גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שידורי התעמולה: טראמפ פונה לאזרחי איראן דרך יוטיוב וטוויטר

בנוסף לסנקציות הכלכליות הכבדות המוטלות על המשטר האיראני, וושינגטון מנסה לשחוק את תמיכת הציבור בהנהגה בטהרן בעזרת האשטאגים, קטעי וידאו ביוטיוב ושירותי שידור פרו-אמריקאים מסורתיים במזרח התיכון ● דוברים אמריקאים: תחנות הרדיו בחסות ארה"ב, כמו "קול אמריקה", מגיעות ליותר מ-23% מהמבוגרים באיראן

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Hannah Schroeder, רויטרס
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Hannah Schroeder, רויטרס

ממשל טראמפ מנסה לכבוש את לב הציבור האיראני באמצעות קמפיין הסברה המאשים את הנהגת המדינה ואת המתנגדים למדיניות ארה"ב בקשייה הכלכליים של המדינה.

מאמץ ההסברה הוא אמצעי נוסף ללחץ העיקרי שמופעל על איראן מאז שהנשיא טראמפ פרש מההסכם הגרעיני מ-2015 בשנה שעברה, והטיל מחדש עיצומים קשים על המדינה. הטלת העיצומים נועדה לסייע להשגת הסכם כולל יותר, שמגביל את התוכנית הגרעינית של איראן וגם את התוקפנות האזורית שלה לכאורה.

קמפיין ההסברה נועד לשחוק את תמיכת הציבור בהנהגה בטהרן בעזרת האשטאגים, קטעי וידאו ביוטיוב ושירותי שידור פרו-אמריקאים מסורתיים במזרח התיכון.

המאמץ של ממשל טראמפ נראה עוין יותר כלפי הממשל האיראני לעומת מאמצים של ממשלים קודמים בוושינגטון, ומתבסס על סגנונו המחוספס של הנשיא. קשה למדוד את השפעתו בהיעדר סקרי דעת קהל אמינים באיראן, אבל רוב האיראנים מזלזלים כנראה באפקטיביות שלו.

הממשל מסייע ליצירת האשטאגים נגד ממשלת איראן בטוויטר, כולל #40YearsofFailure (ארבעים שנות כישלון) לרגל יום השנה ה-40 למהפכת האסלאם. הממשל עושה שימוש במדיה חברתית בפרסית כדי להאשים את הניהול הגרוע של הממשלה בשיטפונות הקטלניים שהיו השנה במדינה, כפי שסבורים איראנים רבים.

בריאן הוק, השליח המיוחד של הבית הלבן לאיראן, הפיק וידאו המצלם את השגרירות האיראנית לשעבר בוושינגטון. על רקע תמונות של איראנים המתקוממים נגד המשטר, הוא אומר שוושינגטון בחרה לשמר את השגרירות, כולל עבודות אמנות ושטיחים פרסיים, והיא מייחלת "להחזיר את מפתחות השגרירות לממשלה שתייצג באמת את העם האיראני".

דוברים אמריקאים אומרים שתחנות הרדיו בחסות ארה"ב, כמו "קול אמריקה", מגיעות היום ליותר מ-14 מיליוני איראנים במדינתם בכל שבוע - כ-23% מהמבוגרים באיראן.

"לעם האיראני מגיע לדעת שמנהיגיו מושחתים"

בקמפיין מעורב מאוד לן חודורקובסקי, לשעבר מנהל ההפקה בסוכנות הפרסום שהובילה את הקמפיין של טראמפ לנשיאות ב-2016, וכעת איש יחסי ציבור של משרד החוץ בוושינגטון. בהתאם למגמה של מומחי פרסום המשפיעים על ממשלים בארה"ב, הוא פיתח אישיות בוטה במדיה החברתית, שבה הוא תוקף לעתים קרובות את הנהגת איראן.

מקורות אמריקאים אומרים שהם שדרגו את מאמצי ההסברה נגד איראן בתגובה למסע דיס-אינפורמציה של איראן. לפי דו"ח של Citizen Lab באוניברסיטת טורונטו, שחוקר מלחמות, ריגול וצנזורה דיגיטליים, סוכנים איראנים חדרו לערוצי מדיה ומכוני מחקר והציפו את המדיה החברתית בחשבונות מזויפים שמפיצים מאמרים מזויפים שמותחים ביקורת על ארה"ב, סעודיה וישראל.

פייסבוק וטוויטר הסירו מאות חשבונות מזויפים שקשורים לאיראן. ארה"ב שכנעה את פייסבוק לסגור חשבונות שקשורים לאיראן ואיימו על אמריקאים בחו"ל, כולל חשבונות של מיליציות בעיראק שקשורות לטהרן. אינסטגרם ביטלה את החשבון של קאסם סולימאני, מנהיג יחידת עילית של משמרות המהפכה באיראן, אחרי שארה"ב קבעה שמדובר בארגון טרור זר.

מורגן אורטגוס, דוברת של משרד החוץ, מסרה שמטרת הקמפיין החדש היא "לטפל בכל טווח איומי המשטר האיראני, כולל הפרות זכויות האדם שלו". לדבריה "לעם האיראני מגיע לדעת שמנהיגיו מושחתים מהיסוד, ודואגים יותר למימון הטרוריסטים שקשורים אליהם בחו"ל מאשר לשפר את חיי העם. לאיראנים מגיעה ממשלה שיש לה אחריות כלפיהם והיא מתייחסת אליהם בכבוד".

עלי ראזה מיריוספי, דובר משלחת איראן לאו"ם, מסר שארה"ב משתמשת בתעמולה כדי ליצור תרעומת בעם האיראני מאז ההפיכה ב-1979, אבל היא נכשלה בכך. "הראיות ברורות: כאשר העם האיראני סובל מהטרור הכלכלי שמופנה כלפיו, רוב המכריע מאשים בכך את ממשל טראמפ", אמר הדובר.

העיצומים האמריקאים סייעו לאחד את ההנהגה האיראנית, והמחאות פומביות על התנאים הכלכליים ונגד הממשלה בשנה שעברה לא הולידו תנועת מרי רחבה יותר.

לדברי כרים סנדפור, עמית מחקר ומומחה לאיראן בקרן קרנגי, המסרים האמריקאים על איראן בעיקר מחזקים את ההשקפות של איראנים רבים. "אותם מיליוני דולרים שמחלקת המדינה מוציאה על דיפלומטיה פומבית ומסרים אסטרטגיים מגומדים לגמרי על ידי הציוצים של טראמפ", הוא הוסיף. "והציוצים הללו לא היו קוהרנטיים, ונעו בין תחנונים לדיאלוג לאיומים בהתקפה צבאית".

פקידי ממשל אומרים שהציוצים של טראמפ בטוויטר דווקא אפקטיביים ובמקרים רבים מתואמים עם יחידה במשרד החוץ שנקראת "קבוצת הפעולה האיראנית", שבראשה עומד הוק. הקבוצה הזו שיגרה מסר דומה לזה ששיגר טראמפ בטוויטר עם המילים "העיצומים מגיעים ב-5 בנובמבר". הניסוח ועיצוב האות היו בהשראת סדרת הטלוויזיה משחקי הכס.

דובר משרד החוץ כינה את הציוץ ההוא של הנשיא "המסר היחיד האפקטיבי ביותר שהצליח למקד את העולם ביעד הקריטי הזה של מדיניות ארה"ב". אלא שהציוץ הזה התקבל בלגלוג על ידי רבים, ביניהם מחבר "משחקי הכס", ג'ורג' ר. ר. מרטין, שפרסם באנר בטוויטר שבו הוא קרא לאנשים להצביע נגד הרפובליקאים בבחירות הביניים ב-2018.

"התעמולה האמריקאית פועלת כבומרנג"

באיראן רוב התושבים ספקנים לגבי מאמצי ארה"ב, אך ישנם כאלו שחושבים שהם עובדים, בין היתר מפני שהאיראנים מאוכזבים לגמרי מההנהגה שלהם ואין להם אופציות אחרות. "אתה כל כך מיואש וזה כמו גשם במשבר, אמרה מריאם פרהנג, סטודנטית בטהרן, "ואז מישהו מכוער ומוזר מביא לך מים".

"אפילו התעמולה שלהם מפגרת בצעד אחד אחרי מה שהאיראנים כבר יודעים", אמר סוחר שטיחים בטהראן על המאמץ של ארה"ב.

איראנים רבים אומרים שהתעמולה האמריקאית פועלת כבומרנג, מפני שהיא נשענת על איראנים גולים שחיים בארה"ב. האמריקאים לא מזכירים את מיר חוסיין מוסאבי ומהדי קארובי, שני מנהיגי תנועת הירוקים במדינה שמוחזקים במעצר בית משנת 2011.

באיראן מזהים רבים גם קשר בין ממשל טראמפ ומוג'אהדין א-חאלק, תנועת מתנגדי משטר שולית שיש לה קשרים ליועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון. התנועה הזו זוכה לגינוי באיראן בגלל תמיכתה בעיראק במלחמה בין שתי המדינות ב-1988-1980. רוב המשתמשים הכבדים בהאשטאג #40YearsOfFailure שיצר ממשל טראמפ הם תומכים גלויים במוג'אהדין.

דובר של משרד החוץ אמר שהממשל מעוניין בדעתם של הגולים האיראנים, אבל "לא מדויק לקבוע שאנחנו נשענים בעיקר על קהילת הגולים כדי להעביר את המסרים שלנו".

לאחרונה התעוררה מחלוקת כאשר אתר של משרד החוץ האמריקאי הוביל קמפיין לביזוי עיתונאים ואקדמאים איראנים שחיים בארה"ב ובאירופה, בטענה שהם שופרות של המשטר האיראני. הגולים הללו תומכים במאמץ דיפלומטי מול איראן ובהסכם הגרעין מ-2015. דובר משרד החוץ מסר שהכוונה לא הייתה למתוח ביקורת על ארגונים ואנשים בארה"ב. כך או כך, הפרויקט הזה, בהשקעה של 1.5 מיליון דולר, בוטל.

עוד כתבות

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה מגדיל החזקותיו בדלק: רכש מניות הקבוצה ב-44 מיליון שקל

מדובר ברכישה של קרוב ל-1% מהונה המונפק של דלק ובכך תשובה עלה להחזקה של 61.7% ממניותיה של הקבוצה ● בחודש האחרון איבדה דלק כ-20% מערכה, מה שמשקף לקבוצה שווי שוק של 5.13 מיליארד שקל

קובי אפללו / צילום: כפיר זיו

קובי אפללו: "אני לא צריך לסמן שיא ולהמשיך לבא אחריו. אני רץ מרתון ורוצה ליפול מת על קו הסיום"

קובי אפללו גילה באיחור את הרשתות החברתיות, וגם את הנישואין והאבהות ● עכשיו הוא מסתער על שלוש החזיתות

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

רנו גרנד סניק/ צילום: יחצ

שימושיות לפני סטטוס: רנו גרנד סניק החדש שומר על המורשת הארוכה

רנו גרנד סניק החדש מחצין נוכחות כביש מרשימה, תא נוסעים רב-תכליתי, מנוע נמרץ וחסכוני ואבזור תקני מקיף מאוד ביחס למחיר ● אבל הוא יוצא לפלח הולך ודועך, שלקוחותיו נוטשים בהמוניהם לכיוון דגמי הקרוס-אובר

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

חגיגה במדבר/ צילום :  יותם יעקבסון

צבעים על ים המוות: מהרו לראות פריחה נדירה סביב ים המלח

זה נדיר, וקורה רק בשנים שבהן מקבל המדבר שפע של גשם: גל פריחה צבעונית סביב ים המלח ● השנה זה קרה, וצריך למהר כי היא לא תאריך ימים

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

עתידות: היום שבו דנה השופטת יזבק בפסילתו של רה"מ יאיר נתניהו

בישראל של 2048 הציבור התרגל לחיות מבחירות לבחירות • אז מי מקבל את ההחלטות בממשלות המעבר, איך המדינה מתפקדת במערכות הבחירות האינסופיות ולמה הוחרב משרד המשפטים • דיסטופיה שכולה פרי הדמיון ● דעה

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות