גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה חיובית בת"א: בזק זינקה 7.8% ברקע לעסקת סרצ'לייט, ביקום טסה 30%

ת"א-35 ות"א-125 עלו בכ-0.7% ● בזק וביקום רשמו עליות חדות על רקע החתימה לעסקת ביקום-סרצ'לייט ● פז נפט זינקה ב-3%, דלק עלתה ב-2.3%

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

יום המסחר החמישי והאחרון לשבוע התנהל בעליות שערים נאות, זאת כשהמדדים בארה"ב עולים, לצד ירידת התשואות על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות.

ברקע למסחר עומדת הודעת הבנק הפדרלי של ארה"ב מאמש, שהחליט כצפוי להותיר את הריבית בשוק האמריקאי ללא שינוי, ולצד זאת רמז על הורדות ריבית אפשריות בהמשך השנה.

בבית ההשקעות פסגות ציינו כי "לאור העובדה שהשווקים תימחרו הסתברות של כמעט 90% שהפד יתחיל להוריד את הריבית בחודש יולי עם תימחור מלא של 3 הפחתות ריבית עד סוף השנה, רף הציפיות מהפד לפגישה זו היה גבוה מאוד והסיכוי לאכזבה היה גבוה מבחינת השוק".

"בפגישה זו", הוסיפו בפסגות, "הפד הצליח לתת משהו לכל אחד, ובעיקר דאג לא לפרק את השווקים על-ידי עיצוב ציפיות מחדש".

לפי פסגות, הפד עדיין אומר כי "התנאים להפחתת ריבית עוד לא בשלו, אך באופן ברור הוא כבר מדבר עליה".

נוסף לנושא הריבית, המשקיעים גם שואבים עידוד בימים האחרונים מסימנים המעידים על חזרה למו"מ בין ארה"ב לבין סין בכל הנוגע למלחמת הסחר הנמשכת בין שתי המדינות, וזאת אחרי כמה שבועות בהן עלו המתחים בין השתיים והגבירו את חששות המשקיעים בנוגע להשלכות השליליות האפשריות על המשך הצמיחה הגלובלית.

בין מניות מדד ת"א 35, זו של לייבפרסון  קפצה בכ-6%, ומניות בזק וביקום התחזקו בכ-30%-8%.

ארפורט סיטי  קיימה כנס משקיעים בו הציגה את נכסיה, הפוטנציאל הגלום בהם והתכניות להמשך. הבוקר עדכנה איירפורט סיטי על בקשה שהוגשה לתביעה ייצוגית נגדה בטענה לפרטים מטעים בקשר לשווי נכסיה.

מניית הקנאביס אינטרקיור  זינקה בכ-16%.

בצד השלילי של המדד המוביל, מניית טבע  נחלשה בכ-1%, ומניות אלביט מערכות וטאואר איבדו 0.9% ו-0.6% בהתאמה.

עוד במסחר, חברת דסק"ש העלתה בפעם השנייה את מחיר המניה במסגרת הצעת הרכש למניות חברת נכסים ובניין, שבתגובה קפצה בכ-7%-9%. מחיר המניה הנוכחי לפיו מציעה דסק"ש לרכוש את מניות נכסים ובניין עומד על 390 שקל - גבוה בכ-13% מערכה הבוקר. נכסים ובניין עדכנה הבוקר על הפסקת בחינת עסקה לרכישת מגדל הליפסטיק בניו יורק, עליה דיווחה באחרונה.

מניית אפריקה נכסים  ריכזה מחזור מסחר גדול מהרגיל, בו התחזקה בכ-4.7%, ללא דיווח מצד החברה.

בין המניות הקטנות, זו של אביליטי צללה על רקע עדכון החברה בדבר תביעה אזרחית שהוגשה כנגדה וכנגד בעלי השליטה בה, על-ידי רשות ני"ע בארה"ב.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ביותר מ-2 מיליארד שקל.

16:30

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות בדומה לסנטימנט מעבר לים, וזאת לאחר שהפד אותת אמש כי הוא מוכן להפחית את הריבית בטווח הקרוב. המדדים בוול סטריט קופצים בכ-1% בפתיחה, ובורסות אירופה נסחרות בעליות. הבוקר באסיה המדדים עלו בחדות, ובארה"ב התשואות על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים יורדות מתחת ל-2%, לראשונה מאז שנת 2016.

מניית בזק  מזנקת בכ-6% ברקע לחתימה על עסקה עם קרן סרצ'לייט. מניית ביקום, בעלת השליטה, מזנקת ב-20%.

12:45

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות בדומה לסנטימנט מעבר לים, על רקע הודעת הריבית של הפד, שהותיר את הריבית ללא שינוי, אך השאיר פתח להורדה בהמשך, ובכך מחסל באופן רשמי את הניסיון 'לנרמל' את הריבית. השוק מתמחר הורדת ריבית כבר ביולי הקרוב, למרות שהפד בהודעה מסר כי הורדת הריבית תתרחש רק בשנה הבאה. 

הזהב מטפס, הדולר נחלש בעולם, ותשואות האג"ח של ממשלת ארה"ב יורדות.

מניית בזק  מזנקת ב-3.2%. בדיון דחוף שנערך הבוקר אצל נשיא בית המשפט המחוזי בת"א, השופט איתן אורנשטיין, עשוי לאפשר לבעלת השליטה בבזק, ביקום, וקרן סרצ'לייט, לחתום כבר ביומיים הקרובים על העסקה במטרה להמשיך ולקדמה

טבע  מאבדת כ-2% ויורדת מתחת לשוויה של חברת מיילן , שנמחקה מהבורסה בתל אביב.

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו ב-680 מיליון שקל.

10:10

המסחר בת"א מתנהל בשעה זו בעליות. ת"א-35 ות"א-125 עולים בכ-0.8%. ת"א-90 מוסיף כ-0.55%, ת"א-בנקים עולה ב-0.75% ות"א-ביטוח מטפס בכ-1%.

המניות הבולטות בעליות בת"א-35 הן לייבפרסון, בזק ודלק קבוצה. בירידות בולטות טבע, טאואר ואופקו. 

לאחר שבתחילת החודש דווח כי נכסים ובנין  בוחנת אפשרות לרכוש את השליטה ב"מגדל הליפסטיק" בניו יורק , הבוקר מעדכנת החברה כי לאחר בדיקות ראשוניות שנערכו, הוחלט שלא להמשיך בבחינת העסקה.

09:45

פתיחה ירוקה בבורסה בת"א: מדד ת"א 35 ו-125 עולים בכ-0.6%, בהתאמה. גם ממד הבנקים עולה ב-0.56%.

טבע  יורדת ב-2.18%, ובזק  עולה בכ-4%. לייבפרסון  ממשיכה במגמה החיובית ועולה בעוד 5.61%. 

06:30

המסחר בבורסה בת"א ייפתח הבוקר על רקע המגמה החיובית העולמית.

אמש ננעלו בורסות וול סטריט בעליות: כך, הדאו עלה ב-0.15%, הנאסד"ק 0.42% וה-S&P 500 עלה 0.3%.4, זאת לאחר החלטת הריבית של הפד.

הבנק הפדרלי הותיר אתמול את הריבית בארה"ב ללא שינוי ברמה של 2.25%-2.5%, וזאת בתום ישיבה מתוחה בת יומיים של חברי ועדת השוק הפתוח. החלטת הריבית הינה בהתאם לתחזיות המוקדמות של האנליסטים בשוק. יחד עם זאת, נמסר כי הפד צופה הורדת ריבית אחת ב-2020, למרות שהמשקיעים עדיין מהמרים על ירידה בריבית כבר ביולי.

המסחר בתל-אביב ננעל אתמול בעליות, בהובלת מדד הביטוח שקפץ ב-2.1%. מדד ת"א 35 עלה ב-0.25%, ת"א 90 טיפס ב-0.5% ומדד הבנקים ללא שינוי.

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות שערים: בורסת טוקיו עולה ב-0.6%, בורסת הונג קונג עולה ב-0.9%, בורסת שנחאי מזנקת 2.2%.

מניית פורסייט זינקה בכ-50%, אלביט מערכות עלתה בכ-2%.

מניית איידיאו שוב סבלה מירידות חדות, וננעלה בירידות חדות של 13%, וזאת אחרי שבימים האחרונים התאוששה חלקית ממגמה שלילית מובהקת שאחזה בה, וזאת בעקבות חששות המשקיעים מהרעה בתנאי שוק השכירות לדיור בברלין, שוק פעילותה. היום עדכנה איידיאו כי הסנאט של ברלין אישר עקרונות הצעת חקיקה שעניינה הקפאת העלאת שכר הדירה של מגורים בברלין למשך תקופה של 5 שנים מתחילת 2020 עם תוקף רטרואקטיבי. עם הירידות היום השלימה מניית איידיאי צלילה של יותר מ-20% תוך שבועיים.

מחזור המסחר הסתכם ב-1.28 מיליארד שקל.

המניות המובילות במדד הביטוח רשמו עליות. מניות הפניקס והראל השקעות קפצו בעד 4.2%. עוד בענף, מניות מגדל וכלל קפצו בלמעלה מ-3%.

ברקע למסחר, שלשום פורסם הדוח הסופי של ועדת קמיניץ בעניין ריבית ההיוון בפיצויים לנפגעי גוף ושמותיר את ריבית ההיוון בענף הביטוח על 3%. ההמלצות של הוועדה יובילו לכך שחברות הביטוח יחזירו לעצמן סכומי עתק שהפרישו בעבר בגלל המלצות ועדת וינוגרד, שעסקה באותו נושא.

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

נתניהו בישיבת הממשלה: מביע צער על הרג איאד אלחלק

רה"מ: "מה שקרה עם משפחת אלחלק זו טרגדיה. זה אדם עם מוגבלויות שנחשד שלא בצדק. כולנו משתתפים בצערה של המשפחה, ואני מצפה לבדיקות המלאות" ● עוד אמר נתניהו בישיבה: "הגיע העת שהקהילה הבינ"ל תצטרף לארה"ב ותטיל מחדש סנקציות משתקות על איראן"

דירת 3 חדרים בנהריה נמכרה ב-778 אלף שקל / צילום: יח"צ

באיזה סכום נמכרה דירת 3 חדרים בנהריה?

מדובר בדירת 80 מ"ר, בקומה ראשונה מתוך חמש, עם מעלית, מחסן וחניה

בית הדין הרבני בתל אביב. / צילום: תמר מצפי

בן 68 מואשם בהצתה ובביצוע פשעי שנאה נגד מוסדות דתיים

עפ"י כתב האישום, הנאשם החליט לגרום לשריפת בתי דין רבניים ומועצות דתיות ברחבי הארץ באמצעות הפעלת מטענים, במטרה לגרום להפסקת מתן שירותי מוסדות הדת לציבור החילוני ובכך לתרום למטרתו העיקרית - הפרדת דת ומדינה

הפגנה בקליפורניה בשבוע שעבר, במחאה על הסגר  / צילום: Ronen Tivony, רויטרס

מצאו פרצה: כך סידרה הקורונה לבעלי בניינים במנהטן סיוע חלומי

עשרות חברות נדל"ן בארה"ב הצליחו לקבל סיוע בהיקף עשרות מיליוני דולרים באמצעות חברות ניהול, בגלל "חור" בתוכניות הסיוע

בנימין נתניהו ובני גנץ בישיבה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

שני ראשי ממשלה, שתי גרסאות: למה הם מתכוונים כשהם אומרים "תוכנית טראמפ"

פחות מחודש ליעד שהציב ראש הממשלה נתניהו ל"החלת הריבונות", וסימני השאלה הולכים ומתרבים: עד כמה גנץ ואשכנזי מכירים את המפות ומהן הזכויות שיקבלו הפלסטינים • וגם: איך שוב נגרר ניר ברקת לקרבות בוץ

ליאור רביב / צילום: איל יצהר

מנכ"ל ישרוטל מחזיר 3,500 עובדים מחל"ת ורוצה לגייס עוד 700. האם גם התיירים יחזרו?

מנכ"ל רשת מלונות ישרוטל, ליאור רביב, בשיחה אישית ומקצועית: על העובדים מירדן שלא יכולים לחזור לעבוד, על הירידה הדרסטית בפעילות ועל הצורך לפתוח שוב את שדה דב עד שתהיה רכבת מהירה לאילת

חניה בבניין משותף / צילום: בר-אל

ביהמ"ש: הצמדת חניות לדירות בעלים – רק ב-100% הסכמה

בית המשפט המחוזי הפך החלטה של המפקחת על המקרקעין בנוגע לרוב הדרוש לשם הצמדת חניות לבעלים, וקבע כי לשם כך נדרשת הסכמה של כל בעלי הדירות פה-אחד

מימין: יואב שמחי, אלי כהן, צביקה אברמוביץ, רן גוראון  / צילום: yes, יח"צ

הושלמה החזרה לעבודה מלאה בכל החברות-הבנות של בזק

נחתם הסכם חדש בין ההנהלה לבין עובדי yes, שיקבלו מעניק חד-פעמי ויוותרו על הנופש השנתי בחו"ל

שבתאי אדלרסברג (אודיוקודס), אבישי אברהמי (Wix), ברק עילם (NICE), מיכה קאופמן (fiverr),  / צילום: תמר מצפי, שלומי יוסף, גלובס

חזרה לימי הבועה? שש כוכבות הייטק ישראליות בשמי וול סטריט

מניותיהן של הישראליות בוול סטריט עלו בחדות לאחרונה ותיקנו את הירידות ממשבר הקורונה ● מה הקפיץ את המניה, מי המרוויחים הגדולים, ומה התחזיות להמשך?

קנצלרית גרמניה והזוג הנשיאותי האמריקני בטקס לציון 100 שנים למלחה"ע הראשונה / צילום: רויטרס

הידרדרות ביחסי גרמניה-ארה"ב: טראמפ הורה להוציא אלפי חיילים אמריקאים מהמדינה

אחת מהסברות לתזמון הנוכחי הוא כעס בבית הלבן על קנצלרית גרמניה, שסירבה להגיע באופן אישי לפסגת ה-G7 שתתקיים באמצע החודש בארה"ב● טראמפ איים לעשות זאת כבר בעבר, במהלך העימותים הכלכליים עם גרמניה ואירופה ועל רקע מלחמת הסחר וכן אי-נכונותה של גרמניה להגדיל את תקציב הביטחון שלה כחלק מנאט"ו

מתוך ההפגנה בדטרויט, מישיגן / צילום: Paul Sancya, Associated Press

מי היא אנטיפה והאם היא באמת מנהלת את המהומות בארה"ב

בסדרת התבטאויות אמר טראמפ כי מאחורי האירועים האלימים בהפגנות בארה"ב עומדת "קואליציית אנטיפה" ● הנשיא הבטיח כי הממשל יגדיר אותה כארגון טרור, אלא שהדעות חלוקות בעניין הזה ● כך או כך מלחמה נגד טרוריסטים היא יותר פוטוגנית ממאבק נגד "הוירוס הסמוי" שטראמפ כבר הפסיד לו

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

השבתת הבורסה: הנזק הכלכלי אמנם מוגבל, אבל הנזק האמיתי עוד יתברר בהמשך

עד יום חמישי האחרון הבורסה נתפסה כגוף אמין העומד באופן קבוע לרשות המשקיעים למסחר משני של חוב והון. עכשיו זה כבר לא כל-כך בטוח

מפעל המלט נשר / צילום: יונתן בלום

נשר: "אם המדינה החליטה לוותר על ייצור מלט בישראל - שתעשה זאת באופן שקוף וגלוי"

במכתב חריף כותבים עורכי דינה של חברת נשר כי כבר במהלך ישיבת השימוע של הוועדה המייעצת התקבל רושם ברור שחלק מהחברים גיבשו מראש את עמדתם בעניין

מטה גיליאד בקליפורניה / צילום: Eric Risberg, Associated Press

דיווח: אסטרהזנקה יוזמת מהלכי מיזוג מול גיליאד

חברת הפארמה הוותיקה הנסחרת לפי שווי של 140 מיליארד דולר מחזרת אחר גיליאד, ששווייה כ-96 מיליארד דולר, אשר פיתחה את הרמדסיביר לקורונה ומספר תרופות מובילות נוספות למחלות זיהומיות

אלפא ג'וליה וולוצ'ה 2020 / צילום: יח"צ

"רומיאו ויוליה" של עולם הרכב: אלפא רומיאו מציגה רומן בהמשכים

מכונית הספורט-סלון אלפא ג'וליה וולוצ'ה 2020 היא קלאסיקה מודרנית עם עיצוב שפונה לרגש והתנהגות דינמית, שכבר קשה למצוא כיום ● הגרסה המחודשת לא מיישרת קו עם הגרמניות באגף האלקטרוניקה אבל מדובר באופציה ייחודית

איור של סצינה ממשפט דרייפוס / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

למה נתניהו משווה את עצמו לדרייפוס, ואיך זה קשור לטראמפ

עד כמה מופרכת קביעתו של ראש הממשלה כשהוא אומר לנו: "אני דרייפוס, הקורבן הגדול ביותר בעולם ב–244 שנות דמוקרטיה" - ואיך זה קשור לטראמפ? שיעור ברפובליקה השלישית

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

מדענים שממומנים ע"י צוקרברג: אסור לאפשר לטראמפ להפיץ שנאה בפייסבוק

עשרות מדענים, שעוסקים במחקרים שממומנים ע"י קרן של הזוג צוקרברג, שלחו מכתב לפייסבוק ובו טענו כי אסור הרשת החברתית תהיה פלטפורמה להפצה מידע לא אמין או משסה ● "תהיו בצד של האמת ובצד הנכון של ההיסטוריה"

מערכת JFMT של אלביט מערכות / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

שילוב אופטימלי של יכולות: אלביט מערכות הולכת נגד הרוח

השלכות הקורונה לא יותירו לממשלות ברירה: הן ייאלצו להסיט את תקציבי הביטחון לשיקום הכלכלה ● אלביט מערכות היא דוגמה מובהקת להתחזקות של חברות חזקות בזמן שהשווקים רועדים

שי לי שפיגלמן - ראש מטה המיזם הלאומי ישראל דיגיטלית שמוביל המשרד לשוויון חברתי - יח"צ

"היא נחמדה מדי": גבר ואישה מונו באותו היום למנכ"לים של משרד ממשלתי. נחשו מי חטפה מקלחת קרה

שלוש נשים בלבד מונו למנכ״ליות של אחד מ-34 המשרדים בממשלה הנוכחית. הן זכו לקבלת פנים צוננת על אף שפע התארים, הניסיון וההצלחות המוכחות שהביאו עמן. למה זה עדיין קורה?

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ההנפקה הטכנולוגית הראשונה בעידן הקורונה: סייברוואן גייסה 26 מ' ש'

החברה סיימה בהצלחה הנפקת מניות ראשונה לפי שווי של 87 מיליון שקל "לפני הכסף" ● עם בעלי המניות בחברה נמנות UMI Israel, איתוראן, חברת גיל-קאר וקשת 12 וכן איש העסקים צביקה בארינבוים, מוטי גוטמן מנכ"ל מטריקס, ליגד רוטלוי, וצחי סולטן