גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העובדים או סין: המחאה המתמשכת בהונג קונג מאלצת את החברות לבחור

בתחילת גל המחאה תמכו המעסיקים בעובדים שביקשו להזדהות, אבל לאחרונה, על רקע לחצים מבייג'ינג, החלו לשנות עמדה

מפגין על רקע גרפיטי / צילום: רויטרס, Kai Pfaffenbach
מפגין על רקע גרפיטי / צילום: רויטרס, Kai Pfaffenbach

גל המחאות בהונג קונג, שכבר נכנס לחודש השלישי שלו, מעמת את החירויות של הטריטוריה העצמאית למחצה עם הסמכות של בייג'ינג. החברות אינן יכולות להרשות לעצמן ולו צעד לא נכון אחד.

פקיד סיני בכיר שמפקח על הונג קונג קרא לטייקוני הנדל"ן של העיר ולאליטות אחרות לתמוך בפומבי בממשל המקומי ולגנות את המפגינים האלימים.

הלחצים מסין עלו למנכ"ל קתאי פסיפיק, חברת התעופה המובילה של הונג קונג, במשרתו, אחרי שכמה מעובדי החברה השתתפו בצעדות המחאה, ובייג'ינג איימה לנתק את הגישה של החברה למרחב האווירי הסיני. ענקית המסחר האלקטרוני עליבאבא משכה הנפקה מתוכננת בבורסת הונג קונג, בנימוק שתנאי השוק והפוליטיקה אינם נכונים לעסקה כזו, שהייתה חשובה מאוד לבורסה המקומית.

אלו הם הלחצים שחברות בהונג קונג ניצבות בפניהם כשהן מנסות לאזן בין הדרישות מאחד השווקים החשובים שלהן - סין - לבין הסנטימנט של רבים מעובדיהן ושל חלק גדול מהאוכלוסייה המקומית, שתומכים במחאה.

בהתנגשויות האחרונות, המפגינים הקימו מתרסים ברחובות וזרקו כמה פצצות תבערה כשהם התנגשו במשטרה ביומיים האחרונים. המשטרה הגיבה בשימוש ראשון בתותח מים. קרבות הרחוב הללו באו אחרי עצרת ענקית שקטה שבוע לפני כן, שלדברי המארגנים משכה 1.7 מיליון משתתפים, כרבע מאוכלוסיית העיר. מחאות קטנות יותר נערכו על ידי עובדי הוראה, עורכי דין, עובדי מדינה ועובדי נמל התעופה.

הכלכלה המקומית מתחילה לרעוד

כתוצאה מן הבלגן, עמודי התווך הכלכליים של העיר מתחילים לרעוד. התיירות ומכירת היאכטות בירידה, ועידות בוטלו, עסקאות מעוכבות. חברות כמו מלונות אינטרקונטיננטל הוציאו עובדים לחופשה כי העסקים התייבשו.

שוק המניות של הונג קונג איבד קרוב ל-300 מיליארד דולר מערכו מסוף יוני. הנזק המצטבר להוצאה ולהשקעה מאיים לדחוף את הכלכלה של העיר, 363 מיליארד דולר בשנה - בערך כמו ישראל - למיתון. אנליסטים במורגן סטנלי צופים שהצמיחה הכלכלית ברבעון יולי-ספטמבר תהיה הגרועה ביותר בעשור האחרון.

הונג קונג עברה כמה התפרצויות של מחאות מאז העברתה מריבונות בריטניה לריבונות סין לפני 22 שנה, והמשיכה לצמוח. אבל היום, הלחצים על הכלכלה המקומית חריפים יותר בגלל מלחמת הסחר המסלימה בין ארה"ב לסין, והצמיחה העולמית החלשה. בתרחיש הקיצוני ביותר, אם סין תשתמש בכוח צבאי כדי לדכא את המהומות, דיפלומטים ואנשי עסקים רבים אומרים שימיה של הונג קונג כמרכז פיננסים יהיו ספורים.

המחאות החלו ברצינות ב-9 ביוני כאשר כמיליון תושבים צעדו ברחובות במחאה על הצעת חוק שנועדה לאפשר הסגרה למשפט בסין של כל חשוד מקומי.

תחילה תמכו חברות רבות בפומבי בזכותם של עובדיהן למחות נגד חוק ההסגרה. חלקן התירו לעובדים להיעדר מהעבודה בלי לשאול שאלות.

המעסיקים הפכו לזהירים יותר כאשר המחאות התרחבו לתנועה פרו-דמוקרטית רחבה, עם דרישות שכוללות זכות בחירה לכול, וכאשר התקפות על הסמלים הלאומיים של סין ועל נציגותה העיקרית בעיר העלו את חמתה של בייג'ינג. המחאות הידרדרו לסדרת התנגשויות עם המשטרה ברחבי העיר.

ב-7 באוגוסט הזהיר פקיד סיני בכיר שממונה על ענייני הונג קונג את האליטה מהעיר שהוא זימן למפגש בשנזן, שהממשלה המרכזית הסינית לא תהסס להתערב אם המצב יחריף.

מאז אותו מפגש, הטייקונים של הונג קונג, התאגידים וחברות הפיננסים הבינלאומיות פרסמו מודעות בעיתונות שבהן הם מביעים תמיכה בממשלת הונג קונג. מודעות של הבנקים הבריטיים HSBC וסטנדרד צ'רטרד קראו להפסקת המהומות.

ב-9 באוגוסט, מנהלים בסיטיגרופ, HSBC ובנקים וקבוצות עסקים נוספות נקראו לפגישה עם מנכ"לית הונג קונג, קרי לאם, לדיון בדרכים לטיפול בנושאים הכלכליים של העיר. כאשר הדיון התקרב לסיומו, הנוכחים התבקשו במפתיע לעמוד לצד לאם במסיבת עיתונאים. רובם התחמקו, כי הם חשו שלא בנוח עם הצורך לתמוך בפומבי בממשלה.

פיטר וונג, מנכ"ל השלוחה האסיאנית-פאסיפית של בנק HSBC, שנוסד בהונג קונג וחשוף מאוד לעסקים עם סין, היה בין המעטים שהסכימו להצטרך ללאם על הבמה. גולדמן זאקס היה בין הבנקים שהוזמנו לפגישה ולא השתתפו בה, לפי מקורות יודעי דבר.

התגובות השונות מדגימות איך החברות לכודות בין הרצון להגן על הערכים שלהן ושל עובדיהן, ובמקביל להגן על העסקים שלהן עם סין.

קתאי פסיפיק הרשתה לעובדים שלה להצטרך לצעדות מחאה, אך חזרה בה מתמיכתה במחאה לאחר שרשויות התעופה בסין מסרו שהן יבדקו את כל הצוותים של טיסות החברה במרחב האווירי הסיני, ויאסרו על כניסת כל עובד ועובדת שהשתתפו בהפגנות.

חברת התעופה הזהירה את עובדיה בתזכיר מ-12 באוגוסט מפני "השלכות משמעתיות לעובדים שתומכים או משתתפים במחאות לא חוקיות". בפועל פירוש הדבר הוא מרבית המצעדים, כי המשטרה סירבה להעניק רישיונות לרוב ההפגנות והמצעדים המתוכננים. קתאי פיטרה לפחות שני טייסים, שני עובדי קרקע שלה וחבר באיגוד הדיילים של חברה בת.

קתאי הודיעה בשבוע שעבר שעסקיה לא נפגעו ביולי, אך היא צופה "השלכה משמעותית בהרבה על ההכנסות באוגוסט ובהמשך הדרך", כאשר נסיעות העסקים והתיירות לעיר צונחות.

חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס הודיעה בשבוע שעבר שהיא תתחיל להשתמש במטוסים קטנים יותר בטיסות להונג קונג וממנה, ולצמצם כך את היצע המושבים ב-7% עד שהמשבר יחלוף.

המנהל המסחרי ומנהל הלקוחות החדש של קתאי פסיפיק, רונלד לאם, חזר על תמיכתה הבלתי מתפשרת של החברה בממשלת הונג קונג ובמשטרה שלה בתזכיר מ-22 באוגוסט לשותפים העסקיים של החברה.

בובי בראון, מותג איפור בעלות אסתי לאודר מניו יורק, הורה לעובדיו שלא ללבוש את המדים השחורים שלהם כשהם נוסעים לעבודה וממנה מחשש שהמשטרה תניח שהם מפגינים, מסרה עובדת באחת מחנויות המותג. לדבריה החברה שיגרה את ההוראות אחרי התקפה אלימה על נוסעי סאבוויי בלבוש שחור באזור סמוך.

רואי החשבון ספגו ביקורת

בסוף השבוע, כ-5,000 תושבים השתתפו במחאה של מגזר ראיית החשבון ברובע העסקים של העיר. רבים עטו מסיכות פנים ולבשו את חליפות העסקים הרגילות שלהם. קבוצת רואי חשבון ממשרד BDO ענדו משקפי שמש והחזיקו שלטים שעליהם נכתב "שקמו את הונג קונג, המהפכה של ימינו".

אחד הגברים לבש ווסט צהוב עם קסדה צהובה, מסיכה שחורה ורטיית עין עם דם מזויף - סמל לאלימות של המשטרה. הגבר, שהזדהה רק בשמו הפרטי, לי, אמר שרואי החשבון יצאו לרחובות כדי להראות ש"כל מי שאוהב את הונג קונג יצא לרחובות".

התקשורת הממלכתית בסין מתחה ביקורת על ארבע הגדולות בענף ראיית החשבון הבינלאומי, KPMG, דלויט, PwC וארנסט אנד יאנג, שמעסיקות אלפי עובדים בהונג קונג, אחרי שכמה מהעובדים הללו פרסמו מודעה בעיתון שמתחה ביקורת על הנהלות החברות הללו על שהן "מעדיפות את העסקים על פני שאיפת העובדים שלהן לדמוקרטיה ולחרות".

חברות ראיית החשבון הללו מסרו שהן אינן מהללות אלימות או מעשים לא חוקיים. "אנחנו חוששים שהצהרות ללא אישור של יחידים ייחשבו בטעות למייצגות את השקפת החברה במצב הנוכחי", מסרה דוברת של PwC.

ריימונד צ'או, יו"ר PwC באסיה-פסיפיק ובסין היבשתית, הזהיר בעצמו את העובדים שלא לעשות משהו שיפגע במוניטין של החברה. "חשוב שלא נציג את החברה בצורה כוזבת ולא נפגע בה בפעולות של יחידים", כתב בתזכיר לעובדים.

ראשי ארנסט אנד יאנג הזהירו את העובדים בתזכיר מ-13 באוגוסט לא להשתתף בפעילות לא חוקית או להשתמש בציוד של החברה למטרות לא עסקיות, ונזפו בעובדים שהשתמשו במותג של החברה במסרי מדיה חברתית שתמכו במחאה. 

עוד כתבות

מריוס נכט - תמר מצפי

החברות Verbal ו-Helthymize מתאחדות ומגייסות 9 מיליון דולר בהובלת קרן aMoon

החברות שפיתחו טכנולוגיות לאבחון מחלות על בסיס שינויים בקול האנושי ימוזגו לחברה אחת ששמה ייקרא Vocalis ● את הגיוס תוביל קרן הון הסיכון למדעי החיים aMoon בהובלת מריוס נכט

בריאן פירס, ראש אגף הכלכלה ביאט"א / צילום: IATA

למרות הגידול במספר הנוסעים: 2019 הייתה שנה מאכזבת לענף התעופה

מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין השליכה השנה גם על ענף התעופה ותנועת הנוסעים, שאומנם צמחה אך בשיעור מתון מהתחזיות ●  בפתיחת כנס המדיה העולמי של ארגון התעופה העולמי בז'נבה, הודיע הארגון כי הוא מצמצם את התחזית לשנה הבאה לתנועה עולמית של 4.7 מיליארד נוסעים

תחבורה ציבורית בת"א / צילום: איל יצהר

דעה: הכסף חייב ללכת כולו לתחבורה הציבורית

כדי ליצור מערך תחבורה אטרקטיבי שיסיט משתמשים מהרכב הפרטי, מוטב יהיה שכל הסכום שיוזרם לקופת המדינה כתוצאה מאגרות הגודש יגיע לשדרוג מערך האוטובוסים ● דעה

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

הזמן תם: ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה

(עדכונים שוטפים) - כדי למנוע תאריך בחירות על חג פורים, 10 במרץ, חברי הכנסת חייבים להצביע בעד חוק פיזור הכנסת ולתקן את מועד הבחירות ל-2 במרץ 2020 ● המשך החקיקה יבוצע אל תוך הלילה, אך בינתיים הדיונים על ההסתייגויות מעכבים את ההצבעות

דפנה ליאל, ספי עובדיה, טל שניידר, טל שלו / צילומים: כדיה לוי, ענבל מרמרי, יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

"דיכאון וריקנות": הכתבים הפוליטיים נערכים לבחירות 2020

חדשות הם תמיד עניין אינטנסיבי, אבל מערכות בחירות הן תקופה של פעילות בעצימות גבוהה - בעיקר לכתבים הפוליטיים ● "גלובס" בדק עם הכתבים איך הם מרגישים, ומה האתגר הגדול של סיקור מערכת הבחירות הקרובה

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: מארק ניימן-לע''מ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

הולכים לסבב שלישי: הכנסת קבעה כי תאריך הבחירות יהיה ה-2 במרץ

המשבר החוקתי החריף ביותר בתולדות המדינה מתגלגל מאז 9 באפריל, עת הסתיימה מערכת הבחירות לכנסת ה-21 וראש הממשלה נתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה ● יום הבחירות השלישי בפחות משנה יתקיים ב-2 במרץ 2020

מתניהו אנגלמן / צילום: אתר המלג

בכירים במשרד המבקר עולים להתקפה: "דוח הגירעון נכתב ברוח המפקד"

לדברי הגורמים, היו במשרד חילוקי דעות בשאלה אם משרד האוצר כשל בהתנהלותו סביב הגירעון ואם הדוח צריך לכלול המלצות

זאב בילסקי בדיון על החוק לפיזור הכנסת / צילום: טל שניידר, גלובס

האם פיזור הכנסת יוביל לשיתוק בענף הבנייה?

לפי החוק, החל מהחודש הבא כל פרויקט בניה חייב לעבור דרך מכוני בקרה ● הבעיה: המכונים לא מוכנים לבדיקת מסה של פרויקטים ● יו"ר מטה הדיור זאב בילסקי הופיע הערב בוועדה שדנה בפיזור הכנסת בניסיון להעביר סעיף שדוחה את הצורך בהתקשרות עמם ● נכון לעכשיו ללא הצלחה

כלי רכב בנמל חיפה / צילום: ורהפטיג ונציאן

גם שוק הרכב מחכה לממשלה החדשה: מה יקרה ב-2020?

נתוני המכירות של שנת 2019 מזכירים את אשתקד: ארבעה מותגים חולשים על חצי מהענף ● האם 2020 תיראה אותו הדבר (לא בטוח), איך יושפע הענף מהגירעון, ולמה לא צריך להתרגש יותר מדי מהרכב החשמלי?

פקק בכניסה לתל אביב / צילום: איל יצהר

התוכנית של האוצר נחשפת: אגרת גודש ביד האחת, עידוד מכוניות פרטיות ביד האחרת

לפי התוכנית, ההכנסות מאגרת הגודש, שיעמדו על 1.5 מיליארד שקל בשנה, ישמשו להוזלת אגרת רישוי הרכב לנהגים ולהעלאת התקציבים לתחבורה הציבורית ● באוצר שוקלים גם למסות שווי השימוש בחניה

חיים צוף, מבעלי השליטה באקויטל / צילום: רוני שיצר

ערן לנדנר - בנה של היועצת שהתעשרה מגילוי הגז ב"תמר" - מונה למנכ"ל אקויטל

ערן לנדנר מונה השבוע לתפקיד המנכ"ל של חברת ההחזקות אקויטל ודירקטוריון החברה הבת, נפטא ● לנדנר יחליף בתפקידי המנכ"ל את ערן סער, שהתפטר לאחרונה לצורך מינוי כמנכ"ל החברות אי.די.בי ודיסקונט השקעות

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

השליח שנטען ששיקר, חצי מיליון השקל שלא שולמו לעובד הזר ופסק הדין שבוטל אחרי 6 שנים

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"

עו"ד יודי לוי / צילום: ניר קידר, יח"צ

משרד גולדפברב זליגמן ושות' מתאחד עם משרד רוטנברג ושות'

גולדפרב זליגמן ושות' הוא אחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים ביותר בישראל, שמונה כ-250 עורכי דין ● רוטנברג מונה כ-20 עורכי דין

כרמי יין שניזוקו ממזג האויר / צילום: אורון שמאי קנט\הקרן לנזקי טבע בחקלאות

כבר לא גשמי ברכה: תנודות האקלים מאיימות על עתיד החקלאות

גשמים חזקים, סופות ברקים וסערות חזקות - התנודות במזג האוויר מסבים נזקים כלכליים עצומים לחקלאות בכל העולם וגם בישראל ● בשירות המטאורולוגי אמנם לא מזהים בישראל מגמה מובהקת מבחינת משטר הגשמים, אבל דיווחי המבטחים על פיצויים לחקלאים מעידים על הנזקים הרבים

ריצ׳רד טראמקה ודונלד טראמפ / צילום: רויטרס

בין טראמפ לטראמקה: דרמה כפולה בוושינגטון

הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים הכריז מלחמה על הנשיא – ומיד אח"כ חיבק אותו ● המלחמה היא השלב הסופי של האימפיצ'מנט: העמדתו למשפט הסנאט ● החיבוק הוא הסכם סחר חדש בצפון אמריקה, יותר מטריליון דולר ● והאיש שאיפשר את ההסכם הוא מנהיג האיגודים המקצועיים ריצ'רד טראמקה, שהסיר את הווטו שלו

מילון וובסטר    / צילום: shutterstock

מילת השנה של מילון וובסטר: "they" - כינוי לאנשים לא בינאריים מבחינה מגדרית

הכוונה לאנשים שלא מזהים את עצמם באופן מוחלט כזכר או כנקבה ● המושג "they" עבר שינוי רדיקלי בשנים האחרונות, והמילה עמדה במרכז של ויכוחים ושיחות תרבותיות באקדמיה, ברשתות החברתיות ובתרבות הפופולרית

סוחרים יפנים בבורסת טוקיו / צילום: רויטרס

מגמה מעורבת באסיה; המשקיעים עוקבים אחר התגובות להחלטת הריבית

עליות חדות בקוריאה ובהונג קונג ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בעליות שערים; יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול הותיר את הריבית ללא שינוי, בהתאם לציפיות, ורמז כי לא יחולו שינויים בשנת 2020

סתיו שפיר / צילום: איל יצהר, גלובס

שפיר לכחלון ולשטייניץ: "הקפיאו את הזיכיון של כיל במפעלי ים המלח"

ח"כ סתיו שפיר פנתה לשרי האוצר והאנרגיה בעקבות פרסום "גלובס" כי באוצר וברשות המסים נדהמו ממהלך חשבונאי של כיל המאפשר לה להימנע מתשלום מס בהיקף 400 מיליון שקל ● "אלה לא תרגילים חשבונאים זו הונאה"

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

פרשנות: גם ביום האחרון של הכנסת הח״כים דאגו בעיקר לעצמם. ישראל בוחרת, שוב. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הפעם הראשונה שישראל הלכה לבחירות הייתה סבירה, הפעם השנייה הייתה טירוף, הפעם השלישית נראית כמעשה אובדני ● ככה לא מתנהלת מדינה מודרנית

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

סופית: תאגיד השידור פורש מוועדת המדרוג; "מדידה מיושנת ולא מתאימה"

בתאגיד טוענים כי המדידה של ועדת המדרוג מיושנת ולא מתאימה לתאגיד הציבורי ● רוני ארן, מנכ"ל ועדת המדרוג: "הפרישה לא תפתור את נתוני הצפייה של כאן 11. הרעיון שגוף שידור ציבורי ידווח בעצמו על תוצאותיו לא קיים בשום מקום בעולם"