גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

5 סיבות להתאוששות המהירה של שוקי המניות ממשבר הקורונה

המדדים המובילים בבורסה האמריקאית אמנם חוו ירידות השבוע, אך המגמה הכללית אחרי קריסת השווקים כתוצאה מהמגפה היא עדיין של זינוק בעלייה ● הכוחות שעומדים מאחורי הקריסה וההבראה המהירות ביותר אי פעם כוללים תקוות כלכליות, דומיננטיות של חברות הטק ומינופים בעסקאות מסוכנות

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס
זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

המסע הפרוע מעלה ומטה של מדד דאו ג'ונס כמעט הסתיים. המדד הקשיש אמנם השתעל השנה קשות, אך החזיר לעצמו כמעט את כל הפסדיו ממגפת הקורונה. זו הייתה נסיעה אפית באחת הקריסות הכלכליות הגדולות בהיסטוריה האמריקאית. למרות שבימים האחרונים המדדים המרכזיים בוול סטריט ירדו, המגמה הכללית שלהם בחודשים האחרונים היא זינוק בטוח-בעצמו בעלייה.

מדד דאו והמדד החשוב יותר 500 P&S צנחו בכ-35% בשישה שבועות באביב - הירידה המהירה ביותר אי פעם מרמות שיא לשוק דובי - כאשר הכלכלה חוותה סגירה מלאה לאחר שהנגיף התפשט ברחבי ארה"ב. מאז, המניות היו על מסלול ריצה חסר תקדים בעידן המודרני של שוקי ההון.

כעת הדאו קרוב לשיא ההיסטורי שלו מ-12 בפברואר, ומדד S&P 500 רשם לאחרונה את הגאות החזקה ביותר שלו בחמישה חודשים ביותר מ-80 שנה.

המסע של S&P 500 משיא לשוק דובי (ירידה של 20% ויותר) וחזרה לשיא חדש לקח רק 126 ימי מסחר - העלייה המהירה ביותר אי פעם. בתקופות מיתון קודמות מאז 1928, נדרש ממוצע של מעל 1,500 ימי מסחר למדד הזה לחזור לרמת השיא, בערך חמש שנים.

כשדוב-הופך-לשור

הנסיעה הפראית השנה מעוררת השתאות עוד יותר על רקע המיתון והמגפה שגרמה לאבטלה של מיליוני אמריקאים; הקריסה של רווחי החברות בקצב המהיר ביותר בעשר שנים; והעובדה שהמגפה עדיין לא נבלמה. למרות מימושים בשבועיים האחרונים בליבוי מניות הביג טק, המניות התאוששו בחוזקה בתחילת השבוע.

"אני לא חושב שיש איזו השוואה היסטורית למה שקרה השנה", אמר בנג'מין באולר, ראש יחידת מחקר הנגזרים בבנק אוף אמריקה. הנה מה שמניע את הגאות ההיסטורית.

1. תמריצים מהפד והקונגרס

גורם-מפתח שמייחד את המשבר הנוכחי הוא התגובה של הפדרל ריזרב והממשל האמריקאי, שהייתה מהירה וחזקה מאי פעם בעבר. הפד הוריד את הריביות לכמעט אפס, והציג תוכנית הלוואה של מיליארדי דולר לשווקים. הממשל שלח יותר מ-150 מיליון המחאות תמיכה לאמריקאים, והעניק ערבות בהיקף של כחצי טריליון דולר בהלוואות לעסקים קטנים.

יו"ר הפד ג'רום פאוול (משמאל) ושר האוצר סטיב מנוצ'ין בגבעת הקפיטול, יוני / צילום: Tasos Katopodis, Associated Press

התגובה הזו, לצד הלקחים שהופקו מהמשבר הפיננסי של 2008, עזרה להצית את המפנה בשוק המניות. משקיעים רבים אומרים שההיסטוריה לימדה אותם שעדיף לא להמר נגד הפד. כניסה לשוק במהלך תנודות גדולות כקטנות הייתה רווחית בעשר השנים האחרונות.

זה עזר להפוך את ההבראה בשוק לאלימה כמעט כמו הקריסה. "המניות אלימות יותר", אמר באולר מבנק אוף אמריקה. "אבל גם ההתאוששויות אלימות יותר. כולם רצים אחרי השוק בעלייה".

הפד גם הפיק כמה לקחים מהמשבר שעבר. פעולה מהירה ואגרסיבית היא חשובה, אמר במרץ פטריק הרקר, נשיא שלוחת הפדרל ריזרב בפילדלפיה.

להתערבות של הפד היה עוד אפקט ללא כוונה: כשהוא קנה אג"ח קונצרניות ואג"ח אוצר, התשואות צנחו, והמניות הפכו יותר קורצות. התשואות הריאליות על אג"ח האוצר ירדו לרמה שלילית כשמחירי האג"ח עלו, מה שאומר שמשקיעים באג"ח אוצר יפסידו כסף בניכוי אינפלציה. הריצה למניות הפכה ל-TINA (ללא חלופה).

2. ציפיות להבראה חזקה

בסיס הגאות במניות הוא האמונה הבלתי מעורערת שכלכלת ארה"ב תחזור לעצמה כאשר תושג שליטה על המגפה. רבים מאמינים שהגרוע ביותר מאחורינו. פעילות הייצור הואצה באוגוסט, גיוס העובדים עולה זה ארבעה חודשים, וההוצאה הצרכנית עולה אחרי ירידה חדה.

אנליסטים אומרים שהירידה ברווחי החברות כבר מיצתה את עצמה. רווחי 500 חברות מדד P&S ירדו ב-32% ברבעון השני, הירידה החדה ביותר מאז 2009. הם צפויים להמשיך לרדת עד סוף השנה, אך בקצב מתון יותר. בשנה הבאה צופים אנליסטים רווחים שיעלו על הרווחים לפני המגפה.

"הילדה חסרת הפחד" מול בניין הבורסה בוול סטריט, החודש / צילום: Mary Altaffer, Associated Press

כלכלנים במגזר הפרטי צופים שהתמ"ג השנתי יתאושש בשנה הבאה בקצב שיא כמעט ב-70 השנים האחרונות, לפי חברת המחקר Leuthold Group. "כל דבר במשבר הזה היה מוגדל ונע במהירות האור", כתב ללקוחותיו אסטרטג ההשקעות הראשי של Leuthold, ג'ים פולסן, באוגוסט. "אם הכלכלה תמשיך להבריא והגידול הריאלי בתמ"ג יהיה קרוב לתחזית הקונצנזוס הנוכחית, אז אולי מה שאנחנו רואים בשווקי המניות, זה שהם רק מתחממים".

אנליסטים של גולדמן זקס אמרו באחרנה שהם צופים שמדד S&P 500 יגיע ל-3,600 נקודות בסוף 2020 - שיפור של 6.4% מנעילת יום שני. אנליסטים של בנק אוף אמריקה רואים מצב של "התמוססות כלפי מעלה" שבו המניות ממשיכות להתקדם במהירות.

3. הדומיננטיות של ענקיות הטק

הפער בין המנצחים והמפסידים בשוק המניות הוא גדול וגדל. ענקיות הטק הרוויחו מהשינויים בהתנהגות החברתית שכפתה המגפה והן משפיעות על השוק יותר ויותר.

אחת מהן, גדולה יותר משווקים עולמיים. מניית אפל נסקה ב-57% ב-2020 והייתה לאחרונה שווה יותר מכל המניות הקטנות במדד ראסל 2000 יחד, או ממדד פוטסי 100 של המניות הגדולות ביותר בבורסת לונדון. במקביל, חברות במגזרים שהוכו במגפה איבדו את ההשפעה שלהן בשוק המניות.

תור לכניסה לחנות אפל בסין, יולי  / צילום: Ng Han Guan, Associated Press

חמש החברות הגדולות ביותר במדד 500 P&S כעת הן אפל, אמזון, מיקרוסופט, אלפאבית (גוגל) ופייסבוק - מהווים 23% מהמדד, הריכוז הגבוה ביותר ב-30 שנים לפחות, לפי גולדמן זקס. אפל, החברה הגדולה ביותר בשוק המניות האמריקאי, תרמה יותר ממחצית התשואה הכוללת של המדד השנה (עם דיבידנדים) עד יום שישי שעבר.

המשקיעים מהמרים שההשפעה הזו תגדל כל עוד האמריקאים ממשיכים לעבוד מהבית, וקונים ומקבלים סרטים אונליין. מניית אמזון זינקה ב-68% השנה, מניות מיקרוסופט ופייסבוק ב-30% ומניית אלפאבית עלתה ב-13%.

הנה דרך אחת למדוד את ההשפעה החריגה של המניות הללו: גירסה של מדד 500 P&S שנותנת לכל מניה משקל שווה ירדה ב-4.4% השנה, ואילו המדד הרגיל, שמעניק משקל לפי שווי שוק, עלה ב-4.7%. מגזרי האנרגיה, הפיננסים, חשמל, מים, הנדל"ן והתעשייה במדד עדיין צבועים באדום השנה.

הסימן המובהק לאובדן ההשפעה של מגזר האנרגיה היה הוצאת מניית אקסון-מוביל ממדד דאו לאחרונה, אחרי נוכחות שהחלה ב-1928. סקטור האנרגיה מהווה כעת פחות מ-3% ממדדי דאו ו-S&P 500.

"אם היה מדד מניות של עסקים פרטיים קטנים, הוא היה כנראה יורד השנה ב-50% או יותר", כתב לאחרונה וויליאם אקמן, המיליארדר שייסד את קרן הגידור "פרשינג סקוור קפיטל מנג'מנט".

4. שובם של המשקיעים היחידים

אי אפשר להתעלם מההתנפלות של המשקיעים היחידים על שוק המניות. בינואר-יוני השנה הם היוו כ-20% מסך הפעילות בשוק, בערך פי שניים ביחס ל-2010, לפי "בלומברג אינטליג'נס". מעולם לא היה להם כה קל לסחור במניות.

משקיעים טירונים שנתקעו בבית במגפה פתחו חשבונות ברוקרים בעמלות זעירות כדי להרוויח מהתנודות במניות. נוסף לכך, הגיעו גם משקיעים צעירים יותר שמנסים לצבור ניסיון במסחר במניות או אופציות.

החדשים האלו מחליפים ביניהם טיפים בקבוצות פיייסבוק ובפורומים ברדיט. הם עוקבים אחרי משפיענים באתר המדיה החברתית, טיק טוק, ומצ'טטים עם סוחרים צעירים אחרים בפלטפורמת המסרים דיסקורד.

"כשאני מדבר עם אנשים בשיער אפור, כולם עצבניים מהשוק הזה", אמר ז'יביי רן, מנהל תיקים בפן מיוצ'ואל אסט מנג'מנט. "להם זה שוק מסוכן מאד. למשקיעים קמעוניים קטנים זה השוק הכי טוב".

מניית חברת הימורי הספורט DraftKings נסקה השנה ב-354% לשיא. מניית טיסות החלל "וירג'ין גלקטיק" עלתה ב-51%. משקיעים יחידים נהרו גם למניית "איסטמן קודאק" אחרי ההודעה על הלוואה ממשלתית של 765 מיליון דולר לייצור רכיבי תרופות במפעליה. המניה הזו נסקה ב-614% לפני שהיא איבדה את רוב העלייה הזו.

ואי אפשר לשכוח את טסלה, שצברה השנה 402% והפכה ליצרנית הרכב השווה ביותר בעולם, לחברה השמינית בשווייה בשוק המניות בארה"ב ולאחת המניות השנויות ביותר במחלוקת.

ההתענינות בשוק המניות ובטלסה גאתה. ביוני, פוסטים שקשורים ל-#stockmarket בטיק טוק צברו 250 מיליון צפיות. בספטמבר הנתון הזה עלה לכ-420 מיליון צפיות. פוסט פופולרי מאוד שם הוא: "איך להשקיע ב'טסלה הבאה'".

5. מסחר מומנטום

בדרכים רבות, טסלה מגלמת את השוק של ימינו, שבו משקיעים קטנים ומוסדיים רודפים מניות שמציעות צמיחה גבוהה. טסלה הפכה שם נרדף למסחר המומנטום הלוהט של 2020 - התנפלות על מניות שעולות הכי רבה והכי מהר.

מאסק בימים שעוד ניתן היה לעשות השקות בציבור, 2019  / צילום: Ringo H.W. Chiu, Associated Press

לפי נתונים של "סוסייטה ז'נרל" מיוני, משקיעים יחידים נוטים להעדיף מניות שעלו הכי הרבה בשלושת החודשים הקודמים. סוחרים שמשתמשים בחברת הברוקרים "רובין הוד שווקים" הגדילו את אחזקותיהם במניות כאלו במידה דרמטית מאז מרץ. המשקיעים נדחקו גם לתעודות סל שעוקבות אחרי מסחר מומנטום.

קשה מאד היה להמר נגד טסלה. מעטים ראו את עלייתה הדרמטית מגיעה, והיא ממשיכה להפחיד, ולשרוף משקיעים רבים שניסו להרוויח מירידת המניה. דינמיקה טכנית מסבירה חלק מעליית המניה הזו: המהמרים הדוביים נגד המניה ליבו שלא במתכוון את עלייתה, והימורי נגזרים על העלייה עזרו ללבות אותה.

מחזורי המסחר באופציות למניות רשמו השנה שיא, ועסקאות שמשתלמות כשהמניות ממשיכות לעלות היו פופולריות בחודשים האחרונים. הנגזרים הללו, חוזי קנה ומכור (call ו-put), מאפשרים למשקיעים לשלם מעט מזומנים ולקבל תשואה פוטנציאלית מהירה וגדולה אם ההימור שלהם יתברר כנכון. החוזים הללו יכולים להכפיל רווחים פי כמה, והם גם מסוכנים מאד.

הם משפיעים יותר ויותר על שוק המניות עצמו. הימורי אופציות ענקיים של קבוצת ההשקעות סופטבנק עזרו להניע את רכבת ההרים של השוק לאחרונה, לצד עסקאות של משקיעים יחידים.

מחקר של ברקליס הראה שמניות שנהנו מהגידול החד ביותר במסחר באופציות עליהן בשנה האחרונה עקפו את ביצועי השוק השנה. מלבד טסלה, המניות הללו כוללות את אמזון, אפל, מיקרוסופט, שופיפיי ועוד.

עוד כתבות

צחי נחמיאס / צילום : יחצ

צחי נחמיאס מרחיב הצעתו לרכישת מניות דסק"ש ושומר לעצמו אפשרות להחליף שותפים

מגה אור של נחמיאס ושותפיה מציעים לרכוש עוד 12% מדסק"ש, נוסף על מניות השליטה, לפי שווי חברה דומה של 1.36 מיליארד שקל ● האם טענה שמגה אור ושותפתה ביג בעלות שליטה באפי נכסים, עלולה להשפיע על שותפות אפשרית ביניהן  בדסק"ש?

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בת"א; מדד הבנקים זינק בניגוד למגמה על רקע הודעת בנק ישראל

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, ת"א 90 ירד ב-0.5%, ת"א גלובל-בלוטק איב 1.4% ● אלקטריאון צנחה ב-8%, נייס איבדה 2.85%, אנרג'יקס איבדה 1.4%, גב ים קפצה ב-4% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי והגדיל את תוכנית רכישות האג"ח ● המלצת "קנייה" לישראל קנדה

סטנלי פישר / צילום: תמר מצפי, גלובס

בעלי המניות בפועלים צירפו את סטנלי פישר לדירקטוריון; האם הוא יתמודד בעתיד על תפקיד היו"ר?

האסיפה הכללית השנתית של בעלי מניות הבנק בחרה היום בפישר ובישראל טראו לדירקטורים רגילים בבנק וברונית אברמזון ובדליה לב לכהונה שנייה כדח"ציות ● בכך בא לסיומו הליך בחירה חריג, רווי האשמות, סערות ושינויים בוועדה לבחירת דירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה ● פישר: "בפני המערכת הבנקאית עומדים אתגרים רבים, לא רק בעקבות משבר הקורונה"

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

בנק ישראל מותיר את שער הריבית ללא שינוי - מגדיל את תכנית רכישות האג"ח הממשלתי ב-35 מיליארד שקל

ריבית הבנק תישאר בשיעור הנוכחי של 0.1%, וזאת למרות העמקת המיתון בעקבות הסגר השני ורמות השיא שבהן נסחר השקל ● בתוך כך, בנק ישראל יעניק הלוואות לבנקים בריבית שלילית של מינוס 0.1%

מתוך הקמפיין של אייס / צילום: תום סיימון

קל לשדרג: אייס - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

סמנכ"ל קבוצת גיאוקרטוגרפיה, אלי משולם: "הפרסומת בהשתתפות הזמר רותם כהן מטפסת אל ראש הטבלה לאחר שבועיים שבהם כבר הופיעה במדד" ● 9 מיליון - הפרסומת האהובה ביותר

טראמפ מול טראמפ. הבחירות עוד שבועיים בלבד. צילומים: Associated Press / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

העימות האחרון הלילה: לטראמפ יש הזדמנות להניח מלכודות, ביידן מקווה שהוא יפשל

עימות הטלוויזיה האחרון בין טראמפ לביידן ייערך הלילה עם כללים חדשים ● זו עשויה להיות ההזדמנות האחרונה של הנשיא לזכות בתנופה ● הפרש יתרונו של ביידן מוסיף להצטמצם בסקרים, אבל הוא עדיין גדול ● 13 יום נותרו, 42 מיליון כבר הצביעו

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

ביהמ"ש אישר עקרונית את ההסכם למכירת מניות השליטה בדסק"ש למגה אור

ההסכם ייכנס לתוקף ב-27 באוקטובר, במקרה שעד אז לא ישווה אדוארדו אלשטיין את הצעתו לזו של מגה אור ויעמיד ערבויות בהתאם

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

"אתם צריכים להתערב": הבנקים לא ממהרים להלוות כסף לקבלנים

יותר משליש מהבקשות של עסקים שאינם בסיכון לא אושרו ע"י הבנקים ● בדיון שהתקיים בוועדת הכספים מתח יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, ביקורת נוקבת על נציגי האוצר בדיון, בעקבות הטענות על כך שהבנקים מערימים קשיים על מבקשי ההלוואות

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התקווה לתמריצים דחפה את וול סטריט לעליות; הביטקוין מעל 13 אלף דולר

הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-787 אלף תביעות, מתחת לתחזיות ל-870 אלף בקשות ● יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי על גיבוש התמריצים: "אנחנו כמעט שם" ● בורסות אירופה ננעלו בירידות

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

למרות הסגר: שיא של עשור בהיקף המשכנתאות לחודש ספטמבר

הציבור לקח בחודש ספטמבר משכנתאות בהיקף 6.3 מיליארד שקל ● 15% מהמשכנתאות היו לטובות דירות מחיר למשתכן ● הסיבות לזינוק המפתיע: הריביות הנמוכות לצד חוסר הוודאות לגבי המדיניות הממשלתית בשוק הנדל"ן

בוב סוואן, מנכ"ל אינטל / צילום: Steve Marcus, רויטרס

הקורונה פגעה בעסקיה של אינטל: המניה צונחת בחוזים

עלייה מפתיעה בהכנסות ממחשבים אישיים הצליחה לפצות על חולשה בתחום הדאטה סנטרים ● אינטל סיימה את הרבעון עם הכנסות של 18.3 מיליארד דולר, ירידה של 4% לעומת הרבעון המקביל

ברק אובמה ודונלד טראמפ / צילום: רויטרס

אובמה: רק המיליארדרים הרוויחו מכהונת הנשיא טראמפ

נשיא ארה"ב לשעבר נשא נאום בחירות ראשון למען ג'ו ביידן ● בנאום תקף אובמה את טראמפ על רקע הדיווחים על תשלומי המס הנמוכים שלו ועל חשבון הבנק שהוא מחזיק בסין

כיתה בבית ספר יסודי בתל אביב, מסודרת לשמירת מרחק בין תלמידים / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

ראשי העיריות ת"א ובני ברק למשרד החינוך: אפשרו פתיחת הלימודים

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי וראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין שלחו לשרי הבריאות והחינוך מתווה שיאפשר לטענתם חזרה מיידית ובטוחה של בתי הספר ● עיקרי המתווה: מערכת שעות גמישה, בדיקות סקר לצוותים החינוכיים ושילוב של למידה בכיתות ולמידה מרחוק

המעבדה של גיליאד / צילום: Gilead Sciences Inc, רויטרס

התרופה של גיליאד לטיפול בקורונה קיבלה את אישור ה-FDA

התרופה שאושרה, רמדסיביר, היא כעת הטיפול הראשון והיחיד של נגיף הקורונה שאושר במלואו בארה"ב ● במאי אושרה רמדסיביר לטיפול חירום בנגיף, המאפשר לבתי חולים ורופאים להשתמש בתרופה למרות שלא אושרה רשמית על ידי הסוכנות

עידן וולס  / צילום: קבוצת דלק

דלק השלימה את המהלך לאיגוח תמלוגי העל ממאגר הגז לוויתן

במסגרת המהלך גייסה קבוצת דלק 180 מיליון דולר בהנפקת אגרות חוב בינלאומיות, שיובטחו בשעבוד על תמלוגי העל מלוויתן

מפעל הטבליות של טבע בהר חוצבים בירושלים   / צילום: ליאור מזרחי

בוטלה מכירת מפעל הטבליות של טבע בירושלים לקבוצת לוינשטין

בשנה שעברה חתמו החברות ביניהן על הסכם למכירת המפעל בהר החוצבים תמורת 171 מיליון שקל ● מדובר בשטח קרקע הכולל 34 אלף מ"ר בנוי וכ-70 אלף מ"ר זכויות בנייה לניצול

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום, גלובס

קרן פימי מוכרת כ-33% מסימפליויה להפניקס ולאומי פרטנרס בכ-47 מ' ד'

פימי רכשה את הפעילות מידי טבע והקימה את חברת סימפליויה בשנת 2019 בהשקעה של 47.5 מיליון דולר ● פימי החזירה במצטבר עם עסקה זו 67 מיליון דולר על ההשקעה

אישי ציבור ערבים וראשי רשויות מפגינים מול משרד האוצר / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

לא רק בגלל הקורונה: הגברים בחברה הערבית במשבר תעסוקתי מתמשך

מחקר חדש ממכון אהרון מגלה שעוד לפני משבר הקורונה החלה מגמת ירידה בתעסוקת הגברים בחברה הערבית, הנובעת מפערי השכלה ופגיעות לתהליכי אוטומציה ● בין ההמלצות שלהן: לשנות את מדיניות דמי האבטלה ולאחד את הגופים העוסקים בתעסוקת החברה הערבית

קרן ברק שמקדמת את החוק בועדת החוקה, השבוע / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

נסיגת הליברליזם ועליית הפורמליזם מחייבות את החוק למניעת אלימות כלכלית

כאשר ערכים כמו שוויון וכבוד, שבתי המשפט והמחנה הליברלי הטיפו להם לאורך שנים, לא מחלחלים לחיי היום יום של האזרחים, כשהם לא מוטמעים בתרבות ובחינוך, צריך לנסות לכפות את הערכים הללו באמצעות חקיקה • החוק צודק אבל גם מדגים את החולי של החברה

מעבדת ניסוי החיסון בקורונה של אסטרהזזנקה ואוקספורד בברזיל / צילום: Camila Souza / GOVBA / Latin America News Agency, רויטרס

אוקספורד פיתחה חיסון לקורונה, ואז המדענים הסתכסכו על כסף

עסקה מוקדמת עם Merck בוטלה מחשש שמדינות עניות יישארו בחוץ ● כעת תוכל האוניברסיטה להרוויח 100 מיליון דולר עם אסטרהזנקה