גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המיתון מעבר לפינה והצרכנים האירופאים עוברים מפסימיות לייאוש

מדד סנטימנט הצרכנים ב־19 מדינות גוש האירו ירד החודש למינוס 11.6 נקודות ממינוס 6.6 בחודש שעבר ● זו הירידה החדה ביותר מאז 1985

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press
עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

אזרחי אירופה הפכו לפסימיים בהרבה לגבי מצבם הכלכלי, כאשר ממשלות ברחבי היבשת הנהיגו מתחילת החודש הגבלות נוקשות על עסקים וגזרו ריחוק חברתי. אמון הצרכנים ירד בשיעור החודשי הגבוה ביותר אי פעם.

צרכנים פסימיים נוטים לצמצם את צריכתם, ומכאן ברור האתגר הכלכלי. עם הירידה ברכישות שנובעת מסגירת חנויות, באה גם ירידה בהוצאות שנובעת מחששות לפרנסה, מה שיגרום להחרפת המיתון הכלכלי.

הנציבות האירופית מסרה אתמול שמדד סנטימנט הצרכנים ב־19 מדינות מרחב האירו ירד החודש למינוס 11.6 נקודות ממינוס 6.6 נקודות בפברואר. זו הייתה הירידה החדה ביותר מתחילת המדידה בשנת 1985.

בעוד שמצב הרוח של האירופאים היה קודר יותר ב-12 החודשים שבאו אחרי קריסת ליהמן ברדרס בספטמבר 2008 - האירוע שסימן את החרפת המשבר הפיננסי העולמי - בשום שלב הוא לא הצביע על מעבר מפסימיות לייאוש בתוך כמה שבועות כמו בתחילת חודש זה. יש לציין כי הסקר נערך ברובו לפני ההגבלות שהוכרזו על ידי הממשלות באירופה בשבוע שעבר, כך שהצפי הוא לירידה משמעותית נוספת.

אמון הצרכנים בכל מדינות האיחוד האירופי ירד לממוצע הרב שנתי שלו, מינוס 10.4%. הסקר של הנציבות האירופית לא כלל את בריטניה, שעזבה את האיחוד האירופי בינואר. סקר נפרד של משקי בית בבריטניה שנערך על ידי "איפסוס מורי", מצא מגמה זהה בתחילת מארס: העובדים היו פחות בטוחים במקום עבודתם יותר מכל פעם אחרת מאז תחילת 2012. אלו שמועסקים בתעשיות הייצור והבידוק חשו הכי פחות ביטחון שעבודתם תישמר.

"מיתון נראה כעת בלתי נמנע. השאלה היא רק כמה עמוק וממושך הוא יהיה"

בן סנדרס, עובד אבטחת סייבר בן 32, קנה שלושה בקבוקי יין בהנחה של 60% בפאב בצפון לונדון בסוף השבוע, לפני שכל הפאבים, המסעדות, מועדוני הספורט והתיאטראות ובתי הקולנוע בבריטניה נסגרו. סנדרס אמר שהוא ציפה לקנות בירה בפאב בהמשך, אך הוא לא צפה שישתה כה הרבה יין בבית, כי הוא נוהג לשתות בפאב עם חברים. "אולי אשתה כמה כוסיות ביום רביעי ובשבת, אבל לא כה הרבה כמו בעבר", הוא אמר.

הממשלות באירופה הידקו בהתמדה את ההגבלות על תנועה והתכנסות של אנשים בשבועות האחרונים, אחרי שהן נמנעו תחילה מאימוץ האמצעים הנוקשים שהנהיגו סין ומדינות אסיאניות נוספות בינואר ובפברואר.

איטליה סגרה שלשום כמעט את כל הייצור התעשייתי במדינה ואת המשרדים במאמץ להשתלט על המגפה שהפכה אותה לנפגעת הגדולה ביותר במונחי נספר ההידבקויות בנגיף ומקרי המוות ממנו.

ממשלת גרמניה הורתה בשבוע שעבר לכל העסקים הלא־חיוניים להיסגר כדי לרסן את ההתפשטות, וחברות תעשייה גדולות כמו פולקסווגן וב.מ.וו. סגרו את מפעליהן. שלשום הודיעה ברלין על הידוק אמצעי ריסון הנגיף, כולל איסור על מפגשים של יותר משני בני אדם.

ההגבלות הללו צפויות להכניס את כלכלת מרחב האירו למיתון, וכלכלנים צופים את הירידה החדה ביותר בתוצר ברבעון השני, אפריל-יוני. "הנעילה של חלקים גדולים מאירופה בשבועיים האחרונים החמירה מאד את התחזית הכלכלית, ומיתון נראה כעת בלתי נמנע. השאלה היא רק כמה עמוק וממושך הוא יהיה", אמר ריינהרד קלוזה, כלכן ב-UBS.

הבנק השווייצרי הרב־לאומי הזה צופה כעת שכלכלת מרחב האירו תתכווץ ב-4.5% השנה, נסיגה זהה לזו שנרשמה ב-2009, כשהמשבר הפיננסי הוביל לפיטורים המוניים. איטליה תהיה הנפגעת הגדולה ביותר, לפי UBS, עם ירידה של 5% בתמ"ג שלה. כלכלת גרמניה תתכווץ ב-4.7%, כלכלת צרפת ב-4.3% וכלכלת ספרד ב-4%.

מרץ צפוי להיות החודש הראשון של ירידה חדה בפעילות, עם כמה עסקים שכבר הודיעו על פיטורים וצמצום שעות עבודה לנשארים. מכון המחקר הגרמני Ifo מדווח ש־1.8 מיליון מקומות עבודה עשויים להימחק במדינה בחודשים הבאים, ועוד 6 מיליוני עובדים יספגו קיצוץ בהיקף המשרה שלהם.

כפי שצוין, סקר אמון או סנטימנט הצרכנים של הנציבות האירופית נערך ברובו לפני ההגבלות שהוכרזו בשבוע שעבר, שצפויות להוריד עוד יותר את אמון הצרכנים. רוב המדינות הגדולות במרחב האירו דיווחו עד 16 במארס.

אבל הסקר החמיץ גם את הצעדים שנקטו הממשלות במטרה לשכנע עסקים להמשיך להחזיק את עובדיהם בחודשים הבאים, גם כשהכנסותיהם יצנחו. האמצעים הללו, שאומצו גם בהשראת תוכנית גרמנית להגבלת האבטלה שיושמה בעקבות המשבר הפיננסי, כוללים הסכמה ממשלתית לכסות חלק גדול משכרם של העובדים שהעסקים במצוקה היו מפטרים ללא הסיוע הזה.

השעיית תשלומים והתחייבויות לשלם שכר עובדים

ממשלת דנמרק השיקה שבוע של פעולה ב-15 במרץ, כאשר היא התחייבה לשלם 75% משכר העובדים בחברות שנפגעו מן הקורונה והיו נאלצות לפטר 30% מעובדיהן או יותר מ-50 עובדים. ממשלות נוספות הודיעו על תוכניות סיוע דומות, כולל ממשלת בריטניה ביום שישי.

מדינות אירופה הכריזו גם על השעיית תשלומי שכירות ומשכנתא למשקי בית בקשיים פיננסיים כתוצאה מסגירת העסקים והפיטורים. הבנקים המרכזיים הורו לבנקים המסחריים להקל עם משקי בית שמתקשים כעת לפרוע חובות.

אך כל האמצעים הללו צפויים רק להאט ולא למנוע את העלייה באבטלה. חברת קפיטל אקונומיקס צופה ששיעור האבטלה במרחב האירו יעלה ביוני ליותר מ-9% מ-7.4% בינואר.

"סנטימנט העסקים והצרכנים יהיה חלש במיוחד עד שנראה אור בקצה המנהרה במה שנוגע למגיפה", אמרה מלאני דיבונו, כלכנית בחברה.

מכון Ifo בגרמניה הזדרז לפרסם את סקר סנטימנט העסקים שלו למארס ביום חמישי, שהראה שהיצרנים רשמו את ירידת האמון הגדולה ביותר ב-70 שנה.

עוד כתבות

רמי אוחנה, בעלים של שני הוסטלים ובית מלון / צילום: בן רוטשטיין

"כל בוקר בשש אני פותח את כל החשבונות בבנקים"

רמי אוחנה, 52, בעלים של שני הוסטלים ובית מלון ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

קרן פימי מציפה ערך במגזר החלל, אך סובלת מקשיים בעסקי התעופה שלה

פימי מכניסה את דיסקונט לשותפות באימג'סאט לפי שווי של 187 מיליון דולר ● אחד מהמגזרים שספגו את המכה הקשה ביותר במשבר הקורונה הוא מגזר התעופה, אליו חשופה פימי באמצעות השקעותיה בחברות מנועי בית שמש, תאת טכנולוגיות וגילת לוויינים

חתימת ההסכם / צילום: דוברות ההסתדרות, יח"צ

"עשו לנו אמבוש": ההסתדרות הסכימה לפיטורי 71 טייסי אל על ופרישה של 50 נוספים

הסכם ההתייעלות שנחתם לוקח בחשבון חזרה של 75% מהפעילות עד לסוף 2021 ותקף למשך 5 שנים, כלומר למשך תקופת ההלוואה ● "מישהו מכר אותנו, ההסתדרות לא הגנה עלינו", אומר טייס בכיר באל על הבוקר ● "ברגע שהבעלים יוחלפו יהיה לנו עם מי לדבר"

השקעה בהייטק/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הייטק בפיצול אישיות: למה גיוסי ההון בשיא ומספר האקזיטים בשפל של שש שנים

שני דוחות שפורסמו בימים האחרונים מספקים תמונת מצב של תעשיית הסטארט-אפים, אך גם מזכירים כי עדיין קיימת אי ודאות בתעשייה ● איך יכול להיות שגיוסי ההון לא נפגעו, מה ניתן ללמוד מהנתונים על האקזיטים ואיך השפיע משבר הקורונה על הגיוסים בתחום הביומד?

מתחם היבדק וסע. ישראל לא מאפשרת בדיקות לצורכי תיירות  / צילום: דוברות מד"א

אגף המודיעין: מערך החקירות אפידמיולוגיות בישראל מדשדש אחרי העולם

לפי דוח של מרכז המידע והידע למערכה נגד הקורונה, יחס החוקרים האפידמיולוגיים בישראל עומד על 1 ל-300 אלף - נמוך בפי עשרה ואף יותר מהמקובל בעולם המערבי ● איתור מהיר של חולים ובידודם מוביל לקטיעה של שרשראות ההדבקה

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מניית יוניבו מזנקת ב-11% לאחר שהחברה פרסמה תוצאות מקדמיות

החברה צפויה להציג שיעור רווחיות גולמית של 50%, ושיעור צמיחה של מעל ל-100% בהכנסות בין הרבעון הראשון לשני, שהסתכמו לסכום של כ-10 מיליון שקל עבור המחצית הראשונה של השנה

חדר אשפוז לחולי קורונה בבית החולים שיבא. מודל הרפואה הדיגיטלית מאפשר טיפול יעיל ובטוח יותר  / צילום: שאול גולן

"כדי להבטיח שהכלכלה תוכל להמשיך לפעול, צריך לבודד את החולים"

לבחור דמות אחת שתטפל בצד המקצועי של הקורונה, להוציא כמה שיותר פעילויות לאוויר הפתוח ולאפשר עבודה גם ממחסנים או מרתפים ● עו"ד ענת בירן וד"ר יוסי ורדי מתארחים בניסיון למצוא פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית ● סוגרים את הוואקום

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת, Associated Press

במקום לחלק כסף, המדינה יכולה להעסיק את המובטלים

מצחיק ב-2020 לדבר על הדיל החדש כמהלך החדשני שחייב להיעשות אם רוצים לצאת ממשבר הקורנה הכלכלית ● כדאי אולי לממשלת ישראל, זו שרוצה לדאוג לא רק לפנות את המחאות מהרחוב אלא גם לעתידנו, לחשוב על כל שקל כהשקעה - הוצאה היום שתניב ערך מוסף מחר

בנימין נתניהו / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

הניו-דיל של נתניהו: לפני שמבקרים אותו, כדאי ללמוד מעט כלכלה

כמו בשלב הראשון של הניו-דיל של רוזוולט, גם רה"מ העדיף מנגנון אוניברסלי מהיר ופשוט לביצוע. במיוחד לאחר הניסיון עם העברת הכספים לעצמאים שסוכלה ע"י פקידי האוצר שיצרו במתכוון בירוקרטיה מטורפת ● לרוזוולט זה אכן עבד. זה עשוי לעבוד גם אצלנו

עו”ד מוחמד נעאמנה, עו”ד דורון ברזילי, עו”ד יצחק (יצי) גורדון, עו”ד ערן גולן, עו”ד יצחק נטוביץ’ / צילום: איל יצהר, שלומי יוסף, מאיר אליפור, צילום עצמי

"לא נכרות ברית עם השופטים וגם לא עם הפוליטיקאים": מועמדי הלשכה לוועדה לבחירת שופטים פורסים את משנתם

בעוד כשבועיים ייבחר הנציג של לשכת עורכי הדין לוועדה לבחירת שופטים • "גלובס" שוחח עם חמשת המועמדים, שהציגו את חזונם לתפקיד

גיל בלוטרייך / צילום: איל יצהר, גלובס

גיל בלוטרייך מאשים: "דירקטוריון סקייליין התעלם מהצורך לבצע הפחתה מהותית בשווי נכסי החברה"

במכתב התפטרות מהדירקטוריון טוען בלוטרייך כי על חברת הנדל"ן היה להפחית בין 21 ל-42 מיליון דולר ● סקייליין: "דוחים מכל וכל את טענותיו המופרכות של בלוטרייך"

בורסת וול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

עליות בסיום המסחר בוול סטריט; מניות חברות התעופה טסו

באירופה ננעל המסחר בעליות חדות של 2%-2.3% במדדי המניות המובילים ● מודרנה קפצה לאחר שדיווחה כי הניסוי הקליני בבני אדם בחיסון לקורונה העלה תוצאות חיוביות בסיום שלב 1 ● גולדמן זאקס פרסם דוחות חזקים לרבעון השני

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Associated Press

היתרון של ביידן: "מבט מאד לא נעים על העתיד של הנשיא טראמפ"

בסקר ארצי שנערך באוניברסיטת קוויניפאק, מוביל סגן הנשיא ב-52% לעומת 37% בלבד לטראמפ ● ביידן מוביל כעת על טראמפ גם ביחס לטיפול בכלכלה ● גורם מקורב לקמפיין: טראמפ חושש מהסקרים  

מונית של WeRide. הסינים משקיעים בתחום הרכב האוטונומי  / צילום: יח"צ

בעשור הקרוב לא תוכלו להיפרד מרישיון הנהיגה: חלום הרכב האוטונומי הולך ומתרחק

היום שבו נוכל להיפרד מההגה ומהדוושות בזמן הנהיגה ממשיך להתרחק ● הרגולטורים בעולם מוטרדים מהאחריות המשפטית וחברות הרכב מקצצות את ההשקעה בפיתוח, בין השאר בעקבות הקורונה ● כתבה רביעית בסדרה 

ד”ר יניר בר–ים / צילום: יח"צ

"ישראל צריכה סגר מלא. מיד": ראיון עם המומחה העולמי שמאמין שאפשר לחסל את הקורונה בישראל בתוך שבועות

ד"ר יניר בר-ים ושותפו פרופ' נאסים טאלב מזהירים כבר חודשים כי הצעדים הסטנדרטיים לא יספיקו לבלימת הקורונה, והם קוראים לפעולות נחרצות ואגרסיביות ● בראיון ל-G שיפורסם בסוף השבוע מסביר בר-ים מדוע אבל גם נותן תקווה: "ישראל יכולה לחסל לחלוטין את המחלה בתוך שבועות ספורים"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

פתיחה שלילית בוול סטריט בצל האכזבה מנתוני הבקשות הראשוניות לדמי אבטלה

הנאסד"ק מאבד 0.9%, מדד S&P 500 יורד ב-0.7% ● בנק אוף אמריקה היכה את תחזיות האנליסטים ודיווח על רווח של 3.5 מיליארד דולר ברבעון השני ● הבנק המרכזי של אירופה הותיר את הריבית ללא שינוי ● מדד הייצור של פילדלפיה ביולי טוב מהצפוי

נפתלי בנט, ימינה / צילום: רפי קוץ

אילו סמכויות באמת יש ל"פרויקטורים לקורונה" ביפן, בהולנד ובגרמניה

בנט מצא תקדימים ל"גנרל קורונה" במדינות מעבר לים. לא כל הדוגמאות משכנעות ● "המשרוקית של גלובס"

ניר אלטשולר, מנכ"ל cartiheal קרטיהיל / צילום: יחצ

אלרון: השקעה של 15 מיליון דולר בקרטיהיל לפי שווי של 180 מיליון דולר

קרטיהיל צופה לסיים את תקופת המעקב ב ניסוי הקליני הפיבוטלי של מכשיר ה-Agili-C באוקטובר 2021, ולפרסם את תוצאות הניסוי הסופיות עד סוף שנת 2021

אנדרו אביר, המשנה לנגיד / צילום: דוברות בנק ישראל

המשנה לנגיד בנק ישראל: "נכון שאין היום מצוקה בשוק האג"ח הקונצרניות, אבל רצינו להקדים את הבעיה"

ד"ר אנדרו אביר, המשנה לנגיד בנק ישראל, מסביר כי מהלך רכישות האג"ח הקונצרניות עליו הכריז הבנק נועד להקדים תרופה למכה, על רקע הערכתו שמשבר הקורונה יתארך ואף יעמיק ● "לא רצינו לחכות למצב שבו חברות לא יוכלו לגייס ותהיה ריצה של משקיעים החוצה"

ועידת אופ"ק בג'דה, ערב הסעודית / צילום: Amr Nabil, AP

אופ"ק יעלה את התפוקה בחודש הבא על רקע הביקוש המתאושש לנפט

ארגון יצואניות הנפט צמצם באפריל את תפוקת חברותיו כדי לעצור את הירידה במחיר הנפט ● כעת בעקבות הסרת המגבלות שהגיעו בעקבות מגפת הקורונה במדינות רבות בעולם, הוא מעלה את המכסה היומית ב-1.6 מיליון חביות