גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בעליות: מדד הבנקים זינק 2%, עמיר שיווק זינקה 17%

ביום הראשון של שבוע המסחר בבורסה עלו מדדי ת"א-35 ות"א-90 בכ-0.4% ● מניית עמיר שיווק זינקה על רקע התשקיף שהגישה חברת הקנאביס BOL לקראת הנפקה בקנדה ● אלביט מערכות זכתה בחוזה של 127 מיליון דולר בדרום אסיה ● המסחר בבורסות וול סטריט ולונדון ייפתח רק ביום שלישי

הבורסה בתל-אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל-אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:25

יום המסחר הראשון לשבוע ננעל במגמה חיובית, כאשר מדד ת"א-35 עלה ב-0.4%, ת"א-90 טיפס ב-0.65% ומדד הבנקים זינקה ב-2%. בסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב בעליות שערים קלות.

בסיכום השבוע הקודם התאפיין המסחר בזירה המקומית, כמו גם בעולם, בתנודתיות גבוהה יחסית, וזאת על רקע מלחמת הסחר הנמשכת בין ארה"ב לבין סין, וחששות המשקיעים מהתארכותה ומהשלכות שליליות אפשריות שיהיו לה על צמיחת הכלכלה הגלובלית בהמשך.

בלאומי שוקי הון התייחסו בסוף השבוע לנושא וציינו כי "ככל שהזמן עובר וכהונתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מתקדמת, אנו רואים כי ההצהרות שלו מקבלות תוקף מעשי. מה שנראה היה כחלק ממשא ומתן כדי לשפר עמדות מול סין, הופך למדיניות רשמית".

לפי לאומי שוקי הון, "במלחמה הזאת יהיו נפגעים והם המשקיעים לטווח הקצר, אשר ייפגעו כאשר המניות יגדילו תנודתיות, ירדו ויעלו בעקבות כל הצהרה של בכירים בסין או ארה"ב", והעריכו כי "צפויים עוד הרבה ימים תנודתיים".

בסיכום שבועי מדדי ת"א 35 ות"א 125 נחלשו קלות, בצד השלילי מדד הביטוח איבד כ-2% מערכו, וירידה דומה רשם מדד הביומד, ומנגד מדד הנדל"ן התחזק ביותר מ-1% וכך גם מדד התל-בונד גלובל.

בצד החיובי במדד ת"א 35 בטלה מניית בזק ומניות החברה לישראל ואיירפורט סיטי.

ברקע למסחר, האנליסטים בקבוצת סיטי פרסמו היום התייחסות חיובית לסקטור המקומי, תוך שציינו כי "אנו אוהבים את מניות הבנקים בישראל באופן כללי".

בין מניות הענף הדגישו את זו של מזרחי-טפחות אותה בסיטי "אוהבים במיוחד", וזאת "משום תיק המשכנתאות האיכותי וגם בגלל הגידול הדו-ספרתי ברווחיות ממשכנתאות ומתחומים אחרים".

בסיטי העלו את מחיר היעד למניית הבנק ל-90 שקל - גבוה בכ-16.5% משוויה הבוקר, וזאת כחודשיים בלבד לאחר שכבר העלו אותו, בעקבות הודעת מזרחי-טפחות כי הגיע להסדר עם משרד המשפטים האמריקאי בנוגע לפרשת הסיוע בהעלמת מס ללקוחות האמריקאים.

ההתייחסות של סיטי למניית מזרחי טפחות מצטרפת לאנליזה שפרסמו בשבוע שעבר באקסלנס ברוקראז', שגם הם הביעו אופטימיות לגבי מניה וצפי לתוצאות חזקות ברבעון השני של השנה.

בצד השלילי של ת"א 35, בלטו כמה מניות דואליות, בהן פריגו, טבע ונייס, וגם איי.אפ.אפ ואורמת.

עוד במסחר, מניית חברת הנדל"ן מגה אור קפצה על רקע פרסום דוחותיה הכספיים לרבעון הראשון של השנה. בבית ההשקעות ווליו בייס ציינו כי מגה אור "מובילה את תחום הנדל"ן הלוגיסטי בישראל", וכי "הסיפור של מגה אור הוא לא רק הנכסים הקיימים אלא תנופת הייזום שמאפיינת את החברה".

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמה היום מגמה חיובית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה דומה.

15:45

המסחר בתל אביב מתנהל בעליות קלות כאשר ת"א 35 עולה ב-0.26% ות"א 90 מטפס ב-0.4%. מניית שיכון ובינוי מאבדת יותר מ-3% בצל המלצת המשטרה ורשות ניירות ערך להעביר את תיק חקירת השוחד באפריקה להמשך טיפול בפרקליטות.

מניית עמיר שיווק מזנקת בכ-15% על רקע כוונתה של BOL להנפיק בקנדה. 

מחזור המסחר בשוק מסתכם בשעה זו ב-500 מיליון שקל.

15:45

חברת הנדל"ן אדרי-אל  עדכנה היום כי בעל השליטה בה, גבי אדרי, חתם על הסכם הלוואה מחברה בשליטת עדי צים, וכן כי במקביל השניים מנהלים מו"מ למכירת השליטה בחברה לידי צים. במסגרת ההלוואה שהוענקה לאדרי שועבדו לטובתו של צים כ-3.5 מיליון מניות אדרי-אל, המוחזקות על-ידי אדרי, ומהוות כ-19% מהונה בשווי שוק שעמד הבוקר על כ-6 מיליון שקל. כיום מחזיק אדרי בכ-73% ממניותיה של אדרי-אל. 

15:15

אלכס שניידר החליט שלא לרכוש את מניות גיל בלוטרייך בחברת מישורים  תמורת 130 מיליון שקל. בשוק העריכו מזה זמן כי בשל הפער בין מחיר מימוש האופציה לבין שווי השוק של מניית חברת הנדל"ן, הסבירות שהאופציה תמומש נמוכה מאוד. מניית מישורים נסחרה היום בתנודתיות גבוהה ובמגמה שלילית, שהגיעה עד לירידות של כ-8% אך התמתנה בהמשך. 

14:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה הירוקה, וזאת בהמשך לנעילה החיובית ביום שישי האחרון בשווקים בוול סטריט. המדדים ת"א 35 ות"א 90 עולים ב-0.2% ומדד הבנקים קופץ 1.2%. 

מניית טבע מאבדת 2.5%, נייס יורדת כ-2%, אורמת מאבדת 1.1%, ארפורטסיטי עולה ביותר מ-1.5%, פריגו מאבדת 2.7%, ומניית איי.אפ.אפ יורדת 1.3% במחזור הגבוה בתל אביב. 

בשעה זו מחזור המסחר הכולל בשוק המניות מסתכם ב-370 מיליון שקל בלבד.

12:30

המסחר בתל אביב מתנהל בעליות קלות כאשר ת"א 35 עולה 0.1% ומדד ת"א 90 מטפס ב-0.15%. מניית טבע יורדת בכ-3%, נייס מאבדת 2%. 

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו ב-240 מיליון שקל בלבד.

לקראת השבוע בשווקים, מלחמת הסחר תמשיך לרכז עניין, ונזכיר כי המסחר בארה"ב ובלונדון צפוי להתחדש ביום שלישי של השבוע.

מניית מזרחי טפחות  זוכה להעלאת מחיר יעד שנייה בתוך חודשיים, מהאנליסטים של סיטי ואקסלנס.

חברת הקנאביס שאיפה לחיים (BOL) הודיעה במהלך סוף השבוע על הגשת תשקיף פומבי להנפקה בבורסה של טורונטו. החברה מעוניינת לגייס עד 200 מיליון דולר (בפועל, תגייס כנראה קצת פחות) לפי שווי של יותר ממיליארד דולר "אחרי הכסף". אם אמנם תקבל החברה את השווי המבוקש, אז עמיר שיווק , שהעניקה הלוואה של 20 מיליון דולר ל-BOL, במקרה של הנפקה יעמוד חלקה בחברה על כ-16% מהחברה - כלומר תקבל כ-160 מיליון דולר. 

11:10

המסחר בתל אביב מתנהל ביציבות במחזור מסחר דליל, כיאה לימי ראשון, שמסתכם בשעה זו ב-135 מיליון שקל בלבד. מדד ת"א 35 משיל 0.1% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.3%.

מניית טבע צונחת ב-3%, פריגו מאבדת 2.7%, כיל עולה כ-1%, ומניית נייס מאבדת 2%. 

09:50

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל-אביב נפתח במגמה מעורבת, בהמשך לעליות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט.

מדד ת"א-35  מאבד 0.1%, ת"א-90  עולה 0.2% ומדד הבנקים  מטפס 0.4%. 

מניית טבע יורדת 3.3% בפתיחה, פריגו יורדת 2.7%, מניית אינטרקיור בולטת עם זינוק של 4%.

מניית מישורים  צונחת יותר מ-3%, לאחר שהחברה דיווחה הבוקר כי בהמשך לדיווחיה האחרונים בנוגע להסדר בין בעלי השליטה בחברה, גיל בלוטרייך ואלכס שניידר, נמסר לחברה שאופציית ה-Call שהעניק בלוטרייך לשניידר לרכישת כל מניותיו בחברה לא מומשה ופקעה היום.

מניית אלביט מערכות  עולה כ-1%, על רקע דיווח של החברה כי זכתה בחוזה בהיקף של 127 מיליון דולר שבמסגרתו תספק מערכות רדיו טקטי למדינה בדרום אסיה.

מחר בארה"ב יום הזיכרון, והמסחר בבורסות וול סטריט ייפתח רק ביום שלישי. גם בורסת לונדון תפתח את שבוע המסחר רק ביום שלישי, לאחר חופשת האביב מחר.

07:10

יומו הראשון של שבוע המסחר בבורסה בתל-אביב ייפתח הבוקר (א') לאחר נעילה חיובית בבורסות וול סטריט בסוף השבוע.

בסוף שבוע שעבר, שבוע המסחר בתל-אביב ננעל בירידות שערים חדות לאחר החרפת הטונים בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין. 

עוד בסוף השבוע, ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי הודיעה ביום שישי האחרון הודיעה כי תפרוש מהתפקיד ב-7 ביוני.

המסחר בבורסות וול סטריט יחל השבוע רק ביום שלישי.

עוד כתבות

קו ייצור במפעל רכב. / צילום?: רויטרס Philippe Wojazer

וולוו וטויוטה הובילו השקעה של 31 מיליון דולר ב-UVeye הישראלית

UVeye פיתחה מערכת לבדיקות חיצוניות של רכבים, הן לשוק הביטחוני והן לתהליכי ייצור ולבדיקת רכבים שכבר עלו על הכביש

יואל בר־אל ודרור פלדהיים, מייסדי טראקס / צילום: יח"צ

חד-קרן חדש נולד: טראקס השלימה גיוס של 100 מיליון דולר

לפני חודשיים דווח ב"בלומברג" כי החברה הסינגפורית-ישראלית נמצאת במהלך סבב גיוס לפי שווי של 1.1 מיליארד דולר

שרון שפורר \ צילום: שלומי יוסף

אין שום סיבה להתלהב ממחיקת התביעה של לשכת עורכי הדין נגד שרון שפורר

הסירוב לשאת בהוצאות של שפורר על ההליך המשפטי הוא בבחינת "דיבור כפול" שמשמעותו ברורה - הלשכה עדיין טוענת כי הפרסומים שקריים ● לפחות נקודה אחת הרוויחה הלשכה עם החזרת הרישיון לפעיל החברתי ברק כהן, שהושעה לאחר העמדתו לדין בפרשת "באים לבנקאים" ● פרשנות

אריה דרעי באירוע ההשקה של קמפיין ש"ס / צילום: יעקב כהן, יח"צ

דרעי: סמוטריץ' צריך לפעול משפטית נגד תחבורה ציבורית בשבת

בהשקת קמפיין הבחיירות של ש"ס, דרעי האשים את ליברמן בבחירות אך אמר שאינו תוקף אותו כי הוא "מעולם לא פגע אפילו בכוס מים של אדם דתי" ● דרעי הציב רשימת הבטחות ובהן: העלאת שכר המינימום באלף שקל, חידוש פרויקט שיקום השכונות, טיפול שיניים חינם לקשישים וחינוך חינם מגיל אפס

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

בנתה את עצמה: שיכון ובינוי נכנסת למדד הדגל של הבורסה בעדכון הקרוב

כניסתה של שיכון ובינוי למדד ת"א 35 תהיה על חשבון יחידות ההשתתפות של ישראמקו, שעוזבת את המדד אחרי תשע שנים ● מניית אלקטרה נדל"ן, שזינקה ביותר מ-50% מתחילת השנה לשווי המתקרב ל-1 מיליארד שקל, תצטרף למדדי ת"א 125 ות"א 90

אדורארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי / צילום: איל יצהר

הסדר חוב באי.די.בי הוא כמעט בלתי נמנע: אילו אפשרויות עומדות לפני אלשטיין?

אי.די.בי מציגה היקף חוב גבוה משווי נכסיה, וב-S&P מעלות מעריכים כי בחצי השנה הקרובה היא תידרש לבצע עצירת תשלומים, בשל הטענה להעדפת נושים ● אם זה יקרה, תיקלע החברה למצב מאתגר ביותר, שבו היא נדרשת להתמודד מול 4 סדרות אג"ח שונות ונפרדות ● להלן כמה תרחישים שיכולים לשרת את אלשטיין במניעת הסלמה והידרדרות לנקודת אל-חזור

רטה אלמו/ צילום: ענבל מרמרי

"אתיופיה היא אחת הכלכלות הצומחות בעולם. תעשו איתנו יותר עסקים"

נציגים של ממשלת אתיופיה הגיעו לישראל כדי לנסות לשדרג את יחסי המסחר בין המדינות ● רטה אלמו נגה, שגריר אתיופיה בישראל, מסביר למה כדאי להשקיע במדינה שבה נערך ניסיון הפיכה לפני כחודש, ומספר על הביקור אצל בני משפחתו של סלומון טקה

יוני אסיא, מנכ"ל eToro / צילום: איל יצהר, גלובס

ארוחה ששווה 4.5 מיליון דולר: מייסד eToro יוני אסיא הוזמן לסעודת צדקה עם וורן באפט

מייסד פלטפורמת הבלוקצ'יין הסינית Tron, ג'סטין סאן, תרם 4.57 מיליון דולר לעמותה המסייעת לנזקקים בארה"ב תמורת הזכות לשבת לארוחת צהריים עם "האורקל מאומהה" ולצרף אליו אורחים ● אתמול צורף אסיא לרשימת המוזמנים לסעודה, שתיערך ביום חמישי בסן פרנסיסקו ● לאורחים מצפה אתגר לא קטן במפגש עם באפט, הידוע בביקורתו החריפה על המטבעות הדיגיטליים

כיכר דיזנגוף בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חפשו את הצל: למה אחרי כל ההשקעה כיכר דיזנגוף החדשה נטושה בשעות היום?

הכיכר התל-אביבית אינה היחידה, ובחום הלוהט של הקיץ הישראלי גם ירידה של שלוש-ארבע מעלות היא משמעותית ● אז למה חסר כל-כך הרבה צל במרחב הציבורי שלנו, אף שההשקעה בו טובה לתושבים וגם חוסכת כסף למדינה?

יבגני סובה צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

נתניהו או ליברמן? מי עבד למען החיילים והעולים בממשלה האחרונה

בישראל ביתנו מנסים להוכיח לנתניהו שבניגוד לדבריו, הם כן פעלו למען עולים וחיילים ● חבר הכנסת הטרי יבגני סובה התגאה במיוחד בהטבות שניתנו למילואימניקים עצמאיים ובמענק כספי לחיילים בודדים ● בדקנו אותם

סניף בנק דיסקונט/ צילום: תמר מצפי

ימים ספורים לאחר שלא הלך בפועלים: הוועדה למינוי דירקטורים ממליצה על תמר בר-נוי גוטלין לדירקטוריון דיסקונט

הוועדה ממליצה עליה לתפקיד דח"צית בבנק דיסקונט, שנמנה על הבנקים שאינם בעלי גרעין שליטה ● בר-נוי גוטלין תתחרה מול מירי כץ שכבר מכהנת כדירקטורית בדיסקונט

ג'ו לובין, ממייסדי את'ריום / צילום: Joe Bender

תביעה של יותר מ-13 מיליון דולר נגד אחד ממייסדי את'ריום

ג'וזף לובין, מנכ"ל ומייסד קבוצת הבלוקצ'יין ConsenSys, הנמנה עם מייסדי הפלטפורמה השנייה בגודלה בשוק המטבעות הדיגיטליים, נתבע על ידי מנהל לשעבר באחד הסטארט-אפים של הקבוצה, שהעלה נגדו טענות להפרת חוזה ולהונאה ● לובין יבקר בישראל בספטמבר לרגל אירועי שבוע הבלוקצ'יין בתל אביב

מנכ"ל אסתי לאודר ישראל, אורן רווח / צילום: איל יצהר

אחרי המזון, גם תחום הקוסמטיקה מצטרף לגל ההתייקרויות: אסתי לאודר מעלה מחירים

הנציגות הישראלית של אסתי לאודר ביצעה עדכון מחירון למוצריה ברשתות ובאמצעים בהם היא משווקת ישירות לצרכן ● עליית המחיר לקמעונאי תעמוד על עד 15%, אך המחיר הסופי לצרכן צפוי להיות גבוה יותר ולגלם גם את שיעורי הרווחיות של הרשת ● החברה: "במרבית המוצרים לא נעשה שינוי במחיר, בחלק מהמוצרים חלו הורדות מחירים של עד 15%"

נוני מוזס, בנימין נתניהו  / צילום: מגד גוזני, דניאל שמיל

נתניהו: "העתירה השנייה לפרסום תמלילי שיחותיי עם נוני מוזס – ניסיון לפגוע במעמדי כראש ממשלה"

רה"מ הגיש תגובה לעתירה בה מתבקש בג"ץ להורות ליועמ"ש, שוב, לפרסם בציבור את תמליל השיחות שהתקיימו בין נתניהו לבין מו"ל "ידיעות אחרונות" ● "תקופת הבחירות מחייבת את בית המשפט הנכבד לנקוט משנה זהירות"

ספה שנזרקה במהלך חג הפסח / צילום: חזי נקש, פארק דודאים

נגב אקולוגיה רכשה 49% מפארק דודאים ב-47 מיליון שקל

נגב אקולוגיה מפעילה עשרה מתקנים למיחזור סוגים שונים של פסולת בכל רחבי הארץ ● מנכ"ל דודאים: "בקרוב יוקם מפעל המיון והמיחזור הראשון בדרום, שיאפשר להגדיל משמעותית את מיחזור הפסולת בכל הרשויות שמפנות פסולת לפארק דודאים"

רומי חכמוב / צילום: פרטי

“זו עבודה לקיץ, אבל צריך להיות מקצועיים ולהפיק משהו כל יום”

רומי חכמוב (15), מאפיינת בסיס נתונים ב-SeeTree ● הערכת שכר: 4,700 שקל

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בוול סטריט: מניית אינטק פארמה התרסקה 82%

המשקיעים בוול סטריט נערכים לקראת שבוע עמוס דוחות ● ווסטרן דיגיטל בלטה בעליות במניות הטק ● אינטק פארמה הישראלית התרסקה לאחר כישלון בניסוי ● טבע איבדה גובה ● בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת

אביגדור יצחקי / צילום: איל יצהר, גלובס

טעויות הקלדה מוזרות וציון חריג מחבר ועדה: כך מונה אביגדור יצחקי ליו"ר מפעל הפיס

נתניהו וכחלון הכריזו על מינוי אביגדור יצחקי ליו"ר מפעל הפיס החדש, ואז גילו שצריך לכנס ועדת איתור ● גם הוועדה בחרה ביצחקי, אלא שעיון במסמכיה מעלה כי ציון ההתאמה שניתן לו היה גבוה מהניקוד האמיתי שקיבל ● באוצר מסבירים זאת ב"טעות הקלדה" ובמפעל הפיס מוסרים כי ליצחקי אין חלק בהליך ● ומדוע חבר בוועדה העניק ליצחקי את הציון הנדיר 100?

אלי רייפמן. פרשה שהחלה עם הרשעתו ב-2011 / צילום: תמר מצפי, גלובס

ביהמ"ש פסק פיצויים במיליוני שקלים נגד אלי רייפמן והמעורבים בפרשת אמבלייז

כעשור לאחר התפוצצות התרמית בפרשת המניות, ביהמ"ש קבע כי עוה"ד דורון אפיק ושלומי תורג'מן ישלמו 6 מיליון שקל לחברות שנתנו הלוואות לאלי רייפמן ● רייפמן עצמו ישלם לאפיק ולתורג'מן 8.5 מיליון שקל במסגרת תביעת צד ג' ● גם מזכירת אמבלייז דאז תשלם מיליונים

אחיות / צילום: Shutterstock

האחיות ישבתו מחר לאחר שפגישתן עם משרד הבריאות התפוצצה

שביתת האחיות מתוכננת לצאת לדרך מחר כמתוכנן - עבודת האחיות תתקיים במתכונת חירום בלבד בכל מערכת הבריאות