גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחרי הנפט, בארה"ב שוקלים סנקציות על מקורות אחרים שמכניסים דולרים לאיראן

ממשל טראמפ בוחן הידוק של העיצומים על חברות ועסקים פיננסיים שקשורים למכירות מוצרים פטרוכימיים, מקור ההכנסות השני בגודלו של איראן אחרי הנפט הגולמי

מפעל פטרוכימיים באיראן / צילום: רויטרס, Raheb Homavandi
מפעל פטרוכימיים באיראן / צילום: רויטרס, Raheb Homavandi

ממשל טראמפ שוקל אכיפה אגרסיבית יותר של העיצומים הכלכליים שלו נגד איראן - מול יותר חברות ומוסדות פיננסיים שעושים עסקים עם הרפובליקה המוסלמית - במאמץ לנתק את מקורות המטבע הזר הרווחיים של מדינה זו, לפי מקורות בממשל.

העיצומים החדשים נגד בנקים ועסקים יכוונו נגד מסחר איראני, כולל מכירות מוצרים פטרוכימיים של איראן לסינגפור, ומכירות מוצרים שלה לצרכנים באפגניסטן.

ביום ה' שעבר הטילה וושינגטון סבב חדש של עיצומים על יצוא הנפט האיראני. החרם האמריקאי נועד לדחוק לפינה את איראן ולאלץ אותה לחתום על אמנה גרעינית וביטחונית חדשה. מאחר שהנפט הגולמי הוא ענף היצוא העיקרי של איראן, הממשל מקווה שכלכלת איראן תשקע בקצב מהיר יותר בזכות העיצומים.

מתחילת העיצומים האמריקאיים על איראן בנובמבר, ממשלת איראן החמיצה יותר מ-10 מיליארד דולר בהכנסות נפט, אמר בשבוע שעבר בריאן הוק, הממונה המיוחד לאיראן במשרד החוץ האמריקאי.

האוצר האמריקאי שוקל כעת עיצומים ספציפיים שיצמצמו את זרימת המקורות הפחות נראים לעין של מטבע זר שאיראן זקוקה לו כדי לממן יבוא של מוצרים חיוניים, ולתמוך במטבע שלה, הריאל.

העיצומים הנשקלים כוללים פעולה נגד רשתות פיננסיות שמעבירות דולרים אמריקאיים לחברות איראניות בתמורה ליצוא פטרוכימי - המקור השני בגודלו של הכנסות לאיראן אחרי הנפט הגולמי, לפי הפקידים בממשל.

שולי הרווח הגבוהים ביותר

מכירות פטרוכימיים מניבות גם את שולי הרווח הגבוהים ביותר לאיראן. הרשויות הפיננסיות שהממשל שוקל לפעול נגדן ממוקמות בסינגפור, מלזיה, איחוד האמירויות הערביות וארמניה.

הממשל כבר הודיע לרשויות בסינגפור, מלזיה והודו שהוא שוקל לאכוף עיצומים על כל חברה שתימצא מסייעת לאיראן בהתחמקות מהעיצומים עליה. האזהרה הזו הושמעה בפגישות פרטיות של סיגאל מנדלקר, תת שר במשרד האוצר לטרור וביון פיננסי, בסיור שהוא קיים בדרום אסיה בסוף מרץ.

מכירות פטרוכימים הן רכיב קריטי בתמ"ג האיראני. המדינה הזו מקווה להפיק הכנסה שנתית של 36 מיליארד דולר ממכירות כאלה בשנת 2021, לעומת 15 מיליארד דולר ב-2015.

מכירות מוצרים פטרוכימיים, לרבות אמוניה, מתנול ואוריאה, אסורות על ידי איראן במסגרת העיצומים האמריקאיים הנוכחיים. חברות ויחידים במדינות שלישיות מצויות בסכנת עיצומים של ארה"ב על כל עסקה עם תעשיית היצוא השנייה בגודלה באיראן. אבל כעת שוקלת וושינגטון להגביר את המעקב אחרי חברות כאלו, שעלולות לאבד את הגישה שלהן למערכת הפיננסית האמריקאית.

האיסור הכללי על מכירות פטרוכימים שייך למסגרת האיסור על מכירת נפט ומוצריו, ואנליסטים לאיראן מעריכים שארה"ב עשויה להגביל מכירות של מוצרים כאלו בסין ובמדינות נוספות על ידי פעולה נגד כמה עשרות חברות פטרוכימיות שעדיין לא סומנו על ידי האוצר האמריקאי.

בנוסף, פקידים אמריקאים שוקלים עיצומים אגרסיביים יותר נגד המסחר האיראני בזהב ובמתכות יקרות נוספות, נגד רכישות ישירות של דולרים על ידי איראן ונגד תעשיית הרכב האיראנית, לאחר שהעיצומים הללו נכנסו לתוקף באוגוסט 2018. מדובר בין היתר במכירת סחורות בהנחה באפגניסטן, שהיא מקור חשוב של מט"ח לממשלת איראן.

חברות קש ועסקאות מט"ח

האמריקאים מחפשים גם חברות קש ועסקאות מט"ח שמתקיימות בטורקיה, באיחוד האמירויות ובעיראק, שהן שלושה מוקדים פיננסיים חשובים לטהרן, מסרו כמה מקורות יודעי דבר.

לרבים מהבנקים האיראניים יש פעילות במט"ח מחוץ למדינה, שמסייעת לטהרן להלבין הכנסות לא חוקיות ולהבטיח לעצמה דולרים שמסייעים לה לממן את פעילותה הצבאית במזרח התיכון. לאותן שלוחות חליפין יש יחסים עם חברות פיננסיות נוספות בעלות סניפים בטהרן, דובאי, טורקיה, אזרבייג'ן ומלזיה.

מקור עיראקי אמר שוושינגטון לוחצת על בגדד להפסיק יבוא של חלקי רכב מאיראן - מקור חשוב של מט"ח לאיראן. פקידים בממשל פרסמו בשבועות האחרונים אזהרות פומביות ופרטיות מפני עיצומים מתוכננים חדשים.

"נמשיך לאכוף עיצומים ולעקוב אחרי ציות להם", אמר שר החוץ מייק פומפאו בשבוע שעבר, כאשר הממשל הודיע שהוא יפסיק לאשר פטורים למדינות שמייבאות נפט איראני. "כל מדינה או ישות שמנהלות עסקים עם איראן צריכות לבדוק את עצמן, ולפעול בצורה הזהירה מבחינתן".

בממשל עדיין שוקלים, עם זאת, אם להתעלם מחוזי אספקה קיימים שנחתמו לפני פקיעת הפטורים. מהלך כזה יאפשר לממשל לנוע לקראת היעד של אפס יצוא מאיראן, אך גם להביא בחשבון את הבעיות הלוגיסטיות של ניתוק הודו וסין מהנפט האיראני לחלוטין.

התחשבות כזו גם תסייע לממשל להימנע מחיכוכים דיפלומטיים נוספים, כאשר הבית הלבן דן עם בייג'ין ועם ניו דלהי בעדיפויות נוספות, כמו עסקת סחר חדשה עם סין וציות לעיצומים כלפי צפון קוריאה.

בנוסף, ההכנסות מהמכירות של איראן על פי החוזים הללו מופנות לחשבונות מיוחדים שטהרן יכולה לגשת אליהם רק עבור סיוע הומניטרי לתושביה. 

עוד כתבות

הנשיא דונלד טראמפ/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הנשיא טראמפ מתייחס להחרפת מלחמת הסחר מול סין בפסגת ה-G7: "יכולתי להכריז על מצב חירום לאומי"

לאחר העלאת מכסים הדדית בסוף השבוע האחרון, הנשיא האמריקאי אומר כי עדיין מתנהל שיח מול הסינים, וכי הם מעוניינים בעסקה יותר מהאמריקאים ● "בהרבה מובנים זה מצב חירום לאומי; הם גונבים ולוקחים קניין רוחני בהיקף של 500-300 מיליארד דולר בשנה"

זהב/ צילום: Reurets, Toru Hanai

מחפשים אלטרנטיבה לכסף? יש נכס שעומד להיות נדיר אף יותר מזהב

בשנים האחרונות קונה לעצמו הביטקוין יותר ויותר מאמינים הרואים בו נכס הגנה מפני משבר, בדומה לזהב ואפילו יותר ● אילו תכונות משותפות לשניים, מה מבדיל ביניהם ומה עשוי לגרום לשווי השוק של המטבע הדיגיטלי לזנק מעשרות מיליארדי דולרים ליותר מ-2 טריליון דולר ● חלק שני ואחרון על האלטרנטיבות לכסף שמאבד את ערכו

עמוס רוטנברג, משקיע נדל"ן בגרמניה, הונגריה וישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

"עדיף לקנות בניין שלם מדירה בודדת ואם אפשר - כמה בניינים"

עמוס רוטנברג זנח את עסקי המסעדנות לטובת השקעות בנדל"ן ● אחרי 20 שנות השקעה יש לו כמה המלצות: קנו בניין שלם ואם אפשר מספר בניינים: "רגע הקנייה הוא החשוב ביותר בחיי השקעה. קחו כמה שיותר מימון מהבנקים" ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"

קאונס קובנה הרובע העתיק/ צילום: לשכת התיירות קובנה - A. Aleksandravi?ius

יעד מזרח אירופי חדש: קאונס, ליטא - עיר הענבר שבקצה הנהר

אחד היעדים החדשים במזרח אירופה היא קאונס, הלוא היא קובנה שבליטא, שם שמעורר בישראלים אסוציאציות של יום השואה ולא של תיירות ● אבל לקאונס־קובנה יש היום סיפור חדש שהיא מבקשת שנקשיב לו. היא זוכרת את העבר הטראומטי, אבל יש לה גם דברים אחרים להציע

מפגין בסאן פאולו שורף את המפה של יבשת אמריקה בעקבות אדישותו של נשיא ברזיל לשריפות ביערות הגשם / צילום: רויטרס

בעקבות הלחץ הבינלאומי: בולסונארו שולח כוחות צבא לאמזונס

עדיף מאוחר מאשר לעולם לא? כנראה שכן. אך ההחלטה של נשיא ברזיל הגיעה אחרי נזק כבד שכבר נגרם לחמישית משטח יערות הגשם באמזונס ● עפ"י מומחים, המקור לשריפות ביערות הגשם נובע מפעילות של בני אדם ● ליערות הגשם תפקיד חשוב במאבק בשינויי האקלים

זה שיר פרידה / איור: תמיר שפר

ליאור טומשין, טור פרידה

400 פעם התפרסם הטור הזה מאז יצא לדרך. היום בפעם האחרונה ● ההתחלות הן מפחידות, הסופים הם עצובים, ומה שביניהם הוא החשוב. ומה שביניהם היה לי מדהים

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

רשות ני"ע מקדמת: חברות ת"א 125 יורשו להנפיק אג"ח היברידיות עם גמישות במועד פירעון החוב

הרשות הפיצה מסמך היוועצות להערות הציבור בדבר התרת מכשיר פיננסי חדש, שיאפשר דחייה בתשלום ריבית או קרן, ושנמצא במעמד נחות לאג"ח רגילות

עין רקת/ צילום: יותם יעקובסון

עין נון: אתר חדש, או יותר נכון מחודש, ליד הכנרת

בתחילת החודש נפתח למטיילים האתר המחודש בעין נון, פינת חמד ליד הכנרת ● מה הרווחנו מהחידוש, מה הפסדנו, ולאן יכולים לברוח הרומנטיקנים שרוצים לטבול במעיין פחות "מהונדס"?

רני ולינגשטיין (מימין) ודוד בן בסט, Oryx Vision / צילום: יח"צ

חברת החיישנים לרכב האוטונומי אוריקס ויז'ן נסגרה

החלטה לסגור את החברה הגיעה בעקבות עיכובים בפיתוח הרכב האוטונומי אשר הובילו להאטה בשוק שבו פועלת החברה ● דוד בן בסט, המייסד וסמנכ"ל המו"פ לשעבר, בשיחה עם "גלובס": "אני לא הייתי חלק בהחלטה לסגור את החברה"

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס Carlos-Barria

מה משותף לראש הפד "אויב העם" וליהודים ה"בלתי נאמנים"?

מטח ציוצים חשף, פעם נוספת את אי הכשירות של טראמפ לנהל את הכלכלה הלאומית ● טראמפ מכריז: השאלה היחידה שלי היא: מי אויב גדול יותר, ג'יי פאואל או מנהיג סין, שי"? ● "לא צריך את סין, נסתדר בלעדיה" ● פרשנות

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון נעל את הכנס השנתי של הפדרל ריזרב בג'קסון הול והזהיר מפני גידול ביחס חוב-תוצר

הכנס התמקד ב"אתגרים בניהול מדיניות מוניטרית כעשור לאחר המשבר הפיננסי", ולקחו בו חלק נגידי הבנקים המרכזיים המובילים בעולם וראשי המערכת הפיננסית ● נגיד בנק ישראל אמיר ירון אמר כי הבנקים המרכזיים "צריכים לקחת בחשבון את המצב המחזורי של הכלכלה ולנסות לנתק את ההיזון החוזר בין התחזיות הכלכליות לבין הציפיות בשוק" ● ירון יהיה אורח "ועידת הנגידים" של "גלובס" ביום ראשון הבא, 1.9

אימון במתחם חודורוב, מתקן האימונים של הפועל תל אביב בחולון / צילום: כדיה  לוי

יש מקום לשחק, אין מקום להתאמן: מה קורה במתקני האימון של ליגת העל

אצטדיון בלומפילד שנפתח בימים אלה הוא עוד חוליה בשרשרת של אצטדיונים טובים ומודרניים בישראל • הבעיה נמצאת במתקני האימונים - שסובלים מתת-תקצוב ומחסור חמור בקרקעות • הצפיפות במתקנים הקיימים פוגעת בסופו של דבר גם באיכות השחקנים, ובמינהלת הליגה מקווים ששר הספורט הבא יעזור

רשת BE / צילום: סיון פרג'

רשת Be רוכשת אתר אונליין למכירת תרופות מרשם

הרשת מקבוצת שופרסל תשלם כ-5 מיליון שקל בתמורה ל-51% ממניות חברת בלה, חברת-בת של החברה הציבורית רקח תעשייה פרמצבטית ● החברה הנרכשת זכתה במכרז של קופת-חולים לאומית למכירת תרופות מרשם למבוטחיה באמצעות פלטפורמה מקוונת שהיא מקימה

ב.מ.וו X7 X30D / צילום: יחצ

הגרמני הגדול שמרווח מספיק למשפחה אבל הוא גם סמל סטטוס

הרכב הגדול ביותר שייצרה ב.מ.וו אי-פעם הוא סמל מעמד ייצוגי ומרווח מספיק למשפחות של אנשי עסקים ● על הדרך הוא גם ישנע את נוסעיו בנוחות וברוגע על פני מאות קילומטרים, בכל התנאים

 בניין בנק ישראל \ צילום:Shutterstock ס.א.פ קרייטיב

בנק ישראל לא צריך ולא יכול להילחם נגד מגמות השוק

האירועים הכלכליים של השבועיים האחרונים - ובראשם הפיחות המשמעותי והפתאומי של היואן הסיני מול הדולר האמריקאי והייסוף בשער החליפין של השקל מול אותו דולר - מעלים כמה שאלות ● האם מלחמת הסחר עלתה מדרגה? איך זה קשור אלינו? ולמה בנק ישראל לא מתערב במסחר במט"ח?

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "לא נוסעים לאוקראינה לביקור שלא קשור למה שקורה כאן"

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התראיין היום לתוכנית "פגוש את העיתונות" והתייחס למתיחות בדרום ולאירועים הפוליטיים האחרונים ● באשר לאפשרות לשבת עם המשותפת בממשלה, אמר גנץ: "אני רוצה לשרת את כל אזרחי ישראל, אך נשב רק עם אנשים שמכירים בישראל כיהודית ודמוקרטית, ויש בתוך המשותפת מי שמערערים על כך"

כפר סבא ממעוף הציפור / צילום: שאטרסטוק

בכפר סבא ובת"א מרוצים, בירושלים סובלים אבל נשארים: דירוג התושבים על 16 הערים הגדולות בארץ

אחוז התושבים המרוצים ביותר מעירם, מבין 16 הערים הגדולות בארץ, נמצא דווקא בעיר מהשרון, שמקדימה את תל אביב ● במקומות האחרונים: ירושלים ובת ים

יאיר לפיד  / צילום: איל יצהר, גלובס

לפיד יתקשה להאמין, אבל בן גוריון ובגין הסתדרו גם בלי שריוּן לראש הרשימה

במפלגות של היום, שבהן כמעט לא מערערים על סמכות המנהיג, מי זוכר איך נראו התנועות של פעם ● מנהיגי מפא"י וחרות, בניגוד לגנץ, לליברמן וללפיד, היו חשופים לתחרות מהרגע הראשון ● את עמדתם הם השליטו במאבק, לא דרך סעיפים בתקנון ● המשרוקית של גלובס

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

חומר אש: שתילי הקנאביס שנשרפו לחברת קאנומד במושב משואה כילו 30% מערך המניה

השריפה בחוות הגידול של החברה במושב בבקעת הירדן, שנגרמה ככל הנראה מקצר חשמלי במתקן הגידול, השמידה את 180 צמחי הקנאביס הרפואי שנשתלו במקום

עשן מיתמר מעל שמי סוריה, אתמול בלילה / צילום: רויטרס

חיל האוויר תקף מטרות בדמשק כדי לסכל פיגוע רחפנים של ישראל

מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו כמה יעדים מדרום מזרח לדמשק, שתכננו להוציא פיגועים משטח סוריה לעבר מטרות ישראליות ● כיפת ברזל נפרסה בצפון ● נתניהו: "לאיראן אין חסינות בשום מקום" ● בסוריה טוענים: "סיכלנו מתקפה ישראלית" ● בטהראן טרם הגיבו