גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לוביסט-העל שהפך להיות הסיוט של ענקיות הטכנולוגיה

אורקל, חלוצת תחום מאגרי המידע לארגונים, עומדת כבר תקופה בצילן של ענקיות הטכנולוגיה הנוכחיות • כדי לפגוע בחברות הדומיננטיות, היא מנהלת מלחמת לובי שבראשה הלוביסט קנת גליק • אחרי שתרם בעבר להרשעת מיקרוסופט, כעת על הכוונת של גליק נמצאות גוגל ואמזון

מנכ”לית אורקל ספרא כץ ולוביסט־העל קנת גליק (מימין). מאמצי לובי בסכומי עתק נגד המתחרות / צילום: רויטרס, Andrew Kelly
מנכ”לית אורקל ספרא כץ ולוביסט־העל קנת גליק (מימין). מאמצי לובי בסכומי עתק נגד המתחרות / צילום: רויטרס, Andrew Kelly

קנת גליק נהג את כל הדרך לדרהאם בצפון קרוליינה לפני כמה שנים, כדי להוכיח שגוגל מציצה עמוק יותר לחייהם הפרטיים של הצרכנים מכפי שהם העריכו. הוא קנה טלפון נייד חדש עם מערכת הפעלה אנדרואיד, שם אותו על מצב טיסה, כיבה את ה-WiFi, והניח אותו בתא הכפפות של הטנדר שלו.

במהלך אותה נסיעה לדרהאם, הטלפון שלו התחקה לא רק אחרי ציר הנסיעה והיעד, אלא גם אחרי נתונים נוספים בעלי ערך, כמו הלחץ הברומטרי - שממנו ניתן להסיק למשל באיזו קומה של מרכז קניות הוא נמצא. כשהוא התחבר שוב לאינטרנט אחרי שלושה ימים, הטלפון שלח את כל פרטי הנסיעה שלו לגוגל. הוא שיתף את ממצאיו עם מחוקקים אמריקאים שעבדו על ניסוח חקיקת פרטיות, אשר עשויה להגביל את היכולת של ענקיות הטכנולוגיה להשתמש במידע כזה על הצרכנים על מנת למכור מודעות.

גליק אינו פעיל חברתי בתחום זכויות צרכנים. הוא הלוביסט הראשי של אורקל  בוושינגטון - וכוח עצום מאחורי המהלך הממשלתי הגובר לבחינת הפרקטיקות של חברות הטכנולוגיה המובילות. גליק דחף רגולטורים פדרליים לחקור אם גוגל מפירה את חוקי ההגבלים העסקיים; הוא ניהל מאמצי לובי מול הקונגרס כדי להביא להגבלת ההגנות המשפטיות המקיפות שמהן נהנות חברות הטכנולוגיה, הנוגעות למידע שזורם ברשתות שלהן; הוא גם העלה טענות הנוגעות לניגודי עניינים שפגעו במאמצי אמזון לזכות בחוזה מחשוב הענן הענק של הפנטגון.

עד לאחרונה, השתדלנות בוושינגטון הציגה קרבות בין עסקים לבין איגודי עובדים או ארגונים למען צרכנים. כעת, כמה מהקרבת הגדולים ביותר הם בין חברות. מעטות מהן מצטיינות במשחק הזה כמו אורקל, שנוסדה לפני יותר מארבעה עשורים על ידי לארי אליסון. אורקל, שהייתה חלוצה בתחום מאגרי הנתונים לארגונים, עומדת מזה זמן בצילן של ענקיות שפונות לצרכנים, כמו חברת האם של גוגל, אלפבית, אמזון ופייסבוק, אבל כשזה מגיע לשכנוע בוושינגטון, אורקל מתחרה מעל קטגוריית המשקל שלה.

שלא כמו חברות טכנולוגיה רבות, להנהלה הבכירה באורקל יש קשרים חזקים לממשל טראמפ ולמחוקקים רפובליקאים. שני בכירים בחברה - אליסון עצמו והמנכ"לית צפרא כץ - הם תורמים ותיקים לרפובליקאים. כץ נשקלה כמועמדת למשרה בכירה בממשל טראמפ. לאחרונה אירח אליסון אירוע גיוס תרומות למסע הבחירות של טראמפ ולוועדה הלאומית הרפובליקאית באחוזתו ברנצ'ו מיראז' שבקליפורניה.

גליק הוא נשק חזק של אורקל, שהצליח להצטרף לצוות של טראמפ בתקופת המעבר בין כהונת אובמה וטראמפ, למרות שהיה דמוקרט בימי ממשל אובמה, לפני שחצה את הקווים. ידידיו ואויביו מכירים בכך שגליק הוא אחד הלוביסטים המוכשרים והאגרסיביים ביותר בכל הנוגע לשכנוע מקבלי ההחלטות לרסן חברות טכנולוגיה אחרות. "אני מכיר הרבה לוביסטים בעיר שיש להם קשרים", אמר הלוביסט הראשי לשעבר של AT&T, בוב קווין. "קנת הוא הרבה יותר עצמאי, ומחזיק בגישה של לקחת את העניינים לידיים".

יש גם מי שמבקרים את התנהלותה של אורקל, וטוענים שהיא צריכה להתמקד יותר בלהיות תחרותית בשוק. "אורקל מייצגת הרבה ממה שרע בלוביזם של חברות הטכנולוגיה בארה"ב", אמר טים וו., פרופסור למשפטים באוניברסיטת קולומביה ולשעבר בכיר ב-FTC (ועדת הסחר הפדרלית), שמצדד באכיפה נוקשה יותר של חוקי ההגבלים העסקיים. "מה שהיא עושה זה להשתמש בממשל ככלי נשק שמעכב ומרגיז חברות אחרות".

גליק הגיב לטענות בכך ש"אורקל מוציאה הרבה פחות על לובי מאשר גוגל, אמזון, מיקרוסופט או פייסבוק", ואילו מגוגל נמסר ש"בעוד שמדיניות הפרטיות שלנו ברורה - אנחנו לא מוכרים לאף אחד את המידע האישי שלכם - אורקל מנהלת את אחת מסוכנויות תיווך הנתונים הגדולות בעולם, וטוענת שהיא מעניקה גישה לנתוני עסקאות של צרכנים בהיקף שלושה טריליון דולר, ולשני מיליארד פרופילים של לקוחות בעולם". אמזון, מיקרוסופט ופייסבוק סירבו להגיב.

לוביסט בג'ינס ונעלי ספורט

חלק מנושאי המדיניות הציבורית שגליק עבד עליהם לא משפיעים ישירות על אורקל, בהם החוק שמגביל את ההגנות המשפטיות של פלטפורמות אינטרנט. אורקל גם לא הייתה מועמדת סופית במכרז מחשוב הענן של הפנטגון, אך בכל זאת ניהלה קמפיין לטרפוד מאמציה של אמזון.

גליק לא מתאים לסטריאוטיפ של לוביסט רב השפעה. הוא מעדיף ג'ינס ונעלי ספורט, ונוהג בטנדר פורד F-350 משנת 2014, שבו הוא משתמש להובלת שני הסוסים שמגדלת משפחתו במרילנד. הוא צנוע ורק לעיתים נדירות הוא נראה בארוחות מפוארות.

הוא בוגר של אוניברסיטת הרטפורד, והחל את דרכו בפוליטיקה בעבודה כמנהל שטח בקמפיין הראשון של המועמד הדמוקרטי דאז לסנאט ג"ו ליברמן. הוא הפך לנהג של ליברמן כשנבחר לכהן כסנטור מקונטיקט, ומאוחר יותר ליועץ הטכנולוגיה שלו.

הוא נשכר על ידי אורקל ב-1996. בערך באותו זמן, אליסון עודד את הממשל הפדרלי לחקור את מיקרוסופט בתחום ההגבלים העסקיים.

הרבה מהעבודה של גליק בחקירה של מיקרוסופט הייתה מאחורי הקלעים. פרשה ידועה מאותה תקופה כונתה trashgate ("זבל-גייט"). במסגרתה, חוקר פרטי שעבד עבור אורקל שילם לאנשי ניקיון במשרד של מיקרוסופט בוושינגטון כדי שיתנו לו פסולת של החברה כדי לחפש רמזים הנוגעים לאסטרטגיה של מיקרוסופט. הפרשיה הזו הגיעה לכתבות חדשותיות שהביכו את אורקל. גליק אמר שהחיפוש בפחי האשפה של מיקרוסופט לא אושר על ידי הנהלת אורקל. מאמצי אורקל הניבו ראיות לכך שמיקרוסופט שילמה בחשאי לאנליסטים עצמאיים לכאורה, שתמכו בפומבי בטענותיה.

מיקרוסופט הפסידה בתיק ההגבלים העסקיים. על קיר המשרד של גליק תלוי שער עיתון ממוסגר עם הכותרת "שופט הורה על פירוק מיקרוסופט, וכינה את החברה 'לא ראויה לאמון'". בערעור, ההחלטה על הפירוק בוטלה, אך הוטלו הגבלות על מיקרוסופט.

על הכוונת: האשמות נגד גוגל

שנים אחר כך, אורקל העלתה על הכוונת שלה אויבת אחרת: גוגל.

ב-2010 הגישה החברה תביעת הפרת פטנט שהאשימה את גוגל בשימוש בקוד של אורקל ליצירת מערכת ההפעלה לטלפונים אנדרואיד - האשמה שגוגל מכחישה. דיון בתיק הזה יתקיים בבית המשפט העליון בארה"ב בחודש הבא.

אורקל לא נרתעה מהתייחסות לתביעה גם מחוץ לכותלי בית המשפט. כחודש אחרי בחירות 2016, פגש טראמפ מנכ"לים של כעשרים חברות טכנולוגיה במגדל טראמפ בניו יורק. בשלב מסוים, ג"ארד קושנר, חתנו של טראמפ, ישב עם ספרא כץ מאורקל ולארי פייג', מייסד שותף של גוגל ומנכ"ל אלפאבית דאז.

כשקושנר שאל את פייג' אם הוא מכיר את כץ, השיב פייג': "כן, היא תובעת אותי", לפי מקורות בגוגל ואורקל ששמעו על השיחה. כץ הגיבה "ובכן, הוא גונב ממני".

קושנר אמר לפייג' שאורקל קשוחה, והציע לו להגיע לפשרה, לפי המקורות.

דובר של קושנר אמר שלא זכור לו מקרה כזה, אך לא הכחיש שהתרחש. דוברים של כץ ופייג' סירבו להגיב.

גליק דחף רגולטורים גם מחוץ לארה"ב לבדוק את התנהגות גוגל. בפגישה עם רגולטורים אוסטרלים, הציג גליק הדגמה חיה של המידע שמערכת ההפעלה של גוגל אוספת. אחד הבכירים האוסטרלים רשם הערות, שהתפרסמו אחר כך באופן ציבורי. "הטלפון פעל במשך 13 דקות במהלך הפגישה שלנו, והעביר מידע לגוגל במהלכן לפחות 418 פעמים", כתב הבכיר האוסטרלי. "קריאות חיישנים מתרחשות בכל שנייה, ומועברות ישירות לגוגל".

בסתיו שעבר טענה רשות התחרות האוסטרלית שגוגל הטעתה את משתמשיה לגבי מעקב המיקום של בטלפונים. גם כמה רשויות באירופה שוקלות אם יכולת איתור המיקום של גוגל היא אנטי-תחרותית. גוגל אמרה כי למשתמשים שלה יש שליטה על האופן שבו משתמשים במידע שלהם, וציינה שמדיניות גילוי המידע שלה זוכה לשבחים מפעילים למען פרטיות.

גליק, שמבקר פעמים רבות בבריסל, הוא גם כוח עוצמתי בקרב מפקחי התחרות של האיחוד האירופי, ועזר לשכנע אותם להגיש תביעות שהניבו יותר מתשעה מיליארד דולר בקנסות על גוגל. כעת מנהל גליק מאמצי לובי בקרב בעלי משרות ציבוריות פדרליות ומדינתיות בארה"ב לפתיחת חקירות הגבלים עסקיים והפרות פרטיות נגד גוגל. הוא מדבר בקביעות עם רגולטורים אמריקאים, כולל מקאן דלרחים, שעומד בראש חטיבת ההגבלים העסקיים במשרד המשפטים, ושעבד זמן קצר עבור גליק כלוביסט בחברת עורכי דין פרטית.

חקירת ההגבלים ההעסקיים נגד גוגל נשארת בשלביה המוקדמים. החודש פסל דלרחים את עצמו מהשתתפות בחקירה בגלל עבודה משפטית שעשה בעבר עבור גוגל, כשהיה בשוק הפרטי. הוא סירב להגיב.

המכרז על חוזה הענן של הפנטגון

אורקל וגליק נמנו גם עם מקהלת חברות הטכנולוגיה שעודדו את מחלקת המשפטים ואת ה-FTC לבחון איך רכישות גדולות של חברות על ידי חברות הטכנולוגיה הגדולות עזרו להן לחזק את מעמדן. בשבוע שעבר הודיעה ועדת הסחר על פתיחת חקירה כזו.
גליק אומר שהצלחתו נובעת מהכנת שיעורי בית ופיתוח נרטיב שנוגע למקבלי ההחלטות בממשל.

מאמציו של גליק למנוע מאמזון את הזכייה בחוזה מחשוב הענן של הפנטגון הפכו הליך רכש ממשלתי בירוקרטי לשדה קרב. חטיבת מחשוב הענן של אמזון, שיש לה נתח דומיננטי בשוק הפרטי, זכתה בחלק גדול מהמכרזים של גופי ממשל אחרים לשירותי ענן.
כשגליק קרא את הבקשה שפרסם הפנטגון להגשת הצעות, הוא האמין שתנאי המכרז תיעדפו את אמזון מפני שהוא הכיל דרישות ליכולות ספציפיות שהיו רק לאמזון, כמו מרכזי נתונים במרחק 150 מייל (כ-241 קילומטרים) זה מזה. "על הבקשה להצעות הייתה הברשה מוזהבת", הוא אמר בראיון, תוך התייחסות ללוגו של אמזון. הוא גילה שלכמה עובדים בפנטגון דאז היו קשרים כספיים לכאורה לאמזון.

ההאשמות בניגודי העניינים הגיעו לתביעה שאורקל הגישה בבית משפט פדרלי כשערערה על הליך הגשת המועמדות למכרז בדצמבר 2018. כדי להמחיש את ניגודי העניינים, עיצב גליק תרשים זרימה של עמוד אחד תחת הכותרת "קשירת קשר ליצירת מונופול ענן של עשר שנים במשרד ההגנה". הקמפיין שלו הניב עוד ארבע פעולות משפטיות נפרדות שהטילו מגבלות על הליך המכרז, חקירה של מבקר הפנים בפנטגון ולפחות תריסר מכתבים של חברי קונגרס לפנטגון ולבית הלבן.

מכתב של חבר בית הנבחרים סטיב וומאק, רפובליקאי מארקנסו, מדגים את החוטים שבהם משך גליק. המכתב נכתב על ידי חבר בצוותו של גליק, ג"ושוע פיטקוק, עוזר בכיר לשעבר של סגן הנשיא מייק פנס. פיטקוק השאיר ראיות לכך שהוא היה הכותב של המסמך האלקטרוני שהגיע לידי "וול סטריט ג"ורנל". במכתב הובאו תלונות על כך שבמכרז יזכה רק ספק אחד, ונשאל למה הפנטגון "מזרז את פרסום" ההצעות האחרונות למכרז. טיוטת המכתב הזה הופצה בגבעת הקפיטול על יד לוביסט חיצוני שעבד עבור מיקרוסופט, שהיה שותף למטרה לעצור את אמזון. "אני עושה את זה עבור כמה מלקוחותינו, כולל מיקרוסופט", כתב הלוביסט, וויל סמית. וומאק ו-13 קולגות שלו שלחו את המכתב שאורקל ניסחה, עם שינויים מינוריים, אל הפנטגון. מספר חודשים לאחר מכן, הוועדה הפוליטית שוומאק חבר בה קיבלה את התרומה המקסימלית המותרת עבור מחוקקים אינדיבידואלים מגליק, כץ, ובני זוגם - 10,800 דולר.

דוברת של וומאק, אלכסיה סיקורה, אמרה בתגובה שחבר הקונגרס פעל אך ורק מתוך "דאגה עמוקה מן התקלות והליקויים המתועדים היטב של ההליך של משרד ההגנה".

במקביל, גליק חשב על אסטרטגיה שתביא את הסיפור בפני הנשיא טראמפ. באפריל 2018 כץ סעדה בבית הלבן עם טראמפ והמשקיע פיטר תיל. במהלך הארוחה, תיל, חבר דירטוריון בפייסבוק, מתח ביקורת על המכרז של משרד ההגנה וההעדפה לה זוכה אמזון. כץ הסכימה, לפי מקור שמכיר את הנושא.

בסוף 2018 הגישה אורקל תביעה לעצור את המכרז. התביעה הסתיימה בכשלון עבור אורקל ביולי 2019, אך גליק לא התייאש. הוא עיצב מסמך בצבעים עבור הנשיא, עם תצלומי שני האנשים שטראמפ רואה בהם אויבים: מנכ"ל אמזון ג'ף בזוס וג'ים מאטיס, שר ההגנה לשעבר.

ב-18 ביולי 2019 טראמפ אמר לכתבים: "אני מקבל תלונות אדירות על החוזה של הפנטגון ועל אמזון". כעבור כמה ימים הוא צייץ בטוויטר חלק ממהדורת החדשות של פוקס שהציגה את הביקורת על אמזון, ללא תגובה נוספת מצדו. בתוך כמה ימים הודיע שר ההגנה מארק אספר שהוא יבדוק את החוזה. מבקר הפנים של הפנטגון כבר היה במהלך בדיקה של התנהלות המכרז. גליק שיגר לאספר מסמך של 15 עמודים, שפירט את התנגדויותיו.

עוד לפני שפורסמו תוצאות הבדיקה של מבקר הפנים, הפנטגון העניק את החוזה למיקרוסופט.

כעת תובעת אמזון את הממשל בטענה שטראמפ הפעיל "לחץ לא ראוי" על הפנטגון, והחוזה לא ניתן "באופן אובייקטיבי ובצורה שנקייה מהשפעה פוליטית". לאחרונה, אישר בית משפט פדרלי את בקשת אמזון לעצור זמנית את החוזה במהלך הדיון בתביעה. הממשל מסר לבית המשפט שהוא "חולק בתקיפות" על טענות אמזון. 

עוד כתבות

רוכב אופניים על רקע זיהום בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

זיהום אוויר מגביר את התחלואה מקורונה, אז למה ישראל מתעלמת

מחקרים חדשים מראים כי חשיפה גבוהה וארוכת טווח לחלקיקי זיהום אוויר מעלה את הסיכוי להידבקות בקורונה ואשפוז בכ-10%, ולמקרי מוות מהמחלה ב-15% ● שירותי הבריאות בעולם לא נותרו אדישים לנתונים, אך נראה כי בישראל הנושא נזנח

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

הרוכש הפוטנציאלי של אל על מחמם מנועים – שכר משרד יחסי ציבור

וגם: יש קונצנזוס להשקעה בביומד וגם חדשות טובות גם בימי קורונה

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

העליון דחה את ערעור פורום קהלת לביטול דמי החבר בהסתדרות

פורום קהלת ערער על דחיית בקשה לתביעה ייצוגית נגד ההסתדרות בסך 4.7 מיליארד שקל ● בפורום טענו כי ההסתדרות גבוה דמי חבר העולים על דמי החבר המרביים שרשאית אגודה עותמאנית לגבות מחבריה

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

משרד האוצר: הזוגות הצעירים חשבו שהקורונה הסתיימה והתנפלו על שוק הדירות בחודש מאי

כך עולה מנתוני הכלכלנית הראשית באוצר על שוק המגורים ● בחודש מאי בוצעו 6,500 עסקאות, רובן מצד זוגות צעירים ● ואולם רק רבע מהרכישות שלהם בוצעו במסגרת מחיר למשתכן ● חמישית מכלל הקבלנים פנו לקרן להלוואות בערבויות מדינה, בבקשת סיוע

חיסון לקורונה / אילוסטרציה: Dado Ruvic, רויטרס

תקווה ישראלית? האוניברסיטה העברית מדווחת על תרופה "שיכולה להפוך את הקורונה להצטננות"

התרופה, שנועדה במקור לטיפול בעודף שומנים בדם, פוגעת ביכולת של הוירוס להתרבות בתוך שומן בתאי הריאה ● ממצאיו של פרופ' יעקב נחמיאס עשויים להסביר את הקשר בין מחלות מטבוליות לבין פגיעה חמורה מן הוירוס

מסיושי סאן, מנכ"ל סופטבנק / צילום: Takehito Kobayashi, רויטרס

סופטבנק זקוקה למזומנים: שוקלת מכירת יצרנית השבבים ARM

לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", החברה עשויה למכור את החברה או להנפיק אותה בבורסה ● סופטבנק רכשה את ARM לפני ארבע שנים ב-32 מיליארד דולר

נשיא דרום קוריאה, מון ג’אה־אין / צילום: Associated Press

דרום קוריאה תוציא 95 מיליארד דולר על "ניו דיל" להבראת הכלכלה

נשיא דרום קוריאה מון ג'אה־אין אמר בנאום כי המיזמים החדשים צפויים ליצור 1.9 מיליון מקומות עבודה חדשים עד 2025 ● "מגפת הקורונה אישרה שוב את הדחיפות של התגובה לשינויי האקלים", אמר

וירג'ין אטלנטיק / צילום: יחצ

דיווחים: הסכם-מימון בשווי 1.2 מיליארד ליש"ט יציל את וירג'ין מפשיטת רגל

שורה של גופי השקעות יתמכו בחברה, והדבר ימנע פיטורים של אלפי בני אדם בבריטניה, כך על פי רשת "SKY" הבריטית ● בעלי החברה סר ריצ'רד ברנסון יזרים כ-200 מיליון ליש"ט

מפעל רכב של GM בסין. קאמבק במכירות / צילום: Yu fangping, רויטרס

האיחוד האירופי מגיב למהלך הסיני בהונג קונג: ויזות לאזרחי העיר ואיסור על ייצוא טכנולוגיות רגישות

לאחר שאותת בתחילה כי הוא יימנע מנקיטת צעדים בתגובה לפגיעה בזכויות אדם בהונג קונג, בכירים בבריסל אומרים עכשיו כי אסור שמהלכיה של סין יישארו ללא תגובה ● הממשלות בוחנות עתה את הצעדים שהוצעו במפגש שרי החוץ

רוי בוי / צילום: אילן בשור

רוי בוי הוא רק קצה הקרחון: התקשורת הישראלית מדירה ומפלה בדואים - ועכשיו זה מוכח

ההתנשאות על החברה הבדואית והקטלוג שלהם באופן מסוים רחוק מלהיות רק מנת חלקם של מיעוט, ולתקשורת הישראלית יש חלק משמעותי בקיבוע תפיסות אלה ● החלק הארי של סיקור הבדואים בנגב הוא שלילי לחלוטין

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

דיון פורום הקורונה של נתניהו הסתיים ללא קבלת כל החלטה

עם זאת, הובהר בדיון כי יש לקבוע רף נדבקים וחולים במצב קשה שיחייב את הצעדים החריפים, עד הטלה של סגר מלא

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הסדר מקל עם משפחת פישמן יובא מחר לאישור בית המשפט. הנאמן מתנגד נחרצות

בעקבות בקשת ״גלובס״ הותר לפרסם את עצם קיומו של הסדר הגישור שיובא מחר לאישור ● ביתם של בני הזוג פישמן יימכר אבל רק מחצית מהתמורה תגיע לקופת הנשייה ● הנאמן מתנגד נחרצות להסכם אולם לבקשת משפחת פישמן נאסר לפי שעה לפרט את פרטי ההתנגדות

מטוסי דלתא חונים בשדה התעופה בקנזס סיטי, ארה"ב / צילום: Charlie Riedel, AP

דלתא איירליינס הפסידה 5.7 מיליארד דולר ברבעון השני של 2020

דלתא איירליינס מקצצת בחצי את מספר הטיסות שתכננה להוסיף בחודש הבא, בשל הירידה בביקושים עקב מגפת הקורונה ● ההכנסות ברבעון שהסתיים ביוני צנחו ב-88% ביחס לאשתקד והסתכמו ב-1.47 מליארד דולר

עוזרי מנכ"לי הבנקים הגדולים בארה"ב בשימוע על אחריות הבנקים למשבר הכלכלי ב־2008. 100% לבנים / צילום: AP - Tom Williams

וול סטריט, תסתכלי במראה: את יותר מדי לבנה

הם מינו אחראים על גיוון תעסוקתי, שינו את כללי חיפוש המועמדים, הציבו לעצמם יעדים כמותיים ובכל זאת: המרכז הפיננסי הגדול בעולם הוא עדיין מועדון סגור של גברים לבנים ● האם המהומות בארצות הברית סוף-סוף ישנו את המאזן?

מחכים בתור בדואר ישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המדינה מצפה לקבל 250 מיליון שקל מהפרטת דואר ישראל

רשות החברות הודיעה כי משבר הקורונה לא ישפיע על ההליך וכרגע ישנה התעניינות מצד משקיעים מקומיים ובינלאומיים בהפרטה ● ינקי קווינט: "המטרה היא שיפור השירות ללקוח השאיפה היא שגם התעשייה האווירית ונמל חיפה יופרטו"

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

חוק התעופה המותאם לימי קורונה אושר סופית. מה צריך לדעת עליו?

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הנוסח המעודכן בהוראת שעה לחוק שאמור להיטיב עם חברות התעופה על חשבון הצרכנים ● החוק עדיין מחייב את החברות להחזיר לצרכנים את כספם על טיסות שבוטלו, סעיף שהחברות שאפו שיבוטל (ויאפשר להן להעניק זיכוי בלבד)

הפגנת העצמאים על מתווה הסיוע הממשלתי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דמי אבטלה לעצמאים בדרך לחקיקה, השאלה היא למי יילך הקרדיט

להצלחה הזאת יש הרבה אבות: ראש הממשלה נתניהו, השרים כ"ץ, פרץ ושמולי ואפילו ההסתדרות שבקושי מייצגת עצמאים מעורבת ● בינתיים מתרבים הסימנים שהפעם המהלך באמת יקרה

מסעדה סגורה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

מאז אתמול ועד היום בבוקר: 3,986 דורשי עבודה חדשים

בשירות התעסוקה רשומים 851,945 דורשי עבודה, מהם 574,549 בחל"ת ● מהדיווח האחרון אתמול ועד היום ב-7:00, התקבלו דיווחים על 1,789 עובדים שחזרו לעבוד

מטוס של אל על ממריא משדה תעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הסבלנות נגמרה, ותביעה ייצוגית הוגשה נגד אל על – מה הסיכוי שהלקוחות יקבלו החזר כספי?

הסכום שהתובעים דורשים מהחברה עומד על 400 מיליון דולר - זהה לסיוע שהחברה אמורה לקבל מהמדינה ● הטענה: אל על, בדומה לחברות אחרות, מפרה את חוק התעופה בכך שהיא אינה מחזירה כספים לנוסעים שטיסתם בוטלה

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הרבה שאלות פתוחות, ותשובה אחת ברורה: עיכוב שדרוג מהירות הגלישה ברשת של בזק עלה לכולנו ביוקר

אילו השירות היה מושק בזמן ניתן היה לדרוש מבזק לספקו ליותר מעשירית מבתי האב ● כעת, הסוסים ברחו מהאורווה ולבזק כבר לא כדאי להשקיע בו מעבר להשקעה שכבר עשתה היות והיא נכנסת להשקעה בפרויקט הסיבים האופטיים