גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אלון מאסק קונה גם את השכנים: אלה הנכסים עליהם הוא הוציא 100 מיליון דולר בתוך 7 שנים

כמו מיליארדרים אחרים לפניו - בכל במה שנוגע לנדל"ן שלו, מאסק נוהג לקנות את כל השכונה: ב-7 השנים האחרונות, מאסק וחברותיו בע"מ צברו אשכול של 6 בתים בשני רחובות בשכונת בל אייר שבלוס אנג'לס וכן אחוזה בת 100 שנה בצפון קליפורניה ליד מטה טסלה

אלון מאסק / צילום: MIKE BLAKE, רויטרס
אלון מאסק / צילום: MIKE BLAKE, רויטרס

אלון מאסק, המיליארדר הצעיר יחסית שמהמר בגדול על מכוניות ללא נהג וטיסות חלל, ידוע בטריקים המופרזים שלו. בשבוע שעבר הוא התנצל בפני מושבעים בלוס אנג'לס על ציוץ טוויטר שבו הוא האשים תושב תאילנד שמתמחה בחילוץ ממערות בפדופיליה, לאחר שזה תקף אותו לא סיבה, לדבריו.

במה שנוגע לנדל"ן האישי שלו, מאסק שמרן יותר: הוא נוהג לקנות את כל השכונה.

בשבע השנים האחרונות, מאסק וחברותיו צברו אשכול של שישה בתים בשני רחובות בשכונת בל אייר שבלוס אנג'לס, מובלעת גדושת תושבים סלבריטאים הסמוכה למלון בל אייר. הקניות הללו - בתוספת אחוזה בת 100 שנה בצפון קליפורניה ליד מטה טסלה (חברת הרכב האלקטרוני שהוא מנהל) - אומרות שמאסק וחברותיו הוציאו 100 מיליון דולר על שבעה נכסים.

ב-2012, אחרי שלוש שנים של מגורים בשכירות, מאסק קנה אחוזה קולוניאלית בציפוי טיח בשטח בנוי של 20,248 רגל מרובע (1,880 מ"ר), לפי סותבי'ס אינטרנשיונל ריאלטי שייצגה אותו בקנייה. חברות בע"מ שקשורות אליו מחזיקות שני בתים נוספים באותו רחוב, כולל בית חווה שהוחזק בעבר על-ידי השחקן ג'ין וויילדר. לפי מסמכי רישום, בית זה הוסב לבית ספר פרטי לחמשת ילדיו של מאסק.

ב-2015 באה רכישה נוספת ברחוב סמוך, במעלה ערוץ תלול. דאק דאק גוס, חברה שיש לה כתובת משותפת עם SpaceX, חברת הרקטות לחלל שמאסק מנהל, קנתה בית חווה צנוע ב-4.3 מיליון דולר. כעבור שנה קנתה חברה אחרת שקשורה למאסק בית מודרני לא גמור במרחק שלוש דלתות. שנתיים לאחר מכן, ב-2018, חברה שלישית קנתה בית לבנים קולוניאלי בצמידות לבית הקודם. כל שלושת הבתים שוכנים במובלעת של חמישה בתים, ומי יודע אם מאסק מתכנן להשתלט על כולה.

הבית בבל אייר שמאסק קנה ב-3.6 מיליון דולר / צילום: יח"צ HILTON & HYLAND, יח"צ

גישת הקנייה של בתי השכנים מקובלת בקרב עשירי-מגה, כולל מארק צוקרברג מפייסבוק, ששילם מעל 50 מיליון דולר תמורת חמישה בתים בפאלו אטו בקליפורניה. פול אלן המנוח, ממייסדי מיקרוסופט, חיבר 13 מגרשים שכנים במרסר איילנד במדינת וושינגטון לנכס אחד, שכלל שמונה בתים.

כמה מהנכסים של מאסק עולים בשוויים מאז רכישתם. המחירים בבל אייר עלו מאז הקנייה הראשונה שלו, ובחודשים האחרונים נרשמו שם מחירי שיא, לפי סוכנות הנכסים קומפאס. הערכה אחת היא שהבתים נועדו לשכן עובדים ושותפים בעסקים השונים של מאסק.

כך או כך, בדצמבר לפני שנה משכן מאסק חמישה מהבתים (ארבעה בלוס אנג'לס והאחד בצפון קליפורניה) למורגן סטנלי בנקאות פרטית תמורת הלוואה של 61.3 מיליון דולר.

הנה סקירה של תיק הנכסים של מאסק: 

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה במאי 2002 ב-5.4285 מיליון דולר

נמכר במרץ 2011 ב-6.453 דולר

6,500 רגל מרובע, ארבעה חדרי שינה, שישה חדרי אמבטיה

מאסק קנה את הבית הזה בבל אייר כשהיה נשוי לג'סטין מאסק, שאותה פגש בלימודיו באוניברסיטת קווינ'ס באונטריו, קנדה. בבלוג המסיבות שלה כתבה מאסק שהבית נקנה אחרי שנתיים של חיפושים, ושהשכן ג'ו פרנסיס, מפיק סדרת הווידאו "Girls Gone Wild", השתתף במסיבות בו והיה "אקסצנטי ומקסים כשהוא רוצה".

כשג'סטין קיבלה את הבית בגירושים, היועץ הפיננסי שלה אמר לה שכדאי לה למכור אותו ולפטר מחצית מצוות התחזוקה. היא מכרה את הבית ב-2011 ב-6.453 מיליון דולר לג'ורג' מקייבי, מייסד חברת השקעות מבוסטון, "צעיר נחמד מהחוף המזרחי שרצה בית שני".

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה בדצמבר 2012 ב-17 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 22.3 מיליון דולר (סוכנות זילוב)

20,248 רגל מרובע, שבעה חדרי שינה, 12 חדרי אמבטיה

קרן אלון מאסק הגמישה קנתה את האחוזה הזו ממיצ'ל ג'וליס, ממייסדי קרן הגידור קניון קפיטל. הנכס על שטח 1.7 אקר (6 דונם) משקיף על הקאונטרי קלאב של בל אייר, וכולל מגרש טניס עם תאורה, חמישה מוסכים, בריכה וספא, חדר כושר ומגורי אורחים. הבית מזכיר בית כפרי צרפתי, עם מרתף יינות ל-1,000 בקבוקים וספרייה של שתי קומות.

חדר השינה באחד הבתים שמאסק קנה בשדרה בבל אייר / צילום: יח"צ HILTON & HYLAND, יח"צ

הנכס הועבר לאחר מכן לחברה שנקראת קליסטו. לפי סוכן נכסים מקומי, הרכישה נבעה מהצורך לשכן את המשפחה הגדולה ואת העובדים והאורחים הרבים. העיתוי של מאסק היה טוב, כי המחירים באזור זה של בל אייר נסקו מאז. ב-2014 מאסק השקיע בהחלפת דלתות בסוויטת המגורים העיקרית, החליף את הארון שלה ועיצב מחדש את המטבח.

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה באוקטובר 2013 ב-6.75 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 7.8 מיליון דולר

2,756 רגל מרובע, שלושה חדרי שינה, שלושה חדרי אמבטיה

אותה קרן גמישה של אלון מאסק קנתה את הבית ב-6.75 מיליון דולר, הרבה פחות מהמחיר המבוקש המקורי של 7.995 מיליון דולר. זהו בית חווה עם קוטג' לאורחים, ממש מעל הקאונטרי קלאב. אח הבעלים לשעבר היה השחקן ג'ין וויילדר, שקנה אותו ב-1976 ב-314,000 דולר.

מאוחר יותר הובע הבית לבעלות אד אסטרה, בית הספר שמאסק הקים לחמשת ילדיו (תאומים ושלישייה). בית הספר, שנחנך ב-2014, מיועד לתלמידים בני 8-14 ומתמקד בפתרון בעיות, חשיבה אתית ושיתוף-פעולה. מבחני הקבלה מבוססים על פתרון בעיות, כמו בחירה של 11 צמחים לבית מגורים חדש לבני אדם או קביעה מי אשם במות אגם מזיהום.

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה ביולי 2015 ב-20 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 20 מיליון דולר

7,026 רגל מרובע, שישה חדרי שינה, שמונה חדרי אמבטיה

הבית הוקם ב-1954 אך עבר שיפוץ יסודי ב-2009. הוא נמכר ב-1.825 מילון דולר ב-1998 ואחר-כך ב-2.49 מיליון דולר ב-2002, לפני שחברת מאסק בשם קמליה ראנץ' קנתה אותו ב-2015 ב-20 מיליון דולר. כתובת החברה היא הכתובת של SpaceX. מורשה חתימה של הבית הוא ג'ארד ברצ'ול, שעובד עבור מאסק.

הילסבורו

נקנה ביוני 2017 ב-23.364 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 27.2 מיליון דולר (זילוב)

16,000 רגל מרובע, 10 חדרי שינה, 9 חדרי אמבטיה

האחוזה הזו בת 100 שנה יושבת על 160 דונם ונהנית מנופי המפרץ של סאן פרנסיסקו, עם בריכה, מסלולי הליכה ואולם נשפים. כאשר הנכס הזה יצא לשוק לראשונה ב-2013, הבעלים שלו, כריסטיאן די גואון הרביעי, בן 78, התנה את המכירה בשמירה על זכות נחלה בנכס, כלומר זכות להשתמש בו לכל ימי חייו. איש לא קנה, והאחוזה הורדה מבלוק המכירות וחזרה אליו רק עם ביטול התנאי הזה.

האחוזה ממוקמת על פסגת גבעה ירוקה במרחק 20 דקות נסיעה מדרום לסאן פרנסיסקו ומצפון לעמק הסיליקון. סבו וסבתו של גואן בנו את הבית בסגנון ים-תיכוני בשטח בנוי של 16,000 רגל מרובע (כ-1,500 מ"ר). התכנון היה של האדריכלים בליס ופאביל מסאן פרנסיסקו ב-1912. הבית הראשי מכיל אולם נשפים, חדר לסידור פרחים, חמישה חדרי שינה, שבעה חדרי אמבטיה מלאים ושני חדרי נוחיות נוספים. לאגף המשרתים יש שישה חדרי שינה ושלוש אמבטיות. ביתן מצופה בטפטים סינים מהמאה ה-18 משקיף על הבריכה.

הנוף מהחלון / צילום: יח"צ HILTON & HYLAND, יח"צ

כשחברה שקשורה למאסק קנתה את האחוזה ב-23.364 מיליון דולר ב-2017, היא שילמה רבע מהמחיר המבוקש המקורי, 100 מיליון דולר. ההוזלה נבעה מהצורך במודרניזציה משמעותית של הבית הישן.

ברנטווד

נקנתה על-ידי חברה שהייתה קשורה לטלולה ריילי, רעייתו השנייה (ולשעבר) של מאסק, באוגוסט 2014 ב-3.7 מיליון דולר

נמכרה באוגוסט 2019 ב-3.925 מיליון דולר

3,000 רגל מרובע, ארבעה חדרי שינה, ארבעה חדרי אמבטיה

באוגוסט 2014, שנה אחרי נישואיהם של מאסק וטלולה ריילי (שחקנית שהופיעה בסרט "גאווה ודעה קדומה" מ-2005), חברה  שקשורה אליה קנתה את הבית הזה ב-3.7 מיליון דולר. הוא נבנה ב-1959, עם ארבעה חדרי שינה, בסגנון מודרני ממחצית המאה ה-20, עם חלונות גבוהים מהרצפה לתקרה וקיר מתעקל סביב בריכת מי ים חיצונית בצורת סהר עם נופי אוקיינוס.

בני הזוג התגרשו לאחר מכן. הבית הועמד למכירה בפברואר 2019 ב-4.5 מיליון דולר ונמכר באוגוסט ב-3.925 מיליון דולר.

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה ביולי 2015 ב-4.3 מיליון דולר

ערך נוכחי: 4.9 מיליון דולר 

2,963 רגל מרובע, ארבעה חדרי שינה, ארבעה חדרי אמבטיה

חצר הבית הזה נראית לא מתוחזקת, עם עשבים בחזית, זכוכית חלון מוכתמת וצמחים מתים בעציצים בדלת הכניסה. השכנים אומרים שהבית הואר בפברואר האחרון באורות ורודים לרגל יום ולנטיין. לא נראה שמישהו מתגורר בו בקביעות.

חברת דאק דאק גוס שילמה 10% מעל המחיר המבוקש של הנכס. תצלומים מ-2015 מראים פטיו מאריחים וחצר אחורית ירוקה שמשקיפה על קניוני טבע, חדרים על קירות ורודים, טפטים פרחוניים, שטיחים פרחוניים בכחול מקיר לקיר וחדר אורחים מצופה עץ.

לוס אנג'לס, קליפורניה

נקנה בספטמבר 2016 ב-24.25 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 27.3 מיליון דולר

9,309 רגל מרובע (880 מ"ר), שישה חדרי שינה, שבעה חדרי אמבטיה

חברה שקשורה למאסק רכשה את הנכס שמעוצב ממאסות גיאומטריות, עם חלון שנמתח לגובה שתי קומות. הגדר עשויה מזכוכית חוסמת. השכנים אומרים שיש בנייה תכופה בנכס, שהתחילה ב-2011. לפי מחלקת הבנייה בעירית לוס אנג'לס, יש תוכניות למעלית מגורים אחת ועוד תוכנית לבניית מערכת כיבוי אש.

לוס אנג'לס, קליפורניה 

נקנה בינואר 2019 ב-6.4 מיליון דולר

אומדן ערך נוכחי: 4.2 מיליון דולר

3,943 רגל מרובע, ארבעה חדרי שינה, שלושה חדרי אמבטיה

קרן משפחת פרנקל (1958) מכה את הבית הזה לוויומינג סטיל בע"מ ב-6.4 מיליון דולר ב-15 בינואר 2019. הכתובת של החברה היא של מטה SpaceX. הבית הוא בן שתי קומות, לבנים לבנות בסגנון קולוניאלי, עם תריסים, בריכה ושביל כניסה עם גדר יתדות לבנה.

עוד כתבות

מטוס התובלה של אל על  / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

ביהמ"ש אישר ייצוגית נגד אל על ו-3 חברות תעופה בגין "קרטל המטענים"

עמותת הצלחה טוענת כי תיאום מחירים בין אל על, בריטיש איירוויז, לופטהנזה וסוויס גרמו לנזקים של כ-613 מיליון שקל

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין / צילום: יונתן זינדל

הדיון בחסינות נתניהו מתקרב: אדלשטיין יכנס את המליאה בשבוע הבא

מליאת הכנסת תכונס ביום שלישי הבא ● אדלשטיין: "הליך הדיון בבקשת החסינות של ראש הממשלה הפך למזוהם"

אבי טיומקין / צילום: תמר מצפי

מה היה לאבי טיומקין להגיד לאחר שזומן לרשות ני"ע

יועץ קרנות הגידור אבי טיומקין, הוזמן באחרונה לביקור ברשות לניירות ערך, כדי להעביר סקירת מאקרו כחלק מתוכנית ההרצאות של מחלקת תאגידים

סניף מקדונלד'ס / צילום: shutterstock

מקדונלד'ס ביטלה הסדרי בלעדיות במרכזים מסחריים והבדיקה של רשות התחרות תיסגר

במסגרת הבדיקה שנערכה התברר לממונה על התחרות, מיכל הלפרין, כי עוד טרם תחילת בדיקתה של רשות התחרות פעלה הרשת לביטול הסכמי הבלעדיות שהיו לה במרכזים מסחריים

וואטסאפ/ צילום: shutterstock

התקלה בוואטסאפ תוקנה חלקית: חלק מהמשתמשים חזרו לשגרה

(עדכון) - דיווחים על תקלה בשליחת מדיה באפליקציה החלו להתקבל החל משעה 13:00, וזאת במספר מדינות

ויקיפדיה / צילום: שאטרסטוק

לאחר שלוש שנים: הוסרה החסימה של ויקיפדיה בטורקיה

לפי פסק הדין של בית המשפט בטורקיה, החסימה מנוגדת לחוקה הטורקית ומפרה את חופש הביטוי ● טורקיה חסמה את האנציקלופדיה המקוונת לאחר שבוויקיפדיה סירבו להסיר תכנים לפיהם ממשלת טורקיה תמכה בקבוצות טרוריסטיות

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 17-18 בינואר

בסופ"ש באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Joshua Roberts

שר המסחר ההודי: אמזון לא עשתה לנו טובה גדולה בכך שהכריזה על השקעה של מיליארד דולר במדינה

"הם אולי מכניסים מיליארד דולר, אבל אם הם מפסידים כאן בערך מיליארד דולר בשנה, הם למעשה חייבים לממן את ההפסד הזה", אמר שר המסחר ההודי פיוש גויאל ביריד בנושא אבטחה בניו דלהי, "לכן זו לא טובה גדולה כשהם משקיעים בהודו מיליארד דולר"

אבי גבאי \ צילום: איל יצהר

מנהל הטכנולוגיות של סלקום רון שבילי עוזב

שבילי הודיע על עזיבה לתפקיד חדש שטרם פורסם ● אבי גבאי נכנס היום לתפקידו כמנכ"ל סלקום במקומו של ניר שטרן

מטריושקה בסנט פטרסבורג. החלפות בלתי נגמרות בשלטון / צילום: רויטרס, Alexander Demianchuk

דעה - "רוסיה היא חידה עטופה בתעלומה בתוך אניגמה": מה הכוונות האמיתיות של פוטין?

מה הוא רוצה? למה הוא מתכוון? בשביל מה לו? נשיא רוסיה עושה מה שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה, אבל למרבה הסקרנות הוא משתדל להיראות כמי שמכבד את שלטון החוק ● רוסיה מוסיפה להתחבט בין לגיטימיות לאפקטיביות ● דעה

הצפות בתל אביב ובאיילון / צילום: דוברות משטרת ישראל, יח"צ

ההצפות מחיות את התוכנית להסטת המים מתוואי האיילון

התוכנית תקדם סלילת קו רכבת באיילון, מנגד משמעות אישורה היא הקפאת בנייה לצד תוואי

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ לשיא כל הזמנים, גילת ומבטח שמיר זינקו ב-14%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.4% לרמה של 1,725.8 נקודות, ת"א 90 טיפס ב-0.5% ● גילת זינקה על רקע הדיווח על מגעים לרכישתה ● בעלת המניות בגילת מניית מבטח שמיר הובילה את העליות וזינקה בכ-14%

אדם מקשיב לתא קולי בסלולר / צילום: Shutterstock

מחקר בארה"ב ובריטניה: עשירים חיים בבריאות טובה כעשור יותר מאשר עניים

מגיל 50, הגברים העשירים ביותר יכולים לצפות לעוד 31 שנים של חיים בריאים – לעומת הפחות־עשירים שיכולים לצפות רק לעוד 22-23 שנים של בריאות

 הנשיא והבורסה / איור: גיל ג'יבלי

הנשיא והבורסה: השווקים כבשו שיאים חדשים

טראמפ ייזכר כמי שלחץ ותקף את הבנק המרכזי במטרה שיוריד עוד את הריבית מעבר לרמתה האפסית, על מנת להמריץ את הפעילות הכלכלית - גם אם זה בא על חשבון הגדלת החוב ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

המוסדיים אמרו כן ללבייב: הבטיח לעצמו החזקה של 92% לפחות במניות אפי פיתוח

ההיענות הגבוהה תאפשר ללבייב לפעול למחיקת מניות אפי פיתוח, הפועלת בשוק הנדל"ן של מוסקבה, מהמסחר בבורסת לונדון ● לבייב הגיש באוקטובר הצעה במחיר של 30 סנט למניה, ובחודש שעבר שדרג את הצעתו ל-39.4 סנט למניה

דונלד טראמפ / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

זו הכלכלה, טמבלים: 3 שנות נשיאות, 5 מגמות בולטות בכלכלה האמריקאית

בתום שלוש שנים בבית הלבן, הכלכלה האמריקאית נמצאת בנסיקה בפרמטרים רבים: אבטלה, עוני, תעסוקה, מדדי הבורסה ועוד • השאלה המרכזית היא האם הגאות צריכה להיות משויכת לטראמפ שלוקח עליה קרדיט, או שמדובר בהמשך מגמה שהחלה בתקופת אובמה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

לשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

ירידה במשרות הפנויות ב-2019; ואילו מקצועות הובילו את הירידות?

מספר המשרות הפנויות במשק עלה באוקטובר-דצמבר, אך בסיכום שנתי נרשמה ירידה ● בהשוואה ל-2018 חלה עלייה של 17% במספר המשרות הפנויות של מהנדסים; מנגד, חלה ירידה של 23% במספר המשרות הפנויות של מאבטחים ● בדרום נרשמה ירידה בשיעור המשרות הפנויות - ואיפה נרשמו עליות?

אלון קצף  / צילום:תמר מצפי

דיוידשילד-פספורטכארד נהפכת לחברת ביטוח - ואייל בן שלוש יכהן בה כיו"ר

החברה, שנמצאת בבעלות אלון קצף וחברת הביטוח האמריקאית White Mountains, קיבלה את אישור רשות שוק ההון ● החברה תפעל ישירות מול הציבור, וגם תמשיך במכירת ביטוח דרך סוכנים