גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האויב החדש של מפגיני הונג קונג: עמודי התאורה שפזורים ברחובות

המפגינים חוששים כי העמודים החכמים, המצוידים בחיבורי Bluetooth, חיישנים ומצלמות, משמשים למעקב של הרשויות אחר תנועותיהם ואחר התקשורת ביניהם

עמוד תאורה שנעקר ממקומו בשל חשד לריגול / צילום: רויטרס
עמוד תאורה שנעקר ממקומו בשל חשד לריגול / צילום: רויטרס

בין המטרות האחרונות של המפגינים בהונג קונג מצויים גם כתריסר עמודי תאורה חכמים שנבדקים על ידי הממשלה, ומצוידים בקישורי Bluetooth, חיישנים ומצלמות.

הרשויות טוענות שהעמודים משמשים לאיסוף נתוני מזג אוויר ותנועה. אך עבור מאות מפגינים, עמודי התאורה הללו הם הוכחה להגברת המעקב של הרשויות, והם חוששים מפני טכנולוגיה שמרגלת אחרי עוברים ושבים, כולל אחרי התקשורת שלהם.

בסוף השבוע שעבר, המפגינים תקפו את העמודים הללו. הם ניסרו אחד מהם, שרפו עמוד נוסף, וקרעו את התוכן של יותר מתריסר, בחיפוש אחרי מכשירים שיכולים לעקוב אחרי טלפונים חכמים או אחרי השבבים שמותקנים כעת בכרטיסי הזיהוי של התושבים.

שעתיים אחר כך, ריח חוטי החשמל השרופים עדיין נישא באוויר מעל הרחוב בן ארבעת נתיבי התנועה שבו נבחנו כ-20 עמודי תאורה כאלו. שוטרים אספו של השיירים והכניסו אותם לשקיות של ממצאי חקירה.

"אם הם ממשיכים במעקב אחרינו, זה לא שונה מסין, ואנחנו עדיין לא סין", אמר סטודנט בן 20 בשם צ'ו, שהצטרף לפשיטה על עמודי התאורה בשכונת התעשייה והמגורים קוון טונג בחצי האי קאולון. עם זאת, אין ראיות חותכות לכך שהעמודים שימשו למעקב אחרי התושבים.

האירוע הזה משקף את הפער המתרחב בין הרשויות בהונג קונג לרבים מהתושבים שלה אחרי כמעט שלושה חודשים של תסיסה חברתית. האי אמון הציבורי בממשלת הונג קונג עלה לשיא חדש: יותר מ-70% מתושבי המרכז הפיננסי העולמי אומרים שאין להם אמון ברשויות, ויותר ממחציתם חשים "אי אמון קיצוני", לפי סקר של מכון המחקר לדעת הציבור בהונג קונג. זהו השיעור הנמוך ביותר של אמון מאז 1997, השנה שבה הוחזרה הריבונות על העיר מבריטניה לסין העממית.

ברחבי העולם יש תנועות מחאה נגד טכנולוגיות חדשות של ממשלות וחברות במרחב הציבורי. בהונג קונג, חששות המפגינים מפני עמודי התאורה החכמים חזקים פי כמה בגלל החששות מכך שסין מחדירה את מערכות השיטור והמשפט שלה לעיר שאמורה להישאר אוטונומית למחצה מבייג'ינג עד 2047. בין היתר מדובר בהצעת חוק ההסגרה לסין, שהציתה את גל המחאה הנוכחי.

בסין, סוכנות הידיעות הממלכתית שינהואה דיווחה שהמפגינים בהונג קונג מפיצים מידע כוזב על עמודי התאורה, שאוספים רק נתונים על העיר, כולל תחבורה או תנועה, איכות אוויר ומזג אויר, במסגרת פיתוח העיר החכמה.

לא סביר שממשלת הונג קונג מרגלת בחשאי אחרי התושבים באמצעות עמודי תאורה, אמר לוקמן צוי, פרופסור עוזר באוניברסיטה הסינית בהונג קונג.

"אנחנו רחוקים מזה, זה קצת מוגזם", אמר צוי. אבל התסיסה הנוכחית אומרת שלתושבים עשויה להיות סיבה לחשוש ממעקב מוגבר אחריהם. לרשויות יש כנראה טכנולוגיה שמסוגלת לעשות את מה שהמפגינים חוששים מפניו, הוא הוסיף.

במסיבת עיתונאים בים ב' שעבר, השר לענייני חדשנות וטכנולוגיה בממשלה תיאר את הרעיון שעמודי תאורה מפירים את הפרטיות כ"תיאוריית קונספירציה". הממשלה אומרת שלעמודי התאורה אין יכולת מעקב כזו, וטכנולוגיית זיהוי פנים אינה מותקנת עליהם.

ביולי דחו הרשויות התקנה של מצלמות מעקב על עמודי תאורה למעקב אחרי שפיכת פסולת בנייה לא חוקית. נדחתה גם הפעלת פונקציה שתעקוב אחרי מהירות התנועה על ידי קריאת זיהוי Bluetooth של כלי הרכב. פקידים מסרו שהדחיות נבעו מחששות הציבור מן הטכנולוגיה הזו, והם מתכננים סבב התייעצויות נוסף עם מומחים, אקדמאים וגורמים רשמיים.

חלק מהמפגינים יוצאים מגדרם כדי לטשטש את זהותם ותנועותיהם, מחשש לצעדי גומלין. הם משתמשים בטלפונים זמניים ונמנעים משימוש בכרטיסי מטרו שעלולים לגלות לאן הם נסעו. רבים חושבים שאפשר לעקוב אחריהם באמצעות שבבי תדר הרדיו בכרטיסי הזיהוי החכמים שלהם, או שהם מצולמים במצלמות זיהוי פנים.

"כמובן שהם משתמשים בזיהוי פנים. הם יקימו מאגר נתונים כזה", אמר ג'יימס לאונג, מהנדס אלקטרוניקה בן 40 שהפגין בשבת שעברה. "אנחנו לא מאמינים לשום דבר שהממשלה אומרת. הכול שקר". 

בשם הרעיון: הסינים שמסתכנים בהבעת תמיכה בחירויות הפרט

יותר ממיליון סינים עברו מסין העממית להתגורר, לעבוד או ללמוד בהונג קונג מאז 1997, השנה שבה החזירה בריטניה את הריבונות בעיר לבייג'ינג. רבים מהם שותפים לתיעוב כלפי המפגינים, שהתקשורת הממלכתית הסינית מפגינה. כמה מהם אפילו נלחמו נגד המפגינים, בתגובה לקריאה מבייג'ינג לעשות כך.

אבל קבוצה קטנה של מהגרים מסין הצטרפה למחאה, והיא לוקחת סיכונים לא רגילים כדי לתמוך בחברה שמציעה חירויות שאין לתושבי סין העממית.

בשיחות שנערכו עימם, הסינים המהגרים הללו אמרו שהם מעריכים מאוד את האוטונומיה של הונג קונג משלטון סין, בייחוד במה שנוגע למערכת המשפטית ולחופש הביטוי בעיר. הם הצטרפו לצעדי מחאה, חתמו על מכתבי אינטרנט פתוחים של תמיכה בהונג קונג והגנו על תנועת החופש בקרבות מדיה חברתית נגד מבקרים ודיס-אינפורמציה בחסות בייג'ינג.

פעולות אלו מעמידות אותם בסכנת מעצר על ידי רשויות סיניות, שבודקות את הטלפונים של נוסעים בגבול היציאה לשנזן כדי לחפש הוכחות להשתתפות בהפגנות. הסינים שמתגוררים בעיר חשופים גם לחרם מצד ידידיהם בסין שרואים את ההפגנות כסטייה אלימה מדרך הישר, בייחוד אחרי הכאה של שני תושבי סין בתגרה בנמל התעופה. האירוע הזה הצית גל של זעם בסין, ומעט התלבטות בקרב המפגינים.

בכל שנה מגיעים מסין אלפי סטודנטים ללימודים בהונג קונג, שם ההשקפות הפוליטיות משנות כיוון לעתים. העיר מקיימת מדי שנה טקס הדלקת נרות ב-45 ביוני לציון יום השנה לאירועי כיכר טייננמן בבייג'ינג, אירוע שמוצג בצורה מעוותת בספרי ההיסטוריה הסיניים.

אחת התומכות במחאה בהונג קונג היא בוגרת אוניברסיטה בת 24 ששם משפחתה צ'ן, אשר הצטרפה למצעד מאסיבי נגד שחיקה נוספת של החירויות בהונג קונג על ידי סין. מה שהבדיל בינה לבין שני מיליוני המפגינים האחים באותו יום היה הדרכון הסיני שלה.

צ'ן הגיעה כדי ללמוד באוניברסיטה מקומית. הוריה הזהירו אותה שלהונג קונג אין עתיד, והפצירו בה לחזור הביתה בתום הלימודים. במקום זאת היא צללה אל ההיסטוריה של הטבח בכיכר טייננמן וחשה גועל על שדבר כזה התרחש במולדתה. השנה היא השתתפה בטקס ב-4 ביוני לציון יום השנה ה-30 לאירוע הזה.

ב-18 באוגוסט היא הצטרפה ל-1.7 מיליון מפגינים שצעדו בשקט בגשם, בהפגנת סולידריות, כאשר המחאה נכנסה לשבוע ה-11 שלה.

"יותר מאי פעם בעבר, התושבים של הונג קונג נוגעים לליבי. הם נשארו מאוחדים אחרי כל מה שקרה", אומרת צ'ן. "זו הסיבה שאני נשארת איתם".

עוד כתבות

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

"בית המשפט העליון של פייסבוק": החברה משקיעה 130 מ' דולר בגוף שיעביר עליה ביקורת

פייסבוק תשקיע 130 מיליון דולר כדי להקים גוף עצמאי אשר מטרתו היא לבקר כיצד החברה מסננת את התוכן שלה

מטוס אל על בשדה התעופה רמון / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

היסטוריה? מטוס אל על נחת ברמון אבל רק לביקור קצר

מזג האוויר קיצוני שתפס את המטוס של אל על עם חזרתו ארצה מרומא לא אפשר את הנחיתה בנתב"ג והמטוס הופנה לנחיתה ברמון

הצעקה האחרונה/ צילום: יחצ

ביקורת ספרים ירוקה במיוחד: הספר שיעזור לכם לצרוך בצורה אקולוגית יותר

וגם: "לאכול בעלי חיים", הספר הטבעוני המשלב קטעים פילוסופיים, מידע וסיפורים, כולל דיאלוגים פנימיים בנושא ההתחממות הגלובלית והשלכותיה, בדגש על מה שכל אחד יכול לעשות

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

ממימון מפלגות עד כלים חד פעמיים - כמה אתם שולטים בחדשות?

מתי יתפטר נתניהו מתפקידיו כשר, איפה נבחרה ראשת הממשלה הצעירה ביותר בעולם ואת מי הכי חיפשו השנה הישראלים בגוגל? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ועדת המשפט קבעה: טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים"

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד ● השלב הבא: אישור סעיפי האישום במליאת הבית, קרוב לוודאי לפני סוף השנה ● הסנט ידון בכתב האישום בינואר ואין כמעט ספק שטראמפ יצא זכאי

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

המכרז המוסדי בהנפקת המניות של כלל ביטוח: ביקוש ער שמוביל לדילול של סדר גודל של כ-20% של בעלי מניות קיימים

במכרז המוסדי של הנפקת המניות החדשות של כלל ביטוח התקבלו ביקושים ערים בהיקף 900 מיליון שקל והחברה תגייס 650 מיליון שקל ● כלל תגייס עוד עד 868 מיליון שקל בכתבי התחייבויות נדחים

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

דעה: מהפכת הסבירות של השופט נעם סולברג

אף שהכרזת שופט העליון סולברג לא הופנמה, בקרוב נחוש את גלי ההדף • מי שעתיד לשמש כנשיא העליון מבקש לעצב מחדש את יחסי הממשלה ובתי המשפט, ולאפשר לדרג הנבחר לעשות את מה שהפך בשנים האחרונות ללא מקובל: למשול • וגם, מה ניתן ללמוד מראיונות הפרישה של שי ניצן ● פרשנות

ליאת דרור וניר בן גל/ צילום: כפיר זיו

"אם ראש הממשלה היה מזיז את האגן אחרת, החיים שלנו היו נראים אחרת"

ליאת דרור וניר בן גל עברו לשדרות עם להקת המחול שלהם ועם מרכז אדמה ללימוד מחול ומתמודדים עם מציאות ביטחונית־כלכלית חדשה

משה כחלון ואביגדור ליברמן /  עמית שאבי - ידיעות אחרונות

פרשנות: הבחירות יורגשו בקרוב מאוד בכיס של כולנו, וגם למה כחלון הוא לא באמת קורבן

המדינה תיכנס בסוף החודש לתקציב המשכי ● זה קרה לא פעם בעבר, אבל הפעם השמיכה קצרה יותר מאי–פעם ● פרשנות

תנ"צ גיא ניר / צילום: גלובס

דרמה במשטרה: כתב האישום נגד תת ניצב גיא ניר יבוטל

לאחר סאגה משפטית של 4 שנים, המשטרה הציעה לתת ניצב גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר, ועוזרתו דאז רפ"ק צ' למחוק את כל סעיפי האישום נגדם, שמייחסים להם התנהגות שאינה הולמת שוטר

טראמפ וארדואן / צילום: Peter Nicholls, רויטרס

החלטה היסטורית בארה"ב: הסנאט הכיר רשמית ברצח העם הארמני

ההחלטה, שהינה בעיקר מוסרית והצהרתית, מגיעה על רקע מערכת היחסים הרעועים בין ארה"ב וטורקיה בשנים האחרונות ובמיוחד בעקבות מעורבותה של טורקיה במלחמת האזרחים בסוריה באחרונה ● על פי דיווחים בטורקיה, בעקבות החלטת הסנאט, טורקיה הוציאה בשעה האחרונה זימון לשגריר ארה״ב באנקרה לשיחת נזיפה

ד"ר נורית הראל / צילום: יח"צ

יו"רית ד"ר פישר חוברת לדונרשטיין במרוץ לנשיאות התאחדות התעשיינים

אם שמואל דונרשטיין ייבחר לתפקיד הנשיא הבא של התאחדות התעשיינים, ד"ר נורית הראל תכהן כסגניתו

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

אנליסטים: ההסכם עם סין רחוק מלהיות הישג מפואר לטראמפ

תחת הכותרת "סין תחמנה את טראמפ" כותב "וושינגטון פוסט": בהסכימה להוריד את המכסים, הסירה ארה"ב נטל כבד מעל סין תמורת הבטחות שבייג'ינג תקיים או לא תקיים בעתיד ● המחלוקות הגדולות נותרו על השולחן: הסובסידיות המסיביות שמעניקה סין לחברות ממשלתיות, והנוהג הסיני לדרוש ידע טכנולוגי מחברות זרות תמורת הזכות לפעול בסין

יגאל גלאי / צילום: רפי דלויה

מיזוג בענף יחסי הציבור: גלאי תקשורת וגל תקשורת מאחדים כוחות

החברה החדשה תיקרא גל-גלאי ותנוהל על ידי יגאל גלאי וגל בייסברג

אניטה אלברס / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

הלוחשת לסלבס: הפרופסורית שהופכת את מפורסמי הוליווד לאנשי עסקים מצליחים

פרופ' אניטה אלברס מהרווארד, שחקרה סיפורי הצלחה של כוכבי בידור וספורט, רוצה לעזור להם להפוך גם לאנשי עסקים טובים יותר ● בשביל זה היא מתחזקת פרופיל אינסטגרם פופולרי ומלמדת קורס בנושאי מיתוג וניהול מו"מ, שמחבר בין סטודנטים לתואר שני במינהל עסקים לבין הוליווד ועולם הספורט

יאיר נתניהו והוריו בנימין ושרה / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גיל ההתבגרות זז בכמה שנים": למה המילניאלז לא עוזבים את ההורים?

שליש מהישראלים בגילאים 25 עד 34 עדיין גרים עם ההורים ● אם פעם הצעירים שאפו לצאת מהבית לחיים כלכליים עצמאים, היום זה ממש לא המצב ● ההשלכות מרחיקות לכת - מבחינה כלכלית, שוק הדיור והמצב הנפשי של כל המעורבים בסיפור ● האזינו לפודקאסט "הצוללת" - פרק פתיחת העונה

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

אחרי מיזוג מבני תעשיה וכלכלית ירושלים: גם החברה הבת דרבן יוצאת מהבורסה

דרבן תבצע בסוף דצמבר פדיון מוקדם מלא של האג"ח שלה, בהיקף של 250 מיליון שקל, ותסיים את חייה כחברה מדווחת

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א צמצמה את הירידות בנעילה לאחר הציוץ של טראמפ

המדדים המובילים ננעלו בטריטוריה הירוקה לאחר יום אדמדם ● טראמפ צייץ כי ארה"ב וסין קרובות ל"הסכם סחר גדול" ● לאומי פרטנרס במגעים לרכוש 20% מחברה בת של פוקס, מנייתה של חברת האופנה זינקה ביותר מ-7%

רג'פ טאיפ ארדואן והמט דבוטאולו / צילום: Umit Bektas, רויטרס

ההתנגדות לארדואן גוברת: ראש ממשלת טורקיה לשעבר יציג מחר את מפלגתו

משלחת נציגים מטעם מפלגת השלטון ניסתה להניא את אהמט דבוטאולו מהחלטתו ● בעקבות הסירוב הגביר ארדואן את ביקורתו נגד עריקי המפלגה