גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההוצאה חסרת התקדים של בלומברג משנה את כלכלת הבחירות בארה"ב

מה הסכום שהוציא המיליארדר הדמוקרטי עד נקודה זו, כמה עלה לו ספוט תשדיר של 60 שניות במחצית משחק הסופרבול הקרוב, ומה הסיבה שהוא מתקיף את נשיא ארה"ב? ● "יש תחושה שבלומברג עושה משהו שהמפלגה שלו לא יכולה לעשות – ללכת בכוח נגד טראמפ"

בלומברג/  צילום: רויטרס, PETER HENDERSON
בלומברג/ צילום: רויטרס, PETER HENDERSON

הבחירות לנשיאות ארה"ב יתקיימו רק בעוד עשרה חודשים, אבל הקמפיין של מייקל בלומברג מתנהל כאילו אנחנו כבר בסוף אוקטובר. עד כה המיליארדר ממפלגת הדמוקרטים הוציא 217 מיליון דולר על פרסום בטלוויזיה ובדיגיטל, כשלרוב הוא מתעלם מהפריימריז במפלגה הדמוקרטית, ומאתגר ישירות את הנשיא דונלד טראמפ. סכום זה שווה לכ־75% ממה שהוציאו המועמדים האחרים, כולל טראמפ עצמו.

זו אותה טקטיקה ששימשה את בלומברג במסע שלו לראשות העיר ניו יורק ב־2001, כשהוציא בערך פי חמש יותר מיריבו. ההוצאה הגדולה הפכה אותו גם לכוח הדומיננטי בקמפיינים בנושאי האקלים, הפיקוח על כלי הנשק ונושאים חברתיים נוספים.

תזרים המזומנים הזה - שמכונה על ידי חברת מדידת המדיה Advertising Analytics "אפקט בלומברג" - שינה את הדינמיקה הפיננסית של הבחירות. סך תשדירי הטלוויזיה בעיר כמו יוסטון עלה ב־45% מאז שקמפיין בלומברג קנה תשדירים בשווי מיליון דולר בנובמבר. הקמפיין משלם פי שניים מהתעריפים המקובלים לכוח אדם לקמפיין המקומי שלו, והבטיח עבודה עד סוף החודש, גם אם בלומברג יפרוש מהמרוץ. המועמד, שמממן את כל ההתמודדות שלו בעצמו, גייס כבר אלף עובדי קמפיין ברחבי ארה"ב.

הוצאה חסרת תקדים

זהו חלק גדול מהסיבה לכך שאומדני הפרסומת הפוליטית במערכת הבחירות הנוכחית מגיעים ל־20 מיליארד דולר, ומגמדים את השיא הקודם של 12 מיליארד דולר שנרשם ב־2016, זאת לפי חברת מחקרי המדיה Borrell.

"כל מה שבלומברג עושה הוא חסר תקדים", אמר רופוס ג'יפורד, מנהל הכספים לשעבר של קמפיין ברק אובמה. בלומברג, שנשאר מועמד בעל סיכויים נמוכים, אמר כי "אבל כשיש לך את דונלד טראמפ כנשיא ואת אחד מעשרת העשירים במדינה שמתמודד נגדו, הכל יכול לקרות".

קווין שיקי, מנהל הקמפיין של בלומברג, אמר שהמועמדות שלו היא יותר מאשר "תקציב גדול". הוא הצביע על מיליארדרים נטולי ניסיון פוליטי שנכשלו בעבר כמו מג וויטמן ורוס פרו. "הכסף לבדו לא קובע את הבחירות", אמר. "צריך להיות לך רקורד של עשייה ומסר".

עשירים רבים ניסו להיבחר לכהונה פוליטית, ורבים מהם, כפי שמדגיש בלומברג, טענו לניסיון עסקי נהדר עם קמפיינים שמתבססים על ניתוח נתונים מצוין. אבל מה שמבדל את הקמפיין שלו הוא פנקס צ'קים של 55 מיליארד דולר.

בלומברג הוא מספר 9 ברשימת עשירי העולם של פורבס. מקורב המכיר את תוכניותיו אמר שהוא יוכל להשקיע 500 מיליון דולר בפריימריז, והוא לא הוציא מכלל חשבון הוצאה של מיליארד דולר עד נובמבר במידת הצורך. "בוודאי שזה ישנה את המשחק", אמר רוברט וולף, מנכ"ל בנק UBS אמריקה לשעבר ותורם ותיק לדמוקרטים. "אנחנו עוד לא יודעים כמה".

בלומברג, שכיהן כראש עיריית ניו יורק ב-2002־2013, נתמך כעת על ידי 6% מהבוחרים בלבד, מול 27% לסגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן בממוצע, זאת לפי הסקרים של Real Clear Politics. ליותר בוחרים יש עליו דעה שלילית מאשר חיובית, כך לפי סקר ארצי של אוניברסיטת קיניפיאק ממחצית דצמבר.

בלומברג אמר שהוא נכנס למרוץ (לפני כחודשיים) כאשר נתוני הסקרים הראו שהבוחרים מייחסים פחות חשיבות לאידיאולוגיה ויותר חשיבות למציאת מועמד שיוכל להביס את טראמפ. הקמפיין שלו האמין שטראמפ מנצח במרוץ ואין לו מתחרים בתעמולה פוליטית במדינות מתנדנדות, כאשר המועמדים הדמוקרטים התמקדו במאבקי הפריימריז.

באותה עת, הסנאטורית אליזבת וורן ממסצ'וסטס עלתה בסקרים. ביידן אמנם גבר על טראמפ, אבל בטווח שולי טעות המדגם. הרעיונות של וורן, כמו מס העושר, יפגעו כנראה בבלומברג והיא אינה נתמכת על ידי החוג שלו של תושבי ניו יורק העשירים, לפי חבר מטה ותיק שלו. בלומברג אומר שהוא יתמוך במי שיזכה במועמדות הדמוקרטית, אפילו בוורן או בסנאטור ברני סנדרס מוורמונט שהם רחוקים מדעותיו.

כדי לעקר את הביקורת שהוא נכנס למרוץ רק מתוך האינטרס האישי שלו, בלומברג התחייב להשקיע 15־20 מיליון דולר ברישום 500 אלף בוחרים עד הבחירות. התקפותיו נגד טראמפ הן חלק מהמאמץ לגייס את אותם בוחרים חדשים.

"יש תחושה שבלומברג עושה משהו שהמפלגה שלו לא יכולה לעשות - ללכת בכוח נגד טראמפ", אמר ג'יפורד. "זו עבודה שלמפלגה אין את הכסף לעשות, ולמועמדים אחרים אין את היכולת לעשות".

ספוט בסופרבול

אחרי שמטה טראמפ הודיע שהוא קנה ספוט תשדיר של 60 שניות במחצית משחק הסופרבול ב־2 בפברואר, מטה בלומברג קנה ספוט של 60 שניות באותו אירוע שיהיה מכוון נגד הנשיא. לא ידוע כמה בלומברג הוציא על הפרסום במשחק, אך חברת המעקב אחר פרסום Kantar/CMAG מעריכה שמדובר בכ־10 מיליון דולר.

ההוצאה של בלומברג משכה את תשומת ליבו של טראמפ. כשקמפיין בלומברג פרסם תשדיר שנאמר בו שהנשיא הפר את הבטחתו להגן על חולים עם בעיות רפואיות ותיקות, טראמפ צייץ בטוויטר וכנה את בלומברג "מיני מייק".

הקמפיין של בלומברג מסר שמפני שהוא נכנס באיחור למרוץ, העבודה מתמקדת בבחירות המקדימות של "סופר טיוזדיי" ב-3 במרץ, ולא במדינות הבודדות כמו איווה וניו המפשייר. התוכנית הזו מנצלת את יתרונו הפיננסי של בלומברג וממזערת את חולשתו - לחיצות ידיים ושיחה עם בוחרים או נאומים בעצרות בחירות. מדינות "יום שלישי הגדול" שבהן ייבחרו 40% מנציגי ועידת המפלגה, תלויות יותר בטלוויזיה ובפרסום הדיגיטלי.

מלבד ההוצאה האדירה על תשדירי הטלוויזיה - 193 מיליון דולר מתחילת הקמפיין - יש גם הוצאה דיגיטלית גדולה: 16.1 מיליון דולר בפרסומת בגוגל נכון ל־11 בינואר ו־6.8 מיליון דולר בפייסבוק.

טראמפ הוציא עד כה 6.5 מיליון דולר על פרסום דיגיטלי, וטם סטאייר, המתמודד הדמוקרטי המיליארדר השני, הוציא 5.6 מיליון דולר מאז כניסת בלובמרג למרוץ בנובמבר עד סוף 2019.

הקמפיין של בלומברג מציע למארגני שטח שכר של 6,000 דולר בחודש. מנהלי נתונים ברמת המדינות מרוויחים 10,000 עד 12,000 דולר בחודש, לפי מודעות עבודה. קמפיין של אלף עובדי מטה מזכיר יותר מטה בחודשים האחרונים לפני הבחירות עצמן. לביידן יש כעת 400 עובדי קמפיין. סנדרס הקים מטה של 800 איש ואשה.

בלומברג מוציא כספים במדינות שלא נלקחו בחשבון על ידי דמוקרטים אחרים. הקמפיין שלו השקיע 21.2 מיליון דולר בתשדירי טלוויזיה בטקסס, שבה לא השקיע אף מועמד דמוקרט אחר אפילו סנט. בפנסילבניה השקיע מטה בלומברג 8.4 מיליון דולר, למרות שהפריימריז שלה ייערכו רק ב־28 באפריל.

אפילו במדינות קטנות כמו איידהו ויוטה, שלא נמצאות בדרך כלל על מפת הפריימריז, הוא השקיע 979,000 דולר ו־1.6 מיליון דולר בהתאמה.

עוד כתבות

צבי מרום  / צילום: איל יצהר, גלובס

באטמ מדווחת על פיתוח ערכת דיאגנוסטיקה לאבחון וירוס הקורונה; המניה מזנקת

לפי הודעת החברה, הערכה נבחנה ע"י מספר מעבדות מרכזיות ובתי חולים, ויכולתה לאבחן את הווירוס אומתה

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

בעקבות משבר הקורונה: אל על נערכת לפיטורי 1,000 עובדים

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין הורה לסמנכ"לים בחברתו לגבש תוכנית מיידית לפיטורי עובדים ● היום דיווחה החברה על הפסקת טיסותיה לאיטליה ולבנגקוק ועל דחיית השקת הטיסה לטוקיו ● בנוסף דיווחה אל על כי נזקי משבר הקורונה עלולים להסתכם בפגיעה של עשרות מיליוני דולרים בהכנסות

אחד הנוסעים הדרום קוריאנים שנדבקו בקורונה מחכים בשדה התעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אל על: נגיף הקורונה יגרום לפגיעה של עד 70 מיליון דולר בהכנסות

חברה התעופה דיווחה היום לבורסה כי היא מעריכה שהפגיעה בהכנסותיה בין ינואר לאפריל תעמוד על טווח של כ-50 עד 70 מיליון דולר ● בחברה מעריכים כי הפגיעה בתוצאות תתקזז בחלקה עם צמצום בהוצאות התפעוליות ותעמוד על 25-45 מיליון דולר ● מניית אל על צונחת במסחר

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

מחיר מניית Else הישראלית גבוה פי 5 ממחיר ההנפקה ב-2019

וגם: הנהלת חברת ביומיקס הגיעה הבוקר לחגוג בבורסה לניירות ערך בתל אביב, את הצטרפותה במסגרת הרישום הכפול ● השיחה

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

יקי נוימן, מנכ"ל קבוצת דוראל  / צילום: דניאל שיטרית

בדרך לבורסה: חברת האנרגיה המתחדשת דוראל שוב מקדמת הנפקה לפי שווי של 550-500 מיליון שקל

דוראל נחשבת לאחת החברות המובילות בענף הצומח, ובולטת בין היתר בזכות שיתוף הפעולה הפורה עם המגזר הקיבוצי ● הכנסותיה השנתיות מוערכות בכ-100 מיליון שקל, עם רווחיות של כ-15%-11%● מלבד הפרויקטים הקיימים, הגיוס נועד לסייע לדוראל להוציא לפועל תוכניות להתרחבות משמעותית

ביטקוין / צילום: רויטרס

שוק הקריפטו נדבק בקורונה? הביטקוין ירד לשפל של חודש

שער הביטקוין נע הבוקר סביב 8,700 דולר, לאחר שירד ב-14% בשבועיים האחרונים, אבל הוא עדיין גבוה ב-30% משהיה בתחילת 2020 ● נראה כי התפשטות וירוס קורונה בעולם מדאיגה גם את משקיעי המטבעות הדיגיטליים

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד, בני גנץ / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

הרב עובדיה יוסף, השוואות לארדואן, התנגחויות בלפיד ונהירה אל הערבים: כך נראים הקמפיינים של הרגע האחרון

הקמפיינים לקראת יום הבחירות מגיעים לישורת האחרונה ● במפלגות נאבקים על כל קול, אבל לא באמצעות הבטחות בחירות אלא בעיקר באמצעות הרגש ● כך נראה המאבק על כל קול חמישה ימים לבחירות 2020

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

התפרקות בנעילת המסחר בוול סטריט: צניחה של 4.6% במדדים בדרך לשבוע הגרוע מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בניו יורק השלימו נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס הגרמני צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● יפן תקפיא את הלימודים בבתי הספר עד לאביב

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

התפרצות קורונה בדרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

מה הסיכוי למות מנגיף הקורונה ועד כמה זה יותר חמור משפעת

עד כה אובחנו למעלה מ-82 אלף נדבקים בקורונה ברחבי העולם, והמספר הולך וגדל מדי שעה ● מי נמצא בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר למוות מהמחלה? לפי הנתונים בסין, מדובר בגברים בגילאי 80 פלוס

תחנת דלק תדלוק בנזין נפט מתדלק / צלם:  thinkstock

בשורה לנהגים: מחירי הדלק יירדו במוצ"ש ב-7 אגורות לליטר

החל מחצות הלילה שבין שבת לראשון יעודכנו מחירי מוצרי הדלק הנמצאים בפיקוח, כך שהמחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי (כולל מע"מ) לא יעלה על 5.92 שקלים לליטר

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

פחות ביורוקרטיה: תבוטל חובת צירוף תצהיר בבקשות לצו ירושה ולצו קיום צוואה

במשרד המשפטים אומרים כי תיקון זה יקל באופן משמעותי על הציבור ויאפשר למבקשים להגיש מרחוק את הבקשה בקלות וביעילות, ללא צורך באימות חתימה בפני עורך דין

שיר זכאי-חורש  / צילום: גליה חרמון

אחרי שנתיים וחצי: סמנכ"לית הדיגיטל של תנובה מסיימת את תפקידה

שיר זכאי-חורש עוברת לתפקיד מנכ"לית הפעילות בישראל של חברת שילוט החוצות JCDecaux ● זכאי-חורש הייתה הראשונה בתפקיד CDO בתנובה, וככל הידוע טרם מונה לה מחליף

דוד האן / צילום: איל יצהר

"גם עסק פעיל ומשגשג יכול להיכנס לבעיית מימון בשל המשבר"

פרופ' דוד האן, לשעבר כונס הנכסים הרשמי, מעריך כי אם התפרצות הקורונה לא תיעצר בחודשים הקרובים, לא מעט חברות עשויות להיקלע לבעיות תזרימיות קשות ● להערכתו, אם המשבר יחלוף בחודשים הקרובים, חברות ישראליות יוכלו להגיע להסדרים מול החברות הסיניות וגם מול נותני האשראי

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

בניגוד לרצונו של שלמה אליהו: גיא פישר ינהל את חטיבת ההשקעות במגדל במקום אסף שהם

מנכ"ל קבוצת מגדל, רן עוז, ממשיך להרחיק מנהלים המזוהים עם בעל השליטה אליהו, ולמנות אחרים במקומם, לעתים אף ללא עבר בענף הביטוח ● פישר שימש בעבר כמנהל ההשקעות בתיק הנוסטרו של בנק לאומי

מה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, שיר גולני. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום

4 חדרים באילת ובבאר-שבע, 5 חדרים באופקים או קוטג' בנתיבות