גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעקבות סירובו של ראש העיר אילת להגיע: בוטלה הפגישה שהייתה אמורה להתקיים מחר במשרד ראש הממשלה בעניין שדה דב

(עדכון) - הפגישה שנקבעה למחר בעניין סגירת שדה דב במשרד רה"ב בוטלה ● זאת בעקבות סירובו של ראש עיריית אילת להגיע: "אמבוש, לא ממליץ לכם להיכנס לרשימת האנשים שהיו שותפים להרס/הרג/חיסול העיר אילת"

מאיר יצחק הלוי ראש העיר אילת  / צילום: תמר  מצפי
מאיר יצחק הלוי ראש העיר אילת / צילום: תמר מצפי

הלחץ גובר: סגירת שדה דב המתוכננת ל-1 ביולי גוררת את כל אחד מהצדדים - התומכים בסגירה (בעלי הקרקעות) והמתנגדים לה (עיריית אילת, עיריית ת"א והמלונאים) לנקוט בכל מהלך אפשרי.

מנכ"ל משרד ראש הממשלה היוצא, יואב הורוביץ', והמנכ"ל הנכנס רונן פרץ זימנו למחר פגישה בעניין סגירת שדה דב. בעקבות סירובו של ראש עיריית אילת, בוטלה הפגישה על ידי מנכ"ל ראש הממשלה.

"לא ממליץ לכם להיכנס לרשימת האנשים שהיו שותפים להרס /הרג/חיסול העיר אילת"

הורוביץ׳ הוא אחד מהתומכים המובהקים בעד סגירת השדה. לפגישה זומנו נציגי משרד האוצר, ומנכ"ל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון. ראש העיר אילת מאיר יצחק הלוי הוזמן גם הוא, אולם סירב להגיע לפגישה אותה הוא מכנה "אמבוש".  

"שקלנו שוב את הצעתכם לזימון ישיבת "האמבוש" המתוכננת למחר ותשובתנו היא שלילית", נמסר מטעמו. "לא נגיע לישיבה שהיא מנוגדת בתכלית הניגוד להחלטת ראש הממשלה. החלטת ראש הממשלה נאמרה בצורה חדה ונטולת יכולת לפרשנות.

"ראש הממשלה הדגיש כבר בפתח דבריו שליבת הנושא היא משפטית (ושהוא היה כן רוצה שיימצא פתרון) ולכן דרש מכם לתאם לנו ישיבה דחופה עם אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה, כדי לנסות לסדוק את עיקשותו. ברמה האישית אגיד לכם שאם לא הייתי "בא בימים" בחיים הפוליטיים הייתי נעלב מהדרך בה בחרתם לקיים את הוראת ראש הממשלה, ובכל מצב אם ותתואם פגישה עם היועץ המשפטי עצמו נגיע בשמחה.

"אמשיך ואומר שההצעה שלנו האומרת שיש להתקדם בתכנון (כשנתיים שלוש) ובהמשך בבנייה (מס' שנים), על פי תוכנית רמ"י ועיריית תל אביב תוך הקצאת הדירות לגוש הגדול ולפרטיים - פותרת את כל הבעיות. אם תחקרו ותתעמקו בנושא תגלו בוודאי שאני צודק, לא ממליץ לכם להיכנס לרשימת האנשים שהיו שותפים להרס /הרג/חיסול העיר אילת".

דמי שימוש רטרואקטיבית בסכום שיכול להגיע ל-5 מיליארד שקל

ביום חמישי האחרון נפגשו ראשי הערים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו - היחיד שבסמכותו לדחות את מועד סגירת השדה. בעקבות פגישה זו - אתמול (ו') פנו ליועמ"ש ולמשנה לענייניים אזרחיים מנהלי הגוש הגדול שמונו מטעם בית המשפט לייצוג כ-1,500 בעלי קרקע פרטיים בשטח "הגוש הגדול" עליו יושב שדה התעופה דב.

בפגישה נכחו בין היתר ראש העיר אילת, מאיר יצחק הלוי, נכח גם מנהל בית החולים יוספטל באילת, ד"ר אלדר ברקוביץ'.

דרישתם של האחרונים הייתה שלא לאפשר את השינוי בתכנית לסגירת השדה - שינוי שלדבריהם יהיה כרוך בהשלכות כספיות, שכן אם יידחה מועד סגירת השדה, מבחינת מנהלי הקרקעות יהיה מדובר בהפרה של המדינה את ההסכם עמם. בשורה התחתונה, הם רומזים שיתבעו דמי שימוש רטרואקטיבית, ואת הזכויות עליהם ויתרו בהליך המשפטי הממושך, סכום שיכול להגיע ל-5 מיליארד שקל.

"אנו מסרבים להאמין כי אפשרות זו (של דחיית מועד סגירת שדה דב), שהינה מופרכת על פניה, אכן נשקלת. שכן הדרך להתמודד עם חבלי קליטה אפשריים בנתב"ג אינה במתן אפשרות לבריחה מהתמודדות, ככל שזו תידרש, אלא בהעמדת מעטפת מקצועית ויעילה, אשר מעמידה ותעמיד רשות שדות התעופה המיומנת בכך, מעטפת שתלווה את התהליך ותביא לטיובו "תוך כדי תנועה".

"וודאי כך עת ידוע לכל בר בי רב כי לחברות התעופה, כמו גם לאחרים, אינטרס מובהק להכשיל את המהלך וכי הם לא יהססו לעשות זאת תוך הטלת האחריות לכך על רש"ת והמדינה... כל מטרתו של מהלך זה אינה אלא לאפשר, בקריצת עין, בתוך פרק זמן זה, מהלכים שיאפשרו חידוש הטיסות האזרחיות בשדה דב וסיכול החלטות הממשלה ובג"צ בדבר פינוי השדה.

"מעבר להיות המהלך מופרך כשלעצמו, אנו מוצאים להדגיש כי משמעותו המיידית הינה הפרה בוטה של המדינה את פסק דינו של בית המשפט העליון אשר קבע מועד סופי לפינוי ולהפסקת הטיסות משדה דב, ואת התחייבויותיה בהסכמים אשר חתמה עמנו". המנהלים מזכירים כי תכליתו של ההסכם הוא פינויו של השדה על מנת להתחיל בעבודות.

בשבוע שעבר כינסו המתנגדים לסגירת השדה מסיבת עיתונאים במהלכה הציעו את דחיית סגירת השדה, ואת החלת הבנייה בשלבים תוך השארת מסלול אחד, כאשר ראש העיר אילת מאיר יצחק הלוי אף הכריז על ביטול חברותו בסיעת הליכוד. לאור זאת טוענים מנהלי הגוש הגדול כי "במכתבנו מיום 11.6.19 התרענו מפני חשש לניצול תקופת הבחירות לשינוי מועד הפסקת הטיסות. ואכן לא חלפה יממה וכבר הודיע ראש עיריית אילת, במסגרת מסע ההפחדה הפוליטי אותו הוא מנהל, כי הינו משיב את כרטיס החבר בליכוד, וכי תהיה לכך השפעה אף על תושבי העיר. הדבר כמובן מדבר בעדו.

"העובדה שמדובר במערכת בחירות שנייה ברציפות וכי מועד הפינוי נופל במהלכה אין לה ולא כלום עם חובת המדינה לקיים את פסק דינו של בית המשפט העליון ולמלא התחייבויותיה לפינוי השדה במועדן. מזה כשבע שנים יש והיה סיפק למדינה להיערך ולבחון לעומק כל נושא, כל דו"ח וכל חלופה שהוצגה, ואכן הצהירה המדינה בדיווחיה לבג"ץ כי כך עשתה. ניסיון לחסות עתה תחת אצטלה של תקופת בחירות מתארכת כבסיס להתחמקות מביצוע פסקי דין והתחייבויות חוקיות הידועות מזה שנים והמעוגנות הן בדין והן בהסכמים דינן, על פניהן, להיכשל".

עוד מזכירים כי אין נימוק ביטחוני להמשך הפעילות הצבאית בשדה - עוגן שיכול היה לאפשר שקילה של המשך פעילות שדה דב בכל הנוגע לפעילות המסחרית שבו - טיסות לאילת בעיקר. נזכיר כי רגע לפני פיזור הכנסת ה-20 עבר חוק שמסמיך את שר הביטחון בנימין נתניהו לשנות את גורל שדה דב בהתאם להמלצות של משרדי האוצר והביטחון - המלצותיהם, לרבות הסוגיה הצבאית (שעל בסיסה פועל שדה דב) לא הובילו לשינוי בהכרעה.

"למען הסדר הטוב הננו להודיעכם בזאת כי אנו מתנגדים נחרצות להפיכת שדה דב ל"שדה תעופה בהמתנה" ולו ליום אחד. הננו עומדים על כך שביום 1.7.19 יחלו עבודות פינוי המחוברים שבשדה דב ומבהירים כי כל עיכוב או שיהוי בתחילת עבודות הפינוי יחשב כהפרה יסודית של ההסכם כמו גם לקיומו שלא בתום לב".

המנהלים מזכירים כי: "המדינה קיבלה מבעלי הקרקע 4 מיליארד שקל בזכויות בניה ופטור מתשלום דמי שימוש של למעלה ממיליארד שקל נוספים. זאת, תמורת התחייבותה לפנות את שדה דב תוך זמן סביר, והתחייבותה הנוספת כי הטיסות האזרחיות משדה זה תיפסקנה לפני הפסקת הטיסות הצבאיות. הזמן הסביר חלף זה מכבר. אי עמידה של המדינה בהתחייבותה לפינוי השדה ביום 1.7.19 ואיחור כלשהו של הפינוי ולו קל שבקלים, משמעו החזרת הסכומים שלעיל לבעלי הקרקע והפסד הכנסות של כ-12 מיליארד שקל למדינה. אין זה סביר כי בתקופה של עליה בגירעון, קיצוצים רוחביים והעדר תקציבים לחינוך בריאות ורווחה והצורך בפתרונות דיור אלה יהיו סדרי העדיפות של הממשלה".

מה שלא מזכירים מנהלי הגוש וכל הנוגעים בדבר הוא את עלות הבחירות המיותרות בהיסטוריה של המדינה - מה שיוסיף לגרעון הכלכלי על כל רבדיו, עם או בלי סגירת שדה דב.

ביום שני ה-17.6 מתכננים מתנגדי הסגירה הפגנת ענק בירושלים מול ביתו של ראש הממשלה.

עוד כתבות

פקקים באיילון / צילום: איל יצהר, גלובס

מחשבים מסלול מחדש למשרד, והזינוק של בית שמש. כותרות הנדל"ן

למה הפקקים בדרך לתל אביב טובים לראשי הערים רמי גרינברג ומוטי ששון? ● ראשת עיריית פריז ומלחמתה במשבר האקלים ● למה חייכו השבוע בעיריית כפר סבא ולמה באשדוד תפסו את הראש ● וגם: תשובות לכל השאלות (כמעט) על המשך דרכה של תמ"א 38

משהו לא בסדר/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

7 וידויים מטלטלים על החיים בצל חרדה. כמעט מכל דבר

שבעה אנשים בחרו להסיר את מסך הבושה כדי שתוכלו להכיר ולהבין מהי החרדה ● אלה סיפוריהם ● מרימים את מסך הבושה, פרויקט מיוחד

דיכאון / עיבוד תמונה : דגנית ג'מצ'י  shutterstock אס איי פי קריאייטיב

המלחמה שישראל לא משתתפת בה: למה דווקא בישראל אין תוכנית לאומית למלחמה בדיכאון?

בניו זילנד הרגועה יש כזאת. גם במדינות מערביות אחרות ● אבל בישראל, למרות מאמצים - שחלקם משמעותיים - לטיפול בסוגיה, אין גוף אחד שמרכז את הנושא ● פרופ' יצחק ברלוביץ', בעבר משנה למנכ"ל משרד הבריאות: "דיכאון הוא לא בעיה של מערכת בריאות הנפש אלא בעיה של כולם"

מעדיפים דירות חדשות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מדד הדירות מוכיח: חוסר משילות, חוסר מנהיגות והמחסור במישהו שיעצור לרגע לעשות חושבים

מי זוכר שהמטרה של מחיר למשתכן הייתה להוריד את מחירי הדירות? ● תנו להם לדבר על הגי'האד האיסלאמי ועל הנבצרות – ונפוליטיקאים ינהרו לאולפנים בהמוניהם; תנו להם לדבר על מדיניות דיור – והאולפנים יישארו ריקים. ובמצב כזה המחירים עולים ● פרשנות

שיגורי טילים מצפון רצועת עזה לעבר יישובי העוטף / צילום: רויטרס  Amir Cohen

צה"ל תקף שורת יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי בעזה

פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, אך מטח נורה ליישובים הסמוכים לגדר ● בעוטף, באשקלון, בנתיבות ובשדרות לא יתקיימו לימודים ● צה"ל הודיע כי תקף שורה של יעדים של הארגון ברצועת עזה

תזונה /  צילום: Gettyimages ישראל

אלצהיימר, סוכרת, מחלות דם ולב: כמה אייג’ס אכלתם היום

חשבתם ששומן, סוכר וטיגון בעייתיים לתזונה שלנו? מתברר שגם לבישול ארוך, צלייה והשחמה יש השפעה, והם עלולים להאיץ תהליכים דלקתיים שיובילו למחלות כרוניות, כולל הזדקנות מוקדמת ● החוקרים מסבירים ל'ליידי גלובס' איך פועל מנגנון האייג'ס, למה זה מזיק לאכול מנת בשר מיד אחרי דג, ולמה חשוב לשתות קפה טורקי לפני הארוחה

ורד רמון ריבלין / צילום: רמי זרנגר

יש לי חולשה לחוזקות

ב–2001 התפרסם המחקר של מכון גאלופ, שתפר תוכנה לזיהוי חוזקות אינדיבידואליות. ברור שרצתי לבדוק מה החוזקות שלי ● הטור הפותח בגיליון נובמבר של 'ליידי גלובס'

 מייק ויקינג /  צילום: Chris McAndrew

"אני האיש הכי מאושר בעולם כיום? אני אחד המועמדים לתואר": ראיון עם האיש שהקים מכון לחקר האושר בקופנהגן

איך זה שהסקנדינבים כובשים פעם אחר פעם את המקומות הראשונים בדירוגי האושר העולמיים? מייק ויקינג החליט להקים את המכון לחקר האושר בקופנהגן, כדי להגיע למסקנות שיסייעו לשפר את איכות החיים של האנושות כולה ● ראיון מיוחד ל'ליידי גלובס'

וורן באפט, תלמידו של בנג'מין גרהאם / צילום: ריק ווילקינג, רויטרס

ההשקעה של וורן באפט בטבע: השווי עלה, אך ברקשייר הת'אוויי עדיין הפסידה מאות מילוני דולרים

פורסמו ההחזקות הרבעוניות של ברקשייר הת'אוויי (שבבעלות וורן באפט) בחברת טבע. אין שינוי מרבעונים קודמים, עדיין מחזיק בסוף הרבעון השלישי בכ-43.2 מיליון מניות טבע ● השוני המרכזי הוא שמחיר המניה עלה מ-6.88 דולר בסוף הרבעון ל-9.37 דולר נכון לאתמול, לכן שווי ההחזקה של באפט הוא כ-405 מיליון דולר

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

"הורי גידלו אותי בלי טכנולוגיה. הבן שלי רשאי לצפות בטלוויזיה שעה בשבוע"

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, מספר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" על האופן שבו הוא מגדל את הילדים שלו, על העיצוב המחודש שהיה שנוי במחלוקת ("הוא הצלחה") ועל פייסבוק: "התחרות איתנו גרמה להם להציע יותר ערך ללקוחות"

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות בעניין ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל" ● חשיפת תקנות מטעם משרד הבריאות עדיין אין פירושה שישנה הסכמה עם כל הגורמים הקשורים בעניין וכי הוסרו כל החסמים לייצוא, אולם היא לכל הפחות מעידה כי הדיון מתקדם ואיננו תקוע

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

המכתב והנזיפה: פרקליט המדינה ניסה לגייס שופטים לתמיכה בפרקליטות

לפי הדיווח, בין המכותבים הם שופט העליון, עוזי פוגלמן, בעבר בכיר בפרקליטות, ועוד שורה של כמה שופטים בבית המשפט המחוזי ● בפרקליטות מסרו: "הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ● דוברות הרשות השופטת: "מדובר בתקלה והשופטים המכהנים יוסרו מרשימת התפוצה"

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

נלי תגר ורועי אסף ב"בשורות טובות" / צילום: דניאל מילר

איפה הילד? כשטיפולי הפוריות מפרקים כמעט הכול

"בשורות טובות" עוסק בנושא חשוב מאוד - זוג צעיר שעובר טיפולי פוריות - אבל לפעמים מתנחמד מדי

פערי שכר / צילום: שאטרסטוק

הנתון שמסתתר בדוחות הביטוח הלאומי וחושף את מצבם האמיתי של עצמאים בישראל

השימוש שעשה הביטוח הלאומי בנתון השכר הממוצע מציג תמונה מטעה, שממנה ניתן לחשוב כי מצבם של העצמאים טוב • בפועל עומדת ההכנסה החציונית של העצמאים על 5,491 שקל בחודש בלבד ● ארבעה עצמאים מעוטף עזה מסבירים איך מתנהלים כשהעסק תלוי בעוד סיבוב לחימה

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

בשל הפרת הפסקת האש: בעוטף עזה החליטו לא לקיים מחר לימודים

(עדכונים שוטפים): למרות שפיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, ברשויות החליטו שלא לקיים לימודים, לאחר שרקטה נורתה לישראל ויורטה על ידי כיפת ברזל ● פלסטינים מפגינים בגבול עזה נגד הפסקת האש

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

קווין לאב / צילום: רויטרס

כושר עמידה: הספורטאים מוציאים מהארון את הדיכאון והחרדות

קשר השתיקה סביב קריסות נפשיות של ספורטאים הותר בשנים האחרונות, והם מספרים על דיכאונות וחרדות ● אבל גופי הספורט עדיין לא מעניקים תמיכה פסיכולוגית ● התוצאה: הפסדים

אושר בן חמו / צילום: תמונה פרטית

"זה עסק שביום נכנסים אליו 30-40 לקוחות, ובעת אירוע ביטחוני - כלום, רק זבובים"

אושר בן חמו (28) הוא בעלים שותף של בית הדפוס "המדפיסים בע"מ" בשדרות ● "יש לנו קירות משותפים עם המפעל שנשרף, וכשנכנס כיבוי האש, הם שפכו המון מים, וזה הרס לנו הרבה ציוד" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il