גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעיית הרחפנים: גם בתוך הבית מסתכלים עליכם

ככל שיותר רחפנים משוטטים באוויר, הדיירים צריכים לחשוב איך להגן על עצמם מפני העין שבשמיים

רחפן / צילום: shutterstock
רחפן / צילום: shutterstock

מישל דאן, לוביסטית בת 53 שמתגוררת באטלנטה, יצאה מהמקלחת, התעטפה במגבת, ונכנסה לחדר השינה שלה בעודה מייבשת את שיערה לקראת היציאה לעבודה. לפתע שמעה רעש מוזר.

"פתאום ראיתי את הרחפן. הוא היה כל כך קרוב שאפשר היה לראות את תנועת המצלמה", אמרה דאן. "צרחתי בטירוף". בעלה, ווסלי דאן, פרקליט בן 67, שכיהן בעבר בבית הנבחרים של ג'ורג'יה, רץ לחדר השינה ופתח את החלונות.

הרחפן נמלט מיד, אך הופעתו שינתה את מצב הדברים באופן קבוע, לדברי דאן. מאז התקרית במרץ האחרון היא חדלה לצאת מהמקלחת במגבת. כשהיא מתאפרת בבוקר היא מוצאת את עצמה בוחנת את קו הרקיע.

"אני הרבה יותר זהירה עכשיו", אמרה דאן. הרחפן "שינה הכול".

הבעיה: "הולכים לצפות בנו מלמעלה עוד יותר"

הרחפנים - כלי טיסה לא-מאוישים - פרצו לתרבות הפנאי ולחיי המסחר של אמריקה ב-2016, כשרשות התעופה הפדרלית (FAA) פישטה את תהליך הענקת רישיון הפעלת רחפן. מהלך זה הוביל ליצירתה של תעשייה שלמה של יישומים מסחריים לטכנולוגיית הרחפן, שמרביתה ממוקדת בהיבט כלשהו של בנייה, בדיקה, שיווק ואבטחת נדל"ן. FAA מעריכה כי בשנה הבאה יהיו בארה"ב 638,000 רחפנים מסחריים פעילים, לעומת 277,000 אשתקד. זוהי עלייה של 130%.

אך למרות הגאות בשימוש ברחפנים בתחום הנדל"ן מאיימים הרחפנים לשנות את קונספט הבית כקודש הקודשים הפרטי. כפי שגילתה דאן, הרחפנים חודרים גם לחללים שבעבר נחשבו לפרטיים באופן מסורתי.

"עד לאחרונה היה המרחב האווירי בלתי נגיש", אמר ארתור הולנד מייקל, מנהל משותף של המרכז למחקר הרחפן בקולג' בארד בהדסון ואלי, ניו יורק. "הרחפנים הם מחוללי שינוי. הולכים לצפות בנו מלמעלה באופן גובר והולך".

יותר מ-900 גופים שאמונים על בטיחות הציבור רכשו רחפנים לשימושים מגוונים - החל מבדיקות של בניינים ציבוריים ואיתור ליקויים בגגות מבנים, וכלה באבטחה, מבצעי חיפוש והצלה וכיבוי אש, לדברי הולנד מייקל. צילומים אוויריים משמשים לעתים קרובות לשיווק נכסים יוקרתיים. חברות ביטוח משתמשות ברחפנים כדי לאמוד נזק לרכוש, וחברות בנייה משתמשות בהם לצילום ומדידה, לדברי מקמאהון.

שלי ווסט בת ה-54 מתגוררת בבניין רב קומות בנורת ונקובר, וגם בבית שנמצא במתחם מגורים סגור באינדיו בעמק קואצ'לה שבקליפורניה, ושאותו רכשה מכיוון ש"זה מאוד פרטי, עם חומת אבן בגובה של קרוב לשני מטרים סביב החצר", לדבריה. באפריל שעבר היא השתזפה בעירום ונמנמה בחצר האחורית של הבית, ופתאום תפסה שרחפן מרחף לו באוויר ישר מעליה.

"אם היה לי רובה אוויר, היה ממש בא לי... להפיל אותו בירייה", סיפרה ווסט. גם כששהתה בבית בקנדה בקיץ שעבר מצאה את עצמה במעקב מצדו של רחפן שריחף מעל המרפסת שלה. ווסט חושדת שהרחפן בקליפורניה היה שייך לשוכר קצר טווח שהשתתף בפסטיבל קואצ'לה, והרחפן בקנדה היה שייך לאחד השכנים.

הפלת רחפן או כלי תעופה אחר שמפוקח בידי FAA היא פשע פדרלי, לדברי FAA. כמו כן אוסר החוק את השימוש במכשירי הפרעה אלקטרונית כדי לקטוע את הקשר בין הרחפן ומפעילו, על פי תקנות ועדת התקשורת הפדרלית.

אמצעי נגד: ציפורי טרף ומוצרי זיהוי

בעלי בתים עצבניים מתקשרים לעתים קרובות ל-DroneShield, חברה שפועלת מסידני, אוסטרליה, ומפעילה משרד בוורנטון, וירג'יניה, ומבקשים כלי נשק "להביס את הרחפן ולהפיל אותו", אומר אולג וורניק, מנכ"ל החברה. DroneShield מייצרת שני סוגי ציוד ליישום צבאי, אך החוק אוסר עליה למכור אותם לאזרחים אמריקאים, לדברי וורניק.

במקום זאת, יכולים אזרחים לרכוש את מוצרי "זיהוי הרחפן" של החברה, שמספקים מידע על מקום הרחפן ומפעילו. הזמנות רכישה מגיעות לעיתים קרובות מ"לקוח אח"ם שמתגורר במתחם וסובל מאיומים לפרטיותו בדמות עיתונאים עם מצלמות", אמר וורניק.

אמצעי אנטי-רחפני נוסף הוא ציפורי טרף שצדות רחפנים. Guard from Above, חברה שפועלת מהאג בהולנד, מאמנת עיטים קירחים לצוד ולשתק רחפנים. לקוחות שרוצים ציפור שתפטרל סביב ביתם חייבים לבנות "מגורי ציפור" - מרחב מוגן שבו יכולות הציפורים להתרחץ, לאכול, ולנוע בנוחות, בהתאם להנחיות החברה, לדברי המנכ"ל והמייסד סג'ורד הוגנדורן. כמו כן נדרשת מעורבותו של מגדל ציפורים מקצועי, שחלק מעבודתו היא להאכיל את הציפורים "בכמה סוגי בשר", ולעקוב אחריהן באמצעות מכשירי GPS, לדברי הוגנדורן.

הוגנדורן אמר שהחברה קיבלה הזמנות לשירותיה מבעלי נכסים בארה"ב, בריטניה, אירופה, רוסיה ודרום אמריקה. הוא סירב לנקוב במספר הציפורים הפעילות כעת, או לספק אומדן של העלויות הכרוכות ברכישת ציפור שצדה רחפנים והעסקת אדם שעוקב אחר רווחת ותנועות הציפורים. הוא כן חשף כי מדי שנה "אולי לשבע ציפורים יהיו הכישורים שדרושים לתעודת עיט צייד-רחפנים GFA", ולוקח שנה שלמה לאמן עיט כזה, מה שהופך את העניין ל"השקעה משמעותית".

האכיפה: אין הרבה תקדימים

תקנות FAA נועדו להגן על בטיחות המרחב האווירי, ולא על הפרטיות האישית והבטיחות במקום המגורים. סוגיות אלה מטופלות באמצעות טלאים-טלאים של חוקים וצווים ברמת המדינה והרשויות המקומיות.

"רק בגלל ש-FAA אומרת שמפעיל רחפן זכאי לגישה למרחב האווירי בנסיבות מסוימות, זה לא נותן למפעיל היתר להפר את חוקי המדינה", אמרה לינדה הילטון, פרקליטה שמתמחה בחוקי רחפנים, במשרד עורכי הדין Berman Fink Van Horn באטלנטה. עם זאת, קיימים פערים גדולים בידע ובהבנת החוק הנוכחי בקרב כוחות אכיפת החוק המקומיים, וגם באכיפה עצמה, לדברי הולנד מייקל.

אחת הסיבות להיעדר הבהירות היא העובדה שאין הרבה תקדימים בחוקי הרחפנים, לדברי א. מייקל פרומקין, פרופסור למשפטים בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת מיאמי.

לאחר המפגש עם הרחפן, רצו בני הזוג דאן שהמשטרה המקומית תנקוט צעדים נגד מפעיל הרחפן. מישל דאן הניחה כי ניתן יהיה לעצור אותו כמו שעוצרים כל מציצן שמטריד נשים. מיד לאחר התקרית, הם הזעיקו את שוער הבניין, שראה את המפעיל מכניס את הרחפן לג'יפ שלו במגרש החניה של הבניין. לוחית הזיהוי של הרכב העלתה כי מדובר במבקרים ששכרו דירה בבניין לזמן קצר, לדברי מישל דאן, שהוסיפה שהיא ובעלה דיווחו על התקרית למשטרת אטלנטה.

"הפרשה נותרה פתוחה, והחשוד לא זוהה", אמרה השוטרת סטפני בראון ממשטרת אטלנטה. "השימוש ברחפן לצורך ריגול דרך חלונות הוא לא-חוקי, וכל מי שנתפס עושה זאת עלול להיות מואשם בביצוע עבירה חמורה".

עוד כתבות

נכנסים הביתה / צילום: איתי בנית

משחקי חום וקור: הבית במרכז שמציג תפיסות עיצוב מנוגדות תחת קורת גג אחת

המעטפת החיצונית של הבית במרכז הארץ תוכננה בסגנון אירופי קלאסי, בעוד הוויזואליה הפנימית היא אקלקטית ● "האתגר המרכזי היה ליצור מרחב מגורים כפרי בלב סביבה אורבנית", מסבירות האדריכליות שרה ונירית פרנקל

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

על אף הצהרת התמיכה של הממשל בסיפוח: הקונגרס דחה אותה

בית-הנבחרים בוושינגטון קיבל החלטה שתומכת בפתרון שתי מדינות ● רוב הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד ההחלטה – ועימם חמישה רפובליקאים ● קריאה מפורשת נגד סיפוח שטחים בגדה ● שתי הצירות הדמוקרטיות המוסלמיות בקונגרס הצביעו נגד ● השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק: לא נוקטים עמדה

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: דני מולושוק, רויטרס

אמזון תפתח משרדים במערב מנהטן; תעסיק למעלה מ-1,500 עובדים

הדיווח מגיע אחרי שבתחילת השנה אמזון ביטלה את פתיחת HQ2 בקווינס, וזאת בעקבות ביקורת ציבורית על הטבות המס שענקית הקמעונאות קיבלה בתמורה לפתיחת המטה בניו יורק ● עוד דווח כי פייסבוק נמצאת גם היא במגעים לשכור שטחי משרדים גדולים במערב מנהטן

ג'וזף מוסקאט / צילום: Yara Nardi, רויטרס

המדינה שבה ראש הממשלה פורש בגלל ענן כבד של חשד

מה אפשר ללמוד ממדינה קטנה ומוקפת מים, אשר שלטון החוק בה התמוטט, וראש ממשלתה החליט להקריב את עתידו לטובת הציבור, גם אם זה לא צודק

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה

ספרים דצמבר / צילום: איל יצהר, גלובס

הגיבורים של סאלי רוני גם רוצים לחיות נכון; ויליאם פוקנר לא חס על קוראיו

ויליאם פוקנר אינו חס על הקוראים שלו, וגם בספר 'הקול והזעם' הקורא נדרש למאמץ מנטלי לא מבוטל ● סאלי רוני בראה ב'אנשים נורמלים' גיבורים פצועים בנפשם, לא לוותר לעצמם - למרות הקושי הכרוך בלהיות "נורמלי" ו"נכון"

שרון שפורר / צילום: כדיה לוי, גלובס

חם לה בגיהנום: שרון שפורר ניצחה את אפי נוה ולא מוכנה לשתוק

"חופשת הלידה שלי הלכה על דגמי ואפי נוה", מספרת העיתונאית שרון שפורר ● ב"אוף דה רקורד" היא מסבירה איך זה שהיא מסכימה עם הביביסטים בביקורת על מערכת המשפט, ולמה גיא פלג ואביעד גליקמן מגיעים לשחיתות מאוחר מדי ● ומה הבעיה שלה עם "גלובס"? ●  האזינו

מייגן מרקל  / אינפוגרפיק: גטי אימג'ס

"כולנו יצורים פצועים שצריכים להירפא”

היא הואשמה בצביעות ובקפריזיות, בהעכרת היחסים עם משפחת המלוכה הבריטית, ובתרומה לקרע בין הנסיכים וויליאם והארי ● על רקע ההתנפלות עליה, קיבלה מייגן מרקל תמיכה בלתי צפויה דווקא מ-72 חברות פרלמנט מרחבי הקשת הפוליטית, שהתאחדו להגן עליה מפני התקשורת ● עכשיו היא משקיעה בבניית נוכחות גלובלית ● קווים לדמותה של מנהיגות נשית מזן חדש

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

אפרת סלע איתמר / צילום: איל יצהר

"תוך שבוע היו לנו 40 אלף נרשמים. טובי המשפיענים רצו אלינו"

פורטפוליו עם אפרת סלע איתמר, מנכ"לית ומייסדת The Leaders, על הישגיות, ניהול מותג והשפעה ברשתות

ראשית המסיק בכרם פתורה / צילום: ערן כהן

ראש וראשון: שמן הזית הכי טרי, ראשון למסיק

לצרפתים יש את הבוז'ולה, היין הצעיר הראשון של הבציר, ולנו יש ראשון המסיק, שמן הזית הטרי של תחילת המסיק ● במסעדת רוברטה וינצ’י עושים לו כבוד

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

החרם הכלכלי מעיק, אז מדוע ההנהגה באיראן אופטימית

בממשל טהראן הצליחו לדכא את המהומות במדינה, ונהנים גם מהצטרפותן של שש מדינות אירופיות למנגנון עקיפת הסנקציות האמריקאיות

צילום האלבום

"9" של האחיות כרקוקלי: מרקיד וקולי

"9" של האחיות כרקוקלי עונה על כל כללי הז'אנר, אבל לא מצליח לפרוץ את גבולותיו

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו: דנתי עם פומפיאו בנושא סיפוח בקעת הירדן. האם זה באמת קרה?

ראש מחלקת המזרח התיכון, דייויד שנקר: נתניהו לא העלה את הנושא בפני פומפיאו

מאז המאה ה־20, הולכת הימה ומתייבשת / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כך מי שהייתה הימה ה-4 בגודלה בעולם נהפכה למוקד תיירותי, דווקא כשמתייבשת

לפני כחמישים שנה הייתה ימת אראל בקזחסטן הימה הרביעית בגודלה בעולם כולו ● גסיסתה מושכת זן ייחודי של מטיילים: "תיירות סוף העולם" ● ז'אנר תיירותי מתפתח

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בין מצודת זאב לקריה: היום שבו גיבש נתניהו את הקמפיין לבחירות

עם סיגר בפה ובקשב רב, האזין נתניהו ביום שלישי לפעילי ליכוד במצודת זאב וגם הבטיח להם כי הימין ישיג 60 מנדטים בבחירות הבאות • משם הוא עבר למשרד הביטחון בקריה לפגישה קצרצרה עם גנץ, שנועדה לצורכי הקמפיין בלבד: מו"מ לא התנהל שם