גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בעליות: מדד הבנקים זינק 2%, עמיר שיווק זינקה 17%

ביום הראשון של שבוע המסחר בבורסה עלו מדדי ת"א-35 ות"א-90 בכ-0.4% ● מניית עמיר שיווק זינקה על רקע התשקיף שהגישה חברת הקנאביס BOL לקראת הנפקה בקנדה ● אלביט מערכות זכתה בחוזה של 127 מיליון דולר בדרום אסיה ● המסחר בבורסות וול סטריט ולונדון ייפתח רק ביום שלישי

הבורסה בתל-אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל-אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:25

יום המסחר הראשון לשבוע ננעל במגמה חיובית, כאשר מדד ת"א-35 עלה ב-0.4%, ת"א-90 טיפס ב-0.65% ומדד הבנקים זינקה ב-2%. בסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב בעליות שערים קלות.

בסיכום השבוע הקודם התאפיין המסחר בזירה המקומית, כמו גם בעולם, בתנודתיות גבוהה יחסית, וזאת על רקע מלחמת הסחר הנמשכת בין ארה"ב לבין סין, וחששות המשקיעים מהתארכותה ומהשלכות שליליות אפשריות שיהיו לה על צמיחת הכלכלה הגלובלית בהמשך.

בלאומי שוקי הון התייחסו בסוף השבוע לנושא וציינו כי "ככל שהזמן עובר וכהונתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מתקדמת, אנו רואים כי ההצהרות שלו מקבלות תוקף מעשי. מה שנראה היה כחלק ממשא ומתן כדי לשפר עמדות מול סין, הופך למדיניות רשמית".

לפי לאומי שוקי הון, "במלחמה הזאת יהיו נפגעים והם המשקיעים לטווח הקצר, אשר ייפגעו כאשר המניות יגדילו תנודתיות, ירדו ויעלו בעקבות כל הצהרה של בכירים בסין או ארה"ב", והעריכו כי "צפויים עוד הרבה ימים תנודתיים".

בסיכום שבועי מדדי ת"א 35 ות"א 125 נחלשו קלות, בצד השלילי מדד הביטוח איבד כ-2% מערכו, וירידה דומה רשם מדד הביומד, ומנגד מדד הנדל"ן התחזק ביותר מ-1% וכך גם מדד התל-בונד גלובל.

בצד החיובי במדד ת"א 35 בטלה מניית בזק ומניות החברה לישראל ואיירפורט סיטי.

ברקע למסחר, האנליסטים בקבוצת סיטי פרסמו היום התייחסות חיובית לסקטור המקומי, תוך שציינו כי "אנו אוהבים את מניות הבנקים בישראל באופן כללי".

בין מניות הענף הדגישו את זו של מזרחי-טפחות אותה בסיטי "אוהבים במיוחד", וזאת "משום תיק המשכנתאות האיכותי וגם בגלל הגידול הדו-ספרתי ברווחיות ממשכנתאות ומתחומים אחרים".

בסיטי העלו את מחיר היעד למניית הבנק ל-90 שקל - גבוה בכ-16.5% משוויה הבוקר, וזאת כחודשיים בלבד לאחר שכבר העלו אותו, בעקבות הודעת מזרחי-טפחות כי הגיע להסדר עם משרד המשפטים האמריקאי בנוגע לפרשת הסיוע בהעלמת מס ללקוחות האמריקאים.

ההתייחסות של סיטי למניית מזרחי טפחות מצטרפת לאנליזה שפרסמו בשבוע שעבר באקסלנס ברוקראז', שגם הם הביעו אופטימיות לגבי מניה וצפי לתוצאות חזקות ברבעון השני של השנה.

בצד השלילי של ת"א 35, בלטו כמה מניות דואליות, בהן פריגו, טבע ונייס, וגם איי.אפ.אפ ואורמת.

עוד במסחר, מניית חברת הנדל"ן מגה אור קפצה על רקע פרסום דוחותיה הכספיים לרבעון הראשון של השנה. בבית ההשקעות ווליו בייס ציינו כי מגה אור "מובילה את תחום הנדל"ן הלוגיסטי בישראל", וכי "הסיפור של מגה אור הוא לא רק הנכסים הקיימים אלא תנופת הייזום שמאפיינת את החברה".

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמה היום מגמה חיובית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה דומה.

15:45

המסחר בתל אביב מתנהל בעליות קלות כאשר ת"א 35 עולה ב-0.26% ות"א 90 מטפס ב-0.4%. מניית שיכון ובינוי מאבדת יותר מ-3% בצל המלצת המשטרה ורשות ניירות ערך להעביר את תיק חקירת השוחד באפריקה להמשך טיפול בפרקליטות.

מניית עמיר שיווק מזנקת בכ-15% על רקע כוונתה של BOL להנפיק בקנדה. 

מחזור המסחר בשוק מסתכם בשעה זו ב-500 מיליון שקל.

15:45

חברת הנדל"ן אדרי-אל  עדכנה היום כי בעל השליטה בה, גבי אדרי, חתם על הסכם הלוואה מחברה בשליטת עדי צים, וכן כי במקביל השניים מנהלים מו"מ למכירת השליטה בחברה לידי צים. במסגרת ההלוואה שהוענקה לאדרי שועבדו לטובתו של צים כ-3.5 מיליון מניות אדרי-אל, המוחזקות על-ידי אדרי, ומהוות כ-19% מהונה בשווי שוק שעמד הבוקר על כ-6 מיליון שקל. כיום מחזיק אדרי בכ-73% ממניותיה של אדרי-אל. 

15:15

אלכס שניידר החליט שלא לרכוש את מניות גיל בלוטרייך בחברת מישורים  תמורת 130 מיליון שקל. בשוק העריכו מזה זמן כי בשל הפער בין מחיר מימוש האופציה לבין שווי השוק של מניית חברת הנדל"ן, הסבירות שהאופציה תמומש נמוכה מאוד. מניית מישורים נסחרה היום בתנודתיות גבוהה ובמגמה שלילית, שהגיעה עד לירידות של כ-8% אך התמתנה בהמשך. 

14:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה הירוקה, וזאת בהמשך לנעילה החיובית ביום שישי האחרון בשווקים בוול סטריט. המדדים ת"א 35 ות"א 90 עולים ב-0.2% ומדד הבנקים קופץ 1.2%. 

מניית טבע מאבדת 2.5%, נייס יורדת כ-2%, אורמת מאבדת 1.1%, ארפורטסיטי עולה ביותר מ-1.5%, פריגו מאבדת 2.7%, ומניית איי.אפ.אפ יורדת 1.3% במחזור הגבוה בתל אביב. 

בשעה זו מחזור המסחר הכולל בשוק המניות מסתכם ב-370 מיליון שקל בלבד.

12:30

המסחר בתל אביב מתנהל בעליות קלות כאשר ת"א 35 עולה 0.1% ומדד ת"א 90 מטפס ב-0.15%. מניית טבע יורדת בכ-3%, נייס מאבדת 2%. 

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו ב-240 מיליון שקל בלבד.

לקראת השבוע בשווקים, מלחמת הסחר תמשיך לרכז עניין, ונזכיר כי המסחר בארה"ב ובלונדון צפוי להתחדש ביום שלישי של השבוע.

מניית מזרחי טפחות  זוכה להעלאת מחיר יעד שנייה בתוך חודשיים, מהאנליסטים של סיטי ואקסלנס.

חברת הקנאביס שאיפה לחיים (BOL) הודיעה במהלך סוף השבוע על הגשת תשקיף פומבי להנפקה בבורסה של טורונטו. החברה מעוניינת לגייס עד 200 מיליון דולר (בפועל, תגייס כנראה קצת פחות) לפי שווי של יותר ממיליארד דולר "אחרי הכסף". אם אמנם תקבל החברה את השווי המבוקש, אז עמיר שיווק , שהעניקה הלוואה של 20 מיליון דולר ל-BOL, במקרה של הנפקה יעמוד חלקה בחברה על כ-16% מהחברה - כלומר תקבל כ-160 מיליון דולר. 

11:10

המסחר בתל אביב מתנהל ביציבות במחזור מסחר דליל, כיאה לימי ראשון, שמסתכם בשעה זו ב-135 מיליון שקל בלבד. מדד ת"א 35 משיל 0.1% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.3%.

מניית טבע צונחת ב-3%, פריגו מאבדת 2.7%, כיל עולה כ-1%, ומניית נייס מאבדת 2%. 

09:50

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל-אביב נפתח במגמה מעורבת, בהמשך לעליות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט.

מדד ת"א-35  מאבד 0.1%, ת"א-90  עולה 0.2% ומדד הבנקים  מטפס 0.4%. 

מניית טבע יורדת 3.3% בפתיחה, פריגו יורדת 2.7%, מניית אינטרקיור בולטת עם זינוק של 4%.

מניית מישורים  צונחת יותר מ-3%, לאחר שהחברה דיווחה הבוקר כי בהמשך לדיווחיה האחרונים בנוגע להסדר בין בעלי השליטה בחברה, גיל בלוטרייך ואלכס שניידר, נמסר לחברה שאופציית ה-Call שהעניק בלוטרייך לשניידר לרכישת כל מניותיו בחברה לא מומשה ופקעה היום.

מניית אלביט מערכות  עולה כ-1%, על רקע דיווח של החברה כי זכתה בחוזה בהיקף של 127 מיליון דולר שבמסגרתו תספק מערכות רדיו טקטי למדינה בדרום אסיה.

מחר בארה"ב יום הזיכרון, והמסחר בבורסות וול סטריט ייפתח רק ביום שלישי. גם בורסת לונדון תפתח את שבוע המסחר רק ביום שלישי, לאחר חופשת האביב מחר.

07:10

יומו הראשון של שבוע המסחר בבורסה בתל-אביב ייפתח הבוקר (א') לאחר נעילה חיובית בבורסות וול סטריט בסוף השבוע.

בסוף שבוע שעבר, שבוע המסחר בתל-אביב ננעל בירידות שערים חדות לאחר החרפת הטונים בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין. 

עוד בסוף השבוע, ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי הודיעה ביום שישי האחרון הודיעה כי תפרוש מהתפקיד ב-7 ביוני.

המסחר בבורסות וול סטריט יחל השבוע רק ביום שלישי.

עוד כתבות

פרופ' רפי מלניק / צילום: רפי קוולרצ'יק

פרופ' רפי מלניק לא חושב שצריך לדאוג מהחוב הציבורי התופח

פרופ' רפי מלניק, לשעבר חבר הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, מסביר בטור מיוחד למה הוא חושב שכלכלת ישראל איתנה מספיק להתמודד עם נטל החוב שייווצר, וסוכנויות הדירוג הבינלאומיות תמשכנה לדרג אותה כמקום בטוח להלוות לה כספים ולעשות אתה עסקים

רחוב דפנה בתל אביב. פרויקט הפינוי בינוי נתקע / צילום: איל יצהר, גלובס

מאות דירות חדשות במיקום מנצח במרכז תל אביב? כך נשאר פרויקט פינוי בינוי תקוע במשך שנים

מאות דירות חדשות במיקום מנצח בלב העיר? מסתבר שאפילו כאשר מדובר באזור נחשב, בין בית המשפט לתחנת הרכבת, ובחברות מובילות, פרויקט פינוי בינוי יכול להיתקע לשנים

מימין: שר הבריאות הברזילאי לואיז אנריקה מנדטה ונשיא ברזיל ז'איר בולסונרו  / צילום: Andre Borges , AP

ארה"ב שולחת סיוע לברזיל הכולל 2 מיליון מנות הידרוקסיכלורוקווין

מדובר בתרופה שמקדם טראמפ למרות הצטברות עדויות כי התרופה אינה מועילה ויכולה אף להזיק ● על פי הצהרת ארה"ב וברזיל, המוצר ישמש למניעה אצל עובדי מערכת הבריאות הברזילאית – למרות שהעדויות לגבי מניעה קלושות עוד יותר מאשר לגבי טיפול

מערכת טילי LORA / צילום: Wikibob

ניסוי מוצלח של התעשייה האווירית בירי טילי תקיפה בליסטיים מדויקים

על-פי הודעת התעשייה האווירית הניסוי, שנערך מלב ים, כלל שיגור של שני טילי LORA ארוכי טווח אל עבר נקודת פגיעה מתוכננת מראש בלב ים בשני מתארים

תורות עמוסים בכניסה לרשתות השיווק / צילום: איל יצהר, גלובס

הסל של רשתות המזון ברבעון הראשון גדל ב-20% בזכות הקורונה, פסח והצרות של נחום ביתן

נתוני הרבעון הראשון שהציגו בימים האחרונים שש רשתות הסופרמרקטים הנסחרות בבורסה מצביעים על צמיחה דו-ספרתית בכל השורות - מההכנסות ועד הרווח ● אבל ההתנפלות על הסניפים במרץ בגלל הקורונה נמשכה גם באפריל, ובמבט קדימה נראה כי גם המשך השנה יעשה טוב לקמעונאיות המזון

אאודי A8.  לא רק לנתניהו / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ממשלת הניתוק: לשכות במיליוני שקלים לשרים, שני רכבי אאודי A8 לבני גנץ

משבר כלכלי חמור? לא בממשלת ישראל ● משרד האוצר נאלץ להפנות שרים חדשים למשרד ראש הממשלה לאחר שהתקשה לטפל בשלל הבקשות שהופנו אליו ● גנץ דורש כלי רכב זהים לאלה שמקבל נתניהו, על אף שעלותם עומדת על מיליוני שקלים

דני גלוטר / צילום: אופטימל פלוס

אופטימל פלוס מחולון נמכרת ב-360 מיליון דולר; המזל משחק פעמיים למייסד מוביט

בצל משבר הקורונה החליטו באופטימל פלוס להימכר לנשיונל אינסטרומנטס, שמפתחת מערכות וציוד בדיקות לתעשיית האלקטרוניקה • מייסד ומנכ"ל החברה: "היינו יכולים למכור בסכום גבוה יותר, אך העובדים העדיפו את הרוכשת בשל תרבות ארגונית דומה"

אולפן חדשות 13 / צילום: באדיבות חדשות 13

עובדי חדשות 13: רשת משלבת תכנים מסחריים בחדשות בניגוד לחוק

ל"גלובס" נודע כי ועד העובדים וארגון העיתונאים התריעו בפני מנכ"ל הרשות השנייה כי רשת עוברת על החוק ומקדמת תוכניות כמו האח הגדול, הישרדות וגידי ואהרוני במסגרת שידורי החדשות ● גורמים בהנהלת רשת: "אם חלילה רשת תקרוס, ועד העובדים יישא באחריות מוסרית למעשיו המופקרים"

מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק תרופות: מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן

השבוע נערך באופן וירטואלי כנס ASCO, אחד הכנסים העולמיים המובילים בתחום הסרטן • בין היתר דובר בו על ייחודיות הטיפול בחולים מבוגרים, על השפעתן של גישות פסיכולוגיות וכלכליות בטיפול ועל תוצאות טיפול בחולי סרטן שגם חטפו קורונה

ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

משאל העם על המשך שלטונו של פוטין לעשור הקרוב - בתחילת יולי

אחרי שנדחה בגלל הקורונה, נקבע ה-1 ביולי כתאריך למשאל שמהווה חסם אחרון בפני הישארותו של פוטין בשלטון עד 2036 ● התיקון המוצע בחוקה ישנה את מאזן הכוחות ברוסיה ויעניק לרה"מ ולפרלמנט סמכויות נרחבות יותר

שאול מזרחי, בעלי מועדון הבארבי / צילום: מתוך יוטיוב

בעלי הבארבי נגד המדינה: "אם אתה רוצה לתת - תיתן, אם לא אז אל תציע"

שאול מזרחי, בעלי מועדון הבארבי בתל אביב, שובת רעב מול בית ראש הממשלה במחאה על כך שלא קיבל סיוע ממשלתי בשל מגפת הקורונה ● "לא יעלה על הדעת שמהמדינה מציעה מתווה כדי לדפוק את האזרח"

משה ממרוד / צילום: איל יצהר

משה ממרוד מימש מניות תדיראן בכ-40 מיליון שקל, ובתו נופר מימשה ב-1.5 מיליון שקל

מנייתה של יבואנית ומשווקת מערכות המיזוג עלתה מתחילת השנה ב-15% ● החברה דיווחה על משא ומתן לרכישת חברת מזגנים זרה ב-80 מיליון שקל

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

נעילה חיובית בתל אביב; הדולר ירד מתחת ל-3.5 שקלים

מדד ת"א 35 עלה ב-0.3%, מדד ת"א 125 התחזק ב-0.2% ומדד ת"א 90 הוסיף 0.1% ● ה-FDA אישר לאופקו הלת' להתחיל בניסוי בריאלדי לטיפול בקורונה ● הראל פיננסים: "התנודתיות הגדולה של נכסים שונים המשפיעים על תיק ההשקעות מחדדת את ההמלצה שלנו על פיזור בין האפיקים"

יואב זייף, מנכ"ל סטרטסיס / צילום: באדיבות סטרטסיס

סטרטסיס מפטרת עשרות עובדים בישראל לאחר החלפת המנכ"ל

נכון לסוף 2019, יצרנית המדפסות תלת ממד העסיקה בישראל 538 עובדים, מתוך מצבת כוח אדם עולמית של 2,268 עובדים ● בפברואר, זמן קצר לפני פרוץ משבר הקורונה, נכנס לתפקיד המנכ"ל יואב זייף ● מניית יצרנית מדפסות התלת ממד ירדה ב-87% מהשיא ב-2014

קבלת היתר בנייה / איור: סהר קובר

"שנים מתבזבזות על הליכי סרק": כמה זמן באמת לוקח להוציא בישראל היתר בנייה, והאם יש סיכוי לקיצור משמעותי

רשויות התכנון בישראל אומרות שמשך הזמן לקבלת היתר בנייה מתקצר, והליך הרישוי מתייעל ● בשוק אומרים שהמצב לא רק שלא השתפר, אלא אף הורע ● מי צודק?

קמפיין החוצות של מפעל הפיס / צילום: איל יצהר, גלובס

מיליון מובטלים? משבר כלכלי? בלוטו רוצים שתחזרו להמר

ביקורת על קמפיין שילוט של מפעל ההגרלות, שמשתמש באלמנטים ממגפת הקורונה • האם יכול להיות שגוף ציבורי מנצל את תקופת אי הוודאות, שבה יש לציבור נטייה להתפתות אחר "פתרונות קסם"? • מפעל הפיס: אין הגדלת תקציבי פרסום כדי לנצל את המצב. רק יידוע על חזרה לפעילות

הורה מסדר אזור ישיבה לפי כללי הישיבה החדשים טרם כניסת התלמידים לכיתה / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

למרות העלייה בתחלואה: בתי הספר לא ייסגרו ברחבי הארץ

בתום דיון בהשתתפות נתניהו ושרים בכירים בנושא, אחרי שכמעט 5,000 מורים ותלמידים ברחבי הארץ נכנסו לבידוד, התקבלה עמדת משרד החינוך, שהתנגד לסגירת המוסדות: "הניסוי הזה לא יקר, הקורונה לא קטלנית לתלמידים" ● 116 נדבקו בנגיף ביממה האחרונה, חמישה נוספים מתו

הפרלמנט הסיני מריע לנשיא שי ג'ינגפינג בהגיעו להצבעה על הגבלת האוטונומיה של הונג קונג, ב־28 במאי / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

נשיא סין מנצל את המגפה במערב כדי לשנות את מארג היחסים במזרח

שי ג'ינפינג נוקט בצעדים מדיניים תוקפניים כלפי הונג קונג, טייוואן, מלזיה, הודו ואחרות ● בימים כתיקונם פעולות אלה היו זוכות לגינוי בינלאומי בוטה והתנגדות תקיפה ● בינתיים, הוא בסך הכול מצליח לחמוק מהביקורת, בגלל שארה"ב ובעלות בריתה עסוקות כמעט באופן בלעדי במגפת הקורונה

רועי חיון וערן יעקב / צילום: תמר מצפי, כדיה לוי, גלובס

ילד הפלא של שוק ההון, ההרשעה בפלילים והלקח של רשות המסים

רועי חיון, שהורשע בהלבנת הון ובעבירות מס, גרר לביהמ"ש את רשות המסים שרצתה למסות את רכושו שחולט - וניצח ● לפי החלטה תקדימית של שופט המחוזי הרי קירש, לצרכי הכרה בהוצאה, חילוט כספים של עבריין - "מאיין" את ההתעשרות

חנות רנואר בקניון TLV נסגרה / צילום: תמונה פרטית

בצל משבר הקורונה: רנואר נוטשת את קניון TLV

רנואר הפעילה בקניון שתי חנויות בשטחים רחבים - רנואר, וטוונטי פור סבן