גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשת אלפא פלטינום: חושף פרשת ההונאה לכאורה בבית ההשקעות יפוצה ב-4 מיליון שקל

איש העסקים שמואל מנדזיצקי תבע 26 מיליון שקל משורת נתבעים שלטענתו אחראים לאובדן השקעותיו באמצעות עמי סגל, הבעלים של בית ההשקעות אלפא פלטינום לשעבר, אך בשל אשם תורם שייחס לו ביהמ"ש נפסק לזכותו פיצוי נמוך

עמי סגל / צילום: תמר מצפי
עמי סגל / צילום: תמר מצפי

איש העסקים שמואל מנדזיצקי, שחשף את פרשת ההונאה לכאורה בבית ההשקעות אלפא פלטינום, יקבל פיצוי בהיקף 4 מיליון שקל בגין הפסדיו מהשקעות שביצע באמצעות עמיחי (עמי) סגל, הבעלים של בית ההשקעות אלפא פלטינום לשעבר (כיום "סופריור בית השקעות").

מנדזיצקי תבע שורת נתבעים בגין אובדן השקעה בסך של כ-26 מיליון שקל, אותה ביצע בין השנים 2009-2013 בשתי קרנות זרות: Forum International Equity Fund ו-Forum Global Fixed Income Fund. קרנות אלה, אשר נוהלו על-ידי עמי סגל, הוקמו בברמודה ונסחרו בבורסה באירלנד. לטענת מנדזיצקי, התגלה לו בדיעבד כי הקרנות הזרות נוהלו באופן לא תקין, תוך מרמה ומעילה; וכי לא היה מדובר בקרנות נאמנות כפי שהוצג להם, אלא במוצר פיננסי עתיר סיכון, שאינו נזיל.

בפסק הדין שניתן היום (ד') בפרשה המסועפת חייב בית המשפט את בנק הפועלים לפצות את מנדזיצקי בסך של 1.5 מיליון שקל, וכך גם את רואה החשבון המבקר של החברה, רו"ח יורי אביאל (שנקבע כי אף הוא חב בפיצוי בסך 1.5 מיליון למנדזיצקי). בית ההשקעות סופריור ושלושה עובדים בו חויבו בפיצוי בסך 250 אלף שקל למנדזיצקי כל אחד (ובסך-הכול מיליון שקל; כאשר חברת הפניקס תישא ב-60% מתוך סכום זה).

סכום הפיצוי הנמוך משמעותית ביחס להיקף תביעה נקבע לאור קביעת בית המשפט כי למנדזיצקי היה "אשם תורם" לנזק שנגרם לו. זאת, על בסיס שורת ממצאים בנוגע לקשר של מנדזיצקי עם סגל והאמון שרחש לו, הסתמכותו של מנדזיצקי על מצגיו ועצותיו של סגל, עצם ביצוע ההשקעה בקרנות על רקע הקשר בין השניים וכן ההתקשרות עם בית ההשקעות סופריור שבבעלות סגל (לרבות העובדה שבנו של מנדזיצקי עבד בבית ההשקעות והכיר את הקרנות המדוברות); בנסיבות, העמיד בית המשפט את אשמו התורם של מנדזיצקי על 80% מסך הנזק שנגרם לו.

במסגרת התביעה תבע מנדזיצקי גם את הבנק הבינלאומי - אך תביעתו זו נדחתה, ואף נפסקו הוצאות לטובת הבנק.

החשד: רימה לקוחות ב-100 מיליון

הפרשה נחשפה לראשונה ב"גלובס", במסגרת סדרת כתבות שפורסמו בשלהי 2013 על עשרות לקוחות של אלפא פלטינום שלא הצליחו מזה תקופה ארוכה למשוך את כספם; ורשות ניירות ערך פתחה מיד בחקירה בחשד להונאה בבית ההשקעות.

מנדזיצקי, שחשף את הפרשה בתביעה שהגיש באוקטובר 2013 נגד סגל ובית ההשקעות ומנהליו, ייחס אז לסגל ולמעורבים נוספים בפרשה גזל, הונאה, גניבה, העלמה והסתרה של כספי משקיעים בסך כולל של כ-29 מיליון שקל.

בהמשך לכך ולממצאים כי החברות בבעלות סגל אינן יכולות לעמוד בהתחייבויותיהם למשקיעים, מינה השופט חאלד כבוב מבית המשפט המחוזי בתל-אביב כונס נכסים ונאמן לאלפא פלטינום ולחברת "פורום ייעוץ ופיתוח עסקים" שבשליטתו של סגל המחזיקה (בשרשור) בקרנות. כמו כן מינה בית המשפט תופס נכסים נגד נכסיהם של סגל, אלפא פלטינום, חברת פורום ומעורבים נוספים.

בהמשך לכך, בנובמבר 2013 נמכרה אלפא פלטינום וחדלה מאז מפעילות. בספטמבר 2014 אף בוטל רישיון ניהול התיקים של החברה.

עוד במהלך 2014 משך מנדזיצקי את תביעתו המקורית נגד סגל - שבינתיים פתח בהליכי פשיטת רגל, ולכן ההליכים המשפטיים נגדו עוכבו - והגיש, באמצעות עורכי הדין אסף ברם ורועי סלוקי, תביעת ענק חדשה נגד חברת אלפא פלטינום בשמה החדש - "סופריור בית השקעות" - וכן נגד שורת נתבעים נוספים, בהם בנק הפועלים והבנק הבינלאומי, סופריור ועובדיו, שלטענתו היו אחראים לכך שכספי משקיעים באלפא פלטינום נעלמו כלא היו.

בתביעה נטען כי סגל העביר את כספי המשקיעים באלפא - מאות מיליוני שקלים - לקרנות זרות, וכספים אלה חזרו לכיסו בדמות הלוואות שנתנו הקרנות לחברות בשליטתו, מבלי לקבל כל ביטחון או עירבון להחזר הכסף. לדברי מנדזיצקי, במקרה שלו מדובר בכ-15.6 מיליון דולר מחשבונות קרנות הנאמנות הזרות לחשבון חברה בשליטת סגל, בפרק זמן של כ-10 חודשים בלבד.

לדבריו, במסגרת הבירורים שעשה עם נציגי בנק הפועלים בניסיונותיו לפזר את הערפל באשר להימצאות כספו, נמסר לו מפי נציגי הבנק כי אלה אינם יודעים להסביר מדוע טרם מומשו החזקותיו בקרנות הזרות, בניגוד לבקשותיו; וכי "האינדיקציות רומזות לכך שמדובר במעין 'מעשה מיידוף'".

במקביל התנהלה חקירת רשות ניירות ערך בפרשה, שהתגבשה לכדי חשדות ממשיים באשר לפעולותיו של סגל רק כעת.

סגל נעצר על-ידי רשות ניירות ערך כשנתיים וחצי לאחר שהפרשה התפוצצה, ובאוגוסט 2016 עבר תיק החקירה של רשות ניירות ערך נגד סגל לפרקליטות, על-מנת שתכריע אם להגיש נגדו כתב אישום. סגל חשוד כי רימה לקוחות בכ-100 מיליון שקל. לפי ממצאי החקירה, סגל היה אחראי לגיוס כספי המשקיעים, בלי שקיימת לקרנות יכולת ממשית לעמוד בהתחייבויותיה כלפי הלקוחות, כאשר בחלק מהמקרים כספי משקיעים חדשים מימנו פדיונות של משקיעים אחרים - מה שמעלה את החשד כי מדובר בתרמית מסוג "פונזי".

עננת ניגוד עניינים

במסגרת התביעה האזרחית שפוצצה את הפרשה העלה מנדזיצקי טענות כלפי הבנק הבינלאומי ובנק הפועלים, שבאמצעותם התבצעה ההשקעה בקרנות; כלפי בית ההשקעות סופריור (בבעלות מר סגל) ועובדיו (לרבות הפניקס, המבטחת את אחריותם המקצועית), אשר השקיעו בקרנות בחשבון המנוהל של חברת ש. מנדזיצקי; וכלפי רואה החשבון המבקר של הקרנות, כמי שהיה אמון על ביצוע ביקורת לדוחות הכספיים של הקרנות.

פסק דינו של השופט חאלד כבוב שניתן היום עסק באחריותם של שומרי הסף על ההשקעה - יועצי ומנהלי ההשקעות. זאת לאחר שבהליך זה לא תבע מנדזיצקי את עמי סגל, אשר נטען כי הוא זה שביצע את הפעולות המרמתיות בקרנות שהובילו לנזקים, או נגד נושאי משרה אחרים בקרנות.

בפסק דין הפרוש על פני כ-240 עמודים מפרט השופט כבוב את אחריותם של כל אחד מהנתבעים להפסדיו של מנדזיצקי, תוך שהוא מפחית את הפיצוי למנדזיצקי כאמור בשל אשם תורם של התובע עצמו להפסדיו.

ביחס לבית ההשקעות סופריור, שהיה בבעלות עמי סגל, ואשר בחר להשקיע בקרנות שמיוצגות על-ידי סגל, מצא בית המשפט כי חלה "חובה מוגברת לבחון את 'קרנות הבית' שבהן בוחר בית ההשקעות להשקיע את כספי לקוחותיו, וזאת מפאת עננת ניגוד העניינים המרחפת מעל אותה השקעה". משכך, נקבע, אין להסתפק במתן גילוי נאות ובהסכמת המשקיעים לביצוע השקעות בניגוד עניינים, אלא יש לצד זאת לעמוד בחובות הבדיקה והבחינה המוטלות על מנהלי תיקי השקעות, ולהקפיד עליהן הקפדה יתרה.

באשר לחובותיו של רו"ח אביאל כרואה החשבון המבקר, בית המשפט קבע כי רו"ח אביאל פעל בניגוד לסטנדרט המצופה מרואה חשבון מבקר. עוד הוסיף השופט כי בשים לב לנסיבות המקרה המיוחדות, בהן מדובר בקרנות זרות אשר נסחרות בבורסה זרה, ולא בחברה פרטית או ציבורית המאוגדת או נסחרת בישראל, מתקיים קשר סיבתי בין אופן תפקודו של רו"ח אביאל כרואה החשבון המבקר של הקרנות לבין נזקם של התובעים.

באשר לבנק הפועלים, נקבע כי לא ניתן לומר כי אלמלא התרשלות הבנק היה נמנע האובדן של כלל הכספים שהשקיעו התובעים בקרנות באמצעות הבנק, כפי שטען מנדזיצקי, אלא כי היה בכך בכדי להפחית מן הנזק שנגרם לו.

בעת קביעת היקף הנזק שנגרם על-ידי בנק הפועלים, נתן השופט משקל למספר גורמים הרלוונטיים להערכתו. לצד הקביעה כי בנק הפועלים נושא באחריות בגין השקעת התובע, קבע השופט כי הוכח כי הוצג לתובע מידע שלילי לגבי ההשקעה בקרנות, אשר היה בו בכדי לעורר ספק בדבר הכדאיות שבה. "כלומר, אף אם התרשל הבנק וכשל בעמידה בחובותיו כלפי התובעים, עדיין היה בכמה מפעולותיו בכדי להקטין את נזקם של התובעים - אך התובעים בחרו שלא לפעול בהתאם לאלה למען הפחתת נזקם (שיקולים אלה פורטו גם לגבי קביעת אשמו התורם של התובע)", קבע השופט.

באשר לבנק הבינלאומי, שיוצג באמצעות עורכי הדין ד"ר גיל אוריון, ישראל מרקוביץ' ומיכל ברנדל ממשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות', נקבע כי הבנק אינו נושא בכל אחריות כלפי התובע. זאת, בין השאר, היות שלא הוכח כי ניתן לתובע ייעוץ ביחס להשקעה בקרנות פורום; כי הבנק לא הפר את חובת האמון כלפי מנדזיצקי; וכי ההשקעה בקרנות בוצעה עקב הסתמכותו של התובע על סגל.

עוד נקבע כי לא הוכח שהאופן שבו סיווג הבנק את הקרנות עולה כדי מצג שאינו מהימן, וזאת בהתחשב בכך שקרנות אלה סווגו על-ידי הבנק כקרנות נאמנות תחת הקטגוריה של ניירות ערך זרים.

בדומה לקביעות ביחס לבנק הבינלאומי, גם ביחס לבנק הפועלים מצא בית המשפט כי סיווג הקרנות כקרנות נאמנות זרות אינו מהווה מצג שאינו מהימן ואינו עולה כדי מצג-שווא או הטעיה. 

*** חזקת החפות: עמי סגל טרם הורשע בכל עבירה בפרשה האמורה, ושמורה לו חזקת החפות. 

עוד כתבות

נעם סגן–כהן, מדריך טיולים בחו"ל, מרצה ובעלי "בדרכי נעם" / צילום: תמונה פרטית

"זה שלאנשים יש פרנסה בעידן הזה, מבחינתי זו קנאה גדולה"

נעם סגן-כהן, בן 50, מדריך טיולים מאורגנים בחו"ל ומעביר הרצאות בתחומי היסטוריה, גיאוגרפיה, תרבויות ואקולוגיה. בעלים של העסק "בדרכי נעם" ● " גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

מחכים בתור בדואר ישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מאורי יוגב עד UPS: אלה המשקיעים המתעניינים במכרז להפרטת דואר ישראל

רשות החברות מפריטה את חברת דואר ישראל בשני שלבים ● בשלב הראשון ייכנס משקיע אסטרטגי לחברה בשיעור של 20%, ולאחר מכן יונפקו 20% בבורסה ● שורה ארוכה של מתעניינים נוספים ובהם משפחת פורר, אמנון דיק,  איש העסקים ישי דוידי, קרן ההשקעות אפולו, ועוד

מפגינים מול משרד החוץ בביירות, שנפרץ ביום שבת. על השלטים: "ביירות בירת המהפכה" / צילום: Bilal Hussein, Associated Press

ראש ממשלת לבנון התפטר בעקבות האסון בביירות: "אלוהים ישמור את לבנון"

כ-20 מחברי הפרלמנט הודיעו על התפטרותם, אך כל עוד הפרלנמט לא יכריז על פיזור לא יהיו בחירות חדשות ● חיזבאללה מתנגד לפיזור הפרלמנט

קניות בשוק הכרמל בימי קורונה  / צילום: בר לביא, גלובס

הקטר של המשק נבלם גם בלי סגר: הצריכה הפרטית נעצרה בחודש יולי

הצריכה המקומית, שמהווה כ-50% מהתוצר, נבלמה בחודש יולי לאחר תקופה קצרה של התאוששות • המשיכה היומית המוצעת מכספומטים ירדה ב-14% לעומת יולי אשתקד, למרות התאוששות בחודש יוני • שיפור בענפי המלונאות והמסעדות אחרי הסגר, אבל הם עדיין רחוקים משגרה

מאבטחיו של טראמפ מוציאים אותו מחדר התדריכים באמצע מסיבת העיתונאים לאחר ירי מחוץ לבית הלבן / צילום: AP Photo, AP

אירוע חריג בבית הלבן: טראמפ הוצא ממסיבת עיתונאים על ידי מאבטחים

זמן קצר לאחר שהוצא מחדר התדריכים, חזר הנשיא והסביר לעיתונאים המבולבלים כי הוצא מהחדר בפתאומיות לאחר שהשירות החשאי ירה באדם חשוד מחוץ לבית הלבן 

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 באוגוסט 2020

אמש באיכילוב: 18 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מימין: רוזן, אלוביץ', בן ארי וחן, השבוע בבית המשפט המחוזי בירושלים. הסנגורים גנבו את ההצגה / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

משפט נתניהו: בית המשפט הורה לפרקליטות לתת הסברים על חקירת אור אלוביץ'

בית המשפט הורה לפרקליטות, בין השאר, לפרט אם יש בידיה תמליל מתוקן של השיחה המוכיחה לכאורה את טענת הסנגורים, שהופעל על אור אלוביץ' לחץ לשכנע את אביו, שאול אלוביץ', להחליף עורך דין ● הפרקליטות תצטרך לספק תשובות עד ה-1 בספטמבר

סניף בנק לאומי / צילום: בר אל, גלובס

הצרחה בינלאומית בין הבנקים הגדולים: מיקי שילר ינהל את לאומי בריטניה

שילר מגיע לקבוצת לאומי מקבוצת הפועלים וזה קורה כשלושה חודשים לאחר שמנכ"ל לאומי בריטניה היוצא, גיל קרני, מונה למנהל הפעילות של בנק הפועלים בארה"ב

ברק רביד, הפרשן המדיני של רשת 13 / צילום: יח"צ

הכתב והפרשן המדיני ברק רביד מצטרף ל"וואלה!"

הוא ייכנס לתפקיד במהלך השבוע ● רביד עזב את "חדשות 13" ביולי האחרון כחלק מתוכנית קיצוצים רחבה בחברה

פרופ' אלי שפרכר, סמנכ"ל מו"פ, איכילוב, ד"ר יובל בלוך, מנכ"ל איכילוב אינוניישן / צילום: יח"צ

איכילוב אינטרנשיונל: בית החולים וקרן אינפיניטי מקימים חברה לשת"פ בין-לאומי

החברה החדשה, שנקראת איכילוב אינוניישן, תפעל לקדם שיתופי פעולה בעיקר עם סין ● החברה בבעלות מלאה של אינוניישן מקבוצת אינפיניטי

דירות למכירה ולהשכרה / צילום: פאול אורלייב

רוכשי הדירות חזרו לשוק: נפח העסקאות ביוני היה אחד הגבוהים בעשור האחרון

על פי נתוני הכלכלנית הראשית באוצר, נרכשו בחודש זה 10.9 אלף דירות - עלייה של 16% לעומת התקופה המקבילה ● הזוגות הצעירים אחראיים ל-53% מכלל העסקאות ● עם זאת, היקף העסקאות ברבעון השני כולו הוא הנמוך ביותר מאז המחאה החברתית ב-2011

בנימין נתניהו, הליכוד, אבי שמחון, ראש המועצה  / צילום: שלומי יוסף, איל יצהר, גלובס

הקרב על התקציב הוליד גם כמה אמירות לא ממש מדויקות

איך מייפים מצב מביך בלי להשמיע כזבים מובהקים? אבי שמחון הצליח פעמיים ביום ● "המשרוקית של גלובס"

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

עליות בת"א; פתאל עברה לירידות, אסאר אקורד מזנקת אחרי הדוחות

מדד ת"א 35 מטפס ב-1.2%, ת"א 90 עולה ב-2.2% ● מליסרון והבורסה לני"ע יפרסמו דוחות היום ● עליות חדות של יותר מ-2% בבורסות אירופה ● אסאר סיכמה את הרבעון השני של 2020 עם רווח נקי של 14 מיליון שקל

אבישי אברהמי/ צילום: איל יצהר

Wix הבטיחה גיוס של 500 מיליון דולר בהנפקת אג"ח להמרה בריבית 0%

איגרות החוב שהונפקו מיועדות לפירעון באוגוסט 2025 ו-Wix לא תידרש לשלם למחזיקים תשלומי ריבית חצי-שנתיים כפי שתוכנן ● שער ההמרה של האג"ח נקבע על 403.01 דולר, פרמיה של 45% על המחיר הנוכחי של מניית Wix בנאסד"ק

פסל השור במרכז המסחרי בשנחאי / צילום: Aly Song, רויטרס

תחזית לעשור הבא: במה כדאי להשקיע בעולם של חוסר ודאות?

בבנק ההשקעות השווייצרי פיקטה מעריכים כי התשואות השנתיות של המניות עשויות להגיע ליותר מ-10% בממוצע ב-10 השנים הבאות ● למי שמוכן לקחת סיכון, החוב בשווקים המתעוררים ואג"ח "זבל" מציעים פוטנציאל גדול יותר

הנשיא טראמפ עומד ברקע פסלי ראשי הנשיאים של ארה"ב, של הר ראשמור המפורסם / צילום: Alex Brandon, Associated Press

גדולי האומה? בבית הלבן ביררו איך מוסיפים את טראמפ להר ראשמור

על פי דיווח של ה"ניו יורק טיימס", עוזרים בבית הלבן פנו למושלת דרום דקוטה כדי לברר מהי הפרוצדורה ● בהר ראשמור חקוקים מזה כ-100 שנה פרצופיהם של הנשיאים וושינגטון, ג'פרסון לינקולן ורוזוולט

יצחק סוארי, יו"ר אלייד  / צילום: יוסי כהן

כך הפכו הצרות של תשובה ואל על להזדמנות של יצחק סוארי

קבוצת ההחזקות אלייד, בראשות היו"ר סוארי, מנצלת בתקופה האחרונה את המצוקה שאליה נקלעו עסקים רבים בצל משבר הקורונה ● היא משתמשת בנזילות וביכולות הפיננסיות הגבוהות שלה לפעילות רכישות אינטנסיבית משמעותיות במגוון תחומים ריאליים - ובהיקף מצרפי של מאות מיליוני שקלים

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

על גל האופוריה: מדדי אג'יו לניהול תיקי השקעות סיכמו את יולי בעליות חדות

בחודש החולף הצליחו שוקי ההון להתגבר על החששות מפני משבר הקורונה - והתנהגו כאילו הוא קיים רק בסקטורים מסוימים ● ועדיין, קשה להסביר מדוע השווקים מנותקים כל כך מסיכוני הכלכלה האמיתית

מאוחדת, לאומית, כללית, מכבי / צילום: איל יצהר, תמר מצפי, גלובס

הגירעון של קופות החולים הכפיל את עצמו ב-2019

הגירעון הכולל של הקופות עומד על 452 מיליון שקל בשנת 2019, רובו של קופת חולים מאוחדת ● התוכנית לקיצור תורים והעברת שירותים ממסגרת פרטית לציבורית חסכו לציבור כ-850 מיליון שקל

השופט עוזי פוגלמן / צילום: רפי קוץ, גלובס

בוועדת הבחירות שוקלים לקיים את הבחירות הבאות במשך כמה ימים

בדוח מיוחד שהכינו, על פני 58 עמודים, מציעים אנשי ועדת הבחירות לפרוס את מערכת הבחירות על פני כמה ימים, ובכך להימנע מריכוז בוחרים, תורים והתקהלויות