גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה חיסולו של אתר האינטרנט הגדול ביותר בעולם לפורנוגרפיה של ילדים לא ריגש את קוריאה

איך קרה שהצעיר הדרום קוריאני בן ה-23 שהורשע בהקמת האתר והניהול שלו קיבל 18 חודשי מאסר, ואילו בארה"ב קיבל אחד המורשעים עשר שנות מאסר על ניסיון ניצול מיני של ילדים והחזקת פורנוגרפיה של ילדים? ● אולי מפני שלדברי חוקרים, בדרום קוריאה צריכת פורנו של ילדים נחשבה בדרך כלל לעבירה מקבילה להתערטלות בפומבי

אזיקים / צילום: שאטרסטוק
אזיקים / צילום: שאטרסטוק

 

מבצע בינלאומי נגד מה שהיה אתר האינטרנט הגדול ביותר בעולם לפורנוגרפיה של ילדים הניב עונשי מאסר ממושכים ברחבי העולם - להוציא את דרום קוריאה, שבה עולים לרשת ונצפים רבים מהחומרים הללו.

הצעיר הדרום קוריאני בן ה-23 שהורשע בהקמת האתר והניהול שלו קיבל 18 חודשי מאסר, שיסתיימו בקרוב. עשרות מורשעים מחוץ לדרום קוריאה קיבלו גזרי דין ממושכים הרבה יותר. בארה"ב קיבל אחד מהם עשר שנות מאסר על ניסיון ניצול מיני של ילדים והחזקת פורנוגרפיה של ילדים. גבר בבריטניה נידון ל-40 חודשי מאסר על הפצת תמונות לא ראויות והחזקת סמים.

המפעיל של האתר, סון ג'ונג-וו, עשוי לקבל עונש חמור יותר בארה"ב, שהרשויות בה חשפו בחודש שעבר הן את היקף החקירה העולמית נגד האתר, והן גיליון אישום בתשע עבירות של קשירת קשר, פורנוגרפיית ילדים והלבנת הון. ארה"ב מבקשת את הסגרת סאן, שרשום במסמכי משרד המשפטים האמריקני כג'ונג וון סאן. משרד המשפטים בסיאול לא מסר תגובה.

חברים במפלגת השלטון בדרום קוריאה לוחצים להטיל עונשים נוקשים יותר, יחד עם אכיפה מוגברת בעבירות פורנוגרפיה וניצול מיני של ילדים, בהתבסס על רקע הזעם הציבורי שעוררה הפרשה.

בעוד שהענישה האפשרית בדרום קוריאה על הפקת והפצת פורנוגרפיה של ילדים זהה למקובל בעולם, העונשים על החזקת פורנו ילדים קלים יותר, ובתי משפט נוטים לפסוק עונשים קלים בהרבה מכפי שהחוק מאפשר. סיבה אחת לכך, אומרים מומחים, היא שהחוקים אינם מספקים הנחיות ענישה לשופטים, כלומר בתי המשפט נשענים על תקדימים, שהם במבט היסטורי מקלים. הממשלה ביקשה בחודש שעבר מבית המשפט העליון ליצור הנחיות חדשות.

המחוקקים במדינה אומרים שהם מנהלים קרב קשה במעלה גבעה. בדרום קוריאה, צריכת פורנו של ילדים נחשבה בדרך כלל לעבירה מקבילה להתערטלות בפומבי, אמרה ג'נג דה-היי, חוקרת במכון הקוריאני הממשלתי לקרימינולוגיה. ניצול מיני של ילדים, לדבריה, נחשב לאורך ההיסטוריה לעבירה שצריך למנוע לטובת הסדר הציבורי, ולא בשם ההגנה על ילדים פגיעים חפים מפשע.

"יש במזרח אסיה נטייה לבחון את הדברים מנקודת המבט של העבריין, ולא של הקורבן", אומר הא סורה, עוזר פרלמנטרי של אחד המחוקקים ממפלגת השלטון שמכין את הצעות החוק בנושא. "ויש גם פחות כבוד לזכויות האשה ביחס למערב".

גם בתחילת שנות ה-2,000, מעל 50% מהזנות במדינה הייתה של קטינות, אמרה יאנג. זה עזר ליצור את הרושם שכמה מהקטינים שנוצלו לרעה עסקו במקצוע הזה מרצונם החופשי למען רווח כספי, ולא היו זקוקים להגנה.

"אנחנו צריכים לשאול את עצמנו, מה בחברה שלנו מאפשר את כל זה?", אמרה פעילת זכויות הנשים לי הא-יאנג בכנס בנושא זה שהתקיים לאחרונה בפרלמנט. "אותן הגישות שמביאות להתייחסות מקלה כלפי עברייני מין בדרום קוריאה גורמות גם להענשה מקלה של עבירות מין נגד ילדים", הוסיפה.

גישות כאלו מסבכות את המאמץ הבינלאומי להגן על ילדים מניצול מיני. פורנו של ילדים נפוץ במקרם רבים ממדינות שאין להן מנגנוני מעקב מספיקים ומסגרות משפטיות ללכוד ולהעניש את צלמי הפורנו, אומרים מומחים.

ביפן, הפקת והפצת פורנו של ילדים לא הוצאו אל מחוץ לחוק עד שנת 1999. החזקת חומרים כאלו נאסרה רק ב-2014. החוק הפלילי ביפן קובע מאסר מרבי של שלוש עד שבע שנים על עבירות כאלו. במקרים הבודדים שבהם מקרים כאלו הגיעו לבתי משפט ביפן, הוטלו בדרך כלל עונשי מאסר על תנאי או ענישה קלה יחסית,זאת לפי דוח של האו"ם משנת 2015.

ענישה מקלה קיימת גם בטייוואן, עם מאסר מרבי של שלוש שנים למפיקי ומפיצי פורנו של ילדים. הרשעות בהחזקת חומרים כאלו מניבות קנסות וייעוץ כפוי לעבריינים.

בארה"ב, להבדיל, חשודים שמורשעים בהחזקת פורנו ילדים יכולים להישלח לכלא לעשר עד עשרים שנה. כמעט 60% מההרשעות בפורנוגרפיה של ילדים מובילים למאסרים של חמש שנים ויותר, לפי נתוני משרד המשפטים הפדרלי.

בחקירה העולמית שפורסמה באוקטובר, 338 חשודים בכמעט 40 מדינות נעצרו והואשמו בשותפות בקרטוני וידאו של פורנו ילדים באמצעות Welcome to Video, אתר ב"רשת השחורה" - המרחב הלא חוקי שמוסתר מן הציבור. את החקירות ניהלו חוקרים מארה"ב, בריטניה, גרמניה ודרום קוריאה. כשני שלישים מהחשודים היו דרום קוריאנים. מבין אלו שנפתחו נגדם הליכים בדרום קוריאה, רבים נקנסו בכמה אלפי דולר.

סאן הורשע בהחזקה, הפצה והעלאה של תכני פורנו על ילדים לאתר שאחסן עד שמונה טרה-בייט של חומרים כאלו - אתר פורנו הילדים הגדול בעולם במונחי כמות תוכן. נציג של משרד עורכי הדין שייצג את סאן בבתי המשפט בערכאה נמוכה סירב להגיב. סאן עצמו ועורך הדין מטעם הסנגוריה הציבורית שהגן עליו מילאו גם הם את פיהם מים.

עונשו של סאן, 18 חודשי מאסר בסך הכל, לא חריג. מבין הדרום קוריאנים שהורשעו בעבירות ניצול מיני של ילדים, כולל החזקת פורנוגרפיה, שליש ריצו עונשי מאסר. רק 6% מאלו שהורשעו בתשלום על יחסי מין עם ילדים נכלאו, זאת לפי נתונים ממשלתיים עדכניים. 75% מאלו שנכלאו ריצו פחות מחמש שנות מאסר, הרבה פחות מהעונש המרבי של מאסר עולם.

אנשי אכיפת החוק אינם רואים בעבירות מין בילדים בעיה רצינית במיוחד, אומרת פארק צ'אן-מי, נציגה מ"מרכז התגובה הקוריאני לאלימות סייבר", ארגון מתנדבים שמציע עזרה לקורבנות ניצול מיני. "חוקר ממשלתי אחד של עבירות ניצול מיני אמר לחשוד שכל הגברים צופים בפורנו, ושהוא צריך לחשוב רק שהוא חסר מזל על שנלכד", אמרה פארק.

הצעת חוק שמכין המחוקק קנג צ'נג-איל ממפלגת השלטון נועדה להעלות את הענישה המירבית על החזקת פורנו ילדים לשלוש שנות מאסר, במקום העונש הקיים כיום של שנה אחת. הצעה של מחוקק אחר היא שבתי המשפט יהדקו את צווי ההגבלה על עבריינים מורשעים בעבירות מין בילדים.

גם לאחר אלו, זה יהיה עדיין מעט מדי בסטנדרט מערבי. מומחים משפטיים בפרלמנט הקוריאני אומרים שקשה להעלות בצורה דרמטית יותר את הענישה בתיקון אחד לחוק הקיים, אומרת הא, העוזרת של חבר הפרלמנט קנג. "אנחנו בוודאי רוצים שינויים חזקים ומהירים יותר, אבל מגבלות משפטיות מפחיתות את הדרגה שבה אנחנו יכולים להעלות את רמת הענישה במכה אחת", הסבירה.

עוד כתבות

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

אבי דדון / צילום: איל יצהר

צייד מכונות ההנשמה: ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון מתגייס למלחמה בקורונה

פורטפוליו עם אבי דדון, ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, על הפעלת משלחות רכש בעולם, על הגדלת מספר מכונות ההנשמה ועל ההסתייעות בכיל כדי להזמין ציוד

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

התפשטות הקורונה: מניין המתים בישראל עלה ל-73; בן 63 מת בבי"ח סורוקה

הגבר סבל ממחלות רקע, מוקדם יותר בת 90 עם מחלות רקע מתה בשערי צדק ● מניין הנדבקים עלה ל-9,404 ● מצבו של ג'ונסון התייצב והוא מגיב לטיפול ● בספרד מספר החולים זינק ל-147 אלף ● מלון קורונה נפתח בחיפה ● העוצר יימשך עד מחר ב-07:00

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

מענקים מהירים והגנה על השקעות מוסדיים: תוכנית הסיוע של המדינה לתעשיית ההייטק בימי הקורונה

האוצר יעביר לרשות החדשנות באופן מיידי 1.25 מיליארד שקל, כחלק מהתקציב השנתי שלה, שישמשו בעיקר למענקים בתמורה לתמלוגים ● המדינה תספק למוסדיים מנגנוני הגנה במטרה לעודד אותם להשקיע בחברות הייטק בהיקף של 2 מיליארד שקל

חיטוי של בית קולנוע בווהאן בסוף השבוע האחרון / צילום: Aly Song, רויטרס

הסינים יוצאים מהסגר אך מגלים שהם שבויים של החובות שצברו במהלכו

אם הביקוש העולמי למוצרים סיניים לא יעלה בחודשים הבאים, קיצוצי השכר יישארו, ומכירות העסקים הקטנים ימשיכו לרדת, חדלות הפירעון תטפס וההפסדים יחלחלו לבנקים ולחברות ההלוואות

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

 כינוס אופ"ק / צילום: רויטרס

אופ"ק חדש: המחסור בשטחי אחסון דוחף את המפיקות לדון על "שביתת נשק" במלחמת המחירים

ביום חמישי יתקיים מפגש קריטי בין נציגות אופ"ק פלוס שנדחה בתחילת השבוע ● ביחד עם מדינות אחרות סעודיה מנסה לשכנע חברות נפט לרסן את התפוקה

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

משלוח של כמיליון ביצים שנחת בישראל / צילום: לסר

מיליון ביצים נחתו בישראל - מתי הן יגיעו לסופרמרקט שלכם?

אחרי החוסרים החריגים, כמיליון ביצים נחתו הלילה בישראל ופוזרו הבוקר ברשתות המזון, ומשלוח נוסף צפוי להגיע גם מחר ● אלא שברשתות המזון כבר מבהירים כי המשלוח הנוכחי לא יאפשר למלא את החוסרים האדירים שקיימים היום

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

בשעה שנתניהו יחליט האם לחלץ את אל על, הסיוע לישראייר ולארקיע מתקרב

ההחלטה של רה"מ בדבר גורלה של ה"חברה הלאומית" תגיע גם על רקע הסדרי הלוואות שהמתחרות ארקיע וישראייר צפויות לקבל מהאוצר ● ועל אף זאת, חשוב להדגיש כי הסכנה הקיומית של אל על היא גם ההזדמנות הגדולה שלה לבצע מהלך של התייעלות מהשורש

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לנאום על סכנות נגיף הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

הצבעה בצל המגיפה: "טראמפ לא יכול לדחות את הבחירות"

האם הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו במועד ● איך מקיימים פריימריז בזמן מגפה ● ולמה הצבעה במעטפות הפכה לשאלה המכרעת של הקמפיין ● יפתח דיין, פרשן ובלוגר לפוליטיקה האמריקאית, מתארח בפודקאסט ׳המדריך לטראמפיסט׳ כדי להסביר מה עושה נגיף אחד לקמפיין 2020 ● האזינו

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו