גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

Over qualified: לפעמים זה רק תירוץ לסיבת הדחייה האמיתית

מחקר חדש מגלה ממה חוששים מעסיקים כשהם מסרבים למועמדים שהרזומה שלהם מרשים מדי

טאלנטים במקום העבודה / אילוסטרציה: shutterstock
טאלנטים במקום העבודה / אילוסטרציה: shutterstock

מנהלת בת 39 עם רקורד מוצלח של סגנית נשיא מחפשת עבודה מאז שהיא פוטרה לפני כמה חודשים. היא לא רוצה לחזור לתואר הקודם שלה. די לה בעבודה מאתגרת שבה היא יכולה ללמוד ולהתקדם. אבל כשמנהל משאבי אנוש אמר לה שהיא בכירה מדי לתפקיד שהלם את כישוריה ואת ניסיונה, היא הגיבה בהלם. "זה קשה שהתואר הגדול שלך ושנות הניסיון נחשבים חיסרון ולא יתרון", היא אומרת. "אני לא מבינה היכן טעיתי".

מכשול ה-overqualified הוא אחד המאתגרים למחפשי עבודה. הוא עלול להופיע בכל עת, גם בשלב מוקדם בקריירה של מחפש העבודה, ולעתים קרובות בהפתעה גמורה. הניסיון להתגבר על הספקות של מעסיק או מי מטעמו עלול להיתפס כמאבק עם רוח רפאים. מחקר חדש מספק תובנות על חלק מהסיבות המשונות והביזאריות שבגללן מנהלים מחליטים שמישהו או מישהי פשוט טובים מדי לתפקיד. לעתים מחפשי העבודה יכולים להתגבר עליהן במחשבה תחילה ובתקשורת נבונה.

רבים מניחים בטעות שרזומה עמוס תארים הוא כרטיס כניסה חופשי למשרה, אומר ד"ר אוליבר האל, מרצה לתיאוריה ואסטרטגיה ארגוניות באוניברסיטת קרנגי ממלון. "ההחלטות שמתקבלות הן במקרים רבים שונות מאוד", הוא אומר.

ד"ר האל וכמה מעמיתיו בדקו את הנכונות של מנהלים המגייסים עובדים להציע לשני מועמדים משרה בתחום הכספים של חברה. לשניהם היו תארים אקדמיים מאוניברסיטאות עילית, והם עבדו אצל מעסיקים דומים. למועמד אחד היה רקורד מצוין של עמידה בראש צוות של עשרה עובדים, שמימן עסקאות בסך 1.5 מיליארד דולר. למועמד השני היה צוות קטן בהרבה שעשה עסקאות בעשירית מההיקף הזה.

המנהלים נטו להציע את המשרה למועמד עם הרקורד המרשים פחות, לפי המחקר שפורסם במארס בהובלת ד"ר האל, פרופ' רומן הלפרין מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס, המתמחה בניהול, ופרופ' עדינה סטרלינג מסטנפורד, המתמחה בהתנהגות ארגונית. המנהלים הניחו שהמועמד עם הרזומה המרשים לא יהיה מחויב לחברה באותה מידה כמו המועמד החלש יותר.

מגייסי כוח-אדם גם הניחו שלמועמד המצטיין לא תהיה אותה מוטיבציה לעבוד היטב, לפי המחקר. ובוסים יכולים גם לחוש מאוימים על ידיו, ולחשוש שהוא לא יציית להם או שינסה אפילו לקחת מהם את משרותיהם, אומר ד"ר האל.

לא רוצים בוגרים של מכללות יוקרתיות

לעתים, תיוג מועמד למשרה כ"בעל כישורי יתר" הוא פשוט תירוץ להפליה על רקע גיל, אך גם עובדים צעירים עלולים להיתקל במכשול הזה.

לדוגמה, תואר אקדמי מאחת האוניברסיטאות היוקרתיות עשוי אמנם להציע יתרונות חשובים בקריירה, ואכן כמה חברות מעדיפות לשכור רק בוגרים של מכללות "בלו צ'יפ", אבל למעסיקים אחרים יש הטיה מפתיעה נגד בוגרים אלה. "יש מעסיקים שרוצים מועמדים שהלכו לתוכניות MBA מהליגה השנייה, עבדו במקביל ללימודים, קיבלו ציונים טובים מאוד והם קצת לוחמניים", אומרת מאמנת המנהלים ג'ולי קנטור מניו יורק. "מבחינתם, זה כמו לבדוק מתחת למכסה המנוע".

אחרים חוששים שמחפש עבודה עם "רזומה טורבו" לא ישתלב בעבודה עם אחרים. ביל סנדברוק דחה פעם מועמד עם רזומה מושלם מפני שהוא התנהג כמו פרימדונה. "יכולת לראות שהוא חשב, 'אתם צריכים לשכור אותי כי זה אני'", אומר סנדברוק, יו"ר ומנכ"ל U.S. Concrete, חברה עם 3,300 עובדים מטקסס.

סנדברוק גם נזהר מאיוש צוותים עם יותר מדי בוגרים בהצטיינות יתרה שעלולים להתחרות זה בזה, במקום לשתף פעולה לטובת החברה.

ומה לגבי אנשים שרק מחפשים עבודה שמציעה פחות מכישוריהם משום שהם רוצים להיות יותר שעות עם המשפחה או להתאושש משחיקה בעבודה הקודמת? מעסיקים עדיין חוששים מכך שהמועמדים מפריזים ביכולתם להסתגל למעמד נחות יותר, אומר מארק פיליפס, מנכ"ל חברת השמת העובדים HireEducation. הוא ספקן גם לגבי מועמדים שאומרים שהם מוכנים לירידה של 25% משכרם הקודם.

מועמדים כאלו חייבים להציג הסבר משכנע למניעים שלהם, אומרת אליין ורלאס, שותפה מנהלת בחרת הכשרת המנהלים קיסטון פרטנרז מבוסטון.

מנהלת בכירה אחת התעייפה מעבודה בחברה שעובדיה השתכרו הרבה מעל הממוצע במגזר שלה. "נמאס לה להתעסק עם עובדים שהתלוננו שהבונוס השנתי שלהם היה 200,000 או 210,000 דולר", אומרת וארלס. היא חיפשה עבודה בחברה אחרת, ולמרות שהיא נראתה בעלת כישורי יתר לתפקיד שאותו רצתה, היא השיגה אותו אחרי ששכנעה את המנכ"ל שהמחויבות שלה היא אמיתית.

הפגנת התלהבות מהמשימה של החברה יכולה להיות מהלך משכנע, אומרת ורלאס. זה מחייב כמובן ללמוד את החברה ואת התפקיד, כדי להסביר מה מרגש אותך בשניהם.

לוריין ורגאס טאונסנד החזיקה בכמה תפקידי ניהול במשאבי אנוש בחברות עם 5,000 עד 150,000 עובדים, עד שהיא החליטה בשנה שעברה לקחת קצת חופש כדי לבלות עם חברתה לחיים והתינוקת שלה. חברת כוח-אדם פנתה אליה כעבור זמן קצר עם הצעה לעבוד בחברה של 600 עובדים. "זה כנראה קטן מדי בשבילך", אמר לה המגייס.

אבל היא התלהבה מההצעה - תפקיד בכיר בחברת טק בבוסטון. החברה מספקת פלטפורמות לבניית היישומים שטאונסנד רצתה בתפקידים הקודמים שלה, כמו אוטומטיזציה של משימות משאבי אנוש בסיסיות, והיא הייתה להוטה לעזור לזהות עוד צרכים שהטכנולוגיה יכולה לענות עליהם. היא חתמה על חוזה כמנהלת אנשים ראשית, ואוהבת את העבודה.

"צריכה להיות סיבה משכנעת לכך שצורכי מקום העבודה והתפקיד מתאימים לך, ולגבי מה שאתה יכול להביא לתפקיד", היא אומרת. 

עוד כתבות

לי קון-הי / צילום: AP

יו"ר סמסונג אלקטרוניקס לי קון-הי מת הלילה

בעקבות התקף לב שעבר בשנת 2014 אושפז קון-הי במרכז הרפואי סמסונג בסיאול ולא ניתן היה לתקשר עמו ● בנו של לי, יורש האימפריה ומנהלה בפועל, לי ג'יי-יונג, שצפוי לרשת את תואר אביו, הורשע ב-2017 בשיחוד הנשיאה לשעבר של קוריאה הדרומית

דונלד טראמפ, נשיא ארה”ב, בעצרת בחירות בקרולינה הצפונית / צילום: רויטרס/TOM BRENNER

משני צדי האטלנטי: השפעת הבחירות בארה"ב על השווקים תהיה נקודתית בלבד

שוק המניות האמריקאי, שמציג בינתיים התאוששות מהירה, חדה ומרשימה ממגפת הקורונה, צפוי להיות מושפע ממועד השקת חיסון לווירוס יותר מאשר מזהותו של המועמד המנצח בבחירות לנשיאות

עמדה של עליפיי בשנחאי. מתווכת בין לקוחות למוסדות פיננסיים / צילום: Aly Song, רויטרס

בדרך להנפקה הגדולה בהיסטוריה: כך דרסה חברת הפינטק של ג'ק מא את הבנקים הסיניים

החברה של ג'ק מא, מייסד עליבאבא, צפויה לגייס 35 מיליארד דולר בהנפקה הגדולה בכל הזמנים ● ההערכות הן ששווי השוק שלה יהיה גבוה יותר מרוב הבנקים בארה"ב ● אנט גרופ שרשמה ב-2019 רווח נקי של 2.6 מיליארד דולר, מפעילה את עליפיי - העליאקספרס של הפיננסים

מטוס השלום של ישראייר / צילום: סיון פרג'

פתחו יומנים: ישראייר תשיק את הקו הישיר שלה לדובאי בדצמבר

ישראייר תשיק את הקו שלה לדובאי ב-2.12 ● הנכנסים לשתי האמירויות נדרשים להציג בדיקות קורונה שנעשו 96 שעות לפני הטיסה ● הטיסות של ישראייר יתחילו במחיר של 280 דולר לטיסה הלוך ושוב ומ-500 דולר לחבילה הכוללת שלושה לילות במלון חמישה כוכבים

תייר בים המלח / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בניסיון להציל את הענף: אילת וים המלח בדרך להיות "איים תיירותיים"

הממשלה אישרה הצעת חוק שתחריג את האזורים הללו ותאפשר להם לפעול בצורה מדורגת ● "הנזק הכלכלי והחברתי עלול להיות בלתי הפיך, אם לא יימצא פתרון שיאפשר את הפעילות התיירותית בעיר בצורה בטוחה ולאורך זמן"

הפגנה נגד הממשלה והחלטותיה בשדרות רוטשילד, תל אביב / צילום: רון טוביה, גלובס

אירועי אלימות וארבעה עצורים: ההפגנות נגד ראש הממשלה נמשכות

שלושה צעירים איימו על מפגינים בכיכר רבין בתל אביב באמצעות שוקר ונמלטו ● גם בבאר שבע דיווחו מפגינים על תקיפה, שנעצרה רק התערבות המשטרה ● המחאה מתנהלת הלילה בכמה מוקדים במקביל לחמש צעדות בירושלים שיסתיימו בסמוך למעון ראש הממשלה, שם תיערך עצרת

מתקנים סולאריים של משק אנרגיה / צילום: מצגת החברה

תמהיל האנרגיה עד 2030 אושר בממשלה: 70% גז, 30% אנרגיה מתחדשת

הממשלה אישרה היום את הצעת משרד האנרגיה להעלאת יעדי האנרגיה המתחדשת מ-17% ל-30% עד שנת 2030 ושימוש בגז ב-70% ● במשרד להגנ"ס התנגדו לכריכת האנרגיה המתחדשת ביעדי גז, וטענו כי מדובר ב"החלטה המעודדת את המשק להמשיך את השימוש בגז מזהם למשך שנים רבות"

אולם בית משפט / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

חצי שנת עבודות שירות ליועץ לשעבר למגנזי תשתיות שהורשע

בית המשפט ציין בגזר דינו כי נתן דעתו להודאת הנאשם באשמה, למעמדו כמסייע ולכך שלא הפיק טובת הנאה לעצמו מההסדר ● גזר הדין הוא חלק מפרשה רחבה יותר הידועה גם כ"פרשת מגנזי", במסגרתה הוגשו שלושה כתבי אישום נגד גבריאל מגנזי ו-17 נאשמים נוספים

הבחירות בארה"ב: כל הדיווחים והפרשנויות של כתבי גלובס

ניהול החובות האישיים / אילוסטרציה: אפרת לוי, גלובס

10 עצות לניהול החובות האישיים שלכם

איך נכון להתנהג עם מכתב מההוצאה לפועל, מדוע כדאי לסגור את החובות דווקא בסניף הבנק שלכם, ומהם מסלולי הגבייה שיכולים לעזור גם לנושים וגם לחייבים ● עשרת טיפים חשובים במיוחד לניהול החובות של משקי הבית בעקבות הקורונה ● המדריך המעשי לכיס שלנו

ח"כ מנסור עבאס / צילום: דוברות רע"מ

הממשלה אישרה את הארכת תוכנית החומש לחברה הערבית

ההחלטה מגיעה על רקע קרע ברשימה המשותפת בין רע"ם והחברות האחרות למפלגה ● לפי ההחלטה, לבד מהארכה בשנה של התכניות הוחלט על הקלות בנושאי דיור עבור החברה הערבית והחברה הבדואית

עדי אייל / צילום: יח"צ

בעקבות הריחוק החברתי: וואן טכנולוגיות נכנסת לשוק הרובוטיקה

החברה צופה הכנסות של 20 מיליון שקל בשנתיים הקרובות מהתחום ● כחלק מהמהלך חתמה וואן על הסכם לייצוג בלעדי של הרובוט האישי temi בישראל

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

מחלוקת חריפה על קרן הניקיון המחלקת מיליארדי שקלים

במשרד להגנת הסביבה ובמשרד האוצר מותחים ביקורת חריפה על החלטתה של השרה גילה גמליאל להקפיא את כל הפרויקטים המתוכננים של קרן הניקיון ● "נראה שלא נעשתה עבודה מקצועית מספקת על ההחלטות" ● גמליאל: "גורמים אינטרסנטיים מנסים לשמר אסטרטגיה שבמשך שנים לא הובילה לתוצאות"

יצחק תשובה ועידן וולס / צילום: יוסי כהן

קבוצת דלק ממשיכה לעבוד במרץ עבור בעלי החוב, אבל המניה מתקשה להתאושש

איגוח תמלוגי לוויתן הניב 151 מיליון דולר למחזיקי האג"ח של דלק, אך בעלי המניות עדיין מופסדים 88% מתחילת השנה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 23-24 באוקטובר 20

בסוף השבוע באיכילוב: 29 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

קירוי דרך בגין בירושלים (בעיגול: תחילת העבודות כיום) / הדמיה: דגן פתרונות ויזואליים, משרד אדריכלים קולקר-קולקר-א

בירושלים רוצים לחבר את שני חלקי העיר עם פארק ומגדלים של 40 קומות. לא כולם מרוצים

התוכנית לקירוי דרך בגין בירושלים תעלה כ-1.2 מיליארד שקל ותמומן ממכירת דירות • התושבים השכנים מתנגדים, אולם בעירייה בטוחים שהפרויקט הוא ניצול מצוין של הקרקע ויאפשר פיתוח משמעותי

משרדים בת"א / צילום: איל יצהר, גלובס

במקום לעזוב: חברות ההייטק משכירות את המשרדים לאחרים

לצד המשבר במשרדים, גם דמי השכירות בנכסים מסחריים צונח ● לפי נתוני חברת הייעוץ CBRE בתל אביב מחירי הנכסים המסחריים נחתכו ב-13% בממוצע ברבעון השלישי בהשוואה לרבעון השני

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

הבנקים משכו את הבורסה לעליות בסיום; אר.אס.אל זינקה ב-38%

מדד ת"א 35 טיפס בכ-1.3% ● מבנה בוחנת את רכישת השליטה בדסק"ש ● עליות בולטות רשמו מניות פתאל, גב ים, דלתא, שיכון ובינוי ומניות הביטוח מגדל והפניקס

אנרגיה מתחדשת / צילום: רויטרס

הקרב על השמש: הממשלה תדון מחר ביעדי האנרגיה המתחדשת; חוסר הסכמה בין המשרדים

משרד האנרגיה מבקש להעלות את יעדי האנרגיה המתחדשת ל-30% • המשרד להגנת הסביבה דורש להעלות את היעדים ל-40%, מזהיר כי הצעת משרד האנרגיה כורכת את יעדי המתחדשות בקיבוע משק החשמל ל"שימוש בגז מזהם" וטוען כי מדובר ב"איתות שגוי למשקיעים" בזמן שמחירי האנרגיה המתחדשת צונחים • האם היעדים ברי השגה? השבוע קבע דוח המבקר כי ישראל לא עומדת ביעדי הסכם פריז הנמוכים שנקבעו עד כה

מפרץ חיפה / צילום: תמר מצפי

הממשלה אישרה: ועדת מנכ"לים תדון בעתיד התעשייה במפרץ חיפה

לאור סיכומים שהושגו בין ראש הממשלה לשרה להגנת הסביבה, הממשלה אישרה כעת את הקמתה של ועדת מנכ"לים לבחינת עתיד התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה