גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשמית: אבי חימי הוא ראש לשכת עורכי הדין החדש; גבר על ציון אמיר

חימי גבר על אמיר במספר הקולות במחוז צפון והמרכז, ואמיר הוביל קלות במספר הקולות במחוז ת"א וירושלים ● ברקע נשמעו טענות לאי-סדרים בבחירות ● שיעור ההצבעה עמד לבסוף על 28%, בדומה לבחירות קודמות בלשכה

עו"ד אבי חימי. נבחר רשמית לראש לשכת עורכי הדין / צילום: יוסי זמיר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי
עו"ד אבי חימי. נבחר רשמית לראש לשכת עורכי הדין / צילום: יוסי זמיר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

17:10

עו"ד אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין הנבחר, נשא דברים כראש הלשכה: "עברנו תקופה מורכבת, מאתגרת. מערכת הבחירות מאחורינו ופנינו קדימה. פנינו ביחד. פנינו לעשייה משותפת. הסתיימו הסיעות, הסתיימו המחלוקות, על כולנו מוטלת אחריות כבדה להחזיר ללשכה את כבודה. חווינו טלטלה קשה. אנחנו בעזרת כולנו נייצב את הספינה ונשוט לחוף מבטחים. חברי המועצה ואני נהפוך את הלשכה לבית לכל עורך דין. נהפוך את הלשכה לבית מזכוכית כך ממש. כל עורכי ועורכות הדין יוכלו לדעת כל מה שמתרחש בלשכה. הכל יהיה גלוי וחשוף ותוך כדי שיתוף פעולה. וכשיהיו קשיים נספר אותם לעורכי ועורכות הדין ונחלוק איתם את הקשיים. בקדנציה הנוכחית נאיר את כולנו לכל לשכת עורכי הדין והמחוזות. ננגיש את פעילויות הלשכה ברמה הגבוהה ביותר. כבר היום שוחחתי עם ראש המדרשה של הלשכה וכבר לפגרה הקרובה נכין תכנית משמעותית מדן ועד אילת. בכל השתלמות מקצועית תהיינה נשים ועורכי דין מכל המגזרים. בכל פאנל. כך יהיה בכל השתלמות. יקחו חלק עורכי דין מכל המחוזות בלי יוצא מן הכלל".

לשכת עורכי הדין תאיר את פניה לכל עורכי ועורכות הדין. יהודים, דתיים, ערבים, מגוון אוכלסיות ובלי הבדל בין זהויות ומין. אנחנו נצעיד את הלשכה למחוזות חדשים. ורק איתכם יחד נוכל לעשות את זה.
כולנו חברים, כולנו ביחד נישא את המסע הכבד הזה. אנחנו כלשכה חשובים לעורכי הדין וחשובים לאזרחי ישראל. בע"ה נעשה ונצליח.

16:40

ראש הלשכה הנבחר עו"ד אבי חימי הגיע לבית הפרקליט, שם התקבל בשירה על ידי תומכיו. בבחירות ללשכת עוה"ד הצביעו קצת יותר מ-19,000 עורכי דין, שבחרו מלבד ראש הלשכה גם את 28 חברי וחברות המועצה הארצית של לשכת עוה"ד.

מעבר לזה הוכרזו ששת ראשי המחוזות: 
ירושלים - עו"ד אשר אקסלרד
דרום - עו"ד אלעד דנוך
ת"א - עו"ד עמית בכר
חיפה - עו"ד תמי אולמן
מרכז - עו"ד רומי קנבל
צפון - עו"ד מוחמד נעמנה

ספירת הקלפיות לקחה זמן רב  - כמעט 20 שעות. למרות שנשבר שיא במס' הקלפיות שנפתחו השנה (154 קלפיות), שיעור ההצבעה נותר נמוך.

15:00

עו"ד אבי חימי הוא ראש לשכת עורכי הדין הבא, זאת לאחר שגבר על עו"ד ציון אמיר בבחירות שנערכו אתמול - כך הודיעה כעת דוברות הלשכה.

עו"ד ציון אמיר מסר בתגובה: "בתום מסע ארוך, אליו יצאתי בתחושת שליחות ועם רצון עז לפעול למען המקצוע שאני כה אוהב, אני רוצה להודות לאלפי החברים שנרתמו לדרך ולמאבק וסייעו ותמכו בכל דרך אפשרית כדי לצקת ערכים ללשכה.

"אני מקווה שראש הלשכה הנכנס יתייחס לתפקיד בכובד-ראש ויפעל ללכד את השורות ולשקם את מעמד עורכי הדין וכבוד המקצוע. הצלחתו הכרחית לכולנו, ואני מקווה שיעמוד במשימה בהצלחה רבה. אבי, בהצלחה בדרכך. בהזדמנות זו אני רוצה להודות למשפחתי ולצוות האישי שליווה אותי במסע זה, זכיתי בכם". 

עו"ד אביחי ורדי, המיועד להיות ממלא-מקום ראש לשכת עורכי הדין, מסר: "אני מברך את חברי ורעי עו"ד אבי חימי לרגל מינויו ליו"ר לשכת עורכי הדין. אני שמח על האמון שציבור עורכי הדין נותן בו. מהיכרותי את עו"ד חימי, אני משוכנע כי לשכת עורכי הדין תפעל בשקיפות, בצניעות ולטובת שלטון החוק. אני מודה לעו"ד חימי על האמון שנתן בי כשותף משמעותי לדרך. עבודה רבה לפנינו, ונפעל לטובת ציבור עורכי הדין והלשכה בנאמנות". 

שר המשפטים אמיר אוחנה התקשר לברך את יו"ר לשכת עורכי הדין הנבחר, עו"ד אבי חימי, ואמר: "אבי ידידי היקר, הוטלה עליך משימה כבדה על-ידי ציבור עורכי הדין. אני סמוך ובטוח שנדע לפעול יחד בשיתוף-פעולה ולהשיב את מערכת המשפט, שלשכת עורכי הדין היא חלק מרכזי בו, לימי הזוהר שלה". 

שר המשפטים שוחח גם עם עו"ד ציון אמיר ושיבח אותו על ניהול מסע בחירות מכובד.

שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד, מסרה: "אני מברכת את אבי חימי על בחירתו. אני בטוחה שהוא יעשה עבודה חשובה למען עורכי הדין בישראל. אני קוראת לו להמשיך יחד עם שרי המשפטים במהפכה השמרנית בה התחלתי".

פרופ' יובל אלבשן, דיקן הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו, מסר בתגובה לניצחון של עו"ד חימי: "אי-אפשר שלא להתרגש שעו"ד אבי חימי, שנולד בקריית שמונה למשפחה מרוקאית בת תשע נפשות, הגיע לתפקיד הזה. מרגשת לא פחות העובדה שחימי טרח להדגיש את זה שוב ושוב בנאומיו, כשציין שהוא לא שוכח שעבורו עריכת הדין היוותה המנוף להתקדם בחברה ולהציל את עצמו. אני מקווה שזיכרון זה יהפוך כעת למדיניות רשמית של הלשכה, שתסייע לפתוח את שערי המקצוע לפני אלה שבאים מאותם מקומות זנוחים, ושגם עבורם המשפט יכול להוות קרש הצלה. מהיכרות רבת-שנים עם חימי, אני מאמין שכך יהיה". 

בבחירות לראשות ועד מחוז ירושלים בלשכה זכה עו"ד אשר אקסלרד, המועמד של חימי. עו"ד עמית בכר, המועמד של אמיר, נבחר ליו"ר מחוז תל-אביב. 

עו"ד עמית בכר מסר: "אני מודה לאלפי עורכות ועורכי הדין על הבעת האמון, וכפי שציינתי לכל אורך הקמפיין, אני מתחייב כי מחוז תל-אביב יהיה חוד החנית של המאבק לשמירה על שלטון החוק והשיח המכבד כלפי מערכת המשפט. אנו סמוכים ובטוחים שהלשכה על כל מחוזותיה תלך עימנו בדרך הזו ומתחייב להנהיג את עורכי הדין במחוז תל-אביב בדרך חדשה. 

"ברצוני להודות לציון אמיר על השותפות לאורך הדרך. ציון הוא אדם ראוי ביותר ששם לנגד עיניו לפעול למען שיקום מעמדה של לשכת עורכי הדין וחיזוק מערכת המשפט. אין ספק כי יכול היה להיות יו"ר לשכה ראוי ביותר, וצר לי כי לא נבחר. אני מברך את אבי חימי על בחירתו לתפקיד יו"ר לשכת עורכי הדין ומכבד את ההכרעה הדמוקרטית של חברי לשכת עורכי הדין". 

עו״ד ליאור שפירא, יו״ר מטה הבחירות של עו״ד אבי חימי ומי שיכהן כמ״מ ראש לשכת עורכי הדין, מסר כי הוא "מברך על תוצאת הבחירות ומודה לעשרות הפעילים והמתנדבים שהשקיעו לילות כימים במטרה לסייע במסע הבחירות. עורכי הדין אמרו את דברם בעד לשכה חזקה בקול ברור. בעת הזו אנו חיייבים להתרכז באיחוד השורות על מנת שנוכל להתמודד עם האתגרים הלא פשוטים שניצבים בדרכינו. נפעל ביחד למען לשכה ראויה וחזקה מתמיד שתייצג בכבוד את ציבור עורכי הדין ולמען מערכת משפט חזקה ויציבה".

14:30

האם עו"ד אבי חימי הוא ראש לשכת עורכי הדין? על-פי ספירת הקולות עד כה, חימי מוביל בפער קטן על עו"ד ציון אמיר, ומסתמן כי הוא יהיה הזוכה בבחירות לראשות הלשכה. לפי דיווחים מהשטח, יש כרגע 1,550 קולות יותר לטובת חימי.

לפי נתונים לא רשמיים המודלפים מחדר ספירת הקולות ומתפרסמים בפורומים שונים, חימי גבר על אמיר במספר הקולות במחוז צפון והמרכז, ואמיר מוביל קלות במספר הקולות במחוז תל-אביב. לפי נתונים לא רשמיים אלה, גם במחוז ירושלים גבר אמיר על חימי, ואולם כפי שמסתמן כעת, זה לא יעזור לו לגבור על חימי במרוץ הכולל. 

אחוזי ההצבעה עומדים על 27% מקרב עורכי הדין בעלי זכות ההצבעה. 

9:25

הקרב בין עו"ד אבי חימי ובין עו"ד ציון אמיר טרם הוכרע: קרוב ל-24 שעות לאחר פתיחת הקלפיות בבחירות לראשות לשכת עורכי הדין - ועדיין אין תוצאות סופיות. ברקע נשמעות טענות לאי-סדרים בבחירות ואף למרמה לכאורה. 

לפי דיווחים שונים, במחוז מרכז עלו טענות על ספירה לא תקנית של הקולות ובעיות במספור הקלפיות. 

גורם הנמצא בבית הפרקליט ברגעים אלה, בהם עדיין נספרים קולות המצביעים, מסר ל"גלובס" כי יש כרגע כאוס גדול מאוד בקרב הגורמים האמונים על הספירה. בין השאר, לדבריו היה ארגון לקוי, קלפיות לא הגיעו בזמן למקום הספירה, וכן הגיעו לבית הפרקליט קלפיות שהמעטפות בהן נפתחו קודם ההגעה לבית הפרקליט (שם היו צריכות להיפתח לראשונה).

עוד לדבריו, טרם החלה הספירה של קולות המצביעים במחוז תל-אביב, המחוז הגדול ביותר, וספירה זו עלולה להימשך עד הצהריים. הספירה של קולות המצביעים במחוז מרכז החלה ומצויה בעיצומה כעת.

אתמול (ג') נרשם שפל חסר תקדים בשיעור ההצבעה ביחס לבחירות הקודמות שנערכו בלשכת עורכי הדין, שמעיד ככל הנראה על הפיכתה של לשכת עורכי הדין ללא רלוונטית עבור רוב חבריה. בבחירות הקודמות ללשכת עורכי הדין, בחירות 2015, עמד שיעור ההצבעה על 28.5%, שהם קצת יותר מ-16,000 עורכות ועורכי דין, מתוך עשרות אלפים בעלי זכות הצבעה. בבחירות 2011 עמד שיעור  ההצבעה על 31.8%, ובשנת 2007 עמד שיעור ההצבעה על 36.6%.

גם הסקרים שהוכנו עבור המועמדים לראשות הלשכה מראש לא ניבאו נהירה לקלפיות והצביעו על אחוזי הצבעה לא גבוהים שלא יעברו את ה-25%-30%; ואולם אף אחד לא צפה את אחוזי ההצבעה הנמוכים שעמדו על 5% בלבד בשעה 14:30 בצהריים ועל 15% בלבד כשעתיים לפני סגירת הקלפיות.

המרוץ לראשות הלשכה היה סוער, במובן הכי שלילי של המילה. הוא נפתח בצל חקירותיו הפליליות של ראש לשכת עורכי הדין לשעבר, עו"ד אפי נוה, בין היתר בחשד ליחסי שוחד במסגרת תפקידו כחבר הוועדה למינוי שופטים מטעם הלשכה; ופנה מהר מאוד לקו לוחמני, ניצי ולא מכבד. המחנות ותומכיהם העלומים הטיחו הכפשות קשות כלפי המועמדים. סרטונים מעליבים הופצו, תחקירים עיתונאיים הופצצו במידע על אי-שקיפות של מועמד זה או אחר ולא אחת ירדו הטענות גם לפסים אישיים - מאוד אישיים - במסגרת הדה-לגיטימציה שעשה המחנה היריב לעומד בראש המחנה המתמודד מולם.

עוד כתבות

נשיאת לשכת רוה"ח איריס שטרק, כנס רואי חשבון / צילום: כדיה לוי

נדחתה מהפכת השוויון בהליך מינוי נאמן בחוק חדלות פירעון

הוועדה המיוחדת שדנה בדחיית הכניסה לתוקף של הליך מינוי הנאמן בחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי ישרה פה אחד לקריאות שנייה ושלישית את הדחייה ● החוק היה אמור להיכנס לתוקף בספטמבר הקרוב

אהוד ברק / צילום: איל יצהר

שבועיים לסגירת הרשימות: אהוד ברק נערך לריצה עצמאית ומגייס 3 מיליון שקל ערבויות

עד כה הסקרים לא מחמיאים מדי לאהוד ברק, אבל נראה שיש מי שכן מאמינים שבכוחו לעבור את אחוז החסימה ואף מוכנים להכניס יד לכיס ולתת ערבות בגובה מיליון שקל ● מדובר בחבר הרשימה קובי ריכטר, יו"ר כלמוביל שמואל חרל"פ וכן ענת אגמון, מבעלות השליטה ב"גלובס"

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מנוצ'ין: לא מרגיש "נוח" עם המטבע הדיגיטלי של פייסבוק

שר האוצר האמריקאי מצטרף למתקפה על הליברה והביע חשש מניצול של המטבע הדיגיטלי לפעולות טרור ● לדבריו מדובר בסוגיית הביטחון הלאומי של ארה"ב

אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי

אפריקה נכסים רוכשת את מלוא הבעלות בפרויקט איירפורט סיטי בבלגרד

החברה, ששמה צפוי להשתנות בקרוב לאפי נכסים, תרכוש באמצעות החברה הבת אפי אירופה את החזקתה של חברת תדהר ב-66.3 מיליון אירו ● המוכרת תקבל גם את חלקה ברווחי הפרויקט מתחילת הרבעון השני ועד למועד השלמת העסקה

דב קוטלר / צילום: איל יצהר / צילום: איל יצהר, גלובס

כפי שנחשף ב"גלובס": דיקטוריון בנק הפועלים בחר בדב קוטלר למנכ"ל במקום אריק פינטו

קוטלר שימש בעבר כמנכ"ל חברת כרטיסי האשראי ישראכרט, בית ההשקעות פריזמה ובנק אגוד ● הוא יחליף בתפקיד את אריק פינטו ● לשלישייה הסופית הגיעו גם ידין ענתבי ודורון ספיר

חיים כהן  / צילום: איל יצהר, גלובס

רפק מחזקת את הדירקטוריון עם חיים כהן כיו"ר ועם לימור דנש כדירקטורית בלתי תלויה

חברת רפק, שעלתה בשבועות האחרונים לכותרות כאחת השותפות שזכו במכרז חברת החשמל לרכישת תחנת הכוח אלון תבור מידי חברת החשמל, מחזקת את הדירקטוריון שלה באנשי ביטוח ופיננסים בכירים

בירת מלטה, ולטה / צילום: שאטרסטוק

למכירה במלטה: נדל"ן אטרקטיבי ואזרחות של האיחוד האירופי

רוכשים זרים ממריצים את שוק הנדל"ן הלוהט של המדינה הזעירה, שמציעה לצד הנכסים גם אפשרות להפוך לאזרחים של האיחוד

יובל שטייניץ/ צילום: איל יצהר

אכזבה: רק שתי חברות זרות חדשות מתמודדות במכרז על רשיונות הגז הימיים

שתי קבוצות המונות חמש חברות, ישראליות וזרות, הגישו הצעות במכרז של משרד האנרגיה ל-19 רשיונות חיפושי נפט וגז ● שני השמות החדשים - SOCO ו-CAIRN - לא מוכרים בזירה הישראלית ● אקסון מובייל וחברות מובילות נוספות שרכשו את מסמכי המכרז החליטו שלא לגשת ● שטייניץ: "ממשיכים לפעול להפיכת ישראל למעצמת אנרגיה אזורית"

מימין: אייל שוחט ודניאל בירנבאום  / צילום: יח"צ

דניאל בירנבאום מפנה את תפקיד מנכ"ל סודהסטרים לאייל שוחט

דניאל בירנבאום יעבור לתפקיד יו"ר החברה, שנמכרה לפני כשנה לפפסיקו ● שוחט מכהן בשנתיים האחרונות כמשנה למנכ"ל סודהסטרים

חן ליכטנשטיין, מנכל אדמה / צילום: תמר מצפי

אדמה: הרווח הנקי המתואם ירד ב-15% עד 22% במחצית הראשונה של 2019

החברה, שמניותיה נסחרות בבורסת שנזן בסין, מעריכה כי רשמה רווח נקי מתואם של 123-133 מיליון דולר ● זאת בהשוואה ל-2018, שם הרווח הנקי המתואם היה 157 מיליון דולר ● לדברי הנהלת החברה, שיבושי מזג אוויר קיצוניים בצפון אמריקה, אירופה ואסיה עיכבו והפחיתו צריכת מוצרי הגנת הצומח

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

מורגן סטנלי מזעזע את מניית טבע: הוריד המלצתו ל"תשואת חסר"

בנק ההשקעות קיצץ את מחיר היעד שלו למניית טבע ב-62.5% - מ-16 דולר ל-6 דולרים בלבד - מחיר שבו המניה נסחרה לאחרונה בשנת 1999

אורי לוין / צילום: איל יצהר, גלובס

מינוי מתוך הבית: אורי לוין מונה לתפקיד מנכ"ל בנק דיסקונט

לוין, שמכהן כיום כמנכ"ל בבנק אי.די.בי ניו יורק מקבוצת דיסקונט, יחליף את המנכ"לית הפורשת לילך אשר טופילסקי ● מועד תחילת הכהונה ייקבע בהמשך

איתי שטרום / צילום: רוני שיצר

פרשת הרצת מניות אי.די.בי: איתי שטרום משתחרר היום מהכלא

שטרום משתחרר היום לאחר שנשיא המדינה קיצר את עונש המאסר שהוטל עליו, שעמד על שנתיים מאסר בפועל • איש העסקים נוחי דנקנר מרצה באותה פרשה עונש של 3 שנות מאסר

שדה תעופה/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

פסיקה: במסגרת טיול מאורגן גם לסוכנות הנסיעות יש אחריות לפצות במקרה של רישום יתר בטיסה

בית משפט לתביעות קטנות בכפר סבא פסק כי חברת הנסיעות פגסוס תשלם 2,387 שקל לנוסעים שרכשו ממנה טיול מאורגן למרוקו שחזרתם לארץ עוכבה בשל רישום יתר בטיסת חזור ● השופט קבע כי אחריותה היא לדאוג ככל יכולתה לכך שלא יתרחשו במהלך הטיול תקלות ושיבושים מהותיים  – ובזה החברה התרשלה

בנימין נתניהו, יאיר לפיד / צילומים: יוסי סמיר, אמיר מאירי, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

חרף ניסיון נתניהו: שיח הפנים בנושא דת ומדינה "גובר" על האיום האיראני

מוקדם יותר נתניהו שיגר סרטון וידיאו המגנה את ההתייחסות של שרת החוץ של האיחוד האירופי שבו היא מבקשת להחיות את הסכם הגרעין מול איראן ● אולם, בארץ המערכת הפוליטית ממשיכה לגעוש בעקבות המתח בין דת למדינה שעלה לכותרות בימים האחרונים

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

לא פוראבר: חברת הנדל"ן סטרוברי פילדס בוחנת פדיון מוקדם של האג"ח שהנפיקה בת"א

החברה הזרה, שהנפיקה שתי סדרות אג"ח שהיקפן כ-570 מיליון שקל, צפויה להשתלב במהלך הנפקה של חברה אם בארה"ב ● מדובר בחברת נדל"ן זרה שלישית מתחילת השנה שצפויה לעזוב את הבורסה בת"א

גלעד אלטשולר / צילום: ענבל מרמרי

הנפקה מוצלחת לאלטשולר גמל ופנסיה: שווי של 1.1 מיליארד שקל

הושלם השלב המוסדי בהנפקת חברת החיסכון לטווח ארוך של בית ההשקעות אלטשולר שחם ● הביקושים הגיעו כמעט למיליארד שקל ● במכרז המוסדי מחיר המניה נקבע על 5.9 שקלים, גבוה ב-25% ממחיר המינימום

ברודקום / צילום: רויטרס, Mike Blake

סימנטק דוחה את ההצעה של ברודקום - מנייתה צונחת

לפי הדיווח, סימנטק דרשה מחיר של לא פחות מ-28 מיליארד דולר ולכן פוצצה את המגעים ● הרכישה אמורה היתה להיות חלק מנסיונה של ברודקום לגוון את העסק שלה מעבר לתחום השבבים

אלה אלקלעי אסתר ברק לנדס ונרקיס טסלר / צילום: רוית לברן

"ייתכן שקנאביס משפיע על נשים אחרת מאשר על גברים, שעליהם בוצע רוב המחקר שפורסם"

בפאנל נשים בקנאביס שנערך במסגרת כנס הפמטק הישראלי הראשון, צוין כי כיום אחוז הנשים הבכירות בתחום הקנאביס צנח ל-23%, לאחר שבשיאו הוא כבר עמד על 37%

מיכל עבאדי בויאנג'ו - החשבת הכללית במשרד האוצר / צילום: לע"מ

המירוץ בלאומי: הבר מוותר, עבאדי-בויאנג'ו שוקלת

החשבת הכללית לשעבר מהאוצר אינה המועמדת היחידה ● נכון לעכשיו ישנם לפחות שני מועמדים פנימיים ראויים שנחשבים מובילים: חנן פרידמן, יד ימינה של המנכ"לית היוצאת רקפת רוסק עמינח; ואבנר מנדלסון, מנכ"ל בנק לאומי ארה"ב