גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צלילים צורמים: המוזיקאים הבריטיים חוששים מברקזיט לא מסודר

עזיבה של האיחוד האירופי ללא הסכם עלולה לגרום לנגנים וזמרים כאבי ראש לוגיסטיים בבואם להופיע מחוץ לבריטניה ● הסיכוי לברקזיט מבולגן עלה מאז שראשת ממשלת בריטניה התפטרה מתפקידה, ותומכי הברקזיט ה"קשה" מתמודדים על תפקידה

מוזיקה/ שאטרסטוק
מוזיקה/ שאטרסטוק

מבחינתם של המוזיקאים הרבים בבריטניה - החל בנגני קרן יער שמועסקים על בסיס מזדמן, וכלה בכוכבי אופרה וסרטי אינדי - לביטוי "ברקזיט ללא הסכם" יש צליל צורם במיוחד.

פרידה פתאומית ומבולגנת של בריטניה מן האיחוד האירופי הפכה שוב לאפשרות סבירה מכיוון שתומכיו המורעלים של הברקזיט מתמודדים כעת על תפקידה של ראשת הממשלה שהתפטרה, תרזה מיי. פרידה כזו, שבמסגרתה תפרוש בריטניה מהאיחוד ללא גיבוש קשרים משפטיים עמו, עלולה ליצור מכשולים חדשים לאמנים בריטים שרוצים להופיע באיחוד האירופי.

חוסר הוודאות יוצר בלבול בקביעת מועדים להופעות שהכרטיסים אליהן נמכרים בדרך כלל חודשים מראש, וזאת מכיוון שהמארגנים אינם יודעים אילו אמנים בריטים יוכלו להגיע.

מוזיקאים שעורכים סבבי הופעות כבר נתקלים בבעיות, וחוששים שהן רק יחריפו אם בריטניה תצא מהאיחוד האירופי ללא הסכם ב-31 באוקטובר, הדדליין האחרון שנקבע לבריטניה לאשר הסכם יציאה שגובש במו"מ. ללא אישור הפרלמנט, תיאלץ בריטניה לבקש ארכה נוספת לגיבוש הסכם, או לצאת מהאיחוד האירופי לאלתר.

צלילי המוזיקה

ירידה בהזמנות

נגנית הקתרוס לינדה סייס נהגה להופיע פעם-פעמיים בשבוע באיחוד האירופי יחד עם שני הרכבים שפועלים מבריטניה. כעת - כמעט שלוש שנים לאחר שאזרחי בריטניה הצביעו במשאל עם בעד יציאה מהאיחוד - יש לה רק שלוש הופעות מתוכננות כאלה לכל שנת 2019.

"יש ירידה משמעותית במספר התאריכים שמציעים ללהקות בריטיות באירופה", דיווחה סייס.

והיא לא היחידה. קרוב לשני שלישים מהמשתתפים בסקר שערכה התאחדות המוזיקאים של בריטניה בחודש שעבר דיווחו שהם מתקשים להבטיח לעצמם הופעות באירופה בעקבות משאל הברקזיט ב-2016, וכי מארגני ההופעות טוענים שחוסר הוודאות סביב הברקזיט הוא הסיבה. אחד מכל עשרה אמנים דיווח על ביטול הופעות.

יציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכם מסודר תותיר את בריטניה מחוץ לשוק היחיד של הגוש, וגם מחוץ למערכת הרגולציה המשותפת ואיחוד המכסים של הגוש, שקיומו מבטל מכסים ובדיקות גבול של מוצרים שנעים בתוך גבולות האיחוד האירופי. פירושו של דבר הוא שבריטניה לא תהיה כפופה לתקנות האיחוד האירופי שמתירות תנועה חופשית של אזרחי האיחוד בין המדינות החברות בו.

נטישת התקנות האלה היא מטרתם של תומכי הברקזיט. לטענתם, בריטניה תהיה חופשית לקבוע תקנות משל עצמה, ולחתום על הסכמי סחר עם מדינות אחרות. ביטול התנועה החופשית של אזרחי האיחוד בין מדינות יאפשר לממשלת בריטניה שליטה רבה יותר על ההגירה.

שיבושים חמורים

אך קרוב לוודאי שעזיבת האיחוד האירופי בן לילה תחולל שיבושים חמורים, על פי ניתוחים כלכליים רבים. עזיבה כזאת תפקוק את הנמלים ותמנע מספקיות שירותים לעבוד עם לקוחותיהן באיחוד האירופי. אזרחים בריטים יאבדו את הזכות האוטומטית לעבוד באיחוד.

המועמדים העיקריים לראשות הממשלה הם בוריס ג'ונסון - המועמד המוביל - ודומיניק ראב, לשעבר השר הממונה על יציאת בריטניה מהאיחוד. שניהם מצהירים כי למרות התרחישים האלה, הם ישקלו יציאה לא-מסודרת מהאיחוד אם האיחוד יסרב לשנות את הסכם היציאה שהוסכם עם תרזה מיי, מכיוון - כך טוענים השניים - שבמסגרתו קשריה של בריטניה עם האיחוד עדיין יהיו הדוקים מדי.

יציאה ללא הסכם תיצור תמהיל ייחודי של בעיות למוזיקאים המקצועיים בבריטניה, שחשים כי מתעלמים מהם בדיון הציבורי הסוער על סוגיית הברקזיט. חששותיהם מתייחסים לתחומים רבים - החל בוויזות וביטוח בריאות, וכלה בהעברת ציוד וכלי נגינה דרך המכס. חלק מכלי הנגינה עשויים מחומרים שיהיו כפופים למגבלות יבוא מחמירות אם בריטניה תפרוש מהאיחוד ללא הסכם.

ג'יי ווילגוז, עמוד התווך על להקת הרוק הבריטית Public Service Broadcasting, אמר שהוא חושש כי במקרה של ברקזיט ללא הסכם יתייקר השינוע של חברי הלהקה, כלי הנגינה והציוד באופן שלא ניתן יהיה לעמוד בעלויות. מכיוון שווילגוז כבר הופיע בשווייץ, שאינה חברה באיחוד האירופי, הוא מכיר את ההשקעה הנוספת במונחי זמן וכסף של המתנה במשך שעות ארוכות במעברי גבול.

הזמרת דיליס יוואגבו, שמופיעה תחת השם Eckoes, אמרה כי בהופעה שערכה לאחרונה בבוקרשט שבר נגן המקלדת שלה את ידו, אך עלות הטיפול בו מומנה בידי שירות הבריאות הלאומי של בריטניה מתוקף תקנות החזר ההוצאות של האיחוד האירופי. במקרה של ברקזיט ללא הסכם, כבר לא יהיה החזר הוצאות כזה.

גם אזרחי מדינות האיחוד האירופי ששוהים בבריטניה צפויים להיפגע מהגידול בחסמים הביורוקרטיים. החצוצרן והמלחין אלסנדרו אוטביאנו, שמחזיק באזרחות איטלקית ואוסטרלית, עובד בדרך כלל בבירות אירופיות ועורך הופעות בלונדון כשאינו עסוק בסבב פסטיבלי הקיץ.

"יש פחות שיתוף פעולה", אמר אוטביאנו. הוא הוסיף כי ישקול לעבור לאיטליה אם המצב יידרדר עוד יותר.

אחד מדוברי משרד התרבות של בריטניה אמר שהממשלה מבינה את נסיבותיהם של המוזיקאים, וכי הממשלה ממשיכה להעדיף הסכם יציאה מסודר.

נגנית קרן היער אניק סקוט - שלוח הזמנים שלה יכול לכלול ביצוע יצירות של היידן עם אנסמבל בפריז ביום מסוים, וביצוע יצירות של מנדלסון בוורשה למחרת - כבר התנסתה השנה באופן אישי בהשלכות הברקזיט.

היא הופיעה בפולין בסוף מארס - המועד המקורי שנקבע ליציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, שנדחה בגלל המבוי הסתום בפרלמנט הבריטי. מעסיקה הפולני נתן לה מכתב שפירט את נסיבות שהייתה בפולין, ושאותו היא הייתה אמורה להציג בפני רשויות ההגירה הפולנית במידה שברקזיט לא-מסודר יעורר בעיות לגבי מעמדה מול רשויות אלה.

"אנחנו מבחינים שהמעסיקים מתחילים להיות עצבניים", אמרה סקוט.
הקריירה של זמרת האופרה הבריטית אנה פטלונג לקחה אותה לגרמניה, איטליה ופריז, שבה היא הופיע בבניין האופרה גרנייה. חיי הנדודים שלה מחזקים את קשרי התרבות בין בריטניה לאיחוד האירופי, והיא חוששת שהברקזיט יחליש את הקשרים האלה.
"התרבות הבריטית לא תהיה משהו בלי אירופה", טוענת סקוט. 

עוד כתבות

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: הליכוד שוב מובילה, ימינה נחלשת משמעותית; שונות גדולה בין סקרי סוף השבוע

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

איור של ג'פרי אפשטיין בבית המשפט / צילום: רויטרס

דוח הנתיחה קבע: ג'פרי אפשטיין תלה עצמו בתאו

חוקרת מקרי המוות הראשית בניו יורק ברברה סמפסון קבעה כי אפשטיין התאבד בתלייה ● עורכי דינו של אפשטיין כבר הודיעו כי אינם מסתפקים בכך, וכי בכוונתם להוסיף ולחקור

מלי ביצור פרנס, עו''ד דנה הירשברג, אורי פדרמן, ד"ר מסעד ברהום / צילום:  קובי בן משה, מורג ביטן, איל יצהר,

ירח דבש באתונה: מנהלים מספרים על החופשה הראשונה בחו"ל

ד"ר מסעד ברהום מספר על החופשה באתונה, ואיך דבר לא השתנה בה בביקור השני ● עו''ד דנה הירשברג נזכרת במשלחת תלמידים למינכן שבה השתתפה ● מלי ביצור פרנס מספרת על החופשה באיטליה - החופשה הכי מדהימה שהייתה לה ● אורי פדרמן מתאר את הפעם הראשונה שזכה לפגוש ילדים מכל העולם

דור הזכוכיות השבורות / צילום: גטי אימג'ס

ילדי הזכוכיות השבורות: מה הסכנות שמחכות לצעירי האלפא ולמה החוקרים מודאגים מ"דור המסכים"?

הם לומדים להפעיל אפליקציות כבר בינקות, ונהנים מאופציות רבות מאי פעם למיצוי אישי, אבל לצד כל אלה אורבות לדור המסכים סכנות כבדות ● 'לא ישימו לב אליי אם לא אהיה שונה ופרובוקטיבי. ככל שאהיה 'יותר', כך אקבל יותר לייקים' - זו החשיבה שהחוקרים מזהים בקרב צעירים, והם מודאגים מאוד: מי שחי ברשתות עלול לפתח נכות רגשית

מוח / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מחקרים חדשים מנסים לפצח: מה קורה במוח של אדם שמאמין באלוהים?

מה מביא אדם להאמין באלוהים או להיות דתי? האם מבנה המוח שלו שונה משל אדם חילוני, והאם אתיאיסטים מתאפיינים במנת משכל גבוהה יותר ודתיים הם אנשים מאושרים יותר? ● מחקרים חדשים מנסים לפצח את הקשר פצח את הקשר בין אמונה לבין מה שקורה בין האזניים שלנו ● תאמינו לנו, הקול בראש

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בין המסורת של הטכניון למסורת של סל התרופות

בזמן שבטכניון הציגו הנהלה חדשה בלי אף אישה, ליצמן מינה מקורב ליו"ר סל התרופות ● וגם הבחירות המשיכו לספק לנו כותרות השבוע ● פרשנות

אביאל קדם / צילום: צער בעלי חיים

מדוע עיריית רחובות מבקשת לפנות את עמותת "צער בעלי חיים"?

עמותת "צער בעלי חיים" עתרה נגד עיריית רחובות על כך שזו החלה לדרוש ממנה במפתיע תשלומי ארנונה ואף הטילה עיקול על חשבונה - זאת, לטענת העמותה, בניסיון ללחוץ עליה לפנות קרקע שהוקצתה לה לפני 30 שנה ● העירייה: "העמותה צברה חובות עתק"

נתניהו, טאליב, עומאר, טראמפ / צילום: רויטרס

איך סובבו שתי חברות קונגרס בלי ניסיון את טראמפ ונתניהו

בתרגיל מבריק אילהאן עומאר וראשידה טאליב הפכו את נשיא ארה"ב לנכס אלקטורלי, אילצו את המפלגה הדמוקרטית, לרבות ידידים מושבעים של ישראל, להתייצב מאחוריהן, והציגו את ישראל כמדינת אי כבוד ואת וראש ממשלתה - כמריונטה של הבית הלבן  ● דעה

אהוד ברק/  צילום: כדיה לוי

ראשי הרשימה המשותפת תוקפים את ברק: "היה ונשאר גזען"

פוסט שפרסם ראש הממשלה לשעבר בפייסבוק לאחר מעצר אזרחים שהפגינו נגד היועמ"ש בפתח תקווה, ביניהם העוזרת שלו, העלה את חמתם של ראשי הרשימה ● בפוסט כתב ברק "פתח תקווה זה לא אום חיראן" ● איימן עודה פרסם בתגובה "תשע עשרה שנים עברו מאז שהיית אחראי להרג של שלושה עשר אזרחים ערבים בגלל שיצאו לרחובות"

מרצדס CLS53 / צילום: יח"צ

ספורטיבית באדום וירוק: דגם הספורט של מרצדס גם ידידותי לסביבה

עם מנוע חדש ומשופר, מרצדס מציגה מכונית ספורט חדה, קשוחה וידידותית לסביבה ● עם תא נוסעים שמרגיש כמו מלון בוטיק, מחירה מתחיל ב-830 אלף שקל

שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

הגיע הזמן שהפרקליטות והמשטרה יפנימו את המסר המרסן של ביהמ"ש העליון בסוגיית החילוטים

בזמן שהמשטרה והפרקליטות ממשיכות במגמה של חילוט אגרסיבי של רכוש של חשודים ונאשמים בפלילים, שיש מי שיאמר שנועד בין היתר להגביר את הלחץ על חשודים בחקירותיהם, בית המשפט העליון חושב אחרת ● בשורה של פסקי דין מעביר העליון לשתי הרשויות מסר שלפיו היד שלהן על הדק החילוטים והתפיסות היא קלה מדי והגיע הזמן שירגיעו ● פרשנות

אלנתן גולום ואלון טיגר בחפץ חיים / צילום: תמר מצפי, גלובס

היום שאחרי השריפה: למה החזרה הביתה של תושבי מבוא מודיעים נראית רחוקה מתמיד

בסוף מאי, תושבי מבוא מודיעים מצאו את עצמם ללא קורת גג לאחר שהמושב שלהם נשרף כליל ● בסוף אוגוסט, יהיה עליהם להתפנות מבית ההארחה בחפץ חיים שבו הם שוהים מאז, ולא נראה שהמדינה קרובה לספק להם פתרון ● המשטרה הודיעה על סגירת התיק לאחר שהראיות לא הוכיחו חשד להצתה ● מעקב G

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

האם דובוני המים שהתרסקו על הירח ניסו לברוח מבני האדם?

האנושות מתעקשת להתעלל ביצור בעל השם החמוד ביותר - "דובון מים" - וזה עוד יעלה לה ביוקר

הצ'יראשי של קיטו קאטו / צילום: איל יצהר, גלובס

סושי? תתקדמו לצ’יראשי, מנה שהיא תצוגת תכלית

מנת הצ’יראשי היפנית, כמו גם אחותה הצעירה והיותר משוחררת הפוקי, היא בעצם סושי מפורק: אורז בתחתית, מעליו נתחי דג, לרוב בקוביות נאות או בסשימי, לצד ירקות קצוצים וריבועי אצות. הכי מתאים לקיץ

איינדהובן, מרכז העיר / צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עוף החול ההולנדי: איינדהובן, העיר שהמציאה את עצמה מחדש

עד לפני שנים אחדות, הרעיון לבקר בעיר ההולנדית איינדהובן היה מעורר גיחוך. מה יש כבר לעשות שם? ● אלא שהמהפך שעברה מעיר תעשייתית כושלת לבירת העיצוב ההולנדי ולאחת הערים היצירתיות בעולם, הפך אותה לאלטרנטיבה תיירותית אורבנית, נעימה, צעירה, ירוקה, לא צפופה ומסקרנת

עבודה של פאטמה שאנן / צילום: רן ארדה

כובשות את הנרטיב: אמניות פלסטיניות עכשוויות מספקות נקודת מבט חדשה

ואדי סאליב שלא הכרתם, דם מחזור במקום דם של מלחמות ופירוק דימוי האישה כמולדת - כל אלה ועוד הם מוטיבים בתערוכה חדשה בחיפה שבה אמניות פלסטיניות נאבקות על מקומן במאבק הלאומי

עו"ד יוסי יצחק / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש כיום מיליוני ישראלים שזכאים לקבל דרכון פורטוגלי"

הפורטפוליו של עו"ד יוסי יצחק, בן 48, שותף ב"פורטוגליס" ● "גזי קפלן מאסם היה בשבילי אב רוחני, כשאני נתקל בבעיה קורה שאני עוצם עיניים ושואל אותו מה הוא היה עושה"

חגיגות עשור לנישואין של עידן ובתיה עופר במיקונוס / צילום: צילום מסך מתוך news 24-7

חמישה מיליון יורו ו-700 מוזמנים; עידן עופר חגג עשר שנות נישואים

העיתונות ביוון סיקרה בסוף השבוע בהרחבה את מסיבת הענק שערך המיליארדר הישראלי במיקונוס לרגל עשר שנות נישואיו לבתיה

יוסימיטי פארק, צפון אמריקה בסטיישן

צפון אמריקה בסטיישן, שבוע 29: גראנד פינאלה בפארק יוסימיטי

את גן העדן השארנו לסוף. יוסימיטי פארק. פסגות הסיירה נוואדה מושלגות, ומתחת נביעה מבעבעת של מים חמימים ● שכבתי לי במים המלטפים, מתעלם מהמחשבה שהקץ יבוא מחר, או מחרתיים

רוני מאנה / צילום: תמר מצפי

התיווך שלא היה: רוני מאנה הפסיד בתביעת הענק נגד תנובה, ישלם הוצאות משפט של כחצי מיליון שקל

התביעה הוגשה לפני כחמש שנים כשמאנה דרש לקבל דמי תיווך בהיקף של 11 מיליון שקל עבור מכירת השוק הסיטונאי בת״א לגינדי-הרבוע הכחול נדל"ן ● ביום חמישי האחרון דחה בית המשפט את התביעה