גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגירה שלילית בבורסה לאחר הודעת הריבית: ת"א 90 איבד כ-1%

להערכת חטיבת המחקר, ריבית בנק ישראל תעלה ברבעון השלישי של 2019 ל-0.5% ● במהלך 2020 צפויות שתי העלאות נוספות, כך שבסופה צפויה הריבית לעמוד על 1.0% ● ננו דיימנשן צללה לאחר עדכון הפעילות העסקית ● ישרכארט קפצה, פועלים עלתה ב-1.2% ומניית פריגו טיפסה ב-0.9%

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:28

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בירידות, לאחר הודעת הריבית של בנק ישראל, שצופה העלאה אחת השנה ושתי העלאות ריבית בשנה הבאה. מדד ת"א 35 איבד 0.4%, ת"א 90 ירד בכ-1%.

מניית פועלים עלתה ב-1.2%, טבע עלתה ב-0.3%, בזק איבדה 1.2% ומניית ישרכארט קפצה ב-3.9%.

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי, וצופה העלאה אחת השנה, ועוד שתי העלאות בשנה הבאה. 

לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל: "דברי הנגיד היו ניציים בהשוואה לבנקים מרכזיים אחרים בעולם וגם ביחס לציפיות שלנו. בנק ישראל הדגיש שלאחרונה חלה עלייה קלה בסביבת האינפלציה על רקע הימצאות המשק בסביבת תעסוקה מלאה, ולהערכתם ההסתברות שהאינפלציה תרד אל מתחת לגבול התחתון של היעד נמוכה. במקביל, צוין כי הסיכונים הנשקפים לכלכלה העולמית מוסיפים להיות משמעותיים, ושקיים צפי שהבנקים המרכזיים העיקריים בעולם יחדשו את תהליך ההרחבה המוניטרית דבר שעלול להביא ללחצים לייסוף השקל.

"ההפתעה המשמעותית בהודעה הייתה בתחזיות חטיבת המחקר שעדיין צופה עליית ריבית בסוף הרבעון הנוכחי, ועוד פעמיים במהלך שנה הבאה. למרות שהנגיד ריכך והדגיש בנאומו שאלו אינן תחזיות הוועדה המוניטרית הוא גם אמר ש'יתכן ובמסגרת התוואי ההדרגתי והזהיר יהיה צורך להעלות את הריבית באחת מההחלטות הבאות'. להערכתנו, זוהי תחזית אופטימית שאיננה נותנת משקל מספיק לשינוי במדיניות המוניטרית בעולם שחל בחודשיים האחרונים, דבר שלהערכתנו יקשה מאוד על בנק ישראל להעלות את הריבית. אנו צופים שהריבית תישאר ללא שינוי עד לסוף השנה", כתב קליין.

16:20

בנק ישראל פרסם היום (ב') את הודעת הריבית לחודש יולי 2019 והותיר אותה על 0.25% - בהתאם לתחזיות המוקדמות של הכלכלנים בשוק. זהו שער הריבית מאז העלייה הקודמת בנובמבר האחרון. 

בתוך כך, חטיבת המחקר של בנק ישראל הפחיתה את תחזית הצמיחה שלה למשק השנה ל-3.1%, לעומת 3.2% בתחזית הקודמת שפורסמה באפריל. שיעור האינפלציה צפוי לעמוד על 1.6%.

14:30

יום המסחר השני לשבוע מתנהל במגמה שלילית. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית לקראת פתיחת המסחר שם.

בהתייחס לכיוון השווקים באחרונה, בהראל פיננסים ציינו בסקירתם השבועית כי "על רקע המגמה החיובית בעולם שוק המניות בישראל המשיך במגמה החיובית, תוך הבנה שירידת הריבית בארה"ב תתמוך בשוקי המניות ותייצר רוח גבית חיובית גם אצלנו".

עוד ציינו שם כי "לאחר העליות החדות מתחילת השנה, המיקוד למחצית השנייה הוא המשך השקעה במניות בשיעורים גבוהים, אולם מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה, כדוגמת מניות ישראל".

לפי הראל פיננסים, "שוק המניות בישראל הינו אחד משוקי המניות הדפנסיביים בעולם. בשנה/שלוש שנים/חמש שנים, שוק המניות בישראל נהנה מסטיית תקן הנמוכה משוקי המניות בארה"ב, אירופה, יפן והשווקים המתעוררים".

עוד ציינו שם כי "הביצועים בשוק המניות בישראל בשבוע האחרון מחזקים את משקל היתר לישראל בתיק המניות. עלייה של 30% במניית אזורים וההנפקה למוסדיים של חברת האנרגיה אנרג'יאן תומכים בכך שלפחות חלק מהחשיפה למניות בישראל תהיה דרך מוצרים מנוהלים כמו קרנות נאמנות. גם עדכון מדדי המניות בישראל ביום ב' אחרי המסחר, תומכים בחשיפה מנוהלת לאור הזדמנויות ההשקעה שמייצרים אירועים אלו".

לגבי שוק החוב ציינו בהראל פיננסים כי "שוק האג"ח הדולרי מושפע באופן קיצוני מהצפי האגרסיבי לארבע הורדות ריבית בארה"ב ב-12 החודשים הקרובים - צפי שאינו מתיישב לפי שעה עם נתוני התעסוקה החזקים של חודש יוני. לאור זאת, להערכתנו, כיום יש יותר סיכון באג"ח חו"ל לטווחים ארוכים ובינוניים בארה"ב מאשר סיכוי, ולכן ביתרות הדולריות כדאי לבחון מימוש של הרווחים הנאים מתחילת השנה וכניסה למחצית השנייה של 2019 עם מח"מ תיק אג"ח דולרי קצר יותר".

בין מניות מדד ת"א 35, בצד השלילי מניית אנרג'יאן  נחלשת בכ-4%, אחרי זינוק דו-יומי של כ-24% שרשמה על רקע הרחבת פעילותה וגיוס הון שביצעה.

עוד בין היורדות במדד המוביל, מניות חברות הנדל"ן ארפורט סיטי  ומליסרון  נחלשות בכ-1%-2% והמניות הדואליות של אופקו ולייבפרסון ירדו בשיעורים דומים.

עוד במסחר, מניית מעברות  מטפסת בכ-5%-6% בהמשך לזינוק של כ-20% שרשמה אתמול, בעקבות הצעת רכש למניות הציבור שפרסם קיבוץ מעברות, בעל השליטה בחברה.

חברת אנרג'יקס  עדכנה על גיוס הון בהיקף של כ-120 מיליון שקל שהיא בוחנת לבצע.

חברת ננו דיימנשן  פרסמה תוצאות כספיות ראשוניות לרבעון השני ולמחצית הראשונה של 2019, וכן הציגה עדכונים עסקיים נוספים ודיווחה על בחינה של חלופות אסטרטגיות בפעילות.

החברות ג'נריישן קפיטל  ולהב הודיעו על מו"מ להיפרדות משותפות בחברת סולגרין  בעקבות מחלוקות ביניהן.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת יציבות ויציבות אפיינה גם את המסחר באג"ח הממשלתיות.

12:20

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה האדומה, וזאת לקראת הודעת הריבית של בנק ישראל היום בשעה 16:00. מדד ת"א 90 מאבד 0.9%, ת"א 35 יורד ב-0.4%. 

מניית מעברות  ממשיכה במומנטום החיובי לאחר הצעת הרכש שפורסמה אתמול, וקופצת בעוד 5%. 

מניית ננו דיימנשן  צונחת בצל הדיווח של החברה על פרישת הנשיא של החברה בארה"ב וקיצוץ של 20% בכוח העבודה.

הדולר  קופץ ב-0.5% מול השקל ונסחר סביב 3.578 שקלים.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-350 מיליון שקל.

10:00

המדדים העיקריים בבורסה בת"א, ת"א-35  ות"א-125 , מוסיפים לרדת עד 0.47% בשעה זו. ת"א-90  מאבד 0.2% מערכו.

מדד הנפט והגז  יורד 0.6%, מניית אנרג'יאן  מאבדת מעל 2%, פז נפט  יורדת מעל 1% וישראמקו  מוסיפה לערכה 0.3%.

במגזר הקנאביס, אינטרקיור  עולה 3.3% כעת.

09:45

המסחר בתל אביב נפתח בירידות - מדד ת"א 35 יורד ב-0.5%, ומדד ת"א 125 ב-0.4%. הירידות מתרחשות כאשר הבורסה מצפה להחלטת הריבית לחודש יולי ותחזית המאקרו המעודכנת של מחלקר המחקר בבנק ישראל. מניית בזק  יורדת ב-1.4%.

07:10

יומו השני של שבוע המסחר בבורסה בתל-אביב ייפתח הבוקר לאחר שננעל ביציבות, וללא שינוי מהותי במדדים המובילים אתמול. מחזור המסחר הסתכם ב-496 מיליון שקל בלבד.

בנק ישראל צפוי לפרסם היום את החלטת הריבית לחודש יולי ולצידה את תחזית המאקרו המעודכנת של מחלקת המחקר בבנק ישראל. כלכלני לידר שוקי הון צופים אי שינוי בריבית, עם דגש בהודעה על התגברות הסיכונים הגלובליים והשפעה ממתנת של מלחמת הסחר. ביום רביעי יפורסמו בנוסף מדד אמון הצרכנים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לחודש יוני.

בנק ישראל פרסם ביום ראשון את דוח יתרות המט"ח לחודש יוני שהסתיים זה עתה, וממנו עולה כי בנק ישראל המשיך להתערב בשוק גם בחודש החולף בהמשך לחודש שעבר: רכש 6 מיליון דולר.

עסקת רכישת השליטה בביכורי שדה צפון על ידי וילי פוד התפוצצה אתמול. במקביל, העסקה השנייה של וילי פוד, לרכישת פעילות חברת המזון מעדני מיקי, מתעכבת.

מניית מעברות קפצה אתמול כ-20% לאחר החברה פרסמה הצעת רכש למניות הציבור שהגיש בעל השליטה בה, קיבוץ מעברות.

העתירה שהגישו ישראמקו ותמר פטרוליום נגד מכרז הגז של חברת החשמל נדחתה. ביהמ"ש קבע כי החלטת חברת החשמל להעדיף את מאגר "לוויתן" כספק הגז שלה על פני מאגר "תמר" הייתה "סבירה ולטובת הצרכן", וזאת לאור "נסיבות תמוהות" שנוצרו כששני המאגרים הגישו הצעה כספית זהה בהליך התחרותי שניהלה החברה.

אורי לוין, בכיר בקבוצת דיסקונט, נפגש עם יו"ר דיסקונט שאול קוברינסקי ועם ועדת האיתור לתפקיד מנכ"ל דיסקונט. נזכיר כי בשבוע שעבר נעשתה פנייה ללוין מטעם ועדת האיתור שמוביל יו"ר הפועלים, עודד ערן.

עוד כתבות

נכס של איי.די.או ברלין / מצגת החברה

על רקע הקפאת שכר הדירה בברלין והצלילה במניה: ADO במגעים למכירת כרבע מתיק הנכסים שלה

ADO פועלת בברלין באמצעות החברה המוחזקת ADO פרופרטיז (ADOP), ולה פורטפוליו של כ-23,700 דירות בעיר, לצד שטחי מסחר ● הסנאט של ברלין הכריז לפני כשלושה חודשים כי יקדם הקפאה של שכר הדירה בברלין ל-5 השנים הקרובות, מה שהוביל לירידה של עשרות אחוזים בשווי חברות הנדל"ן שמתמחות בברלין

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

מגמה חיובית בת"א; פז נפט מטפסת ב-4%, עליות בבנקים

מניית פז מגיבה לפרישתו הצפויה של המנכ"ל יונה פוגל ● מדד הבנקים מטפס בכ-1.5% בהובלת דיסקונט ומזרחי טפחות ● הבורסה הודיעה כי תאפשר רישום למסחר של קרנות ריט זרות במסגרת הרישום הכפול ● אתמול בוול סטריט ננעל המסחר בעליות קלות, הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, ו-S&P 500 עלה ב-0.26%

בורסות אירופה/ צילום: רויטרס

עליות קלות באירופה בציפייה זהירה להודעת הריבית של הפד

האטה בקצב עליית מדד המחירים לצרכן בבריטניה ל-1.7% באוגוסט ● מחירי הנפט נרגעים לאחר הצניחה החדשה אתמול ● מסחר מעורב באסיה: עליות בסין ובקוריאה; ירידות בטוקיו ● צניחה במכירת מכוניות חדשות באירופה ● היצוא ביפן צנח באוגוסט ב-8.2% - פחות מצפי ל-10.9% אבל ירידה חודשית תשיעית ברציפות ● המסחר מתנהל בצל הצניחה במחירי הנפט אתמול ולקראת הודעת הבנק האמריקאי המרכזי, שאמור להכריז הערב על הורדת ריבית נוספת, של 0.25%

הצבעה בבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המערכה שאחרי סגירת הקלפיות: גניבת הבחירות שלא הייתה תעיב על תוצאות האמת

ספירת הקולות מתנהלת הפעם בצל האשמות על "גניבת הבחירות", אבל ניתוח העדויות שהוצגו לביסוס הטענה הזו לא מלמד על זיוף בהיקף נרחב ● אם אחרי ההצבעה תתחולל מלחמת גרסאות על תקלות וזיופים, ההכרעה עלולה להגיע לפתחו של בית המשפט העליון

יונית לוי / צילום: יחצ

מקסימום חגיגה במינימום משאבים: איך נערכו בחברות החדשות למשדר הבחירות המרכזי

אל משדר הבחירות הנוכחי הגיעו חברות החדשות עם אתגר לא פשוט: לייצר תחושה חגיגית בהשקעה קטנה משמעותית מזו שאפיינה את הבחירות הקודמות • האמצעים: ויתור על צילומי החוץ תוך פיצוי בטכנולוגיה וגימיקים • ומעל לכל מרחפת טראומת המדגמים • כתבה שלישית בסדרה

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ: "שוחחתי עם ניצן ועמיר ואדבר גם עם ליברמן. החל מהלילה נפעל להקמת ממשלת אחדות רחבה ככל שניתן"

בזה אחר זה עלו ארבעת ראשי כחול לבן לבמה לנאום לאחר פרסום מדגמי הבחירות ● "אנחנו למודי ניסיון, באנו להודות אך נמתין לתוצאות האמת", אמר אשכנזי ● לפיד: "נזדקק להרבה סבלנות כעת, תהליך ארוך, עדין ומורכב מאחורי דלתיים סגורות; לכן אני מבקש סבלנות וזמן"

השקת קמפיין מפלגת הימין המאוחד / צילום: כדיה לוי

ימינה הגישה בקשה להתפצל בחזרה לשלוש מפלגות

את המו"מ הקואליציוני יבצעו בימינה, כגוף אחד, אך לצורכי מימון בחירות ופעילות סיעתית, הם יתפצלו לשתי קבוצות: איילת שקד ונפתלי בנט עם הימין החדש והרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ עם סיעת הבית היהודי-האיחוד הלאומי

אזרחי ישראל מצביעים בבחירות 2019 / צילום: שלומי יוסף

מי בכל זאת הצביע זהות? אלה המפלגות שלא עברו את אחוז החסימה

בזמן שבזירה הפוליטית מנסים להרכיב גושים מהם תיווצר ממשלה, "גלובס" בודק מה קרה לרשימות ה"מיוחדות" שלא עברו את אחוז החסימה אך בכל זאת עשו קצת רעש במהלך בחירות מועד ב'

אמזון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

"לבחון את הסכם ההפצה של דואר ישראל עם אמזון בראי דיני התחרות"

לשכת המסחר נגד דואר ישראל: פנתה במכתב לרשות התחרות בבקשה לבחון את הסכם ההפצה עליו חתם הדואר עם ענקית המסחר המקוון ● דואר ישראל: "אין תגובה"

לוגו הוט 2019

תקלה ברשת הוט פוגעת בתושבי גבעת שמואל, רמת גן וקרית אונו

סיב אופטי של חברת הוט נקרע במסגרת עבודות בנייה באזור גבעת שמואל, ובשעות האחרונות התקשורת לאזור מנותקת ולא ניתן לקבל שירותים מהחברה ● הצפי לתיקון: מספר שעות

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

אחרי שבוע של תעמולה שיכורה, מסתמן שהציבור נתן לבנימין נתניהו גט כריתות

כאילו מדובר בבוקר שאחרי ליל שתייה כבדה, הציבור הישראלי חש כלפי המנהיג שלו את התופעות המוכרות של הנגאובר: כאבי ראש, עייפות וקושי בריכוז ● ב-3 לפנות בוקר, כשקולו סדוק וחרוך, צעק פעיל ליכוד לנתניהו: "תשתה משהו", ונתניהו השיב לו: "אני קיוויתי שנשתה יותר" ● עוד קצת שתייה בקמפיין מועד ב' ולאן היינו מגיעים ● דעה

מה אפשר לקנות ב-2.5 מיליון שקל / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-2.5 מיליון שקל במישור החוף הדרומי?

דירת 5 חדרים בראשון-לציון, 6 חדרים בגדרה, 5 חדרים בבת ים או בית בן 3 חדרים בחולון

מתקני נפט באבקאיק, לפני ההתקפה/ צילום: רויטרס

מה גרם למחיר הנפט לצנוח ב-5% בין רגע

הירידה החדה במחירי הנפט היא לנוכח הודעת ערב הסעודית כי תשיב את אספקת הנפט לסדרה מהר מהצפוי ● המחיר לחבית מסוג WTI עומד כעת 60.33 דולר

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

הפתרון הפשוט ככל הנראה יהיה ממשלת אחדות, אך באופן אירוני ליברמן יהיה זה שיישאר בחוץ

רוטציה, החלטה של בג"ץ שראש ממשלה לא יכול לכהן עם כתב אישום, לא משנה תחת איזו נוסחה - נראה כי הפתרון הפשוט ביותר להקים פה ממשלה הוא אחדות ● בדרך תעמוד רק הברית הקדושה עם החרדים ועמדותיהם של לפיד ויש עתיד ● דעה

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

בדרך לאישום? שרגא ברוש זומן לשימוע טרם העמדה לדין בחשד להעלמת מס של מעל 1.5 מיליון שקל

החקירה סובבת סביב חברה משפחתית שהקימו ברוש ואחיו, כאשר עפ"י החשד, על-מנת "לחסוך" מס, שלח שרגא ברוש מכתב מזויף לרשות המסים בנוגע למועד בקשת רישום החברה כמשפחתית

מזוודה/  צילום: Shutterstock

חברות התעופה בארה"ב הרוויחו 1.5 מיליארד דולר ברבעון השני של השנה רק על גבייה עבור מזוודות

גבייה עבור מזוודות הפכה להיות נחלתן של רוב חברות התעופה ● בשעה שמחירי הטיסות ממשיכים להישחק, דמי התשלום על מזוודות נמצאים במגמת עלייה

תומר בראל מ־Calibra של פייסבוק (משמאל) ואוריאל אוחיון מ־Zengo בכנס Ethereal בתל אביב / צילום: יח״צ - Consensys

הצד הישראלי למטבע הדיגיטלי של פייסבוק: "שליש מצוות העובדים על ליברה פועל מתל אביב"

פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק נמצא תחת לחץ רגולטורי כבד, וראשיו יוצאים להגנתו ● "המתחרה העיקרי של ליברה הוא כסף מזומן", אמר תומר בראל, סגן נשיא חברת Calibra של פייסבוק, בכנס שנערך בשבוע הבלוקצ'יין בתל אביב ● השקת המטבע צפויה במחצית השנייה של 2020

סניף של וולס פארגו בניו יורק / צילום: רויטרס

"דיגיטל קאש": הבנק הרביעי בגודלו בארה"ב משיק ניסוי במטבע דיגיטלי

וולס פארגו הכריז על פיילוט בהשקת מערכת בלוקצ'יין חדשה, שתאפשר לו לחסוך בעלויות ובזמן בהעברות כספים בינלאומיות בין סניפיו ● זהו הבנק הגדול השני בארה"ב שמשיק מטבע דיגיטלי, אחרי ג'יי.פי מורגן שעשה זאת בפברואר

בית קפה בתל אביב בבוקר הבחירות / צילום: שני אשכנזי

"זו בועה, אין אווירה של בחירות בתל-אביב"

(עדכון) - חוף הים בת"א הומה אנשים ● בעלי בית קפה בעיר: "היה הרבה יותר הגיוני לסגור היום את העסק; הפדיון היום צפוי להיות נמוך מאשר ביום רגיל, והעובדים מקבלים שכר על 200% משרה" ● מונא חאג', עובדת בבית הקפה, לא בטוחה אם תצביע: "אני מרגישה שאני בקושי בן אדם"

יונה פוגל / צילום: אביב חופי

מנכ"ל פז יונה פוגל בדרכו החוצה מניהול החברה; מנהל מו"מ על תנאי הפרישה

זאת על רקע חילוקי דעות עם היו"ר אברהם ביגר, כשעיקר המחלוקת נוגע לפיצול החברה