גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסכסוך על הריץ: ריב הירושה שמאיים לפרק את האימפריה של התאומים הבריטיים

האחים פרדריק ודייויד ברקלי הקימו מאפס חברת ענק מרשימה שכוללת, בין היתר, את מלון "ריץ" בלונדון ואת העיתון "דיילי טלגרף" • סכסוך מכוער על העברת הרכוש לדור הבא גלש לפסים משפטיים, כולל האזנות סתר שהאחיינים התקינו לדוד פרדריק בחדר עישון הסיגרים במלון

מלון ריץ בלונדון. נמכר השנה לבעלים מקטאר ב־800 מיליון ליש"ט / צילום: Toby Melville, רויטרס
מלון ריץ בלונדון. נמכר השנה לבעלים מקטאר ב־800 מיליון ליש"ט / צילום: Toby Melville, רויטרס

לפני 30 שנה, שניים מעשירי בריטניה, התאומים המיליאדרים דייויד ופרדריק ברקלי, נפגשו על סיפון יאכטה מפוארת כדי לחלק את האימפריה שלהם לצאצאיהם. היום, העסקה ההיא שהוסכמה על סיפון ה"ליידי ביאטריס" מול מונאקו, הכניסה את אחת המשפחות הבריטיות החשאיות והמקושרות ביותר בבריטניה למאבק משפטי ציבורי מאוד, שכולל שערוריית ריגול, סכסוך על מכירת מלון ריץ בלונדון ונתק בין שני האחים שהיו בעבר בלתי נפרדים ועלו יחד מאשפתות. במסגרת המאבק, בני משפחתו של דייויד התקינו מכשיר האזנה במלון ריץ, כדי לצותת לפרדריק ובתו כשהם דנו באסטרטגיה שלהם.

האח פרדריק ברקלי התחרט בדיעבד על אותה עסקה, שהותירה לבתו אחזקת מיעוט באימפריה המשפחתית, מספרים מקורות יודעי דבר. לפי מקור אחר, פרדריק רוצה כעת שהצד של אחיו דייויד יקנה את האחזקה של הבת. משפחתו של דייויד מצידה, מאשימה את פרדריק בבית משפט בביצוע עבירות בניסיון להשפיע על עסקים שהוא יצא מהם.

המריבה מדגימה היטב את הבעיות המסורתיות של העברת הון מהיזמים המייסדים לבני המשפחה השונים שיש להם אינרטסים מתחרים.

עד השנה, התאומים לבית ברקלי היו ידועים בעיקר כבעלים של מלון ריץ והעיתון "דיילי טלגרף", יומון שמרני בעל השפעה, שבו עבד פעם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון. ההון שלהם, לפי רשימת העשירים של "סאנדיי טיימס", הוא כ-8.8 מיליארד דולר ביחד, ולא פחות גדולה ממנו הייתה התשוקה של השניים להישאר אלמוניים. שנים רבות הם התגוררו בטירה מודרנית על אי קטן בתעלת למאנש, והעסקים שלהם התנהלו ממקלטי מס מקומייים על ידי נבחרת של עוזרים ותיקים.

המתחים בין משפחות האחים עלו לפני השטח כאשר פרדריק ובתו אמנדה הגישו תביעה נגד שלושה מילדיו של דייויד, אחד מנכדיו ושני מנהלי עסקים של המשפחה, על שימוש לרעה לכאורה במידע פרטי, הפרת אמונים ועבירות על חוקי הגנת הנתונים בבריטניה.

פרדריק "ייחס אמון רב לשניים מאחייניו שניהלו את אימפריית העסקים שהוא הקים יחד עם אחיו", אמר פרקליטו, הפין ריס, בבית המשפט. "הוא אדם שנותר לו כעת לחשוב על בגידתם של האחיינים, ואב שהיה עד לאפליה של בתו על ידי בני הדודים שלה".

בטענות ההגנה בתיק ברקלי נגד ברקלי שהוגש ביוני, בניו של דייויד, איידן, הווארד ואליסטר, ונתבעים נוספים, הודו בפומבי בציתות לפרדריק ואמנדה במלון ריץ. הם הודו בהפרת אמונים ושימוש לרעה במידע פרטי, אך דחו את כל ההאשמות האחרות, וטענו שלא גרמו לתובעים כל נזק כלכלי. בכתב ההגנה נאמר שפרדריק לא היה מעורב ישירות בעסק המשפחחתי ברוב 30 השנה האחרונות, אך הוא קיים שיחות בנושאים מסחריים רגישים שיכלו להזיק לעסק.

האזנות סתר במלון 

ב-13 בינואר השנה צולם בנו של האח דייויד, אליסטר בן ה-30, במצלמות של מצפה הזכוכית של ריץ. אליסטר היה לבוש בסווצ'רט של אוניברסיטת הרווארד ובמכנסי אימון והוא צולם כשהאו מחליף כרטיס זכרון דיגיטלי במתקן האזנה שהוכנס למתאם בשקע חשמל. הצילומים נמסרו לבית המשפט. החדר הזה היה החביב על האח פרדריק, שנהג לעשן בו סיגרים.

האחיין אליסטר ברקלי מצולם כשהוא מתקין מכשיר ציתות בחדר הסיגרים / צילום: רויטרס

במשך חודשיים קלט מכשיר הציתות שיחות מסחריות ופרטיות רגישות בין פרדריק לבתו אמנדה, כך לפי מסמכי התביעה שהם הגישו. ההקלטות,, שאליסטר ואחיו המבוגר יותר איידן כינו "פודקסטים" בתכתובות ווטסאפ הפרטיות שלהם, כללו מעל 1,000 שיחות נפרדות ב-94 שעות הקלטה.

אליסטר, נהג מרוצים לשעבר, אחסן עותקים של כמה הקלטות במחשבי לפטופ שלו, לפי מסמכי ההגנה. מאוחר יותר הוא הרס לפטופ אחד, ונתן אותו לעוזרת הבית שלו שזרקה אותו ואת מתקן הציתות לפס אשפה.

דייויד ופרדריק ברקלי נולדו במערב לונדון למשפחה בת תשע נפשות. התאומים פונו אל מחוץ לונדון לפני ההפצצות הגרמניות. אב המשפחה מת בצעירותם, מסיבוכי גז ממלחמת העולם הראשונה.

הם עזבו את בית הספר בגיל 16 כדי לעבוד כסיידים ברחובות לונדון שאחרי המלחמה. לאחר מכן החלו לקנות בית מגורים בשכירות נמוכה, שהם הפכו לבתי מלון. מאוחר יותר הם קנו עוד בבתי מלון, והסתעפו לעסקי קנייה ומכירה של תיק נכסים. כמה אנשים שזוכרים אותם מהתקופה ההיא מתארים אותם כנושאים ונותנים קשוחים, שנהגו להתחלף ביניהם בתפקידים. אחד מהם תיאר את האחים כ"טווידלידם וטווידלידי מחליפים ביניהם מילים".

אי פרטי למגורי המשפחה

ב-1993 הם קנו את Brecqhou (ברקיו), אי של כ-280 דונם בתעלת למאנש (התעלה הבריטית). הם בנו שם טירה ענקית, עם צריחים ומגדלים, שאותה כינו "מבצר ברקיו". 

את מלון ריץ הם קנו ב-1995, במהלך שהוציא אותם מן האלמוניות היחסית שלהם והכניס אותם לליגה הראשונה של החברה הבריטית. בשנת 2000 הם קיבלו מהמלכה תואר אבירות. אחרי כך פנתה המשפחה לעיתונות, וקנתה סדרה של עיתונים. ב-2004 הם קנו את ה"דיילי טלגרף", הפופולרי בין השמרנים הבריטים.

לשני האחים היו השקפות פוליטיות זהות, כמו העלאה על נס של אינדיבידואליזם בסגנון שוק חופשי מאסכולת מרגרט תאצ'ר, ראשת הממשלה לשעבר שמתה במלון ריץ כשהיתה אורחת בני ברקלי. אבל לאחים חובבי הסיגרים היו גם תחביבים שונים: פרדריק נהנה מריקודי נשפים, ואילו אחיו הדתי דייויד, אוהב לשוחח על תיאולוגיה.

הם וצאצאיהם התכנסו לחגים משותפים באי ברוקיו ובבתי המשפיה בשווייץ, לונדון ומונאקו. בני משפחה משני הצדדים ישבו על כסאות העור בחדר הטעימה של הסיגרים במלון ריץ כדי לעשן ולדבר על עסקים.

ב-2004, פול אמורג'י, איש עסקים ופוליטיקאי מהאי הסמוך סארק היה בקבוצה שביקרה בברקיו. האחים קנו נכסים בסארק ורצו לשנות את החוקה הפוליטית שלו, שהיתה החוקה הפיאודלית האחרונה באירופה. אמורג'י ומפלגתו היו נגד רבים מהשינויים שהם הציעו.

דייויד ופרדריק, בבלייזרים ועניבות, הכניסו את הקבוצה האורחת מסארק לחדר גדול עם פופים. מלצרים בעניבות פרפר וג'קטים לבנים הגישו קפה ומים בכוסות שנשאו את המונוגרמה DF (השמות הפרטיים של האחים). "זה היה כמו לשוחח עם ייצור בעל שני ראשים. האחד התחיל את השיחה, והשני השלים אותה", סיפר אמורג'י. "הם היו בהרמוניה גדולה".

היום מתברר שפרדריק תמיד התחרט על הסכמתו לאופן חלוקת הרכוש המשפחתי עם דייויד, לפי יודעי דבר. במקום החלוקה הפשוטה 50:50, הוקמה קרן שחילקה 25% מהרכוש המשפחתי העיקרי לכל אחד מהצאצאים הישירים, כלומר שלושת בניו של דייויד, שהם איידן, בן 64, הווארד בן 60 ואליסטר, ואמנדה בתו של פרדריק, בת 42.

חילקו את הנכסים לילדים

דייויד חשב שהחלוקה ביחס של 75:25 משקפת את העובדה שמשפחתו גדולה יותר, ושאיידן כבר מתחיל לנהל את העסק, לפי שני מכרים של המשפחה. אמנדה ברקלי הניתה רק בת 11 כשהדיונים החלו.

פרדריק הסכים לעסקה הלא רגילה גם מפני שאחיו היה חולה באותו שלב, לפי מקור. ב-2012 פרדריק תיאר את אחיו במסמך מסייע לעדות שקשורה לבעלות על בתי מלון בלונדון, כ"חולה רציני זה זמן מה באנגינה (פקטוריס, תעוקת לב)".

הסכסוך התמקד במלון ריץ, שהיה פרת מזומנים מניבה למשפחת ברקלי. במארס, כשמגיפת הקורונה סגרה בתי מלון סביב העולם, חברת האחזקות של משפחה הודיעה על מכירת ריץ. הקונה וסכום העסקה לא נחשפו. מקור יודע דבר מסר שהעסקה היתה בהיקף כ-800 מיליון ליש"ט והקונה הוא איש עסקים מקטאר, עבדול-האדי מאנה אל-חג'רי, גיסו של האמיר של קטאר. לא ניתן היה להשיג את אל חג'רי לתגובה, וגם מלון ריץ לא הגיב. 

עוד כתבות

הקפאת היתרי בנייה / צילום: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

עוצרים כדי להתקדם: הקפאת היתרי בנייה לצורך קידום תוכניות הפכה לעניין שכיח, והיזמים כועסים

הקפאת היתרי בנייה לפי סעיפים 77 ו-78 לחוק התכנון והבנייה הפכה לטקטיקה נפוצה, ולא רק לטובת קידום המטרו של גוש דן ● האם זהו נשק של ועדות התכנון נגד היזמים, או אמצעי לקידום תכנון מיטבי

החיים אחרי הסגר / צילום: בר לביא, גלובס

פרופ' רפי מלניק מול פרופ' יוג'ין קנדל: שתי דעות על תוכנית היציאה הרצויה מהקורונה הכלכלית

השקעה בהייטק הישראלי היא החיסון שהמשק צריך והשוואה בין מדינות שנקטו בסגר לאלו שלא מגלה שבשתי האפשרויות הפגיעה הכלכלית הייתה דומה ● שני כלכלנים בשתי דעות ל"גלובס" על הדרך הרצויה לצאת כמה שיותר מהר מהקורונה הכלכלית

המייסדים עמית בן דב (משמאל) ואילון רשף / צילום: רמי זרנגר

ישר לצמרת: הכירו את הסטארט-אפ הישראלי שהשלים גיוס לפי שווי של 2.2 מיליארד דולר

חברת Gong.io גייסה 200 מיליון דולר והפכה להיות אחת החברות הפרטיות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בישראל • החברה מפתחת מערכת מבוססת בינה מלאכותית לשיפור הביצועים של אנשי המכירות • עמית בן דב, מנכ"ל החברה ומייסד-שותף: "המכירות עלו פי שלושה בתקופת הקורונה"

פוקס ניוז משיקה שירות סטרימינג מחוץ לארה"ב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

פוקס ניוז משיקה שירות סטרימינג בתשלום מחוץ לארה"ב

רשת השידורים מסרה כי תציע שידורים חיים של ערוצי פוקס ניוז וביזנס, בשירות חדש שיושק החודש במקסיקו ● בספטמבר יושק השירות בספרד, בגרמניה ובבריטניה, ועד סוף השנה יהיה זמין ב-20 מדינות ● השירות יעלה 6.99 דולר בחודש

צבי מרום, מייסד ומנכ"ל באטמ, שי נוביק, יו"ר אנלייבקס, פיליפ פרוסט, בעלי ויו"ר אופקו / צילום: איל יצהר, תמר מצפי, גלובס

להוציא את המיטב מהמצב: 10 חברות ישראליות נסחרות שנותנות פייט לקורונה

לפחות 10 חברות הנסחרות בבורסת ת"א פועלות להסבת תרופות קיימות לתחום הקורונה ● ממפתחות תרופות דרך יצרניות בדיקות ועד לחברות אשפוז ביתי - "גלובס" ממפה את החברות הבולטות שמחפשות את "תרופת הרווחים" שיוצרת המגפה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

מניות השבבים הובילו עליות בוול סטריט; טסלה קפצה ב-13%

מדד ה-S&P 500 רחוק כעת בכ-0.4% מעלייה לשיא חדש ● בורסות אירופה ננעלו בעליות בהובלת מדד הפוטסי בלונדון שקפץ בכ-2.2% ● למונייד ירדה ב-3.5% לאחר שפרסמה דוחות כספיים מאכזבים ● תופין זינקה בכ-11% לאחר שפרסמה תוצאות טובות יחסית

קניות מקוונות / צילום: SHUTTERSTOCK

קונים פחות, מתלוננים יותר: ישראל נמצאת מאחור בשביעות הרצון מרכישות אונליין

לפי מחקר שערכה גוגל לקראת הקמת מכללה חדשה, ישראל היא המדינה שבה שיעור הקניות המקוונות למוצרי פנאי גדל בזמן הקורונה בשיעור הכי נמוך ביחס למדינות אחרות ● הצרכנים במצרים היו הקרובים ביותר לקשיים שהעלו הצרכנים הישראלים

סאנה מרין

המנהיגה הצעירה ביותר בעולם שוברת שיאי אהדה בפינלנד אחרי משבר הקורונה

היא נאבקה לשרוד כלכלית בילדותה, גדלה במשפחה חד-מינית, לא נותנת לפוליטיקה להשתלט על חייה ומכונה "המנהיגה של דור האינסטגרם" ● בגיל 34, כשהיא מובילה את הממשלה הנשית ביותר אי פעם ומתמודדת בהצלחה עם משבר הקורונה, סאנה מרין עושה היסטוריה

קמאלה האריס בקליפורניה, 2019  / צילום: Richard Vogel, Associated Press

המינוי ההיסטורי של ביידן: האם קמאלה האריס תהיה "הנשיאה החליפית"

היא אישה, היא שחורה, היא נראית ונשמעת כמו העתיד ● מינויה ההיסטורי של קמאלה האריס למועמדת הדמוקרטים לסגן נשיא מעניק כיוון ודגש, שטראמפ יתקשה להתמודד אתו ● אבל צריך לזכור שלסגן נשיא בארה"ב יש השפעה רק אם הנשיא מאפשר אותה

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

4,161 דיווחים על חזרה לעבודה - פי 1.6 ממספר דורשי העבודה החדשים 2,575

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

האי אלוניסוס ביוון / צילום: שאטרסטוק

בדרך לפתיחת השמיים? רשימת המדינות הירוקות תפורסם מחר

האם ענף התעופה והתיירות יכול להתרומם בתוך יומיים? התשובה היא לא ● בדומה לענפים רבים נדרשת פה היערכות גדולה והכאוס ואי הוודאות מובילים את חברות התעופה שלא לקפוץ ולתכנן לו"ז טיסות

ארומה סניף טאגור / צילום: שני מוזס, גלובס

ארומה ת"א ממשיכה בסגירת הסניפים: הפעם ברמת אביב

ל"גלובס" נודע כי ארומה ת"א סוגרת את סניף רמת אביב במרכז המסחרי טאגור ● הסגירה הנוכחית שמצטרפת לשלושה סניפים נוספים שנסגרו במהלך משבר הקורונה ● ברשת מציינים כי מדובר בסגירה שתוכננה עוד לפני השפעות משבר הקורונה על הענף

ליאת בן ארי  / צילום: שלומי יוסף

עיריית ראש העין: "אין מניעה לאשר בקשת ליאת בן-ארי לפיצול הדירה"

עו"ד ליאת בן-ארי-שווקי זומנה לחקירה בחשד כי היא ובעלה ביצעו עבירת בנייה של פיצול ללא היתר בבית שרכשו בעיר ● גם הבעל, אביב שווקי, זומן לחקירה ● מעיריית ראש העין נמסר: "היועמ"שים של העירייה והוועדה לתכנון ולבניה סבורים כי אין מניעה משפטית לאשר הבקשה"

בנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

רה"מ נתניהו: "אתמול פורסם עוד פוסט שקרא לאונס רעייתי"

במהלך סיור במפעל גילרו בבית שמש אמר ראש הממשלה כי קיים פוסט נוסף בו התבטאות מינית חריפה נגד שרה נתניהו, וטען כי לא ננקטת שום פעולה על כך ● עוד התייחס לתקציב ולמשבר הכלכלי: "מקווה מאוד שנוכל להציג תקציב בימים הקרובים"

נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת ורדה וירט ליבנה / צילום: יח"צ

ביה"ד הארצי מצמצם את ההגדרה של "יחסי מרות" לצורך הוכחה של הטרדה מינית

ביה"ד הארצי לעבודה הפך את פסיקתו של ביה"ד האזורי, וקבע כי לא התקיימו יחסי מרות בין שני עובדים שניהלו מערכת יחסים ● זאת, בין היתר, בנימוק כי ההשפעה והשליטה של העובד על העובדת לא היו בעלי נפח המעורר חשש כי העובדת הסכימה ליחסים בשל ההשפעה

מכבי תל אביב

משוקולד עד גיימינג: הכירו את הספונסרית החדשה של מכבי ת"א

את פוקס, הספונסרית העיקרית של מכבי ת"א, תחליף חברת הגיימינג הבינלאומית פלייטיקה (Playtika) עם מתן חסות למועדון הכדורסל לחמש שנים ● וגם: לילך אשר טופילסקי, לשעבר מנכ"לית בנק דיסקונט והיום דירקטורית בחברת קמהדע מונתה ליו"ר החברה

יו"ר הועדה המחוזית לתכנון ובנייה צפון אורי אילן / צילום: אביהו שפירא

אושרו להפקדה תוכניות המתאר לישובים סחנין ועראבה

תוכנית המתאר לסחנין כוללת תוספת של 7,720 יחידות דיור שייתנו מענה להיקף אוכלוסייה של כ-60,000 תושבים ● תוכנית המתאר לעראבה, כוללת תוספת של 5,900 יחידות דיור

אולם בג"ץ, רגע לפני הדיון / צילום: דוברות הרשות השופטת

בג"ץ דן בעתירה למינוי נציג אופוזיציה לוועדה למינוי שופטים

לאחר שהכנסת בחרה בח"כ צבי האוזר (כחול לבן) ובח"כ אוסנת מארק (הליכוד) לכהן בוועדה, בניגוד למסורת, עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ בדרישה למנות נציג אופוזיציה בוועדה

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

הסתיים מכרז התדרים: קבוצת סלקום תשלם 115 מיליון שקל, כפול מפרטנר-הוט

הסכום המצרפי שהחברות תשלמנה יעמוד על 265 מיליון שקל ● פלאפון תשלם 88 מיליון שקל ופרטנר והוט-מובייל ישלמו 62 מיליון שקל ● שר התקשורת יועז הנדל: "פרישת דור 5 במדינת ישראל תאפשר בין היתר לייצר מנועי צמיחה ותוביל לקידום התעשייה"

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

הרווחים ממכירת דירות להשקעה ירדו משמעותית לפני הקורונה

מנתוני אגף הכלכלנית הראשית באוצר עולה כי שיעור המשקיעים שמכרו את נכסיהם בהפסד ברבעון הראשון של השנה עלה לעומת החודשים שקדמו לו ● מחצית ממי שהחזיקו בשלוש השנים האחרונות דירה להשקעה ומכרו אותה ברבעון זה כלל לא הרוויחו