גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ארבעה חודשים לפני פרישתו מהבנק האירופי המרכזי, דראגי הופך ליותר נועז

מריו דראגי, שצפוי לפרוש ב-31 באוקטובר, מכפיל את ההימור על האסטרטגיה של הקלה כמותית במטרה להמריץ את האינפלציה הנמוכה מדי ● הצעדים שהוא נוקט עכשיו עשויים להגביל מאוד את מרחב התמרון של מחליפו

מריו דראגי / צילום: רויטרס, Francois Lenoir
מריו דראגי / צילום: רויטרס, Francois Lenoir

מריו דראגי מוציא כעת לפועל כמה מהצעדים הנועזים ביותר שלו בכהונתו בת שמונה השנים כנשיא הבנק המרכזי האירופי, ארבעה חודשים בלבד לפני פרישתו מהתפקיד, ובכך הוא כובל אולי את ידיו של יורשו למשך שנים.

פרץ הפעלתנות הנוכחי של דראגי, האיטלקי בן ה-71, מפיח חיים בשוקי ההון באירופה ומעורר את תשומת ליבו של הנשיא דונלד טראמפ, גם כשהוא מעורר שאלות משפטיות ופרקטיות על מה שנותר עדיין בארגז הכלים של ה-ECB.

המעבר למדיניות של כסף קל, בדומה לזו של הפדרל ריזרב, מגיע למרות איתנות יחסית בכלכלת גוש האירו, ששיעור האבטלה בה ירד לרמת שפל של עשר שנים.

שלוש ישיבות מועצת הנגידים האחרונות של דראגי - שיתקיימו ביולי, ספטמבר ואוקטובר - הפכו לפתע לישיבות של שינוי מדיניות. אנליסטים צופים שה-ECB יפחית את הריביות, שהן כבר שליליות, בישיבה ב-12 בספטמבר ואולי כבר החודש. חלקם צופים גם שדראגי יכריז על השקה מחדש של תוכנית רכישת האג"ח בהיקף 2.6 טריליון אירו של הבנק המרכזי, שידועה כהקלה כמותית.

המרוץ להחלפת דראגי בנובמבר נכנס כעת לשלב המכריע. מנהיגי אירופה נועדו בתחילת השבוע ללא תוצאות כדי לבחור שורה של תפקידי מפתח באיחוד האירופי, כולל נשיא חדש ל-ECB, שכהונתו אינה ניתנת לחידוש.

לדראגי יש יותר חופש מאי-פעם לעצב מדיניות, מפני שהמבקרים הרגילים של מדיניותו בוועדת הריבית של הבנק המרכזי מעדיפים לשמור על שתיקה כאשר המרוץ להחלפתו מגיע לשיאו.

אין מועמדים רשמיים לתפקיד, וההחלטה צפויה להיות תוצאה של "סחר סוסים" עם מינויים בכירים נוספים באיחוד. אבל למרות שלמועמדים הלא רשמיים - ביניהם הנגיד הגרמני ינס וידמן, הנגיד הפיני לשעבר ארקי ליקאנן, הנגיד הפיני הנוכחי אולי רהן והנגיד הצרפתי פרנסואה וילרואה דה גאלו - יש אולי גישות אחרות למדיניות מוניטרית, ייתכן שכולם יהיו מחויבים במשך שנים למדיניות הכסף הקל שדראגי יוביל בשבועות הקרובים.

"מרחב התמרון של הנשיא הבא, יהיה מי שיהיה, יהיה מוגבל מאוד", אמי יורגן שטארק, ששימש ככלכלן הראשי של ה-ECB עד 2011.

דראגי מכפיל את ההימור שלו על אסטרטגיה שהוא יישם זה שנים, כשהוא נשען על כלים חדשים שהוא יצר, כולל רכישת אג"ח בקנה מידה ענק וריביות שליליות לבנקים המסחריים (שמשלמים תמורת הזכות להפקיד יתרות בבנק המרכזי, כדי לעודד אותם להשתמש בכספיהם למתן הלוואות). זאת, במטרה להמריץ את האינפלציה הנמוכה מדי שמחלישה את ההוצאה ואת ההשקעה. הפעם, גוש האירו נפגע ממתחי הסחר הבינלאומי, והמשקיעים חוששים יותר מרמת האינפלציה בעתיד.

מצמצם אפשרות לחילוקי דעות

פעם נוספת, אומרים מקורות ב-ECB, דראגי מעמיד את ועדת הריבית של הבנק המרכזי על מסלול פעולה, ומצמצם את האפשרות להיקלע לחילוקי דעות בוועדה הזו. הוא שיחק בצורה דומה לפני ההכרזות של ה-ECB על תוכניות רכישת האג"ח ב-2012 וב-2015.

וידמן, הנגיד הגרמני, התנגד לתוכניות הללו, אך כעת הוא ממלא פיו מים ואינו יוצא נגד איתותי הקלה הכמותית המחודשת. הוא אפילו ריכך את התנגדותו בעבר לרכישת אג"ח, שהיא מהלך שנוי מאוד במחלוקת בגרמניה מפני שהיא הופכת את הבנק המרכזי למממן של ממשלות.

"העובדה שדראגי יכול עדיין להרשות לעצמו את האסטרטגיה הזו למרות שהוא פורש באוקטובר מראה בבירור את גודל התמיכה בו במועצת הנגידים של ה-ECB ", אמר יורג קרמר, הכלכן הראשי של קומרצבנק.

דראגי אינו נשיא ה-ECB הראשון שנוקט פעולה בחודשים האחרונים לכהונתו. קודמו, הצרפתי ז'אן קלוד טרישה, העלה פעמיים את הריביות ב-2011 - במה שנחשב היום לטעות.

שלא כמו טרישה, שיצר עוד מרחב ליורשו להוריד את הריביות, אנליסטים אומרים שדראגי מגביל את יורשו על ידי דלדול ארגז הכלים המדולדל ממילא של הבנק המרכזי. ריבית המפתח של ה-ECB היא כעת מינוס 0.4%, וה-ECB יושב על מאזן של יותר מ-2.5 טריליון אירו באג"ח (לא רק ריבוניות) של גוש האירו.

הכוונה להעלות ריבית השתנתה

עד לאחרונה, ה-ECB נע לכיוון של ריביות גבוהות יותר אחרי סיום תוכנית ההקלה הכמותית שלו בדצמבר. אבל עיתוי העלאות הריבית הללו נדחה כמה פעמים בחודשים האחרונים, כאשר מתחי הסחר הבינלאומי התחזקו, והניבו האטה במגזר המפתח היצרני בגוש האירו.

כאשר אנשי הפד החלו לאותת בתחילת החודש שעבר שהבנק המרכזי האמריקאי עשוי להוריד ריביות, דראגי הלך בעקבותיהם והעלה את האפשרות של הורדת ריביות או רכישה מחודשת של אג"ח במסיבת עיתונאים בליטא - אבל רק אם הכלכלה תיחלש. המשקיעים הגיבו באיפוק, ושיגרו את האירו דווקא לעלייה מול הדולר.

דראגי שינה את נימתו במפגש עם עיתונאים בסינטרה, פורטוגל, ב-18 ביוני, ואותת שתמריצים חדשים יגיעו בתוך כמה שבועות אם הכלכלה לא תשתפר - ובכך העביר את הבנק המרכזי מישיבה בחיבוק ידיים לפעולה.

איב מרש, חבר מועצה שאינו במרוץ להחלפת דראגי, טען בשבת שכלכלת גוש האירו חזקה באופן בסיסי, והזהיר מפני "דיוני מדיניות לא אמינים למטרת יצירת תמריצים לטווח הקצר". דיונים כאלו מסכנים את האמינות של הבנק המרכזי בטווח הארוך, לדבריו.

אבל ייתכן שדראגי עושה ליורשו טובה גדולה, בכך שהוא מקדם החלטות שעלולות להיות קשות לנשיא חדש, כולל הפוטנציאל להרחיב את מאגר האג"ח שהבנק המרכזי יכול לקנות.

על פי החוקים הנוכחיים שלו, ה-ECB אינו יכול לקנות יותר מ-33% מהחוב של כל מדינה יחידה, אך דראגי רמז בחודש האחרון שהכללים הללו עשויים להשתנות. העלאת המגבלה ל-50%, לדוגמה, תפתח מאגר חדש של אג"ח בשווי עוד טריליון דולר לרכישה של הבנק המרכזי, לפי אנליסטים.

"אם אתה נשיא חזק ויש לך מוסד חשוב כמו ה-ECB, אתה לא יכול רק להמתין ולומר, 'אני ברווז צולע'", אמר גונטרם וולף, מנהל ברויגל, מכון המחקר מבריסל. "אתה צריך לדאוג לגוש האירו, ולהגיב לנתונים נכנסים".

עוד כתבות

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת לאחר אות הרגעה מארגון הבריאות העולמי

אינטל זינקה אחרי הסגירה בעקבות דוחות טובים ● ארגון הבריאות העולמי: "מוקדם לדבר על אירוע חירום בריאותי ברמה בינלאומית" ● נטפליקס זינקה 7% ● נעילה שלילית בבורסות אירופה בצל החשש מהתפרצות נגיף הקורונה שגרר עד כה 17 מקרי מוות

בניין אינטל / צילום : צילום: Reuters, Ronen Zvulun

אינטל עקפה את תחזיות ההכנסות והרווח ברבעון: המניה קופצת במסחר המאוחר

פעילות השבבים לחוות השרתים דחפה את אינטל להכנסות של 20 מיליארד דולר - כמיליארד דולר מעל לתחזיות האנליסטים ● ההכנסות הרבעוניות משקפות צמיחה של 8% לעומת הרבעון המקביל, הרווח הנקי עלה ב-1% • מובילאיי סיימה את 2019 עם הכנסות של 879 מיליארד דולר וצמיחה של 26%

אניסטון וקארל ב"תוכנית הבוקר"./ AppleTV : צילום

דעה: גם באפל מתמודדים עם קשר השתיקה

המסר ברור: אמנם יש לנו עוד הרבה לאן להתקדם כחברה, אבל התהליך הזה כבר כאן ● מי שיתנהל לפי נורמות פסולות, וזה לא משנה כמה הוא פופולרי, עשיר וחזק - ישלם את המחיר החברתי ● דעה

חזי בצלאל בהשקת WE4G של אקספון \ צילום: איל יצהר

משרד התקשורת קבע שאקספון נדרשת לשלם מיליוני שקלים לבזק

לדברי המשרד, בזק ביצעה עבודות טכנאים לאקספון במסגרת השוק הסיטונאי שעליהם היא נדרשת לשלם בהתאם לתיק השירות. אקספון הבהירה שהיא מוכנה לשלם אך בהתאם למה שנקבע במקור בתיק השירות ולא לפי דרישות בזק. הנושא ככל הנראה הולך להכרעת בית המשפט

סוחרי מניות בבורסת ניו יורק  / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

עונת הדוחות בוול סטריט מעלה הילוך: האם השוק באמת יקר מדי?

נכון לתחילתה של עונת הדוחות לרבעון הרביעי של 2019, כ-10% מהחברות הנכללות במדד S&P 500 דיווחו על תוצאות כספיות הגבוהות בממוצע בכ-1% מעל לציפיות המוקדמות - כך שבינתיים מסתמנת עונה זו כחלשה מהממוצע ● במבט לשנה הקרובה, יש פער משמעותי בין הציפיות מכיוון המיקרו לציפיות מכיוון המאקרו

כנסיית המחלוקת בעין כרם ירושלים/ צילום:   Shutterstock

פרשנות: הבלופים של השבוע: מהאיום הביטחוני של קאסם סולימאני ועד לנזירות רוסיות כועסות

למה בכלל תקציב הביטחון צריך לגדול עכשיו, מלבד עזרה לתדמיות של נתניהו, כוכבי ובנט? ● ומדוע המחוות הנדל"ניות שנעשו עבור הנשיא פוטין בירושלים לא יתבצעו ככל הנראה? ● הבלופים הגדולים של השבוע ● פרשנות

עולים מרוסיה מגיעים לנתב"ג בשנת 1991 / צילום: רויטרס

30 שנה חלפו מאז גל העלייה הגדול מרוסיה: כך השתנתה ישראל לבלי היכר

שלושים שנה אחרי גל העלייה הגדול מרוסיה כמעט שאין חולק על התרומה האדירה שלו להייטק, למדעים, לספורט ולתרבות הישראלית. אז למה מתלוות אליו בכל זאת גם תחושות של החמצה ופספוס?

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בינואר

אתמול באיכילוב: 7 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בית הדין הרבני בתל אביב. / צילום: תמר מצפי

ביהמ"ש למשפחה: בגידה ממושכת של האישה אינה עילה לחלוקת רכוש לא שוויונית

בזמן שמערכת המשפט מחכה לדיון הנוסף של העליון בהלכת "פס"ד הבוגדת", צדדים לסכסוכי גירושים מנסים לזכות בנתח גדול יותר מהרכוש בטענה לבגידה ● והפעם: שופטת ביהמ"ש למשפחה מירב אליהו דחתה בקשת בעל לשנות את חלוקת הרכוש מאחר שאשתו בגדה בו במשך 20 שנה

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

מאחורי הזגזוג: מה גרם לבני גנץ לשנות את עמדתו בנוגע לבקעת הירדן ותוכנית השלום?

ח"כ גנץ סבר תחילה שפרסום התכנית השלום בזמן בחירות נחשב התערבות בוטה בפוליטיקה הישראלית ואף הצהיר כך, אולם לפני יומיים שינה את דעתו ● מן העובדה שגנץ שינה את דעתו אפשר היה להבין כי הוא מניח שתוכנה של התכנית אינו מזיק לו מבחינה פוליטית

ניר צוק. ירידה חדה בשכר / צילום: תמר מצפי

החברות הכי שוות: פאלו אלטו, טבע ואלטיס בין מקומות העבודה הטובים ללהט”בים

כך לפי סקר שערך ארגון Human Rights Campaign הפועל לזכויות הלהט"ב בארה"ב ● מקומות עבודה טובים אחרים לקהילה כוללים את אמזון, אפל, וולמארט ולא מעט חברות תרופות

שלמה פילבר / צילום: תמר מצפי

הפרקליטות: לאפשר חדירה לטלפונים של אוריך, שלום ואיינהורן

השלושה נחקרו בחשד למעורבות באירוע הטרדת עד המדינה בתיק "4000", שלמה פילבר ● בית המשפט העליון הנחה את בימ"ש השלום לשוב ולערוך בחינה של השפעת תוצרי החיפושים המוקדמים, אשר נפסק לגביהם כי הם פסולים

משה כחלון/ צילום:  איל יצהר

האם כחלון היה שר אוצר גרוע, או היחיד שראה את האזרחים באמת?

הבטחות הבחירות שלו - להוריד את מחיר הנדל"ן ולהילחם בבנקים לא ממש התגשמו, היחסים העכורים עם פקידי המשרד העיבו על הדרך והחברות עם הטייקון קובי מימון ריסקה את התדמית החברתית שביקש ליצור לעצמו ● האזינו לפודקאסט הצוללת

מפגעי הפסולת שתועדו במטמנת עברון  / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

השופט פלאח: "הסבלנות שהנהיגו בתי המשפט כלפי מזהמי הסביבה פקעה"

בית משפט השלום בחיפה הטיל על מטמנת עברון, קיבוץ עברון ומנהליו קנס של מיליון שקל, התחייבות כספית של 2 מיליון שקל לשלוש שנים, ומאסר מותנה על המנכ"ל ● "ידע כל נושא משרה בתאגיד, שאל לו לפגוע באיכות הסביבה, אחרת עלול הוא למצוא את מקומו, מהיום והלאה, מאחורי סורג ובריח"

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הגיע הזמן לחשוף את שמות החברות שבוצעו בהן הטרדות מיניות

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה ● החברות מצידן מצליחות בחסות בית המשפט למנוע את חשיפתן לאורך ההליכים המשפטיים, בטענה לפגיעה במוניטין - ומשמרות תדמית נקייה ●  "גלובס" מוביל את המאבק לחשיפת החברות המטרידות וליצירת מקומות עבודה נקיים ובטוחים יותר

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - “רובע החדשנות” בב”ש / צילום: HQ אדריכלים

בחיפה ובב"ש מפנטזים על חדשנות ועסקת ענק לשפיר. כותרות הנדל"ן

בחיפה הציגו השבוע את תוכנית הענק "עמק החדשנות", ובבאר שבע הציגו את "רובע החדשנות", האם יימצאו תקציבים תואמים? שפיר ואוריין ניצחו ארבע קבוצות חזקות וייבנו את מרכזי הלוגיסטיקה העצומים של צה"ל ● ומחיר למשתכן יצאה לדרך בפעם העשירית

כריסטין לגארד / צילום: שאטרסטוק

ההחלטה הראשונה השנה של לגארד: הריבית באירופה ללא שינוי

הריבית על הפיקדונות נותרה על מינוס 0.5%, והבנק צופה כי הריביות ישארו בטווח הנוכחי ואף יירדו עד אשר האינפלציה תעלה ל-2% ● הבנק הודיע על בחינה מחודשת של המדיניות המוניטרית לראשונה מאז 2003

סרבנות גט / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

דעה: הגיע הזמן להגיד - סרבנות גט היא אלימות

המדינה חייבת לקבוע שכל הליך למתן גט יהיה חייב להסתיים בפרק זמן קצוב ובכך למנוע את עינוי הדין המתמשך ואת הסבל של הנשים העגונות ● דעה

אופל גרנדלנד / צילום: יח"צ

דור ביניים חביב: הקרוס-אובר של אופל הוא רק שלב בדרך לדגמי 2020

הקרוס-אובר של אופל שנחת בישראל בסוף 2019 שומר על עיצוב אטרקטיבי ותא נוסעים שימושי בתוספת של מערכת הנעה חסכונית, אם תמצאו סולר מוזל

לוגו GETT גט טקסי

רווח תפעולי? ל-Gett יש דרך מעניינת להסתכל על המציאות

חברת Gett (גט) הודיעה שהיא עברה לרווחיות תפעולית, אבל מה מסתתר באותיות הקטנות?