גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לקראת פגישת טראמפ-שי: הצרכנים הסינים הופכים לזהירים ומחלישים את הקלפים של הנשיא

סימנים של חולשה בביקוש לכלי רכב ודירות משבש את תוכניתה של בייג'ינג לבנות על ההוצאה הצרכנית לצורך צמיחה כלכלית ● נשיאי ארה"ב וסין ייפגשו בסוף השבוע ביפן במסגרת פסגת מנהיגי ה-G20 בניסיון לגבש הסכם סחר בין שתי המדינות

הנשיא טראמפ והנשיא שי/ צילום: רויטרס, Jonathan Ernst
הנשיא טראמפ והנשיא שי/ צילום: רויטרס, Jonathan Ernst

העדויות המצטברות הן שההוצאה הצרכנית בסין לא תספיק לבדה להניע את הכלכלה מעבר לקשיי הסחר שלה עם ארה"ב.

הביקוש לדיור, לכלי רכב ואפילו לפירות נחלש. המכירות המקוונות ממשיכות לפרוח, אבל הסינים הופכים להיות זהירים בהרגלי הקנייה שלהם ונעים לכיוון מוצרים בסיסיים כמו חלב. גם הירידה במחירי מוצרים רבים והירידה ביבוא מצביעה על ביקוש חלש.

הנהגת סין מדגישה את נקודות החוזק הפנימיות בכלכלה, כולל כוח הקנייה של 400 מיליון הסינים ממעמד הביניים, כאשר היא מכריזה על איתנות כלכלית מול פני המכסים שהטיל הנשיא טראמפ על היבוא מסין.

הנשיא שי ג'ינפינג ציין את הצריכה המקומית כאשר התקשורת הרוסית שאלה אותו לאחרונה על הפעילות הכלכלית. סוכנות הידיעות הממלכתית שינהואה חזרה על המסר הזה במאמר פרשנות שלה: "סין מציגה לעולם איתנות וחוסן מול אתגרים".

אבל הסימנים לכך שהצרכנים הסינים לא משתפים פעולה עלולים להחליש את כוח המיקוח של הנשיא שי כאשר הוא ייוועד עם הנשיא טראמפ בכנס מנהיגי מדינות 20G (הכלכלות הגדולות בעולם) באוסקה, יפן, בסוף השבוע הקרוב. גם טראמפ מסתמך, אגב, על תמיכה פנימית שעלולה להתנדף, כמו זו של החקלאים האמריקאים שהיצוא שלהם לסין נפגע.

ביטוי פופולרי באינטרנט הסיני בימים אלו, "חופש דובדבן" (Cherry Freedomׂ), ממחיש את החששות בקרב הצרכנים בסין, שחשים שהעצמאות הפיננסית היא מחוץ להישג ידם. הביטוי מתייחס לתחושה שהצרכנים יכולים לפנק את עצמם בלי חשש במותרות קטנים כמו דובדבנים מיובאים, שמחירם עולה יחד עם זה של פירות אחרים.

מכירות מכוניות נוסעים ירדו כמעט ב-15% במאי ממאי 2018, וזו ירידה נוספת ירידה של 10% בינואר-אפריל 2019. היבוא ירד ב-8.5% במאי בהשוואה שנתית - היפוך מודגש מעלייה דו-ספרתית ב-2018 - והיצוא עלה ב-1.1% בלבד.

גם המומנטום של מכירות בתים דועך, עם עלייה של 8.9% בינואר-מאי לעומת כ-11% בינואר-אפריל. כלכלנים רואים בנדל"ן את המגזר הכלכלי החשוב ביותר בסין, ופחות ביקוש במגזר הזה ישפיע על כל מגזר אחר כמעט, מפלדה עד מכשירי חשמל ביתיים.

סימני הירידה בצריכה עלולים להפוך לברורים יותר אם נשיאי ארה"ב וסין לא יצליחו לגשר על חילוקי הדעות ביניהם בפגישתם הראשונה פנים על פנים מאז דצמבר.

ללא שביתת נשק במלחמת הסחר, הסכנה היא מכסים על כל הסחורות שהוחלפו בשנה שעברה בין שתי המעצמות, בשווי 660 מיליארד דולר. אם היואן, שכבר איבד כ-3.5% בשנה האחרונה, ייחלש מעל 7 יואנים לדולר, הביקוש הסיני למוצרי יבוא ייפגע עוד יותר.

ההוצאה הצרכנית בסין אינה נחלשת בקצב מהיר כמו מנועים כלכליים אחרים, אמר ניקולס לארדי, עמית מחקר בכיר במכון פיטרסון לכלכלה בינלאומית בוושינגטון. "הצריכה הפרטית לא יכולה להחזיק את כל הכלכלה, אבל סביר שהיא תצמח מהר יותר מצמיחת התמ"ג", לדבריו.

אבל הפגיעה של מלחמת הסחר באמון הצרכנים עלולה להגביל את ההשפעות החיוביות של אמצעים כמו קיצוצים במס הכנסה האישי ועידוד תעסוקה על הצריכה, אמר וויי יאו, כלכלן בבנק סוסייטה ז'נרל.

לארדי אומר ששאלת מפתח היא בכמה יעודדו קיצוצי המס של אפריל, כולל המע"מ לעסקים, את החברות להפחית מחירים, ואם ההוזלה הזו תגדיל את מכירות המיכון התעשייתי ומוצרי הצריכה.

הנתונים הכלכליים מבייג'ינג לא ממחישים במלואם את הכאב שנובע ממלחמת הסחר עם ארה"ב, שפגעה בסין במהלך האטה מחזורית בכלכלה. העסקים בשתי המדינות זירזו את הייצור ואת המשלוחים כדי להימנע מארבעת סבבי העלאות המכס, והנתונים שמשקפים זאת יהיו, כמובן, זמניים.

ללא יכולת להסתמך על התהליך הממושך של הסבת סין לכלכלת צריכה פרטית, הממשלה פנתה שוב להשקעות כמו בניית גשרים והרחבת מפעלים - אמצעים שהיא ניסתה לצמצם בשנים האחרונות בגלל צבירת חובות.

לאחרונה הודיעה בייג'ינג לרשויות המקומיות שהן יכולות לגייס הון לפרויקטים של תשתית על ידי הנפקת אג"ח, ללא דרישות רגולטוריות רגילות.

כדי לעודד מכירות של מכוניות, מוצרי חשמל ואלקטרוניקה צרכנית, ועדת הפיתוח הלאומי והרפורמה הממשלתית ביטלה דרישות סף כמו מגבלה על כמות לוחיות הרישוי לרכב בכמה ערים. אבל כלכלנים אומרים שהפעם אין סבסוד לרכישת רכב, כזה שהיה במאמצי ייצוב קודמים בעקבות ההלם הפיננסי העולמי ב-2009 ואחרי קריסת המניות בסין ב-2015. 

עוד כתבות

גוגל / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדלפה חדשה של מכשיר פיקסל 4 מעוררת שמועות על מערכת מבוססת מחוות, שתאפשר שליטה במכשיר ללא מגע

הדלפה זו מצטרפת להדלפות קודמות, שהובילו לחשיפה של גוגל מלפני כחודש את גבו של המכשיר החדש ● הפעם מתפרסמות תמונות של חזית המכשיר, שגררו גל שמועות לפיהן ייתכן שיהיה בו רדאר למערכת מבוססת מחוות - שתאפשר לבצע פעולות שונות במכשיר מבלי לגעת כלל במסך

תמ“א 38 ברחוב יהודה הנשיא בר"ג, / צילום: תמר מצפי

פסק דין "הערת אזהרה": נדחתה בקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין

ביהמ"ש העליון דחה בקשה נוספת לעיכוב ביצוע פסק דין המבטל הערות אזהרה והסכמים לרכישת דירות חדשות בפרויקט תמ"א 38 שנתקע בר"ג לאחר שהיזם נקלע לפירוק ● ההחלטה בתיק הפכה לעקרונית, כשבמשרד השיכון אף טוענים כי אם תתקבל סופית בעליון, הם ישקלו להכניס תיקונים בחוק המכר

נוכל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הכסף שרודף את הנוכלים: איך מונעים כשלים של שוק חופשי?

האם יש דרך לעודד התנהגות ישרה בחברה שלנו? ● מסתבר שכל מוסדות השוק החופשי מעודדים אנוכיות פשוטה ● האם ניתן לשנות את זה? ● האזינו לפודקאסט "קטע כלכלי"

אורי שור / צילום: יחצ

12 שנה לאחר שהקים את הראל תעודות סל אורי שור עוזב את התפקיד

שור יוביל פיתוח קרנות השקעה אלטרנטיביות בבית ההשקעות, וימונה עתה ליו"ר הראל אלטרנטיב ● כיום מנהלת הראל קרנות נאמנות קרנות סל ובקרנות מחקות בהיקף כולל של כ-18.5 מיליארד שקל, כשהיא צמחה בתחום זה ללא רכישות

בורסת ניו יורק, בעת הנפקת אובר/ צילום: רויטרס Brendan Mcdermid

איך יכול להיות שהחגיגה בתעשיית ההייטק לא נגמרת?

השוויים בתעשיית ההייטק גבוהים, החברות מתקשות לגבש מודל עסקי בר-קיימא, וההנפקות לא מוצלחות - אז למה המשקיעים המוסדיים מתכננים להגדיל עוד יותר את היקף ההשקעות שלהם בתעשיית ההייטק?

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

המרצדס של שוק הגמל הגיעה לבורסה בתל-אביב

הצעת המכר של אלטושלר שחם גמל ופנסיה היא הנפקה ראויה, המשלבת פוטנציאל לתשואת דיבידנד גבוהה, מכפיל רווח חד-ספרתי הוגן ותחזית ורודה להמשך צמיחה בשנתיים הקרובות ● פרשנות

אודי אדם / צילום: דוברות משרד הביטחון

לא כלכלי? תע"א פרשה ממכרז בהיקף מיליארדי שקלים; רפאל ואלביט ממשיכות להתמודד

התעשייה האווירית החליטה לפרוש ממכרז ענק של משרד הביטחון הכולל פיתוח ואספקת מערכות מודיעיניות לצה"ל ● בחברה טוענים כי המכרז לא כלכלי בעקבות הגבלות על מכירת הציוד לחו"ל, אך בכירים בתעשיות הביטחוניות טוענים כי המכרז לא כלכלי לחברה עקב חוסר יעילותה

וול סטריט / צילום: רויטרס

עליות קלות בוול סטריט בפתיחה: טבע מאבדת עוד 2%; הנפט מטפס

המדדים המובילים בוול סטריט עולים בעד 0.3% בפתיחה ● אינטק פארמה הישראלית מתרסקת ב-85% בפתיחה לאחר כישלון בניסוי

אביגדור יצחקי / צילום: איל יצהר, גלובס

טעויות הקלדה מוזרות וציון חריג מחבר ועדה: כך מונה אביגדור יצחקי ליו"ר מפעל הפיס

נתניהו וכחלון הכריזו על מינוי אביגדור יצחקי ליו"ר מפעל הפיס החדש, ואז גילו שצריך לכנס ועדת איתור ● גם הוועדה בחרה ביצחקי, אלא שעיון במסמכיה מעלה כי ציון ההתאמה שניתן לו היה גבוה מהניקוד האמיתי שקיבל מחבריה ● באוצר מסבירים זאת ב"טעות הקלדה" ● ומדוע חבר בוועדה העניק ליצחקי את הציון הנדיר 100?

שרון שפורר \ צילום: שלומי יוסף

אין שום סיבה להתלהב ממחיקת התביעה של לשכת עורכי הדין נגד שרון שפורר

הסירוב לשאת בהוצאות של שפורר על ההליך המשפטי הוא בבחינת "דיבור כפול" שמשמעותו ברורה - הלשכה עדיין טוענת כי הפרסומים שקריים ● לפחות נקודה אחת הרוויחה הלשכה עם החזרת הרישיון לפעיל החברתי ברק כהן, שהושעה לאחר העמדתו לדין בפרשת "באים לבנקאים" ● פרשנות

קו ייצור במפעל רכב. / צילום?: רויטרס Philippe Wojazer

וולוו וטויוטה הובילו השקעה של 31 מיליון דולר ב-UVeye הישראלית

UVeye פיתחה מערכת לבדיקות חיצוניות של רכבים, הן לשוק הביטחוני והן לתהליכי ייצור ולבדיקת רכבים שכבר עלו על הכביש

כיכר דיזנגוף בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חפשו את הצל: למה אחרי כל ההשקעה כיכר דיזנגוף החדשה נטושה בשעות היום?

הכיכר התל-אביבית אינה היחידה, ובחום הלוהט של הקיץ הישראלי גם ירידה של שלוש-ארבע מעלות היא משמעותית ● אז למה חסר כל-כך הרבה צל במרחב הציבורי שלנו, אף שההשקעה בו טובה לתושבים וגם חוסכת כסף למדינה?

 קים קרדשיאן  / צילום:: רויטרס, Mario Anzuoni

קים קרדשיאן עדיין רוצה נתח משוק המיליארדים של מחטבי הגוף: "יש פוטנציאל לשבש תעשייה שלמה"

קים קרדשיאן ווסט חלמה ליצור קו בגדים מחטבים שיקדם דימוי גוף חיובי ויתאים לכל גווני העור ● כשהשיקה את המותג החדש "קימונו", היא בוודאי לא ציפתה שהוא יעורר סערה ציבורית כה חריפה, האשטג שרץ ברשתות ופנייה מראש עיריית טוקיו להחליף את השם ● כעת היא מנסה להציל את הנתח שקיוותה לנגוס מתעשיית המיליארדים ועל הדרך להביס גם את ריהאנה

מתחם גני שרונה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

כדי לפרוע אג"ח: מידאס נוטלת הלוואה בריבית של 9.6% ומשעבדת את עיקר החזקותיה בגני שרונה

חברת הנדל"ן הקטנה תממן כמעט מחצית מתשלום החוב הקרוב בסוף החודש - בהיקף של כ-18 מיליון שקל - באמצעות הלוואה של 8 מיליון שקל מבנק, שכנגדה ישועבדו ההחזקות במתחם הבילויים בת"א

אחיות / צילום: Shutterstock

האחיות מאיימות להשבית את מערכת הבריאות החל מיום שלישי: "העבדות עברה מהעולם"

מדובר בשביתת אחיות כללית במתכונת חירום בכל מערכת הבריאות, אם כזו תצא לפועל ● הסתדרות האחיות מוחה על עומסים כבדים במחלקות, היעדר תקנים מספיקים והפחתה משכר האחיות בישראל ● "האחים והאחיות בישראל אינם עובדי כפייה. על כן החלטנו - די לעומסים וכן למטופלים"

יהודה בן אסאייג / צילום: איל יצהר

הרבעון השני הניב חצי מהתשואה באפיקי החיסכון לטווח ארוך לעומת הרבעון הראשון

במחצית הראשונה של 2019 רשמו שני האפיקים החדשים - גמל להשקעה וחיסכון לכל ילד - תשואות נומינליות ברוטו של 9%, עיקרן ברבעון הראשון ● ומי המנהלים המובילים בדירוגי התשואה נכון לסוף יוני?

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: החיבור עם גשר מחזק מעט את העבודה על חשבון גנץ וברק; איחוד בימין יאיים על נתניהו

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

ישראלים באומן, אוקראינה / צילום: Valentyn Ogirenko, רויטרס

האם מחירי הטיסות לאומן בתקופת החגים יהיו נמוכים מהרגיל?

רשות התעופה האזרחית צפויה לפנות לרשות התעופה האזרחית האוקראינית עם הצעה להגדלת מכסת המושבים בטיסות המיוחדות לאוקראינה בתקופת החגים ● בשנה שעברה בקשה דומה שהגישה הרשות נדחתה, והמחירים זינקו

מנכ"ל אסתי לאודר ישראל, אורן רווח / צילום: איל יצהר

אחרי המזון, גם תחום הקוסמטיקה מצטרף לגל ההתייקרויות: אסתי לאודר מעלה מחירים

הנציגות הישראלית של אסתי לאודר ביצעה עדכון מחירון למוצריה ברשתות ובאמצעים בהם היא משווקת ישירות לצרכן ● עליית המחיר לקמעונאי תעמוד על עד 15%, אך המחיר הסופי לצרכן צפוי להיות גבוה יותר ולגלם גם את שיעורי הרווחיות של הרשת ● החברה: "במרבית המוצרים לא נעשה שינוי במחיר, בחלק מהמוצרים חלו הורדות מחירים של עד 15%"

יבגני סובה צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

נתניהו או ליברמן? מי עבד למען החיילים והעולים בממשלה האחרונה

בישראל ביתנו מנסים להוכיח לנתניהו שבניגוד לדבריו, הם כן פעלו למען עולים וחיילים ● חבר הכנסת הטרי יבגני סובה התגאה במיוחד בהטבות שניתנו למילואימניקים עצמאיים ובמענק כספי לחיילים בודדים ● בדקנו אותם