גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכירו את הבוטים שעוזרים למנהלים לנהל טוב יותר

"המאמנת אמנדה" ויישומים נוספים נותנים טיפים לניהול טוב יותר, וגם גוערים בהם כשצריך

אילוסטרציה: shutterstock
אילוסטרציה: shutterstock

ראקל קולינס נוהגת לעתים קרובות לשתות את קפה הבוקר שלה בחברת המאמנת האישית שלה לניהול. היא בוחנת את היעדים שלה בתפקידה החדש כמנהלת תאגידית ותוהה אם היא משקיעה את הזמן שלה בחוכמה.

ענייני האימון הם החלק הקונבנציונלי היחיד בפגישות האלה, כי המאמנת האישית של קולינס היא בוט - יישום להכשרת מנהלים שפועל בטכנולוגיית הבינה המלאכותית של IBM Watson. היישום, ששמו "המאמנת אמנדה" (Coach Amanda), שולח למכשיר הטלפון של קולינס טיפים בצורת סרטוני וידיאו של 5-10 דקות וטקסטים שקולינס קוראת בשקיקה בכל רגע פנוי במהלך יום העבודה שלה.

לאחרונה שלחה קולינס לבוט טקסט שבו היא פקפקה ביכולתה לבחון ביצועים של קולגה, והבוט נזף בה שהיא מחמירה עם עצמה יתר על המידה, על בסיס מבחן אישיות ביישום שהעלה שקולינס היא אדם מאוד מצפוני. "חשבתי: וואו. אמנדה מתחה עליי ביקורת על זה", אומרת קולינס, מנהלת שיווק ב-First United Bank, חברת שירותים פיננסיים בדורנט, אוקלהומה.

מספר הולך וגדל של בני דור המילניום נכנסים היום לתפקידי ניהול, ורבים מהם מגלים שחסרה להם הכשרה בסיסית במיומנויות ניהול כמו נתינת פידבק והאצלת סמכויות בעבודה. לצורך זה נוצרו כמה יישומים ופלטפורמות אימון אישי מבוססי בינה מלאכותית, ובהם Butterfly, Qstream ו-LEADx, שפועלת מפילדלפיה ופיתחה את "המאמנת אמנדה".

בוט עם קצת יותר מדי רגשות

פלטפורמות אלה מבוססות על מחקר שהוכיח כי שינון ותזכורות הן דרכים טובות ללמידת חומר חדש, והם מתאימות לילידי העולם הדיגיטלי, שמעדיפים הצצה ביישום על ישיבה בשיעור פאוור פוינט. עם זאת, קל להתעלם מתזכורות הטקסט והאימייל של היישומים, וכשבוט מתחיל להתנהג באופן אישי מדי, זה עלול להיות צורם וגם משונה מאוד.

"בהחלט אפשרי להגזים בהמרצות", אומר ג'יי.פי גוונדר, אנליסט בכיר בפורסטר ריסרץ'. הוא משווה את הפלטפורמות האלה ליישומי כושר גופני שנוזפים במשתמשים לקום ולעמוד על הרגליים אם הם יושבים זמן רב מדי ליד שולחן העבודה. "התגובה שלך עשויה להיות: זה בגלל שאני עובד!" אומר גוונדר.

קן רייזנר אומר שהמאמנת אמנדה עזרה לו לקיים פגישות של סיעור מוחות פורות יותר עם קולגות, לאחר שהיא הציעה לו להציג להם יותר שאלות. עם זאת, הוא נרתע מהתגובה של היישום לדיווח שלו על סיום אחת המטלות שנתן לו היישום.

"היא הגיבה במילים, 'אני כל כך גאה בך'. זה מוזר לי שלצ'אטבוט יהיו רגשות מזויפים כאלה. התגובה שלי הייתה: זה קריפי. זה משונה", אומר רייזנר בן ה-49, מעצב יישומי למידה ב-Red Nucleus, ספקית יישומי למידה.

לדברי קווין קרוז, מייסד LEADx, המאמנת אמנדה לא טובה כמו מאמן אנושי. "אם אתה יכול להרשות לעצמך לשלם 250-500 דולר בשעה, קח לעצמך מאמן אישי. אבל הבינה המלאכותית מבצעת דמוקרטיזציה של ההכשרה לתפקידי מנהיגות". העלות נמוכה משמעותית - 30 דולר בחודש ללקוחות פרטיים, ו-20 דולר בחודש לעובדים (או פחות למעסיקים גדולים). כמה מעסיקים וכ-600 אנשים פרטיים משתמשים בפלטפורמה, וכמה חברות ייעוץ וראיית חשבון בוחנות את השימוש בה.

יישום נוסף, שמספקת החברה Butterfly, נולד מהבעיות שבהן נתקלו שלושת מייסדי החברה כשמונו לתפקידי ניהול, כשעדיין היו בשנות העשרים לחייהם ונטולי הכשרה. היישום עוקב אחר הפידבק של מעסיקי המשתמשים, ומשתמש בלמידה חישובית כדי לספק טיפים ומאמרים אצורים, לדברי דיוויד מנדלביץ', מייסד משותף ומנכ"ל החברה, הפועלת מניו יורק. בין משתמשי היישום נמצאת גם Social.Lab, סוכנות מדיה חברתית עם משרדים בניו יורק.

היישום Qstream משתמש בשיטת לימוד שפותחה בבית הספר לרפואה של הרווארד כדי להכשיר אנשי מקצוע בהליכים בטיחותיים ודיאגנוסטיים. הגישה הלימודית שלו הוכיחה את עצמה כמשפרת לימוד במחקרים שנסקרו בידי עמיתים. חברות רבות משתמשות בפלטפורמה להכשרת אנשי מכירות, וכ-95 לקוחות הרחיבו את הפלטפורמה גם להכשרת מנהלים במיומנויות כמו בניית צוותים והענקת פידבק, לדברי ריץ' לנצ'נטין, מנכ"ל החברה.

האפליקציה שמזהה בעיית מורל

תוכניות האימון משתמשות בבינה מלאכותית בדרכים שונות - בדרך כלל באמצעות לימוד תגובות המשתמש לאורך זמן כדי לבחור את הטיפים המתאימים ולהציגם למשתמש בזמן המתאים. משתמש שכמעט השיג שליטה מלאה בחומר ייחשף להמרצות מעטות יותר מאשר משתמש שזה עתה החל להשתמש ביישום. חלק מהיישומים מבצעים התאמה אישית של התוכן לחומר שהמשתמש רוצה ללמוד.

כל היישומים משקפים את המגמה לשלב את ההכשרה ביום העבודה בהתאם לצורך - דפוס שהמומחים מתארים כ"מיקרו-למידה", "חטיפי למידה", או "למידה תוך כדי עבודה שוטפת". כ-49% מהעובדים מעדיפים לעבור את ההכשרה שלהם במקום העבודה וברגע שהם זקוקים לה, במקום להשתתף בכיתות לימוד רשמיות, על פי מחקר שערכה לינקדאין ב-2018 והקיף יותר מ-4,000 משתתפים.

פלטפורמה אחרת בשם Humu נועדה לשפר את התרבות התאגידית. הפלטפורמה מנתחת כמות עצומה של נתונים דמוגרפיים, נתוני החברה ונתונים שהושגו בסקרי עובדים, ומזהה אילו שינויים יש לבצע כדי לשפר את שביעות רצונם של העובדים ולשמרם במקום העבודה. לאחר מכן שולחת הפלטפורמה המרצות באימייל או בהודעות טקסט, ודוחקת במשתמשים לשנות את התנהגותם.

40%-80% מעובדי הלקוחות משתתפים בתוכנית, לדברי לזלו בוק, מנכ"ל ומייסד משותף של החברה, ומחבר רב המכר Work Rules על התרבות הארגונית במקום העבודה. מנהלים בפידליטי אינווסטמנטס בבוסטון אומרים ש-Humu מסייע לעובדים ולמנהלים לתת ולקבל פידבק בקלות רבה יותר.

אם Humu מזהה בעיית מורל, כמו תחושה בקרב העובדים שהבוס שלהם מקבל החלטות מפוקפקות או נוהג בסודיות מופרזת, היישום יכול לשלוח למנהל הודעת המרצה שבה הוא מתבקש להסביר את החלטותיו באופן ברור יותר, לדברי בוק. ייתכן שבמקביל יקבלו גם עובדים הודעות המרצה שנועדו לשקם את האמון במנהל באמצעות הטענה שכוונותיו טובות ושהוא פשוט עסוק, או אינו רוצה להסיח את דעת העובדים מעבודתם.

"מה שטוב בהודעות ההמרצה הוא שהן כל הזמן בחזית התודעה", אומרת סיאן קין, סמנכ"לית אנשים ב-Farfetch, זירת מסחר מקוונת לאופנת עילית ולקוחה של Humu. קין מקבלת הודעות המרצה פעמיים בחודש בערך - מספר שמספיק לה כדי לא לשכוח אותן, לדבריה. בין משאלות העובדים שהציף Humu ב-Farfetch הייתה השאיפה לתקשורת פתוחה יותר בין 13 משרדיה הבינלאומיים של החברה.

ממצא זה תרם לשינוי בפעילות הצוות של קין, שחברים בו 9 אנשים. לאחרונה, כשהם התכנסו בפורטוגל לפגישת תכנון, הציע אחד העובדים לוותר על הארוחה הרגילה שלהם במסעדה, ובמקום זאת לאכול בביתו של אחד החברים. "קנינו מוצרי מזון ובישלנו יחד", מספרת קין. "ניסינו להכין מנות שונות שהייתה להן משמעות לחברי הצוות".

לדברי קין, נוסף על מנות טאפאס מעניינות, הגבירה החוויה הזאת את הסולידריות ואת תחושת השייכות של אנשי הצוות.

עוד כתבות

המטוס הדרום קוריאני שנחת בבן גוריון וחזר על עקבותיו / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

מכה קשה בכנף: לפי ארגון התעופה, הפגיעה בענף היא 29 מיליארד דולר

הפגיעה מתרחבת לכל ענפי התיירות - תעשיית הכנסים, מלונות, הסעות ועוד ● עיקר הנזק - ביטול טיסות בקווים לסין ובתוך המדינה ● ההפסדים עלולים לגדול ככל שהנגיף יתפשט בעולם ויבוטלו טיסות ליעדים נוספים ● גוברות הקריאות לממשלות לסייע לעסקים

קריית גת. שיווק של 7,600 יחידות דיור בשלוש שנים / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משתי כיתות א' ל-930 תלמידים בשכבה: "ברשויות לא ערוכים לגידול בתושבים"

"כשמבקשים ממשרד החינוך הרשאות לבתי ספר חדשים, הם עונים: 'אתה רוצה לגמור לי את כל התקציב השנתי?'" ● ראשי רשויות ורגולטורים מדברים על האתגרים של הסכמי הגג

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

ישראל הוציאה כבר יותר מ-100 מיליון שקל על היערכות לנגיף הקורונה

הסכומים שהופנו להיערכות הועברו מתוך המכסה התקציבית החודשית שקיבל משרד הבריאות מהחשב הכללי באוצר רוני חזקיהו ● עד כה לא היה צורך להקצות תקציבים על חשבון משרדים אחרים

איראן היא המדינה עם מקרי המוות הרבים ביותר מלבד סין / AP Vahid-Salemi

"סימנים להתפשטות רב-מוקדית": המדינה עם מקרי המוות הרבים ביותר מקורונה מלבד סין קרובה אלינו בהרבה

ארגון הבריאות העולמי: ההתפרצות המדווחת של הנגיף באיראן "מדאיגה מאוד" ● "יש טענות שהמשטר מסתיר את מספר הקורבנות, כפי שעשה בפרשת המטוס האוקראיני" ● לטענת חמינאי הדיווחים בנושא הקורונה הם מנופחים ומדובר במזימה שנועדה לפגוע באיראן

חצר של גן ילדים שנפגעה מרקטה בשדרות / צילום: עיריית שדרות, יח"צ

צבע אדום בישובי הדרום; דיווח: 6 בני אדם נהרגו בתקיפה חיל האוויר בסוריה

צה"ל חסם כבישים ומרחבים בעוטף עזה מחשש לירי מהרצועה בתגובה לתקיפות חיל האוויר בסוריה ● בהתאם להנחיות פיקוד העורף, ביישובי הדרום לא יתקיימו לימודים וחל איסור לצאת לעבודה ללא מרחב מוגן

טראמפ ומודי / צילום: 	Aijaz Rahi, AP

טראמפ בהודו: "לא מקבלים יחס טוב מהודו אבל אני מחבב את מודי מאוד"

הקשר בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש ממשלת הודו נרנדרה מודי מתחזק על רקע החשש המשותף של המדינות מטרור, מהגירה ומעליית סין כמעצמת על ● במקביל, מחלוקת סחר מעיבה על מערכת היחסים בין המדינות

ציוותי חיטוי בשוק בסיאול, דרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

נציגי 20 הכלכלות החזקות בעולם: הקורונה היא סכנה רצינית לצמיחה העולמית

במפגש הפסגה הראשון מסוגו של מועדון הכלכלות הגדולות, שנערך בבירת סעודיה, הזהירו בכירי הכלכלה העולמית מפני ההשלכות הכלכליות של הנגיף וכן הסכימו לנקוט פעולה משותפת אם השפעת המגיפה תתחזק

סקר הסקרים

סקר הסקרים: שבוע לבחירות, הליכוד עוקפת לראשונה את כחול לבן

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

בנימין נתניהו / צילום: Oded Balilty, Associated Press

נתניהו: "לא אחוקק חוק צרפתי. אנפץ את הטענות נגדי בבית המשפט"

רה"מ אמר את הדברים בראיון לרדיו גלי ישראל ● עוד הכחיש נתניהו כי בכוונת הקמפיין שלו להצהיר שאם ייבחר, תהיה זו הקדנציה האחרונה שלו - טענה שעלתה בעקבות סקר פוליטי המתבצע בימים האחרונים

הפגנת פועלים נגד דניה סיבוס בשהם: "לא זזים עד שמשלמים" / צילום: תמונה פרטית

הפגנת פועלים נגד דניה סיבוס בשוהם: "החמורים עבדו קשה ולא קיבלו כסף"

כמה עשרות פועלים, מרביתם עובדים זרים מטורקיה, מקיימים הפגנה בפתח פרויקט מגורים בטענה כי חלק ממשכורתם לא שולמה ● דניה סיבוס: "מדובר בעובדים של קבלן משנה שקיבל את מלוא התשלום המגיע לו"

ווהאן, סין / צילום: רויטרס

חולים שכבר נרפאו מהווירוס בעיר ווהאן נשלחים לבידוד נוסף

(עדכונים שוטפים): מיום שבת, כל החולים שהחלימו והשתחררו בווהאן נאלצו להישלח להסגר ומעקב רפואי נוסף ● כ-200 ישראלים לפחות מצויים תחת סגר עצמי בשל החשד לאינטראקציה קרובה עם התיירים מקוריאה ● מספר הנדבקים בנגיף הקורונה באיטליה זינק ל-224 בני אדם ומספר המתים עלה לחמישה

שי נוביק / צילום: תמר מצפי

תרופה למניה החבוטה? אנלייבקס מפתחת תרופה שעשויה לטענתה לסייע לחולי קורונה

החברה הישראלית מפתחת את התרופה Allocetra לחולים עם קריסת מערכות הקשורה לספסיס - בדומה לקורונה ● הודיעה היום כי החלה בתוכנית להגדלת תפוקת הייצור, ייתכן שעל בסיס אינדיקציות מהגורמים המטפלים בקורונה בישראל כי יהיה ביקוש לטיפול שהיא מפתחת

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות, יוסי זמיר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הספינים והתירוצים של הפוליטיקאים על המימד החמישי, ואיפה האמת

הציבור הישראלי שקע בסוף השבוע בערפל גרסאות על חקירת החברה שבראשה עמד יו"ר כחול לבן • בעוד שרה"מ נתניהו מיהר לשפוך פרטים בסרטון בפייסבוק, גנץ ניסה למזער נזקים • פירקנו את האמירות לגורמים ● המשרוקית של גלובס

בניין בבידוד לאחר שדייריו נדבקו בנגיף הקורונה / צילום: Kham, רויטרס

מי ישלם לכם על ימי הבידוד? מדריך הקורונה לעובדים ולמעסיקים

האם מעסיקים יכולים לתבוע פיצוי בגין נזקי הנגיף ומה הסיכוי שעובדי רשות התעופה יקבלו תוספת סיכון ● עו"ד מידן גריסרו, מומחה לדיני עבודה, מסביר מהם הזכויות והחובות של עובדים ומעסיקים בהתנהלות סביב מגפת הקורונה

סנדרס באירוע בחירות בתיכון בקליפורניה / צילום:AP Damian Dovarganes

פרשנות: הסיכויים של ברני סנדרס? "7 מתוך 10"

נצחון מוחץ במקדימות של נבאדה מעמיד אותו גבוה בפיסגה - הישג מדהים בשביל סנאטור זקן ממדינה צפונית קטנטנה ● האם מישהו עדיין מסוגל לעצור אותו? מעידת מייקל בלומברג בוויכוח הטלוויזיוני בשבוע שעבר מקטינה מאוד את הסיכוי

צביקה שווימר, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה / צילום: יח"צ

אלקטרה מתגאה כי לא תייקר את המותגים שהיא מייבאת מאירופה בחודשיים הקרובים

אלקטרה מוצרי צריכה הייתה החברה הראשונה שהעלתה מחירים על המזגנים שלה, והיום היא מתגאה כי את מוצרי החשמל של המותגים הבינלאומיים שהיא משווקת, היא דווקא לא צפויה לייקר ב"חודשיים הקרובים"

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

האבטלה בינואר נשארה ברמת השפל של 3.6%

מספר המועסקים הגיע בינואר ל-3.986 מיליון נפש, עלייה של 0.3% לעומת החודש הקודם

עלא הינו / צילום : קרן הרמן

"אני מהראשונים בכפר שהיה להם מחשב"

עלא הינו, בן 43, מהנדס תוכנה בכיר בחברת Gong.io ● טווח שכר: 35-40 אלף שקל

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

משחקי כבוד? הנהלת חדשות 13 בישרה על הבנות; הוועד טוען: אין הסכם

למרות הצהרות הנהלת חדשות 13 על הבנות בדרך להסכם, ועד עובדי חדשות 13 כתב במייל לעובדים: "חשוב לנו להבהיר - בניגוד למה שנכתב בהודעה לתקשורת שהנהלות רשת וחברת החדשות הוציאו, טרם נחתם איתנו כל הסכם"

מגדל אקרו נדל"ן, תל אביב / הדמיה: סטודיו 84

ROOMS תפעיל חללי עבודה בשלוש קומות במגדל "אקרו נדל"ן" בת"א

החברה מבית פתאל תשלם לאקרו כ-4.3 מיליון שקל לשנה עבור השטח שנמצא במגדל "אקרו נדל"ן" ● המגדל שנבנה כיום נמצא בפינת הרחובות המסגר ויצחק שדה ● במתחם כולו מתוכננים 14 מגדלים – מרביתם בייעוד של תעסוקה ● חברת חללי העבודה חתמה על הסכם נוסף מול אקרו ברעננה