גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אלון מאסק קונה גם את השכנים: אלה הנכסים עליהם הוא הוציא 100 מיליון דולר בתוך 7 שנים

כמו מיליארדרים אחרים לפניו - בכל במה שנוגע לנדל"ן שלו, מאסק נוהג לקנות את כל השכונה: ב-7 השנים האחרונות, מאסק וחברותיו בע"מ צברו אשכול של 6 בתים בשני רחובות בשכונת בל אייר שבלוס אנג'לס וכן אחוזה בת 100 שנה בצפון קליפורניה ליד מטה טסלה

אלון מאסק / צילום: MIKE BLAKE, רויטרס
אלון מאסק / צילום: MIKE BLAKE, רויטרס

אלון מאסק, המיליארדר הצעיר יחסית שמהמר בגדול על מכוניות ללא נהג וטיסות חלל, ידוע בטריקים המופרזים שלו. בשבוע שעבר הוא התנצל בפני מושבעים בלוס אנג'לס על ציוץ טוויטר שבו הוא האשים תושב תאילנד שמתמחה בחילוץ ממערות בפדופיליה, לאחר שזה תקף אותו לא סיבה, לדבריו.

במה שנוגע לנדל"ן האישי שלו, מאסק שמרן יותר: הוא נוהג לקנות את כל השכונה.

בשבע השנים האחרונות, מאסק וחברותיו צברו אשכול של שישה בתים בשני רחובות בשכונת בל אייר שבלוס אנג'לס, מובלעת גדושת תושבים סלבריטאים הסמוכה למלון בל אייר. הקניות הללו - בתוספת אחוזה בת 100 שנה בצפון קליפורניה ליד מטה טסלה (חברת הרכב האלקטרוני שהוא מנהל) - אומרות שמאסק וחברותיו הוציאו 100 מיליון דולר על שבעה נכסים.

ב-2012, אחרי שלוש שנים של מגורים בשכירות, מאסק קנה אחוזה קולוניאלית בציפוי טיח בשטח בנוי של 20,248 רגל מרובע (1,880 מ"ר), לפי סותבי'ס אינטרנשיונל ריאלטי שייצגה אותו בקנייה. חברות בע"מ שקשורות אליו מחזיקות שני בתים נוספים באותו רחוב, כולל בית חווה שהוחזק בעבר על-ידי השחקן ג'ין וויילדר. לפי מסמכי רישום, בית זה הוסב לבית ספר פרטי לחמשת ילדיו של מאסק.

ב-2015 באה רכישה נוספת ברחוב סמוך, במעלה ערוץ תלול. דאק דאק גוס, חברה שיש לה כתובת משותפת עם SpaceX, חברת הרקטות לחלל שמאסק מנהל, קנתה בית חווה צנוע ב-4.3 מיליון דולר. כעבור שנה קנתה חברה אחרת שקשורה למאסק בית מודרני לא גמור במרחק שלוש דלתות. שנתיים לאחר מכן, ב-2018, חברה שלישית קנתה בית לבנים קולוניאלי בצמידות לבית הקודם. כל שלושת הבתים שוכנים במובלעת של חמישה בתים, ומי יודע אם מאסק מתכנן להשתלט על כולה.

הבית בבל אייר שמאסק קנה ב-3.6 מיליון דולר / צילום: יח"צ HILTON & HYLAND, יח"צ

גישת הקנייה של בתי השכנים מקובלת בקרב עשירי-מגה, כולל מארק צוקרברג מפייסבוק, ששילם מעל 50 מיליון דולר תמורת חמישה בתים בפאלו אטו בקליפורניה. פול אלן המנוח, ממייסדי מיקרוסופט, חיבר 13 מגרשים שכנים במרסר איילנד במדינת וושינגטון לנכס אחד, שכלל שמונה בתים.

כמה מהנכסים של מאסק עולים בשוויים מאז רכישתם. המחירים בבל אייר עלו מאז הקנייה הראשונה שלו, ובחודשים האחרונים נרשמו שם מחירי שיא, לפי סוכנות הנכסים קומפאס. הערכה אחת היא שהבתים נועדו לשכן עובדים ושותפים בעסקים השונים של מאסק.

כך או כך, בדצמבר לפני שנה משכן מאסק חמישה מהבתים (ארבעה בלוס אנג'לס והאחד בצפון קליפורניה) למורגן סטנלי בנקאות פרטית תמורת הלוואה של 61.3 מיליון דולר.

הנה סקירה של תיק הנכסים של מאסק: 

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה במאי 2002 ב-5.4285 מיליון דולר

נמכר במרץ 2011 ב-6.453 דולר

6,500 רגל מרובע, ארבעה חדרי שינה, שישה חדרי אמבטיה

מאסק קנה את הבית הזה בבל אייר כשהיה נשוי לג'סטין מאסק, שאותה פגש בלימודיו באוניברסיטת קווינ'ס באונטריו, קנדה. בבלוג המסיבות שלה כתבה מאסק שהבית נקנה אחרי שנתיים של חיפושים, ושהשכן ג'ו פרנסיס, מפיק סדרת הווידאו "Girls Gone Wild", השתתף במסיבות בו והיה "אקסצנטי ומקסים כשהוא רוצה".

כשג'סטין קיבלה את הבית בגירושים, היועץ הפיננסי שלה אמר לה שכדאי לה למכור אותו ולפטר מחצית מצוות התחזוקה. היא מכרה את הבית ב-2011 ב-6.453 מיליון דולר לג'ורג' מקייבי, מייסד חברת השקעות מבוסטון, "צעיר נחמד מהחוף המזרחי שרצה בית שני".

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה בדצמבר 2012 ב-17 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 22.3 מיליון דולר (סוכנות זילוב)

20,248 רגל מרובע, שבעה חדרי שינה, 12 חדרי אמבטיה

קרן אלון מאסק הגמישה קנתה את האחוזה הזו ממיצ'ל ג'וליס, ממייסדי קרן הגידור קניון קפיטל. הנכס על שטח 1.7 אקר (6 דונם) משקיף על הקאונטרי קלאב של בל אייר, וכולל מגרש טניס עם תאורה, חמישה מוסכים, בריכה וספא, חדר כושר ומגורי אורחים. הבית מזכיר בית כפרי צרפתי, עם מרתף יינות ל-1,000 בקבוקים וספרייה של שתי קומות.

חדר השינה באחד הבתים שמאסק קנה בשדרה בבל אייר / צילום: יח"צ HILTON & HYLAND, יח"צ

הנכס הועבר לאחר מכן לחברה שנקראת קליסטו. לפי סוכן נכסים מקומי, הרכישה נבעה מהצורך לשכן את המשפחה הגדולה ואת העובדים והאורחים הרבים. העיתוי של מאסק היה טוב, כי המחירים באזור זה של בל אייר נסקו מאז. ב-2014 מאסק השקיע בהחלפת דלתות בסוויטת המגורים העיקרית, החליף את הארון שלה ועיצב מחדש את המטבח.

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה באוקטובר 2013 ב-6.75 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 7.8 מיליון דולר

2,756 רגל מרובע, שלושה חדרי שינה, שלושה חדרי אמבטיה

אותה קרן גמישה של אלון מאסק קנתה את הבית ב-6.75 מיליון דולר, הרבה פחות מהמחיר המבוקש המקורי של 7.995 מיליון דולר. זהו בית חווה עם קוטג' לאורחים, ממש מעל הקאונטרי קלאב. אח הבעלים לשעבר היה השחקן ג'ין וויילדר, שקנה אותו ב-1976 ב-314,000 דולר.

מאוחר יותר הובע הבית לבעלות אד אסטרה, בית הספר שמאסק הקים לחמשת ילדיו (תאומים ושלישייה). בית הספר, שנחנך ב-2014, מיועד לתלמידים בני 8-14 ומתמקד בפתרון בעיות, חשיבה אתית ושיתוף-פעולה. מבחני הקבלה מבוססים על פתרון בעיות, כמו בחירה של 11 צמחים לבית מגורים חדש לבני אדם או קביעה מי אשם במות אגם מזיהום.

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה ביולי 2015 ב-20 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 20 מיליון דולר

7,026 רגל מרובע, שישה חדרי שינה, שמונה חדרי אמבטיה

הבית הוקם ב-1954 אך עבר שיפוץ יסודי ב-2009. הוא נמכר ב-1.825 מילון דולר ב-1998 ואחר-כך ב-2.49 מיליון דולר ב-2002, לפני שחברת מאסק בשם קמליה ראנץ' קנתה אותו ב-2015 ב-20 מיליון דולר. כתובת החברה היא הכתובת של SpaceX. מורשה חתימה של הבית הוא ג'ארד ברצ'ול, שעובד עבור מאסק.

הילסבורו

נקנה ביוני 2017 ב-23.364 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 27.2 מיליון דולר (זילוב)

16,000 רגל מרובע, 10 חדרי שינה, 9 חדרי אמבטיה

האחוזה הזו בת 100 שנה יושבת על 160 דונם ונהנית מנופי המפרץ של סאן פרנסיסקו, עם בריכה, מסלולי הליכה ואולם נשפים. כאשר הנכס הזה יצא לשוק לראשונה ב-2013, הבעלים שלו, כריסטיאן די גואון הרביעי, בן 78, התנה את המכירה בשמירה על זכות נחלה בנכס, כלומר זכות להשתמש בו לכל ימי חייו. איש לא קנה, והאחוזה הורדה מבלוק המכירות וחזרה אליו רק עם ביטול התנאי הזה.

האחוזה ממוקמת על פסגת גבעה ירוקה במרחק 20 דקות נסיעה מדרום לסאן פרנסיסקו ומצפון לעמק הסיליקון. סבו וסבתו של גואן בנו את הבית בסגנון ים-תיכוני בשטח בנוי של 16,000 רגל מרובע (כ-1,500 מ"ר). התכנון היה של האדריכלים בליס ופאביל מסאן פרנסיסקו ב-1912. הבית הראשי מכיל אולם נשפים, חדר לסידור פרחים, חמישה חדרי שינה, שבעה חדרי אמבטיה מלאים ושני חדרי נוחיות נוספים. לאגף המשרתים יש שישה חדרי שינה ושלוש אמבטיות. ביתן מצופה בטפטים סינים מהמאה ה-18 משקיף על הבריכה.

הנוף מהחלון / צילום: יח"צ HILTON & HYLAND, יח"צ

כשחברה שקשורה למאסק קנתה את האחוזה ב-23.364 מיליון דולר ב-2017, היא שילמה רבע מהמחיר המבוקש המקורי, 100 מיליון דולר. ההוזלה נבעה מהצורך במודרניזציה משמעותית של הבית הישן.

ברנטווד

נקנתה על-ידי חברה שהייתה קשורה לטלולה ריילי, רעייתו השנייה (ולשעבר) של מאסק, באוגוסט 2014 ב-3.7 מיליון דולר

נמכרה באוגוסט 2019 ב-3.925 מיליון דולר

3,000 רגל מרובע, ארבעה חדרי שינה, ארבעה חדרי אמבטיה

באוגוסט 2014, שנה אחרי נישואיהם של מאסק וטלולה ריילי (שחקנית שהופיעה בסרט "גאווה ודעה קדומה" מ-2005), חברה  שקשורה אליה קנתה את הבית הזה ב-3.7 מיליון דולר. הוא נבנה ב-1959, עם ארבעה חדרי שינה, בסגנון מודרני ממחצית המאה ה-20, עם חלונות גבוהים מהרצפה לתקרה וקיר מתעקל סביב בריכת מי ים חיצונית בצורת סהר עם נופי אוקיינוס.

בני הזוג התגרשו לאחר מכן. הבית הועמד למכירה בפברואר 2019 ב-4.5 מיליון דולר ונמכר באוגוסט ב-3.925 מיליון דולר.

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה ביולי 2015 ב-4.3 מיליון דולר

ערך נוכחי: 4.9 מיליון דולר 

2,963 רגל מרובע, ארבעה חדרי שינה, ארבעה חדרי אמבטיה

חצר הבית הזה נראית לא מתוחזקת, עם עשבים בחזית, זכוכית חלון מוכתמת וצמחים מתים בעציצים בדלת הכניסה. השכנים אומרים שהבית הואר בפברואר האחרון באורות ורודים לרגל יום ולנטיין. לא נראה שמישהו מתגורר בו בקביעות.

חברת דאק דאק גוס שילמה 10% מעל המחיר המבוקש של הנכס. תצלומים מ-2015 מראים פטיו מאריחים וחצר אחורית ירוקה שמשקיפה על קניוני טבע, חדרים על קירות ורודים, טפטים פרחוניים, שטיחים פרחוניים בכחול מקיר לקיר וחדר אורחים מצופה עץ.

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה בספטמבר 2016 ב-24.25 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 27.3 מיליון דולר

9,309 רגל מרובע (880 מ"ר), שישה חדרי שינה, שבעה חדרי אמבטיה

חברה שקשורה למאסק רכשה את הנכס שמעוצב ממאסות גיאומטריות, עם חלון שנמתח לגובה שתי קומות. הגדר עשויה מזכוכית חוסמת. השכנים אומרים שיש בנייה תכופה בנכס, שהתחילה ב-2011. לפי מחלקת הבנייה בעירית לוס אנג'לס, יש תוכניות למעלית מגורים אחת ועוד תוכנית לבניית מערכת כיבוי אש.

לוס אנג'לס, קליפורניה 

נקנה בינואר 2019 ב-6.4 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 4.2 מיליון דולר

3,943 רגל מרובע, ארבעה חדרי שינה, שלושה חדרי אמבטיה

קרן משפחת פרנקל (1958) מכה את הבית הזה לוויומינג סטיל בע"מ ב-6.4 מיליון דולר ב-15 בינואר 2019. הכתובת של החברה היא של מטה SpaceX. הבית הוא בן שתי קומות, לבנים לבנות בסגנון קולוניאלי, עם תריסים, בריכה ושביל כניסה עם גדר יתדות לבנה.

עוד כתבות

פועלים באתר בניה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תאונת בנייה בערערה: פועל נפל מגובה 4 מטרים ונהרג

ההרוג הוא מרוואן רדא כבהא, בן 51 מעין אל סהלה שבואדי ערה ● המשטרה פתחה בחקירה בעניין

נשים בבורסה

המשקיעות באות: יותר נשים סוחרות בבורסה והן גם עושות את זה טוב יותר

את מה שלא עשו קמפיינים ועשרות שנות מסחר מקוון, עשתה דווקא הקורונה: בחודשים האחרונים התחילו עשרות אלפי נשים לעשות צעדים ראשונים של השקעה בבורסה ● בעקבותיהן התפתחה תעשייה משגשגת של קורסים, קבוצות פייסבוק וייעוץ בוואטסאפ

אום אל פחם. ילדים באוכלוסיות מוחלשות נפגעו עוד יותר בתקופת הקורונה בגלל חוסר בלמידה מקוונת / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הקורונה אולי תחלוף אבל האי שוויון במשק גבר. 5 גרפים שמעידים על כך

הפערים החברתיים-כלכליים הגבוהים בישראל התחדדו עוד במהלך הקורונה • בדיקה של גלובס שאומדת את האי שוויון דרך מספר נקודות מבט מראה: נשים איבדו את עבודתן יותר מגברים, הלמידה מרחוק לא הייתה נגישה עבור החברה החרדית והערבית, ואנשי ההייטק נהנו מיציבות תעסוקתית

הפגנות בחברה הערבית במחאה על האלימות ומחדלי הממשלה בטיפול בה / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

למרות חיזורי נתניהו, הממשלה תאשר רק תוכנית מוגבלת נגד אלימות בחברה הערבית

הממשלה צפויה לאשר כמה עשרות מיליוני שקלים למלחמה באלימות בחברה הערבית • עוד בתוכנית: מהלך נרחב לקטיעת זרם הנשק הגנוב לארגוני הפשיעה ותוכנית ממוקדת למאבק בארגוני הפשיעה, באחריות המפכ"ל החדש

קולטן סקריבנר (באמצע) בסצנה מבוימת / צילום: Jacob Papso

נחמה כשהחיים הם סיוט: סרטי האימה שיכינו אתכם לחיים

אחד המחקרים המדוברים של קולטן סקריבנר, חוקר סקרנות מורבידית, גילה שאנשים שאוהבים סרטי זומבים הגיעו מוכנים יותר למגפת הקורונה ● בראיון לגלובס, הוא מסביר מדוע אנשים מוצאים נחמה ביצירות מפחידות גם כשהחיים עצמם הם סיוט, ומה יכול להרוויח מהן גם מי ששונא סרטי אימה

דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

הסנאט יחל ביום שני בהליך השימוע של טראמפ

לאחר השימוע, הסנאט יצביע האם להרשיע את נשיא ארה"ב לשעבר ● אמנם טראמפ כבר עזב את הבית הלבן, אך הסנאט יכול להצביע ולהרשיע אותו, כדי למנוע ממנו לכהן שוב

קרן טרנר / צילום: ענבל מרמרי

שאול מרידור וקרן טרנר על התנהלות האוצר: "חלם"

מנכ"לית משרד האוצר הפורשת קרן טרנר-אייל דיברה על היחס המשפיל שספגה ועל הכשלים באוצר בראיון לתוכנית עובדה ב"קשת 12" ● שר האוצר הגיב באופן אומלל וספג ביקורת: "פעמיים לקחתי אותה לתפקידים בחופשת לידה - לא מוכן שבניית משפחה תעכב נשים" ● יו"ר נעמת: "אמירות שובניסטיות קלאסיות שלא ייאמנו"

המבנה שבנייתו נעצרה. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המשכנתה השתנתה, והמקרה המקומם של 55 דירות בת"א. כותרות הנדל"ן

מי יהנה מהאפשרות להגדיל את מרכיב הפריים עד לשני שליש, שנפתחה השבוע ● מה קורה כשנותנים לקבלנים הוראה לבנות דירות מוזלות, אבל לא מפקחים על לוחות הזמנים ● מנכ"ל קרסו מספר בראיון בלעדי על הפיצוץ במשפחה ● ו"כסף בקיר" צוללים לעולם ההשקעות בקרקעות חקלאיות

רופ דני / צילום: אביב חופי

"שימוש ללא כל רשות": מי ומה חימם את החזאי דני רופ

רופ טוען כי סופרגז עשתה שימוש שלא כדין בשמו בקמפיין ● וגם: חברת זעפרן-טק נערכת להנפקתה בבורסת ת"א בשנה וחצי הקרובות

מכוניות טסלה ביציאה מהמפעל / צילום: Shutterstock, Sundry Photography

טסלה משלימה את הקמת המטה הראשי שלה בפתח תקווה

המטה, ברחוב אפעל, כולל אולם תצוגה, מוסך וסדנת פחחות ונמצא בסמוך למתקני שירות ומכר של יבואניות רכב

מייסד ומנכ"ל TripActions, אריאל כהן / צילום: Reuters, TripActions

אחרי שפיטרו מאות בזום, היזמים הישראלים של טריפאקשנס צומחים בשווי

חברת התיירות העסקית טריפאקשנס, שהקימו הישראלים אריאל כהן ואילן טוויג, הודיעה על גיוס 155 מיליון דולר לפי שווי של 5 מיליארד דולר ● במרץ ספגה החברה ביקורת חריפה לאחר שפיטרה עובדים בשיחת זום קבוצתית

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

הקורונה לא תיעלם ביום אחד וכולנו נצא למרפסות ונמחא כפיים

אומרים ש"אפשר לראות את הסוף" של הקורונה. אני בן 50 וטרם ראיתי משהו שהיה לו סוף, מלבד המוות ● דברים לא נגמרים. כל מלחמות ישראל עדיין נמשכות, כמו ההתנתקות, כמו רצח רבין, כמו המעברות - אין סוף, הדברים נמתחים ונמהלים ונשארים לנצח

ג'ו ביידן מושבע לנשיאות לצד רעייתו ג'יל / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

הספסל עדיין ריק, אבל הנבחרת המגוונת של ג'ו ביידן יוצאת לדרך

רק חברת קבינט אחת קיבלה את אישור הסנאט בינתיים מתוך למעלה מ־20 ● זה ייקח עוד כמה ימים. אבל ביידן כבר רץ עם 17 צווים נשיאותיים זמן קצר לאחר ההשבעה ● הנשיא הזה, ותיק וושינגטון, לא יחזור על טעויות קודמיו: הוא בוחר עוזרים בטוחים ומנוסים, אולי מנוסים מדיי

ישראל קטורזה בקמפיין משרד הבריאות / צילום: לפ"מ

לא רק בקורונה: משרד הבריאות משקיע גם במלחמה בשאננות

מדירוג הפרסומות הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה עולה כי הקמפיין של משרד הבריאות בכיכובו של ישראל קטורזה הוא הקמפיין האהוב ביותר גם השבוע ● את דירוג הפרסומות הזכורות מובילה גם השבוע ביטוח ישיר עם כוכבי "לא כולל שירות"

רחוב לואי מרשל 41, תל אביב / צילום: יח"צ

"יש הרבה חאפרים. היו יזמים שהציעו דברים ממש הזויים"

הבניין ברחוב לואי מרשל 41 בתל אביב ייהרס בקרוב: 32 דירות ייבנו במקום 15 הקיימות

בני בגין מצטרף ל"תקווה החדשה" של גדעון סער / צילום: התקווה החדשה

פתאום כולם היו רוצים להיות המפלגה השנייה בגודלה בישראל

בציר "רק-לא-ביבי" מעריכים שאחרי הבחירות הליכוד יהיה המפלגה הגדולה, אבל נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה ● לכן המטרה של כל אחד שם היא להיות "המפלגה השנייה בגודלה" ● בכל מקרה, בנט צפוי להיות לשון המאזניים, ותג המחיר שלו כולל רוטציה על כיסא ראש הממשלה

קיבוץ נחל עוז / צילום: איל יצהר

המלצות הוועדה בעניין ההסדר הקבוע לקיבוצים: קיצוץ משמעותי בזכויות

לאחר סבך של החלטות מורכבות וסותרות הוגש דוח של הצוות המקצועי לבחינת ההסדר הקבוע בקיבוצים ● אם יתקבל, הקיבוצים יהיו בבעיה

ג'ו ביידן, הנשיא הנכנס / צילום: Associated Press, Matt Slocum

ג'ו ביידן פותח את נשיאותו במשבר עמוק: איך להילחץ מאחיזתם של "השוליים המטורפים" ולמצוא הסכמה לאומית רחבה

ביידן, שהושבע השבוע, קיבל 7 מיליון קולות יותר מטראמפ, אך חבר האלקטורים הוכרע על־ידי כמה עשרות אלפי מצביעים ● הנוסחה השברירית הזו, בתוספת הפריצה המבעיתה לקפיטול, מבהירה: על כהונתו של ביידן מרחף משבר מערכתי, חברתי, תרבותי - אפילו קיומי

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

בני שטיינמץ נשלח למאסר. אבל זה לא אומר שנראה אותו מחר מאחורי סורג ובריח

שטיינמץ לא ירים ידיים כל כך מהר. למרות שאיש העסקים הישראלי הורשע על ידי שני בתי משפט באירופה, הוא ימשיך לנהל קרבות משפטיים עיקשים ברומניה, בשוויץ וגם בחקירות המתנהלות נגדו בישראל

יעקב ליצמן / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

40 אלף שקל לדירה בפריפריה: הממשלה תצביע על "מענקי ליצמן"

לפי הצעת מחליטים שתעלה להחלטת הממשלה יינתנו מענקים של עשרות אלפי שקלים לרכישת דירות בפריפריה כחלק מתוכנית הדיור הנוכחית "דירה במחיר מופחת"