גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

באפט לא מתרגש מטראמפ: "המניות זולות עד כדי גיחוך"

זאת, לדברי האורקל מאומהה, אם הריבית תישאר נמוכה ותשואה של 3% על האג"ח האמריקאי נחשבת להגיונית ● בתוך כך, סגניו של וורן באפט כיכבו באסיפה השנתית באומהה ● אג'יט ג'אין וגרג אייבל, שצפוי כי אחד מהם יירש את באפט כמנכ"ל ברקשייר הת'אוויי, הופיעו בפומבי עד כה רק לעתים נדירות

באפט באסיפה הכללית של ברקשייר באומהה / צילום: רויטרס
באפט באסיפה הכללית של ברקשייר באומהה / צילום: רויטרס

יו"ר ומנכ"ל ברקשייר הת'אווי, האורקל מאומהה וורן באפט, לא מתרגש מפיצוץ שיחות הסחר. באפט אמר אמש כי המניות בשוק ההון "זולות עד כדי גיחוך" אם הריבית תישאר ברמה הנמוכה.

"אני חושב שהמניות זולות עד כדי גיחוך אם אתה מאמין... שתשואה של 3% על האג"ח ל-30 שנה הגיוניות", אמר באפט בראיון לרשת "CNQ" של CNBC".

על התגובה החריפה של השווקים לציוץ של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, אמר באפט כי מדובר בתגובה הגיונית. עם זאת, סייג באפט, כי "אם באמת תהיה לנו מלחמת סחר, זה יהיה רע לכל העולם", אם כי "לא סביר" שתתקיים מלחמת סחר באופן מלא. 

בתוך כך, שני בכירי ברקשייר הת'אוויי, שאחד מהם יהיה ככל הנראה יורשו של וורן באפט כמנכ"ל החברה, קיבלו, כל אחד בתורו, את אור הזרקורים באסיפה הכללית של החברה שנערכה בשבת בעיר באומהה שבנברסקה.

באפט העביר כמה שאלות מהקהל על עסקי ברקשייר לשני סגניו, אג'יט ג'יין (Ajit Jain) וגרג אייבל (Greg Abel) - סימן להשפעתם הגוברת בחברה. שניהם הופיעו עד כה בפומבי רק לעיתים נדירות, אך בעלי המניות מעוניינים לשמוע אותם יותר ויותר.

עתיד חברת ההחזקות הענקית אחרי מותו של באפט, בן 88, הוא נושא לדיונים רבים בקהילת העסקים. באפט קנה את התאגיד כחברת טקסטיל קטנה בשנות ה-60, והפך אותו לאחד הגדולים בעולם - ואת עצמו לאחד מעשירי העולם.

לאורך ההיסטוריה, ברקשייר הניבה למשקיעים החזרים מסיביים. אבל בעשור האחרון מניית החברה עלתה ב-259% בלבד, מול עלייה של 314% במדד 500 S&P, כולל הדיבידנדים.

במשך כמה שעות של שאלות ותשובות הבטיחו לבעלי המניות באפט וסגן היו"ר, ושותפו לאורך עשרות שנים, צ'רלי מנגר, כי עתיד החברה הוא בידיים טובות. "אני לא יודע אם נעקוף את ביצועי מדד S&P או לא. אני יודע שנתייחס לכספים של בעלי המניות שלנו כאילו היו כספים שלנו", אמר באפט. "אין לך מנהלי תפעול טובים יותר מאשר גרג ואג'יט".

באפט, הידוע בכינויו "האורקל מאומהה", עיר הולדתו שבה שוכן מטה ברקשייר, מכהן כיו"ר החברה, המנכ"ל ומנהל ההשקעות הראשי. ג'יין ואייבל קודמו לכהונת סגני יו"ר בתחילת 2018, ואחד מהם צפוי להיות המנכ"ל בעתיד. ג'יין אחראי על פעילות הביטוח היומיומית של ברקשייר בעולם, ואייבל מנהל את העסקים שאינם ביטוח.

ג'יין השיב בשבת לשאלות על חיתום פוליסות הביטוח של ברקשייר, ואיך החברה הבת שלה Geico מתמודדת עם יריבתה העיקרית, פרוגרסיב קורפ. חיתום פוליסות לביטוחים של סיכונים לא רגילים הוא "יותר אמנות מאשר מדע", אמר ג'יין. אייבל דיבר על על ההשקעות העתידיות בעסקי האנרגיה ועל שביעות רצון לקוחות חברת החשמל במדינת נבדה. שניהם זכו למחיאות כפיים. 

באפט הוסיף שייתכן שבשנים הבאות השניים יצטרפו אליו ואל מנגר על במת האסיפה הכללית, שזכתה בתקשורת לכינוי "הוודסטוק של הקפיטליזם".

באפט הגן על הרקורד של ברקשייר, באומרו שעדיין קשה למצוא דרכים להשקיע את צבר המזומנים הדמיוני שלו, 114 מיליארד דולר, אך הוא שבע רצון מהעסקאות האחרונות.

בשבוע שעבר השקיעה ברקשייר 10 מיליארד דולר ברכישת אנדרקו פטרוליום על ידי אוקסידנטל פטרוליום. העסקה הזו התאפשרה בתוך כמה ימים, אמר באפט, לאחר שמנכ"ל בנק אוף אמריקה, בריאן מוינהן, פנה לבאפט בשמה של אוקסידנטל.

באפט עמד גם מאחורי קראפט היינץ, אחת ההשקעות הגדולות שלו, למרות הבעיות האחרונות שלה. מחיקות הון בקראפט היינץ העיקו על ביצועי ברקשייר ברבעון האחרון של 2018.

ברקשייר וחברת ההשקעות הפרטיות 3G Capital הקימו את קראפט היינץ ב-2015, כשהן מיזגו את היינץ לתוך קראפט פודס. באפט הודה, עם זאת, שהוא שילם יותר מדי על קראפט. "החברה המאוחדת עדיין פועלת יפה מאד מבחינה תפעולית, אבל כל השקעה יכולה להפוך לעסקה גרועה אם משלמים יותר מדי".

ברקשייר דיווחה בשבת כי עברה לרווח ברבעון הראשון, בין היתר בזכות הכנסה מוגדלת מהשקעות בביטוח. עם זאת, התוצאות לא כללו את חלקה ברווחי קראפט היינץ, 27%, כי זו טרם דיווחה עליהם.

רווחי ברקשייר ברבעון הראשון הסתכמו ב-21.66 מיליארד דולר, 13,209 דולר למניית סוג A (המניה ההיסטורית שמעולם לא פוצלה), מול הפסד של 1.14 מיליארד דולר או 692 דולר למניה ברבעון המקביל ב-2018, על רקע גילום הפסדי השקעות. הרווח התפעולי, שלא כולל כמה השקעות, עלה ל-5.56 מיליארד דולר מ-5.29 מיליארד לפני שנה.

ברקשייר דיווחה כי ביצעה ברבעון הראשון רכישות עצמיות בהיקף של 1.7 מיליארד דולר. החברה שינתה את מדיניות הרכישות העצמיות בשנה שעברה וכמה בעלי מניות אמרו כי היו שמחים אילו החברה הייתה משקיעה סכום גדול בהרבה ברכישה של מניותיה. לשמחת בעלי המניות, באפט ומנגר אמרו כי לאורך זמן החברה תוכל לקנות בעתיד את מניותיהם אפילו בהיקף של 100 מיליארד דולר.

התשלובת מנהלת עסקי ביטוח גדולים, וכן חברות רכבות, חשמל, ייצור וקמעונות. עסקי הביטוח הם ליבת מכונת הכסף שלה, והם מכניסים מיליארדי דולר של פרמיות מראש, שהחברה משקיעה. החזקות המניות הגדולות של ברקשייר כוללות את אפל ובנק וולס פארגו.

המניה מסוג A עלתה ב-7.1% מתחילת השנה, ל-327,765 דולר ביום שישי האחרון. 

עוד כתבות

מתוך מחאת העצמאים בירושלים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המעסיקים בקריאה דרמטית לממשלה: "יש חיים אחרי הקורונה"

לא להגדיל את מעגל האבטלה: מאות מעסיקים פנו לממשלה בבקשת סיוע ● "ההטבה היחידה שהמדינה נותנת היא לשלוח עובדים הביתה. למה לשלוח הביתה? תעזרו לנו להחזיק אותם במקומות העבודה"

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

J & J ואבוט מכריזות על חיסון פוטנציאלי נגד וירוס הקורונה שיהיה זמין עד ינואר

מספר החולים המאומתים בעולם עומד על 746,062, והנגיף כבר גבה את חייהם של לפחות 35,345 איש ● במדינת ניו יורק יש יותר מ-60 אלף מקרים ומעל אלף קורבנות ● ספרד דיווחה על 537 מתים ביממה האחרונה ● יש תאריך חדש לאולימפיאדה: 23 ביולי 2021 עד 8 באוגוסט 2021

פיטורי עובדים / צילום: Shutterstock

עוד פיטורים בשל הקורונה: חברת זיהוי הפנים אניוויז'ן מפטרת עובדים

מהחברה נמסר כי "כדי להתכון להשפעות מגפת הקורונה ולאתגרי השוק, אנו לוקחים צעדים מדודים וספציפיים כדי להתאים את העסק בציפייה לכמה רבעונים עם פוטנציאל לאי-ודאות; אחד הצעדים הוא פרידה מצערת מחלק מכוח העבודה המוערך שלנו"

אסדת קידוח נפט / צילום: חסן ג'מאל, AP

רוסיה, ערב הסעודית והקורונה: מחיר הנפט צלל לשפל של 17 שנה

מלחמת המחירים בין שתי מפיקות הנפט הגדולות, רוסיה וסעודיה, והירידה בביקושים כתוצאה מהמגפה העולמית מושכות את מחירי הנפט כלפי מטה - לטריטוריה של 20 דולר לחבית

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

חברי סיעת ימינה לנתניהו: "חייבים להיות קווים אדומים"

6 חברי סיעת ימינה שלחו מכתב לראש הממשלה נתניהו ובו הביעו דאגה מן ההליך הפוליטי המסתמן ● במכתבם הם שמו דגש על הבעיות: הוויתור על תיק המשפטים, שינוי חוק קמיניץ, שהגביר את הרס בתים בחברה הערבית, שינויים בחוק יסוד הלאום, זכות הווטו לגנץ על החלת ריבונות על ישובים ביהודה ושומרון, ועוד

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

בשל משבר הקורונה: שר המשפטים אישר להמציא כתבי בי-דין בדוא"ל

המהלך נועד לייתר ככל הניתן העברת עותק קשיח באמצעות שליח כפי שהיה נהוג בשגרה עד כה, וכך להפחית קירבה לא הכרחית בהתאם להנחיות משרד הבריאות וכן להקל על הציבור מבחינה ביורוקרטית ● התקנה לא תחול על כתב בי-הדין הראשון בתיק

יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים / צילום: תמר מצפי

"מנורה מבטחים מגיעה מוכנה למשבר הקורונה, עם רווחי שיא"

מנורה מבטחים ביטוח רשמה ב-2019 רווח נקי של 537 מיליון שקל ● המנכ"ל יהודה בן אסאייג: "שנת 2019 הייתה השנה הטובה ביותר בתולדות הקבוצה"

תחנת אגירה שאובה בגלבוע / צילום: אלבטרוס

רישיון חדש לפרויקט אגירת אנרגיה ב-1.4 מיליארד שקל במנרה

גורמים במשק האנרגיה הביעו תמיהה על מתן הרישיון החדש ליזמים לאחר שלא עמדו בלוחות הזמנים לרישיון הישן ● רשות החשמל: אין בכך למנוע מתן רישיון חדש

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

איזי ג'ט החליטה לקרקע את כל צי המטוסים שלה

החברה לא נוקבת במועד שבו היא תחדש את טיסותיה ● באיזי ג'ט מציינים כי "אנו ממשיכים לנקוט כל פעולה המאפשרת להפחית עלויות והוצאות שאינן קריטיות בכל הרמות, על מנת למתן את השפעת משבר הקורונה"

בתי הזיקוק בחיפה / צילום: איל יצהר

בזן מזנקת ב-15%: ב-IBI רואים אפסייד של עוד 87%

לירן לובלין, מנהל מחלקת המחקר ב-IBI: "התמחור הנוכחי של המניה מייצג תרחיש משברי ארוך-טווח על אף שלראייתנו לא כך המצב"

קריית יערים / צילום: מ"א קריית יערים

מ"ווהאן הישראלית" לאפס נדבקים: כך ניצחה קריית יערים את הקורונה

אחד מתושבי קריית יערים נדבק מקרובת משפחה שהגיעה מצרפת, והמחלה החלה להתפשט במהירות ביישוב ● בשיחה עם "גלובס" מסביר ראש המועצה המקומית יצחק רביץ כיצד נבלמה ההדבקה באמצעות כמה צעדים קשים

אוטובוס חברת דן / צילום: איל יצהר, גלובס

אקזיט בטיימינג מושלם: חברי דן מכרו מניות ב-450 מיליון שקל רגע לפני שהקורונה הכתה בתחבורה הציבורית

בין המשקיעים בעסקה שנסגרה בחודש שעבר - הכשרה ביטוח, דיסקונט, נורסטאר, חן למדן, דוד פתאל ודן פרופר

רן גולדשטיין, סמנכ"ל מידרוג / צילום: סיון פרג'

מידרוג: הקורונה והסחר מקוון יורידו את מחירי השכירות ואת הדירוג של חלק מחברות הנדל"ן המסחרי

גם אם משבר הקורונה יארך זמן קצר, במידרוג מעריכים כי בעלי שטחים מסחריים יהיו חייבים להוריד את דמי השכירות כדי לתמוך בעסקים השוכרים; וכי האצת תופעת הסחר המקוון תאיץ את ירידת המחירים גם לטווח רחוק

תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה / הדמיה: משרד הבינוי והשיכון

אושרה להפקדה תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה

במסגרת התוכנית מוצע פרויקט התחדשות עירונית נרחב במתחם, ששטחו 83 דונם וכולל בהווה 287 יחידות דיור ● לאורך השנים התפרסמה ביקורת רבה על התכנון האדריכלי, איכות הבנייה והתחזוקה של הקומפלקס האייקוני, שכונה בידי יושביו "הארלם"

הקמפיין החדש של אלקטרה עם נינט טייב, אמיר דדון וגיא זוארץ / צילום: אלקטרה

בצל הקורונה: מקדימים תשלומים לאמנים

אשכולות, שאחראית על גביית התמלוגים מהגופים המשדרים, תקדים את התשלומים לחבריה שהיו אמורים להיות מחולקים בעוד מספר חודשים ותחלק אותם בתקופה הקרובה

יאיר לפיד מגיב למינויו של בני גנץ ליו"ר הכנסת / צילום: אלעד גוטמן

לפיד: "לא אוותר על הערכים שלי בשביל להיות שר החוץ בזום"

יו"ר האופוזיציה המיועד בביקורת חריפה על נתניהו והממשלה הנוכחית ● "כולנו נילחם יחד בקורונה. הם מהממשלה ואנחנו מהכנסת. אך הגיע הזמן להגיד מה באמת קורה פה: המשבר לא מנוהל"

נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר / צילום: לע"מ

ישיבת ממשלה בזום? הממשלה תתכנס מחר כדי לדון באכיפת האיסורים החדשים

הישיבה תתנהל בשלט רחוק בגלל שרה"מ נכנס לבידוד היום ● על סדר היום, החמרה בצעדי ההגבלה על תנועה מחוץ לבתים, הפחתה במספר העובדים שיכולים להגיע למקומות העבודה, מ-30% מכוח האדם ל-15%, אישור התקנות המאפשרות לחיילים להצטרף לסיורי המשטרה לאכיפת מגבלות הקורונה

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

התוכנית לחילוץ המשק: 80 מיליארד שקל, מחציתם מקופת המדינה

במרכז התוכנית: הקמת קרן מענקים לעצמאים ולבעלי עסקים קטנים שנפגעו מהמשבר ● כחלון נפרד מתיק האוצר: ״מאמין שהמשק יחזור לפעולה אחרי פסח״ ● במקביל החמרה במגבלות התנועה: העבודה תצומצם ל-15% בלבד מהעובדים בכל ארגון

קשיש על קולנועית לובש מסיכת מגן בטיילת הריקה של תל אביב / צילום: כדיה לוי

נהג האוטובוס שהיה במצב קשה החלים ושוחרר לביתו

4,247 חולי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה אתמול ל-15 ● רה"מ נתניהו נכנס לבידוד עד לסיום החקירה האפידמיולוגית של היועצת שלו לענייני חרדים ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות הוקפא ● ח"כ שלח בוועדת הקורונה בכנסת: "יש כשל גדול בפיקוד ושליטה"

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

אתרי התוכן הישראלים בקמפיין: "משאירים את הכסף בארץ"

מספר ימים לאחר שארטימדיה העלתה קמפיין דיגיטלי המתנגח בגוגל ופייסבוק על כך שאינם מצליחים לסנן פייק ניוז בנוגע לקורונה, מעלה החברה יחד עם אתרי תוכן ישראלים קמפיין הקורא למפרסמים לפרסם רק באתרים ישראלים כדי לשמור על הכלכלה