס גם לפרסום תמונתה של אדרעי במשוא"ה באותו יום שישי. לפי כתב התביעה, "תיעודה ופרסום תמונתה באמצעי התקשורת, ללא ידיעתה וללא הסכמתה, נועדה בראש ובראשונה ליצור מצג שקרי לציבור כאילו אדרעי נתפסה 'בשעת פעולה' במקום האירוע, זאת למרות שיו"ר ההסתדרות ויו"ר איגוד עובדי התחבורה הודיעו מיידית למנכ"ל אורי שריר כי אדרעי התייצבה במקום ופועלת לשינוי החלטת הנתבעים אשר נוצרה על-ידם, לעצור את תנועת הרכבות. אלא שבמטרה לפגוע בתובעים ובמיוחד באדרעי, הציגו הנתבעים את אדרעי כאילו נכחה במקום עוד בשעה בה הודיעו על הפסקת תנועת הרכבות, וכאילו היה זה במטרה להורות לעובדים להיות 'חולים'".

הוועד דורש מהרכבת לפרסם התנצלות פומבית, לשלם מיליון שקל בתוספת שכר-טרחה לעורכי הדין וגם לפרסם את הקלטות שיחות הטלפון מהמשוא"ה מיום האירוע, שלדבריהם מוכיחות את צדקתם. 

עו"ד סיגל פעיל, המייצגת את ועד עובדי רכבת ישראל, מסרה: "אתמול הגשנו, בשם ועד העובדים והעומדים בראשו, תביעת דיבה בסך מיליון שקל נגד הנהלת רכבת ישראל ומנהלים ברכבת שהתבטאו התבטאויות שקר של ממש, מתוך כוונה וידיעה שמדובר בדברים שהם אינם אמת, וזאת כדי להטעות את הציבור לחשוב חשיבה שקרית ומכפישה נגד ועד עובדי הרכבת והעומדים בראשו. מדובר על האירוע שהיה ביום שישי 12.4 וימים לאחר מכן. אנחנו מצפים מבית הדין לעבודה שיגרום להנהלת הרכבת לתת את הדין על המעשים החמורים שהיא עשתה נגד עובדיה ונגד נציגות העובדים". 

הנהלת הרכבת: "תביעת-סרק" 

מהנהלת רכבת ישראל נמסר בתגובה לתביעת הדיבה: "מדובר בתביעת-סרק לצרכים תקשורתיים, ותכליתה לשרת את מאבקה של גילה אדרעי, לנוכח התחקיר המתבצע כעת על אירועי אותו יום, של השופט סטרשנוב.

"צר לנו כי בשבוע בו מחודש המשא-ומתן בוחרת אדרעי להמשיך ולהתכחש לפגיעה החמורה שגרמה לציבור הנוסעים, באמצעות שלל תופעות בלתי חוקיות ואלימות, לרבות עצירת רכבות פראית ואלימה תוך שימוש ברשת החירום, בידי סגן יו"ר הוועד, ליאב אליהו, החתום על התביעה.

"ההתנצלות היחידה של הנהלת הרכבת היא כלפי הנוסעים, אשר נפגעו באופן חמור בשבועות האחרונים כתוצאה ממעשי ראשי הוועד, אשר הגיעו לשיאם עם הפגיעה בפיקוד הרכבת, לאחר היתחלות בלתי חוקית של עובדים.

"אנו קוראים לגילה אדרעי וסגניה להמשיך ולשמור על השקט התעשייתי, כפי שהורה להם בית הדין לעבודה, ולהגיע לשולחן המשא-ומתן בתום-לב". 

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם על נתניהו להתפטר כמו ח"כ מהמניין? כך משנה העברת המנדט לגנץ את מצבו המשפטי של רה"מ

יש הסבורים כי ההגנה שהחוק מעניק לראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום לא צריכה לחול במקרה של ממשלת מעבר, ולפיכך על נתניהו להתפטר מתפקידו כאילו היה ח"כ או שר • ואולם גם כחבר כנסת, אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, נתניהו יוכל לעכב את ההליכים המשפטיים נגדו

רפי פרץ/ רובי קסטרו - וואלה חדשות

לקראת פגישת גנץ עם הנשיא: רפי פרץ הציע עצמו כמתווך בינו לנתניהו

גורמים בכירים בסביבת נתניהו אומרים כי "חבל שהרב רפי פרץ לא מבין שמה שהוא עושה רק סודק את הגוש. כפי שלא הצליח לתווך בין נתניהו לבין ליברמן, אין לו מה להתחנן בפני גנץ שלא רוצה אותנו"

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

בצל חוסר היציבות הפיננסית: קבוצת יינות ביתן סגרה 5% מסניפיה מתחילת השנה

בדיקת "גלובס" מעלה כי מהפריסה של קבוצת יינות ביתן, רשת הקמעונאות השנייה בגודלה בישראל, נגרעו 11 סניפים מתחילת השנה, מה שממצב אותה עם פריסה של 170 סניפים ● בענף מעריכים כי כדי לייצב את מצבה הפיננסי של הרשת יידרשו מהלכי ייעול נוספים

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

אין ממשלה ואין תקציב ל-2020: כך יעבוד "התקציב ההמשכי" תחת ידי הפקידים

אם לא יאושר תקציב עד ינואר 2020, המדינה תעבור לתפקד על בסיס תקציב חודשי, שינוהל ע"י החשכ"ל באוצר • אלה חדשות רעות למי שהתרגל לסבסוד של צהרונים, לנכים שציפו לקבל תוספת קצבאות ולמי שמעוניין לקדם רפורמות • אבל יש גם חדשות טובות - זה יצמצם את הגירעון וימנע מפוליטיקאים לבזבז כספים מיותרים

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

למרות התחייבות שרת המשפטים, הפרקליטות סירבה לאשר בדיקות DNA נוספות על גופה של תאיר ראדה בזירת הרצח

מהפרקליטות נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "עד כה בוצעו מספר בדיקות, ומעבר להן לא נמצא צורך בביצוע בדיקות נוספות" ● שרת המשפטים לשעבר איילת שקד: "כל בדיקה שיכולה לשפוך אור ולתת מידע חדש צריכה להיעשות, מבלי לחסוך בכסף או בכוח-אדם"

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

הרשת השישית בדרך לבורסה: יוחננוף מבקשת לגייס כ-400 מיליון שקל בהנפקת מניות

רשת קמעונות המזון מציגה צמיחה מהירה ועלייה ברווחיות בשנים האחרונות, גם הודות לרכישת סניפים מרשת מגה שקרסה ● עם זאת, ספק האם תקבל את השווי שלו היא שואפת - כ-2 מיליארד שקל לפני הכסף ● ברשת מועסקים עשרה בני משפחת יוחננוף ● במחצית הראשונה של 2019 קפצו הכנסות הרשת ב-26%, ל-1.4 מיליארד שקל

קארי לאם / צילום: REUTERS/Athit Perawongmetha

דיווח: סין מתכננת להחליף את מנהיגת הונג קונג

עפ"י "פייננשל טיימס", הרעיון הוא להחליף את קארי לאם, ראש הראשות המבצעת של הונג קונג, עם מנכ"ל "זמני" כבר במרץ הקרוב - זאת על-מנת להרגיע את גל ההפגנות באזור

וד"ר דוד גולן (מימין) וד"ר כריס מנסי, מייסדי החברה VIZ.ai / צילום: יח"צ

Viz.Ai מגייסת 50 מיליון דולר כדי לעזור לאבחן שבץ במהירות

החברה הישראלית פיתחה מערכת לזיהוי שבץ שמבוססת על בינה מלאכותית, ובפברואר האחרון קיבלה אישור לשיווק מוצריה בארה"ב ● ד"ר דוד גולן, ממייסדי החברה: "כל דקה שחוסכים בטיפול בשבץ מוחי מעניקה לחולה שבוע של חיים בריאים"

עמוס לוזון, מגדלי יו / צילום: איל יצהר

ירידה חדה בפעילות או ריקון החברה ע"י עמוס לוזון – מה הוביל לקריסתה של דורי בנייה?

לטענת חברת הבנייה של עמוס לוזון בבקשת הקפאת ההליכים, היא נקלעה למצבה הקשה בשל ירידה חדה בפעילות ופגיעה קשה במוניטין ● ל-81 דיירי מגדלי ת"א יש הסבר אחר, ובמרכזו הטענה כי בשנים האחרונות הוביל לוזון מהלכים מתוחכמים ושיטתיים להברחת נכסים בעשרות מיליוני שקלים ● דורי בנייה: "טענות מופרכות"

סטודנטים  /צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המגמה התהפכה: מספר הסטודנטים חוזר לעלות

נתוני הלמ"ס מצביעים על עלייה של 3.4% במספר הסטודנטים החדשים לתואר ראשון בשנה האחרונה, זאת לאחר שנתיים של ירידה ● ההתאוששות לא הגיעה לתחומי החינוך ● הנשים מהוות רוב בכל התארים

סנאפ / צילום: רויטרס

תחזית חלשה לרבעון הבא: סנאפ דיווחה על תוצאות לרבעון השלישי

החברה דיווחה על הפסד של 4 סנט דולר למניה, לעומת ציפיות האנליסטים להפסד של 5 סנט למניה ● ההכנסה הממוצעת למשתמש עמדה על 2.12 דולר, מעט מעל ציפיות האנליסטים להכנסות של 2.1 דולר למשתמש

שרת האוצר של הודו, נירמלה סירתמן / צילום: רויטרס, Anushree Fadnavis

הזדמנות הפז של הודו: מי אמר שבמלחמות כולם מפסידים?

עוד מתקופת קדחת ה-BRIC בשנות ה-2000, נכנסה הודו לתודעת המשקיעים כיריבה כלכלית פוטנציאלית לפנומן הצמיחה הסיני ● החלק הארי מהתחזיות האוטופיות לגביה לא התממשו בשל מכשולים מהותיים, שעדיין קיימים במדינה עתירת האוכלוסין ● ייתכן כי הסביבה הגיאו-פוליטית הנוכחית - מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין - מספקת לה הזדמנות פז לפרוץ הפעם את תקרת הזכוכית הכלכלית

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

מכה לג'ונסון: הפרלמנט עיכב הליך אישור הסכם הברקזיט

הפרלמנט הצביע, לראשונה אי-פעם, בעד הסכם ברקזיט כלשהו, אך דחה את דרישת הממשלה לאשר אותו בחקיקת בזק ● המשמעות: ככל הנראה מועד הברקזיט יידחה אחרי 31 באוקטובר ● הליש"ט ירדה ב-0.7% מול הדולר לאחר ההפסד בהצבעת לוח הזמנים

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

גיל שויד, מאחוריך: פאלו אלטו וניר צוק עקפו את צ'ק פוינט גם בשכר

האופציות הזניקו את השכר של צוק ל-36 מיליון דולר ב-2019 ● פאלו אלטו, המספקת פתרונות לאבטחת מידע, כבר נסחרת בשווי של 20 מיליארד דולר, אף שאינה רווחית לפי כללי החשבונאות המקובלים

יאיר טרצ'יצקי / צילום: שלומי יוסף

אחרי שמונה שנים: ארגון העיתונאים נפרד סופית מההסתדרות

זאת כפי שפורסם ב"גלובס" ● הארגון החדש יוקם במסגרת של עמותה, ובשלב זה לא צפויים להתנהל שינויים בכל הנוגע לגביית דמי החבר מכ-3,500 העובדים שהוא מייצג ● יו"ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ'יצקי: "המתווה אליו הגענו עם ההסתדרות מייצר בסיס לצמיחה משמעותית והרחבת הפעילות"

פיט בוטיג'אג', המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב  / צילום: ג'ון סאמרס, רויטרס

עוד דמוקרט שרץ לנשיאות חובר לוורן: לנצל את הסיוע ללחץ על ישראל

פיט בוטג'ג', שנמצא בסקרים מתחת לשלישייה הדמוקרטית המובילה – ביידן, וורן וסנדרס – אמר בסוף השבוע כי הסיוע צריך לשמש "מכשיר להנחות את ישראל בכיוון הנכון" ● בעבר השמיע בוטג'ג' הצהרות פרו-ישראליות: האם הוא מושפע מהסקרים שמצביעים על התנכרות גוברת של הדמוקרטים הליברליים מישראל?

מפגינים בלבנון.  צילום: רויטרס

מהמס על הווטסאפ בלבנון ועד מחירי התחב"צ בצ'ילה: מה אפשר ללמוד מהמחאות החברתיות השבוע בעולם

שורה של גזירות כלכליות הוציאו המוני מפגינים לרחובות ביומיים האחרונים, מצ'ילה ועד לבנון מחו רבים על המצב הכלכלי והצליחו לסכל חלק מהצעדים הצפויים של הממשלות • איך התגלגל המס על הווטסאפ בלבנון לצעדי שקיפות מרחיקי לכת על ההון הציבורי, ומה אפשר ללמוד מצ'ילה על מחירי תחבורה ציבורית ועל פנסיה

דוכן תצוגה של סיגייט ((Seagate Technology (STX) / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הכנסות של מעל 10 מיליארד דולר בשנה: מחסן ההזדמנויות של סיגייט

היקף המידע בעולם צומח באופן מתמיד, אך כמות האחסון הזמינה נמוכה משמעותית מקצב הגידול במידע ● אחת החברות שנהנות מהפער הזה היא ספקית פתרונות האחסון סיגייט טכנולוגיות

העמוד של קפה עלית באמזון / צילום: צילום מסך

לקנות קפה ברשת: שטראוס הופכת לחברת המזון הראשונה שמוכרת באמזון, וזו עשויה להיות תחילתה של מהפכה

החנות המקוונת של שטראוס לשוק המקומי עלתה תחת השם "עלית", ולפי שעה ניתן למצוא בה רק מארזי קפסולות קפה תואמות נספרסו שמייצרת שטראוס, ולא מוצרים נוספים של החברה

מאיר דור, יו"ר ברן / צילום: עינת לברון

תחרות לקרן פימי: חברת ההנדסה ברן מבקשת למזג לתוכה את תהל בעסקת מניות

ברן טוענת כי למרות שהגיעה לשלב של הסכם סודיות מול הבעלים של תהל, חברת קרדן אן.וי, "נחסמנו בשלב מוקדם של בקשות לקבלת מידע, מסיבות שאינן ידועות לנו" ● מחזיקי האג"ח של קרדן יחליטו היום אם לאשר להנהלת החברה לקדם מו"מ עם פימי לצורך השגת הסכם מפורט