גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגירה חיובית בוול-סטריט: פייסבוק זינקה ביותר מ-4%; לופטנזה צנחה 11% וגררה את סקטור התעופה לירידות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.8%, הדאו ג'ונס עלה ב-0.1% ● מדד האמפייר-סטייט נפל לטריטוריה שלילית, מה שמצביע על התכווצות הפעילות הכלכלית ● איש העסקים פטריק דרהי רוכש את סותביס תמורת 3.7 מיליארד דולר - פרמייה של 61% על מחיר השוק ● טבע נסחרה בצל הורדת מחיר יעד מסיטי ● דריכות לקראת הודעת הריבית של הפד ביום רביעי הקרוב

רחוב וול סטריט / צילום: ברנדנ מקדרמיד, רויטרס
רחוב וול סטריט / צילום: ברנדנ מקדרמיד, רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

בורסות וול סטריט ננעלו בעליות, בהובלת מדד הנאסד"ק שעלה ב-0.6%. עיני השוק דרוכות לקראת הודעת הריבית של הפד ביום רביעי. 

מניית פייסבוק  קפצה ביותר מ-4% על רקע ההערכות כי מחר תשיק הרשת החברתית את המטבע הדיגיטלי שלה. מניית נטפליקס  עלתה ב-3.2%, ומניית סותביס זינקה ב-59% על רקע הרכישה של החברה על ידי פטריק דרהי בתמורה ל-3.7 מיליארד דולר. 

מניית טבע  איבדה כ-0.5% בצל הורדת מחיר יעד מצד סיטי.

22:00

המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים לקראת סגירה בעליות, בדומה לסנימנט שנרשם רוב שעות המסחר מוקדם יותר, ולמרות נתוני מאקרו חלשים.

מדד הנאסד"ק עולה ב-0.8%, הדאו ג'ונס מטפס כ-0.2%.

מנייתה של אריי ביופארמה מזנקת ב-56% על רקע רכישתה על ידי ענקית התרופות פייזר.

מניית פייסבוק  קופצת ב-3.7%, מנייתה של ביונדמיט מזנקת ב-10.3%, מניית בואינג  קופצת ב-2.3% על רקע הדיווח כי רשות התעופה הפדרלית עשויה לבדוק עוד השבוע את שיפורי הבטיחות שבוצעו במטוסי 737 MAX של החברה, בהמשך להתרסקות שניים מהם בשנה האחרונה.

מניית סותביס  מזנקת בכ-60% על רקע רכישתה בכ-3.7 מיליארד דולר על ידי חברה שבבעלות איש העסקים היהודי-צרפתי פטריק דרהי.

עיני המשקיעים נשואות להודעת הפד על גובה הריבית ביום רביעי הקרוב. רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של אי.בי.אי בית השקעות אמר: "הריבית בארה"ב צפויה להישאר ללא שינוי בהחלטה הקרובה, כאשר הדגש יהיה סביב הרטוריקה של הפד והעדכון של תוואי הריבית הצפוי (DOTS). רף הציפיות להתנעת תוואי הפחתת ריבית כבר ביולי הקרוב גבוה למדי, בפרט על רקע הלחץ שמפעיל טראמפ על הפד, מה שעלול ליצור אכזבה מההחלטה הקרובה. התמחור הנוכחי בשווקים הנשען על סדרת הפחתות ריבית החל מיולי הקרוב מציע פוטנציאל מוגבל בשוקי האג"ח והמניות ותומך בהגדלה טאקטית של רכיב המזומן".

20:30

המדדים המובילים בבורסות וול סטריט נסחרים בעליות, בהובלת מדד הנאסד"ק עולה ב-0.8%, והדאו ג'ונס מטפס ב-0.16%.

בנק ההשקעות מורגן סטנלי צופה כי החרפת מלחמת הסחר בין סין לארה"ב עשויה להוביל להפחתת הריבית על ידי הפד קרוב לאפס באביב של שנת 2020. 

עיני השוק מופנות להודעת הריבית ביום רביעי הקרוב, בתום ישיבה בת יומיים של חברי ועדת השוק הפתוח של הפד. בעוד שוק האג"ח מתמחר 3 הודות ריבית עוד השנה, הציפיות בשוק הן כי הפד יותיר את הריבית ללא שינוי בהודעה השבוע, אך עשוי להפחית את הריבית ביולי הקרוב.

18:44

מדדי אירופה נסגרו ביציבות עם נטייה לעליות, על רקע הסנטימנט החיובי בניו יורק. מדד הדאקס נסגר ביציבות, ומדדי הפוטסי והקאק נסגרו בעליות של 0.2% ו0.4%, בהתאמה. חברות התעופה ספגו ירידות בעקבות אזהרת הרווח של לופטנזה שצללה ב-11%, וחוץ ממנה איירפראנס ירדה ב-5.6% ואיזיג'ט  ב-5.2%. 

מוקדם יותר בארה"ב פורסם מדד הייצור של האמפייר-סטייט, הסוקר את הפעילות היצרנית באזור ניו-יורק, והצביע על נפילה מרמה של 17.8 נקודות לטריטוריה השלילית של מינוס 8.6 נקודות. מדובר בצניחה החדה ביותר מאז השקת הסקר בשנת 2001, והקריאה השלילית הראשונה מאז שנת 2016.

 

17:30

המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בעליות, בהובלת מדד הנאסד"ק שמטפס ב-0.8%. מדד הדאו ג'ונס מטפס ב-0.2% ומדד S&P 500 עולה ב-0.3%.

מניית טבע  יורדת ב-1.6% קרוב למחיר של 8 דולרים למניה. בנק ההשקעות סיטיגרופ הוריד את מחיר היעד למניה מ-23 דולרים ל-13 דולרים למניה.

מניית סותביס  מזנקת בכ-58% על רקע הודעתה של החברה על מכירתה לאיש העסקים הישראלי-צרפתי פטריק דרהי תמורת 3.7 מיליארד דולר, לפי מחיר של 57 דולרים למניה.

חברת התרופות פייזר  הסכימה לרכוש את חברת Arry ביופארמה תמורת 10.64 מיליארד דולר למניה, מה שמהווה אפסייד של 62% על מחיר השוק של החברה. בכך ענקית התרופות מרחיבה את הפרוטפוליו שלה בחקר הסרטן. מנייתה של Arry מזנקת ב-57% בתגובה לדיווח.

מניית ביונדמיט ממשיכה במומנטום החיובי מאז ההנפקה, על רקע הביקוש הגובר לתחליפי בשר, ומזנקת כעת בכ-10%.

16:45

פתיחה יציבה בוול סטריט. מדד הדאו ג'ונס ומדד ה-S&P 500 ביציבות, ומדד הנאסד"ק ב-0.22%. המשקיעים מסתכלים קדימה לקראת הודעת הריבית בתום הישיבה של הפד שעתידה להתרחש בימי שלישי ורביעי. הצפי הוא שהריבית תיוותר ללא שינוי אך מעניין יהיה לראות מה הצפי של הפד להמשך.

מניית סותביס  מזנקת בעקבות הרכישה של פטריק דרהי  ב-58%.

פייסבוק  עולה ב-2.5% על רקע הציפייה שפייסבוק תשיק מטבע דיגיטלי משלה. 

מניית טבע  נסחרת בצל הורדת מחיר יעד מצד סיטיגרופ.

באירופה מניית לופטהנזה  צונחת ב-11% לאחר שפרסמה אזהרת רווח.

15:30

מדד האמפייר-סטייט בארה"ב לטריטוריה שלילית לראשונה מזה שנתיים בחודש יוני האחרון. מדד הייצור של האמפייר-סטייט צנח ב-26.4 נקודות למינוס 8.6 נקודות ביוני, כך לפי הבנק הפדרלי של מדינת ניו יורק. הכלכלנים צפו קריאה חיובית של 10 נקודות. קריאה מתחת לרמה החיובית מסמנת את התכווצות הפעילות הכלכלית, מה שלא קרה מאז אוקטובר של שנת 2016.

התשואות על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות מאבדות גובה לאחר פרסום מדד האמפייר-סטייט.

מנייתה של חברת תחליפי הבשר ביונדמיט מזנקת בכ-6% בטרום-מסחר בהמשך לעליה של 7.1% ביום שישי האחרון.

בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט עולים בעד 0.2% לקראת פתיחת המסחר בניו יורק.

14:30

המסחר בבורסות אירופה עבר למגמה מעורבת. פוטסי יורד ב-0.2%, דאקס נסחר ביציבות ואילו קאק עולה ב-0.2%. סטוקס 600 מאבד 0.1%. החוזים העתידיים מאותתים על פתיחה חיובית בוול סטריט.

12:30

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בשעה זו בעליות קלות. דאקס וקאק עולים בכ-0.2% ופוטסי מוסיף 0.13%. החוזים העתידיים מאותתים על פתיחה חיובית בוול סטריט.

מניית לופטהנזה  צונחת במסחר לאחר שחברת התעופה פרסמה אזהרת רווח. הירידה במניה משפיעה גם על חברות תעופה נוספות. כך, גם אייר פראנס קיי.אל.אם  ואיזיג'ט  נסחרות בירידות. 

10:15

המסחר בבורסות אירופה נפתח ביציבות על רקע ציפיות המשקיעים לקראת פגישת הפדרל ריזרב ביום רביעי הקרוב. כך, בורסות לונדון , גרמניה , פריז  ואיטליה  רושמות עליות של עד 0.3%.

בורסת טוקיו  ננעלה ביציבות, עליות בנעילה בשנחאי . בורסת הונג קונג  רושמת עליות של 0.5%.

 

9:10

עליות שערים בשעה זו במסחר בשוקי אסיה, מדד ההנג סנג  עולה 0.75%, שנחאי  מוסיף 0.24% לערכו והניקיי  ביפן עולה 0.17%.

באירופה הצפי הוא לעליות שערים במסחר היום על רקע ציפיות המשקיעים לקראת פגישת הפדרל ריזרב ביום רביעי הקרוב.

07:50

בורסות אסיה עברו למגמה מעורבת - ההנג סנג עולה 0.66%, הניקיי מוסיף 0.09% לערכו ואילו מדד שנחאי יורד 0.05%.

06:15

המסחר בשוקי אסיה מתנהל הבוקר בעליות שערים בהובלת ההנג סנג בהונג-קונג שמוסיף כמעט 1% לערכו, מדד שנחאי עולה 0.15% והניקיי ביפן גם עולה 0.09%.

בהונג-קונג המפגינים מסרבים לעזוב את הרחובות ודורשים את התפטרות נציג הממשל הבכיר במדינה.

בשישי האחרון נתוני מאקרו מסין הציגו האטה בצמיחה ביצוא התעשייתי במדינה לשפל של 17 שנים.

עוד בשישי, בורסות וול סטריט ננעלו בירידות שערים. 

ביום רביעי הקרוב צפוי לנאום יו"ר הפדרל ריזרב בארה"ב ג'רום פאואל ולהודיע על החלטת הריבית. אמש, בראיון לרשת ABC, אמר הנשיא דונלד טראמפ על פאואל: "הוא הבחירה שלי, ואינני מסכים עימו באופן מוחלט".

עוד כתבות

הטסת חיות המחמד/ צילום: Terminal4Pets

יותר כלבים - יותר תנאים: חברות התעופה מקשיחות את מדיניות הטסת חיות המחמד

עם הגידול בתנועת הנוסעים והמודעות הגוברת להיותו של בוני הכלבלב או מיצי החתולה חלק אינטגרלי מהמשפחה, חברות התעופה מעלות את "רף הקבלה" לבעלי חיים בטיסות ● הישראלים, כצפוי, כבר גילו את הפרצה המאפשרת להטיס את הכלב בחינם ● ואיזו מדינה היא המחמירה ביותר?

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

אפל במגעים מתקדמים לרכוש מאינטל פעילות שבבים לסמארטפון

העסקה, שנאמדת בכמיליארד דולר וייתכן שתושג כבר בשבוע הבא, תספק ליצרנית האייפון גישה לפעילות הפיתוח של אינטל ועשויה לחסוך לה שנים של עבודה ● זאת לאחר שהמו"מ בין שתי הענקיות קרס לפני כמה חודשים, כשאפל חתמה על חוזה עם קוואלקום

ועידת MAD 2019 / אילוסטרציה: יח"צ

הערב: דת, מותגים ואמונה בוועידת MAD השנתית של "גלובס"

מכדורגל, דרך מלחמת הכוכבים ועד טבעונות - המותגים הפכו לדתות החדשות ● הצטרפו אלינו הערב בהיכל התרבות בתל-אביב לשיחות על כדורגל, הערצה, טבעונות - ואיך כל הדברים האלה מתקשרים לשיווק, פרסום ומיתוג

יואל בר־אל ודרור פלדהיים, מייסדי טראקס / צילום: יח"צ

חד-קרן חדש נולד: טראקס השלימה גיוס של 100 מיליון דולר

לפני חודשיים דווח ב"בלומברג" כי החברה הסינגפורית-ישראלית נמצאת במהלך סבב גיוס לפי שווי של 1.1 מיליארד דולר

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בת"א: אלטשולר גמל זינקה 8% לעומת ההנפקה

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.4%, ת"א 90 עלה ב-0.34% ● שיכון ובינוי צפויה להיכנס למדד ת"א 35 ● באטמ עדכנה על "השקת פלטפורמת רשת להעברת נתונים מהירה ובנפח גבוה במיוחד" ● הראל פיננסים: "מתמקדים כיום בהסטה למניות ישראל לצד ארה"ב, החזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפדיון וחשיפה לדולר במח"מ קצרצר"

הפגנת יוצאי אתיופיה  / צילום: מאיר המאירי

למפיצי הפייק ניוז יש טקטיקה, והיא הולכת ומשתכללת

הירי בסלומון טקה ומחאת יוצאי אתיופיה בתחילת החודש עדיין מסעירים את הרשת ● כשרובנו ניסינו ללמוד את הפרטים, הרשתות החברתיות התמלאו בשמועות וספקולציות, והאמת עדיין נותרה בעלטה ● איך מייצרים פייק ניוז, ומי מפיץ אותן? ● "המשרוקית של גלובס" בדקה את הסיפורים שמנסים למכור לנו ● האזינו

שבתאי אדלרסברג / צילום: יחצ

אודיוקודס: רווח נקי של 4.8 מיליון דולר, המניה מזנקת ב-6%

החברה רשמה ברבעון השני הכנסות של 49.5 מיליון דולר, צמיחה של 13.8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● הרווח הנקי למניה הגיע ל-22 סנט, לעומת 14 סנט ברבעון המקביל

צביקה שווימר, מנכ"ל אמ"צ / צילום: יחצ

אלקטרה צריכה תציע חבילות בתשלום לעסקים שרוצים להקים חנות מקוונת באמזון

במסגרת זו, אלקטרה צריכה תחבור לעסקים קטנים ובינוניים ותציע להם שירות שכולל ייעוץ, הקמת חנות, שיווק, אחסון לוגיסטי ומערך משלוחים ● בנוסף, החברה נמצאת במו"מ מול בנק הפועלים על-מנת לכלול בתוכנית גם הצעה למימון באמצעות הלוואה לאותם עסקים

אביגדור יצחקי / צילום: איל יצהר, גלובס

טעויות הקלדה מוזרות וציון חריג מחבר ועדה: כך מונה אביגדור יצחקי ליו"ר מפעל הפיס

נתניהו וכחלון הכריזו על מינוי אביגדור יצחקי ליו"ר מפעל הפיס החדש, ואז גילו שצריך לכנס ועדת איתור ● גם הוועדה בחרה ביצחקי, אלא שעיון במסמכיה מעלה כי ציון ההתאמה שניתן לו היה גבוה מהניקוד האמיתי שקיבל ● באוצר מסבירים זאת ב"טעות הקלדה" ובמפעל הפיס מוסרים כי ליצחקי אין חלק בהליך ● ומדוע חבר בוועדה העניק ליצחקי את הציון הנדיר 100?

אינטק פארמה / צילום: איל יצהר

התגובה לכישלון החרוץ: מניית אינטק התקפלה כמו אקורדיון, האנליסטים ניחמו את מנהליה

החברה שפיתחה את "גלולת האקורדיון" הודיעה אתמול על כישלון מלא של הניסוי לפרקינסון - והמניה צללה 81%, לשווי חברה של כ-20 מיליון דולר בלבד

פרויקט BLUE בצפון תל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

משרד השיכון פותח בבדיקה: האם פרויקט BLUE התחזה לקבוצת רכישה

הממונה על חוק המכר במשרד השיכון, עמית גריידי, אישר כי פתח בבדיקה של תהליכי המכירה בפרויקט היוקרה שנמצא בצפון ת"א, אותו יזמה חברת קנדה ישראל ● הרקע לבדיקה: תביעה שהוגשה נגד החברה, שהעלתה טענות לפיהן המכירה בוצעה כקבוצת רכישה כדי "לחמוק" לכאורה מהוראות חוק המכר

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

איילת שקד מול המהפכה האנטי פמיניסטית: לאיפה נעלמו הנשים מהפוליטיקה והעסקים?

גברים בארץ ובעולם חזרו לדחוק נשים מעמדות מפתח בתירוץ שקמפיין #METOO גורם להם לחשוש מהאשמות-שווא ● רק הדור הצעיר, שהגברים בו לא מוכנים לפגוש את ילדיהם רק כשיצאו לפנסיה, יכול להביא לשינוי אמיתי ולשוויון הזדמנויות ● פרשנות

מנכ"ל סמארטאייר, ארז בוסו / צילום: יח"צ

סמארטאייר ותלמה נסיעות מקימות חברה משותפת לניהול אתרים

חברת Smartair, המציעה מנוע חיפוש טיסות ולהרכבת חופשה בחו"ל, השלימה סבב גיוס בהיקף של 6 מיליון דולר, ובעקבותיו תקים בשותפות עם קבוצת תלמה נסיעות ותיירות חברה להקמה וניהול אתרי תיירות בארץ ובחו"ל

אתר בנייה בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפיצוץ בין משרד השיכון לבין הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה היה רק עניין של זמן

הסיבה העיקרית לעדכוני מדדי מחירי הדירות היא איטיות בדיווחים על עסקאות של לשכות מס בערים מסוימות. כאן מתקיימת המציאות הישראלית המוכרת של סחבת, רשלנות, חוסר מקצועיות ● פרשנות

ארנק דיגיטלי / צילום: shutterstock

בנק ישראל: אפליקציות התשלומים וארנקים דיגיטליים משמשים לתשלום של 1% מההוצאה היומית של הציבור

אפליקציות התשלומים, כגון ביט, פפר ופייבוקס, וארנקים דיגיטליים, כגון אלה של ענקיות הביגטק הבינלאומיות ואפליקציות מקומיות אחרות, היוו בסוף 2018 רק 1% בבחינת "התפלגות שווי ההוצאה היומית באחוזים עפ"י אמצעי תשלום", כך עפ"י נתונים שנכללו ב"קטע מתוך הסקירה השנתית של מחלקת המטבע שתפורסם בקרוב" של בנק ישראל

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

עליות בת"א: מניית סלקום צוללת ב-8%, דלק ב-3.5%

גזית גלוב סיכמה על רכישת מניות המיעוט בחברה-הבת אטריום תמורת 565 מיליון אירו; נורסטאר מזנקת ב-12% ● סלקום צונחת בכ-6%, אודיוקודס עולה לאחר הדוחות, שיכון ובינוי מטפסת ב-1.3%, ואלטשולר שחם גמל ממשיכה צפונה

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

רשת יוחננוף בוחנת הנפקה בבורסה לפי שווי של עד 1.8 מיליארד שקל

כבר לפני שנתיים וחצי דווח על הנפקה אפשרית של הרשת בעקבות פגישות של איתן יוחננוף עם חתמים אולם היא לא יצאה לפועל ● הרשת מבצעת בימים אלה תשקיף לקראת הנפקה ושכרה לשם כך את שירותיו של משרד עורכי הדין המבורגר עברון

אחיות / צילום: Shutterstock

האחיות ישבתו מחר לאחר שפגישתן עם משרד הבריאות התפוצצה

שביתת האחיות מתוכננת לצאת לדרך מחר כמתוכנן - עבודת האחיות תתקיים במתכונת חירום בלבד בכל מערכת הבריאות

רחוב בוואלטה, בירת מלטה./ צילום: /Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

במלטה מאמינים בטכנולוגיה: כל חוזי השכירות במדינה יירשמו בבלוקצ'יין

הטכנולוגיה החדשה אמורה לחזק את הפיקוח על החוזים ולפגוע בשוק השחור בתחום, ומלטה צפויה להיות המדינה הראשונה בעולם להשתמש בה בשוק השכירות למגורים, כבר ב-2020 ● מלטה זכתה לכינוי "אי הבלוקצ'יין", לאחר שהתקינה מסגרת רגולטורית ידידותית לטכנולוגיות של מסדי נתונים מבוזרים

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

הסדר חוב בטבע? "תיאורטית זה ייתכן, אבל בשביל זה צריך להניח התממשות של כל התרחישים השליליים"

בזמן שמניית טבע מגרדת תחתית חדשה, נרשמות ירידות גם במחירי האג"ח שלה, והן נסחרות בתשואות של עד 9% ● לדברי סבינה לוי מלידר שוקי הון, שמתייחסת לאתגר מחזור החוב, "זה לא סוד שטבע נמצאת בתקופה מאתגרת וברמת מינוף גבוהה; החשש נוגע לאי-ודאות בנוגע לפיצויים שטבע תיאלץ לשלם במסגרת התביעות, ושעלולים לפגוע בתזרימים שלה ולהשפיע על כושר הפירעון"