גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חזית הסחר החדשה של הנשיא טראמפ עומדת להיות גדולה בהרבה מזו שפתח עם סין

סחורות בשווי 360 מיליארד דולר עלולות להיות מושפעות מאיומי המכסים של טראמפ על מקסיקו ● עד כה הטילה ארה"ב מכסים של 25% על יבוא סיני בשווי 250 מיליארד דולר ● אילו מגזרים יושפעו במיוחד מהאיום החדש ומה זה אומר לצרכני בירה קורונה

דונלד טראמפ, אנדרס מנואל לופז אוברדור / צילום: מארק ניימן-לע''מ, רויטרס, shutterstock, עיבוד תמונה:
דונלד טראמפ, אנדרס מנואל לופז אוברדור / צילום: מארק ניימן-לע''מ, רויטרס, shutterstock, עיבוד תמונה:

המכסים נגד היבוא ממקסיקו שהנשיא טראמפ הכריז עליהם בסוף השבוע עלולים להשפיע על סחורות בשווי 360 מיליארד דולר, ולהיות המכסים הגבוהים ביותר שממשל טראמפ הטיל על עמיתת סחר של ארה"ב, נכון לעכשיו. המכסים יתייחסו לכל היבוא ממקסיקו, ויגררו לקלחת מלחמת הסחר מגזרים שעד כה לא נחשפו במיוחד למדיניות האגרסיבית של ממשל טראמפ, כולל יבוא רכב, נפט גולמי ופירות וירקות.

המכס הזה עלול לעלות ב-5 נקודות אחוז בכל חודש, ולהגיע ל-25% באוקטובר, מסר הממשל, אם מקסיקו לא תנקוט צעדים ספציפיים להפחית את מספר המהגרים שמגיעים לגבולה על ארה"ב.

אם המכסים ייושמו במלואם - 25% באוקטובר - מדובר יהיה במהלך הדרמטי ביותר של טראמפ בחזית הסחר עד כה, יותר מהמכסים על מכונות הכביסה, הלוחות הסולריים, הפלדה והאלומיניום, או כל אחד ממהלכי המכס נגד סין. עד כה הממשל הטיל כ-25% על יבוא סיני בשווי כ-250 מיליארד דולר, אם כי הוא מאיים להוסיף לרשימה עוד סחורות בשווי 300 מיליארד דולר.

המכסים עלולים להיות הרסניים למקסיקו, שהיצוא שלה מהווה יותר משליש מהתמ"ג. 80% מהיצוא המקסיקני מופנים לארה"ב. המסחר נוגע בכל דבר, אמר קרלוס ואר, פרקליט למסחר ושותף במשרד הולנד אנד נייט במקסיקו סיטי. אם הוא לא לב הכלכלה המקסיקנית, הוא העורק הראשי שלה.

מקסיקו הגיבה בקריאה למו"מ על בעיות ההגירה לארה"ב, והיא טרם הגיבה במכס משלה. אם ממשל טראמפ יממש את האיום של העלאת המכס בהדרגה, היא תגיב כמעט בוודאות במכס שיכוון כך שיגרום נזק פוליטי מרבי לטראמפ.

אילו תעשיות ומגזרים אמריקאיים עלולים להיפגע מחזית המכסים החדשה עם מקסיקו?

תעשיית הרכב

תעשיית הרכב האמריקאית מצויה בזמנים מאתגרים בלאו הכי, והאיום של טראמפ להטיל מכס שיגדל בכל חודש על מוצרים מקסיקניים, מעמיד אותה במצב קשה עוד יותר.

שום תעשייה גדולה לא תלויה במסחר עם מקסיקו כמו ייצור הרכב. בשנה שעברה ארה"ב ייבאה כלי רכב מוטוריים וחלקים לכלי רכב כאלו בשווי 114 מיליארד דולר ממקסיקו, לפי משרד המסחר האמריקני. מדובר בערך בשליש מסך היבוא של ארה"ב ממקסיקו. היה גם יצוא כלי רכב בשווי 24 מיליארד דולר מארה"ב למקסיקו, בערך עשירית מהיצוא הכולל.

הנתונים הללו, גדולים ככל שהם, עדיין לא משקפים את המורכבות של שרשראות האספקה בתעשיית הרכב שחוצות פעמים רבות את הגבול. המכס שטראמפ יטיל על היבוא ממקסיקו יעמיס על יצרני הרכב בארה"ב תוספת עלות שיהיה להם קשה לספוג.

עוד לפני מטח האש האחרון בעימות הסחר, חברות הרכב התקשו למכור את תוצרתן. עד אפריל השנה, מכירות הרכב הקל (מכוניות, טנדרים, מסחריות, רכב שטח) בארה"ב היו 16.7 מיליון יחידות בממוצע שנתי, מול 17.2 מיליון בשנת 2018. הירידה במכירות העלתה את המלאים. ליצרנים ולסוכנויות הרכב היה במוצע היצע לא מכור של 78 ימי מכירות בתחילת מאי, לפי מוקד הנתונים של Automotive News. זהון הנתון הגבוה ביותר לתחילת עונת מכירות קיץ מאז 2009, השנה שבה התכוננו GM וקרייזלר לפשיטת רגל.

יש גורמים רבים להאטה הזו במכירות, אבל החשוב בהם הוא המחיר: כלכלני בנק אוף אמריקה מריל לינץ' מציינים שבסקר צרכנים באוניברסיטת מישיגן, התפיסה של תנאי קניית רכב התדרדרה על רקע הערכת הצרכנים שמחירי המכוניות גבוהים מדי.

מכס על יבוא ממקסיקו עלול, אם יצרני הרכב יגלגלו אותו על הצרכנים, להעלות עוד יותר את המחירים. המכירות ייפגעו עוד יותר, מה שיאלץ את היצרנים לצמצם ייצור. החלופה תהיה לבלוע את המכס, ולשחוק את הרווחים תוך פגיעה במשקיעים.

הנפט והדלק

מקסיקו היוותה בשנה שעברה 9% מסך יבוא הנפט הגולמי של ארה"ב, במקום השלישי אחרי קנדה וסעודיה. היבוא ממקסיקו הפך חיוני יותר לבתי זיקוק של גז בשנה האחרונה, אחרי העיצומים שהוטלו על ונצואלה וצמצום התפוקה בקנדה.

"ההשלכות של המכס עלולות להיות פחות הפקה של בנזין, ועלייה של המחירים בתחנת הדלק", אמר סנדי פילדם, מנהל יחידת מחקרי הנפט במורנינגסטאר.

חברות זיקוק כמו ואלרו גרופ, פיליפס 66 ומרתון פטרוליום ייתקלו באתגרים מיוחדים אם מקסיקו תגיב במכס משלה על היצוא שלהן של בנזין ותזקיקים נוספים כולל דיזל (סולא), מעריכים אנליסטים.

מחשבים ואלקטרוניקה

יצרני טק רבים הקימו מפעלי הרכבה במקסיקו בשנים האחרונות. בשנה שעברה, 76% מסך מחשבי הפי.סי השולחניים והשרתים שיובאו לארה"ב הגיעו ממקסיקו, יחד עם 62% ממכשירי הטלוויזיה, לפי התאחדות הטכנולוגיה הצרכנית, שמייצגת יותר מ-2,200 חברות טק. מקסיקו היא שוק היצוא הגדול ביותר של היצרניות הללו, עם סך של 41 מיליארד דולר ב-2017.

בירה קורונה

קורונה ומותגי הבירה האחרים של קונסטליישן ברנדס, אחת היצואניות הידועות במקסיקו, הם כמעט כולם יבוא ממקסיקו, והם מהווים 75% מהמכירות השנתיות של קונסטליישן. מדובר במותגים כמו פסיפיקו ומודלו אספסיאל, וכן בטקילה קאזה נובל.

קונסטליישן השקיעה במקסיקו מאז שהיא רכשה את פעילות ההפצה של קורונה ומודלו בארה"ב מאנהויזר-בוש אינבב ב-5.3 מיליארד דולר ב-2013. החברה קנתה מפעל בירה שני במקסיקו, והיא מקימה מפעל חדש בהשקעה של 1.4 מיליארד דולר.

פירות וירקות

העגבניות, התותים ומזונות רבים נוספים במרכולים ובמסעדות בארה"ב עלולים להתייקר. סכסוך הסחר עם סין לא פגע בדרך כלל בקונים בארה"ב, מפני שארה"ב מייבאת רק מעט ירקות ופירות מסין. מקסיקו, לעומת זאת, היא מקור עיקרי ליבוא חקלאי כזה, עם 99% מיבוא החמוציות והתותים שנקנו בארה"ב ב-2018, ויותר מ-80% מהעגבניות והאבוקדו.

משווקי המזון בארה"ב תלויים במקסיקו בייחוד בחודשי החורף, כאשר אדמות חקלאיות בצפון ארה"ב הופכות ליקרות יותר לעיבוד או מושבתות. מלבד בננות, מקסיקו הפכה ליצואנית הגדולה ביותר של מזון חקלאי לארה"ב בעשורים האחרונים. בארה"ב נרשמת ירידה קבועה בגידולים כמו פלפלים ומלפפונים. 

עוד כתבות

פרץ גן/ צילום: פרוטי

"למצוא כוח אדם מתאים זו משימה כמעט בלתי אפשרית"

פרץ גן (61), מגדל צמחי מרפא, מוטרד בעיקר מלמצוא את הכוח אדם המתאים והייחודי שמסור לעבודה ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

מיכל לוצקי/ צילום: מיכה לובטון

מיכל לוצקי פורשת מרשת 13 ותמונה לסמנכ"לית הדיגיטל והפיתוח העסקי של "גלובס"

לוצקי, שעובדת בתחום הדיגיטל למעלה מ-15 שנה, מחליפה ב"גלובס" את סמנכ"ל הדיגיטל ניר אינגביר, שביקש לסיים את תפקידו וחוזר לתעשיית ההייטק

איתן מאיר  / צילום: שני נחמיאס

איתן מאיר מונה ליו"ר תמר פטרוליום במקומו של רן אפרתי

מאיר ייכנס לתפקיד בתחילת ינואר 2020 ויחליף את רן אפרתי ● בתפקידו האחרון כיהן מאיר כמנכ"ל חברת האנרגיה דליה במשך 11 שנים

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

בדרך לספק שירותי מסחר בישראל: רשות ני"ע מקלה על גופים משוויץ

בנקים שוויצרים מורשים שירצו לספק שירותי ברוקראז' לציבור הרחב בישראל יידרשו להגיש "רק" בקשה להיתר למתן שירותים אלה

עמי גולדין, מנכ"ל נטו / צילום: בן יוסטר

פחות ירקות, יותר בשר: קבוצת נטו במו"מ לרכישת מפעל בקר בצרפת

קבוצת המזון שבשליטת דודי עזרא מקיימת מגעים לרכישת 50% ממשחטת בקר שפועלת בסמול לחבל הריין בצרפת ● המהלך, שנועד לחזק את אחיזתה של בשוק הבשר, מתרחש במקביל ליציאתה מחברת ביכורי שדה שעוסקת בשיווק פירות וירקות

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

ארגוני הסביבה נגד חיפוש פצלי שמן באתר אורון: "עוול היסטורי"

ארגוני הסביבה נגד חיפוש והפקת פצלי שמן: "מדובר בסתירה מובהקת להתחייבויות המדינה לצמצום גזי חממה" ● הארגונים פנו למנהל מקרקעי ישראל בדרישה לא לתת רישיון לחיפושי פצלי השמן והזהירו מפני השפעות שליליות על הטבע ובריאות הציבור ● המשרד להגנת הסביבה סבור כי "עסקה זו מעניקה תמריץ לאחד מסוגי הדלקים הגרועים ביותר וכי לקידומה יהיו השלכות שליליות על ישראל"

צחי הנגבי

האם החוק מכיר בנבצרות של ראש ממשלה רק מטעמים רפואיים?

מתווה הנשיא להקמת ממשלת אחדות כולל גם סעיף שנוי במחלוקת: אם יוגש כתב אישום נגד רה"מ הוא "ייצא לנבצרות" ● אבל האם יכול להיות שהחוק קובע כי נבצרות עוסקת רק בעניינים בריאותיים? ● המשרוקית של גלובס

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אמזון עולה עם תרגום לעברית ויוצאת במבצע שילוח חינם לישראל

זאת בקנייה מעל 49 דולר ● המבצע אומנם לא חל כאמור על כל המוצרים הנמכרים באמזון, אבל רבים מהם, בקטגוריות השונות, כן נכללים בו

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה: ת"א 90 איבד 1.5%, טבע סיימה באדום

ביקום דיווחה כי התקבל אישור שר התקשורת דודי אמסלם לרכישת השליטה בחברה בידי סרצ'לייט ● טבע, שרשמה עליות במהלך רוב שעות המסחר, סיימה את היום בירידות ● אנלייט וסלע נדלן בלטו בירידות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

למרות ההסלמה הביטחונית: הבורסה בתל אביב נפתחה ביציבות עם נטייה לירידות

אתמול בוול סטריט מדד הנאסד"ק השיל 0.13%, מדד S&P 500 איבד 0.2%, ומדד דאו ג'ונס הוסיף 0.04% לערכו ● עיני השוק מופנות לקראת עדות יו"ר הפד פאואל בסנאט

נכס של אול יר בברוקלין / צילום: מתוך מצגת החברה

לאחר שהתאושש מהמפולת: האם נותר מקום להרוויח באג"ח הנדל"ן האמריקאיות?

ווליו בייס: ב-40% מסדרות האג"ח האמריקאיות "עדיין גלומה הזדמנות השקעה", שנה לאחר קריסתן ● בבית ההשקעות מסבירים כי כמגמה, מרבית סדרות הענף "נסחרות בפער גדול מעל לשוק, המשקף את עודף הסיכון הגלום בהן, כפי שרואים אותו המשקיעים, ביחס לסדרות האג"ח המקומיות"

בנימין נתניהו / צילום: רפי קוץ, גלובס

עודה: "נתניהו ישאיר רק אדמה חרוכה בניסיון נואש להשאר בתפקידו"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל", הנשיא ריבלין נתן גם הוא גיבוי מלא לתקיפה, וברשימה המשותפת מאשימים: "תקיפה שנועדה למטרות פוליטיות"

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס: השמאל חייב להכיר בהישג העצום של הקמת ישראל

במאמר שכותרתו "כיצד להילחם באנטישמיות" מהלך סנדרס על חבל דק – מאשים את טראמפ במתן השראה להתפרצות של אלימות אנטישמית, ובה בעת מודה שביקורות מסוימות על ישראל יכולות לגלוש לאנטישמיות ● הכרה במצוקת הפלסטינים אינה שלילת לגיטימציה מישראל

חדר צינתור בהרצליה מדיקל סנטר/  קרדיט: יח"צ.

קבוצת הביטוח מגדל במו"מ לרכישת נתח מהרצליה מדיקל סנטר

הרצליה מדיקל סנטר הינו בית חולים פרטי מוביל שככל הידוע נמצא בבעלות יאיר לנדאו, קופת החולים שירותי בריאות כללית וכלל ביטוח ● ככל הידוע הכללית וכלל ביטוח לא במו"מ למכירת החזקותיהן

חוות שרתים / צילום: שאטרסטוק

וול סטריט ג'ורנל: גוגל אספה מידע רפואי על מיליוני אמריקאים ללא ידיעתם

לפי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, המידע שנאסף כולל פרטים כמו תוצאות של בדיקות מעבדה, אבחנות רפואיות, סיכומי אשפוז, ואף את שמותיהם ותאריכי הלידה של מטופלים

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

הסלמה ביטחונית: אחרי חיסול הבכיר בעזה - אזעקות מהדרום עד המרכז

(עדכונים שוטפים): ביתו של בהאא' אבו אל-עטא, שהוגדר על ידי צה"ל כ"פצצה מתקתקת", הופצץ בשכונת שג'עאיה ● הג'יהאד האסלאמי: "התגובה שלנו תזעזע את היישות הציונית" ● אזעקות נשמעו מעוטף עזה ועד לגדרה, ראשון לציון וחולון. אין לימודים בדרום ובערים במרכז

בני גנץ, יו"ר כחול לבן / צילום: אופק אבשלום, יח"צ

לגנץ נשארו תשעה ימים: אלה התרחישים האפשריים בפלונטר הפוליטי שישראל תקועה בו

הימים נוקפים, ההתבטאויות מכל הצדדים מחריפות, וכל צד מנסה לשפר עמדות לקראת ההכרעה שתיפול בתקופת הזמן הזו ● התרחיש הסביר ביותר הוא ממשלת אחדות, אך ממשלות מיעוט של הליכוד או כחול לבן גם הן אופציות, וכך גם הליכה לבחירות בפעם השלישית

אורי ענבר ואמיר רובין/ צילום: שלומי יוסף

משתקמים אחרי שבץ? ספיידרמן יכול לעזור: המציאות הרבודה נכנסת לעולם הרפואה

טכנולוגיות של מציאות מדומה ורבודה מתחילות להיכנס לעולם הרפואה ● מנכ"ל Sixense אמיר רובין וראש ארגון חברות המציאות הרבודה אורי ענבר מסבירים מדוע הולוגרמות הן העתיד של התחום ומספרים מה יכול עולם הרפואה ללמוד מתעשיית הרכב באימוץ הטכנולוגיות החדשות

אייל לפידות / צילום ארכיון: תמר מצפי

הושלמה מכירת מניות כלל ביטוח לאייל לפידות; אי.די.בי פספסה הכנסה של יותר מ-60 מיליון שקל

אי.די.בי קיבלה 107.5 מיליון שקל עבור 5% ממניות כלל ביטוח - שבינואר 2018 יכלו, לכאורה, להימכר ב-170 מיליון שקל ● כחלק מהעסקה, הגיש לפידות בקשה להתמנות לדירקטור בכלל ביטוח

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מניית אסתטיקה על סטרואידים: אינמוד זינקה 188% מההנפקה וכבר שווה 1.3 מיליארד דולר

הכנסות אינמוד גדלו ברבעון השלישי של 2019 ב-57% ל-40 מיליון דולר, והרווח נקי עלה ל-16 מיליון דולר - גידול של 87% ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה ● המייסד והמנכ"ל משה מזרחי: "הדרישה למוצר הייחודי שלנו עולה, ואנחנו מתכננים לחדור לשווקים חדשים"