גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מניות הבנקים הובילו תיקון בבורסה; מדד ת"א 35 קפץ ב-4.1%

מחזור המסחר היה גבוה והסתכם בכ-3 מיליארד שקל ● פועלים עלתה בחדות לאחר הדוחות, הרווח הנקי נחתך בצל השפעת הקורונה ● דלק המשיכה לזנק ● מניית פתאל החזקות קפצה ב-27% וקבוצת דלק ב-20%

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס
הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

יום המסחר בבורסה הסתיים בעליות חדות, בהובלת מניות הבנקים. מדד ת"א 25 קפץ ב-4.1% לאחר צניחה של 25% מתחילת החודש. מחזור המסחר היה גבוה והסתכם בכ-3 מיליארד שקל. 

בעליות חדות בלטו מניות פתאל החזקות , חברה לישראל, הראל, לאומי, מזרחי טפחות , הפועלים , וקבוצת דלק שהשלימה עלייה של 200% בשבוע. 

15:40

נמשכות העליות החדות בבורסה, בהובלת הבנקים. גם מניות הנפט והגז מתקנות למעלה ומדד ת"א נפט וגז עולה בכ-8%.

בעליות חדות בולטות מניות לאומי , פתאל החזקות , אמות , מיטב דש, מגה אור ואנלייט. 

בדומה לכיוון השוק המנייתי, גם במסחר ב אג"ח הקונצרניות נרשמות עליות שערים משמעותיות, שעומדות על כ-2.2% בשלושת המדדים המובילים (תל-בונד 20, 40 ו-60). זאת אחרי ירידות שערים חדות שנרשמו בו אתמול. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה מעורבת, אחרי ירידות חדות שנרשמו באפיק זה אתמול.

בבית ההשקעות אופנהיימר התייחסו בימים האחרונים לירידות החדות המאפיינות את המסחר בשוקי ההון וציינו כי "תבנית המפולת בשווקים" מזכירה מצבי קיצון שנרשמו במהלך המאה הקודמת וכן את "הירידות האחרונות ב-2011, ב-2015 וב-2018".

לפי אופנהיימר, "היסטורית, לאחר מצבים כאלה, המאפיינים שוק דובי, לוקח לשוק המניות כ-6-8 שבועות להתייצב". במבט נרחב יותר הוסיפו שם כי "תקופות הירידה בשוק המניות בתוך מגמה ארוכת טווח של שוק שורי עשויות להיות קצרות יותר".

בנוסף, ציינו באופנהיימר, "המפולת אינה משקפת חששות המשקיעים מתמחור גבוה, כאשר דווקא מניות הערך בעלות תמחור נמוך סבלו במידה המירבית במפולת האחרונה". עוד הוסיפו באופנהיימר, כי "בתקופות השוק הדובי ישנה חשיבות פחותה לביצועים יחסיים של אפיקי השקעה" ויחד עם זאת ציינו, כי "מניות המומנטום המשיכו להפגין עוצמה יחסית גם במהלך הירידות האחרונות".

13:00

המסחר בתל אביב מתנהל בעליות חדות ברקע לפקיעה השבועית על האופציות הגלומות על מדד ת"א 35. מדד הבנקים מזנק ב-7%, בהובלת מניית לאומי שקופצת ב-9.6%, דיסקונט ב-4.7% ופועלים עולה ב-5.8% לאחר הדוחות. 

שוק המט"ח נסחר בסערה גם היום, כאשר האירו  צולל ב-6% מול השקל ל-3.945 שקלים, והדולר  נופל ב-4% ל-3.673 שקלים. אתמול בנק ישראל הודיע על העמדת הלוואות בהיקף של עד 15 מיליארד דולר לעסקאות החלף לגופים המוסדיים, וזאת על מנת לספק נזילות. בכך הבנק הצהיר רשמית כי הוא משתמש ביתרות המט"ח שצבר.

בשעה זו החוזים העתידיים בניו יורק יורדים בהמשך לנפילות שנרשמו אתמול. מחיר הנפט קופץ כעת בכ-9% לאחר התרסקות נוספת שנרשמה אמש, לרמת שפל של 18 שנה.

בולטות בעליות, מניית דלק קבוצה שעולה בכ-20% אם כי לשווי שוק של 2 מיליארד שקל בלבד, נזכיר כי החברה איבדה יותר מ-80% מערכה בצל התרסקות הנפט. מדד ת"א נפט-גז מזנק בכ-10%.

מגה אור קופצת ב-14%, פתאל החזקות מזנקת בכ-14% - גם היא לאחר התרסקות של יותר מ-80% נוכח משבר הקורונה.

11:40

עליות חדות בבורסה בתל אביב. מדד ת"א 35 מזנק ב-2.5% בהובלת המניות לאומי ודלק שקופצות ב-7% ו-25% בהתאמה. מניות דיסקונט והפועלים קופצות ב-6.4% ו-4% בהתאמה. מדד הבנקים קופץ ב-5.5% לאחר התרסקות של 35% מפברואר.

10:20

הבורסה בתל אביב עברה לעליות של 1.5% במדדים המובילים וזאת לאחר הפתיחה השלילית. מדד ת"א 35 עולה ב-1.5%, כך גם מדד ת"א 90.

דלק מתאוששת בעוד 17% לאחר הזינוק אתמול. פתאל מתאוששת גם היא בכ-7% - שתי החברות איבדו כ-80% במשבר הקורונה, כאשר דלק הושפעה בעיקר מצניחת הנפט.

10:00

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בירידות בהובלת מדד ת"א 90 שמאבד 1.8%. מדד ת"א 35 עולה ב-0.2%. הדולר צונח ב-1.8% מול השקל ל-3.758 שקלים. האירו מאבד 2.75% ל-4.07 שקלים.

בצל הטלטלה בשווקים עונת הדוחות השנתיים נמשכת. הבוקר פורם הדוח של בנק פועלים שחשף כי משבר הקורונה גרע כ-450 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2019.

קבוצת בזק סיימה את 2019 בכ-8.93 מיליארד שקל בהשוואה לכ-9.32 מיליארד שקל בשנת 2018, ירידה של כ-4.2%. ההכנסות ברבעון הרביעי של שנת 2019 הסתכמו בכ-2.20 מיליארד שקל בהשוואה לכ-2.33 מיליארד שקל ברבעון הרביעי אשתקד, ירידה של כ-5.3%.

אתמול נרשם עומס חריג בלשכות התעסוקה כאשר 246 אלף ישראלים פוטרו או הוצאו לחופשה ללא תשלום.  גיל בפמן מבנק לאומי מעריך כי "שנת 2020 צפויה להסתכם בעלייה משמעותית בשיעור האבטלה כתוצאה מהשלכות משבר הקורונה כשחברות ומעסיקים, לרבות בסקטור הציבורי, עברו למתכונת פעילות מצומצמת ביותר, דבר אשר גורר פיטורי עובדים (בעיקר בתחומי התיירות, הבילוי והפנאי אבל לא רק) והוצאה של עובדים לחופשה, לרבות הוצאה לחופשה ללא תשלום (חל"ת), שמשמעותה הינה כניסה למעגל האבטלה, גם אם באופן זמני. לאור זאת, בטווח המיידי מספר הבלתי-מועסקים בכלל המשק צפוי לעלות בחדות "ולמשוך" את שיעור האבטלה כלפי מעלה לפרק זמן מסוים. שינוי כיוון במגמה זו צפוי רק לאחר החזרה של המשק לפעילות תקינה.

עוד ציין בפמן כי "במהלך הרביע השני של השנה, בהנחה שיהיה רביע השיא של משבר הקורונה, שיעור האבטלה אף עשוי להיות גבוה ואולי אף להתקרב באופן זמני לשיעור דו ספרתי. לאחר מכן, במהלך הרביע השלישי של השנה, עם ראשית החזרה הצפויה של המשק לפעילות על-פי התרחיש המרכזי/אופטימי, שיעור האבטלה צפוי להתחיל לרדת מרמות השיא, אך אינו צפוי לחזור במהלך 2020 לרמתו ערב המשבר, אלא רק במהלך 2021."

בשורה התחתונה מעריך בפמן כי "במבט קדימה, שנת 2020 צפויה להסתכם בעלייה חדה בשיעור האבטלה לכ-5% עד 7%, בממוצע שנתי, זאת בתלות במשך הזמן עד לחזרה לשגרה ומידת החומרה של צעדי הסגר".

08:30

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לירידות החדות שנרשמו אמש בניו יורק, כשבשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בכ-2%.

בנק פועלים דיווח הבוקר על תוצאותיו הכספיות ולפיהן, מלבד ההפרשה של 897 מיליון דולר בגין חקירת המס בארה"ב, שעליה דווח אתמול, הבנק חושף את הפגיעה בתוצאות מהשלכות נגיף הקורונה. ההשפעות הישירות והעקיפות בגין התפרצות נגיף הקורונה ברבעון הרביעי לשנת 2019 באות לידי ביטוי בתוספת בהוצאות להפסדי אשראי, אשר מביאה לפגיעה ברווח הנקי בסך של 450 מיליון שקל.

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (ה') בצל הירידות החדות שנרשמו אמש בניו יורק. הדאו ג'ונס צלל בכ-6% אל מתחת ל-20,000 נקודות ושפל של שלוש שנים. מחיר הנפט צלל בכ-20% ל-21 דולרים. התשואות על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים עלו ל-1.2%.

שוק האג"ח בתל אביב ימשיך לרכז עניין לאחר הירידות החדות שנרשמו אתמול, שנעו סביב כ-1% באפיק הקונצרני - בשלושה מדדי התל-בונד המובילים, לצד ירידות שהגיעו לכ-1% גם בחלק מאפיקי החוב הממשלתיים.

ישיבת הממשלה תתחדש הבוקר בעשר על מנת לסיים את ניסוח התקנות לשעת חירום שיאפשרו להשבית חלקית את המשק בצל התפשטות נגיף הקורונה. אתמול נרשם עומס חריג בלשכות התעסוקה כאשר 246 אלף ישראלים פוטרו או הוצאו לחופשה ללא תשלום.

בקרב המניות הדואליות נייס חוזרת עם פער חיובי של 4.8% לאחר התרסקות דו ספרתית אתמול, פריגו חוזרת עם פער שלילי של 3.5%, אלביט מערכות עם פער חיובי של 4%, אורמת, טאואר ואיי.אפ.אפ חוזרות עם פערים חיוביים בטווח של 5%-6%.

בצל דרישת ביטחונות גבוהה יותר על רקע הנפילות בשווקים, בנק ישראל הודיע אתמול על העמדת הלוואות לבנקים בעסקאות החלף בעד 15 מיליארד דולר.

עוד כתבות

אולם בית המשפט העליון / צילום: ראובן קסטרו

השופט מזוז, פלא סטטיסטי ואיוולת הימין

פסיקת בג"ץ שמנעה את הריסת בית המחבל הביאה את ראש הממשלה נתניהו לדרוש מהעליון דיון נוסף ועקרוני בנושא ● אלא שהדרישה הזו היא איוולת ● אם ראש הממשלה רוצה ללמוד כיצד מנתבים את הפסיקה לתוצאה הרצויה כדאי לו לתפוס את השופטת נאור לשיחה קצרה

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

מקפצת יחסי הסחר: אלו ההיבטים הכלכליים של נרמול היחסים עם איחוד האמירויות

הנורמליזציה עם אחוד האמירויות תפגיש את המגזר העסקי הישראלי עם מושגים ונורמות שעד כמה לא היו מוכרות במחוזותינו ● ההסכם עשוי לשמש כמקפצה לכינון יחסי סחר עם שכנותיה של איחוד האמירויות, וגם לתיירות שלנו צפוי שיפור משמעותי, בעיקר לאחר משבר הקורונה

קניון שבעת הכוכבים / צילום: איל יצהר

חיים בסרט: קניון שבעת הכוכבים דורש דמי שכירות מהקולנוע, שסגור כבר חצי שנה

חברת בתי הקולנוע רב-חן הודיעה להנהלת שבעת הכוכבים כי תעזוב את המתחם בסוף אוגוסט עם סיום החוזה שלה בשל מחלוקת על דמי השכירות ● גורמים המעורים בסכסוך טוענים כי בקניון דרשו כי בית הקולנוע ישלם דמי שכירות על ששת החודשים בהם נסגר בשל הנחיות הממשלה ● בחודש שעבר נקלע הקניון לסכסוך עם קבוצת קסטרו

אמיר ברמלי/ צילום: כדיה לוי

התכוון להימלט? אמיר ברמלי נעצר עד לתום ההליכים נגדו

הפרקליטות נימקה את בקשתה לעצור את ברמלי בקיומן של ראיות ישירות וקונקרטיות בעוצמה גבוהה במיוחד, המלמדות על כוונתו להימלט מן הארץ באופן מיידי, חרף צו איסור היציאה מן הארץ נגדו

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בירידות: מדד הבנקים צנח ב-2%, קמהדע קפצה בכ-8%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של 0.69% ומדד ת"א 90 השיל 0.08% ● ירידות בבורסות אירופה ● מניית בנק הפועלים איבדה 2% לאחר הדוחות ● סומוטו צנחה בכ-15%

יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד / צילום: AP

ההסכם עם איחוד האמירויות: פוטנציאל כלכלי ענק מול העולם הערבי כולו

הקשרים והיחסים שהתקיימו עד כה בין ישראל לבין העולם הערבי היו ברובם מתחת לפני השטח, ופה ושם יצאו לאור ● כעת, לאחר ההסכם עם איחוד האמירויות, האפשרויות הנפתחות בשווקים הערביים עבור החברות הישראליות הן עצומות ועשויות להגדיל באופן דרמטי את הייצוא הבינלאומי, ולכאן נכנס היתרון הכלכלי האמיתי של ההסכם

יו"ר הרשות אבו מאזן וראש הממשלה הפלסטינית ראמי חמדאללה/  צילום: רויטרס: Mohamad Torokman

נשארו מחוץ להסכם: הפלסטינים יאלצו לשנות פרדיגמה

המסר היוצא מוושינגטון הוא ברור: לא מספיק להטיל סנקציות כלכליות על איראן, אלא יש לבסס ולחזק את הציר בין ישראל למדינות ערביות מתונות וזאת כדי להחליש את ציר הקיצוניים ● בינתיים, הפלסטינים לומדים לקח כואב - העולם הערבי לא מחכה להם לעד

בניין באור יהודה שבו יש דירות דיור ציבורי/ צילום: תמר מצפי

מחירי הדירות ירדו בחצי אחוז, אך הציבור רוכש נכסים זולים

ברבעון הראשון שלה בישראל, הקורונה הביאה לירידת מחירים של חצי אחוז, אך בלטה בעיקר בהשפעתה על מחירי העסקאות שירדו ב-6%; הדבר מעיד על כך שהרוכשים כיום מתרחקים מנכסים יקרים

כיתה בבית ספר יסודי בתל אביב, מסודרת לשמירת מרחק בין תלמידים / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

"חסר ציוד היקפי ומחשבים ניידים - ואנחנו זקוקים לעזרה"

רכזת תקשוב בבית ספר במרכז הארץ מתארת את מצב ההיערכות בבית הספר שלה לקראת שנה הבאה ● מה יבוא על חשבון מה, ואיך אפשר לעזור

מלון דוד המלך. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: יורם אשהיים

למה חודש יוני היה מצוין לקבלנים, וה"מכה" של המשקיעים. כותרות הנדל"ן

נתונים שפרסם האוצר לרבעון הראשון מספקים תמונה עגומה עבור משקיעי הנדל"ן ● את מי מינה השבוע השר דרעי לעמוד באחת מוועדות התכנון החשובות בישראל, איך במלון המלך דוד הירושלמי מתמודדים עם הקורונה, וב"כסף בקיר" קיימנו דיון סביב השאלה האם זה הזמן הנכון להשקיע בחנות

כיכר המדינה, ת"א / צילום: גיא ליברמן, גלובס

בדרך לעסקת מימון חוץ בנקאי ענקית בכיכר המדינה בתל אביב

בעלי הזכויות הפרטיים בקרקע חתמו על מזכר הבנות למימון בגובה של כ-1.8 מיליארד שקל מול חברת ברקת ● כלל ביטוח תיקח אף היא חלק במימון ● בפרויקט מתוכננים להיבנות שלושה מגדלים ובהם 450 דירות

קרוון לבדיקת קורונה בעיירה גנגלט. כ־44% מהאנשים ששהו במתחם הסגור במהלך המסיבה חלו בקורונה / צילום: רויטרס

כך הפכה עיירה קטנה במערב גרמניה לשדה ניסויים ענק למדעי הקורונה

פרופ' הנדריק שטריק, וירולוג בן 43 בלבד, היה אחד מהחוקרים בעירייה הקטנה גנגלט והוא גם זה שחתום על גילוי אחד התסמינים העיקריים של הקורונה – אובדן חוש טעם וריח • בראיון ל"גלובס" הוא מספר על מאחורי הקלעים של המבצע המורכב, על הגילויים המדעיים ומספק תחזית אופטימית לישראל

להפריד בין פייק לניוז

מרוב זיופים לא רואים את היער: מה מנסים האחראים על הפייק ניוז להשיג?

"חשדות כזב" הן התגובה שפיתחנו ל"חדשות כזב" ועלולות לגרום לנו להתעלם מעובדות נכונות ● סרטונים שפורסמו לאחרונה - כמו ההתקפה על העיתונאי אבישי בן חיים - לוו באינספור ניסיונות להוכיח שהם "פייק" ● לחשדנות יש תופעות לוואי שליליות ● המשרוקית של "גלובס" 

האריס וביידן בעימות בין המתמודדים הדמוקרטים על מועמדות המפלגה לנשיאות ארה"ב / צילום: Paul Sancya, Associated Press

אם אנשי הקמפיין של ביידן לא יתעשתו, הוא עלול למצוא את עצמו בשידור חוזר

הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו בעוד שלושה חודשים, נצח במונחי בחירות, אך כבר עכשיו ניתן לזהות מגמות שונות בניהול הקמפיינים מצד שני המתמודדים ● למרות נקודת המוצא החלומית, ביידן עדיין בשלב למידת החומר ומולו פועלת מכונה משומנת

הנשיא טראמפ בחדר הסגלגל עם צוות משרדו בהצהרה על נירמול היחסים  / צילום: Andrew Harnik, Associated Press

נתניהו: "רגע היסטורי של פריצת דרך לשלום במזרח התיכון"

ההסכם נחתם בשיחה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש העצר מוחמד בין זאיד ● נתניהו: "אני מחויב לריבונות לארץ ישראל ולעולם לא אוותר על זכותנו"

קניות בשוק הכרמל בימי קורונה  / צילום: בר לביא, גלובס

מדד המחירים לצרכן עקף במעט את התחזיות: עלייה של 0.2% ביולי

עליות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי הפירות והירקות והתרבות והבידור ● מחירי ההלבשה וההנעלה ירדו כמעט 6%

שביל הסלט / צילום: מיטל סטרז

רק החודש, הכול בעשר: פסטיבל תיירות בנגב, ברוח התקופה

סיורים חקלאיים וקטיף עצמי, סדנאות אצל אומנים, מרכזי מבקרים וחוות, פעילויות ספורט וטיולים מודרכים

טוויטר כבר הודיעה שתאפשר לעובדיה להמשיך לעבוד מהבית - לתמיד! / איור: חן ליבמן

ניהול עובדים מרחוק: מה יכולים מנהלים ללמוד מההחלטה של מנכ"ל טוויטר, להעביר את כל החברה לעבודה מהבית

טוויטר כבר הודיעה שתאפשר לעובדיה להמשיך לעבוד מהבית - לתמיד ● זה אמנם לא מתאים לכל ארגון, אבל יש 9 כללים שיכולים לסייע למנהלים לעשות את השינוי

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

מתחמם הקרב בין רוכשי הדירות לרשות המסים: עד מתי ניתן לתקן שומת מס שבח?

בבתי המשפט נידונים כמה מקרים הקשורים למגבלת הזמנים לתיקון שומות מס שבח ומס רכישה ● החוק קובע ארבע שנים, רשות המסים יכולה להאריך, אבל לרוב בוחרת שלא

קניון TLV בתל אביב סגור בתקופת הקורונה. רבע מהמ”ר של מרכזי המסחר בישראל פתוח בשבת / צילום: איל יצהר, גלובס

הגבלות חדשות על המסעדות, שטוענות מצדן ל"מחטף פוליטי"

על רקע ההודעה החדשה שתאפשר התקהלות של עד 10 אנשים בשטח של עד 80 מ"ר, המסעדנים זועמים וטוענים שלהחלטה אין דבר וחצי דבר עם שמירה על בריאות הציבור  ● "ההחלטה מנוגדת להסכמות שלנו עם פרופ׳ גמזו על מתווה שיגובש בשקיפות ותוך כדי התייעצות מולנו"