גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עוסקים בניהול, נדל"ן או פיננסים? מה הידע שיידרש מכם בעתיד

העולם העסקי משתנה ללא הרף ודורש מהאקדמיה לחשב מסלול מחדש - על מנת לשמור על האפקטיביות של תוכניות הלימוד לתואר שני בתחומי הפיננסים, הניהול והנדל"ן ● שני מומחים מסבירים מה נדרש מתוכניות המכשירות סטודנטים לתארים מתקדמים אלה ומה ייחודן

האקדמית נתניה. שעות הלימוד מותאמות לאנשים עובדים / צילום: האקדמית נתניה
האקדמית נתניה. שעות הלימוד מותאמות לאנשים עובדים / צילום: האקדמית נתניה

הכתבה בשיתוף האקדמית נתניה

עולם העסקים, הניהול והפיננסים השתנה עד כמעט ללא היכר בשנים האחרונות. זוהי אמירה שרבים טוענים כי היא כבר קלישאה, אבל העובדות מאחוריה עדיין נכונות. מערכות פינטק וטכנולוגיית הבלוקצ'יין שינו את האופן שבו אנו מעבירים כספים ואת הצפנת המידע; אפיק הנדל"ן מסתעף לסקטורים ותתי-סקטורים שונים; וגם המקום ממנו אנחנו עובדים משתנה לא אחת - זה יכול להיות המשרד, החללים משותפים, או הבית. על הרקע הזה, החלו בשנים האחרונות מוסדות לימוד אקדמיים בחשיבה מחודשת על תוכניות הלימוד, בייחוד לתואר שני. כל זאת במטרה להכשיר את בעלי המקצוע החדשים בתחומי הניהול, הפיננסים והנדל"ן לפעול במציאות דינמית.

כדי להבין את השינויים הצפויים וכיצד ההכשרות האקדמיות והמקצועיות מתאימות את עצמן למציאות המשתנה, שוחחנו עם שני מומחים מהאקדמית נתניה, שיושבים בדיוק בצמתי ההחלטה בנושאים אלה. האחד, פרופ' אהרון נמדר, דקאן בית הספר לנדל"ן, היחידי בארץ שזכה להכרה מהמועצה להשכלה גבוהה לתוכנית שלמה לתואר שני; השני, ד"ר גבי רביד, דקאן בית הספר למנהל עסקים, המאמין שכחלק מההכשרה הניהולית, מנהלי העתיד צריכים ללמוד כיצד להסתגל גם לשינויים עתידיים, שאת חלקם אנו טרם צופים.

תואר שני בנדל"ן: מעניק ראייה רחבה של התחום

"לנדל"ן אנשים מגיעים בדרך כלל ממגוון רחב של התמחויות. עורכי הדין, למשל, מתמקדים במישור המשפטי, רואי החשבון אמונים על התחום הפיננסי, אדריכלים מתפעלים את ההיבט התכנוני וכך הלאה, כל אחד בתחום שלו", מסביר פרופ' נמדר. העובדה שאנשים מגיעים מתוך מגוון התמחויות שונות היא טובה ובריאה לשוק. אולם כמו בעולם הרפואה, יש עדיין קווים מקצועיים שצריכים לחבר בין כל העוסקים בתחום, וכאן, לדבריו של פרופ' נמדר, נכנסים החשיבות והייחודיות של תואר שני ספציפי בנדל"ן.

"לא יכול להיות אדם שעוסק בנדל"ן שלא יודע מה זה תכנון ובנייה, היטל השבחה ומקרקעין, או אפילו דברים בסיסיים במיסוי, שיווק או דיני חוזים. גם אם אדם עוסק בתחום הנדל"ן ומתמחה בזווית מסוימת שלו, צריכה להיות לו ראייה רחבה על כל התחום", מסביר פרופ' נמדר. בארה"ב, כיום, יש למעלה מ-20 תוכניות לתואר שני בנדל"ן, כאשר שם מדובר בתחום יוקרתי לא פחות מלימודי מנהל עסקים, ובחלק מהמקרים אפילו יותר מכך.

תואר שני בנדל"ן. לחבר יחדיו את כל הנושאים הקשורים לתחום / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

"קהל היעד של תוכנית הלימוד בנדל"ן לתואר שני הוא אנשים שיש להם כבר ניסיון תעסוקתי בתחום הזה ורוצים לזכות בהכשרה שתעזור להם לחבר את כל הנושאים הקשורים לענף יחד. אנשים שמגיעים מהשדה המשפטי, אבל צריכים גם את הידע בשמאות ופיננסים, רואי חשבון שיקבלו מושג על שינוי יעוד של קרקע ואפילו מי שהם נותני שירות לאנשי הנדל"ן. מנכ"לים וסמנכ"לים בחברות שמספקות מוצרים/שירותים לאנשי נדל"ן וצריכים להכיר את התחום", אומר פרופסור נמדר.

בונים לכם קריירה. תואר שני MA באקדמית נתניה. לפרטים הקליקו כאן>>

בין המוסמכים שיצאו בשנים האחרונות מבית הספר, מזכיר פרופ' נמדר, את השופטת בדימוס נחמה מוניץ, שכיהנה בבית המשפט המחוזי בנצרת ולאחרונה מונתה לוועדת ההיתרים החדשה של מבקר המדינה מתניהו אנגלמן; את ראש עיריית גבעת שמואל יוסי ברודני ואת מנהל רשות המסים ערן יעקב. "כולם אנשים שהגיעו מתחומים שונים, ותואר שני בנדל"ן הרחיב להם משמעותית את ההבנה בתחום ומסייע להם להיות אנשי מקצוע טובים יותר", הוא קובע ומסביר: "הם למדו בקורסים ייחודיים שמתקשרים ישירות לתחומי העיסוק שלהם, כמו היבטים חוזיים של עסקאות מקרקעין, כלכלה עירונית, התפתחות עירונית, מיסוי נדלן ואפילו עברו סדנה ב-GIS, מערכת מידע ממוחשבת שמאפשרת ניהול גיאוגרפי ונמצאת בשימוש רב בקרב עיריות".

מנהל עסקים: המפגש החשוב בין מסורת לחדשנות

מנהל עסקים היא אחת מתוכניות המנהלים הוותיקות ביותר בעולם. לדברי ד"ר רביד, דווקא בעולם עסקים שמשתנה ללא הרף, היא אחת ההכשרות הרלוונטיות והמשמעותיות ביותר לאנשי עסקים ופיננסים. הוא מסביר כי "כשאנחנו יודעים שהטכנולוגיה משנה דברים תוך רגע וחצי, האתגר שלנו הוא כפול. אחד, להעניק את הבסיס האקדמי והמקצועי במנהל עסקים שתמיד יהיה נכון. כלומר ללמד את העקרונות שנפעל לפיהם לא משנה אילו שינויים קורים בעולם, כמו למשל חשיבה על עלות-תועלת ורווח; אתגר נוסף שאנחנו מנסים לפתח בקרב מוסמכים לתואר שני, הוא להעניק להם את היכולת להתבונן בצורה מורכבת על כל מצב עסקי, פיננסי, שיווקי או טכנולוגי. מדובר בסטודנטים שימשיכו לעבוד עד שנת 2060 לפחות, במציאות שונה לחלוטין מזו של היום. אנחנו רוצים לדאוג לכך שהם יהיו מסוגלים לחשוב על הפתרון המתאים לסוגיות שונות לאותה תקופה. לא רק להישען על העבר, אלא לדעת לעשות את ההתאמה לעתיד".

ברוח זו, מוסיף בגאווה ד"ר רביד, כי האקדמית נתניה השיקה בימים אלו מסלול לימודים לתואר הראשון במינהל עסקים הנמשך שנתיים בלבד ומאפשר השתלבות מהירה בשוק התעסוקה המשתנה ללא הרף.

לצד מסלול זה ושאר התחומים הקלאסיים של מינהל עסקים כגון שיווק ומימון, מציעה האקדמית נתניה התמחויות נוספות חדשניות, כמו למשל במשאבי טבע. לדברי ד"ר רביד, "ניהול סביבתי בארגונים והטמעת כלים וכללים סביבתיים, הוא תחום חדשני ומתפתח בניהול ארגונים במגזרי המשק השונים. הסטודנטים לומדים בו למשל מהו הערך של משאבים מתכלים ומתחדשים; איך לזהות סיכונים או מינופים פוטנציאלים בתחומי משאבי הטבע והסביבה, מהם מצבי משבר סביבתיים ואיך להתמודד איתם ועוד".

התמחות מיוחדת נוספת במסלול היא ניהול פרויקטים. "אנחנו צריכים ללמד את הסטודנטים להתמודד עם מצב שבו לפרויקט אחד שותפים אנשי דור ה-X, ה-Y וה-Z, כשלכל קבוצה יש את החוזקות שלה. היתרון של מוסמך מנהל עסקים במסלול הזה הוא בכך שהוא מקבל את הכלים לעבוד עם כולם יחד. הוא לומד איך מטמיעים בפרויקט אחד את השליטה הטכנולוגית של דור ה-Y ואת היכולת של דור ה-X להסתכל לטווח רחוק, למשל. אנחנו נותנים להם באחד הקורסיםcase study מן הסוג הזה ואת הכלים להתמודד איתו".

תואר מתקדם במנהל עסקים. להתבונן בצורה מורכבת על כל מצב עסקי גם בעתיד הרחוק / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

אחת הפעילויות שבהן ד"ר רביד גאה במיוחד היא נסיעה של שבועיים לסין של הסטודנטים לתואר שני. במסגרת המשלחת הסטודנטים לומדים על עולם העסקים הסיני וכיצד הוא משתלב בכפר הגלובלי שאנחנו חיים בו. הסטודנטים נפגשים עם אנשי עסקים סינים, לומדים על הכלכלה הסינית ומשתתפים בסיורים בתעשייה המקומית. "יש לנו נטייה להסתכל על עליונות המערב ולשכוח שגם למזרח יש משמעות", הוא מדגיש. "ההיכרות עם אנשי העסקים הסינים - הדרך שלהם להסתכל על פיננסים והאופן בו הם משנים את העולם כיום - היא מאוד חשובה. המפגש הבלתי אמצעי הזה של הסטודנטים תורם להם המון", הוא אומר.

תואר ראשון ושני בארבע שנים

על מנת להכשיר את הסטודנטים כמה שיותר מהר ובצורה יעילה לשוק התעסוקה, נהגתה באקדמית נתניה תוכנית בשם "תוכנית חץ". היא המאפשרת לסטודנטים לסיים תואר ראשון ושני בארבע שנים. האופן הוא כזה: במהלך השנה השלישית של התואר הראשון הסטודנטיםיכולים להתחיל בלימודי התואר השני, במקביל לסיום התואר הראשון. כך, יש באפשרותם להשתלב בשוק העבודה בהקדם ועם השכלה רחבה יותר. האקדמית נתניה אף מעניקה מלגת לימודים למצטיינים כדי לעודד את השתלבותם בתוכנית. היא פועלת בכלל תחומי הלימוד לתואר ראשון ושני הנלמדים בה.

לצד מנהל עסקים ונדל"ן, מציעה האקדמית נתניה תוכניות לימוד לתואר שני במגוון רחב של תחומים ייחודיים, שמאפשרים להשתלב בעולמות מקצועיים מגוונים. מלימודי משפטים ותקשורת ועד למדעי ההתנהגות וניהול מערכות בריאות. בתוכניות לתואר השני מציעה המכללה התמחויות מקצועיות מיוחדות, כגון משפט מסחרי ועסקי, ואף מסלולי לימוד המותאמים לאנשים עובדים של יום בשבוע, או בימי שישי ואף לימודי ערב. מערכת השעות של הלימודים במסלולים לאנשים עובדים נבנתה במיוחד מחוץ לזמן הפקקים, על מנת לאפשר לסטודנטים הגעה נוחה לקמפוס ויציאה ממנו.

לבעלי שאיפה אקדמית גבוהה יותר, מוצעים גם מסלולי תואר שני עם כתיבת תזה, שמאפשרת להמשיך למסלול דוקטורט במוסדות מובילים בארץ ובעולם. כמו כן, לצד התוכניות האקדמיות, פועלים באקדמית נתניה גם מסלולי לימוד נוספים, כמו המכינה האקדמית והיחידה ללימודי חוץ, עם קורסים בתחומים שונים כגון רדיו, הנחיית כתיבה יוצרת גישור ועוד.

תואר שני בנדל"ן באקדמית נתניה - היתרון כולו שלכם. לפרטים הקליקו כאו>>

עוד כתבות

סגר 3 בקורונה - יום שבת אנשים בחוץ / צילום: איל יצהר

הממשלה דנה באפשרות להאריך את הסגר בשבועיים

שר הבריאות יולי אדלשטיין ואנשי משרדו דורשים להאריך את הסגר בשבועיים על רקע נתוני התחלואה הקשים ● כחול לבן דורשים קידום של אכיפה במוקדי התחלואה והעלאה מיידית של הקנסות

מפגין מוריד בובת טראמפ שהוצבה מול בית הנבחרים של פנסליבניה, זמן קצר לפני הפגנה של תומכי הנשיא נגד תוצאות הבחירות / צילום: Reuters, Rachel Wisniewski

הרפובליקאים בסנאט: אי אפשר להרשיע את טראמפ בהדחה לאחר סיום הכהונה

דוח חדש מצביע על כך שרוב האקדמאים חושבים שאפשר: המשפט בסנאט יכול להתחיל עוד השבוע ● נקודה אחת עליה מסכימים כולם היא שחשיפת הנשיא לתביעה פלילית, שמושהית כל עוד הוא מכהן, תתחיל מרגע שכהונתו תסתיים

מי בעלי העניין שמימשו מניות ב-2.5 מיליארד שקל במחצית הראשונה של 2019? / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

לא עצרו בקורונה: אלה הם בעלי העניין בת"א שמכרו אשתקד מניות בכ-5 מיליארד שקל

המימושים הגדולים ביותר - של דסק"ש במניות שופרסל ● מכרו במאות מיליוני שקלים: המשפחות השולטות בשפיר הנדסה, בפרשמרקט ובפוקס, והקיבוצים דליה ויזרעאל ● מסע הקניות הבולט של 2020 - אהרון פרנקל במניות גב ים

טל פרלמוטר / איור: גיל ג'יבלי

טל פרלמוטר מקים את "הקרקס" וינהל את קמפיין ישראל ביתנו

פרלמוטר, עד לאחרונה שותף בשמעוני-פינקלשטיין, פרש מהמשרד והקים סוכנות עצמאית ● אחרי עזיבתו של פרלמוטר, תומר פולישוק מונה למנהל הקריאטיב הראשי של המשרד

נתניהו בנימין / צילום: אוליביה פיטוסי

נתניהו מגיב לאישומים נגדו: כתב האישום לוקה מיסודו

ראש הממשלה הגיב היום לראשונה פירוט לאישומים שהוגשו נגדו ● "כתב האישום מתיימר באורח ראשוני - ובדיעבד - להפליל התנהגויות שלא היה ואין בינן ובין הדין הפלילי דבר"

תל אביב / צילום: שאטרסטוק

מחירי השכירות ברעננה ירדו, בתל אביב עוד יותר: סיכום שנה בנדל"ן המניב

בדיקה שערכה חברת ניהול הנכסים הבינלאומית CBRE מצאה כי תל אביב ספגה את הפגיעה המשמעותית ביותר במחירים ● "עיקר הנטישה היה במשרדים קטנים"

מתקפות סייבר. הפחדות עובדים לא יעזרו / צילום: Shutterstock

רוצים להגן על הארגון ממתקפת סייבר? הפחדות עובדים לא יעזרו

מחקרים מראים כי טקטיקה של הפחדה וקניסת עובדים על טעויות אבטחה לא תגרום להם לאמץ משמעת סייבר בטווח הארוך ● החדשות הטובות הן שיש דרכים אחרות לרתום אותם למאמץ הארגוני ● ניהול וקריירה

הנשיא טראמפ נואם בג’קסונוויל, פלורידה בספטמבר / צילום: Reuters, Tom Brenner

הרבה חנינות בלי סדר יום רשמי: השעות האחרונות של טראמפ בבית הלבן

הבית הלבן חדל לפרסם את סדר היום של טראמפ - "הרבה פגישות וטלפונים", אומרת ההודעה היומית ● הריטואל האחרון של מנהיג העולם החופשי הוא חלוקת חנינות ● אחדים ממקורביו מציעים שירותי חנינה תמורת עשרות אלפי דולרים

אלי וורטמן / צילום: יח"צ  קרן פיקו

מרכבים משומשים לשוק ההלוואות: היזם אלי וורטמן חוזר עם סטארט-אפ חדש

אלי וורטמן ייסד והשקיע באפליקציית הרכבים המשומשים Vroom, שנסחרת כיום בשווי של 4.8 מיליארד דולר ● הסטארט-אפ החדש שלו פיוז, שמנסה לתקן את עולם הלוואות הרכב בארה"ב, עדיין קטן, אבל הוא בטוח שהפוטנציאל עצום ● הפעם הוא מקווה שהחברה תישאר בארץ

ניידת משטרה / צילום: יוסי כהן

מח"ש: להחמיר בעונשו של קצין משטרה שלקח שוחד מבתי בושת בתמורה לפרוטקשן

הפרקליטות ומח"ש הגישו לביהמ"ש העליון ערעור על קולת העונש שהוטל על גרי רבינוביץ', רכז מודיעין במשטרה, שהורשע כי לקח שוחד מבעלי בתי בושת בתמורה ל"הגנה משטרתית" שהעניק להם מפני פשיטות, ונידון ל-18 חודשי מאסר בלבד

פרמדיקים מכניסים חולה קורונה לביה"ח, בירושלים / צילום: Reuters, Ammar Awad

שיא של נדבקים: 10,021 מאומתים לקורונה אובחנו אתמול

אחוז הבדיקות החיוביות היה גבוה מאוד גם כן ועמד על 10.2%, זאת על אף שחלפו יותר משבועיים מתחילת הסגר השלישי ● התחלואה הגבוהה איננה מתפזרת באופן שווה ברחבי הארץ: בביתר עלית, בעמנואל ובכוכב יעקב 29% מהבדיקות חיוביות

חולה קורונה מטופל בבית החולים שיבא / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

הרופאים שעדיין לא רואים את האור בקצה המנהרה: "אם לא היה עכשיו חיסון באופק, אנשים היו מתפרקים"

פרופ' דרור מבורך, מנהל מחלקות הקורונה בבית החולים הדסה עין כרם, מנהל "ברומטר" משלו לתחלואה הגוברת, ואומר: "הצוותים בבתי החולים גם מתייאשים מהניהול של המדינה" ● פרופ' צבי שמעוני, המנהל הרפואי של בית החולים לניאדו בנתניה: "יש אירוע דרמטי מתגלגל שאתה לא רואה את סופו"

השופטת דפנה ברק-ארז / צילום: תמר מצפי

השופטת דפנה ברק-ארז: "אנחנו כאן כדי להבטיח שכל אסיר שמעוניין יקבל חיסון"

שופטי בג"ץ דנו היום בעתירה נגד החלטת השר לביטחון הפנים אוחנה שלא לחסן אסירים נגד קורונה בשלב הראשון ● שב"ס החל אתמול לחסן אסירים, כך שהסעד האופרטיבי שהתבקש בעתירה התייתר, אך היועמ"ש מנדלבליט ביקש לקבל החלטה עקרונית כי אוחנה פעל בהיעדר סמכות

אמיר גל–אור  / צילום: איל יצהר, גלובס

אינפיניטי מדיקל חתמה על הסכם שת"פ עם חברת השקעות סינית מקבוצת סינופארם

סינופארם הסינית שייכת לקבוצת החברות ממנה יצא החיסון הסיני המוביל לקורונה ● אינפיניטי מדיקל הונפקה בבורסה לפני כשבועיים ● "החברה תקים משרד לאיתור שיתופי-פעולה ישראלים בתוך המשרדים של אינפיניטי מדיקל בת"א ותחפש השקעות ישראליות"

עו"ד זאב פרל  / צילום: תומר יעקובסון

בפירמת "פרל כהן" מתרחבים: צירפה 8 שותפים חדשים

השותפים החדשים הם עו"ד אורי נשר, ד"ר דרור שיפטן, עו"ד אפרים הייליקסר, ד"ר חווה ארצגוביץ', עו"ד ז'קלין ציון, עו"ד לי ארדון, עו"ד אודליה דביר ועו"ד יניב שמש

אורית אברהם / צילום: תמונה פרטית

"כבר למדתי, בכל פעם שיש סגר, בשבוע הראשון יש ירידה בהזמנות, ואז כשמתרגלים יש עלייה"

אורית אברהם היא קונדיטורית שיצאה לדרך עצמאית לפני ארבע שנים ● "הקורונה הייתה מקפצה לעסק שלי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

נתב"ג. אין פיקוח על הנוסעים הנכנסים / צילום: שלומי יוסף

המחלוקות סביב חובת הבדיקות לנכנסים לישראל: למה זה יקרה רק עכשיו?

המהלך, שנדחה בעקבות מאבקים פוליטיים, צפוי לצאת לפועל בימים הקרובים • יותר מ-200 חולי קורונה הגיעו לישראל מחו"ל רק במהלך השבועיים האחרונים ● משטרת ישראל: "חלק מהרשויות, מנהלי המוסדות ומנהיגי הציבור נוהגים בחוסר אחריות ונותנים יד להפרות"

פיטר מרטנס ואסף צין / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ הישראלי VHOLA גייס כמשקיע את מנהל המו"פ לשעבר של אאודי

פיטר מרטנס יהיה גם חבר במועצת המנהלים של VHOLA ● החברה פיתחה פתרונות לניטור והפחתה של הקרינה האלקטרומגנטית שנוצרת בכלי רכב חשמליים והיברידיים

אמיר ברמלי/ צילום: כדיה לוי

ברמלי חשוד בניסיון למלכד את מערכת המשפט. איך היא תצא מהפלונטר?

ניסיונו של איש העסקים הנאשם בהונאת משקיעים, להציג כאילו ניהל קשרים עסקיים עם בנו של השופט שאמור לגזור את דינו, מעמיד את מערכת המשפט במצב מורכב • האם השופט כבוב יכול לגזור באובייקטיביות את עונשו?

הבורסה לניירות ערך בפרנקפורט. משקפת נאמנה את הכלכלה הריאלית / צילום: Reuters, Sepp Spiegl

מגמה מעורבת בבורסות אירופה; בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות

במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות קלות ● הביטקוין מתייצב ונסחר ברמה של 36,500 דולר ● בגזרת הסחורות רושם הזהב עלייה קלה ונסחר סביב 1,838 דולר לאונקיה