גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאחורי הראלי באג"ח בארה"ב עומד דולר חזק; האם להתגונן בכל זאת?

משקיעים רוכשים אג"ח ממשלת ארה"ב מבלי לגדר אותן כנגד סיכון של ירידה בדולר ● "ככל שהאי-ודאות לגבי סכסוכי הסחר תישאר בעינה - הדולר ימשיך לקבל תמיכה"

אילוסטרציה: shutterstock
אילוסטרציה: shutterstock

דולר חזק באופן מתמשך עומד בבסיס הגאות במחירי אג"ח האוצר האמריקאי, בעוד שעליית המדרגה בסכסוכי הסחר העולמי של ארה"ב מגבירה את הביקוש לנכסים בטוחים יותר, כמו אג"ח כאלה.

ישנם משקיעים שנכנסים לשוק אג"ח האוצר מבלי להגן על עצמם מפני תנודות במחיר הדולר, בהימור על כך שהכוח הכלכלי המתמשך של ארה"ב, והריביות הגבוהות יחסית שלה, ימשיכו לחזק את הדולר.

הימורים על עליית וירידת הדולר

זהו מהפך ביחס לסוף 2018, אז העלות הגבוהה של הגידור מפני התנודות בדולר הרתיעה כמה משקיעים זרים מפני שוק האג"ח האמריקאי, ותשואות האג"ח, שנעות בהיפוך מהמחירים, עלו לשיאים של כמה שנים.

האסטרטגיה הזו תגמלה משקיעים שמהמרים לאחרונה על הדולר, לאחר שהמטבע הזה סתר את הציפיות של בנקים רבים בוול סטריט, בכך שרשם התחזקות יציבה לשיא של שנתיים לאחרונה. רבים מאמינים שהוא ימשיך לעלות, על רקע התחזית הכלכלית הלא יציבה במקומות כמו אירופה ויפן.

תשואת אג"ח האוצר לעשר שנים היא הבנצ'מארק של שוקי ההון העולמיים, והיא קובעת במידה רבה את הריביות על כל דבר, מהלוואות לסטודנטים (שכר לימוד) עד משכנתאות לדיור. תשואה זו ירדה ביום שישי שעבר לשפל חדש לשנת 2019, אחר שהנשיא דונלד טראמפ איים להטיל מכס על כל היבוא מקסיקו, וטלטל את שוקי ההון בעולם.

ההודעה הזו הפתיעה את המשקיעים, שכבר מתמודדים עם העלייה במתיחות הסחר בין ארה"ב לסין, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. החששות לגבי השפעת העימות המסחרי הזה על הצמיחה הכלכלית העולמית צפויים לשמור על הביקוש לנכסים שנתפסים כבטוחים יחסית, כך מעריכים אנליסטים.

טים אלט, מנהל תיקי אג"ח ומט"ח בחברת אביבה אינבסטורז, אמר שהוא קנה אג"ח אוצר עבור חשבונות שרשומים בחו"ל, בלי לגדר את הרכישות הללו כדי להגן עליהן מפני האפשרות של ירידת הדולר.

"כאשר שאר העולם בבעיה, והתחזית לא ברורה, הגיוני לחפש מקלט במטבעות בטוחים", הוא אמר. "ככל שהאי-ודאות לגבי סכסוכי הסחר תישאר בעינה, כך הדולר ימשיך לקבל תמיכה".

המשקיעים יקבלו מושג אם עליות השכר האחרונות בארה"ב נמשכות כאשר הממשל יפרסם ביום שישי הקרוב את דוח התעסוקה לחודש מאי. עליית השכר עלולה להעלות את האינפלציה, ולאיים על ערך תשלומי הריבית הקבועה והקרן של האג"ח שאינן צמודות למדד המחירים. אינדיקציות כלכליות חשובות נוספות הן מדד המגזר היצרני של מנהלי הרכש (לוגיסטיקה) והזמנות ממפעלים באפריל, שיפורסמו השבוע.

משקיעים בינלאומיים נוהגים לגדר את החזקות האג"ח הזרות שלהם באמצעות נגזרים, שמאפשרים להם ללוות מט"ח בתמורה למטבע שלהם, ולנעול את הריבית העתידית שבה הם יוכלו להפוך את העסקה, כלומר לחזור לנכסים שנקובים במטבעות שלהם.

גידור מוריד את התשואה למינוס

ההבדל בין השקעה עם הגנה לבין החזקת אג"ח אוצר ללא גידור יכול להיות משמעותי. משקיע יפני שקונה אג"ח לעשר שנים ללא גידור מרוויח כעת תשואה של 2.14% על בסיס גלגול של ההחזקה כל שלושה חודשים. רכישת גידור מורידה את התשואה למינוס 0.65%. משקיע אירופי יקבל תשואה (ליתר דיוק, ישלם) של מינוס 0.84% כשהוא מגדר את האירו שלו.

"בסוף 2018, משקיעים רבים הבינו שאם הם היו נכנסים לשוק אג"ח האוצר האמריקאי ללא גידור, הם היו מרוויחים כסף", אמר אד אל-חוסייני, אנליסט ריביות ומט"ח בכיר בחברת קולומביה תרדנידל.

בו זמנית, המשקיעים הללו לא יכולים לקבל בשוק הבית שלהם את התשואה שהם רוצים.

האסטרטגיה הזו יכולה להיות גרועה בכמה דרכים. פריצת דרך לא צפויה בשיחות הסחר בין ארה"ב וסין, לדוגמה, עשויה להצית מחדש את התיאבון של המשקיעים לסיכונים, ולהוציא אותם משוק האג"ח ונכסים בטוחים אחרים. האפשרות הזו נראית בעלת סיכויים קלושים לאנליסטים רבים, כאשר וושינגטון ובייג'ין מתחפרות לקראת מה שנראה כמו מלחמת סחר ממושכת ועקובת מכסים.

משקיעים לא אמריקאים הגדילו את החזקותיהם באג"ח של האוצר האמריקאי ב-3.4% בינואר-מרץ השנה, לפי נתונים של האוצר. הדולר עלה מאז, ועומד כעת על קרוב לשיא של שנתיים, וההימורים בשוק החוזים העתידיים על עלייה נוספת של הדולר קרובים לנקודת שיא מאז 2015 (נטו, בניכוי הימורים הפוכים על ירידה לדולר).

למשקיעים בעולם אין הרבה חלופות לדולר או לשוק אג"ח האוצר האמריקאי, ששווה 15 טריליון דולר. אג"ח ממשלת גרמניה לעשר שנים מניבה כעת מינוס 0.2%, כלומר, המשקיעים משלמים תמורת הזכות להחזיק את כספם במכשיר בטוח זה.

ההיצע של אג"ח האוצר האמריקאי צפוי גם להמשיך לגדול, כאשר ממשל טראמפ ינהל סדרת גירעונות של טריליון דולר בתקציב מהשנה הבאה. כמה אנליסטים מעריכים שההיצע הגדל של החוב הריבוני יבטיח לסוחרים ולמשקיעים שפע של נזילות (יכולת לפדות את ההשקעה) ויגדיל את המשיכה לאג"ח הללו, כאשר נכסים מסוכנים יותר הם תנודתיים. 

עוד כתבות

דוריה למפל / צילום: רונן פדידה

בלגן זה כאן: תאגיד השידור עבר לירושלים וספג את הקארמה של רשות השידור

וגם: חברת הדפסות התלת-ממד ננו דיימנשן מעבירה את המטה שלה מנס ציונה לבוקה-ראטון ● השיחה

עליות שערים בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

וול סטריט מדלגת על הקורונה: הנאסד"ק קופץ ב-1%, מדד הפחד נסוג

בורסות אירופה ננעלו בעליות, מדד הדאקס קפץ ב-0.76% ומדד הפוטסי זינק ביותר מ-1% ● אישורי הבנייה בארה"ב של בתים חדשים עלו לשיא של 13 שנים ● הזהב נוסק לשיא של קרוב ל-7 שנים ● פרוטוקול הפד: "הריבית תישאר נמוכה זמן מה"

משה ברקת / צילום: תמר מצפי

בודו-טרכטנברג ועבאדי-בויאנג'ו יסייעו לרשות שוק ההון לקבוע מדיניות קבועה בנוגע ל"הוצאות הישירות"

הממונה על רשות שוק ההון מינה ועדה שתבחן את ההוצאות שהגופים המוסדיים רשאים לגבות ישירות מהחיסכון לטווח ארוך של לקוחותיהם עבור תשלום לצדדים שלישיים שמסייעים בניהול ההשקעות ● הוראת השעה מסוף 2017 תהיה בתוקף עד אמצע יוני, ובמסגרתה תותר גביית התשלומים הללו

רשת Pier 1 סוגרת מאות חנויות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

רשת הריהוט האמריקאית Pier 1 פשטה רגל ותימכר

בית משפט לפשיטות רגל בריצ'מונד, וירג'יניה, אישר אתמול את הליך מכירת נכסי החברה ● השופט אישר גם את בקשת הרשת למימון של 256 מיליון דולר מהנושים שלה, כדי להמשיך לפעול בכפוף למכירה אפשרית של הרשת

נעמה יששכר עם אמא שלה יפה ישככר, שרה ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

דעה: על לשון הרע ופילים לבנים - מי קובע עבורכם את עולם התודעה שלכם

כשמספרים לנו משהו על מישהו, גם אם לא נאמין, תמיד נשאל את עצמנו אולי בכל זאת יש חלק קטן של אמת במה שסיפרו לנו ● ואם כולם מדברים על נערה שנמצאת בכלא הרוסי, ולא על נערה אחרת שכמעט נרצחה מסלע שזרקו פלסטינים - אז הנה מישהו קבע עבורכם את עולם התודעה שלכם

יגאל דמרי / צילום: איל יצהר

יגאל דמרי מצא תחליף לאפריקה ישראל: במגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ב-700-600 מיליון שקל

דוניץ, המתמחה בייזום פרויקטים למגורים, נמצאת בשליטת בני משפחת דוניץ ונסחרת בשווי של 665 מיליון שקל - לאחר עלייה של 130% במניה בשנה האחרונה

מזוודת מזומנים /  צילומים: יוסי כהן, shutterstock. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

השופטת איימה במאסר מיידי, והקנס שולם במזוודת מזומנים

עבריין מורשע סירב במשך שנים לשלם קנס של 850 אלף שקל שהטיל עליו בית המשפט ● מיד לאחר האיום של השופטת במאסר הוא מצא את הכסף: למחרת הגיע אחיו לסניף דואר עם מזוודה ובה 850 אלף שקל במזומן

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

הפיילוט נכשל? עיריית ברלין החליטה לא לממן שיתוף הפעולה עם חברת Via

לפי דיווחים באמצעי התקשורת בברלין, בעירייה החליטו שלא להקצות תקציב של 43 מיליון אירו בשנה למימון הפרויקט

דן הראל, יו"ר הרכבת הפורש / צילום: תמר מצפי

הדיון שבעקבותיו התפטר יו"ר הרכבת דן הראל

הראל הודיע על התפטרותו המיידית יום לאחר דיון שעסק בעתיד פרויקט חשמול הרכבות, שהיקפו עומד על 12 מיליארד שקל ● מה קרה בדיון ומה המשמעויות לפרויקט הדגל של הרכבת, שישפיע על הנוסעים בשנים הקרובות

מתחם סולארי אשלים / צילום: איל יצהר

חול נגד חשמל: מחריף הקרב בין האוצר לרשות מקרקעי ישראל על השדה הסולארי הגדול בישראל

עוד רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) דורשת לעצור את המכרז, עקב קיומו של מחצב חול ענקי במתחם, ומזהירה כי התנהלות החשב הכללי באוצר (חשכ"ל) תגרום לנזקים לענף הבנייה, הודיע החשכ"ל כי המכרז יימשך כסדרו, וטוען כלפי רמ"י כי ניהלה מכרז דומה בתמנע בחוסר יעילות

אבי גבאי/ צילום: כדיה לוי

התוכנית של סלקום: גולן טלקום תשמור על המותג והעצמאות אחרי הרכישה

חלק מהפעילויות של החברות, למשל נדידה בינלאומית, ימוזגו במטרה להקטין עלויות ●  גבאי לעובדים: "גולן טלקום זו חברה מצוינת שיש מה ללמוד ממנה" ● המיזוג עשוי להקשות על אקספון, ששותפה ברשת של סלקום 

 

איפה עובר הגבול בין תכנון לגיטימי לבין העלמה של מיסי מקרקעין? / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

העברת דירה לסבתא והסכם גירושים פיקטיבי: מתי תכנון מס הופך לתחמון

מסי הנדל"ן הגבוהים יצרו שפע של תכנוני מס, שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, הורה או ילד, או רישום דירה על שם הילדים ● אבל נראה כי הפסיקות האחרונות של בתי המשפט מבשרות על מגמת הקשחה כלפי המתכננים ● מה אומרים המומחים?

בית המשפט העליון האמריקאי / צילום: ג'ושוואה רוברטס, רויטרס

"בית המשפט העליון בארצות הברית יותר פוליטי משלנו"

חודשים ספורים לפני שהאמריקאים ילכו לקלפיות תיפתח עונת הדיונים בבית המשפט העליון האמריקאי, כשהשופטים ידונו בדוחות המס האישיים של טראמפ, במימון החומה עם מקסיקו ובגישה להפלות ● האם הפוליטיקה במערכת המשפט האמריקאית תעמוד במרכז מערכת הבחירות? ● האזינו

הסוס המיניאטורי פרד / צילום: צילום מסך

המקרה המוזר של הסוס במחלקה הראשונה בטיסה בארה"ב

פרד עלה לטיסה בארה"ב ביחד עם רוניקה פרוזה, כיוון שהוא משמש כבעל חיים תומך רגשית ● הרשויות בארה"ב מבקשות להגביל את סוגי החיות שיכולות לעלות לטיסה ● צפו בתמונות

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

בנק ישראל: מענק העבודה מדרבן בעלי הכנסות נמוכות לצאת לעבוד

המחקר של בנק ישראל מצא כי הגדלת היקף מענק העבודה מפחיתה את ההסתברות להפסיק לעבוד ● ההשפעה החיובית הגדולה ביותר של המענק נמצאה אצל גברים חרדים ונשים מעל גיל 55

כביש 431. נפתח לתנועה במלואו ברבעון הראשון של 2009 / צילום: איל יצהר, גלובס

השווי של זכיינית כביש 431 מוערך ב-325 מיליון שקל; החברה מקבלת מהמדינה 161 מיליון שקל בשנה

היקף התשלומים שמקבלת נתיבי היובל מתגלה בהערכת שווי של החברה שהגיעה לידי "גלובס" ● בעלת השליטה בחברה היא קרן תש"י, שמחזיקה ב-75% ממניותיה

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

מנכ"ל סלקום: "גולן טלקום היא חברה מצוינת, ויש לנו מה ללמוד ממנה"

במכתב לעובדי סלקום כתב המנכ"ל אבי גבאי כי צריך לבוא לרכישה עם הרבה כבוד ובלי התנשאות וזלזול

קתאי פסיפיק  / צילום: יחצ

קתאי פסיפיק עוצרת את הטיסות בקו ת"א-הונג קונג

עם האיסור על כניסת תושבים זרים ששהו בסין, בהונג קונג, בתאילנד, במקאו ובסינגפור לישראל, חברת התעופה הלאומית של הונג קונג הודיעה על השהיית טיסותיה בקו לת"א מ-24 לפברואר ועד 31 במרץ

רביב צולר, מנכ"ל כיל / צילום: נטלי כהן קדוש

כיל מרחיבה את פעילות הפתרונות לחקלאים: רוכשת חברה אמריקאית בכ-30-25 מיליון דולר

חברת Growers פועלת בתחום של עיבוד וניתוח נתונים חקלאיים ● מנכ"ל כיל, רביב צולר: "שילוב הפלטפורמה הייחודית של Growers עם הידע האגרונומי הנרחב של כיל יאיץ את תהליך הפיתוח והחדירה לשוק"

מייקל בלומברג / צילום: Brian Snyder, רויטרס

ניגוד עניינים? בלומברג הצהיר שימכור את עסקיו אם ייבחר לנשיאות

בהודעה נכתב כי מייקל בלומברג יכניס תחילה את החברה לנאמנות עיוורת ובהמשך ימכור אותה ● אנליסטים מעריכים כי בלומברג תוכל להימכר ב-60 מיליארד דולר