גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מי ידע? כך מטלטלת שערוריית ריגול את הבנק השני בגודלו בשווייץ

בכיר שפרש לבנק מתחרה, בכיר אחר שארגן עליו מעקב ויועץ אבטחה שהתאבד לכאורה הם גיבורי הפרשה שפוגעת הן בתדמיתו של קרדיט סוויס, הן בתדמית המנכ"ל והן בתדמיתו של כל המרכז הפיננסי במדינה

טיג’אן תיאם, מנכ"ל קבוצת קרדיט סוויס / צילום: רויטרס
טיג’אן תיאם, מנכ"ל קבוצת קרדיט סוויס / צילום: רויטרס

טיג'אן תיאם, מנכ"ל קבוצת קרדיט סוויס, הגיע לבנק השווייצרי החולה ב-2015 וארגן במהירות חוג של יועצים קרובים ונאמנים, כדי להחיות את העסקים. כעת, בקצב מהיר, הבנק נפרד משניים מאותם עוזרים במסגרת שערורייה שמטלטלת את הבנק השני בגודלו בשווייץ.

ראשיתה בפרישתו ביולי של מנהל חטיבת ניהול ההון של הבנק, והמשכה בהתפטרותו של סמנכ"ל התפעול הראשי לאחר שהתברר כי הוא ארגן מעקב אחרי הבכיר שפרש.

מומחה אבטחה שנשכר על ידי קרדיט סוויס לצורך משימת הריגול התאבד כנראה בשבוע שעבר. זו תפנית עוד יותר קודרת בעלילה שכבר הולידה כותרות בעיתונות הצהובה, והפכה לסערה תקשורתית מקומית.

הפרשה הזו פגעה בתדמיתו של קרדיט סוויס ובזו של המנכ"ל שלו, שעסוק עד מעל לראש בעצירת הירידה במניית הבנק ובמאבק בתחרות. היא גם העלתה תהיות איך תיאם לא ידע על ההחלטה הסופר-רגישה לרגל אחרי מנהל בכיר בבנק. עורך דין שווייצי שנשכר על ידי קרדיט סוויס להוביל חקירה של הפרשה מסר שאין ראיה לכך שתיאם ידע על ההוראה לעקוב אחרי איקבל חאן, מנהל חטיבת ההון לשעבר.

ביום ג' שעבר, קוננו בכירים בקרדיט סוויס על הפגיעה במוניטין של הבנק, בנימה שהייתה בו זמנית הן מתנצלת והן מגוננת בתקיפות על המנכ"ל תיאם.

נזק תדמיתי

"אני מודע לכך שהאירועים הללו גרמו נזק למוניטין של קרדיט סוויס וגם לכל המרכז הפיננסי בשווייץ", אמר היו"ר אורס רוהנר לכתבים שבפניהם הוצגו ממצאי הבדיקה של פרשת הריגול. מועצת המנהלים סיכמה שהריגול לא צריך היה להתבצע, אבל שתיאם לא ידע עליו, ובכך הסתיימה הבדיקה. האשמה הוטלה על פייר-אוליביה בואה, סמנכ"ל התפעול הראשי של הבנק ואחד מאנשי הסוד הקרובים של תיאם ועוזרו הוותיק ביותר.

במזכר לעובדים ביום ג' שעבר הודה תיאם בנזק שנגרם למוניטין של הבנק. הוא הגדיר את הריגול-המעקב אחרי חאן "אירוע בודד לחלוטין".

קרדיט סוויס, אחד המוסדות הגדולים בעולם לניהול כספי עשירים, מגיח כעת משנים של התארגנות מחדש שצמצמה בצורה דרסטית את חטיבת בנקאות ההשקעות שלו, ומיקדה אותו במכירת יותר מוצרי השקעה ומסחר ללקוחות שהם עשירי-על. ההכנסות מניהול הון גדלו לכשני שלישים מהסך, מכמחצית לפני הרה-ארגון. בשנה שעברה דיווח הבנק על רווח ראשון מאז 2014, של 2.03 מיליארד דולר (2.02 מיליארד פרנק).

בתחילת ההתארגנות מחדש, ב-2015, תיאם קידם את חאן, שכיהן כסמנכ"ל הכספים של חטיבת ניהול ההון, לניהול העסקים הבינלאומיים של החטיבה. חאן הצטרף לבנק ב-2013.

בואה, עוזרו הראשי של תיאם, הגיע איתו מחברת פרודנשל האמריקאית, והיה כמוהו יועץ בחברת מקינזי לפני כן. "הם היו צמודים לחלוטין", אמר עליהם עמית לשעבר שעבד איתם. בואה היה אחד מחוג קטן של בכירים בבנק שתיאם הסתמך עליהם, לעתים על חשבון ותיקים בבנק שחשו שהם מורחקים מקבלת ההחלטות.

הדינמיקה הזו תרמה לחוסר תיאום בתוכניות המעבר ולהתחלה קשה למנכ"ל לתיאם, עם ביקורת שהוא ספג על הפסד של כמעט מיליארד דולר במסחר ובהלוואות, ובלבול סביב מדרג הפיקוד בבנק.

כשהחטיבה החלה להתאושש, חאן זכה לשבחים על עבודתו בניהול הון. אבל ב-1 ביולי השנה, אחרי התדרדרות הדרגתית ביחסים עם הבוס תיאם, חאן עזב את הבנק בפתאומיות.

ב-29 באוגוסט הודיע הבנק היריב UBS שהוא שכר את חאן לניהול עולמי משותף של חטיבת ניהול ההון שלו. הוא החל לכהן בתפקידו החדש בשבוע שעבר.

באותו יום פרש בואה מקרדיט סוויס לאחר שהחקירה שהבנק הזמין מצאה שהוא היה זה שארגן ריגול אחרי חאן ללא התייעצות עם תיאם או עם בכירים אחרים בבנק.

עבדו בצמידות

בואה ותיאם עבדו בצמידות בשלוש חברות שונות מתחילת שנות ה-2000: תיאם קיבל את ההחלטות ברמה הגבוהה ובואה יישם אותן, לפי אנשים שעבדו עם שניהם. לבואה הייתה האחריות על שליטה בעלויות, ניהול טכנולוגיית המידע והאבטחה. הוא היה אפקטיבי ונאמן מאוד למנכ"ל.

אבל חלק מהאנשים יודעי הדבר אמרו שבואה יכול היה להיות גם נקמני: הוא היה יעיל במעקב אחרי מנהלים שתסכלו את תיאם או התווכחו איתו. הוא יכול היה להרחיק אותם ממידע ומקבלת החלטות.

כמה מאותם אנשים מעריכים שפרישת בואה תאלץ את תיאם לגבש דפוסי עבודה חדשים כמנכ"ל, כולל את התקשורת שלו עם בכירי הבנק והמעקב אחרי התקדמות העבודה שהבנק מבצע.

אבל תיאם ימשיך ליהנות מהתשתית שיצרו עבורו חאן ובואה. נכסי חטיבת ניהול ההון רשמו שיא של 797 מיליארד פרנק שווייצי ביוני, ובקרת העלויות במחצית השנה הראשונה עזרה להקפיץ את הבנק אל היעד הפיננסי העיקרי שתיאם קבע ה-2015.

במזכר מהשבוע שעבר קרא תיאם לעובדי הבנק "לא לחסוך במאמץ" כדי לסגור את שנת 2019 בצורה חזקה, למרות הרקע הקודר של ירידת שערי הריבית והיחלשות כלכלת העולם.

פרישת בואה היא אבדה גדולה, אמר דיוויד הרנו, מנהל ההשקעות הראשי בחברת האריס ושות' משיקגו, מחזיקת המניות הגדולה ביותר בקרדיט סוויס, עם כ-8%.

הנזק מההתפטרות הפתאומית והפגיעה במוניטין הוא חדש, ולכן אי אפשר להעריך אותו עדיין, אמר הרו. "אבל לבנק יש עומק, והפרשה העצובה הזו כבר מאחורינו". 

עוד כתבות

איציק אברכהן / צילום: איל יצהר

שופרסל מתמודדת במכרז להפעלת הקנטינות של שירות בתי הסוהר

רשת המזון מבקשת מהספקים שלה הנחות גדולות על מוצרים, כדי לשפר את הצעתה

בניין הקפיטול בוושינגטון / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

דעה - משפט טראמפ החל, אמריקה נקרעת לגזרים

הנשיא העדיף את האוויר הצח של דאבוס בשעה שהסנאט הפך לבית משפט ● ראשו של הנשיא לא יותז, אבל חרדה ודריכות מלוות את התהליך הפוליטי ● סקר חדש מראה כי רוב עצום של האמריקאים חוששים שהבחירות הממשמשות ובאות לא יהיו "בטוחות". לא היו עוד נתונים כאלה ● דעה

עמליה דואק / צילום: יוסי כהן

דעה: כשחדשות 12 מזלזלים בפגיעה בנוסעי האוטובוסים בפריפריה

פרשת ביטול מספר קווי אוטובוס בימי שישי לפני כניסת שבת היא הוכחה בדבר הבועתיות התל אביבית שמאפיינת חלק ניכר מכלי התקשורת בישראל ● דעה

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

סין סוגרת לחלוטין את אזור ווהאן בו התפרץ וירוס הריאות המסתורי

העיר ווהאן, בה התפרץ וירוס הריאות המסתורי "קורונה", נסגרה לחלוטין על ידי הרשויות בסין ● כל תנועת התחבורה הציבורית נעצרה ותושבי העיר התבקשו לא לעזוב

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל אלפאבית וגוגל/ צילום: רויטרס, YVES HERMAN

בדרך לדאבוס: ענקיות הטכנולוגיה מנסות להשפיע על הרגולציה באירופה

בענקיות הטכנולוגיה מבינים שתוטל עליהן רגולציה, אך מנסים למתן אותה ● "רגולציה הגיונית צריכה להיות מידתית", אמר מנכ"ל גוגל סונדר פיצ'אי לקובעי מדיניות בבריסל

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

שינויים מינוריים במדדים בת"א; אופקו קופצת ב-6.5%, שפיר הנדסה מאבדת 3%

טבע מזנקת 3% ● מיטב דש קופצת 7% לאחר שרכשה מניות פנינסולה ב-115 מיליון שקל ● ירידות בשוקי העולם על רקע עלייה במספר מקרי המוות מהתפרצות הווירוס

עומאר ישראק, נשיא מדטרוניק. העסקה על סף לחיצת יד / צילום: רויטרס

עומאר ישראק מונה ליו"ר אינטל העולמית

ישראק כיהן כמנכ"ל מדטרוניק, ובתקופתו החברה השקיעה 3.5 מיליארד דולר בישראל 

מייסדי Founders dror-gabby-ronny: דרור גבי רוני  / צילום: Loom

המובילה העולמית בניהול ה-IT מארה"ב, Service Now, רוכשת את Loom Systems

סכום הרכישה מוערך סביב 80 מיליון דולר, לפי גורמים שמעורים בפרטים ● הרוכשת, חברת ServiceNow, היא חברה ציבורית בשווי של כ-60 מיליארד דולר, המתמחה באספקת פתרונות מבוססי ענן לאוטומציה של פעילויות מחשב ארגוניות

תיירים מצלמים ליד מקדש לוקסור במצרים / צילום: Mohamed Abd El Ghany, רויטרס

המלחמה במזרח התיכון שלא הכרתם: למה ישראל עדיין נופלת משכנותיה ביכולת למשוך תיירים

ישראל נהנתה בשנה החולפת ממספר שיא של תיירים, אבל ביחס למדינות הקרובות אליה - ירדן, מצרים, לבנון וקפריסין - לא מדובר במספר פנומנלי ● אז מי שיאנית האזור, ועם אילו תוכניות עתידיות שלהן משרד התיירות יצטרך להתמודד?

בנימין נתניהו ויובל שטייניץ על אסדת הגז / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

מצעקות על ביבי ועד "לפגוע בקובי מימון זה כמו לפגוע באח של כחלון": מה מסתתר בספרו החדש של יובל שטייניץ

"סבן התקשר אליי מלוס אנג'לס. תשובה עשה את טעות חייו כשהזמין אותי לבקר באסדת הגז. חברי הליכוד הזהירו אותי מפני משה כחלון" ● שר האנרגיה יובל שטייניץ מפרסם ספר שבו הוא מציג את גרסתו למאבקי הגז ● מה שטייניץ העדיף לשכוח, איפה הוא טועה ומתי הוא מקמץ במילים

בניינים חדשים באור עקיבא (הבניינים לא קשורים למדובר בכתבה) /  צילום: איל יצהר

רמ"י ביטלה מכרזי קרקעות למאות דירות באור עקיבא

הסיבה: מחלוקת סביב טיהור השפכים בשכונה שעלולה לעצור בנייה של כ-2,200 דירות נוספות ביישוב

מיכה אבני/ צילום: שלומי יוסף

נתנו לה אשראי: פנינסולה השלימה גיוס של 252 מיליון שקל

ההנפקה נסגרה במחיר של 3.6 שקלים למניה - גבוה ב-5.9% ממחיר המניה בשוק

הרכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

השווקים באסיה ובאירופה נצבעו באדום בצל החשש מהתפרצות הנגיף: "השפעתו תהיה קצרה"

ירידות חדות נרשמו הבוקר בבורסות אסיה בצל החשש מהתפרצות הנגיף, שגרר עד כה 17 מקרי מוות ● עיני השוק מופנות להודעת הבנק המרכזי של אירופה לגבי המדיניות והריבית

עו"ד חנן פרידמן - יוני רייף / צילום: יחצ

לאומי נהנה מאמון ממשקיעים זרים: מגייס 2.6 מיליארד שקל בהנפקת CoCo בחו"ל

הבנק סגר אמש בהצלחה את הליך התמחור לגיוס 750 מיליון דולר, עם ביקושים ליותר מ-4 מיליארד דולר, בהנפקה למוסדיים זרים של כתבי התחייבות נדחים שיוכרו כהון רובד 2 ● זוהי הנפקת חוב בחו"ל ראשונה מסוגה לבנק ישראלי

מרכז ההספקה של צה"ל / צילום: חברת שפיר

הזכייה שהקפיצה את מניות שפיר ואוריין: יקימו מרכזי אספקה עבור צה"ל בכ-5.5 מיליארד שקל

משרד הביטחון עדכן היום על החלטת ועדת המכרזים שלו לבחור בהצעתן המשותפת להקמה ואחזקה של שלושה מרכזים לוגיסטיים ● מניית שפיר עלתה ב-8%-9% וזו של אוריין זינקה ב-30%-40%

הסערה מתקרבת, נמל תל אביב    / צילום: דימה

השירות המטאורולוגי מסכם: כמה גשם ירד בתקופה האחרונה?

ברוב אזורי הארץ כמויות הגשם מתחילת העונה עולות על הממוצע הרב שנתי לתקופה המקבילה, בחלק מהם במידה ניכרת - פי 1.5 ויותר

מפגש פורום משאבי אנוש /  צילום:  איל יצהר

תפקידיו החדשים של הממונה על משאבי אנוש

פורום של כ-20 אנשי משאבי אנוש וייעוץ ארגוני בכירים התכנסו כדי לדבר על האתגרים החדשים שלהם בעולם העבודה: מדוע זה לגיטימי שעובד יבקש לעבוד מהבית או במשרה חלקית, איך נערכים לעולם של סוגים שונים של חוזי העסקה ומה היתרון של התנסות של עובדים בתפקידים שהם ממש לא מכירים

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

מחיר למשתכן מקשה על בעלי דירות בפריפריה למכור את דירותיהם

כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית של האוצר לחודש נובמבר 2019 ● הצעירים שוברים שיאי רכישת דירות, אבל במשכנתאות גבוהות; משפרי הדיור מתקשים למכור את דירות היד השנייה שלהם; ואילו המשקיעים עוסקים בעיקר במכירת דירות

אדם שיף, התובע המרכזי באימפיצ'מנט של דונלד טראמפ / צילום: U.S. Senate TV, רויטרס

"אי אפשר להעניש את טראמפ בקלפי, כי גם טוהר הבחירות בספק"

בפנייה נרגשת לסנטורים קרא הציר אדם שיף, התובע הראשי מטעם בית-הנבחרים: "האמת תצא לאור... יהיו אימיילים חדשים, עדים חדשים... אתם רוצים לדעת את האמת כולה?" ● הכריז: דפוס ההתנהלות של טראמפ הוא לבקש ממדינות זרות להתערב בבחירות בארה"ב – רוסיה, סין ואוקראינה

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה ולדמיר פוטין / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ביקור פוטין: "אמרתי לאמא של נעמה יששכר - 'הכל יהיה בסדר'"

פוטין אמר לנתניהו כי "אני בטוח שזה יהיה לטובת התפתחות הקשרים בין המדינות" ● ההחלטה בנוגע לחנינת נעמה יששכר תלויה בין השאר בנכונות נתניהו למלא אחר מספר בקשות של הממשל הרוסי