גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מצרים מסתמנת כשער להפצת חיסון לקורונה למדינות מתפתחות

מצרים מציעה פלטפורמות להפצת החיסון למאות מיליוני בני אדם במזרח התיכון ובאפריקה ● סין ורוסיה בחנו מדינות נוספת באזור, כולל איחוד האמירויות, אך גודלה של מצרים, מיקומה והניסיון שלה בייצור חיסונים מעניקים לממשלתה קלף מיקוח

נשיא סין במכון המחקר הרפואי של הצבא בבייג'ין. לומד על התקדמות החיסונים לקורונה / צילום: Ding Haitao, Associated Press
נשיא סין במכון המחקר הרפואי של הצבא בבייג'ין. לומד על התקדמות החיסונים לקורונה / צילום: Ding Haitao, Associated Press

מצרים הופכת להיות שער עיקרי להפצת חיסון לקורונה למעצמות עולמיות שמעוניינות לייצא חיסונים למדינות מפותחות. השילוב של אוכלוסיית מצרים המונה כ-100 מיליון תושבים, יכולת ייצור החיסון והמיקום האסטרטגי הופך אותה לפלטפורמה מושכת ליצרני חיסונים מרוסיה, סין והמערב.

לפי פקידים סינים, הם רוצים להפוך את מצרים למוקד ייצור חיסונים לשוק האפריקאי, ויצרנית תרופות ממשלתית סינית כבר השיקה שותפות עם מצרים לניהול ניסויים בבני אדם. במקביל, חברה פרטית מצרית הסכימה לייבא עשרות מיליוני מנות חיסון בעסקה עם קרן ההון הריבונית הרוסית. מצרים היתה גם במו"מ לייבוא מיליוני מנות חיסון שמפתחים חוקרים באוניברסיטת אוקספורד בשיתוף עם אסטרה-זנקה.

כל העסקאות טעונות אישור של הפיקוח המצרי, וממשרד הבריאות המצרי לא התקבלה תגובה.

סין ורוסיה בחנו מדינות נוספת באזור, כולל איחוד האמירויות, אך גודלה של מצרים, מיקומה והניסיון שלה בייצור חיסונים מעניקים לממשלתה קלף מיקוח על המחיר הטוב ביותר מיצרנים עולמיים של החיסונים, מציינים מומחים לבריאות.

"זה סוג של גיאופוליטיקה של חיסונים", אמר ד"ר ג'רום קים, מנהל מכון החיסון הבינלאומי בסאול, דרום קוריאה. "הם עושים בדיוק את מה שמדינות עם הכנסה גבוהה עושות, רק שלהם אין כסף, ולכן הם מנהלים מו"מ".

מערכת הבריאות במצרים היתה על סף קריסה בגל הראשון

המדינה המאוכלסת ביותר במזרח התיכון שיפרה את יכולת ייצור החיסונים שלה בעקבות התפרצות שפעת החזירים, H1N1, לפני עשר שנים. מאוחר יותר ניהלה מצרים קמפיין מוצלח למדי נגד שחמת הכבד מסוג C באמצעות בדיקות וטיפולים.

צוות מארגון הבריאות העולמי ביצע לאחרונה הערכה של מפעל ייצור החיסונים הראשי במצרים בשולי קהיר, והגיע למסקנה שהמפעל יזדקק רק לשינויים מינימליים כדי לייצר חיסון לקורונה. כך לפי ד"ר נעימה אל-עסאר, נציגת הארגון במצרים. "אלה היו חדשות טובות מיידיות", היא אמרה.

בתי החולים במצרים כרעו תחת הגל הראשון של התפרצות הקורונה, ואיגוד הרופאים במדינה הזהיר שמערכת הבריאות היתה על סף קריסה. הממשלה דיווחה על מעל 105,000 מקרי קורונה ו-6,000 מתים. הבדיקות פיגרו אחרי מדינות אחרות, ופקידי ממשלה אמרו שההתפשטות האמיתית של הנגיף היא כנראה גבוהה פי עשר מהשיעור המדווח. למרות ששיעור ההדבקות ירד, מקורות רשמיים חוששים מגל שני של המגפה בחודשים הבאים.

השקה מוצלחת של חיסון במצרים תהיה ניצחון פוליטי לממשלה, כאשר האוכלוסייה מתוסכלת יותר מן הכלכלה הרעועה  ודיכוי החירות. מחאות שקראו להדחת הנשיא עבדול פתאח א-סיסי פרצו ברחבי המדינה החל מחודש ספטמבר, ולפי ארגוני זכויות אדם כמעט 1,000 מפגינים נעצרו. "מבחינתם, זה הדבר שיאפשר להם לחזק את נוכחותם בקהילה העולמית ובקרב העם", אמר איימן סעבה, מוחמה בריאות ציבור בינלאומי בקהיר ומנכ"ל שמאסייה, ארגון לא ממשלתי לבריאות קהילתית.

החיסונים לקורונה מתוצרת סין צפויים להציע חלופה זולה וזמינה יותר לאלו שפותחו באירופה ובארה"ב, למרות חששות המומחים ביחס ליעילותם.

מצרים היא כעת אחת מארבע מדינות במזרח התיכון שבהן נבדקים חיסונים שפותחו בסין, לצד בחריין, איחוד האמירויות וירדן. במצרים, הממשלה מקדמת את החיסון של חברת סינופארם הממלכתית הסינית עם תשדירי טלוויזיה נוצצים, שמנסים לגייס 6,000 מתנדבים לניסוי. שרת הבריאות חאלה זאייד הזריקה לעצמה שני מנות חיסון דו-שלבי בספטמבר ובאוקטובר, כדי לסייע לגייס את המתנדבים.

העסקאות עשויות לקרב עוד יותר את מצרים לסין, זאת לאחר ששתי המדינות עשו בשנים האחרונות סדרת מהלכים להעמקת קשריהן.

סין היא משקיעה גדולה בפרויקטים ענקיים שהוביל הצבא המצרי, פרויקטים שהם בלב האג'נדה הכלכלית הממשלתית. מצרים הצטרפה גם ל"יוזמת החגורה והכביש" העולמית של בייג'ין, לרשת תשתיות עולמית, כדי להגדיל את השפעת סין.

סין מטפחת קשרים הדוקים יותר עם ממשלות במזרח התיכון על ידי הצעת שותפויות כלכליות, בלי שהיא מותחת ביקורת על הפרת זכויות אדם.

הנשיא סיסי, שעלה לשלטון בהפיכה צבאית ב-2013, ביקר לעיתים תכופות בבייג'ין בשנים האחרונות, והביע הערצה למודל הכלכלי והפוליטי הסיני. "קיבלנו את ההזדמנות הזו מסין, אך אנחנו פתוחים גם לדון בכל הזדמנות עם כל חברה אחרת", אמר עוואד טאג אל-דין, יועץ לענייני בריאות לנשיא סיסי.

מאמצי מצרים לקדם את החיסון הסיני העלו חששות בין הרופאים במצרים, שכבר חוששים מן הטיפול הממשלתי במגפה, אחרי שמאות עובדי מערכת הבריאות מתו מהנגיף בחודשים מאי-יוני.

למרות שהחיסון לא קיבל אישור, כמה בתי חולים במצרים כבר קראו לעובדיהם לקבל את החיסון של סינופארם. מסר טקסט שנשלח לרופאים בשני בתי חולים בקהיר ופורסם על ידי הוול סטריט ג'ורנל, ציטט הוראות ממשרד הבריאות לספק את החיסון לכל עובד רפואי שמעוניין בו. "זו רק תעמולה לשיפור מצב הרוח של האוכלוסייה", אמר רופא במחלקת קורונה בבית חולים באזור קהיר, בהתייחסו למתן החיסון לצוות הרפואי.

מוקדם יותר השנה נעצרו לפחות תשעה רופאים ומספר עובדי רפואה נוספים שהתלוננו על מחסור בבדיקות, ועל אי יכולתה של הממשלה לנקוט אמצעי זהירות בסיסיים להגנה על עובדים בבתי החולים.

רוסיה משחקת תופסת עם סין במצרים. קרן ההון הריבונית שלה חתמה על עסקה עם חברה מצרית פרטית בסוף ספטמבר להפצת 25 מיליון מנות של החיסון "ספוטניק 5" הרוסי. דובר של הקרן לא מסר פרטים נוספים על העסקה, ורק ציין שהיא ממתינה, כמו חיסונים זרים נוספים, לאישור להפצת החיסון במצרים.

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

"מעולם לא היה כדבר הזה": התקלה בבורסה - במערכת הפצת המידע

תקלה חריגה בבורסה שהחזירה את שערי המסחר לרמה של לפני הפתיחה הבוקר העלתה ספקולציות בשוק על מתקפת סייבר ● מהבורסה נמסר בתגובה: "מדובר בתקלה הקשורה רק למערכות הפצת המידע ולא למערכות המסחר" ● יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה דורשת מהבורסה "דוח מפורט בנושא, לאחר שיתבצע תחקיר"

בנימין נתניהו בועדת הכספים, השבוע / צילום: דני שם טוב- דוברות הכנסת

בדרך לתקדים היסטורי? תקציב המדינה מגיע לבג"ץ בצל הביקורת החריפה

בג"ץ קבע כי על הממשלה והכנסת להסביר את חוקיות "פשרת האוזר" שאפשרה את דחיית אישור התקציב ומנעה הליכה נוספת לבחירות • איך בג"ץ יכול להתערב בחוק יסוד, למה ההרכב הורחב, ומה המשמעויות? • בעזרת מומחי משפט, גלובס עושה סדר

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

מגדל עברה לרווח ברבעון השלישי ותשוב לגבות דמי ניהול משתנים ברבעון הרביעי

בצל המאבק על מקומם של היו"ר ניר גלעד ובעל השליטה שלמה אליהו בקבוצה, מציגה מגדל הפסד של 14.5 מיליון שקל מתחילת שנה וקיטון של 5% בפרמיות ודמי הגמולים שגבתה מלקוחותיה ● גידול ברווחי מגדל שוקי הון ברבעון ומתחילת שנה

האצלת סמכויות בארגונים

היועצת של גוגל ואינטל מסבירה למה צריך לעודד עובדים ביקורתיים

קרול סנפורד, יועצת לארגונים שהתפרסמה בעיקר בעקבות ספרה The Regenerative Business, מלמדת כבר 4 עשורים חברות כמו גוגל ואינטל איך מקיימים עסקים שממציאים את עצמם בכל פעם מחדש ● בראיון לגלובס, היא מסבירה מה הופך את מנגנון הפידבק לרעיל ● ניהול וקריירה, מדור חדש

דייגו ארמנדו מראדונה. קריירה רצופה הצלחות ושערוריות
צילום: רויטרס

מראדונה ייזכר כאחד הגדולים, וגם כמי ששינה את השוק הדרום אמריקאי

מראדונה הוא אייקון נצחי, והכוכבות שלו הפכה את דרום אמריקה למקום שמספק שחקנים לאירופה בכסף גדול

החיסון לקורונה של חברת סינבאק הסינית / צילום: Eraldo Peres, AP

יצרניות חיסונים סיניות בלחץ להוכיח שזריקות הקורונה שלהן יעילות

החברות לא פרסמו תוצאות של מבחנים קליניים מתקדמים, בעוד תוצאות מהיצרניות המערביות המובילות מראות שיש שלושה מועמדים מבטיחים לחיסון עובד

דוד ברודט/ צילום: איל יצהר

יו"ר אל על הודיע לעובדים על מינוי אביגל שורק למנכ"ל החברה

דוד ברודט שלח מכתב לעובדי אל על ובו הסביר על תהליך הבחירה בשורק, שמגיע מחברת דלק ארה"ב ● לאחרונה התבשרו 5,074 מעובדי אל על כי יישארו בחל"ת עד סוף 2020

חיים רומנו / צילום: תמר מצפי

חיים רומנו פורש מתפקיד יו"ר הדירקטוריון של חברת חלל תקשורת

רומנו החליט שלא להציע את מועמדותו לתקופת כהונה נוספת, כך שזו תסתיים בסוף 2020 ● גם הדירקטורים תמיר פוליקר ואבי ברגר החליטו שלא להציע את מועמדותם לתקופת כהונה נוספת

דואר ישראל. ממתינים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הקורונה פגעה קשה בדואר ישראל: הפסד של 68 מיליון שקל ברבעון

הכנסות ברבעון השלישי ירדו ב-11% ● ההפסד בתשעת החודשים הראשונים הסתכם ב-230.7 מיליון שקל, לעומת רווח בתקופה המקבילה ● היו"ר חזי צאיג: "רואים התחלה של התאוששות בעקבות התגברות הקניות אונליין"

ועדת הכספים בראשות משה גפני, היום / צילום: דוברות ועדת הכספים

בכירים בוועדת הכספים בביקורת על בג"ץ: "אין עילה לביטול דחיית אישור התקציב"

לאחר שבג"ץ הוציא צו על-תנאי לממשלה לנמק את דחיית אישור התקציב מאוגוסט לדצמבר, גורמים בכירים בוועדת הכספים מתחו ביקורת על ההחלטה וטענו כי נעשתה בחוסר סמכות

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

להב אל.אר חתמה על הסכם למכירת מרכז קניות בהאנובר ברווח של 17 מיליון שקל

הנכס עצמו נרכש לפני כשנה בתמורה לכ-30 מיליון שקל (כ-7.8 מיליון אירו, CAP 8%), כאשר העסקה משקפת לחברה תשואה של מעל לכ-60% תוך כשנה בלבד - רווח של כ-20 מיליון שקל (כ-4.5 מיליון אירו)

FW:  טיסת אל על עם  משלחת ישראלית לדובאי משדה תעופה בן גוריון / צילום: סיון פרג'

נמשך גל העזיבות באל על: הסמנכ"לים יוסי ברזני ונמרוד בורוביץ' פורשים

סמנכ"ל התחזוקה וההנדסה יוסי ברזני ונמרוד בורוביץ' סמנכ"ל אסטרטגיה, הצטיידות מטוסים ופיתוח עסקי, שכיהן בין השאר גם כיו"ר תמ"מ, הודיעו שהם עוזבים את החברה ● אתמול פורסם כי אביגל שורק יחליף את גונן אוסישקין כמנכ"ל החברה

מנכל אל על אביגל שורק / צילום: יח"צ

הוקפץ לקוקפיט: הכירו את אביגל שורק, מנכ"ל אל על החדש

הידיעה על מינויו של אביגל שורק למנכ"ל אל על התקבלה השבוע בחברה בהלם מוחלט ● עם זאת, הבעלים החדש אלי רוזנברג ביקש מלכתחילה למנות לחברת התעופה מנכ"ל מארה"ב ● "הוא מוכשר ומהיר מחשבה", אומר גורם שהיה קשור לחברת דלק US שממנה מגיע שורק

בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת / צילום: יניב נדב , דוברות הכנסת

הכנסת פשוט ויתרה על האחריות שלה לפיקוח על התקציב

יש בכל זאת סוגיה אחת מהותית שה"כאילו-תקציב" שאושר בכנסת באוגוסט לא מסוגל להסדיר: המעבר לשנת 2021 ● מאחר שגם שנה זו תפתח בתקציב המשכי תהיה לממשלה בעיה גדולה להעביר עודפים משנת 2020, אם לא יאושר לשנה זו תקציב "אמיתי"

עידן וולס  / צילום: רון קדמי

קבוצת דלק הרוויחה 149 מיליון שקל ברבעון; המניה מזנקת בכ-10%

גם לדוחות הרבעון השלישי הצמידו רואי החשבון של קבוצת דלק אזהרת "עסק חי" ● מניית קבוצת דלק מגיבה לדוחות בעלייה חדה ומשלימה התקדמות של 54% בחודש האחרון

פנינה קרן / צילום: תמונה פרטית

עכשיו יותר מתמיד: גם המנהלים צריכים פסק זמן

מנהלים בכל הרמות ולאורך כל שדרת הארגון מתמודדים בתקופה האחרונה עם קשיים מורכבים יותר • איך מתמודדים עם האתגרים שמציב משבר הקורונה לשדרה הניהולית ● ניהול וקריירה, מדור חדש

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

"על חשבון שוק ההון": יו"ר רשות ני"ע יוצאת נגד תוכנית שר המשפטים להרחיב את סמכויות בתי המשפט הכלכליים

לגלובס נודע כי היו"ר גואטה שלחה לשר ניסנקורן מכתב שבו היא מזהירה כי הרחבת סמכויות המחלקות הכלכליות תביא לפגיעה בתפקודו התקין של שוק ההון ● "עשויה להביא להתארכות ההליכים, חוסר התמקצעות של השופטים, וגם תשפיע על כמות ההליכים שייפתחו בתחום דיני החברות וני"ע"

הצפות בגוש דן / צילום: מתוך יוטיוב

הצפות ברחבי הארץ: כיבוי והצלה חילצו לכודים, נזק כבד לתשתיות ורכוש

עד לשעות הצהריים המוקדמות, טיפלו כוחות הכיבוי וההצלה ב-140 אירועי הצפות, הכוללים בתים, מרתפים, חניונים תת קרקעיים ורכבים

קניות בסופר מרקט / צילום: כדיה לוי, גלובס

יונה טילמן מונה ליו"ר דירקטוריון המועצה לצרכנות

טילמן כיהן בתפקידים בכירים באוניברסיטת בר-אילן וכחבר מועצה בעיריית רמת גן ● המועצה לצרכנות מתנהלת מזה יותר משנתיים בלי מנכ"ל קבוע, והתקווה היא שטילמן יעשה סדר בכל מה שמתרחש במועצה בשנים האחרונות

הקאנצלרית אנגלה מרקל והשרה לענייני משפחה, פרנציסקה גיפי   / צילום: Michael Sohn, Associated Press

"פריצת דרך היסטורית": גרמניה תחייב חברות גדולות למנות נשים להנהלה

ההחלטה מתקבלת ברגשות מעורבים ● לצד תמיכה במהלך, פוליטיקאים והמגזר העסקי טוענים כי זו "התערבות בוטה בחופש של החברות"