גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם מספר המתים באיטליה גבוה בהרבה מהנתונים הרשמיים ?

ניתוח של "וול סטריט ג'ורנל" מעלה כי באזורים שהוכו במיוחד במגפה, איטליה לא מדווחת על אלפי מקרי מוות ●   "אנשים מתים מבלי שנבדקו כי הזמן והמשאבים מוגבלים", אומר יוג'ניו פוסאטי, סגן ראש העיר קוצ'אליו

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP
חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

בעיירה קוצ'אליו, שעה נסיעה ממילאנו, בית הדיור המוגן המקומי איבד מעל שליש מדייריו במארס. איש מ־24 הקשישים שמתו שם לא נבדק לגילוי קורונה. גם לא 38 דיירי בית אבות בעיירה הסמוכה לודי.

אלו אינם מקרים בודדים. מניין המתים הרשמי של איטליה מהנגיף הוא 13,915, הגבוה ביותר בעולם. אבל המספר הזה הוא רק חלק מהסיפור, מפני שאנשים רבים שמתים לא מגיעים לבתי החולים ולא נבדקים.

באזורים שהוכו במיוחד במגפה, איטליה לא מדווחת על אלפי מקרי מוות, לפי ניתוח של הוול סטריט ג'ורנל, מה שאומר שמניין קורבנות המגפה גבוה בהרבה, וההידבקויות נרחבות יותר מכפי שמראים הנתונים הרשמיים.

מניין המתים הסמוי של איטליה מאותת על מה שצפוי באזורים המוכים ביותר בארה"ב, אירופה ומדינות נוספות רבות בשבועות הקרובים, אם לא יצליחו להשתלט על המגפה במהירות. בינתיים, הנטל שהיא מעמיסה על מערכות הבריאות בעולם עלול לגרום למקרי מוות רבים נוספים, שקשה מאד להעריך את המחיר האנושי המלא שהאנושות תשלם.

המתים לא נספרים

כאשר בתי החולים המוצפים מנסים להציל חיים, רבים אחרים מתים בלי להיראות ובלי להיספר, כולל מבוגרים במקומות נידחים יחסית. בנוסף, משבר שירותי הבריאות עלול להוביל לעלייה במקרי מוות מסיבות אחרות שהיה אפשר לטפל בהן בתנאים רגילים.

"יש הרבה יותר מתים ממה שמפרסמים רשמית, אבל זו לא סיבה לקריאות כמו 'אני מאשים'. אנשים מתים מבלי שנבדקו כי הזמן והמשאבים מוגבלים", אומר יוג'ניו פוסאטי, סגן ראש העיר קוצ'אליו.

אלא שיש חשיבות לספירה מדויקת. מניין נכון של המתים מהנגיף יכול לעזור לרשויות הבריאות למפות תגובה מדויקת יותר למגפה, כמו לוודא שבתי חולים באזור מסוים מצוידים כראוי לשעת חרום, ולאכוף סגר וריחוק חברתי למשך זמן מסוים.

אבל איסוף נתונים מדויקים הוא אתגר לאיטליה ולמדינות רבות אחרות, בגלל מהירות ההתפשטות של הנגיף והעובדה שמוסדות בריאות הציבור ברוב המדינות ערוכים לזמני שגרה ולא חרום.

שלושה שבועות אחרי שאיטליה הפכה לדמוקרטיה המערבית הראשונה שהטילה סגר על כל אוכלוסייתה, קצב ההידבקות איטי יותר. אבל במחוז הצפוני לומברדיה, שבו המגפה התחילה, ההידבקויות יצאו משליטה לפני הסגר. הערים ברגמו וברשייה, שניים מהמקומות הגרועים ביותר, הפכו לסמלים של הסבל האיטלקי.

בערים הללו ובסביבתן, המספר האמיתי של מקרי המוות הוא לפחות כפול כנראה מהמניין הרשמי של 2,060 בברגמו במארס ו-1,278 בברשייה מפרוץ המגפה בשלהי פברואר - כך עולה משיחות עם פקידים, רופאים וקברנים מקומיים, והשוואות למקרי מוות משנים קודמות.

"אנחנו יודעים שהמספר האמיתי גבוה יותר"

85 אנשים מתים גם ממחלות אחרות מפני שבתי החולים עמוסים במקרי קורונה, אומרים רופאים ופקידים. בני אדם מתו בכל שנת 2019 בקוצ'אליו, עיירה סמוכה לברשייה עם 8,700 תושבים. במארס השנה לבדו, פעמון הכנסייה הראשית בעיירה צלצל 56 פעמים להודיע על מוות. רק 12 מהמקרים יוחסו לקורונה.

"אנחנו יודעים שהמספר האמיתי גבוה יותר, ואנחנו מתאבלים עליהם ויודעים בדיוק ממה הם מתו", אומר סגן ראש העיר קוצ'אליו. "זו אמת שקשה להשלים איתה".

בעיה אחרת היא שגם מספר נשאי הנגיף גבוה בהרבה. איטליה דיווחה על כ־115 אלף מקרים מאומתים של קורונה, אבל הבדיקות מוגבלות בעיקר לאלו שיש להם תסמינים. נשאים ללא תסמינים רבים לא נבדקים. מומחי בריאות מעריכים שמהספר האמיתי של הנשאים הוא מאות אלפים עד שישה מיליון.

אי הוודאות הזו גם מונעת את חישוב שיעור התמותה המדויק מהמחלה. ההערכות הרשמיות נעות בדרך כלל בין 1% ל־3% מהנשאים.

לשכת הסטטיסטיקה הממשלתית דיווחה ביום רביעי השבוע על זינוק ארצי במניין המתים בשלושת השבועות הראשונים של מארס בהשוואה שנתית - בייחוד בצפון המדינה, היכן שמספר מקרי המוות הוכפל ויותר ביותר ממחצית העיירות והערים שנסקרו.

"אם אתה מבסס את קבלת ההחלטות על הנתונים האלו, אתה צריך להיות זהיר מאד", אמר לוקאס בטכר, חוקר באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס, שמריץ מודלים של שיעורי תמותה מקוביד-19.

ברגמו, שבה מתגוררים 150 אלף תושבים, היא העיר שנפגעה הכי הרבה באיטליה. במארס 2019 מתו בעיר 125 תושבים. במארס השנה מתו 553 בני אדם. מהם, 201 מקרים יוחסו רשמית לקורונה. יתר ה-352 הם מעל ומעבר לתמותה הרגילה.

בכל מחוז ברגמו, שמכיל את העיר ועוד 240 עיירות קטנות וכפרים, עם אוכלוסייה כוללת של 1.1 מיליון, 2,060 בני אדם מתו במארס מהנגיף, לפי המניין הרשמי. אבל כ־4,500 יותר תושבים במחוז מתו במארס בהשוואה למארס 2019, לפי סקר חדש של העיתון המקומי וחברת המחקר InTwig שאספה נתונים מ־91 עיירות במחוז.

"מדינות אחרות שיש להן מזל להיות שבועי או שבועיים מאחורינו צריכות לנצל את הזמן הזה ולבנות הגנה", אומר ג'ורג'יו גורי, ראש עיריית ברגמו. הוא מעריך שהנגיף פגע בלא פחות משליש מתושבי העיר. "היינו ראשונים ולא היינו מוכנים. כל מנהיג שמתבונן בנו ולא מגיב בתקיפות יצטרך אחר כך להשיב על הרבה שאלות", הוא אומר.

מצבים דומים היו בכל מחוז לומברדיה, שמהווה 58% ממניין מקרי המוות הרשמי מהקורונה בכל איטליה. בערים ברחבי המחוז, פקידים ורופאים מקומיים אומרים שמקרי המוות שנרשמו במארס גבוהים פי כמה מהממוצע החודשי. במקומות רבים, במארס נרשמה תמותה זהה לזו של שישה חודשים.

מערכות הבריאות במחוז כה עמוסות, שהרופאים לא מטפלים בכל החולים. אלו שמתים מחוץ לבתי החולים לא נבדקים, גם לא אחרי המוות, אומרת אליאונורה קולומבי, רופאת משפחה שמתגוררת ליד ברשייה. "רבים מאלו שמתים ולא נבדקים הם זקנים, אבל אין לך בימים רגילים תמותה כזו בו זמנית. זהו הקורונה", לדבריה.

במרפאה שלה, שלושה חולים שנבדקו ונמצא שהם נשאים, מתו בשבועות האחרונים. עוד 20 בני אדם שמתו עם תסמינים של הנגיף לא נבדקו.

"יש לנו גם בעיה עם קשישים וחולים אחרים כמו חולי סרטן שמתים בבית", אומרת ד"ר קולומבי. "האמבולנס לא יגיע אם אתה בן 94 ויש עוד 50 חולים אחרים שממתינים לו".

20% מרופאי המשפחה נדבקו

בעיה נוספת היא שחמישית מרופאי המשפחה בברגמו נדבקו - ואלו שעדיין עובדים מתקשרים עם החולים רק בטלפון. שירות הבריאות המקומי הגיב לשיעור ההידבקות הגבוה בקרב הרופאים בהקמת צוותים של שלושה־ארבעה רופאים לביקורי בית בציוד מיגון מלא, אבל יש רק שמונה צוותים כאלו בכל ברגמו, וכל צוות יכול לבצע רק שמונה ביקורי בית ביום.

פייטרו פיורי, ראש העיירה קסטליונה מדרום למילאנו, אומר שכמה מקומיים מתו מפני שהם לא הובאו לבית החולים כשהיו במצב טוב יחסית, כי בתי החולים היו עמוסים בחולי קורונה.

בקסטליונה מתו 31 תושבים ב־26 הימים הראשונים של מרץ, מול חמישה מתים בתקופה המקבילה בשנה שעברה. רק שמונה מה-31 הוגדרו רשמית כחולי קורונה, אבל נראה שעוד עשרה מתו כנראה מהמחלה, ומספר דומה ממחלות אחרות שהיו ניתנות לטיפול.

בסגר הקפדני, לא רק הלוויות הפכו לבלתי אפשריות. בקסטליונה לא מודבקות מודעות האבל על לוחות המודעות סביב הכיכר הראשית, במיטב המסורת של העיירות הקטנות. אחרי המודעה הרשמית, התושבים נוהגים להדביק מודעות תנחומים משלהם למשפחת המת.

"יש סימנים שהסגר שהוטל ב־8 במארס ברחבי לומברדיה וכעבור יומיים בכל איטליה מתחיל להשפיע. קצב ההידבקות ירד, ופחות אנשים מגיעים לבתי החולים. מחקר של צוות מומחי מגיפות באמפיריאל קולג' בלונדון העריך שבאמצעים הקפדניים של ריחוק חברת באיטליה מנעו לפחות 38,000 מקרי מוות עד סוף מרץ.

עוד כתבות

המוסד לביטוח לאומי צילום איל יצהר

מבקר המדינה על ביטוח לאומי: פרויקט המחשוב השאפתני מתעכב, ובינתיים התקציב התנפח במאות מיליוני שקלים

הפרויקט שאמור היה להסתיים השנה בתום כעשור של פיתוח, צפוי להימשך עד 2028 בעלות של כ-1.4 מיליארד שקל ● המבקר ממליץ לביטוח לאומי לשתף פעולה עם "רשות התקשוב הממשלתי", ולבחון את הצטרפות הביטוח הלאומי לאתר gov.il המאגד את כלל השירותים והמידע הממשלתיים לאזרח

משה גפני בדיון של וועדת הכספים / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה את תקנות הניוד החדשות של קופות הגמל

התיקון אמור להביא להגברת התחרות בין החברות ושיפור מצבם של החוסכים, לרבות הוזלה בדמי הניהול ● עוד אושרה תקנה הקובעת כי במידה והחוסכים הגיעו לגיל 60 לפחות, יוכלו להעביר את חסכונם מקופת גמל להשקעה לקופת גמל לקצבה

"טקס האשכבה" לתעשיית התרבות שקיימו בשבוע שעבר עובדי תעשיית האירועים מול קריית הממשלה בירושלים / צילום: מטה המאבק להצלת עולם התרבות, האירועים והמופעים

"הכסף שנשאר בסוף מצחיק. המחירים שלי נמוכים ב-40%-50%"

גלעד אלפסי, בן 46, מחזאי ובימאי תיאטרון ומנהל אומנותי של אירועים ופסטיבלים ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

חיים כץ / צילום: רפי קוץ, גלובס

הצעת חוק: דוח הבדלי שכר בין נשים לגברים בכל חברה עם מעל ל-100 עובדים

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק שתחייב חברות המעסיקות מעל ל-100 עובדים לפרסם דוח שנתי על הבדלי השכר בארגון בין גברים לנשים ● התאגדות התעשיינים מתנגדת למהלך

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"נכנע לסינים": משרד האוצר מוותר על לפחות 9 מיליארד שקל לעידוד תעשייה מקומית

חברות ענק מחו"ל שישתתפו במכרזי תשתיות גדולים לא יחוייבו להישען על ספקים מקומיים ולבצע רכש גומלין בישראל ● במשרד הכלכלה ובהתאחדות התעשיינים מתריעים "האוצר נכנע לסינים"

מימין: מארק צוקרברג, טים קוק וסאטיה נדלה / צילום: shtterstock, Reuters

הנדל"ן של אפל: ענקיות הטק רוצות לפתור את מצוקת הדיור בחוף המערבי של ארה"ב

ענקיות טק רבות התחייבו בשנה שעברה לפרויקטים רב-שנתיים שקשורים בדיור ● ההתחייבויות הללו באות אחרי שנים של התייקרות בעלויות הדיור בעמק הסיליקון ובסיאטל, כאשר הגידול בתעסוקה גבוה יותר מהיקף הבנייה החדשה ותושבים ותיקים נאלצו לעזוב

הדר קרה, סטודנט שנה ב’ לספרות ובלשנות באוניברסיטה העברית. משבר הקורונה אילץ את הסטודנטים והצעירים שעזבו את הבית לעשות סיבוב פרסה ולחזור לבית ההורים / צילום: איל יצהר, גלובס

הדור ששב הביתה: הצעירים חוזרים להורים, מי ישכור את הדירות שנטשו ומה יקרה למחיריהן?

כמעט מחצית מהעובדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו הם צעירים עד גיל 34 • חלקם לומדים באוניברסיטאות ובמכללות שעברו ללמד בזום • עבור רבים מהם הפתרון היה לחזור הביתה, לחדר בבית ההורים • האם הדירות הריקות שהותירו יגרמו לבעלי הבית להוריד מחירים?

ערן יסעור ופיליפ גלדר / צילום: רפי דלויה, יח"צ

ביהמ"ש אישר את העברת מוצר השנה לזכיינות של איזי מוקדי; הזכיין הקודם מקים מיזם מתחרה

נדחתה בקשה לצו מניעה זמני שהגישה פורום פאבלישינג ישראל נגד החברה העולמית והזכיין החדש מטעמה ● ערן יסעור, בעל השליטה בזכיינית הקודמת, מקים מיזם עצמאי שיתחרה בה

פקקים באיילון / צילום: איל יצהר, גלובס

הגבלות על רכבים במגזר הציבורי? כנראה שלא בקרוב

הדוח החדש של הארגון מותח ביקורת על כשלים בני עשרות שנים בתחום זיהום האוויר מתחבורה בארץ ● בין ההמלצות לתיקון המצב: ביטול החזרים על מס הסולר, הטלת מס מבוסס נסועה וביטול הטבות הרכב במגזר הציבורי ● לאור ניסיון העבר, הסיכויים שבאוצר יתייחסו אליהן ברצינות הם קלושים

מעון ראש הממשלה החדש  /  הדמיה: רם כרמי אדריכלים ועדה כרמי-מלמד אדריכלים

פרויקט בית רה"מ החדש: 11 שנה, השקעה של מיליוני שקלים בתכנון ובהכנות, ועכשיו מחפשים מקום אחר

דוח מבקר המדינה קובע שעל אף ההסכמה בדבר נחיצותו של מבנה חדש עבור ראש הממשלה והצורך בקידומו, אפילו תהליך תיכנונו עדיין לא הושלם בגלל שהשב"כ לא עודכן בתוכנית שינוי הכניסה לירושלים ● משרד רה"מ: "הוחלט באופן מיידי על השהיית הפרויקט במיקום שנקבע"

מתוך "מנאייכ", הסדרה החדשה של כאן 11   / צילום: צילום מסך, כאן11

סערה סביב הסדרה החדשה של כאן: "מנאייכ הוא שם הזוי ומזעזע"

ישראלים רבים זועמים על השם שנבחר לסדרת המשטרה החדשה של תאגיד השידור: "בערבית מדובר במילת גנאי ותיאור זוועתי – קללה מדוברת הקשורה לעולם הזנות והבוגדנות"

לירן אבישר בן חורין, מנכ"לית משרד התקשורת / צילום: דוברות משרד התקשורת

משרד התקשורת יערוך שימועים מקוצרים במקרה של סגר נוסף

המשרד מתכוון להיערך לטפל בחריגות בתשלומים בדקות שיחה בסלולר ובטלפוניה הנייחת וליישם תוכניות שכבר הוציא בגל הראשון

מטילי זהב בבית זיקוק באוגנדה. עלות כריית הזהב משתנה משמעותית בין מכרות שונים בעולם / צילום: BAZ RATNER

מחיר הזהב זינק לשיא כל הזמנים. האם זה הזמן להשקיע?

מחירה של אונקיית זהב הגיע בימים האחרונים לשיא של כל הזמנים, אחרי שטיפס ביולי בכ-10% על רקע משבר הקורונה וחוסר הוודאות בכלכלה העולמית ● לאן הוא ממשיך מכאן? תלוי את מי שואלים

אלדד פרי / צילום: איל יצהר

מדוע הטיל משרד השיכון עיצום כספי של 800 אלף שקל על פרי נדל"ן

במשרד הממונה על חוק המכר במשרד השיכון בדקו בשנה האחרונה אם בחלק מהפרויקט,בהם מציגה את עצמה פרי נדל"ן כמארגנת קבוצת רכישה, הוטעו הלקוחות לחשוב כי הם רוכשים דירות בפרויקט יזמי ● הבוקר הוטל על החברה לחתום על מתווה תיקון ליקויים ועיצום כספי על סך 800 אלף שקל

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מבקר בביה"ח לחולי קורונה במדינה / צילום: Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool, AP

המירוץ לחיסון: רוסיה מתכננת לחסן את כלל האוכלוסייה נגד קורונה כבר באוקטובר

רוסיה רוצה להיות המדינה הראשונה בעולם שמשיקה חיסון המוני לווירוס ● כדי להשיג את המטרה היא קיצרה את זמני הניסויים הקליניים והודיעה שבעוד חודשיים היא תתחיל לחסן את כל האוכלוסייה במדינה

אצילי (מימין) ומיכה / צילום: לירון מולדובן, וואלה! ספורט

פרשת הכדורגלנים: שיטת מצליח היא לא דרך לנהל משבר תקשורתי

גיבוש תמונת מציאות מהימנה הוא הצעד הבסיסי ביותר בניהול משבר ● שמירה על הקלפים קרובים לחזה ומשחק פוקר עם המציאות תוביל לניהול שגוי שמשלמים עליו מחיר כבד ● מה לא הבינו הכדורגלנים לאחר שזכו לתמיכת אוהדי הקבוצה שלהם?

מספנות ישראל בנמל חיפה   / צילום: פאול אורלייב

המעורבות הסינית בפרויקטי תשתיות מסבכת את ישראל מדינית ואסטרטגית

המעורבות הסינית במיזמי תשתית לאומית בישראל, ובמיוחד בנמל המפרץ, מהווה כיום מוקד לחיכוך משמעותי ביחסים בין ישראל וארה"ב, שילך ויגבר בחודשים הבאים ● אבל הפרק העוסק בנושא בדוח מבקר המדינה בוחר לדבר בטון שקט, אקדמי ומאוד מצונזר

פרופ' רוני גמזו צילום: איל יצהר

פרופ' גמזו מציג: כך נכניס לישראל 17 אלף תלמידי ישיבות וסטודנטים

הגעת תלמידי הישיבות והסטודנטים תתבצע בפיזור שנתי תלוי תוכנית ולא באופן מיידי ● כניסתם לארץ של תלמידי ישיבות וסטודנטים תאושר אך ורק למוסדות שאושרו על ידי משרד הבריאות ושמתחייבים לעמוד בתנאי בידוד של שבועיים בקפסולות של עד שישה בני אדם

ראשת הרשות לאיסור הלבנת הון, שלומית ווגמן־רטנר / צילום: יונתן בלום, גלובס

הרשות לאיסור הלבנת הון: רבע מהפעילות העבריינית בתחום קשורה לשחיתות ציבורית

מדוח שפרסמה הרשות לשנת 2019 עולה כי שחיתות ציבורית והונאה, מרמה וזיוף הן הפעילויות העברייניות הנפוצות ביותר בישראל ● עוד עולה מהדוח כי דפוס הפעולה הנפוץ ביותר להלבנת הון הוא פעילות בינלאומית

הברחת סיגריות  / צילום: יחידת דוברות והסברה רשות המיסים

מבקר המדינה: ישראל מפסידה הכנסות של מליארדי שקלים בכל שנה עקב הברחות של טבק

ממצאי דוח המבקר שמתפרסמים היום חושפים הזנחה במעברי הגבול היבשתיים של ישראל ● המבקר: "במצב זה קיים חשש שגורמים עברייניים מנצלים את המעבר להעברת סמים וכסף וההרתעה נפגעת"