גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנגיד שנחשב למושיע האירו עוזב את הבנק האירופי המרכזי כשהוא חלוק ומפולג

ב-31 באוקטובר יסיים מריו דראגי את כהונתו אחרי שהוריד עוד את הריבית בגוש האירו והשיק תוכנית חדשה לרכישות אג"ח ● למחליפתו, כריסטין לגארד, מחכים כמה אתגרים לא פשוטים

מריו דראגי וכריסטין לגארד / צילום: רויטרס
מריו דראגי וכריסטין לגארד / צילום: רויטרס

הישיבה האחרונה של הבנק המרכזי האירופי בניצוח הנשיא מריו דראגי הייתה אמורה להיות אירוע חגיגי שמסיים שמונה שנות כהונה, שבהן הוא נחשב בעיני רבים למי שהציל את המטבע האירופי האחיד ממוות. אבל הפרידה הייתה חמוצה משהו.

ב-1 בנובמבר יעביר דראגי לידי המחליפה שלו, כריסטין לגארד, בנק מרכזי כה חצוי על ידי מחלוקת פנימית ולחץ חיצוני, שיש שתוהים אם הוא יוכל לבצע את המימוש הענק האחרון של התמריצים שעליו החליט דראגי, שלדעתו נחוץ כדי למנוע מיתון בגוש האירו.

שאלות רבות מרחפות מעל גורל תוכנית קניית האג"ח הענקית החדשה של ה-ECB, שדראגי השיק בחודש שעבר. הביקורת גברה בשל החלטתו לדחוף את ריבית המדיניות של הבנק המרכזי לטריטוריה שלילית עוד יותר, ולדחוף באגרסיביות ליעד אינפלציה של 2% בגוש האירו, יותר מפי שניים מהאינפלציה הנוכחית.

התוצאה היא ש"כולם ממתינים לכריסטין" כדי להבין איך היא תנסה לבנות קונצנזוס בין הסיעות היריבות השונות בבנק, אמר אחד מבכירי ה-ECB. בינתיים, הרקע הכלכלי בגוש האירו ממשיך להחריף.

כצפוי בישיבה שנערכה ביום ה' שעבר, לא הוכרזו צעדים כלשהם אחרי הפחתת הריבית בספטמבר למינוס 0.5% וההודעה על תוכניות חדשות להשיק מחדש קניית אג"ח בקנה מידה מאסיבי, הקלה כמותית. זה קרה כמה חודשים בלבד אחרי שהבנק הודיע שהוא יסיים בהדרגה תוכנית קודמת של קניית אג"ח מדינה ועוד בהיקף של 2.6 מיליארד אירו.

לפי שלושה מקורות שמכירים את המצב, דראגי הציג לוועדת הריבית של הבנק המרכזי את חבילת הצעדים שלו רק שעות לפני שההחלטה הייתה צריכה להתקבל. "הוא לא פנה אלינו לפני אותו יום", אמר בכיר אחד.

נגידי ה-ECB היו כה חלוקים בדעתם, שהם אפילו לא דנו בשאלה איך לגרום לתוכנית לעבוד בפועל. לפחות שבעה מ-25 חברי מועצת הנגידים התנגדו להחלטה להשיק מחדש את ההקלה הכמותית, ועוד כמה אחרים הביעו ספיקות, לפי המקורות יודעי הדבר.

בצעד נדיר, ועדת המדיניות המוניטרית של הבנק התנגדה בעצמה למהלך, והזהירה שהוא עלול לא להיות אפקטיבי בהתחשב בכמויות החוב האדירות שהבנק המרכזי כבר קנה. עובדי הבנק תהו גם לגבי ההחלטה להוריד את הריבית לשיעור שלילי עוד יותר.

"לא היה זמן לדון בחבילה כולה", אמר נגיד הבנק האוסטרי רוברט הולצמן בראיון. הוא אמר שלא תמך בכמה אלמנטים של התוכנית החדשה מחשש שהם לא יהיו אפקטיביים, יערערו את יציבות המגזר הפיננסי, ויאפשרו לכל מיני חברות "זומבי" לא פרודוקטיביות לשרוד.

המכתב שביקר את מדיניות ה-ECB

"אנחנו חייבים לחזור לריביות חיוביות", אמר הולצמן. "מדיניות מוניטרית מרחיבה יותר ויותר אינה עוזרת".

הבנק המרכזי יישאר ללא אג"ח ריבוניות מגוש האירו לרכישה בערך בסוף שנת 2020, לפי שלושה מקורות יודעי דבר. מצב זה עלול לאלץ את ה-ECB לעבור את המגבלה העצמית שלו על הקנייה של לא יותר משליש מהאג"ח הקיימות, או לפנות לנכסים נוספים כמו אג"ח בנקאיות ומניות.

כמה בכירים לשעבר בבנק, ביניהם הכלכלנים הראשיים לשעבר אותמר איסינג ויורגן שטארק, פרסמו החודש מכתב גלוי שטען שה-ECB חורג מהמנדט שלו, מסבסד ממשלות בגוש האירו ויוצר השפעות לוואי שליליות.

המאזן של ה-ECB תפח לכ-40% מהתוצר הכלכלי של גוש האירו, פי שניים מחלקו של הפדרל ריזרב בכלכלת ארה"ב.

האירו נחלש מול הדולר

גם בעלי ברית קרובים של דראגי הטילו ספק במהלכיו האחרונים. "אני חושב שאנחנו צריכים להיזהר מאוד מהאפקטים השליליים האפשריים של ריביות שליליות", אמר הנגיד האיטלקי איגנציו ויסקו בשבוע שעבר. "הייתי נזהר מאוד-מאוד מהליכה נוספת לכיוון הזה".

דראגי התייחס לביקורת נגדו במסיבת העיתונאים האחרונה שלו ביום ה', ואמר ש"אחד המתנגדים קרא לאחדות וליישום מלא של חבילת המדיניות", ואילו מתנגד אחר אמר ש"מה שהיה היה". הוא הגדיר את המורשת שלו כ"לעולם לא לוותר".

הוא הגן על חבילת התמריצים שלו באזהרה שכלכלת גוש האירו נשארה פגיעה. הוא אמר גם ש"ייקח עוד זמן" עד שה-ECB יגיע לקצה יכולתו לקנות אג"ח.

המשימות הקשות של לגארד

לגארד התחייבה לבצע בדיקה של יעד המדיניות של הבנק, והעלויות והיתרונות של כלים כמו הקלה כמותית וריביות שליליות. בדיקה כזו תדרוש חודשים רבים.

לגארד צריכה גם להחליט באיזו אגרסיביות לחתור ליעד של העלאת האינפלציה בגוש האירו ל-2% - ואם זו בכלל מטרה ראויה. האינפלציה בפועל בגוש האירו בספטמבר הייתה 0.8% בלבד, והמשמעות היא שהכפלתה תחייב מינון גדול ומתמשך של תמריץ מוניטרי.

סאבין לאוטנשלאגר, הגרמנייה הבכירה ביותר ב-ECB, התפטרה במפתיע בחודש שעבר אחרי שהטילה ספק בצורך בתמריץ גדול. היא טענה שהפרשנות האגרסיבית של דראגי ליעד האינפלציה של הבנק המרכזי אינה במקומה.

פרישתה באה על רקע שינויי הרכב במועצת הנגידים שנוטה יותר לטובת מדיניות מוניטרית "ניצית". השינויים כוללים את כניסתו של הולצמן, מומחה לפנסיות, שמונה לנגיד האוסטרי בחודש שעבר בתמיכת מפלגת החירות הימנית בארצו.

אבל ממשלת גרמניה עשתה מחווה לבנק האירופי המרכזי כאשר היא מינתה ביום ד' שעבר פרופסורית פרו-אירופית, איזבל שנאבל, למושב שהותירה אחריה לאוטנשלאגר. אנליסטים אמורים ששנאבל תוכל לסייע לבנות גשרים בין ה-ECB לגרמניה בכהונתה של לגארד.

שאלת מפתח נוספת ללגארד היא - כמה ביקורתיים צריכים להיות אנשי ה-ECB כלפי מדיניות הבנק בפומבי?

ביוני האשים דראגי כמה בנקים מרכזיים לאומיים באירופה בליבוי רגשות פופוליסטיים נגד הבנק המרכזי האירופי על ידי מתיחת ביקורת עליו. כמה בכירים ב-ECB רואים, לעומת זאת, בביקורת סימן לבגרות של הבנק.

"לגארד תצטרך למצוא פורמט שבו אנשים יוכלו להביע דעות שונות, ולארגן דיונים שלא ייצרו עימותים", אמר אחד מהם. 

עוד כתבות

מיקי גנור ואבריאל בר יוסף / צילומים: כדיה לוי, אביב חופי

אבריאל בר יוסף נחקר ארבעה ימים ברצף, הפרקליטות נאבקת להשאיר את מיקי גנור בישראל

אבריאל בר יוסף הוא החשוד הבכיר היחיד בפרשת הצוללות שטרם התקבלה לגביו החלטה ● הפרקליטות ערערה על החלטת המדינה לאפשר למיקי גנור לצאת מישראל תוך הפקדת ערבות ● נציג המדינה בדיון: "אם גנור רוצה לברוח, כל מה שהוא צריך לעשות זה לטוס, יש לו רכוש ודרכון גרמני"

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

מתוך סדרת הכתבות "משחקים באש" של השיקגו טריביון / צילום: יחצ

תקשורת צורמת: עיתונאי "שיקגו טריביון" מנסים להחליף את בעלי העיתון

עיתונאי "שיקגו טריביון" מחפשים בעלים חדשים עקב החשש מפעולות עתידיות של קרן הגידור שהפכה באחרונה לבעלת המניות הגדולה בחברה

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הריאות המסתורי בסין: מניות יצרניות תרופות בעלייה, חברות הנסיעות בירידה

מספר המאובחנים זינק מתחילת השבוע פי שלושה ל-218 ● הנגיף שהתפרץ במרכז סין, התפשט במספרים קטנים ליפן, דרום קוריאה ותאילנד ● בעקבות חששות שהועלו שסין מסתירה היקף ההתפשטות, הנשיא שי ג'ינפינג קרא: "לפרסם מידע בצורה מהירה ולהעמיק את השת"פ הבינלאומי"

חניון בתל אביב/ צילום: איל יצהר

35 דולר לשעתיים בניו יורק: כמה משלמים בעולם על חניה

בדיקה של מחירי החניה בעולם שנערכה ע"י אפליקציית Parkopedia מגלה כי בראש הדירוג נמצאות ניו יורק וערים גדולות באוסטרליה ● היכן ממוקמת ישראל ביחס לעולם, ואיך הגיע מחיר חודשי ממוצע של שכירת חניה בחניון בישראל ל-202 דולר?

טראמפ בעצרת בחירות במישיגן / צילום:  Leah Millis : צילום

דעה: משפט טראמפ בסנאט מתחיל - הזיכוי די מובטח, אך האם הכתם יימחק?

אחרי שגוף ביקורת של הקונגרס קבע כי התנהלות טראמפ בפרשת אוקראינה היא עבירה על החוק, משפט האימפיצ'מנט מגיע לנקודת ההתחלה בסנאט ● מידת הזיהום של הכביסה המלוכלכת שצפויה לצוץ במהלך הדיונים, עלולה לעצב את דימויו ומורשתו של הנשיא ה־45 לדורות הבאים ● דעה

קלאוס שוואב / צילום: רויטרס

מייסד כנס דאבוס: "זה לא פייר להגיד שאנחנו מנותקים מהבעיות של העולם האמיתי"

כנס דאבוס ה־50 נפתח בשוויץ ● הכנס השנתי, שבו הון ושלטון מתערבבים בו האחד בשני, מתמקד השנה במשבר האקלים העולמי ● "אנחנו זקוקים לשיתוף-פעולה קבוע בין המגזר הציבורי והפרטי, כדי לעדכן בצורה מתמשכת את חוקי המשחק", אומר קלאוס שוואב

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

צפו: החל משפט ההדחה של דונלד טראמפ בסנאט

עם פתיחת משפטו של דונלד טראמפ בסנאט, נחשפת אסטרטגיית ההגנה שלו: כתב האישום אינו טוען שהנשיא הפר חוק כלשהו ולכן אין לו כל בסיס חוקי ● התובעים הדמוקרטים: טראמפ מגלם את חלום הבלהות של האבות המייסדים ● סקר: רוב קטן של האמריקאים תומך בהדחת טראמפ

אסדת מאגר לוויתן./ צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הופסקה הפקת הגז בקידוח לוויתן בשל בעיה טכנית

בנובל אנרג'י עדכנו שזוהתה "התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות על גבי האסדה" ● בחברה מעריכים כי פעילות הזרמת הגז תחודש מחר

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

מגדילה את המינון: קרן פימי תגדיל את החזקותיה בקמהדע בהשקעה של 25 מיליון דולר ותחזיק ב-21% ממניותיה

עמיר לונדון, מנכ"ל החברה: "הסכום ישמש לרכישות ולפיתוח עסקי; החברה תמשיך להיות רווחית ולייצר מזומנים בשנים הקרובות" ● לפני כחודשיים השקיעה קרן הפרייבט אקוויטי 30 מיליון דולר תמורת 12% ממניות קמהדע, והפכה לבעלת המניות הגדולה בחברה

ניר דגן / צילום: תמר מצפי

הטלטלות בארקיע נמשכות: המנכ"ל ניר דגן פורש; אמיר ארז ימונה למנכ"ל החדש

(עדכון) - דגן, שכיהן כמנכ"ל ארקיע בשש השנים האחרונות, יוחלף ע"י מנכ"ל פזגז לשעבר ● ארקיע עוברת טלטלה בחודשים האחרונים בעקבות סגירת שדה דב והירידה בביקוש בטיסות לאילת, התחרות מול חברות לואו קוסט בקווים לאירופה והאכזבה מהפעילות בטיסות להודו ולבנגקוק

חתימת הסכם קיבוצי בבנק הפועלים / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

ללא הפתעות: נחתם ההסכם הקיבוצי החדש בבנק הפועלים, בהתאם להבנות שהוכרזו לפני כשבועיים

במסגרת ההסכם סיימו העובדים וההנהלה תקופה של שנתיים שבהן לא היה לעובדי הבנק הסכם קיבוצי תקף, מאחר וההסכם הקיבוצי הקודם בבנק תם בסוף 2017, ומאז ועד עתה לא הושגו הסכמות לגבי ההסכם החדש

דו"ח האינטרנט השנתי של בזק / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

דוח האינטרנט השנתי של בזק: וואטסאפ הפופולרית ביותר, נטלפיקס בצמיחה

הגיל הממוצע לקבלת סמארטפון הוא 10, יותר ויותר הורים מגבילים את זמן הצפייה במסכים, והמקצוע המועדף על הילדים הוא כוכבי רשת ● לראשונה בזק לא פרסמה בדוח נתונים על מהירויות הגלישה

מייסדי AppsFlyer: מימין לשמאל אורן קניאל ורשף מן / צילום: אפספלייר, יח"צ

עכשיו זה רשמי: אפספלייר גייסה 210 מיליון דולר

החברה, שבודקת יעילות של קמפיינים שיווקים, ביצעה סבב גיוס לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר בהובלת הקרן האמריקאית ג'נרל אטלנטיק

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

מגמה שלילית בוול סטריט; ביונד מיט שוב מזנקת, בואינג צוללת

סיטיגרופ הוריד את המלצתו לבנק מורגן סטנלי ● מדדי פוטסי וקאק 40 איבדו 0.5%, מדד דאקס עלה ב-0.1% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.2% ● דרמה באסיה בצל וירוס הריאות בסין והורדת דירוג להונג קונג: הבורסה בהונג קונג איבדה 2.8%, שנחאי ירדה ב-1.4%, הניקיי ביפן איבד 0.9% ● בסוכנות הדירוג מודי'ס הורידו דירוג להונג קונג ל-Aa3 מ-Aa2

“רובע החדשנות” בב”ש / הדמיה: HQ אדריכלים

באר שבע רוצה להקים רובע חדשנות. לא ברור מי יתקצב אותו

העירייה תגדיר ותפתח אזור ממוקד שישמש נקודת מפגש מרכזית, האוניברסיטה ובית החולים יורידו גדרות ומשרדי הממשלה יעסקו ביחסי ציבור • תוכנית "רובע החדשנות" של בירת הנגב שמבקשת ליצור "אקוסיסטם" לרעיונות פורצי דרך נחשפת וחושפת בטן רכה: חוסר במימון

אמרי גלאי / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

התפקיד החדש של מנכ"ל הסניף הישראלי של ענקית המשלוחים Wolt

אמרי גלאי, שהוביל את כניסתה של Wolt לישראל ומילא את תפקידו מאז מאוגוסט 2018, יסיים את תפקידו בישראל ויעבור לניהול אזור באירופה בחברה

נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

ועדת השרים אישרה את הפרטת נמל חיפה; התנאי: הזרמת הון של מיליארד שקל

מדובר בנמל השלישי בישראל שיעבור לידיים פרטיות • המתמודדים הצפויים: מספנות ישראל וחברות מסין • על רקע ההפרטה, חשש מתחרות מול נמל המפרץ החדש שייפתח ב–2021

ד”ר גוין סאס, רינה בנבנישתי, אורית בנבנישתי, אפרת ידיד בן עזרא וצחי טולדנו / צילום: טל שובל

דרוש טיפול: אורית ורינה בנבנישתי מחפשות פתרונות

וגם: מי הגיעו לקונצרט של ליידי שירלי לואי וסר פרנק לואי

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

הווירוס הסיני ממשיך להתפשט: מקרה ראשון התגלה בארה"ב

הבהלה מפני התפשטות הנגיף ממשפחת ה-SARS גוברת, וארגון הבריאות העולמי יכנס מחר דיון חירום ● גם בפיליפינים התגלה מקרה ראשון של הידבקות במחלה ● קרוב ל-300 מקרים נרשמו רק בסין