גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המייסד הישראלי של חברת קריפטו קפיטל מואשם בהונאת בנקים בארה"ב

החברה הפנמית נחשדת כי ניהלה "בנק צללים" עבור בורסות קריפטו והפקידה בעבורם בבנקים מאות מיליוני דולרים, תוך שהסתירה את מקור הכספים ● בשבוע שעבר הוגש בניו יורק כתב אישום נגד עוז יוסף, הנחשד כמייסד ומנהל החברה

קריפטו / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
קריפטו / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

דיווח שפורסם באתר חדשות הקריפטו האמריקאי Decrypt בסוף השבוע האחרון, עשוי לשפוך אור על אחת הפרשות הפליליות החמורות בהיסטוריה של שוק המטבעות הדיגיטליים, וכן על הקשר הישראלי האפשרי שלה. הדיווח התפרסם בעקבות מעצרו בפולין בשבוע שעבר של איבן מנואל מולינה לי, נשיא חברת Crypto Capital. כפי שפורסם באתר "גלובס", מולינה לי נאשם במעורבות בהלבנת הון של כ-390 מיליון דולר בעבור קרטלי סמים קולומביאניים באמצעות בורסת המטבעות הקריפטוגרפיים Bitfinex.

מתצהיר שמסר בשבוע שעבר היועץ המשפטי של ביטפינקס, סטיוארט הוגנר, עולה כי "עוז יוסף (המוכר באנגלית בשמות Oz Yosef וגם Oz Joseph או Ozzie Joseph), ממנהלי קריפטו קפיטל, נאשם בשלושה סעיפים פליליים על ידי התובע הכללי של המחוז הדרומי במדינת ניו יורק". היום הגיע לידי "גלובס" עותק מכתב האישום נגד יוסף, שהוגש ביום רביעי האחרון על ידי התביעה הכללית בארה"ב לבית המשפט במחוז הדרומי של מדינת ניו יורק. על פי כתב האישום, יוסף נאשם בשלושה סעיפים: קשירת קשר לביצוע הונאה בנקאית, ביצוע הונאה בנקאית וקשירת קשר להפעלת עסק בלתי מורשה להעברת כספים הקשורים לפעילותן של בורסות קריפטו.

הדיווח ב-Decrypt מציין כי יוסף, שמקום הימצאו אינו ידוע, הקים וניהל את החברה הפנמית קריפטו קפיטל, שבשנים האחרונות סיפקה שירותי בנקאות לכמה מבורסות הקריפטו הגדולות בעולם, ובהן ביטפינקס Binance ,Kraken ,BitMEX וגם הבורסה הקנדית QuadrigaCX. האחרונה התפרסמה בתחילת 2019, כשדווח כי היא חייבת 190 מיליון דולר ללקוחותיה, לאחר שמותו של בעליה הוביל לאובדן גישה לארנקים הדיגיטליים שבהם החזיקה הבורסה במטבעות הדיגיטליים עבור הלקוחות (פרשה שגם עליה דיווחנו ב"גלובס").

על פי חקירה שנפתחה השנה בארה"ב, קריפטו קפיטל נחשדת כי סיפקה לבורסות הקריפטו הגדולות שירותים פיננסיים בהיקפים של מאות מיליוני דולרים באמצעות בנקים מוכרים בעולם, כמו HSBC, ועשתה זאת באמצעות חברות שונות וללא ידיעתם של הבנקים. באופן זה, נהפכה קריפטו קפיטל ל"בנק מרכזי" עבור בורסות הקריפטו.

חילוט של 880 מיליון דולר

קריפטו קפיטל זכתה לתשומת לב תקשורתית רק באפריל האחרון, לאחר שדווח כי סכום עתק של 880 מיליון דולר מכספיה של בורסת הקריפטו ביטפינקס, שהוחזקו בכמה חשבונות בנקים בעולם, נתפס וחולט על ידי רשויות אכיפת החוק. בעקבות זאת, כפי שפורסם ב"גלובס", התביעה הכללית בניו יורק האשימה את ביטפינקס כי הסתירה מפני לקוחותיה את דבר חילוט הכספים, וכי אף נטלה הלוואה של 700 מיליון דולר מחברה אחות שלה, Tether, כדי לכסות על ההון החסר.

Tether (שהיא וביטפינקס הן חברות בנות של חברת iFinex מהונג קונג) היא החברה המנפיקה של המטבע הדיגיטלי צמוד-הדולר Tether, שהשימוש בו נפוץ במסחר בבורסות הקריפטו בעולם. בתביעה נגד ביטפינקס, שעדיין תלויה ועומדת בבית המשפט בניו יורק, הוזכרה גם חברת קריפטו קפיטל, שבה השתמשה הבורסה לצורך הפקדת הכספים בבנקים.

בכל הכתבות שהתפרסמו עד כה על פרשת קריפטו קפיטל, כמעט שלא הוזכר שמו של מייסד החברה, עוז יוסף, או כל מידע אודותיו. ואולם, על פי מידע שנמסר לאתר Decrypt על ידי שתיים מהבורסות שהיו לקוחות החברה, עוז הוא הדמות המרכזית בפעילותה של קריפטו קפיטל והיה איש הקשר העיקרי שלה מול לקוחותיה. אריק וורהיס, מנכ"ל ומייסד בורסת הקריפטו האמריקאית ShapeShift, סיפר ל-Decrypt כי פגש את עוז בפנמה לפני שש שנים, אבל טען כי לא זכור לו אף פרט אודותיו.

על פי אותו דיווח, עוז יוסף הוא אחיה של רביד יוסף, הישראלית שנגדה הוגש בניו יורק כתב אישום באפריל האחרון בגין הונאה בנקאית, ושעד היום לא נעצרה. במקביל לרביד יוסף בת ה-36, הוגש כתב אישום גם נגד איש עסקים בן 60 מאריזונה בשם רג'ינלד (רג'י) פאולר, שהיה בעבר מבעלי קבוצת הפוטבול מינסוטה ויקינגס. על פי האישומים, השניים ניהלו בנק צללים, שבמסגרתו הועברו מאות מיליוני דולרים מכמה בורסות קריפטו לחשבונות בנקים של חברות ששיתפו פעולה עם קריפטו קפיטל בארה"ב ובמדינות נוספות. פאולר, שנעצר בארה"ב באפריל, שוחרר בערבות של 5 מיליון דולר והתביעה נגדו ממשיכה להתנהל בבית משפט בניו יורק.

ביטפינקס: נפלנו קורבן להונאה

כפי שדווח באתר "גלובס" בסוף השבוע, נשיא קריפטו קפיטל, מולינה לי, נתפס על ידי רשויות החוק ביוון לפני כמה חודשים, והוטס ביום חמישי האחרון למעצר בפולין. מעצרו נעשה לאחר חקירה בינלאומית שניהלו רשויות אכיפת החוק בחצי השנה האחרונה, ובה לקחו חלק האינטרפול, היורופול (סוכנות המודיעין הפלילי של האיחוד האירופי) והרשות האמריקאית לאכיפת חוקי הסמים (DEA).

בתגובה לדיווח על מעצרו של מולינה לי, פרסמה ביטפינקס ביום שישי הודעה שלפיה היא נפלה קורבן להונאה בידיה של קריפטו קפיטל. בהודעה מסרה ביטפינקס כי היא מתכוונת להבהיר את עמדתה לרשויות בארה"ב ובפולין, וכי תמשיך לנסות להשיב לה את הכספים שקריפטו קפיטל איבדה. "איננו יכולים לדבר על לקוחות אחרים של קריפטו קפיטל, אבל כל טענה כי קריפטו קפיטל הלבינה כספי סמים או כל הון בלתי חוקי אחר בהוראתה של ביטפינקס, היא שקרית באופן קטגורי", נכתב בהודעתה של בורסת הקריפטו.

בשבוע שעבר הגישה ביטפינקס לבית המשפט בקליפורניה בקשה לזמן לעדות את רונדל קלייד מונרו, סגן נשיא לשעבר של חברת TCA Bancorp, ולקבל לידיה תיעוד של התקשורת בין מונרו לבין עובדי חברת קריפטו קפיטל. לטענת ביטפינקס, קריפטו קפיטל הפקידה את כספיה בחשבונות בנק שהוחזקו על ידי TCA Bancorp. בבקשתה ציינה הבורסה כי קשריה העסקיים עם קריפטו קפיטל התנהלו באופן תקין, עד שבאפריל 2018 התפרסמו דיווחים על חילוט כספים בחשבונות שניהלה החברה בבנקים בפולין ובפורטוגל.

בין השאר, על-פי אותם דיווחים, משטרת פולין תפסה חשבונות בנק שנרשמו תחת שתי חברות, Crypto SP. Z O.O ו-NESP SP. Z O.O, בסכום כולל של כ-390 מיליון דולר (1.5 מיליארד זלוטי פולני). שתי חברות אלה נחשדו כי שיתפו פעולה עם קריפטו קפיטל ועם נשיאה, מולינה לי, בהלבנת הון. לדברי משרד המשפטים הפולני, תפיסת הכספים בחשבונות הבנק של שתי החברות היתה החילוט הגדול בהיסטוריה של פולין.

על פי ביטפינקס, יותר מ-300 מיליון דולר מכספיה הועברו למשמורת של TCA Bancorp על ידי חברת Global Trade Solutions AG, שפעלה תחת השם "קריפטו קפיטל". ביטפינקס מבקשת לחשוף תכתובות שנעשו בין מונרו לבין כמה אנשים: רג'ינלד פאולר, בעל המניות היחיד בחברת Global Trade Solutions AG; בנו של פאולר, טרנט דניס פאולר, הרשום כבעל חשבון בנק ששימש את החברה להפקדת כספי לקוחות של ביטפינקס; וכן האחים עוז יוסף ורביד יוסף. 

*** חזקת החפות: כל הנאשמים בפרשת קריפטו קפיטל, ובהם עוז יוסף, רביד יוסף, רג'ינלד פאולר ואיבן מנואל מולינה לי, חפים מפשע כל עוד לא הורשעו בדין.

רוצים להתעדכן בענייני בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים? הצטרפו לערוץ הטלגרם קריפטו גלובס.

עוד כתבות

נחמן אשפרופ' - ראש חטיבת הבריאות מכבי / צילום: תמר מצפי

המחליף של פרויקטור הקורונה: פרופ' נחמן אש

ראש הממשלה ושר הבריאות סיכמו כי פרופ' אש יחליף את הפרויקטור הנוכחי רוני גמזו החל מנובמבר ● גמזו יחזור לתפקידו באיכולוב, אף שהביע נכונות להישאר בתפקיד לתקופה קצרה נוספת או לקבל על עצמו אחריות נקודתית במערך הקורונה

שִי ג'ינפינג ודונלד טראמפ  / צילום: Susan Walsh

מלחמת הסחר עם סין לא חיזקה את הייצור האמריקאי

הייצור במפעלים האמריקאים רשם שיא ב־2018, אך חלק גדול ממנו נרשם לפני שסבב המכסים הראשון נגד סין נכנס לתוקף ● יועצי טראמפ טוענים: קמפיין המכסים יועיל בטווח הארוך

משרד סימילרווב / צילום: עודד בביוף

בדרך להנפקה: ויולה צמיחה ו-ION השקיעו 120 מיליון ד' בסימילרווב

"סכום משמעותי" מההשקעה שימש לרכישת מניות ממשקיעים קיימים, מייסדי ועובדי החברה ● המנכ"ל, אור עופר: "שני הרבעונים האחרונים היו פסיכיים - הכי טובים שהיו לנו בהיסטוריה"

אולם בית המשפט העליון / צילום: ראובן קסטרו

הבוקר בשידור חי: דיון בג"ץ בעתירות נגד ממשלת החליפים

העותרים, התנועה לאיכות השלטון ומפלגת מרצ טוענים כי תיקון חוקי היסוד סותר את עקרונות היסוד של השיטה הפרלמנטרית הישראלית, ומערערת את יסודות הדמוקרטיה

קובי חנוך, מנכ"ל וויביט ננו / צילום: יח"צ

מנכ"ל וויביט ננו לאחר זינוק של 400% במניה: "כל מכשיר אלקטרוני בעולם הוא יעד בשבילנו"

וויביט, שעדיין לא רושמת כל הכנסות, מייצרת טכנולוגיה של זיכרונות לא נדיפים, שיכולים להחזיק מידע גם כשאין חשמל: "הטכנולוגיה שלנו הרבה יותר מתקדמת ממה שיש היום בשוק הסמיקונדקטור"

רפי עמית / צילום: יח"צ

קמטק עקפה את התחזיות לרבעון השלישי ומספקת תחזית אופטימית

ברבעון השלישי, הכנסות החברה צמחו ב-23.4% לרמה של כ-40 מיליון דולר ● הרווח הנקי על בסיס Non-GAAP זינק בכ-45% והסתכם ברבעון ב-7.3 מיליון דולר

טראמפ רוקד בעצרת באוהיו בשבת / צילום: Jeff Chiu, Associated Press

מה כבר יכול להשתבש? 7 תרחישים ליום שאחרי הבחירות בארה"ב

בארה"ב מקווים לתוצאה חד-משמעית מיד לאחר הבחירות לנשיאות אך יותר מאשר בכל מערכת קודמת בהיסטוריה, הפעם נערכים לכל מיני תסריטים: עיכוב של ימים ארוכים עד לסיום ספירת הקולות בדואר, תיקו במספר האלקטורים, או הכרעת הקונגרס לגבי זהות הנשיא ● "גלובס" עם כל התרחישים

סניף דיסקונט מרכנתיל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

החשד לשוחד בעיריית אילת: המשטרה פשטה על משרדי מרכנתיל דיסקונט ועיכבה עובדים לחקירה, בהם סמנכ"ל

בנק דיסקונט הודיע לפני זמן קצר כי שוטרי להב 433 ביצעו חיפוש במשרדי חברת מרכנתיל דיסקונט ● ל"גלובס" נודע כי מדובר בהסתעפות של פרשה הנוגעת לחשדות לפלילים בקרב בכירים בעיריית אילת, שהותרה היום לפרסום

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

בורסות וול סטריט ננעלו בירידות חדות בצל העלייה בתחלואה לשיא יומי

מדד הנאסד"ק איבד 1.6%, מדד דאו ג'ונס ירד ב-2.3%, ומדד S&P 500 נפל ב-1.9% ● מדד הפחד זינק ב-20%; הנפט צנח ב-3.6% ● מניות התעופה והקרוזים בלטו בירידות ● אנט גרופ, זרוע הפינטק של עליבאבא הסינית, תגייס 34.5 מיליארד דולר (מחוץ לארה"ב) בהנפקה הגדולה בהיסטוריה

סטנלי פישר  / צילום: רויטרס

ההתנגדות החריגה, ההתפטרות הסוערת והביקורת החריפה: הפרוטוקולים של בחירת סטנלי פישר לדירקטוריון הפועלים

השופט משה גל על ההצבעה של דוד אבנר נגד מועמדות פישר: "חריגה וכל כך אינטרסנטית וכל כך פוגענית" ● אבנר האשים את חברי הוועדה: "אתם מתאמים ביניכם עמדות והחלטות מחוץ לפגישות הוועדה ומשנים את החוקים בדיעבד" ● היום נחשף פרוטוקול חלקי ביחס לדיון הנוסף במועמדות פישר, לאחר שלכאורה נפסל בשל הצבעת אבנר

דגלי ישראל וסין/   Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב /

איך בלוקצ'יין ישפר את יחסי ישראל-סין?

דוח פינטק - פודקאסט הפיננסים החדש של "גלובס" וד"ר אושי שהם קראוס ● היום בדוח: בלוקצ'יין ייעודי לטובת יחסי סין-ישראל

ג'ו ביידן ובנו האנטר / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

מרוסיה באהבה? הדגלים האדומים מעל פרשת המחשב של בנו של ביידן

בתחילת החודש פורסמה כתבה מרעישה ב"ניו יורק פוסט": העיתון השיג עדויות שמוכיחות לכאורה שבעוד שאביו כיהן כסגן נשיא, הוא נפגש איתו ועם ואיש עסקים אוקראיני ● רועי צינמן, לשעבר מפקד באמ"ן אומר כי הפרסום מעלה סימני שאלה באשר למעורבות רוסית בהשגת והפצת החומרים ● האזינו

מסעדנים ובעלי ברים במרסיי יוצאים בהמוניהם בתהלוכת הפגנה נגד הממשלה שהכריזה לסגור את עסקיהם / צילום: Daniel Cole, Associated Press

הקורונה שוב משתוללת באירופה: אם לא יצליחו לבלום השבוע את המגפה, הסגר השני בלתי נמנע

מספר המאומתים ביבשת ממשיך לעלות, ובניגוד לגל הראשון שהיה ממוקד במספר אזורים מצומצם - הפעם הנגיף מתפרץ באלפי מוקדים ביבשת ● בינתיים הממשלות עושות כל שביכולתן כדי למנוע סגר נוסף, אך לא בטוח שיוכלו לעמוד בכך לאורך זמן

טכנאי במפעל השבבים של AMD בגרמניה   / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

מגמה שלילית באירופה; זיילינקס מזנקת בטרום-מסחר, AMD יורדת

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות קלות ● AMD רוכשת את זיילינקס תמורת 35 מליארד דולר בעסקת מניות ● החוזים העתידיים בניו יורק מטפסים לאחר הירידות אתמול

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

עליות קלות בת"א; עסקת הענק בתחום המוליכים למחצה מקפיצה את טאואר ב-7%

אודיוקודס פרסמה דוחות טובים לרבעון השלישי ● להב זוכה להמלצה חיובית מבית ההשקעות ווליו בייס ● חברת AMD הודיעה על רכישת זיילינקס (Xilinx) תמורת 35 מיליארד דולר - טאואר מקבלת רוח גבית ● מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-525 מיליון שקל

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מסגרות האשראי של הבנקים יקוצצו, אבל פחות: זה הפתרון המסתמן

בינואר 2021 אמורים לאומי והפועלים לחתוך את מסגרות האשראי לכרטיסי האשראי, כשמי שאמורים ליהנות מהמהלך הן חברות הכרטיסים אליהן יעברו הלקוחות • משבר הקורונה טרף את הקלפים ובאוצר ובבנק ישראל נוטים להקל על הבנקים ויו"ר ועדת הכלכלה מבטיח לוודא שמשקי הבית לא ייפגעו

מפעל מכוניות חשמליות בגרמניה. במערב אירופה נמכרו השנה מעל 400 אלף חשמליות / צילום: Matthias Rietschel, רויטרס

הפסקת חשמל: למה ישראל מקרטעת אחרי העולם באימוץ מהפכת הרכב הירוק

למרות הקורונה, המכירות הגלובליות של הרכב החשמלי נסקו בשלושת הרבעונים הראשונים של 2020, והאיצו את התאוששות השוק ● בארץ, לעומת זאת, המדינה לא ממהרת להעניק הטבות לחשמליות, ואפילו למקבלי הרכב הצמוד אין מוטיבציה להתחיל להשתמש בהן

הבחירות בארה"ב: כל הדיווחים והפרשנויות של כתבי גלובס

עבודות הרכבת הקלה, תחנת שאול המלך בת"א / צילום: עמירם ברקת

הרכבת הקלה בגוש דן: מכרז המיליארדים, הערבות שנעלמה והטעות המביכה

הקבוצה בראשות שיכון ובינוי הגישה הצעה למכרז הענק של הרכבת הקלה בגוש דן, אך שכחה לצרף פרט מהותי: כתב ערבות תקף למכרז הקו הסגול • למרות הפגם החמור, נת"ע החליטה שלא לפסול אותה

מירי רגב צילום תמר מצפי

"לא אאפשר עוד חריגות": האיום של מירי רגב כלפי נת"ע

שרת התחבורה מירי רגב הודיעה לנת"ע כי "כל חריגה נוספת תביא אותי לשקול מחדש אם החברה תוכל להמשיך לנהל את הרכבות הקלות" ● בנוסף לתוספת תקציב, ביקשה נת"ע גם לדחות את מועד סיום הפרויקט שעמד על סוף 2021 בשנה שלמה