גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אישור עסקת המיזוג של ספרינט וטי-מובייל רחוקה מאוד מהניצחון שמייסד סופטבנק ביקש להשיג

"במיזוג של ספרינט עם טי-מובייל היה קושי אדיר", אמר מסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק, אחרי החלטת בית המשפט בארה"ב, "אבל לפחות הרווחנו ממנו המון כסף" ● כמה סאן נסוג מהיעדים השאפתניים שלו לספרינט? כנראה שמאוד

מסיושי סאן, מנכ"ל סופטבנק / צילום: Takehito Kobayashi, רויטרס
מסיושי סאן, מנכ"ל סופטבנק / צילום: Takehito Kobayashi, רויטרס

מבחינת מייסד ומנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, החלטת בית המשפט בארה"ב לאשר את המיזוג בין חברות הטלקום ספרינט וטי-מובייל, היא "החזר" שהתעכב על ההשקעה שלו בסך 22 מיליארד דולר. אלא שזה רחוק מאוד מהניצחון שהמשקיע הסהרורי הזה רצה כשהוא הכריז שהוא משתלט על ספרינט ב-2012.

באותה שנה, סאן, מיליארדר שנחשב לאיש העשיר ביפן, ניהל את חברת הסלולר השלישית בגודלה ביפן. "יחד עם ספרינט", הוא הכריז במסיבת עיתונאים בטוקיו, "סופטבנק תהיה חברת הסלולר השלישית במונחי הכנסות - לא רק ביפן אלא בכל העולם". מאחורי הקלעים הוא כבר תכנן למזג בין ספרינט וטי-מובייל ולגדול עוד יותר. "אני מכוון גבוה", הוא אמר לעיתונאים. "אני הולך להיות מספר 1 בעולם".

חלפו שמונה שנים, ומכירות ספרינט בירידה, החברה מפסידה כספים ונתח שוק. המיזוג עם טי-מובייל לא מגיע ממקום של עוצמה אלא מכיוון שהיא מפגרת במגזר שלה.

בשבוע שעבר, בטוקיו, סאן - שבשנה שעברה פיצל את עסקי הסלולר של סופטבנק לחברה עצמאית, וכעת הוא שולט בקרן השקעות הטק הגדולה בעולם - נשמע כבר קצת אחרת. "במיזוג של ספרינט עם טי-מובייל היה קושי אדיר", אמר סאן ביום רביעי שעבר, יום אחרי החלטת בית המשפט בארה"ב. "אבל לפחות הרווחנו ממנו המון כסף".

המפנה הזה ברטוריקה מראה עד כמה סאן נסוג מהיעדים השאפתניים שלו לספרינט. במשך שנים, סאן נלחם כדי להנדס את המיזוג עם "טי-מובייל". הוא ראה במיזוג מפתח להשגת הגודל שרצה כדי לאתגר את ענקיות הסלולר ורייזון ו-AT&T. הוא נטש את הניסיון ב-2014 מול התנגדות מפקחי ההגבלים העסקיים בארה"ב, וגם ב-2017 כשהוא הסכים להעברת השליטה בחברה הממוזגת ל"דויטשה טלקום", החברה האם של טי-מובייל.

"אחת הטעויות הגדולות של חיי"

הוא הבין לא נכון את הסביבה הרגולטורית בארה"ב, וזו הייתה "אחת הטעויות הגדולות בחיי", אמר סאן לוול סטריט ג'ורנל בראיון ב-2015.

מאז הרכישה, סאן הקדיש את מרצו לתיקון רשת הסלולר החולה של ספרינט והפחת חיים בפעילותה. הוא הקים מטה חדש לסופטבנק בקליפורניה כדי לתקשר טוב יותר עם הנהלת ספרינט בקנזס, והציג תוכנית להביא מיפן אלף עובדים כדי לתקן את הבעיה. הוא השקיע את עצמו בפרטים הטכניים של אנטנות הסלולר בארה"ב והחליף את מנכ"ל ספרינט.

אבל המשך נטישת המנויים של ספרינט תסכל אותו קשות, והוא החל להתמכר לחזון של יצירת קרן החזון של סופטבנק בהון של 100 מיליארד דולר. ב-2018 הוא הסכים להעברת השליטה בספרינט ל"דויטשה טלקום" כתנאי למיזוג עם טי-מובייל. "קיבלתי בסופו של דבר את הפשרה הקטנה הזו לאור היתרונות האדירים שהמיזוג ייצור", הוא אמר ב-2018. "התבגרתי".

הטבות משמעותיות

עסקת ספרינט-טי-מובייל מביאה הטבות משמעותיות לסופטבנק. החברה המאוחדת, שבה צפויה סופטבנק להחזיק 27%, תוכל להשקיע יותר כספים ברשתות סלולר מהירות ולהציע שירותים משופרים.

מאחר שסופטבנק כבר לא תשלוט בחברה, החובות שלה בהיקף מעל 30 מיליארד דולר כבר לא יעיקו על מאזן סופטבנק העמוס חבות בלאו הכי. סוכנויות הדירוג אומרות שהן לא ישפרו את דירוג אג"ח הזבל של החברה מפני שהיא לא תהיה אחראית להתחייבויות של ספרינט בכל מקרה. אבל אנליסטים אומרים שהדימוי הפיננסי של סופטבנק עשוי להשתפר בין המלווים והמשקיעים שחוששים ממנה.

המשקיעים בסופטבנק נבהלו מהבעיות של קרן החזון של סאן, שהרסו את המוניטין של סאן כאחד המשקיעים החכמים בעולם. סאן מתקשה לגייס הון לקרן חזון שנייה שלו אחרי קריסתה בשנה שעברה של WeWork, אחת מחברות התיק הנחשבות ביותר שלו, והנפילה בשווי כמה חברות אחרות שהקרן המקורית השקיעה בהן ביד רחבה.

למרות שיש עדיין כמה מכשולים לפני שמיזוג ספרינט-טי-מובייל יאושר סופית, סאן אמר שהוא צופה שסופטבנק תרוויח מהעסקה הזו. סופטבנק קנתה 80% מספרינט ב-22 מיליארד דולר ב-2012. מאוחר יותר היא העלתה את אחזקתה ל-84%.

חוב גדול כדיל מימן את הרכישה

במחרי המניה הנוכחי, אחזקות סופטבנק בחברה המאוחדת יהיו שוות כ-30 מיליארד דולר, אמר סאן בשבוע שעבר. בשנה שעברה הוא אמר שמפני שסופטבנק השתמשה בחוב גדול כדי לממן את הרכישה, התשואה האמיתית על ההשקעה בספרינט תהיה קרובה יותר ל-200%. אנליסטים אומרים שלחברה המאוחדת יש סיכוי טוב בהרבה להרוויח, מה שיכול להעלות את ערך האחזקה של סופטבנק. והמיזוג מחלץ את סופטבנק ואת סאן מהאסון שהיה אולי מתרחש מהניסיון להשאיר את ספרינט בחיים ללא החיבור עם טי-מובייל.

"לפחות הוא לא הפסיד כסף", אמר כריס ליין, אנליסט בסטנפורד אנד ברנסטין, שהעריך שאם המיזוג לא יתממש, ספרינט היתה פושטת רגל וסופטבנק היתה נאלצת למחוק את כל ההשקעה שלה, או שסופטבנק היתה נאלצת להזרים מיליארדי דולר כדי לנסות להציל את ספרינט.

עוד כתבות

גבי רוטר / צילום: יאיר שגיא

קסטרו: "יש בידי הקבוצה די מקורות כספיים לחזור לפעילות סדירה עם תום המשבר"

קבוצת האופנה מסכמת את 2019 עם הכנסות של 1.73 מיליארד שקל, גידול של כ-39% לעומת 2018 - ואולם הגידול הזה נובע מהמיזוג שביצעה הקבוצה עם הודיס, כך שבפועל המגמה האמיתית שמאפיינת את תוצאות החברה דווקא מעידה על יציבות יחסית

התרופה Ajovy של טבע / צילום: יח"צ

טבע ניצחה במאבק על הפטנט של אג'ובי, המניה מזנקת

ועדת הערעורים של ​משרד הפטנטים של ארה"ב דחתה את הערעור של אלי לילי על הפטנטים של טבע ● לפני כחודשיים הודיעה טבע על אישור FDA לשיווק המזרק האוטומטי של התרופה, וכן על תוצאות חיוביות בניסוי קליני בתרופה ביפן

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

קרנות הסיוע לעסקים במשבר: בבנקים מזהירים – לא נעמוד בקצב

בבנקים מחמיאים על הקמת הקרן שעשויה לעזור לרבים אבל אינה מתואמת עם לוח הזמנים של המערכת, שגם היא פועלת בימים אלה במתכונת קורונה ● גורם במערכת: הבנקים לא יכולים לתת מענה בזמן קצר ללקוחות של בנקים אחרים. האוצר לא מוכן להקל בנקודה זו"

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

פיתוח ישראלי יכול להגדיל פי 8 את קיבולת בדיקות הקורונה

פיתוח חדש של אוניברסיטת בן גוריון יכול לחסוך משמעותית גם בזמן וגם בציוד מעבדה ● "המטושים עדיין בחסור עד כדי כך שבמקום להשתמש בשלושה מטושים לכל נבדק - נחיר נחיר ולוע - משתמשים לפעמים במטוש אחד שדוחפים גם לאף וגם לפה"

חיסכון פינסיוני / צילום: שאטרסטוק

דעה: אין ברירה - חייבים לקצץ בפנסיה התקציבית

כולם צריכים לשאת בנטל נשיאת נזקי הקורונה על כתפיהם, וזה כולל גם את ציבור הזכאים לפנסיה תקציבית

צוות אקסוניוס. עופרי שור, דין זיסמן, אבידור ברטו בצילום אבישי פינקלשטיין

חברת הסייבר אקסיוניוס גייסה 58 מיליון דולר כדי להמשיך להגן על רשתות

אקסיוניוס גייסה עד היום 95 דולר בסך הכול, והיא מעסיקה 80 עובדים בתל אביב ובניו יורק ● מהחברה נמסר כי הכנסותיהם השנתיות גדלו ב-910% בשנת 2019 ביחס לשנה שלפניה, וכי הם אחת מחברות הסייבר שצמחו בצורה הכי מהירה בשנה האחרונה

חיילים בפעילות של עמות יד לילד / צילום: יד לילד המיוחד

גם בתוכנית הסיוע הנוכחית העמותות והמגזר השלישי נשארים מאחור

תוכנית הסיוע למגזר השלישי שהציגה הממשלה לא כוללת קריטריונים ברורים והיא פונה רק לארגונים שקיבלו סיוע מהמדינה בעבר ● "המגזר השלישי צריך קרן סיוע מיידית של אחוז אחד מסך התוכנית הכלכלית שתאפשר סיוע מיידי ואוויר לנשימה"

ערן יעקב /  צילום: יונתן בלום

תרגיל בפיצוי עצמאים: קחו מענק מהמדינה, שלמו עד 50% מס

המדינה תשית על מקבלי הסיוע לפי תוכנית הסיוע תשלום מס וביטוח לאומי, מה שמבטיח לה החזר של 30%–50% מכל מענק ● קבוצות שלא יקבלו מענק: צעירים, בעלי עסקים חדשים ומשקי בית שמרוויחים יותר מ–340 אלף שקל בשנה

קניון tlv/ צילום:auev fvi

באיחור לא אופנתי ופחות מהמתחרים, גם קניון TLV מגיב למשבר הקורונה

בעוד שבביג ועזריאלי ויתרו על כסף אמיתי על מנת ללכת לקראת בעלי החנויות בקניונים שלהם שמכירותיהם נגדעו באחת - הרי שבקניון התל-אביבי שבשליטת מוטי בן משה מציעים הטבות מצומצמות בהרבה

מטוס ארקיע בבנגקוק במהלך מבצע החילוץ / צילום: רפי קוץ

בשעה טובה: מדוע "טיסת החילוץ" שיצאה מהודו הייתה מאתגרת במיוחד

וגם: ישי פרוינד מונה למנכ"ל eBay ישראל ● השיחה

הנשיא טראמפ נפגש עם מזכיר ההגנה, מארק אספר, על ספינה שהוסבה לבית חולים צף / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

דעה: אמריקה נקרעת בין מכחישי המגפה, מקריבי הזקנים ושונאי המומחים

הם מדלגים על שידורי החדשות הדיכאוניים, נחושים להמשיך לנהל את חייהם כפי שהתנהלו עד עתה ובטוחים שהתקשורת מגזימה כדי להפיל את הנשיא טראמפ במרוץ לנשיאות ● הקורונה פורמת את התפרים של המארג החברתי בארה"ב, שמעולם לא היו עבים דיים

יו"ר מזרחי טפחות משה וידמן (מימין) והמנכ"ל פרשר / צילום: איל יצהר

לא כמו בלאומי: דירקטוריון מזרחי טפחות לא ינקוט בהליכים נגד בכירים בבנק בגין הקנס ששולם לאמריקאים

הוועדה הבלתי תלויה שמינה הבנק לצורך סיום פרשת הסיוע להעלמות מס של לקוחות בארה"ב המליצה לא לנקוט בהליכים נגד דירקטורים ונושאי משרה בגין הפרת חובת אמונים או בגין הפרת חובת זהירות או בגין היבטים של "טובת הבנק"

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

איך בונים מכונת הנשמה ושידור חוזר בסתיו: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

צו השעה: גם מחשבי־העל בעולם התגייסו למלחמה נגד הקורונה

מחשבי־על כוללים עשרות אלפי מעבדים שעובדים יחד לביצוע חישובים גדולים ● חישובים כאלה יכולים להסתיים בתוך יום, לעומת מאות שנים במחשב רגיל ● בין היתר, חוקרים מנסים לפתח בעזרתם מודלי חיזוי מורכבים של התפשטות המגפה

עו"ד שי ברנוב / צילום: יח"צ

חבילת החילוץ האמריקאית למשבר הקורונה עשויה לסייע גם לחברות ישראליות המעסיקות עובדים בארה"ב

במסגרת חוק CARES act, שאישר חבילת סיוע של כ-2 טריליון דולר להתמודדות עם משבר הקורונה בארה"ב, זכאים עסקים קטנים, המעסיקים עד 500 עובדים, לקבל הלוואות מיוחדות בערבות הממשל הפדרלי, בתנאי שלא יפטרו עובדים ולא יקטינו את שכרם

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

בקשה מוועדת הקורונה: קיימו דיון בנושא שקיפות המידע

ארגונים חברתיים, בהובלת עמותת 'צדק פיננסי', חושבים שיש לשפר את אופן פרסום הנתונים אשר על בסיסם מתקבלות ההחלטות ואת אופן פרסום החלטות הממשלה  ● תלונות עיתונאים נגד דוברות משרד הבריאות באשר למסירת נתונים

סניף של רשת "גולף" / צילום: בר אל

משבר הקורונה: גולף דוחה את פרסום דוחותיה השנתיים לאפריל

קבוצת האופנה הציבורית נעזרת בארכה שניתנה לתאגידים בנוגע לפרסום דוחותיהם השנתיים ● צפויה להציג ברבעון הראשון פגיעה ניכרת בתוצאותיה בשל משבר הקורונה והסגר שמונע את הפעלת חנויותיה ● עד כה בסקטור האופנה פרסמו דוחות שנתיים פוקס, קסטרו והמשביר לצרכן

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

10,000 בדיקות ביום בסכנה: ההסכם בין משרד הבריאות למיי הריטג' בסימן שאלה

מיי הריטג' הייתה אמורה להקים מעבדה שתחל לפעול בתוך שבוע וחצי ● משרד הבריאות: "לא נחתם הסכם, אלא מזכר הבנות. אנחנו בוחנים את הדברים מחדש"

רופאים מקבלים תדרוך על מכונת הנשמה חדשה בבית חולים בהמבורג בגרמניה בשבוע שעבר / צילום: רויטרס

המרוץ לאוויר: כך נראית המלחמה על כל מכונת הנשמה

מכונות ההנשמה הן קריטיות להצלת חייהם של חולי הקורונה הכבדים ● הביקוש הגובר בימי המגפה נתקל בחומת ההיצע המוגבל של "הימים הרגילים", מה שהוביל לזינוק דרמטי במחירים ולניסיונות שונים לאלתר מכונות הנשמה על ידי חברות שעד היום ייצרו מנועים, מכוניות שואבי אבק ועוד

נפגעות הקורונה בבורסה: חברות אופנה, תעשייה, הייטק ותיירות / צילום: עינת לברון

לא כולן מתרסקות במשבר: מי דווקא מרוויחות ממשבר הקורונה?

פעילותן של כמעט כל החברות הנסחרות בבורסת תל אביב נפגעה ממשבר הקורונה העולמי ● מנגד, בולטות חברות ספורות שעסקיהן נהנים מ"חסינות" להשפעות השליליות של הווירוס הקטלני, וכמה מהן אף מצליחות ליהנות מצמיחה בעקבות המצב